Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Kultūros, kalbos, istorijos politika, Intelektualų vaidmuo

Vytautas Sinica. Štai šeštoji kolona – visu gražumu

Tiesos.lt redakcija   2019 m. vasario 6 d. 18:48

23     

    

Vytautas Sinica. Štai šeštoji kolona – visu gražumu

Šeštoji kolona slepiasi po kūrybos, saviraiškos, žodžio ir visokia kitokia laisve, sąmoningai (nebent tikėsim, kad iš kvailumo) laviruodama ties meno ir realybės riba, rinkdamasi realius istorijos veikėjus ir kurdama realybei priešingus jų paveikslus. Sutapk man taip, kaip taisyklė, iškreiptus į blogąją pusę.

Rašytojų sąjunga teisingai pastebėjo, kad šeštosios kolonos teisę kurti antivalstybinį, o neretai ir amoralų purvą saugo žodžio laisvė. Vanagaitė turėjo teisę parašyti „Mūsiškius“, Ivaškevičius – „Žalius“, o Banionis Jr. – filmą apie partizaną-žydšaudį, t.y. pagal kultinį, geriausią ir faktiškai beveik niekuo nepagrįstą sovietinės istoriografijos stereotipą ‘banditai/fašistai/žydšaudžiai’. Bet jeigu tai ir toleruotina meno vardan, tai neturėtų būti nei finansuojama, nei valstybės apdovanojami jų kūrėjai. Šią skirtį labai patogiai nutyli kūrėjų laisvės gerbėjai.

Kaip statiškuose menuose vietoj tikslo savo kūryba sužavėti žmones iškilo tikslas šokiruoti žmones, nes kitaip nebūsi pastebėtas ir nieko nepasieksi, taip ir, pavadinkim, naratyviniame mene atsirado būtinybė šokiruoti siužetais ir kontroversijomis vardan komercinės sėkmės. Vanagaitei ir Ivaškevičiui jau pasiteisino – rikiuojasi eilė norinčiųjų pasekti jų pavyzdžiu.

Kol etatiniai patriotai kovoja su iki skausmo akivaizdžiais ir visuomenės dezinformacijai visiškai neįtaigiais atvejais, tokiais kaip Titovas ar Paleckis, niekas nieko nedrįsta pasakyti apie šeštąją koloną, kuri naudojasi profesionaliais darbuotojais, valstybės lėšomis, didžiule auditorija, meninės kūrybos ir tikrovės/fikcijos ištrintų ribų priedanga ir – gal nebeslėpkim – didelės dalies teatro bendruomenės prorusiškumu.

Antivalstybinė idėja, kad partizanų kova buvo NEVIENAREIKŠMIŠKA, jau tiek nusėdusi biurokratų ir kitų veikėjų sąmonėse, kad finansavimą paminklams svarstančiose komisijose nuskamba kaip argumentas partizanų paminklams nefinansuoti. Ne dėl bet ko, o todėl kad partizanų atminimas esą NEVIENAREIKŠMIŠKAS. Nėra ir nereikia jokio geresnio įrodymo, kad šeštoji kolona puikiai dirba savo darbą, kol šioje valstybėje, lyg ir laisvoje, su valstybės tarnautojų pažymėjimais vaikšto žmonės, kuriems partizanų kova nevienareikšmiška. Bet VSD ar II departamentas apie tai nei rašys, nei skelbs, nei tirs, nei pažymėlę į NSGK nuneš. Tik nesistebėkime ir nesipiktinkime po to, kad visoks ten pilietiškumas, lojalumas valstybei ir noras ją kurti yra mažesnis nei norėtųsi. Juk valstybės nepriklausomybės pagrindai „nevienareikšmiški“.

