Istorija, Užsienio politika

Vytautas Sinica. Vilniaus išvadavimas ir nutylėta okupacija

Tiesos.lt siūlo   2021 m. lapkričio 1 d. 19:09

21     

    

Vytautas Sinica. Vilniaus išvadavimas ir nutylėta okupacija

Dovilas Petkus

Vilniaus išvadavimo diena. Vieniems tai – Stalino dovana Lietuvai ir preliudas į sovietinę okupaciją, kitiems – milžiniško lietuvių pasiaukojimo ir užsispyrimo rezultatas atgaunant valstybės sostinę.

Ką šiandien esame pamiršę apie Vilniaus krašto okupaciją ir kodėl, pašnekovo teigimu, tai yra tema tabu Lietuvos istorikams? Kokie fragmentai apie lietuvių gyvenimą tarpukariu Vilniaus krašte vis dar nėra minimi mūsų knygose ir vadovėliuose? Vilniaus lenkų integracijos problemos yra istorinio susipriešinimo palikimas, o gal sukurstytos politikų šiais laikais? Kodėl Lietuvoje nepritariama asmenvardžių rašybai ne valstybine kalba ir kaip apie pietryčių Lietuvą kalbėtis su svarbiais geopolitiniais partneriais – lenkais? Apie visą tai pokalbyje su politologu Vytautu Sinica:

0:00 Intro
0:58 Kas yra Vilniaus atgavimo diena? Preliudas sovietinei okupacijai ar Lietuvos laimėjimas?
2:40 Ar teisinga, kalbant apie Vilniaus kraštą, naudoti terminą „okupacija“?
8:08 Kaip Vilniaus gyventojai pasitiko įžengiančią Lietuvos kariuomenę?
11:40 Kodėl Vytautas Sinica sako, kad Lenkijos okupacija Lietuvoje yra nutylėta?
22:12 Ko reikia, kad Vilniaus išvadavimo svarbą suvoktų Lietuvos visuomenė?
23:55 Kitataučių integracija Vilniaus krašte. Istorinio susipriešinimo palikimas ar šių dienų politikų sukurta politinė problema?
30:03 Kodėl Lietuvos pase neleidžiama rašyti asmenvardžio nevalstybine kalba? Ar nepažeidžiame žmogaus teisių?
37:00 Kodėl apskritai reikia kažką integruoti? Kodėl kultūrinė autonomija Vilniaus krašte būtų žalinga?
43:34 Ar kalbėjimas apie Vilniaus okupacija neužkerta kelių geresniems santykiams su Varšuva?

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ona       2021-11-6 11:03

Na, įdomu būtų iš kažkur sužinoti, kad jei lenkai turi kėslų savo pilsiuskinę Lenkiją atkurti, tai ką jie, tik mažiausią kaimynę puls, Lietuvą, o kaip Ukraina, Baltarusija? Ten irgi “iskono polskiji ziemli” , kaip ir rusai visada taip gviešiasi ne savų teritorijų

Al. tiekui, Teisingams, Kur dingams       2021-11-4 1:30

Kariaut su Lenkais nesiūlau, bet tauta ir patys lenkakalbiai lietuviai turi žinoti savo šalies istoriją. Ir mokyti savo vaikus. O Lenkija turi žinoti, kad mes žinom. Ko iš Lenkijos prašyčiau, tai išvežtų archyvų,bent kopijų - Vilniaus magistrato, mūsų didikų, bažnytinių archyvų.O kare su bolševikine ES valdžia Lenkus remčiau. Tik dėl pretenzijų Vokietijai - ne. Kad ir kiek bjaurasties vokiečiai savo kaimynams prikrėtė, savo jie atsiėmė su kaupu. O lenkai - ne. Dar gavo nepelnyto grobio. Pilsudskio kenotafo neliesčiau. Tai geras matas įvertinti Lenkijos požiūrį į Vilniją ir Lietuvą. Kol oficialios Lenkijos delegacijos savo vizitą pradeda vainikų padėjimu ant Vilniaus užkariautojo paminklo, tol jie Lietuvai Vilnių pripažįsta tik formaliai. Panašiai, kaip kol vartoja formą ,,na Litwie”, tol Lietuvos savarankiškumą pripažįsta tik formaliai. Kaip Leninas 1920-tais. Rusai, kad ir kokie imperininkai, vainikų prie Dzeržinskio namelio dar nededa (tiesa, LDK vadina rusų valstybe).O klysti niekam nepatartina. Bet žmonės tai daro ir be patarimo, nepaisydami grasinimų.

