Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Intelektualų vaidmuo

🌄Vytauto Radžvilo replika kolegai Tomui Janeliūnui, raginusiam „savanoriškai“ pasitraukti iš instituto

Tiesos.lt redakcija   2017 m. liepos 19 d. 9:00

27     

    

Vytauto Radžvilo replika kolegai Tomui Janeliūnui, raginusiam „savanoriškai“ pasitraukti iš instituto

Veidaknygė

Kadangi prof. Vytautas Radžvilas pats Facebook`u nesinaudoja, žinios apie kolegų pasisakymus jį pasiekia gana lėtai. Tačiau galiausiai sužinojęs apie prof. Tomo Janeliūno ir kai kurių TSPMI kolegų sumanymą paraginti jį „savanoriškai“ išeiti iš instituto, prof. V. Radžvilas pasidalino komentaru.

Profesorius nė kiek neabejoja šio užmojo nuoširdumu ir rimtumu. Tokie kolegų pasisakymai, kaip ir pridėtoje nuotraukoje, profesoriaus teigimu, yra vyraujančios ne tik TSPMI, bet ir daugelyje aukštųjų mokyklų ideologinės, moralinės ir pasichologinės aplinkos reprezentatyvus pavyzdys ir šia prasme verti dėmesio. Jo nuomone, dalykiniu požiūriu vyresniųjų kolegų argumentai niekuo nenusileidžia prašymą-skundą TSPMI administracijai surašiusių jaunesnių kolegų-studentų pateiktiems argumentams, o etiniu atžvilgiu juos tam tikra prasme net pranoksta.

Reaguodamas į šią naują iniciatyvą prof. V. Radžvilas informuoja, kad dvejus metus iš eilės jis išsamiais laiškais mėgino kreiptis į VU TSPMI bakalauro studijų programos komitetą siekdamas paaiškinti, kodėl niekaip neargumentuotas filosofijos disciplinų apimties siaurinimas objektyviai smukdo bendrąjį studijų lygį ir reiškia, jog šitaip grįžtama į ankstyvąjį TSPMI gyvavimo laikotarpį, kai institute filosofija faktiškai nebuvo dėstoma.

Laiškuose priminta, kad griaunant filosofijos dėstymą iš tikrųjų tęsiama sovietinių laikų tradicija, nes, siekiant ideologiškai ir politiškai kontroliuoti „sąjungines“ respublikas, jose galimybės studijuoti filosofiją buvo griežtai varžomos ir ribojamos. Abiejuose laiškuose atkreipiamas studijų komiteto dėmesys ir pabrėžiama tai, kad be rimtų filosofijos studijų yra iš principo neįmanomos tikros, t. y. intelektualiniu ir akademiniu požiūriu visavertės universitetinės studijos. Juose buvo geranoriškai įspėta, kad, nepriklausomai nuo to, koks konkretus asmuo dėsto filosofijos disciplinas, pats jų apimties siaurinimas ir juo labiau jų naikinimas ne tik neišvengiamai smukdo TSPMI vykdomų studijų lygį ir kokybę, bet ir objektyviai verčia institutą tik universiteto iškaba besidangstančia siaurai specializuota bei visiškai ideologizuota politikos mokslų kolegija ar net žemesnio, t. y. iš esmės proftechninio lygio mokymo įstaiga. Deja, nors buvo prašoma apsvarstyti šiuos laiškus studijų komitete ir pasidalinti jais su visa TSPMI akademine bendruomene bei inicijuoti viešas diskusijas dėl instituto misijos bei studijų programos, šito nebuvo padaryta. Maža to, į juos apskritai nebuvo atsakyta, tarsi jie nebūtų gauti.

Tad nereikėtų stebėtis ir piktintis, kad tiek laiko neišgirstamam prof. V. Radžvilui trūko kantrybė: toliau kalbėti vien mandagiais žodžiais, kurių niekas negirdi, tapo neįmanoma, nes paaiškėjo, kad maksimaliai korektiška ir grynai akademinių argumentų bei įtikinėjimų kalba TSPMI nėra veiksmingas būdas atkreipti dėmesį į institute susikaupusias problemas. O tiesiog tylėti matant institutui daromą akivaizdžią žalą būtų neprofesionali ir pilietiškai neatsakinga pozicija kaip tik dabar, kai virš Europos ir pirmiausia Lietuvos kaupiasi geopolitinės audros debesys. Ne prof. V. Radžvilas, o būtent instituto kolegos sistemingai ir nuosekliai kūrė moralinę ir intelektualinę dirvą rastis šiam tiesmukiškam pasisakymui – elgdamiesi su profesoriumi taip, lyg jis būtų tuščia vieta. Minėti profesoriaus laiškai studijų programų komitetui bus paskelbti, tačiau prof. T. Janeliūnui jų turinys ir taip turėtų būti žinomas, nes jis yra VU TSPMI bakalauro studijų programos komiteto narys.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

