Aplinkosaugos politika

Žalieji: Vijūnėlės dvaro atgarsiai Vilniuje – Velykų išvakarėse iškirstas Verkių draustinio miškas

Tiesos.lt redakcija   2016 m. kovo 31 d. 14:39

5     

    

Žalieji: Vijūnėlės dvaro atgarsiai Vilniuje – Velykų išvakarėse iškirstas Verkių draustinio miškas

Vilniaus m. savivaldybėje patyliukais regztas planas iškirsti 3 ha Verkių regioninio parko miško trenkė tarsi žaibas iš giedro dangaus čaižiam benzopjūklų gausmui sukaukus Didžiojo Velykų ketvirtadienio rytą. Miškas kertamas turint tikslą nutiesti abejotino reikalingumo gatvę, jungiančią Molėtų plentą su Santariškių gatve. Nors tebevyksta žaliųjų pradėti teisminiai ginčai, kirtimų akibrokštas šovė likus porai dienų iki teismui paskelbiant verdiktą, prieš tai paskleidus gandus apie projekto atidėjimą ilgam laikui dėl lėšų trūkumo. Pasirodo, tai tebuvo sąmoninga tyla prieš audrą.

Kaip teigė Susivienijimo Žali.LT koordinatoriaus pavaduotoja Virginija Vingrienė, šiandien kalbame jau nebe apie 3 hektarus iškertamo miško, nors tai mums, žaliesiems, būtų svarbiausia. „Blogiausia, kai paminami ne tik gamtos ar žmogaus interesai, bet net ir teisiniai aspektai, koreguojant projektus kaip patogu kažkieno interesams, atvirai pasityčiojus iš visuomenės. Nors, šioje draustinio teritorijoje vietiniams gyventojams anksčiau buvo draudžiama pakelti net nulūžusios šakos šapelį pavasarinių talkų metu, gamtą budriai saugoję Regioninio parko pareigūnai šiandien priversti prioritetą teikti projekto vykdytojų gudriai manipuliuojamam eismo sąlygų greitosios pagalbos automobiliams gerinimo argumentu, nors kelionė iki ligoninės šiuo keliu kaip tik pailgės“, – pažymi žalioji.

Susivienijimui atstovaujantį teisininką Kristijoną Paliutį stebina Vilniaus miesto savivaldybės administracijos pasirinktas miško kirtimo laikas: detalusis planas patvirtintas 2014 m. gruodžio 3 d., byla dėl detaliojo plano teisėtumo vyksta nuo 2015 m. vasario mėn., o miško kirtimo darbai pradėti iš karto, kai Vilniaus apygardos administracinis teismas pabaigė bylos nagrinėjimą iš esmės ir išėjo priimti sprendimo dėl detaliojo plano teisėtumo. Panašu, kad savivaldybės atstovai nusprendė nelaukti teismo sprendimo ir patys negrįžtamai išspręsti miško klausimą: ,,Visi faktai ir argumentai dėl detaliojo plano procedūrų pažeidimo ne tokie svarbūs, kai miško nebėra“.

Pasak pašnekovo, detalusis planas dėl valstybinės reikšmės miško žemės naudmenų pakeitimo į kitas naudmenas buvo patvirtintas dar nesant Vyriausybės nutarimo dėl šio miško išbraukimo iš valstybinės reikšmės miškų sąrašo. „Detaliojo plano sprendiniai prieštarauja saugomos teritorijos specialiojo teritorijų planavimo dokumentui, kuriame miško naudmenų keitimas nenumatytas. Šie pažeidimai akivaizdūs, todėl Vilniaus miesto savivaldybės administracija dėjo visas pastangas, kad pareiškėjo skundas iš esmės nebūtų svarstytas. Manau, tokie savivaldybės administracijos veiksmai yra akivaizdi nepagarba teismui ir viešąjį interesą šioje byloje ginančiai asociacijai. Nenustebčiau, jei taip elgtųsi privatus asmuo, žiūrintis tik savo intereso, bet kai taip elgiasi savivaldos institucija, kyla abejonių dėl tikrųjų interesų“, – pažymi K. Paliutis.

Žaliuosius neramina ir tai, kad ši su žmogiškumo ir teisine logika prasilenkianti praktika turės ne tik aplinkosauginių ir teisinių, bet ir ekonominių bei socialinių pasekmių – dar labiau paskatins gyventojų emigraciją. 

Anot V. Vingrienės, be galo skaudu girdėti vietinių Santariškių gyventojų nusivylimo kupinus žodžius, kad jiems po tokių akibrokštų, nepaisant didelio jų patriotiškumo ir meilės savo kraštui, norisi krautis lagaminus emigracijai. „Blogiausia, kad šiandien žaliąjį Lietuvos veidą darkantys verslai ir jų lobistai valdžios struktūrose lieka tam akli, atvirai spjauna į teisės viršenybę ar lengva ranka keičia teisyną sau naudinga linkme, nepaisydami net ir Konstitucijos miškams suteikiamo ypatingo statuso. Matydami tokią savivalę tikrai negalime tylėti, juo labiau, kad šios sudėties Seimo kadencijai einant į pabaigą, miškų reglamentavimo srityje bręsta dar įspūdingesni akibrokštai. Štai Aplinkos ministerijos koridoriuose jau klaidžioja palaimintas sprendimas dėl miško paskirties keitimo galimybės rekreaciniais tikslais, aiškiai atversiantis kelią sodybų miškuose kvartalams. O tai ves prie dar didesnio miškų ir šalies kraštovaizdžio naikinimo“, – pažymi pašnekovė.

