Politika, Visuomenės pokyčių analizė, Pasaulis

Žinių radijas. Nacionalizmo atgimimas Europoje: ilgam?

Tiesos.lt siūlo   2019 m. liepos 26 d. 9:16

7     

    

Žinių radijas. Nacionalizmo atgimimas Europoje: ilgam?

Liudas Zdanavičius | Žinių radijas

Užsitęsus ES finansų ir migracijos krizėms bei Jungtinei Karalystei nubalsavus už pasitraukimą iš ES, Europos krizė peraugo į politinę ir tapatybės krizę, o nacionalinės ir etninės tapatybės, atrodo, atgavo savo galią – ES integracija akivaizdžiai buksuoja, o nacionalizmas sugrįžo su visa pirmine jėga. Ar ES siekis tapti tarptautinius santykius lemiančiu subjektu virs realybe – dėl to bent jau šiuo metu kyla pagrįstas klausimas.

2016 metai. „Brexit’as“. D.Trumpas išrenkamas JAV prezidentu. Stiprėja dešiniosios nacionalistinės radikalios partijos Prancūzijoje, Italijoje, Olandijoje ir Vokietijoje – tai pademonstravo pastarieji rinkimai į Europos Parlamentą. Rusijoje po Krymo aneksijos nacionalizmas restauruotas oficialiu valstybiniu lygiu.

Nauja skirtis – globalizmas prieš nacionalizmą – keičia ankstesnę prieštatą tarp dešiniųjų ir kairiųjų. Ankstesnės politinės skirtys praranda aktualumą, kadangi reikšmingos socialinės, kultūrinės ar ekonominės problemos, su kuriomis susiduriama ir kurias politikai turėtų spręsti, peržengia nacionalinių valstybių ribas. Tipiniai receptai, kuriuos siūlo politinė dešinė ar kairė, liberalai ar konservatoriai, nebeatitinka dabarties iššūkių, nes XIX a. dėl industrializacijos kilusios socialinės ir politinės problemos Vakarų šalyse jau seniai išspręstos. Klimato kaita, globalios liberalios ekonomikos krizė, biotechnologijų teisinis reglamentavimas, interneto reguliavimas – globalios tarptautinio mąsto problemos, tačiau, iš esmės, sprendimai paliekami nacionalinėms valstybėms.

Su tokiais pat iššūkiais susiduria ir Lietuvos politinės partijos. Lietuvos politiniame gyvenime ima ryškėti konservatorių programinių nuostatų vertybinis poslinkis į kairę ir globalėjimo (liberalaus internacionalizmo) link, socialdemokratai bando replikuoti Vakarų Europos socialdemokratinių ir kitų kairių partijų programines nuostatas ir politinę darbotvarkę, atspindi liberalias tarptautinės ir vidaus politikos tendencijas. Lietuvos politiniam elitui taip pat kyla iššūkis balansuoti tarp nacionalistinės JAV prezidento D.Trumpo užsienio politikos ir globalistinės ES lyderių politikos bei siekių toliau integruoti ES.

Apie tai – pokalbis su Lietuvos karo akademijos Mokslo centro direktoriumi dr. Nortautu Statkumi.

Laida rengiama kartu su Lietuvos Karo Akademijos Mokslo centru.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

brrr.....       2019-07-28 14:11

atimt visus mokslo laipsnius, kurie taiko subankrutavusio Adolfo terminą “nacionalizmas” (labai jau panašu į nacionalsociali.),kai turim labai suprantamą lietuvišką terminą “TAUTIŠKUMAS” .Propagandistams tai netinka, nes verčia užsičiaupt ,nes negalima taip “varyt” ant už savo identiškumą teigiančios visuomenės .O vat prieš “atgimstantį nacionalsoc…, “, ar tiesiog nacionalizmą - varyk nors kelnes pasiraitojęs ,ir nieko. Lietuvai labai trūksta tautiškumą, silpniausius Tautos atstovų interesus ginančios partijos .Dabar - vos tik pasigirsta protesto balsai prieš oligarchų kvailiojimą ,tuoj atsiranda rėksnys : ” vatnikai jūs ” , varykit Rusijon ,etc… .Nebūkim apkiautėliais,ginkim savo Tėvynės,savo varomų iš jos ekonominiu genocidu piliečius .

erty       2019-07-27 8:23

Koks „nacionalizmo atgimimas“ Europoje, jeigu atgimė 1960-ųjų metų dvasios partijos? Nejaugi tik ištvirkęs kosmopolitizmas arba nacionalizmas?

