Dienos aktualija, Istorija, Liustracija ir desovietizacija

Vytautas Sinica. Šitą istorijos puslapį prisiminti būtina – bent tiek kankiniams esame skolingi

Tiesos.lt redakcija   2021 m. birželio 26 d. 11:12

10     

    

Vytautas Sinica. Šitą istorijos puslapį prisiminti būtina – bent tiek kankiniams esame skolingi

Pažadu: kuriam laikui tai paskutinis mano įrašas apie istorinę atmintį. Bet šitą istorijos puslapį prisiminti būtina. Nebus smagu, bet perskaitykim iki galo – bent tiek kankiniams esame skolingi.

1941 metų birželio 24–25 dienomis Telšiuose kalintus politinius kalinius bolševikai išvežė į Rainių miškelį ir ten nukankino. Ne šiaip išžudė, kuo tiek baisimasi kitais atvejais. Ne. Nukankino. 76 žmones. Nukankino taip, kad nenublanktų prieš jokį bjauriausios beskonybės šių dienų siaubo filmą. Tik čia viskas buvo tikra. Plačiau tų dienų laikraščio iškarpoje (tai tapo įmanoma, nes iškart po to pasikeitė valdžia).

Bet ypač norisi pasidalinti gabaliuku vieno iš vos kelių Rainius išgyvenusiųjų, Jono Šapalo, liudijimo:

„Iš kalinių atrinko pirmus 10 asmenų ir sustatė miško aikštelėje.

Į tą pirmųjų dešimties tarpą pakliuvo mokytojas Kuzminskas, pašto viršininkas Korza bei Tverų viršaitis Jonas Jakštas, kitų nepažinojau. Mes galvojome, kad taip prasidės šaudymas. Be to, tuo metu įjungė visų mašinų variklius ir buvo nemažas triukšmas.

Tačiau niekas nešaudė, o tik prie kiekvieno iš dešimties asmenų priėjo iš priekio po du ar tris NKVD darbuotojus ir vienas stovėjo už nugaros, kuris laikė kalinį. Be to, kalinys ir taip negalėjo pasipriešinti, nes jam buvo užpakalyje surištos rankos.

Prasidėjo klaikus kalinių riksmas, aš pasibaisėjau, nes pamačiau, kad iš priekio stovintys NKVD darbuotojai peiliu pjauna tų dešimties asmenų liežuvius ir nutraukę kelnes, pjauna lytinius organus. Žmonės nežmoniškai raitėsi ir klykė. Ar po to jie numirdavo, aš nežinau, tik dar mačiau, kaip kareiviai buožėmis jiems suduodavo per galvą, matyt, pribaigdavo.

Nė vienas iš tos dešimties nebuvo nušautas. Kiti kaliniai, tame tarpe ir aš, stovėjome už nugarų ir matėme. Pasibaisėję vaizdu kaip ir kiti mes puolėme bėgti į visas puses, nes buvo naktis. Tačiau tai buvo sunku padaryti, nes aplink buvo NKVD darbuotojai, o be to, rankos buvo surištos. Mačiau kaip kareivis su šautuvo buože sudavė vienam iš kalinių, kurio pavardės aš nežinau”.

Visas liudijimas ČIA.

Jonas Šapalas tą naktį pabėgo, išgyveno visas okupacijas ir jau Sąjūdžio metais paliudijo viską, ką matęs. Bet šis jo matytas fragmentas buvo tik nuosaiki pradžia to, kas tą naktį tame miške padaryta. Likusi dalis apžvelgta pridėtame laikraštyje.

Ne taip siaubingai, bet panašūs dalykai tą kruviną birželį dėjosi visoje Lietuvoje. Kaip po tokio birželio žmonės gyveno, jautėsi, kaip liko žmonėmis visa tai žinodami (o žinojo), ne taip ir lengva įsivaizduoti.