Ak, ir pabaigai. Tokie kūriniai neretai turi didžiai vertingų meninių savybių, vykusiai atskleidžia didžias moralines dilemas, tragiškus pasirinkimus, būna profesionaliai sukurti, už ką ir gauna įvairiausius apdovanojimus. Niekas (ar bent niekas protingas) to neneigia. Tik štai minimais aspektais kokybiškus, susimąstyti verčiančius ir gyvenimo tragizmą atskleidžiančius kūrinius galima puikiausiai kurti ir nekartojant sovietinės propagandos ir istoriografijos klišių. Ir finansavimas būtų skirtas, ir premijos laimėtos, ir jokie „seni, nebesuprantantys, manipuliuojami partizanai“ nesipiktintų. Jeigu tik norėtųsi. Bet baisiausiai norisi priešingai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Tamsta       2019-02-9 0:56

Šaudė 202 iš 265 iš Lukiškių kalėjimo atrinkti ( tik pasirašę sutartyje atrinkti kriminaliniai) sėdėję nusikaltėliai - iš 202 du(2) buvo žydai ir 16 lietuvių, kiti baltarusiai rusai lenkai kas tuo metu atitiko deklaruotą tautinę sudėtį Vilniaus krašte, 5 gruzovikais važinėjo po Lietuvą ir SD ir žydų Gestapui veikiant (žydų Gestapas) atrinkdavo kuriuos žydus šaudys), Getus saugodavo tik Vlasovo armijos ka kariai, Lietuvoje provincijoje už žydų palydą vietiniams mokėdavo apie 10 R.markiu skiriamasis ženklas(ant ant rankovės risdavo geltoną apyrankę) šaudytojams šovinius veždavo atskirų transportu Vokiečių SD karininkas ir kariai, už šovinius tvarkingai pasirašydavo saudytojai, bet ko Vokiečiai. šaudyti neprileisdavo ( liudi chociu strliatj streliat ciukciei
Kaip!!!)

ah1       2019-02-8 23:54

nu ir ką daryt kad lietuviai šaudė žydus? Sakyt kad nešaudė? Tiesa jus išlaisvins - sakė  Kristus, o tiesa ta lietuviai šaudė žydus.

tam įdomu       2019-02-7 13:58

Zombiai - tai jūs patys, jei tokiame kontekste įžvelgiate priešiškumą 146% rosijanų vien už tai, kad jie rosijanai. Ar tiesiog reikia pinigus atidirbinėti, Subinistano troli? smile

stasys        2019-02-7 13:21

Man lieka paslaptis kuris čia Ivaškevičiaus kūrinys (abejotinas) tapo apdovanotas tais prestižiniais nominantais ., aš lik ir nepamenu skambančiu fanfarų jo kūriniui “žali” ..kaip tik priešingai . Man gaila kad autorius nemato skirtumo tarp dramaturgo ir mados korifėjo noro pasipuikuoti savimi .

Ramiros       2019-02-7 12:17

....sowietija,juk.ant.rusiško.pagrindo….Suprantu,kad.Rusija.ir.jos.14.kolonijų,-tai,CCCP

mažesnis blogis       2019-02-7 12:14

Geriau jau būtų išvogę ir šiam filmui skirtus pinigus, kaip , kad išvogė ankstesnio finansavimui gautus. Būtų pasidalinę ir žmonėms į širdį bent nebūtų prišikta.

Komentatorius       2019-02-7 12:13

Absoliučiai laisvi yra tik absoliutūs durneliai ir nabašnykai.

Įdomu,        2019-02-7 9:46

kaip Sinicos paminėtas “prorusiškumas” siejasi su visokiais “mūsiškiais”, “žaliais”, banditais ir kitokiais kenkėjais? Gal vis dėlto labiau su sovietais, komunistais, kagebistais, prisitaikėliais ir tautos išdavikais? Ar nepakanka, kad propatrija jau išaugino būrį zombių, pasiruošusių kiekvienam rusui, kam jis betarnautų ir ką beišpažintų,  tamsiame skersgatvy perpjauti gerklę?

