Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Žmogaus teisės, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Vytautas Vyšniauskas apie baimę. Kalbėjau ir už tuos, kuriuos jau įbaugino, kurie net tam, ką pasakiau, viešai pritarti neišdrįs

Tiesos.lt redakcija   2018 m. balandžio 27 d. 13:14

27     

    

Vytautas Vyšniauskas apie baimę. Kalbėjau ir už tuos, kuriuos jau įbaugino, kurie net tam, ką pasakiau, viešai pritarti neišdrįs

Kelios pastabos apie ta, kas ir kodėl kalbėta mitinge Simono Daukanto aikštėje, Vilniuje, balandžio 25 dieną.

Kalbėjau už pažįstamus žmones – pradedant studentais ir baigiant dėstytojais, – kurie dažnai bijo viešai pasakyti tai, ką sako privačiai, bijo viešai paremti (nors privačiai palaiko), bijo būti pasmerkti savo akademinių „draugų“ ir „klanų“, bijo būti su kuo nors supriešinti, bijo netekti darbo, netekti galimybės toliau studijuoti.

Įtampa, spaudimas, subtilios užuominos, užmaskuotos sankcijos ir panašūs dalykai seniai tapo kasdienybe. Daugybė žmonių dažnai net bijo ar nenori socialiniuose tinkluose spustelėti mygtuko „patinka“ ties tuo, kas jiems patinka, jei tik tai gali turėti nors menkiausių padarinių. O jų turi – pagal patiktukus žmonės yra blokuojami, atfiltruojami, sekami, teko girdėti net apie iškvietimus pasiaiškinti dėl tokios virtualios paramos tam, ko galios pozicijoje esančiųjų požiūriu remti nederėtų. Pagal patiktukus žmonės nustoja sveikinęsi.

Ar tai normalu, kai bet kokiu aštresniu klausimu tu susilauki daugybės palaikymo, tau rašo laiškus, asmenines žinutes, skambina, būtinai pagiria sutikę gyvai, bet viešumoje nieko panašaus niekada neišgirsi. Ir dėl to nėra kalti tie, kas nenori prarasti savo mylimų veiklų ar pragyvenimo šaltinių. Ne, tai būtent tiems, kurie palaiko tokią baimės atmosferą, tenka visa kaltė už tai, kad kartais net geriausi jų bičiuliai jaučiasi prispausti dėl to, kad negali viešai adekvačiai kalbėti ar net atsistoti šalia jiems patikusioms idėjoms atstovaujančių žmonių.

Ne, nesakau, kad mano ar mano bendražygių pažiūrų žmonių yra labai labai daug, bet jie bijo. Taip nėra. Tačiau jų yra gerokai daugiau nei matyti viešumoje. Labai daug yra žmonių, kurie tau pritartų vienu ar kitu klausimu, bet to niekada nedrįs padaryti, nes iš karto bus susaistyti su tais klausimais kalbančiais žmonėmis ar judėjimais, juos ekstrapoliuojant į visus kitus klausimus. Taip neturi būti.

Nekaltinu, nesmerkiu ir netgi visiškai palaikau tylinčius ir nesirodančius. Niekas neprivalo eiti į viešumą prieš savo valią ar rizikuodamas asmeniniu gyvenimu ir savo šeimos gerove. Niekas! Tačiau yra taip darančių, ir dėl to kalti opresoriai, susikūrę patogius akademinės mafijos tinklus, įvairias organizacijas ir struktūras, kurios leidžia vieniems kitus dangstyti ir daryti spaudimą išstumiant nepatogias pažiūras ar jų raišką net iš tų žmonių, kurie yra jų pačių tarpe, kad tik nebūtų iš to tarpo išmesti dėl vieno ar kito kitaip permanyto klausimo.

Mūsų oponentai remiasi patyčių, gėdinimo, pasmerkimo, ironizavimo ir perrėkimo strategijomis, kitaip tariant, įbauginimu – tai geriausias mano išsakytų teiginių įrodymas.