Kur dingai, Al.ai,       2021-11-3 22:48

nei man, nei tiekui neatsakai!
Pačiam nepatartina klysti, gali ištikti atpirkimo Paukštės likimas!

tiek       2021-11-3 15:31

Tas atvykusias lenkų delegacijas būtina vest padėt vainikus Antakalnio kritusiems už Vilnių Lietuvos kariams (ten būtinas rimtas monumentas , “amžinoji ugnis ” su garbės sargyba. O kad tai neatrodytų kaip akibrokštas , kažkaip rast būdą pagerbt ir ten pat palaidotus lenkiškus karius. O su Rasom - vienas kelias - pilsudskio liekanas tik į Grūtą , jei per tiek laiko nesugebėjo išsivežt į Lenkiją.

Teisingai, Al.ai,       2021-11-3 14:40

Maskva dar ir kaip suinteresuota išjudinti Vilniaus temą - juk pats laikas planuojant kažką nesunkiai atspėjamą.!

Al. tiekui       2021-11-3 0:48

,,,ji tučtuojau privalo pripažinti Vilniaus krašto okupacijos faktą” - lenkų akcijos Rasose per Vėlines ir atvykus Lenkijos delegacijom rodo, kad jie to tikrai nedarys. Greičiau sulauksim ,,Na Kowno! Na Kowno!”

Kai tik       2021-11-2 19:02

Lietuva liks vienui viena, su Vokietija ir Prancūzija susipykusi, Lenkijai bus joukun darbs Vilnių prijungti prie Lenkijos, o lietuvaičiai, uodegas pabrukę, skuos Kaunan. Negi to nori lietuvių inteligentai?

tiek       2021-11-2 17:39

Į klausimą ” Ar dabar laikas suvedinėti sąskaitas su lenkais?” yra tik vienas atsakymas : jei Lenkijai reikalingi jos politiką paremiantys partneriai ,ji tučtuojau privalo pripažinti Vilniaus krašto okupacijos faktą , tučtuojau viešai atsisakyti nežmonišką “kresų” politiką .Juk akivaizdu,kad iš šių akivaizdžių faktų paneigimo daugelis ir daugelis Lenkijos politikų darė sau karjerą . Bet juk tai net elementariai neetiškas ,necivilizuotas elgesys. Aš - tik už gerus kaimyninius santykius , bet tik jokiu būdu ne bet kokia kaina.

Jekaterina Sinicina Santoni       2021-11-2 16:14

Италия.«Режим - 2021».Как же мы докатились до такой жизни уровня «бла-бла-бла». Портовиков обманули.
https://www.youtube.com/watch?v=_A-9zaPkIvw&ab_channel=EkaterinaSinitsynaSantoni

Apie Vilniaus guberniją       2021-11-2 12:03

Dar 1862 m. lietuviai sudarė apie 50 proc. Vilniaus gubernijos ( jos rytinė riba ėjo netoli Minsko, ties Petriškių miesteliu) gyventojų ( prieš 1831 m. sukilimą berods grafo Pliaterio duomeninis lietuviai sudarė apie 65 proc. Vilniaus gubernijos gyventojų),lenkai-18 proc.baltarusiai-17 proc.žydai-9 proc., rusai-2 proc.
1865 m., vos porai metų praėjus po sukilimo prieš Rusijos caro valdžią lietuvių  drastiškai mažėja iki 24 proc., baltarusių drastiškai auga iki 47 proc.,lenkų mažėja iki 17 proc.,žydų  lieka nepakitęs- 9 proc. Vėliau lietuvių dalis padidėja iki 35 proc.,po to vėl drastiškai krenta iki 18 proc. ( 1897 m.) Matyt, to priežastys buvo caro valdininkų vykdyti lietuvių trėmimai į Rusijos gilumą, rytinių gubernijų gyventojų atkėlimas į ištremtųjų namus. Be to 40 metųb truko Rusijos caro vykdytas lietuvių kalbos draudimas,ypač griežtas Vilniaus gubernijoje.Lietuviai savo vaikus berods daugiausia leisdavo į lenkiškas mokyklas. Viešas prisipažinimas esant lietuviu, galbūt galėjo uždaryti duris į valstybinę tarnybą ar sustabdyti kilimą karjeros laiptais toje tarnyboje. Matyt,kai kurie lietuviai per gyventojų surašymus galimai teigdavo esą kitos tautybės atstovai,o gal surašinėtojai valdžios įsakymu galimai koreguodavo duomenis.
https://en.wikipedia.org/wiki/Vilna_Governorate

