Zita Šličytė: „Už Konstitucijos perrašinėjimą Konstitucinis Teismas nusipelno apkaltos“

Tiesos.lt siūlo   2014 m. kovo 22 d. 20:32

23     

    

Zita Šličytė: „Už Konstitucijos perrašinėjimą Konstitucinis Teismas nusipelno apkaltos“

Rūta Juknevičiūtė | „Respublika“

Politikai į Konstitucinį Teismą (KT), prašydami išaiškinimų, kreipiasi beveik visais klausimais. Nejau Konstitucija parašyta taip neaiškiai, kad mums ją vis reikia papildomai aiškinti? Pavyzdžiui, kad ir dėl to, kas yra šeima.

Kaip jūs suprantate šeimos apibrėžimą? Ar rengdami Konstituciją tikėjotės, kad po kelių dešimtmečių kažkam taps neaišku, ką laikyti šeima?„Respublika“ klausė vienos iš Konstitucijos kūrėjų advokatės, Klaipėdos miesto tarybos narės Zitos Šličytės.

Konstitucijoje labai aiškiai parašyta, kas yra šeima, ir šiuo klausimu niekam nieko nereikėtų aiškinti. 1992 metų spalio 25 dieną Lietuvos žmonės, balsuodami už Konstituciją, viską puikiai suprato. Suprato, kas yra parašyta Konstitucijos 38 straipsnyje, kur sakoma, kad šeima yra valstybės ir visuomenės pagrindas, kad vyras ir moteris laisvu noru sudaro santuoką ir sukuria šeimą. Nejau tada tauta balsavo už vyro santuoką su vyru? Manau, kad visi tada ir be išaiškinimų suprato, kas yra šeima.

Mūsų Konstitucija yra parašyta labai aiškiai ir jos aiškinti nereikia.

Antra, KT net neturi įgaliojimų savo interpretacijomis Konstitucijos aiškinti. Pagrindiniame šalies įstatyme yra 105 straipsnis, kuris aiškiai apibrėžia KT galias. KT nagrinėja ir sprendžia, ar šalies įstatymai, Seimo priimti teisės aktai, Vyriausybės, prezidento aktai neprieštarauja Konstitucijai. KT taip pat teikia išvadas, ar nebuvo pažeisti rinkimų įstatymai per prezidento ir Seimo narių rinkimus, ar prezidento sveikatos būklė leidžia jam toliau eiti pareigas, ar tarptautinės sutartys neprieštarauja mūsų Konstitucijai, ar Seimo narių, valstybės pareigūnų, kuriems pradėta apkalta, konkretūs veiksmai neprieštarauja Konstitucijai. Tarp tų įgaliojimų niekur nėra parašyta, kad KT užsiima Konstitucijos aiškinimu.

Toks mąstymas, kad įstatymai yra parašyti taip neaiškiai, jog jiems reikia aiškinimų, atėjo iš tarybinių laikų. Žmonės negali gyventi pagal tokius įstatymus, kurių nesupranta. Juo labiau kad Konstitucija yra pagrindinis šalies įstatymas, priimtas tautos referendumu. Nejau mūsų tauta 1992 metų spalio 25 dieną balsavo nesuprasdama, už ką balsuoja?

Tačiau net pats KT pirmininkas yra pasakęs, kad KT išaiškinimais yra papildomi Konstitucijos straipsniai. To negali būti. Konstitucija pradėta rašyti iš naujo. Net trūksta žodžių, kas darosi Lietuvoje su tais išaiškinimais.

O kas darosi?

Paimkime pirmąjį Konstitucijos skirsnį „Lietuvos valstybė“. Jis gali būti keičiamas tik referendumu. Seimas negali nieko pats keisti. 7 straipsnyje parašyta, kad negalioja joks įstatymas ar teisės aktas, priešingas Konstitucijai. Galioja tik paskelbti įstatymai, o įstatymo nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės. Tai reiškia, kad bet koks teisės aktas, prieštaraujantis Konstitucijai, yra niekinis, jis negalioja nuo jo priėmimo momento.

