Demokratija ir valdymas, Konstitucinis Teismas

Vytautas Sinica. Žalimas prieš Konstituciją

Tiesos.lt redakcija   2021 m. liepos 15 d. 16:03

14     

    

Vytautas Sinica. Žalimas prieš Konstituciją

Autorius yra politologas, VU doktorantas, Nacionalinio susivienijimo vicepirmininkas

Kaip skelbia DELFI antraštė, ilgametis Konstitucinio Teismo pirmininkas prof. Dainius Žalimas skelbia nematęs tokio akivaizdaus Konstitucijos pažeidimo, kaip migrantų padėtį griežtinančios vakar Seimo priimtos pataisos. Žavūs ir skambūs žodžiai iš žmogaus, kuriam vadovaujant Konstitucinis Teismas pats nuolatos laužė Konstituciją pagal savo pačių „europinių vertybių“ interpretacijas.

Žalimas yra žmogus, prie kurio Konstitucinis Teismas išaiškino, kad referendumo teisę iš piliečių gali atimti Seimas, jeigu nuspręs, kad siūlomos Konstitucijos pataisos prieštarauja pačiai Konstitucijai. Konstitucijos pakeitimas negali prieštarauti esamai Konstitucijai! Šį makabrišką absurdą Žalimo Konstitucinis Teismas išaiškino praėjus 20 metų po to, kai tas pats Konstitucinis Teismas 1994 metais tuo pačiu klausimu buvo išaiškinęs visiškai priešingai - jog tautos teisė keisti Konstituciją faktiškai absoliuti ir negali būti ribojama Seimo ar esamo jos teksto, nes tauta yra Konstitucijos galios šaltinis. O paties Konstitucinio Teismo įstatymas įpareigoja Konstitucinį teismą atsisakyti vertinti teisės normą, jeigu jos atitikimas Konstitucijai jau buvo tirtas Konstituciniame Teisme ir tebegalioja tuo klausimu priimtas Konstitucinio Teismo nutarimas“. Kaip ir buvo. Bet Žalimui su kolegomis tai negalioja.

Dar daugiau, tada Žalimo Konstitucinis Teismas paaiškino, kad referendumu „negali būti priimamos Konstitucijos pataisos, naikinančios prigimtinį žmogaus teisių ir laisvių pobūdį, demokratiją ar valstybės nepriklausomybę“.

Nusprendė, kai pats Konstitucijos tekstas, jos 148 straipsnis skelbia, kad ir demokratijos, ir nepriklausomybės tauta gali atsisakyti referendumu, jeigu tam pritars 3/4 visų balso teisę turinčių piliečių. Šio sprendimo taikymo ribos begalinės, nes niekas nebesutaria, kur prasideda ir baigiasi klausimai, laikomi žmogaus teisėmis - kairieji nori jas plėsti be galo, dešinieji suteikti bent kažkokias ribas. Žmogaus teisių turinys dabar kiekvienam vaidenasi kitoks, nelygu politinės pažiūros ir noras padaryti karjerą ideologizuotuose sektoriuose.

Ir tik penkis metus užtruko patvirtinti pats Žalimas, iš pradžių Teismo sprendimu atradęs Konstitucijoje neva įrašytą vienalytę (lyčiai neutralią) šeimą, o galiausiai ir pradėjęs viešais interviu aiškinti, kad negalimi jokie referendumai dėl šeimos sampratos, nes pripažinti visus to norinčius šeima pasirodo esą... žmogaus teisė.

Žalimas teigia, nematęs didesnio prieštaravimo Konstitucijai už migrantų teisių apribojimus, vakar priimtus Seime, nes, pasirodo, tai Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs priešingai vakarykščiams sprendimams. Ironiška ar ne? Didesnio prieštaravimo Konstitucijai negali būti, nes prieštaraujama Konstitucinio Teismo sprendimams. Bet kai kitose vietose Konstitucinis Teismas tiesiogiai prieštarauja pačios Konstitucijos tekstui - tada nieko tokio. Tada viršų tariamai ima demokratiniai principai ir europinės vertybės, kurioms Konstitucija neturi maišytis ant kelio.

Žalimas gal ir turi racijos teigdamas, kad Seimo priimtais sprendimais ribojamos migrantų konstitucinės teisės. Jeigu ir ribojamos, tai proporcingai būtinybei ir invazijos keliamai grėsmei. Bet sunku būtų rasti kitą žmogų, tiek daug, grubiai, viešai ir su visa jo asmeniui suteikta valstybės galia lanksčiusį ir laužiusį esmines Konstitucijos normas.

Žalimas yra Lietuvoje išvešėjusio piktnaudžiavimo Konstitucija simbolis, tačiau problema nesibaigia su juo. Konstitucinis Teismas jau seniai sau leidžia ir, sprendžiant iš įpėdinės pasisakymų, toliau leis, perrašinėti Konstitucijos Teismą, remdamasis abstrakčiomis europinėmis, demokratinėmis ar humanistinėmis vertybėmis. Anksčiau ar vėliau tai turės būti sustabdyta, jei kam nors apskritai rūpi demokratija Lietuvoje.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Albinas       2021-07-17 16:49

Negalima pykti ant žmogaus kuriam patarinėja konstitucinės dūšelės.

gal kas žino       2021-07-17 12:41

ar žalimas iš Dušanskio enkavedistų grupės, siautėjusios Rainiuose, ne giminė?

