Dienos aktualija

William H. McRaven kalba Techaso universiteto studentams: kaip įveikti pasaulį

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugsėjo 10 d. 8:18

3     

    

William H. McRaven kalba Techaso universiteto studentams: kaip įveikti pasaulį

Jei norite pajusti bendrystės prasmę ir galią net iki kaklo įklimpus pelkėje arba jei norite, kad jūsų vaikas – darželinukas, moksleivis, studentas – gebėtų keisti pasaulį, paskaitykite sau ar pasiūlykite jam perskaityti šią pagarsėjusią JAV karinių pajėgų admirolo Viljamo Makreiveno (William H. McRaven) kalbą Techaso universiteto studentams. Nors jau išėjęs į atsargą, admirolas iki šiol yra žinomas kaip buvęs Valstijų Specialiųjų operacijų komandos viršininkas, karų Persijos įlankoje, Irake ir Afganistane dalyvis. Interneto platybėse ši kalba – ne naujiena, tačiau viso vertimo neteko matyti. Tikiuosi, jis bent kiek galėtų prašalinti nūdienos tamsumas. Taigi.

– Jei norite keisti pasaulį, pradžiai paklokite savo lovą. Kai iš pat ryto susitvarkote, jūs įvykdote pirmą savo dienos užduotį. Didžiuositės savimi kiek ilgiau. Tai įkvėps jus vykdyti ir antrą, ir trečią, ir ketvirtą užduotis. Kita vertus, vienos užduoties įvykdymas patrauks ir kitas likusias. Paklota lova patvirtins faktą, kad smulkūs dalykai turi savos reikšmės.

Jeigu negalite atlikti mažo darbelio, tai nesugebėsite atlikti ir didelio. Nenusisekusią dieną, sugrįšite namo, kur paklota jūsų lova. Jūs ją paklojote. Ta lova jus ir sustiprins. Rytoj bus geriau.

Kad taptumėte „Jūros ruonių“ dalimi (tai JAV karinio jūrų laivyno spec. užduočių padalinys – vert.), reikia treniruoti gebėjimą nuplaukti ilgas distancijas. Pirma treniruotė – plaukimas naktį. Iš pradžių instruktorius su malonumu papasakos apie visas rūšis ryklių, besiveisiančių San Klementės vandenyse. Instruktoriai užtikrins, kad rykliai nė vieno kursanto dar nesuėdė. Bent jau apie tai neteko girdėti. Jie taip pat moko, kad jei ryklys plaukioja apie jus, likite vietoje. Neplaukite! Nerodykite savo baimės! O jeigu naktį sugalvojęs užkąsti alkanas ryklys jus vis dėlto pultų, iš visų jėgų smokite jam į nosį. Jis nusisuks ir nuplauks. Pasaulyje ryklių daug. Jeigu norėsite nuplaukti numatytą atstumą, su jais teks turėti reikalų. Taigi, jei siekiate pakeisti pasaulį, nebijokite ryklių.

Po kelių sunkių treniruočių savaičių mano „Jūros ruonių“ grupė, kurioje iš pradžių buvo 150 žmonių, sumažėjo iki keturiasdešimt dviejų. Buvo šešios valtys po septynis žmones kiekvienoje. Aš buvau valtyje su aukštaūgiais vaikinais, o geriausia mūsų turima komanda buvo mažaūgiai. Mes juos vadinome „Mažylių komanda“. Nė vienas jų nebuvo aukštesnis nei vienas metras ir šešiasdešimt septyni centimetrai. „Mažylių komanda“ buvo sudaryta iš vieno indėno, vieno afroamerikiečio, vieno amerikiečio, vieno graiko, vieno italo ir dviejų stiprių vaikinų iš Viduriniųjų rytų. Jie apirklavo, apiplaukė, aplenkė visas likusias komandas. Aukšti kitų komandų vyrai visada šaipėsi iš nedidelių lastų (plaukmenų), kuriuos mažylių komanda dėdavosi ant mažulyčių pėdų prieš kiekvieną plaukimą. Tačiau kažkokiu būdu tie mažaūgiai vaikinai iš visų pasaulio kampelių visada juokdavosi paskutiniai.  Jie plaukė greičiau už kitus, krantą pasiekdavo pirmieji. „Jūros ruonių“ treniruotės padarė mus lygiaverčius.