Susivienijimo Žali.LT atstovai nesiruošia trauktis ir žada kreiptis į atsakingas valstybės institucijas prašydami stabdyti panašaus pobūdžio praktikas. Žalieji žada teisybės ieškoti Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme, taip pat prašyti teismo kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl Miško žemės pavertimo kitomis naudmenomis tvarkos, patvirtintos Vyriausybės nutarimu, galimo prieštaravimo Miškų įstatymui ir Konstitucijai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Užsakovai       2016-04-1 5:48

Jei neklystu tuose 3 ha įsikurs Maksima. Jie toje miesto pusėje neturi savo parduotuvės. IKI, RIMI ir Norfa jau pasistatė. Čia ko gero yra paprasčiausias atsakymas, kodėl keliukui prireikia 3 ha.

KOX       2016-03-31 20:08

koks skirtumas, zuoka ar simasius- ten kur liberastas praeina net zole nebeauga.

Lietuvos valdzia       2016-03-31 19:09

nemyli savo salies- nei jie rupinasi zmonemis, nei gamyba, nei ukiu, tik savo kisene. Blogiau buti jau negali.

Al.       2016-03-31 15:33

Tokiuose rašiniuose būtina nurodyti pavardes - kas rengė detalųjį planą,kas derino, tvirtino ir kokiai partijai ar gaujai priklauso.

Apuokiukas       2016-03-31 14:49

Viskas labai paprasta. Pavilnių - Verkių regioninio parko direktorė Vida Petiukonienė - ,,Abonento” partijos narė.


Rekomenduojame

Andrius Martinkus. Adventas ir angelas

Povilas Gylys. Kai vaikai tampa mažiau išsilavinę nei tėvai

Geroji Advento Naujiena: Budėkime – Jis sugrįš!

Andrius Švarplys. Dar yra ir trečias kelias – politinės kvalifikacijos standartas

Ramūnas Aušrotas. JTO Vaiko teisių konvencija skirta kontroliuoti ne tėvų, o valstybės priimamus sprendimus vaiko atžvilgiu

„NeRedaguota“. Rajmund Klonowski ir Vytautas Sinica. Žmogaus teisės Lenkijoje ir kitur

Andrius Švarplys. Twitteris pradeda elgtis kaip valstybė valstybėje?

Ramūnas Aušrotas. „Smurto banga“: pora pastebėjimų LRT.lt teksto paraštėje

Andrius Švarplys. Naujienos iš Amerikos rinkimų

Algimantas Rusteika. Tvanas (Iš ciklo „Klūpanti Tėvynė“)

Darius Kuolys. Prieš Evelinos kerinčią jaunystę klumpa ir profesorius, buvęs KT teisėjas, teisėtyrininkas konstitucionalistas Vytautas Sinkevičius

Andrius Švarplys. Apie Twitterio cenzūrą

Liudvikas Jakimavičius. Prezidentūra turėtų atidėti Vyriausybės formavimą iki geresnių laikų

Andrius Švarplys. Ir BBC laukia CNN likimas

Klausymai Pensilvanijos valstijos senate. Publika juokiasi: iš naktį atsiradusių 600000 balsų už Trumpą... 3200

Vytautas Sinica. Naujos normos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Jos protestuoja ne mano vardu. Atsakymas Š.Černiauskui ir kt.

Audrius Bačiulis. Šimonytė – premjerė Uspaskicho ir Palucko malone

Vytautas Radžvilas. TS-LKD nariams ir rėmėjams

Ramūnas Aušrotas. Tenesio valstija galės drausti abortus dėl eugeninių, seksisinių ar rasistinių pagrindų

Tomas Matulevičius. Kam tos profesinės kompetencijos, jei gali pasitarnauti ideologiniam reikalui

Algimantas Rusteika. Numylėtoji Lietuva

Vidmantas Valiušaitis. Su Lietuvos kariuomenės diena!

Vidmantas Valiušaitis. Birželio sukilimas ir Vilniaus LAF štabo sunaikinimas

Nida Vasiliauskaitė. „Kodėl radikalios idėjos nėra geros idėjos“ (jauniesiems konservatoriams paprašius pasisakyti)

Algimantas Rusteika. Apie blokus

Nuo bačkos. Andrius Kubilius. Už Eveliną!

Tomas Baranauskas apie A. Kubilių: štai kas mus valdė prieš 8 metus

Robertas Grigas. Kaip de Golis Maskvoje į Šv. Mišias važiavo

Papunkčiui su Vytautu Sinica: Prezidento dilemos ministrų kabinete

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.