Bet pamažu to nebeužtenka, ir kuo toliau, tuo daugiau dalykų, kurie iki šiol buvo daromi, nebeužteks.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Britka       2018-04-30 19:45

Gerb. Vytautai štibletčikai suskaldė visuomenę į pareigunasasus, statutinius, tai privaloma panaikinti, štibletčiku ir ne štibletčiku(biudžetinių) pensijos ir algos turi nesiskirti. Vydūno tai pastebėta, suskaldytas visuomenė. Tai labai svarbu!NAIKINKIT ATSKIRTĮ.

Kaip ten tas juodukas sake...       2018-04-30 17:37

The most potent weapon in the hands of the oppressor is the mind of the oppressed.

To Gerai...       2018-04-29 15:59

Jei pasiduodi baimei, tai ji tik didės, o jei ne, tai kiekvienas įveiktas priešas duoda dvasinės stiprybės. Tada nei joks priešas, nei skausmas, net nei mirtis tampa nebebaisūs. Ar suprantate, kad yra didelis skirtumas gyventi pastovioje baimėje ar būti laisvu, t.y. dvasios galiūnu. Mūsų tauta ir yra tuo garsi, kad turi daug kankinių, bet nenugalėtų, o su triumfu iškeliavusių pas Viešpatį. Patas geriausias pavyzdys tai, s. Nijolė Sadūnaitė. Rėžė tai kas skaudėjo ir ką? Medalį atėmė? Ne,  o ir istorijoje liks didvyrė. Mane tai “veža”.

To Gerai...       2018-04-29 15:48

Tikrai taip, tik…ar verta bijoti? Svarbiausia turėti savo stuburą, savo veidą. Beveidžiai, tai miniažmogiai. Tokių niekas negerbs. Teks pakentėti, bet, kaip pal. Teofilius Matulionis sakė: „Per kryžių į žvaigždes!“.

Gerai...       2018-04-29 9:36

  .... pastebeta.Pilkoji zona is praeities sovietmecio grizo.Tik zymiai pagerinta, imantresne, izulesne ir nieksingasne.Nebandyk krytiskai kalbeti apie iskrypeliskus klanus, genderizmus, globalizmus ir kitus izmus.Apie tam tikros tautos neiskirtinuma.Prisistatys ir parodys - mes tave zinome,matome ir stebime.Jeigu ne blogiau.Dasigyvenome.Ir pasikusti neturesi kam.

<A, tai tokie mat ąžuolai       2018-04-29 5:04

Ne “liberaliosios demokratijos” paveiktam protui suvokti, apie ką kalba šis jaunuolis…

Pikc       2018-04-28 21:59

->“kaip drįsta” - “2018-04-28 19:12” komentaras - ne Vilimo, o kažkokio anoniminio liberastinio degrado, kuris tik paminėjo Vilimą (o pastarojo “snukianyginis” komentaras - labai taiklus).

kaip drįsta       2018-04-28 20:28

tas garbėtroška pasipūtėlis vilimas,“specialistas” iš žemės ūkio akademijos, tyčiotis iš vienintelio drąsaus jaunuolio iš VU, kuris vienintelis išdrįso Į aikštę “drąsios šalies” “drąsiems kiškiams” drebant krūmuose,visai jau suvaikėjo pasipūtėlis, besinešiodamas su pseudo “naudinga” idėja įvesti tarėjus Lietuvos teismuose, padėtų kaip numirėliui kompresai.

A, tai tokie mat ąžuolai,       2018-04-28 18:12

kurie tik verkšlena, kaip baisu, kaip baisu, visiems labai baisu. Ai, ai, ai vaitoja ale ąžuolai.Manau, kad tai ne ąžuolai, o jų šešėlis su “gūdžios praeities aidais"Vl.Vilimas.

Ema       2018-04-28 16:59

Klausiau šito jauno žmogaus ir žavėjausi, ir gėrėjausi, ir vėl klausiau, štai tokie turi būti mūsų lyderiai, džiugu, kad tokį ąžuolą užaugino kad ir užguita mūsų Tėvynė...