Ramiros       2021-07-16 15:54

Va, įdomu, ar jis giminaitis to liūdnai pagarsėjusio veikėjo, kurį kažkss pavadino “pataloginiu melagiu”, nes šis, berods, taip pat nesikrato melo ?

DD plius DD elfe       2021-07-16 13:44

“Iškilaus”- čia radikaliai ironiškai. Žalimas yra buvęs Konstitucinio teismo pirmininku. Žodžiu- ne Temidės eilinis.Bet šiuo atveju kuo rimčiausiu veidu postringauja apie “antikonstituciškus” sprendimus ten, kur Konstitucija nesiekia.
Aš suprasčiau, jei tie ribojimai būtų skirti Lietuvos piliečiams. Tokiu atveju be abejonės reikėtų pažiūrėti ar jie dera su mūsų Konstitucija. Bet jie taikomi ne Lietuvos piliečiams, o nelegalams iš užsienio. Kuo čia dėta mūsų Konstitucija?
Mano manymu tokius kaip Žalimo vertinimus gali sau leisti nebent analfabetas.

elfe > DD plius DD        2021-07-16 13:19

dovanokit, bet negirdejau nei vienos “iskilios” kalbos is sio “iskilaus teisininko, disertacija gynusio pas Lomonosovo aukletini Soc. mokslu Dr. V.Vodopala…
galite girti ji vien uz tai, kad visas bylas Strasburo teisme “pries Lietuva” jis sugebejo pralaimeti ir mes uz tai buvom nubausti didziulem piniginem baudom.

kitas KT pirmininkas Egidijus Kuris jau pats Lomonosovo u. aukletinis,  10 metu paskirtas i Europos Zmogaus Teisiu teisma Strasbure. Pries tai 10 m. sedejo jo tevas komunistas, sovietines Lietuvos Teisingumo ministras.. Kaip zinia, tai nera ES teismas, nes ir Rusijos atstovai su kone visa Eurazija ten dalyvauja, isskyrus Baltarusija,  Kazakstana, Vatikana…
taigi, galima laikyt, kad panaikinus Berlyno siena, komunistine Melo imperija ne sugriuvo, o tik mutavosi i Vakarus.
jei klystu, pataisykit.

elfe > Kis        2021-07-16 12:11

pritarciau del Zalimo antivalstybines Konstitucijos interpretacijos, bet smerkiu uz “kupriu”.
V.Landsbergis pats kure Konnstitucija, siule pusiau megantiems kolegoms taisyt ir balsuot uz kiekviena punkta… Matem filmuota medziaga per LRT.

V.Landsbergis su Havelu dar budamas EP inicijavo Europos Sazines PRAHOS DEKLARACIJA, faktiskai naciu nusikaltimus zmonijai prilyginus komunistu nusikaltimams zmonijai! Tai lyg ragstis sedynej tapo visiems kgb/FSB planams Europoje iki tol laisvai suiiminejant istorikus uz “istorijos revizionizma”- sovietu primestos istorijos interpretacijos neigima.
Jei to nezinot, tai bent gerbkit 90 metu perkopusi ir ka tik zmona Grazina palaidojusi, tautos Tata vadinama Antrosios Respublikos atkureja.

argi ne kovodamas pries Prahos deklaracija Putino kgb pasitelke Kremliaus remiama ANTIFA ir “holokausto industrija” atakuojant ES salis, Lietuva, Lenkija ir net JAV?.. 

siandien isgirdau naujiena - Putinas uzdraude komunistu nusikaltimus lyginti su naciu nusikaltimais!
kodel tik dabar?
ogi todel, kad ir rusai jau emesi DEKOMUNIZACIJOS! ir kur kas aktyviau, nei lietuviai, politiniam elitui nuolankiai sutikus nebeminet Birzelio sukilimo.
https://www.youtube.com/watch?v=CLsRc4nF7Ck
https://www.facebook.com/decommunization

DD plius DD       2021-07-16 8:29

Gal ko nežinau, bet kiek suprantu, Konstitucija yra pagrindinis Lietuvos įstatymas. Tai yra įstatymas Lietuvos piliečiams, o ne Kamerūno ar tarkim Singapūro ar JAV.
O šiuo atveju nelegalams jau tikrai ne mūsų Konstitucija, bet nebent tarptautiniai įsipareigojimai galėtų būti taikomi. Na, bet Žalimas gal žino kažką, kas nežinoma eiliniams mirtingiesiems?...Nes kitu atveju nebežinau ką apie šį iškilų teisininką ir begalvoti.

stasys       2021-07-16 7:26

Tomai..niekas iš tautos ir neatima to ką Konstitucijoje ant balto juodai parašyta . Diskutuojama kaip ta Konstitucinę teisę geriausiai realizuoti .