Tačiau didžiulė problema, kad niekas tų teisės aktų, prieštaraujančių Konstitucijai, negrąžina į pirminę padėtį. Tai vilkinama metų metais. Metų metais galioja prieštaraujantys Konstitucijai įstatymai. Pateiksiu pavyzdį, iki ko degradavome. Štai 2012 metų vasario 6 dieną KT paskelbė garsųjį nutarimą dėl sumažintų pensijų. KT paskelbė, kad šitas įstatymas prieštarauja Konstitucijai. Tačiau šitie teisės profesionalai, puikiai suvokdami, kad Lietuvoje nė dienos negali galioti Konstitucijai prieštaraujantis įstatymas, patys parašė, kad KT nutarimas turi būti paskelbtas 2012 metų rugsėjo 21 dieną. Taigi pats KT savo nutarimą septyniems su puse mėnesio padėjo į stalčių.

Man dėl to net norisi siūlyti jiems apkaltą. Dėl to, kad KT, puikiai suvokdamas situaciją, tarnauja politikams, kurie nenori ar neturi galimybių kompensuoti pensijų. Po šio savo poelgio KT mano akyse tapo niekine institucija. Ypač kai tame KT nutarime minima net vienuolika įstatymo prieštaravimų Konstitucijai, o nutarimas tokiam ilgam laikui padedamas į stalčių. Kam tuomet tarnauja KT? Gal politikams?

Nejau KT priima sprendimus pagal politikų užsakymą?

Taip. Beraščiai politikai sukūrė KT kultą. Gal kai kurie politikai nėra beraščiai, bet kai jiems naudinga, jie nemoka skaityti Konstitucijos ar KT nutarimų. Todėl vėl ir vėl kreipiasi. Politikai sukūrė tokį KT kultą, kad KT net juos pačius užvaldė, užvaldė įstatymų leidybą, pasikėsino į aukščiausias tautos galias. Politikai be KT bijo žengti žingsnį.

Dar viena kuriozinė situacija. Šiemet KT skelbia sausio 16 dienos nutarimą dėl prokuroro nepriklausomumo. KT teko aiškinti net keturis savo ankstesnius nutarimus: 2000 m. kovo 30 d., 2003 m. sausio 24 d., 2004 m. gegužės 13 d., 2006 m. sausio 16 d. Nejau skaitant keturis nutarimus įmanoma nesuprasti, kas parašyta? O nesupranta mūsų valstybės vadovė, kuri bando ginti savo generalinį prokurorą.

Kai mes pateikėme tautai balsuoti dėl Konstitucijos 1992 metų spalį, 118 straipsnyje buvo parašyta, kad „prokurorų ir tardytojų skyrimo tvarką ir jų statusą nustato įstatymas“. Deja, Artūras Paulauskas, būdamas Seimo pirmininku, o iki tol – prokuroru, nutarė, kad prokurorus reikia paleisti, kaip nepažabotus žirgus. Jis pateikė Konstitucijos 118 straipsnio pataisą, o 2003 metais kovo 20 dieną performuluota, kad „prokuroras, vykdydamas savo funkcijas, yra nepriklausomas ir klauso tik įstatymo“. Taigi ką čia belieka aiškinti?

Mūsų prokurorai tapo labiau nepriklausomi nei teisėjai. O taip būti negali. 2003 metų Konstitucijos pataisa leista prokurorams daryti ką nori. Nori – tyrimą pradeda, nori – nutraukia. Visos svarbiausios korupcijos bylos nugesinamos, nes prokuroras yra prokuroras ir nieko neklauso. Jis klauso tik įstatymo. Tai buvo didžiulė klaida.

Prokurorai iškelti į tokį konstitucinį rangą, kad jų veiklos niekas nekontroliuoja. Bet ar nuo to pagerėjo prokuratūros darbas? O KT apskritai pasidarė kažkokia antgamtinė jėga. Už Konstitucijos perrašinėjimą jis nusipelno apkaltos.

respublika.lt

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Taigi Rimui       2014-03-23 18:33

Pas juos yra kita teisinė sistema - anglosaksų.

petras       2014-03-23 14:52

ko jus cia verkiat dabar… ko patys norejot ta ir gaunat… niekas nekaltas kad melu tikit o dar paskui irodinejat savo. visi galim kritikuoti ir smerkti o uz teisybe ir laisve kovoti begat i krumus…

tiesiai šviesiai       2014-03-23 12:35

pirmiausia, tai KT- draugu burelis, kuri formuoja teisininku- verslininku klanai. Bet kuris teismas siandien lietuvoje yra biznis- kada istatymai guminiai, galima atimti ir padalinti milijonines vertes turta. Tokia savotiska moderni baudziava, nes galima laikyti ikaituose visa tauta, didziule mase zmoniu ir priversti juos dirbti uz centus arba uz pavalgyma. Niekas sitokios itakos geruoju neatiduos.