Apie istoriją dar kartą       2021-11-2 11:39

Ryšardo Maceikianeco straipsnio “Lietuvos lenkai-kas jie yra?” ištrauka :
“....Mykolas Balinskis, gimęs ir palaidotas Lietuvoje, Vilniaus universiteto auklėtinis, istorikas, rašytojas, publicistas, švietimo veikėjas, Vilniaus bajorų instituto kuratorius ir Vilniaus archeologijos komisijos vicepirmininkas, knygoje, išleistoje praėjus beveik trims šimtams metų po Liublino unijos, dar neapžymėjo, kad Vilniuje būtų lenkų, nors rašė lenkiškai, matyt, save priskirdamas lenkakalbiams lietuviams, nors toks apibūdinimas tuomet apskritai turbūt nebuvo žinomas.

„[…] Vilniaus miesto gyventojai pagal kilmę yra lietuviai, rusai, vokiečiai ir žydai. Kitų genčių žmonių taip mažai, kad šiuo požiūriu jokio skyriaus sudaryti negali“. (Opisanie statystyczne miasta Wilna przez Michała Balińskiego. Wilno, Józef Zawadzki, 1835. Str. 61)., 1835. Psl. 61).

Maža to – 1846 m. visoje Vilniaus apskrityje nematyti gyventojų lenkų, tiktai pažyma, kad pastebėtas lenkinimo procesas, vykstantis pietų kryptimi nuo Vilijos.

„[…] Vilniaus apskritis. Abipus Vilijos esanti, visa vakarinė jos dalis tarp Vilniaus ir Ukmergės nusidriekusi, yra labai derlinga, kviečių ir linų gausi, o pietuose dideliais puikiausios rūšies pušynais apaugusi, gyvenama pačių lietuvių. Tačiau lietuvių kalba ištisai vyrauja tik šiaurinėje pusėje, t. y. dešiniajame Vilijos krante; pietuose, prie paties Vilniaus, ją išstūmė lenkų kalba, o toliau tarpusavyje susimaišę lietuviškai kalbantys kaimai su kaimais, kuriuose vartojama lenkų – rusų kalba. Tačiau tarp kaimo žmonių lietuvių kalba šioje apskrityje nustelbia abi paminėtas kalbas. Kai kuriose vietovėse, nors kaimų pavadinimai ir net jų gyventojų pavardės yra grynai lietuviškos, tačiau gimtoji kalba jau pamiršta. Senieji inventoriai, t. y. turto aprašai, įrodo, kad šis pokytis prasidėjo per karus su Švedija valdant Jonui Kazimierui, kurie kartu su maro užkratu, siautusiu po jų šalyje, išguldė daug žmonių. Naujakuriai, atvykę iš gilesnės D. Kunigaikštystės rusiškos ir lietuviškos dalies, prisidėjo prie to kalbinio pokyčio tarp kitų gyventojų“. (Starożytna Polska pod względem historycznym, jeograficznym i statystycznym, opisana przez Michała Balińskiego i Tymoteusza Lipinskiego, t.III. W-wa, nakład i druk S. Orgelbranda, 1846., psl. 122–123).
Lenkinimo procesas bėgant laikui tikriausiai stiprėjo, ypač po 1863–1864 m. sukilimo, vis dėlto reikšmingesnis ar masinis gyventojų persikėlimas iš kaimyninės Lenkijos į Lietuvą jokiuose šaltiniuose nepažymėtas. Kai kurios pareigūnų, kultūros veikėjų ir kolonistų grupės mūsų šalyje radosi tuo laikotarpiu, kai Lenkija buvo okupavusi dalį Lietuvos, 1920–1939 m….”
http://www.voruta.lt/rysard-maceikianec-lietuvos-lenkai-kas-jie-yra/