Nepatiks >8:38       2019-02-7 9:26

- absoliuti laisvė yra ir jos negali nebūti, bet tai nėra kūrinio laisvė,
net jei jis sukurtas pagal Dievo paveikslą ir panašumą.
Tobulai mylintis Dievas, ir tik Jis, absoliučiai laisvas.
Todėl siekime Juo sekti, mylėti ir, kiek tai pavyks, būsime laisvi (šv. Augustinas).
Dar daugiau, tik taip bus laisva mūsų valstybė.
Kitaip tariant, jokios visuomeninės politinės reformos pačios savaime neatneš gėrio ir mūsų neišlaisvins. Čia slypi esminė (metafizinė) liberalmarksizmo klaida
(tai įžvalgė ir A. Maceina). Nors be jų irgi laisvi netapsime. NK

Kai kam tai nepatiks,bet       2019-02-7 8:38

absoliučios laisvės nėra.

Dzeikas       2019-02-7 7:30

Jezusui:
Yra bloga ne vietoj substancija shudas. Yra uogiene. Jauciate skirtuma? O kas bus , kai pirma sumaisysime su antru? Chemikai tai ivardintu sudetinga chemine formule, kokia konstruojama apie sudetingus organikos junginius. Taip ir jusu komentaras, paimta visuotinai priimtu tiesu, prideta legendu Lubiankos kontoroj sukurtu, pamaisyta, pasildyta sentimentalumu ir pateikta publikai.
Kaip chemikai pavadintu si misini nezinau, mokykloje nekenciau organines chemijos, bet liaudis ivardintu paprstai - tas pats sh.Tik kad ne is subines, o is galvos.
PS. Kad nebuti apkaltintas kakrofilija ir komentatoriaus asmeniniu izeidinejimu, biski detalizuosiu. Emocingai nuspalvinau komentatoriaus naudojama manipuliacijos metoda paimti dalykus ne is aptariamos temos ir plakti su aktualia tariamai teikiant joms bendruma. Laudyje tokia manipuliacija ir vadinama sh ir uogienes plakimu tikintis treciojo produkto. Bet gaunasi kas pasakyta.

rekordinis like skaicius - keturiasd. penki        2019-02-7 3:45

du komentarai Kauzono str. Respublikoj     2019-02-3 11:58

nedaug tereikėjo 2019 vasario mėn. 03 d.
Jei tas minimas pridurkas būtų neišleidęs antro ,,Žali” leidimo ir atsiprašęs
už pirmą leidimą, tai dar būtų išsisukęs iš tos tragiškos padėties. Bet tas
antras leidimas jau įeina į 7 metus, todėl nubraukia ir kitus, gal ne tokius
gėdingus ar keiksmažodžių pilnus kūrinius. O dabartinė Vilniaus ,,kūrybinė”
grietinėlė yra visai susivariusi ir atitrūkusi nuo tautos ir nuo gyvenimo. Gyvena patys sau iškrypėliškame pasaulyje, tenkindami patys save.
Tai kad ne 2019 vasario mėn. 03 d.
11:09:55
Ivaškevičiaus romanas „Žali” praėjusiais metais leistas dar kartą, taigi, jis
pripažįstamas aktualiu nūdienos kūriniu, neva, tinkamu visiems skaityti ir jo
teiginiais vadovautis. Jeigu ne šis romanas, Ivaškevičiui premijos niekas nebūtų siūlęs.
  45   3
visi tie     2019-02-3
komisijos nariai yra apskriti nuliai nuo dabar ir sekulia sekuliorum, t.p. ir taip vadinami writers
  36   3

taikliai pastebėta       2019-02-7 1:20

Kol etatiniai patriotai kovoja su iki skausmo akivaizdžiais ir visuomenės dezinformacijai visiškai neįtaigiais atvejais, tokiais kaip Titovas ar Paleckis, niekas nieko nedrįsta pasakyti apie šeštąją koloną, kuri naudojasi profesionaliais darbuotojais, valstybės lėšomis, didžiule auditorija, meninės kūrybos ir tikrovės/fikcijos ištrintų ribų priedanga ir – gal nebeslėpkim – didelės dalies teatro bendruomenės prorusiškumu.

StasysG       2019-02-7 1:02

Šeštoji kolona. Neblogai sugalvota.