antiko       2017-07-27 18:05

viskas gerai, galima grįžti iš kur išėjo kapsuko ir sniečkaus anūkai į tskp istorijos katedrą, ir tik vieną raidę K pridėti TSKPMI, tarybų sąjungos komunistų partijos “mokslo” institutas

antiko       2017-07-27 18:04

viskas gerai, galima grįžti iš kur išėjo kapsuko ir sniečkaus anūkai į tskp istorijos katedrą, ir tik vieną raidę pridėti TSKPMI, tarybų sąjungos komunistų partijos “mokslo” institutas

Ir vėl ta TSPMI       2017-07-19 17:07

Konservatorių gauja.

> Clerkenwell       2017-07-19 15:37

Nesutikčiau, kad politikos institute reikalinga atskira filosofijos katedra - užtektų, kad politikos bakalaurams būtų dėstomas arba bendras"Filosofijos, sociologijos, ekonomikos” gretutinių studijų kursas arba pasirenkamosios kiek gilesnės filosofijos, sociologijos ar ekonomikos gretutinės studijos minėto bendro kurso pagrindu. Katedros lai lieka savo vietose:). Beje, žvilgtelėjau į filosofijos gretutinių studijų programą VU - ten net 4 semestrus mokoma filosofijos istorijos. Jei ją sutalpintų į 2 semestrus, liktų daugiau laiko specialioms filosofijos šakoms. Ko gero, visame VU tokios gretutinės filosofijos studijos taptų populiaresnės. Ir šiaip jai Lietuvoje kažkas užsiminė, kad netikslingos siauros specializuotos 4 metų bakalauro studijos. 4 metai būtų pateisinami tik tikro plataus universitetinio išsilavinimo gavimo atveju, šiuo atveju gretutinių studijų atveju.

Clerkenwell       2017-07-19 15:22

Marksizmo kelias i elita Amerikoje taip pat pradsidejo 1970-ais nuo universitetu. Dabar beveik visos ne tiksliuju mokslu katedros Amerikos ir Europos universitetuose yra marksistu kalimo gamyklos. Is ten jie lekia tiesiai i elitines pozicijas ES ir marksistines propagandos organus TV ir spaudoje, Soroso fondus skirtus naikinti vakaru civilizacijai.
Mes niekur nuo komunizmo nepabegome. Uzsokome ant to pacio greblio stodami i ES. Tik dabar bus dar baisiau, nes marksistu i Europa masiskai vezami musulmonai mums sukels geras skerdynes.
Laikas ne gintis, o pradeti naikinti tokius kretinus kaip Janeliunas kitaip mums visiem galas.

Clerkenwell       2017-07-19 14:58

Su faktu, kad institutas be stiprios filosofijos katedros tera profke nesutikti negali. Ne veltui visose socialistinese valstybese filosofija budavo isgujama is aukstuju mokyklu nes filosofijos mokslas irodo, kad socializmas be prievartos ir totalitarizmo egzistuoti negali. Istorija kartojasi ESCCCP.

albina       2017-07-19 11:26

Liūdnoka,kad Tomas Janeliūnas tame pačiame naujųjų komjaunuolių sąraše.Atseit:dabar,naujosios demokratijos laikais,galėtų būti nuomonių įvairovė,juolab,kad tik LAIKAS įvertina,kas buvo mąstantis filosofas,o kas tik prisitaikėliškas Delfio ir Lryto žurnalistėlis.Kol jaunas,o broli Tomai,sėk tiesos grūdą...

Klausimėlis       2017-07-19 9:10

Ar tikrai T. Janeliūnas profesorius?
Sako - taip, tikrai.
Čia tai bent.
Komentarų nėra.