Rimas to Taigi       2014-03-23 10:55

Ar apie geriausius pasaulio teisininkus Birmontienę, Žalimą, Sinkevičių, Kūrį kalbat? Sakot, kad be jų Lietuva pražūtų?:) Tik kaip tie vargšai estai, skandinavai, britai, amerikiečiai išgyvena be KT ir birmontienių?

ruta       2014-03-23 9:54

Labai , labai senei irgi buvo sugalvoti ziniuonys , samanai , orakulai .., kad kabinti makaronus eiliniams zmogeliams .Lietuvoje ta vaidmeni / dvasiu/ atlieka KT .Kaip zinia , valdyti avis yra patogu , gali be jokiu argumentu vadovautis tik savo tezemis .Ar mums to reikia ?

Jeigu Grybauskaitė sėdės dar 5 metus       2014-03-23 9:00

Lietuvos laukia visiškas Š...

nujo       2014-03-23 8:57

visi parsidave,net konstitucinis teismas parsidave mamonai.

Aneliute       2014-03-23 2:34

Artinasi rinkimai ir apkalta padarys zmones balsuodami,zinoma ,jeigu balsu skaiciavimas bus teisingas…

baisu       2014-03-23 1:03

Bet tai kokia netvarka lietuvoj ..,vaje…

teisininkai...       2014-03-22 23:49

romėnų patarlė: bloga valstybė, kurioje daug įstatymų.

Ypač, jei jie prieštarauja vienas kitam ir neatitinka konstitucijos.

o mūsų KT - teisininkų elitas smile

Taigi Penktai Kolonai       2014-03-22 23:21

Niekas kitas dėl to nekaltas, kaip nuo 1990 m. valdžioje sėdėję ir vykdę tokią politiką. Tik jie bus kalti, jeigu Rusijos tankus Lietuvos gyventojai pasitiks su gėlėmis.

Taigi Anfisai       2014-03-22 23:18

Realu, jeigu dauguma žmonių patikės politikų populistų pliurpalais, kurie žino tik, kad reikia panaikinti, bet neturi atsakymo ką tai duos, prognozės, kas būtų, jeigu neliktų KT. Todėl Vaišvila man ir patinka, kad jis gilinasi į teisinius reikalus ir populistui Puteikiui, visiškai neišmanančiam teisės, paprieštaravo dėl KT naikinimo.

Penktoji kolona.       2014-03-22 22:51

Šiandien kaimynai ,pasileidę  trankią muziką “ant” viso kvartalo ūžė ir liejo ewmocijas,pritardami Putinui,kad atsiėmė Krymą,nes ,būk tai,jų ir buvęs.Tie kaimynai,-tai kažkuris iš jų tarnauja muitinėje,varo mašinas ir ,sako,kad kažkas su kontrabbanda.Šešėlis yra mūsų penktoji kolona.Kodėl šešėlio negaudo?Tai jis pasitiks tankus su gėlėmis.KT yra taip toli nuo to,bet jei nedraugiški žmogeliukai paržengs sienas,tai KT puikybė išgaruos kaip mat.

Anfisa       2014-03-22 22:46

Per referenduma panaikinti Konstitucijos straipsni apie KT,ar tai nerealu,ka, Taigi?

Taigi Rimui       2014-03-22 22:25

Apie KT panaikinimą gali taukšti tik populistai politikai ir visai neišmanantys teisės.

