Aplinkosaugos politika

Vytautas Sinica. Valstybės kontrolė apie miškų reikalus

Tiesos.lt redakcija   2022 m. liepos 30 d. 0:04

3     

    

Vytautas Sinica. Valstybės kontrolė apie miškų reikalus

Sakyčiau, pagaliau. Kai Skvernelio vyriausybei naikinant Lietuvos miškus visi tam neabejingi visuomenininkai ir aplinkosaugininkai, pagaliau vietos bendruomenės rėkė, kad miškai naikinami, pirmoji Lietuva juokėsi, kas per nesąmonė, „miškų juk daug ir tik daugėja“, o iš žodžio „sengirė“ apskritai darė bajerį. Suprask, išgalvota gėrybė ta sengirė.

Dabar vienu metu gauname ir apibendrintą Valstybės kontrolės analizę, ir labai konkrečią vykstančios betvarkės iliustraciją. Valstybės kontrolė, aišku, žvelgia formaliai, pagal strategijose iškeltus kriterijus, bet vis tiek konstatuoja, kad:

„Neužtikrinama tinkama miškų ir juose esančių gamtinių vertybių apsauga: nepasiekti strateginiuose planavimo dokumentuose numatyti miškingumo tikslai; daugėja gyvūnų, vabzdžių, ligų ir kitų veiksnių pažeistų medžių, tobulintinas ūkinės veiklos miškuose kontrolės procesas, vėluojama nustatyti Buveinių apsaugai svarbias teritorijas“.

Kaip gali būti kitaip? Skvernelio Vyriausybė įsteigė vieną už Lietuvos miškų priežiūrą atsakingą instituciją, kurios tiksluose ir kartu veiklos kriterijuose atsirado pelningumas. Vienu metu siekiama miškų saugojimo ir miškininkystės pelningumo ir tą daro ta pati institucija. Natūralu, kad kirtimai, įskaitant plynus, tapo plintančia praktika.

Buvo mojuojama, kad bendri miškų plotai didėja, o aplinkosaugininkų nerimas nepagrįstas. BET 1) miškų plotas didėja marginaliai, daug lėčiau negu numatyta strategijose; 2) miško plotas savaime nieko nereiškia, jeigu jį sudaro plantacijos – tvarkingi vienodo amžiaus ir rūšių miškai, kurie auga iki brandos ir tada iškertami, o natūrali ekosistema su visais miško gyvenimo etapais ir buveinių įvairove nesusiformuoja. Kaip gali egzistuoti buveinių ir gyvūnijos įvairovė vienodame miške?

Žodžiu, kiekybė nereiškia kokybės, bet net ir kiekybės (iki šiandien nežinojau) pasirodo nėra. Ir čia iškyla tas tiek išjuoktas sengirių klausimas – kodėl prireikia iškirsti saugumus miškus kaip Anykščių šilelis ar Punios šilas, kodėl jie negali būti saugomi aukščiausiu lygiu ir palikti gyventi be žmonių kišimosi?

Kaip tik vakar dar vienas pavyzdys – ne toks garsus ir svarbus kaip Punios šilas – Dirkliškių miškas prie Grigiškių ir Lentvario. Senas ąžuolynas, kokių nėra daug likę. Tokius prireikia kirsti.

Belieka priminti, kad virš 90 procentų gyventojų nepritaria /plyniems kirtimams, 85 procentai gyventojų nepritaria saugomų teritorijų miškų kirtimams ūkiniais tikslais (tik pačių miškų priežiūrai, kas kartais iš tiesų reikalinga). Miškų kirtimas saugomose teritorijose gali skambėti kaip oksimoronas, bet kaip tik tokie nuolatos vyksta. Abejojantys visada kviečiami atvykti pasidairyti į Labanoro girią.

Ar valstybės kontrolės ataskaita kuo nors padės? Ar visuomenės neatstovaujančių partijų kaita valdžioje ką nors keičia? Dabartiniai valdantieji labai kritikavo miškų naikinimą, kai tą darė Skvernelio vyriausybė, bet reformų tam sustabdyti ir miškams apsaugoti valstybės lygiu dabartinėje Vyriausybėje neteko matyti.