Tik tavo siekis sėkmės, o ne tavo odos spalva, ne tavo išsilavinimas, ne tavo socialinis statusas turi reikšmės. Jei norite pakeisti pasaulį, vertinkite žmones pagal jų širdies, o ne ūgio dydį. 

Devinta treniruočių savaitė vadinama „Velnio savaite“. Tai šešios dienos be miego. Nuolatinis fizinis ir moralinis slėgis bei viena ypatinga diena „purvo lygumoje“.  „Purvo lyguma“ – tarp San Diego ir Tychuanos, kur suteka vanduo ir susidaro Tychuanos marmalynė – labai klampi vietovė, kur purvas tave tiesiog praryja. „Pragaro savaitės“ trečiadienį tu penkiolika valandų rankomis iriesi purvo lyguma. Bandai išgyventi nepaisydamas šalčio, vėjo ir nesibaigiančio instruktorių spaudimo . Tą trečiadienį, saulei nusileidus toje terpėje, mano treniruojama klasė pažeidė taisykles ir mums buvo įsakyta sulįsti į purvą.

Kiekvieną vyrą purvas prarijo iki pat kaklo. Instruktorius mums pasakė, kad galime išlipti iš purvo, jeigu tik pasiduos penketas. Tik penki žmonės, ir mes galime išbristi iš tos alinančios šaltumos. Apsidairęs aplink, pastebėjau, kad kai kurie kursantai buvo pasirengę pasiduoti. Iki saulės patekėjimo dar buvo likusios aštuonios valandos, per kurias sušąla kaulai. Tačiau dantų barškėjimas ir kursantų dejonės buvo tokios garsios, kad ką nors išgirsti buvo sudėtinga. Bet paskui aidu nuskriejo vienas balsas, pavirtęs dainavimu. Jis, tiesą sakant, nepataikydavo į toną, bet dainuojama buvo su dideliu entuziazmu. Vienas balsas pavirto dviem, du trimis, ir netrukus dainavo visa grupė. Instruktorius prigrasino, kad mums padidins laiką purve, jeigu dainuosim, bet mes tęsėme dainavimą. Atrodė, ir purvas tapo šiltesnis, vėjas nurimo, ir aušra nebe tokia jau tolima. Per visą mano kelionių laiką aš supratau, kokią jėgą turi viltis. Vieno žmogaus jėga – Vašingtono, Mandelos ir net jaunos merginos Malalos iš Pakistano.

Ir vienas žmogus gali pakeisti pasaulį, suteikti žmonėms vilties. Taigi, jei norite pasaulį pakeisti, pradėkite savo dieną užduoties vykdymu. Raskite tą, kuris jums padės gyvenime. Gerbkite visus. Žinokite, gyvenimas neteisingas ir jūs dažnai patirsite nesėkmių. Tačiau jei rizikuosite veikti sunkiais laikais, priešintis chuliganams, įkvėpti engiamuosius ir niekada nepasiduoti, jei laikysitės šitų taisyklių, ir ateinanti karta, toji karta, kuri seks paskui mus, gyvens pasaulyje daug geresniame nei tas, kuriame mes gyvename. Ir tai, kas užgimė čia, iš tiesų pakeis pasaulį į gera.

Išvertė L.V. Medelis

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

> robby       2021-09-11 10:13

Be abejo, tavo pastabos apie esmę, ar ne?

Robby       2021-09-10 17:14

Artimieji Rytai, ne Vidurinieji Rytai (angl. Middle East).