stasys       2021-11-2 11:13

Stasy,  2021-11-2 9:58 .. o kodėl reikia to prašyti apšvieskite mane mažažemį ? mes gana prastai tvarkomės tose kurios liko visiems po gabalą atkandus ..

to tiekui ir kt.       2021-11-2 10:01

Pats su Lietuva gyveni iš lenkų pinigų ar iš Vokietijos ir Prancūzijos? Net greitkelio į Berlyną neleidžia nutiesti, nežinai?

Stasy,       2021-11-2 9:58

reikia, kad Lenkija pradėtų mokėti reparacijas už okupaciją ir gražintų okupuotas teritorijas, supratote?

Mano       2021-11-2 9:18

senelis, gimęs Kaltanėnuose, pilnamečiu tapo jau Lenkijos okupacijos metais. Lenkas valdininkas, paklausęs jo vardo ir pavardės, pagalvojo kelias sekundes, ir įrašė sulenkintą vardą ir pavardę. Tiek apie 2%.

stasys       2021-11-2 9:16

... gerai pakalbėta , aktualiai . Tu kurie šiandiena po nosimi raito ūsus vargiai kuo nors įtykinsi o jei praveria burna nieko kito neišgirsi tik priekaištus kokiai nors neišspręstai istorinei problemai . Reikia mielieji kalbėtis , mokytis ta daryti be erzelio ir noro sugraužti nesutinkančio ‘šlipsa’ anam matant . Aišku nuoskaudos kaip ta užraugta broga ilgus metus ‘vaikščiojusi’ ir laukiusi tos išganingos kamščio pradarymo šventės neduoda laisvai atsipūtus gyventi bet vistik .. Istorinės nuoskaudos veda prie alkoholizmo ir to kad žmogus nustoja galvoti ir jausti kada stikline reikia padėti į šalį ir imti kalbėtis nekaišiojant pagalį į analine anga ..svetima.

tiekui ir kt.       2021-11-2 7:31

Kas kada sakė, kad lietuvių kalbos statusas neturi būti valstybinis? Bet kuo čia dėta vardų transkripcija ten, kur NĖRA JURIDINIO DOKUMENTO?
BET KOKIE lietuviški užrašai kartoniniame mikročipo aplanke nepadaro iš jo “paso”, kaip juridinio dokumento, įgalinančio juridinius veiksmus.
Tai visiška tiesa 2 x 2 = 4, rašykite čia kad ir 1000 “nepatinkų”: kartoninis aplankas nėra JOKS PASAS dokumento prasme. Tradicinį pasą atitinka tik mikročipas, kuriame JOKIŲ RAIDŽIŲ NĖRA.
Jei muilinamos akys vadinant pasu tai, kas nėra juridinis dokumentas, tai akys panašiai muilinamos ir su galimybių pasu, mirčių nuo skiepų statistika, o svarbiausia - per melą paniekinamas žmogaus orumas, gyvybė ir asmenybė, totaliai naikinama asmens laisvė.
Užuot rašę “Nepatinka” (man irgi visa tai nepatinka), geriau pamąstykite apie tiesą ir būtinumą ją skelbti.
Ar dabar laikas suvedinėti sąskaitas su lenkais? Kuri dar iš ES naujų narių, be Lenkijos ir Vengrijos, šitaip aktyviai meta iššūkį naujajai pasaulio tvarkai? Ar ne laikas vienytis vardan išlikimo?