Drąsa.       2018-04-28 13:20

Truputis minčių iš https://lt.wikiquote.org/wiki/Drąsa:1"Ar jūs nuoširdžiai norite? Tuomet imkitės šią pat minutę. Drąsa – tai genialumas, jėga ir burtai; imkitės darbo, ir jūsų protas įkais; pradėkite, ir darbas bus užbaigtas. – J. V. Gėtė.
2.Drąsa yra baimės priešpieša. Ji gali valdyti baimę, bet nepajėgia jos visiškai sunaikinti. – M. Tvenas.
3.Drąsa, kuri sugeba išlaikyti proto, nuomonės, svarstymo ir sprendimo laisvę pačių netikėčiausių įvykių atvejais, – labai retas dalykas. – Napoleonas.
4.Drąsa neapsimeta, tai savybė, kuriai nebūdingas veidmainiavimas. – Napoleonas.Drąsa sumenkina likimo smūgius. – Demokritas.
5.Drąsus žingsnis šiandien – didžiulės galimybės rytoj. – Dž. Maksvelas.
6.Kančia reikalauja daugiau drąsos, nei mirtis. – Napoleonas Bonapartas.
7.Kovoje svarbu ne šuns dydis, o jo viduje verdančios kovos aršumas. – Coah Bear Bryant.
8.Kritišką valandą svarbiausia drąsa. – Publijus Siras.
9.Laisvės paslaptis yra drąsa. – Periklis.
10.Nebijok žengti didelių žingsnių. Juk dviem pasišokėjimais bedugnės neįveiksi. – D. L. Džordžas.
11.Nevilties drąsa paverčia valią į plieną. – S. Cveigas.
12.Piliečio drąsos ir kario drąsos – vienas šaltinis. – O. de Balzakas.
13.Pirmasis vaikino meilės požymis – drovumas, o merginos – drąsa. – V. Hugo.
14.Reikia beprotiškos drąsos, kad gyventum niekuo netikėdamas. – R. Hoseinas.
15Skaičių jėga žavi nedrąsiuosius. Drąsa yra dvasioje, kuri laimi, kaudamasi viena. – M. K. Gandis.
16.Tučtuojau imkis to, ką svajoji atlikti. Drąsa gimdo genijus ir kuria stebuklus. 17.Pradėk dirbti, ir tavo protas įsiliepsnos. – J. V. Gėtė.
18.Turėk drąsos naudotis savo protu. – I. Kantas.
19.Vienas drąsus žmogus yra labai daug – dauguma. – E. Džeksonas.

Raigerdas        2018-04-28 11:07

Gerbiamas Vytautas Vyšniauskas yra drąsus žmogus, išsakantis tai, apie ką tyli kiti. Kad turėti tokią drasą, reikia būti pakankamai protingu ir įžvalgiu žmogumi. Gerbiamas Vytautas Vyšniauskas tęsia tą kovą, kurią vykdė mūsų partizanai, bet jau Nepriklausomoje Lietuvoje. Jo drąsus žodis, taiklios charakteristikos pataiko tiesiai į bailių, parsidavėlių, išdavikų, prisitaikėlių, gandonešių, šmeižikų skleidžiamus vapėjimus ir puolimus prieš jį. Be jokių abejonių, gerbiamas Vytautas Vyšniauskas yra vienas iš tikrųjų lyderių. Jam nereikia vaidinti lyderio, nes jis toks yra. Savo taikliu žodžiu, lyg snaiperis nukala didžiules tiradas, kurias išleidžia begalės tauškalių, žasinų-narcizų, apsišaukėlių, apsimetėlių ir įvairių kitokios faunos gyvūnų. Prieš išsakant savo žodį, jis padeda jį ant teisingumo svarstyklių, kruopščiai pasveria jį, ir jau gerai išmastytą, padovanoja jį visuomenei, kad ji jį išgirstų, įvertintu ir pritartų jo idėjai. Gerbkime tokius žmones, kaip Vytautas Vyšniauskas, leiskime jiems veikti, dirbti, kurti, pasitikėkime tokiais žmonėmis ir mes vėl atkusime Aukso ažmžių Lietuvoje. Ačių Tamstai už drąsųž žodį, išsakytą ne po 10 metų, o dabar, šiandien, nedelsiant. Tokie dalykai verti brilijantų.