Robby       2021-09-10 17:13

Išvertė iš rusų kalbos ir paliko vertimo klaidų. Teksasas (angl. Texas) nėra Techasas! Ir dar kelios kitos klaidos.


Rekomenduojame

Kun. Robertas Grigas primena: ne tvoros ir ne tanketės apsaugo parlamentus…

Nida Vasiliauskaitė ir jos „Lapių medžioklės“. Išvarymo instrukcijos: sugauti, išvyti, dezinfekuoti

Ramūnas Aušrotas. Apie sprendimų „greitumą“

Geroji Naujiena: Sekime Jėzų ir nebūsime sugėdyti

„Teisingumo registras“: ar esate pasiruošę gyventi be pilietinių teisių?

„Neredaguota“ pokalbis su Aurelijumi Veryga apie pandemija ir politiką

Lietuvos šeimų sąjūdžio tarptautinė konferencija po mitingo: „Valstybių ateitis diktatūros šešėlyje“ (vaizdo įrašas)

Algimantas Rusteika. Kas bandė organizuoti riaušes?

Liudviko Jakimavičiaus pastebėjimas: ant ko tada visas bėdas vers?

Rugsėjo 10 d. mitingo Katedros aikštėje rezoliucija

Mero rinkimai Trakuose. Ramūno Aušroto programa: kaip išspręsti įsisenėjusias Trakų komunalinio ūkio problemas?

Nidos Vasiliauskaitės kalba rugsėjo 10 dienos mitinge Katedros aikštėje (vaizdo įrašas): „Mes nesiderame!“

Rugsėjo 10 dienos mitingo Katedros aikštėje vaizdo įrašas

Vasariški pokalbiai su Dovilu Petkumi. Arkivyskupas ir nuncijus Ukrainai Visvaldas Kulbokas: Šv. Sostas gali būti tarpininku siekiant taikos

Algis Avižienis „Iš savo varpinės“: Globalistinė Lietuvos užsienio politika

Vygantas Malinauskas. Kodėl Lietuvai taip nesiseka suvaldyti pandemijos? Palyginimas su kaimynais ir ... Indija

Nida Vasiliauskaitė. Nebijokime. Tai jie tegu bijo

William H. McRaven kalba Techaso universiteto studentams: kaip įveikti pasaulį

Iš propagandos frontų. Andrius Kubilius ir Rasa Juknevičienė – net jei sau prieštarauja, vis tiek teisūs, arba Liežuvis – pikčiausias jų priešas

„Neredaguota“ pokalbis su advokatu prof. dr. Ignu Vėgėle. Valstybė ir teisė

Nidos Vasiliauskaitės replika apie netrukus įsigaliosiančius draudimus

Linas V. Medelis. Uždrausti valdantiesiems giedoti himną – Tautišką giesmę

Pandemiją galima valdyti ir kitaip: pranešimų ištraukos ir reportažai iš STI konferencijos „Demokratija karantine. Susikalbėjimo galimybės“

Šiandien legendinio partizano J. Lukšos-Daumanto atminimą istorikai įprasmins tarptautine konferencija apie ginkluotą antisovietinį pasipriešinimą

Justas Sakavičius. Dėl ko verta sunerimti VISIEMS

Vesti visuomenę prie Jėzaus: kun. N. Pipiro mintys ir bendražygio dr. D. Stakišaičio prisiminimai minint s. Ados-Benvenutos Urbonaitės šimtmetį

Advokatai J. Sakavičius ir A. Mozeris: nei tarnautojai, nei mokyklų administracijos neturi teisės skatinti mokinius skiepytis be tėvų žinios

Prof. Alvydas Jokubaitis: jei katalikai reikalautų to paties kaip homoseksualai, kiltų skandalas

LRT: Lietuva kalba. Ką daryti su tūkstančiais Lietuvoje esančių migrantų – integruoti ar išsiųsti? V. Sinicos atsakymas, kurio jis nespėjo pagarsinti

Suderinimas mitingui Vilniuje gautas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.