Dėdė >1.45       2017-07-19 9:02

Hajekas galėtų dabar parašyti naują knygą - “Kelias iš marksistinės vergovės i marksistinę vergovę”. Liberalizmu šiame totalitarizme nekvepia. Ir šiaip vadinamoji globalizacija įtartinai panaši į Pasaulinę marksistų revoliuciją.

ne politologas, o nevykėlis       2017-07-19 8:54

Nemaniau, kad toks niekingas ir menkas žmogysta - T. Janeliūnas. Šie jo žodžiai viską pasako apie jį patį - MENKYSTA. Tikriausiai pats baigęs šią aukštąją mokyklą, pagal išsilavinimo lygį atitinkančią sovietinių laikų aukštajai partinei mokyklai. Tokie šiandieniniai ale sovietiko partinukai ir veda mus nežinia į kur. Į šviesią ateitį - prisiminiau…Tai jie diskredituoja pačią Europos Sąjungos idėją, nes bijo ją kritikuoti. Už europinius grašius reikia atidirbti, kad ir plaunant tautiečių smegenis. Juk tas, kuris kritikuodavo Sovietų Sąjungą buvo liaudies priešas. Ar dabar ne tas pats? Jei ne taip pasakysi kaip tinka valdiškam mąstymui, būsi apšauktas ES priešu.
Tad valio chameleonai, pirmyn, kol dar yra lovys pilnas eurų.

idiotai, primityvai ir apsimetėliai ura patriotais       2017-07-19 8:53

dar pridėkite: violetiniai, kedofilai, reakcionieriai, tamsybininkai
——-
partija ir oberpedofilas jūsų neužmirš: būsite gausiai atlygintas.

Sovietikui       2017-07-19 8:32

Tokie kaip tamsta Lietuvai kenksmingesni ir už komunistus. Arba idiotai, primityvai arba apsimetėliai ura patriotais.

sovietikas       2017-07-19 8:06

garbina sovietikus: šliogerius, ozolus, meškauskus, genzelius, plečkaičius.
nes tai buvo komunistinė nomenklatūra ir TSKP nariai (komunistai).
o komunistinė nomenklatūra savo vogimu bei Lietuvos ir lietuvių tautos naikinimu garsi visoje Europoje.
——-
Radžvilas savo mąstymu bei nesusitaikymu su komformistine morale tikrai priešingas komunistinei nomenklatūrai.
Todėl bus suėstas.
Taškas.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2017-07-19 1:52

Man yra gerai surantama ėdamo žmogaus savijauta. Tai kai tai buvo atliekama su manimi Vytauto Didžiojo universitete, tai kažkaip tai… net neatėjo į galvą kreiptis į spaudą. Kodėl nesikreipiau? Tikrai nesuprantu. Gal visiškai neisitikėjau, kad spauda gali ką nors pagelbėti. Todėl per 7 metus, tam kad apsiginti Vytauto Didžiojo universitetui iškėliau dvidešimt civilinių bylų. O dabar pabandyktie įsivaizduoti situacija ir asmenis pastangas, kad savo darbdavį, kuris nėra šaraš- montaž kontora, o visas atsikuriantis ir net humanitarinis universitetas su visomis numatomomis nepaprastai humanitarinėmis vertybėmis sugeba prikurti situacijų, kai universitetą reikia dvidešimt kartų paduoti į teismą. Tai kas ten tokie per žmonės… juk paprasta, jeigu būčiau nors vieną kartą neteisus, ....tai jau būčiau iš karto ir išmestas…. O galutinė situacija tokia, kad VDU net teismo sprendimo NEVYKDO sugražnti ir pirmykštes pareigas. Tai kas čia Lietuvoje negerbia teismo sprendimų? Patsai humanitariškiausias Vytauto Didžiojo universitetas. Ei tenai….. kada grąžinsite į pirmykštes pareigas ir atiduosite tai ką IŠVOGĖTE išlaužę duris…. Krutinkitės.

Dėdei 23:57        2017-07-19 1:45

Hajeko “Kelias į vergovę” - tai kelias iš komunistinės vergovės į liberastinę.
Skaityk šios knygos vertėjo prof. Algirdo Degučio liberalizmo fundamentalią kritiką.

sovietikui...0:21        2017-07-19 1:33

Tais laikais visi, tiek dėstytojai, tiek mes, studentai,
A. Maceinos, J. Girniaus, Pr. Kuraičio knygas gaudavome ir skaitydavome, aptarinėdavome. Klasikinė filosofija, skirtingai nuo paminėtųjų lietuvių filosofų, išvis negulėjo specfonduose.
Tad neteisk taip rūsčiai, sovietike, neteisk. Palik tai Dievui.
Pirmą rastą iš akies išsiritink.

sovietikai...       2017-07-19 0:21

partijos ir KGB aprobuoti tie sovietiniai dėstytojai: meškauskai, plečkaičiai, ozolai ir kitoki brudai.
tik vienos akies krašteliu leido pažvelgti į klasikinę bei vakarų filosofiją - valdanti filosofija (analogas - valdoma demokratija)
——
o apie iškiliausią filosofą A.Maceiną - visai jokios informacijos nebuvo.
——-
tarabilda, tu tarabilda…. (kas tikrai filosofavo ir mąstė - tų nei per patrankos šūvį KGB ir Partija neprileisdavo prie dėstymo)