štai ta daina       2018-04-28 6:11

“Šaukiu aš tautą, GPU užguitą ir blaškomą it rudenio lapus, į nauja vieškelį, į nauja buitį, kur niekad šiaurūs vėjai neužpūs. Šaukiu lietuvį burtis prie lietuvio ir gyvą širdį prie gyvos širdies, kad tamsiame vidurnaktį nežuvę pakiltų rytmečiui gyventi ir žydėt. Iš sutemų, iš prieblandų išeikit, uždekit nauja ugnį širdyse, vergams palikit vargo naktį klaikią! – šaukiu aš, jūsų protėvių dvasia. Šaukiu balsu tėvų dievų ramovės ir jūsų krikšto atgaila šviesia: stovėkit amžiais čia tvirti, kaip saulė stovi! – šaukiu aš, jūsų protėvių dvasia. Šaukiu aš tautą, žemės pėdoj gyvą ir vyturėlio rytmečio maldoj ir žydinčią, kaip žydinčių alyvų panemunių sodybose žiedai. Šaukiu iš amžių: ateities nevertas, kas dabarties nedrįso tautai nešt, kas posūnių žaizdas širdy atvertas išdegino liepsna veidmainiškos ugnies. Iš sutemų, iš prieblandų išeikit, uždekit naujį ugnį širdyse, vergams palikit vargo naktį klaikią! – šaukiu aš, jūsų protėvių dvasia. Šaukiu balsu tėvų dievų ramovės ir jūsų krikšto atgaila šviesia: stovėkit amžiais čia tvirti, kaip saulė stovi! – šaukiu aš, jūsų protėvių dvasia. Iš sutemų, iš prieblandų išeikit, uždekit nauja ugnį širdyse, vergams palikit vargo naktį klaikią! – šaukiu aš, jūsų protėvių dvasia. Šaukiu balsu tėvų dievų ramovės ir jūsų krikšto atgaila šviesia: stovėkit amžiais čia tvirti, kaip saulė stovi! – šaukiu aš, jūsų protėvių dvasia. šaukiu aš, jūsų protėvių dvasia! šaukiu aš, jūsų protėvių dvasia!” 1 0 0
o kur padėjot 2011-05-19 Vytauto Kernagio dainuojamą dainą Brazdžionio žodžiais: Šaukiu aš tautą ....šaukiu lietuvį burtisprie lietuvio” YOUTUBE ? kodėl ji niekad netransliuojama per radiją, per rwenginius…?
1:0

Ne aidas čia       2018-04-27 21:28

o realybė, kuri tęsiasi iš praeities laikų tik ciniškesne forma negu tada.

Agresyvios mažumos       2018-04-27 21:09

Ir Aurimas Guoga mano. kad joms nereikia nusileisti. Minfo.lt, str. Nedemokratiška demokratija.

įsijunkit       2018-04-27 21:05

YOUTUBE ir paklausykit Vytauto Kernagio ir Ąžuoliuko atliekamos prie Katedros dainos

o kodėl        2018-04-27 21:00

niekad netransliuojamas 2011-05-19 per radiją, renginiuose įrašas youtube Vytauto Kernagio atliekama daina “šaukiu aš tautą  ....šaukiu lietuvį burtis prie lietuvio…” ?

zita.       2018-04-27 20:10

bijantys konsultuokitės pas Sadūnaitę.

Atsipeikėkite,       2018-04-27 19:30

mažatikiai. Niekas jums nebepadės. Patys savęs bijote. Tik laisvas žmogus nieko nebijo. Apsikrovėte save visokiomis priklausomybėmis, t.y. turto, garbės, pasaulio nuomonės, persigėrimo, persivalgymo, visokio gerbūvio, egoizmo, puikybės ir t.t. tad nusikratykite, pirmiausia, visą šitą šlamštą ir baimės neliks. Nueikite išpažinties ...  pirmiausia žmogus turi išsilaisvinti dvasioje, kai ten švaru,  laisvė randasi širdyje. Atminkite, kad tik laisvas žmogus nuo visko, nebeturi baimės, nerimo, o širdyje apsigyvena meilė.

aciu jums, Vytautai, uz drasa       2018-04-27 18:20

deja, musu visuomeneje ne visi isdrista issakyti savo nuomone. Sliauzianciu budu grizta sovietmetis.