O kada pradėsite rašyti       2021-11-2 4:49

savo šunybių istoriją?

tiek       2021-11-2 0:16

pagaliau šis tas apie lenkų šunybes Vilniuj… Tai - puikiausias pagrindas tvirtinti ,kad lietuvių kalbos statusas PRIVALO būt tik valstybinis. Ir jokių ten “antrų ” puslapių , jokių latviškų variantų . Lietuvos Respublikos piliečio pase VISI įrašai privalo būt tik lietuvių kalba.

Letas Palmaitis vėl       2021-11-1 23:55

dėl 30:03
NĖRA JOKIO “lIETUVOS PASO”, išskyrus
a) mikročipą su informacija nuliukų ir minusiukų kalba, kuri nėra jokia lietuvių kalba, bei
b) kartoninio to mikročipo aplankėlio, kuris be mikročipo NEGALIOJA NĖ VIENAM JURIDINIAM VEIKSMUI.
Baikite skleisti dezinformaciją ir tuo tik remti totalinį pavergimą!

Jums ką       2021-11-1 20:03

galvoj negerai - geopolitinė partnerė? Ji partnerė apsišaukėliams konservatoriams ir jų sabutilnikams lddp-istams su liberoidais.

Rekomenduojame

Ir vėl pinigai atiminėjami iš Lietuvos regionų…

Tomas Baranauskas. Gal žinot gerą lietuvišką atitikmenį?

Fox News: Viktoras Orbanas – vakarietiškas konservatorius ar totalitarinis banditas?

Vytautas Sinica. Psichologija remiasi nužmoginta žmogaus samprata

Indijos Aukščiausiajam teismui pateiktas pirmasis pasaulyje ieškinys dėl nužudymo vakcina Bilui Geitsui ir Adarui Pūnavalai

Asta Višinskaitė – Katutė. Jeigu kas nors ims plūsti mane ar prigimtinės šeimos palaikytojus, tai nepateks į neapykantos supratimą

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Parazitinių idėjų pandemija

Povilas Žumbakis. Mama bears revoliucija

Nepaisant išteisinimo, K. Rittenhouse istorija įrodo, kad JAV tebėra žiniasklaidos valdoma valstybė

Pandemijos valdymas ir STI siūlomi žingsniai (II): gydymo rekomendacijos sergantiems

Dauguma JAV katalikų ir protestantų teigia: nebūtina tikėti Dievą, norint pasiekti dangų

Éric Zemmour: „Mes neleisime mūsų pakeisti svetimais žmonėmis“

Kardinolas R. Sarah: Europa gali išvengti savidestrukcijos vystydama Afriką

Prof. Arūnas Gumuliauskas. Lapkričio įvykių apžvalga

Linas Karpavičius. Skiepo vaidmuo yra „botago“ vaidmuo skaitmenizuojant mūsų visų gyvenimą

Sės ar nesės? Galingos teisėsaugos pajėgos kasasi po Remigijumi Šimašiumi

Pasaulio Ekonomikos forumas atšaukia visus viešus renginius dėl grasinimų susidoroti

Asta Višinskaitė-Katutė. Šiandien pasaulinė AIDS diena: kol dar galime apie tai kalbėtis, netylėkime

Vytautas Sinica. Iš anksto aiškus pinigų išmetimas

Ursula von der Leyen. ES turi svarstyti apie privalomą vakcinaciją visoje Bendrijoje

Džiaugsmingų velniai žino, ko! Arba kuo pavojingi kvailiai su iniciatyva

Vengrų parlamentas pritarė siūlymui rengti referendumą LGBT klausimais

Edvardas Čiuldė. Kaip kaunietis pardavinėjo žemę Plungės rajone

Prancūzija: ar tikrai Éric Zemmour yra antisemitas?

Justas Sakavičius. Pamirštami ilgus metus ir net dešimtmečius galiojantys teisės aktai

„Migruojantys“ per vielą vertinami palankiau, nei sąžiningi?

Eric Zemmour: Prancūzijai reformų nebereikia, Prancūzijai reikia išlikti

Dominykas Vanhara. Kelios įdomybės iš politinės korupcijos bylos

Darius Alekna. Norintiems pažinti homoseksualumo reiškinį

Vytautas Sinica. Europą integruos… islamas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.