Dėdė       2017-07-18 23:57

Hajeko knygelėje “Kelias į vergovę” vienas skyrius vadinosi “Kodėl iškyla
blogiausieji”. Knygelė nukreipta marksizmo sistemos kritikai - sistemos, kuri sugrįžo niekur ir neišėjusi. Vakarai tai kažkodėl vadina liberalėjimu. Rytų Europa tą grįžtančią ideologiją gali tiksliau įvardyti. O ir tos ideologijos re-įdiegimo priemonės skaudžiai pažįstamos - švelnus brežnevinis hegemono totalitarizmas.

Tarabildai, "Ančiai"-(jane)liūnų ir šlekių antims       2017-07-18 23:40

Dar Vytautui Radžvilui psichologiją dėstė prof. Alfonsas Gučas
(1937–1939 m. stažavęsis Vienoje ir Jenoje, daugelio studijų ir vadovėlių autorius - kai kuriuos straipsnius pasirašinėdavęs slapyvardžiu “K. Rembus”),
semiotiką - prof. Krescencijus Stoškus, mums puikiai pažįstamas,
logiką - prof. Romanas Plečkaitis,
pažinimo teoriją - herakleitiškos mąstysenos Juozas Vytautas Vinciūnas,
antropologiją - prof. Salezijus Pavilonis,
vienas lietuvių etninės antropologijos kūrėjų - prof. Gintautas Jurgis Česnys
ir kt. nepriklausomos Lietuvos laikus menantys Vilniaus universiteto talentingi dėstytojai ir nuostabūs žmonės.
O jūsų, prisitaikėlių ir prof. Vytauto Radžvilo dorotojų, (jane)liūnų ir šlekių, Artūro Meliano, Mykolo Katkaus, Justino Žilinsko ar Aido Puklevičiaus (ir dar vardinčiau ir vardinčiau…), dėstytojai kas buvo?! - Atsikvošėkite.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2017-07-18 22:49

Citata: “toliau kalbėti vien mandagiais žodžiais, kurių niekas negirdi, tapo neįmanoma, ...”. Labai pritariu. Pritariu todėl, kad taip vadinammas V.Radžvilo nemadagumas palyginus su tais, kurie iš viso į nieką niekaip nereaguoja, yra tokia smulkmė, kad net pastebėti to nekultūringumo iš viso nereikėtų. Puikiai suprantamos problemos VU TPSMI, kai kova vyksta už išlikimą.... geriausi turi būti IŠMESTI ir dar apjuodinti. Tam ir daromos REFORMOS visus 27 metus. Jų galo niekada nebus. Visi kurstai TPSMI turi būti pasirenkami STUDENTŲ. Ką kas norės pasirinkti, tokiu specialistu ir liks. Visi vienodi NEGALI BŪTI ir neturi būti. Tik reikia teisingai kreditais įvertinti kurso svarbą. Tai sunku objektyviai padaryti. Palaipsniui, priartėjimo būdu galima. Jei studentai nepasirenka kurso… atsakymas aiškus.
O dabar tas klausimas dėl “žodžio” laisvės neturi nieko bendro su Konstitucija, nes tai ne žodžio laisvės klausimas, o tik išlikimo, atlyginimo gavimo klausimas. Jeigu V.Radžvilui už jo pažiūras būtų bylos iškeltos… tada kitas reikalas. O kol kas kova už pinigėlius. V.Radžvilas irgi nori valgyti, kaip ir kiti. O visiems tai neužtenka.

"Antis" - (jane)liūnų ir šlekių antims       2017-07-18 22:24

“Antis” - “Funkcionieriai”
(muzika – P. Ubartas, žodžiai – A. Kaušpėdas)

Funkcionieriai? Funkcionieriai!
Funkcionieriai – portfelių pilotai!

Funkcionieriai, portfelių pilotai
Galantiškos manieros, tvarkingas veido plotas
Funkcionieriai, scenarijaus žinovai
Kada pakelti ranką, kada paspirti koja

Funkcionieriai, dabitiški vyrukai
Kaklaraiščių pedantai, kostiumų kavalieriai
Funkcionieriai, rytojaus mecenatai
Ištikimi karjerai, juodi vaksuoti batai

Kokia kita gali būt nuomonė?
Kas pasakys, ko reikia visuomenei?
Funkcionieriai? Funkcionieriai!
Funkcionieriai – lozungų skelbėjai!