Laisvus mus padarys - tik Tiesa (Jn 8, 32)       2019-02-7 0:49

Vadinasi, kas nėra teisinga, nėra ir gražu
(Antikos, kaip Europos neatšaukiamo paveldo, priesakas).
Taigi sąmoningai tikrovę iškraipantys kūriniai nėra joks menas.
Apie nacionalinę premiją tokiems pramanams išvis negali būti jokios kalbos.
Arba, kaip Europos civilizacijos paveldėtojai, pseudo-elito esame išduoti.
Tuomet turime pareigą valstybę suigrąžinti, kam Tiesos.lt ir kviečia.
Nuoširdžiai, NK.

s.m. juozusui       2019-02-7 0:22

jūsų komentaras nevienareikšmis, pone/drauge…

Jėzusas       2019-02-6 23:15

O tai gal pasakos apie partizanus vienareikšmės? Ir Medininkai, ir sausio 13 vienareikšmė? Smetonos bėgimas per upelį, liaudies seimas irgi vienareikšmis? Kaip valdyti tautą - sukuri vienareikšmius stabus, po to supriešini su kita dalimi, kuri turi senesnus stabus ir lėčiau persiorientuoja į naujesnius. Ir še tau konfliktas. O konfliktas ne tame, kad kažkas geras ar blogas, o tiesiog toks dėsnis, kad tautos valdomos miniomis - minia gyvenanti pagal legendą ir sprendžianti pagal autoritetą. Mylėkite tiesą,o ne stabus - tada mažiau jus kas nors manipuliuos. Kuo didesnės kvailybės daromos - tuo daugiau kraujo, tuo daugiau prikuriama patriotizmo kad tas beprotybes pateisinti. Velnio ten karalystė. Kas daugiau kovojo už “laisvę”  apgautas (tuoj tuoj vakarai ateis) partizanas miške, ar tas kuris nėjo į mišką, augino vaikus, javus ir statė komunizmą, kurio vaikai po to Baltijos kelyję “iškovojo” nepriklausomybę, kurią pardavė už alų ir skalbimo miltelius… Lietuvis ne tas, kuris kovoja su kažkuom, bet tas, kurio vaikai ir anūkai bus lietuviais.

AAA       2019-02-6 22:12

Gal kas matė ar žino, ar yra sukurti filmai apie Rainius, Pravieniškes su jų “herojais”? Būtų labai meniški, kūrybiški veikalai.

Teatro menai kažikodėl        2019-02-6 22:11

yra labai linkę bendradarbiauti… bet nemažai yra ir “objektyvios tiesos” ieškotojų KGB rašytiniame palikime. Kaip ir vokiečių karo “dokumentuose”. Abi draugelės dirbo panašiai - klastodamos dokumentus, žinojo, kad nusikaltimus reikia klastoti. Tai va šitame purve ir maudosi mūsų ir užsienio “žinovai”. Tai kaltindami pagal “dokumentus”, tai ieškodami “nevienareikšmiškumo”. Bet šiaip kapstymasis didžiavalstybių purvyno duobėse iš esmės nieko negali pakeisti. Pokario rezistencija yra šių dienų Nepriklausomos Lietuvos pamatinė dimensija. Todėl ir puolama. Šeštosios kolonos “šeškučių”.