Algis Kazlauskas       2019-07-26 23:24

Puikus pokalbis apie svarbiausias temas.  Imigracija kaip monstras ardo Europą. Ar galima tikėti ES elito bukaprotiškumą paliekant algas lyginti tarp rytų ir vakarų emigruojant patiems ekonomiškai silpniausiems individams.  Ir leidžiant importuoti gamybą iš dar daugiau atsilikusiu ir dar žemesnių algų pasaulio kraštų. Ir tuo pačiu kraštui prarasti fabrikus ir darbo vietas. O šio kupčiavimo nežmoniškus pelnus leisti krautis sau patiems ir taip jau turtingiausiems “piliečiams”.

labai trumpam       2019-07-26 16:17

Nacionalizmas bus nužudytas dar pradinėje stadijoje. Prie lovio siekiantys sugrįžti liurbosrąl-globalistai netrukus paruoš Europai ir pasauliui naują Hitlerį, kad parodyti tariamą nacionalizmo grėsmę ir žalą. Ir didesnė dalis visų “pažangiųjų” ims kelti ranką sveikindamiesi, teisins represijas ir patys jose dalyvaus, kad “išpirkti kaltę”. Nieko naujo, nes problema glūdi masių psichologijoje.
Mums gi, tradiciniams nacionalistams, likimas visiškai nieko gero nežada. Nes mes pirmieji ir tapsime naujojo Hitlerio aukomis. Gali būti, kad daugelis jaunesnių nacionalistų net nespės sulaukti pensijinio amžiaus, kaip atsidurs koncentracijos stovyklose.

Tvankstas       2019-07-26 15:05

Dievulėliau brangus, JIEMS leido pasisakyti, perskaičius senus anekdotus iš naujų suderintų laikraščių.

Profesūra ir        2019-07-26 14:09

Lietuvos akademikai labai atsilieka net nuo kolchozų laikų kaimo šviesuolių. Ką šitas bachūras pliurpia - žmonės kaime seniai žinojo ir kur kas daugiau nei dabar atskleidinėjama su pono leidimu. Labai prasti ten reikalai su humanitariniu mokslu apskritai ir ypač su Humanitarine teise. Vienas profesorius net man girdint drįso kariūnams aiškinti prieš du dešimtmečius, berods, kad Vokietija, nepaskelbusi karo, užpuolė taikingąją Tarybų Sąjungą, net knygiūkštę ar bukletą buvo išleidęs su šiuo deziuku. O, “dožilisj”, pasakytų Gorbis, tiesa?

Žodžio laisvė...       2019-07-26 11:41

Du broliukai dobiliukai vienas kitam uždavinėja suderintus klausimukus ir pilsto iš kiauro į tuščią.Dieve aukštybėse,
kiek tokių bernelių nieko rimto neveikiančių yra prisisiurbusių prie valstybės piniginės ir minta nieko doro neveikdami.
Vienas direktorius,o kitas jo pavaldinys linksmina vienas kitą ir pasakoja mums va pasakaites mums senai žinomas.Kiek
yra pristeigta tokių va “centrų”,kur priebėgą gavo va tokie sportiško sudėjimo vyrukai???Tai valstybės lėšų lesiotojai,tokie
patys kaip ir prie Švietimo ministerijos pristeigta dešimtys niekam nereikalingų išlaikytinių,todėl ir trūksta pinigų
mokytojams.Krašto apsaugai per daug,matyt,skiriama pinigų,kad atsiranda auksiniai šaukštai,va tokio tipo centrai ir visokie
kitokie veltėdžiai.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.