T0mas J.       2021-07-15 23:25

“Niekas negali varžyti ar riboti Tautos suvereniteto, savintis visai Tautai priklausančių suverenių galių.”
- kai Konstitucijos autoriai rašė šį straipsnį, jie manau turėjo omenyje Žalimą. Kokie buvo įžvalgūs!

stasys       2021-07-15 23:17

ir dąr pamiršaū svarbeusę - abyrrrvaaaalg.

stasys       2021-07-15 19:22

Vieni kitiems kojas mindo smile taip nutinka kai Teismai tampa politinių įrankių . Vienok Referendumas negali turėti absoliučios sprendimo teisės , patikli visuomenė ir tinginiai’ politikai gali dar kartą šalį ir tauta parduoti argumentuojant susidariusią situaciją . Čia su Jumis Vytautai nesutikciau ..yra ne vienas pavyzdys to kai kvaiinamą visuomenė nulemia problemas sau pačiai ateityje .Sprendimus pasitarus su visuomene turi priimti kompetentingi juos priimti , o ne visuomenė daugumos principu .

Kis       2021-07-15 19:19

Ko tik sis chamelionas “betarnaudamas"Landzbergio gaujai diskredituoti sunku paskutiniam nieksui.Uzteks,ne ko toliau tuo daugiau bus medziu.
  Po tokio KT aplamai kyla klausimas,kas jameKT taria paskutini zodi,mes girdime Zalimas,zalimas,o man jis nei daug ,nei mazai -niekselis,nes liezuvis nesivercia ,kai zmogus priima sprendimus ,neturedamas tam jokiu galiu?
Ar reikalingas toks KT teismas valstybeje,jeigu jis tampa antivalstybinis?Beje jis turi atsiskaityti pries ka?Tik ne pries kupriu.Pamastymui yra laiko,bet ilgai netraukti i nakti.Atejusi ponia sneka su kitu pasauliu.Renkant tokius tipeliusreikia patikrinti kiek ji skaite ir zino Lietuvos Konstitucija,nes tai pagrindinis valstybes dokumentas.Tad tarnauti privalu vienam Dievui!

Yra gi       2021-07-15 18:36

kaip jau žinome, ir Konstitucijos Dvasia , Žalimas būtent tai ir turi omeny .

Raimundas       2021-07-15 16:12

Žinau antonimus: žalimas ir Konstitucija .

Rekomenduojame

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Kastytis Braziulis. Amnesty International metė šešėlį visai Ukrainos kariuomenei ir jos prezidentui

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt ketvirtoji (rugpjūčio 6 diena)

Nesant poreikio operacijai kiekvienas vokietis galės keisti savo lytį kartą metuose

Kilni donorystė ar išmėsinėjimo įstatymas

Almantas Stankūnas. Na ką, Perlas Energija iššovė sau į koją?!

Dominykas Vanhara. Elektros „tiekėjų“ verslo planas labai paprastas

Ligitas Kernagis. Įspėjimas tėvams

Arūnas Dulkys įteisino medikamentinį lyties keitimą

Mokslininkai kelia ieškinį dėl JAV valdžios vykdomos soc. žiniasklaidos cenzūros

Valstybės auditas: Lietuvos miškais rūpinamasi nepakankamai

Baltarusijos protektoratas

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt trečioji (rugpjūčio 5 diena)

Almantas Stankūnas. Elektros kaina Lietuvoje yra didesnė net 100 kartų!!!

Edvardas Čiuldė. Kukurūzų vaikai iš 2050 metų Lietuvos viešbučio

Žmogaus teisių gynėjai ragina pašalinti Rusiją iš JT žmogaus teises ginančios ir visų kitų JT struktūrinių padalinių

Dominykas Vanhara. Visas šis blogis yra gyvas ir šiandien

Čekijos prezidentas su grupe parlamentarų siekia Konstitucijoje įtvirtinti vyro ir moters santuoką

Lenkijoje po Konstitucinio tribunolo sprendimo smarkiai sumažėjo abortų skaičius

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt pirmoji (rugpjūčio 3 diena)

Švedijoje „keisti lytį“ bus dar lengviau

Išėjo Liudvikas Jakimavičius

Almantas Stankūnas. Pavojingiausias yra Blogis, kuris ateina tyliai, minkštomis šlepėtėmis ir prisidengdamas geromis idėjomis

„Už Balos”. Kinija-Rusija-Iranas-Hunteris

Apklausa: gyventojai homoseksualių šeimų klausimą nori spręsti referendumu, tam pritaria net ir valdančiųjų elektoratas

Ar šie žmonės negeba sugalvoti jokio naujo argumento?

Dominykas Vanhara. Labai geras pavyzdys, kaip žiniasklaida atlieka ne informavimo, bet nuomonės formavimo funkciją

Vladimiras Laučius. Kaip „idealistai“ atitrūko nuo idėjų, o „realistai“ – nuo realybės

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimtoji (rugpjūčio 2 diena)

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.