Na, ir pabaigai – Dievas buvo mums gailestingas bent tiek, kad žinome ne vieno Rainių budelio pavardes. Kai kurios labai garsios net ir tarp nesidominčiųjų istorija. Bet perskaitykim visas, žinojimas irgi yra teisingumo forma, nors dauguma jų žemiško teisingumo ir nepatyrė:

Motlas Šeras, Irma Šeras, Domas Rocius, Chaimas Gylys, Petras Raslanas, Nachmanas Dušanskis, Moisiejus Žabunskas, Gutmanas, Antanas Vaitkus, Heimanas, Karietka, Žalimas, Pocevičius, Kompaniec, M. Čvanovas, A. Galkinas, J. Jakovlevas, N. Jeninas, J. Jurgaitis, Kazijevas, Kovaliovas, P. Lapinskas, P. Liepa, A. Minkevičius, Piotras Morozovas, S. Novikovas, Pašinas, Pašninas, Petriakovas, Petrušenka, Popovas, Pračko, Kazys Repšas, Aleksandras Romaščenka, Daniilas Švarcmanas.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Nezabitauskas       2021-06-29 10:24

Ir vėl komentaruose kampanija prieš žydus! O rusiškų ar lietuviškų pavardžių nematote? Gal jums lietuvis galvažudys geresnis už žydą galvažudį? Žinoma, jei jums pilvą prapjautų Dušanskis - baisus nusikaltimas, sadizmas, o jei Raslanas ar Vaitkus - nieko tokio, vis savas, artimas, mielas tautietis.

Kaip sugebėti gelbėti žydų vaikus       2021-06-27 6:04

Po to ką žydai darė karo pradžioje??lietuviai gelbėjo.o dabar esame visi jų krikštijami žydšaudžiais…Amorali tauta, falšyva.

Rainių budeliai       2021-06-27 0:10

Motlas Šeras, Irma Šeras, Domas Rocius, Chaimas Gylys, Petras Raslanas, Nachmanas Dušanskis, Moisiejus Žabunskas, Gutmanas, Antanas Vaitkus, Heimanas, Karietka, Žalimas, Pocevičius, Kompaniec, M. Čvanovas, A. Galkinas, J. Jakovlevas, N. Jeninas, J. Jurgaitis, Kazijevas, Kovaliovas, P. Lapinskas, P. Liepa, A. Minkevičius, Piotras Morozovas, S. Novikovas, Pašinas, Pašninas, Petriakovas, Petrušenka, Popovas, Pračko, Kazys Repšas, Aleksandras Romaščenka, Daniilas Švarcmanas.
(http://www.tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/vytautas-sinica.-sita-istorijos-puslapi-prisiminti-butina-bent-tiek-kankini)

Čmilytė - Rainių budelių atstovė       2021-06-26 21:58

Čmilytė per savo kgbistą tėvą faktiškai yra šitų nkvdistų budelių atstovė ir vadovauja mūsų seimui, va tokia dabar faktinė situacija, t.y. okupantai, kankinę ir žudę mūsų tėvynainius, dabar per savo atstovus yra “laisvos ir nepriklausomos” Lietuvos valdžioje.

štai tada       2021-06-26 13:06

Lietuvos žydai ir parodė savo tikrąjį veidą, ir lietuvių tauta to niekad nepamirš

Žodžio laisvė...       2021-06-26 12:34

Nužmogėjusius padarus visus į dienos šviesą.

,,Protingas" žyde,       2021-06-26 12:33

nustok trolinti po kiekvienu straipsniu. Negi tave ne motina pagimdė, o prabėgdamas vilkas iš kelmo išspyrė?

Iš šono       2021-06-26 12:28

Pavardė Žalimas daug sakanti ...

Kis       2021-06-26 12:22

truksta zodziu…....

Protingi tie žydai        2021-06-26 12:15

Investavo kažkada žydai savo didelius pinigus į “Vilniaus prekybos” verslą , atidavė savo pinigus valdyti Numavičiui, tuo pačiu davė ir “stogą”, o dabar, kad milijardai nedingtu, o Numa su pinigais nepabėgtų, tai kontroliuoti savo žydelka Kaetana kaip žmona šalia pristatė. Dabar, gimus sūnui, ir teisėtu paveldėtoju aprūpino. Protingi tie žydai!

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.