Dzeikas       2019-02-6 21:16

Tada atsakymas autoriui problema tautoje kuri nesiorientuoja buties vertybiu skalej.
Ir tai nera nekaltas dalykas, tai Lietuvos makliavojimo ratais po istorija priezastis.
Stai ziurekim, rodos paprastas klausimas: antisovietiniu partizanu…stop! Atsiprasau uz zodi “antisovietiniu”. Nes sio zodzio naudojimas, suponuoja kad esa buvo dar kazkokie tai partizanai. Buvo sovietiniai diversantai ir jiems patarnaujantys is vietiniu tarpo. O partizanai , susitarkim, buvo tik ginkluotas antisovietinis pogrindis.
Oponentai kelia klausima esa jis zydsaudziai, esa su naciais bendradarbiavo, esa…ir t.t. Tai tiesa? Tai tiesa, tokiu faktu buvo kalbant APIE ZMONES. Taciau pats antisovietinio pogrindzio faktas yra teigiamas dalykas ir tautos raiskos laisve.
O dabar galime kalbet apie asmenys is partizanu tarpo nusikaltusius karo ir zmoniskumo teisei. Nes tai antrinis dalykas. Kas diskutuotu del reikalo isaiskint karo nusikaltelius ir nubaust. Be abejo ta reikia daryt atkakliai ir pagal visa jurisprudencijos moksla. T.y.visu pirma taikant nekaltumo prezumpcijos principa. Jeigu kazkam atrodo kad kuris partizanas ivykde karo nusikaltima reikia viesinti ir IRODYTI nusikaltima. Ir tik irodzius nusikaltima is nusikaltelio atimt apdovanojimus ir pagarba.
Taciau kalbejimas apie partizanu kovos “nevienareiksmiskuma” dera prilyginti smeiztui.
Ka valstybe galetu ir turetu padaryti zmonems smeiziantiems partizanu kova? Jeigu tai privatus asmuo neteikti tokiam apdovanojimu, jeigu tai pareigunas - nuplest antpecius, jeigu valstybes tarnyboje paliuosuot(jeizmogus ne specialistas, o valdzia turintis pareigunas).
O leistis i gincus, diskusijas apie partizanines kovos teisetuma ir “nevienareiksmiskuma” tai save zeminti ir tiek.

kreivuju veidrodziu       2019-02-6 20:21

karalyste.

Joana       2019-02-6 19:47

Gerb. Vytautai, Jūs “užkabinote” labai giliai. Linkiu Jums stiprybės. Manau, kad šeštoji kolona netylės. Su visa pagarba Jums - laikykitės

vilnietis       2019-02-6 19:12

Kol Lietuvą valdys nuo liustracijos 75 metams pasislėpę KGBistai-komunistai
tai tokie bus ir chaltūros veikėjai.
O juos irgi globoja ta pati šešta kolona. Bet tai valstybės paslaptis, kaip ir Magnolija.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt devintoji (gegužės 23) diena

Ramūnas Aušrotas. Kodėl siūloma keisti Tarptautines sveikatos priežiūros taisykles?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jei kas mane myli – VI Velykų sekmadienis

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt aštuntoji (gegužės 22) diena

Edvardas Čiuldė. Humetyno galios žaidimai

Romualdas Žekas. Sveikatos reforma finišo tiesiojoje. Kas nutylima?

Mindaugas Kubilius. Sinodinio kelio kontroversija: ar tik vokiška? (II)

Linas Karpavičius. Jis laukiasi

JAV arkivyskupas S. Cordileone dėl abortų palaikymo uždraudė Atstovų Rūmų pirmininkei priimti šv. Komuniją

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt septintoji (gegužės 21) diena

Mastercard pristato kontroversiškus biometrinius mokėjimus, reikalaujančius veido skenavimo

Futbolininkas I. Gueye turės pasiaiškinti, kodėl praleido rungtynes, kuriose buvo reiškiamas palaikymas LGBTQ+ bendruomenei

Romualdas Žekas. Pastabos dėl sveikatos reformos

Jūratė Laučiūtė. Apie Liudvikos Pociūnienės „vertybes ir niekšybes“

Vytautas Radžvilas. Du paklausimai elektros „rinkos“ tema

Dvylika Viktoro Orbano taisyklių politinei pergalei

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt šeštoji (gegužės 20) diena

Andrzej Krajewski. Vakarų Europa bijo Ukrainos pergalės prieš Rusiją

Almanto Stankūno kalba akcijoje „Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!”

Virdžinijos apskrities mokyklos gali laikinai nušalinti nuo pamokų mokinius už „translyčiųv bendraklasių vadinimą tikraisiais vardais ir įvardžiais

Į Švediją atkeliavo beždžionių raupai

Nepriklausomi elektros tiekėjai - dar vieni spąstai visuomenei?

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.