Rimas       2014-03-22 22:14

Ne apkaltos reikia, o panaikinti KT. Teisingai yra parašyta Lietuvos sąrašo programoje.

tiksliai, reikia rotaciją KT daryti       2014-03-22 22:11

tarybinių teisininkų daug : tegu padirba metus, paskui kiti, paskui dar kiti, paskui dar kiti, paskui grįžta pirmieji tęsti nesąmonių - bus judėjimas, bus teisingumo iliuzija smile

Taigi       2014-03-22 22:06

Roma gerą mintį davė. Apkalta gali būti visuomeninė. Bušą ir Bleirą už nusikaltimus prieš žmoniją nuteisė visuomeninis teismas, nes Hagos teismas niekada tų nusikaltėlių nebaus.

Anfisa       2014-03-22 21:56

Musu “politikai” arba berasciai,arba tokie buki,kad nesupranta aiskiai ir suprantamai parasitos Konstitucijos.

Roma       2014-03-22 21:31

Apkaltą gali iškelti ne tik seimas, o pav. signatarai. Reikia ne tik kalbėti, o ir padaryti. Būtų gražu. Ir teisinga.

Aciu        2014-03-22 21:10

Gerbiamai Slicytei , kad paaiskina tautai

deja, nenusipelno       2014-03-22 21:09

negi šuniukai kalti, kad jie gerai klauso savo šeimininkų - komunistų komandų? šuniukai irgi valgyti nori…

Taigi       2014-03-22 21:01

Nusipelno, bet seimui toks KT tinka, todėl apkaltos nebus.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Du šimtai penkioliktoji (rugsėjo 26 diena)

JAV nevyriausybinės organizacijos finansuoja Vengrijos opoziciją

Tai šokiruoja: ES Komisijos Pirmininkė grasina Italijai, kad Briuselis turi „instrumentus“ tam atvejui, jei rinkimuose laimės netinkamos partijos

Karas Ukrainoje. Du šimtai keturioliktoji (rugsėjo 25 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Visų blogybių šaknis – XXVI eilinis sekmadienis

Almantas Stankūnas. Ar interpeliacija Dainiui Kreiviui – tik imitacija?

Marius Parčiauskas. Kaip mobilizacija paveiks karo eigą?

Paskutinis verdiktas Albinui Kentrai ir „Miško broliams“

Sergejus Loznica stato Valstybiniame jaunimo teatre atvirai antiukrainietišką spektaklį

Karas Ukrainoje. Du šimtai tryliktoji (rugsėjo 24 diena)

ES tarnyba nekontroliuojama propaguoja LGBTQIA+ dienotvarkę

Patriotiškiausias Lietuvos jaunimo metų renginys Kaune. Konferencija „Labiau negu merginą? Meilė Lietuvai XXI amžiuje“

E. Macronas siūlo naują imigracijos politiką: migrantus siųs iš miestų į provinciją

Raimundas Kaminskas. Biografijos puslapiai – Juozas Albinas Lukša-Daumantas 1940–1941

Mobilizacinis patriarcho Kirilo pamokslas (pažintiniais tikslais)

Karas Ukrainoje. Du šimtai dvyliktoji (rugsėjo 23 diena)

Almantas Stankūnas. Ką prasitarė valdančiųjų atstovai apie elektros sektorių?

Algirdas Endriukaitis. Kas skolingas ir kam priklauso istorijos kraujo šluostymas?

Dovilas Petkus. Kurios partijos išduoda savo rinkėją?

Doc. dr. Darius Alekna. Apie šeimą, civilines sąjungas ir Seimą

Dominykas Vanhara. Kremliaus diplomatinės pergalės

Italijos rinkimai – žemės drebėjimas ES?

Karas Ukrainoje. Du šimtai vienuoliktoji (rugsėjo 22 diena)

Danija nutraukia asmenų, jaunesnių nei 50 metų, skiepijimą nuo kovido infekcijos

Marius Parčiauskas. Kaip išliksim, jeigu tėvystę siesim tik su skurdu ir depresija?

Linas Karpavičius. Kaip vyksta manipuliavimas žmonėmis?

Marius Parčiauskas. Rusijai atnaujinti puolimą nėra jokių šansų

Flandrijos vyskupai oficialiai parėmė ir pasiūlė tos pačios lyties porų laiminimo ceremoniją

Audrius Globys, dr. Darius Alekna. Ką valdžiai sako apklausos?

Karas Ukrainoje. Du šimtai dešimtoji (rugsėjo 21 diena)

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.