Prekybos deficito ištikimi gerbėjai
Funkcionieriai, nelaimingi žmonės
Pritrūko jiems fantazijos
Gyventi neblefuojant

Kokia kita gali būt nuomonė?
Kas pasakys, ko reikia visuomenei?
Funkcionieriai! Funkcionieriai!
Funkcionieriai – Pontijai Pilotai!

www       2017-07-18 22:16

Sistema.Veiksmas su profesoriu V.RadZvila vyksta analogiškai kaip ir su KEDZIU.  bELDĖSI Į VISAS DURIS ,BET BUVO TYLA ,KAIR IR PROFESORIAUS KELIAMOS PROBLEMOS. dABAR PRASIDĖJO ANTRAS ETAPAS -SUNAIKINTI NEPARANKŲ.

Gal tas atsako Tarabildai ...       2017-07-18 21:04

Gal žinot kodėl dabar , skirtingai nuo sovietmečio, nu lyg ir nebėr tų naujų , tipo, asmenybių befilosofuojančių ? O gal jos ir yra, bet šiais laikais jos dar labiau prispaustos ir visai neviešos ? Kaip manot ?

Vakar delfyje       2017-07-18 21:02

sunkiai matomoje vietoje buvo interviu su švedų pedagogu,profesoriumi,kuris teigia ,kad didelę žalą padarė ir daro liberalus auklėjimas.Buvo atgaiva skaityti,bet straipsnis negrįžtamai kaip mat dingo.Aišku,iš tokio švedų profesoriaus norvegai atimtų vaikus.Tačiau faktas tas,kad kai kas skandinavijoje jau atsipeikėja nuo tokio auklėimo.O Lietuvoje tai ant bangos,laisvė be ribų,moralės,tikėjimo,tradicijų.Laukinių laikai.

G.P.       2017-07-18 20:36

Apgailėtini T.Janeliūno išvedžiojimai. O V.Radžvilui pagarba ir linkėjimai stiprybės. Nesitraukite, Profesoriau, nei per milimetrą ir neužleiskite geruoju pozicijų šitiems eurosovietinio mentaliteto liberalmarksistams.

Tarabilda gal tam       2017-07-18 20:01

Tamsya kalbi kaip iš kosmoso apie sovietinius laikus. O ar žinai, kas dėstė Radžvilui tokioje Filosofijos katedroje, ir ką dėstė? Meškauskas, Plečkaitis, Rickevičiūtė, Genzelis, Ozolas. Tai buvo asmenybės, ir Radžvilas yra tos mąstymo mokyklos paskutinis aidas. Chunveibinai tą mokyklą ir tradiciją baigia sunaikinti.

Gal tas        2017-07-18 19:03

Radžvilas kiek per daug varo ant tų sovietinių laikų ? Gi tada būtent jis ir patapo tuo filosofu. Reiktų jam aplamai į visą tai kas dedas žiūrėt kiek filosofiškiau .

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Česlovas Iškauskas. 1939 – ųjų rugsėjis: ko mus moko istorija?

Karas Ukrainoje. Du šimtai penktoji (rugsėjo 16 diena)

Briuselis nori 70% sumažinti ES vykdomą Vengrijos finansavimą

Ramūnas Aušrotas. Vienos lyties asmenų sąjungos kaip būdas paneigti šeimos instituto prigimtinį pobūdį

Vengrų politikai: Europos Parlamentas atvirai šantažuoja mūsų šalį

Elektros krizė arba kaip sutaupyti 3 milijardus eurų. Šarūnas Andriukaitis-Sutkus

Karas Ukrainoje. Du šimtai ketvirtoji (rugsėjo 15 diena)

Andrius Gudaitis. Vartotojų interesų gynimo imitavimas

Lenkija planuoja statyti šešis branduolinius reaktorius

Vygantas Malinauskas. Ar vienalytės santuokos yra žmogaus teisė?

Vidmantas Janulevičius. Verslas stoja dėl elektros kainų

Karas Ukrainoje. Du šimtai trečioji (rugsėjo 14 diena)

Švedijos vidurio dešinysis sparnas pirmauja įtemptuose ir intriguojančiuose rinkimuose

Vytautas Sinica. Elektros krizė: vartotojai paskutinėje vietoje

„Už balos“. Karalienė-Trumpas-JAV ekonomika

Edvardas Čiuldė. Nutylėjimo subkultūros Lietuvoje ypatumai

Energetinės krizės akivaizdoje estai atnaujina naftingojo skalūno gavybą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.