Nuorodos:

https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/audito-isvados-tiesiog-sokiruoja-stai-kas-is-tiesu-nutiko-su-lietuvos-miskais.d?id=90820887

https://www.delfi.lt/grynas/gamta/prie-pat-vilniaus-kertamas-vertingas-azuolynas-gamtininkai-teigia-jog-lietuvoje-tokiu-beveik-neliko-valdininkai-bedos-nemato.d?id=90842121

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Jonas       2022-08-1 23:02

Ką reiškia propaganda ir nekompetetinga, užsakyta purvasklaida- net tokiems protingiems vyrams kaip V.Sinica galvą susuka.Ir tik todėl, kad imama nesįgilinus kalbėti apie dalykus, kurių neišmanoma.Tos audito išvados apgailėtinos ir toli toli nuo teisybės ir problemų, kurios iš tikrųjų miškuose egzistuoja. Gaila klaidinamų žmonių ir tiek.

Vytautai,       2022-07-31 18:14

esi protingas vyras, bet taip neatsargiai nusikalbi apie sritį, kurios akivaizdžiai neišmanai.
Pirma, Lietuvos miško žemėje nėra nei vieno hektaro plantacijų. Pasidomėkite, kas yra plantacinis miškas, ir kaip miškas atkuriamas ir ugdomas Lietuvoje.
Antra, apsispręskite - tai “didėjo marginaliai”, ar “masiškai iškirsti”? Nes “marginaliai didėjo” ne tik miškų plotai, bet ir vidutinis miško sklypo amžius.
Trečia - “daugėja gyvūnų, vabzdžių, ligų ir kitų veiksnių pažeistų medžių” - čia kiekvieno aplinkosaugininko džiaugsmas. Turėtų būti prie pasiekimų.
Ketvirta - “vėluojama nustatyti Buveinių apsaugai svarbias teritorijas”. Čia VSTT reikalas, o miškininkyste užsiima visai kiti žmonės. Beje, Aplinkos ministerija ES prisižadėjo išskirti aiškiai nerealius skaičius, ir dabar tokio trijų žmonių kolūkietiško planavimo įkaitais tapo visa miškininkystės sistema.
Penkta - “nepasiekti strateginiuose planavimo dokumentuose numatyti miškingumo tikslai”. Kai strateginius tikslus formuoja politrukai, o ne specialistai, tai taip ir gaunasi. Į Miškininkų sąjungos klausimą, ar tokius tikslus apskritai buvo galima pasiekti, kontrolieriai atsakė, kad jų tokios smulkmenos nedomina. Jie planuose perskaitė Didžiojo Vado paliepimą, o jei ten jis kažką ne taip sugalvojo, tai kalti visada vykdytojai.

Galima dar ilgai tęsti.

ai................       2022-07-30 12:33

..tai tik teritorija..

Rekomenduojame

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Kastytis Braziulis. Amnesty International metė šešėlį visai Ukrainos kariuomenei ir jos prezidentui

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt ketvirtoji (rugpjūčio 6 diena)

Nesant poreikio operacijai kiekvienas vokietis galės keisti savo lytį kartą metuose

Kilni donorystė ar išmėsinėjimo įstatymas

Almantas Stankūnas. Na ką, Perlas Energija iššovė sau į koją?!

Dominykas Vanhara. Elektros „tiekėjų“ verslo planas labai paprastas

Ligitas Kernagis. Įspėjimas tėvams

Arūnas Dulkys įteisino medikamentinį lyties keitimą

Mokslininkai kelia ieškinį dėl JAV valdžios vykdomos soc. žiniasklaidos cenzūros

Valstybės auditas: Lietuvos miškais rūpinamasi nepakankamai

Baltarusijos protektoratas

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt trečioji (rugpjūčio 5 diena)

Almantas Stankūnas. Elektros kaina Lietuvoje yra didesnė net 100 kartų!!!

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.