liūdna       2018-04-27 17:23

Išgyvenau sovietmetį todėl viskas iki koktumo pažįstama. Ir baimės jausmas pažįstamas ir kolektyvinis “pasmerkimas” ir visas praeities peizažas atgijo prieš akis, perskaičius gerb. Vytauto straipsnį. Apmaudu. Ėjome, ėjome apie trisdešimtį metų ir niekur nenuėjome. Eilinį kartą prisimenu epizodą iš vienos dramaturgo K. Sajos pjesės - minia giliai įklimpusi į smalą, sunkiai traukia iš smaluotas kojas ir eina, eina, eina…O iš tikrųjų niekur nenueina, stovi vietoje su į smalą sukištomis kojomis.
Ačiū, Tau, jaunas žmogau, už drąsą.

Jules       2018-04-27 17:03

Į Lietuvą grįžta brežnevizmas - diktatūra ir cenzūra. Betrūksta tik konclagerių, kuriuos rengiasi parūpinti Liberal Dimokratija.

dėdės tomo trobelė       2018-04-27 15:41

gražiai dagyventa “laimėjusios demokratijos” santvarkoje. jei dirbsi rankomis, kasi ar mūrinsi tai kalbėk tu ką nori, bet jeigu esi viešas asmuo tai mažų mažiausia privalai savicenzūruotis, nes darbo netekimas tolygus mirčiai. banko paskolos, anstoliai paleisti nuo grandinės. sistemos krumpliaračiai sumals bemat.

keista, kodėl pederastėliai nebijo?       2018-04-27 14:38

protelio trūkumas?

pastebėjimas       2018-04-27 14:35

Ponas ,,to taip”, nelyginkit tų  bebaimių ,,mažumų” su viešąja nuomone nesutampančių nuomone. Toms ,,mažumoms” palaikymo opinija, o turintiems kitą nuomonę - patyčios ir pasmerkimas. baimė Lietuvą kausto. Tai tikra tiesa. Šaunuolis Vytautas, kad išdrįsta kalbėti.

kai nebėra Dievo baimės...       2018-04-27 14:35

tada bijomasi žmonių: o gal draugui VIP’ui nepatiks mano bezdalų kvapas?

O taip,       2018-04-27 14:15

Vytautai, tai čia viską pasakėte apie save? Jei pats tokių baimių neturėtumėte, tai tikrai taip nerašytumėte. Nesąmonė ir dar kartą nesąmonė. Kliedesiai, ne daugiau. Gėda. Tai ką jau kalbėti apie mažumos mitingo dalyvius? Vadinasi jie yra tikri dvasios galiūnai. Ei, tai gal atsikvošėkite, su kokiu vedliu susidėjote mielieji radžvilistai.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Česlovas Iškauskas. 1939 – ųjų rugsėjis: ko mus moko istorija?

Karas Ukrainoje. Du šimtai penktoji (rugsėjo 16 diena)

Briuselis nori 70% sumažinti ES vykdomą Vengrijos finansavimą

Ramūnas Aušrotas. Vienos lyties asmenų sąjungos kaip būdas paneigti šeimos instituto prigimtinį pobūdį

Vengrų politikai: Europos Parlamentas atvirai šantažuoja mūsų šalį

Elektros krizė arba kaip sutaupyti 3 milijardus eurų. Šarūnas Andriukaitis-Sutkus

Karas Ukrainoje. Du šimtai ketvirtoji (rugsėjo 15 diena)

Andrius Gudaitis. Vartotojų interesų gynimo imitavimas

Lenkija planuoja statyti šešis branduolinius reaktorius

Vygantas Malinauskas. Ar vienalytės santuokos yra žmogaus teisė?

Vidmantas Janulevičius. Verslas stoja dėl elektros kainų

Karas Ukrainoje. Du šimtai trečioji (rugsėjo 14 diena)

Švedijos vidurio dešinysis sparnas pirmauja įtemptuose ir intriguojančiuose rinkimuose

Vytautas Sinica. Elektros krizė: vartotojai paskutinėje vietoje

„Už balos“. Karalienė-Trumpas-JAV ekonomika

Edvardas Čiuldė. Nutylėjimo subkultūros Lietuvoje ypatumai

Energetinės krizės akivaizdoje estai atnaujina naftingojo skalūno gavybą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.