Socialinė politika, Ekonominė politika

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tiesos.lt redakcija   2022 m. gegužės 18 d. 21:36

13     

    

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Rytoj (19 dieną) 12.30 val. Vilniaus Daukanto aikštėje kviečiame į akciją dėl neeilinio absurdo Lietuvos istorijoje - elektros rinkos imitavimo, už kurį visi susimokėsime. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma.

Kodėl imitavimas ir iliuzija? Gali skambėti keistai. Esu už rinkos ekonomiką, beveik visose srityse ji duoda geriausius rezultatus, valstybės monopolis, mano manymu, reikalingas tik strateginės reikšmės sektoriuose (uostas, geležinkeliai).

Tačiau esu labai prieš kvazirinkas, t.y. rinkos imitacijas, kur rinka iš tiesų neveikia, už siūlomą kainą neatsiranda moki paklausa, bet tada valstybė ateina ir sumoka visų mokesčių mokėtojų pinigais už privataus tiekėjo paslaugą. Kiekvieno verslo svajonė - valstybės finansuojamas jo prekių/paslaugų įsigijimas. Tokias kvazirinkas Lietuvoje nuolatos mėgina kurti ir po neva liberalumo skraiste maskuoti švietimo ir sveikatos apsaugos srityse. Savaime suprantama, privatus sektorius čia gali egzistuoti. Bet jo paslaugos -  kliento, o ne mokesčių mokėtojų lėšomis.

Dabar sugalvota kurti elektros laisvąją rinką ir gyventojai verčiami pasirinkti nepriklausomus tiekėjus. Tiesa, dabartinis elektros brangimas susijęs su daug priežasčių, perėjimas prie neva rinkos čia nekaltas. Tačiau jis atriš rankas vartotojams dar blogesnėms pasekmėms. Nes rinka elektros tiekime neįmanoma. Nes Europos Sąjungos direktyvos užprogramavo, jog čia nebūtų tikros konkurencijos.

Elektros pirkimas vyksta biržoje ir niekaip kitaip. Pagal ES galiojančias elektros rinkos taisykles, elektros biržos kaina nustatoma pagal brangiausiai energiją gaminančiojo patiriamus kaštus. T. y. jeigu “rinkoje” yra dalyvis, kuris gamina dvigubai brangiau už jus, “rinkos” kaina bus nustatoma pagal jo patiriamus kaštus. Tikroje rinkoje jis tiesiog iškristų kaip nekonkurencingas, nes niekas iš jo nepirktų. Elektros “rinkoje” jūs pardavinėsite su keliagubu viršpelniu, nes kaina nustatoma pagal jį. Gali prisistengti gausybė subsidijuojamų atsinaujinančios elektros jėgainių iš vėjo, saulės ir t.t., kaina dėl to nekris. Skamba kaip beprotybė, bet tai ne juokai. Tokios normos. Joms esant, galima nekurti jokios elektros “rinkos”. Lygiai tokia pati “konkurencija” vyksta ir šilumos “rinkoje”. Kainas žinote.

Britai, ispanai, portugalai pastaruoju metu kelia tuos pačius klausimus Europos mastu, o pastarosios dvi šalys net pasiekė pergalę - privertė Europos Komisiją suteikti išimtį dėl kainų skaičiavimo, kas leido atpiginti elektrą minėtų šalių vartotojams net 40-50 proc.

Politikai ir patys supranta, kad šitas neva rinkos kūrimas turės neigiamų pasekmių, todėl esant daugybei nepalankių veiksnių (didžiausiai ES infliacijai, maisto brangimui, karo įtakai) vis svarstė atidėjimą, o galiausiai pasiūlė kompensacijas vargšams nepriklausomiems tiekėjams. T.y. dalį kainos visi jiems susimokėsime tiesiogiai pagal pasirašytas sutartis, o likusią kainos dalį susimokėsime per biudžete suneštus mokesčius.

Žodžiu, protestas jokiu būdu ne prieš rinką, nes čia nėra jokios rinkos. Protestas už sveiką protą ir prieš nesąmonių darymą dėl europinės varnelės. Klausimas liečia kaip reta mus visus asmeniškai per kasmėnesines sąskaitas. Ateikite, būsite teisūs.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Klausimas konkretus       2022-05-20 22:42

Rusija oficialiai pranešė, jog nuo gegužės 22 d. nutraukia elektros energijos tiekimą į Lietuvą. Tai kaip dabar bus, ponai ožio tvartelio mylėtojai???

>Išsivertėlis “garsusis” režisierius R.Tuminas       2022-05-20 11:09

Tuminas skolingas tau pinigų, kad čia putojiesi per visus straipsnius? per anksti nutraukei gert vaistus.

Falšyvam Diedui       2022-05-19 16:22

Ne maskoliai ,o kabylius su savo agentais sugriovė mūsų Ignalinos AE :(.

Deha,       2022-05-19 14:01

Pozicija teisinga, tik bėda ta, kad Nac-susivienijimas neįgalus.
Todėl ir rezultatų lygiai NULIS.

Išsivertėlis “garsusis” režisierius R.Tuminas       2022-05-19 12:47

Apsišiko ir apsitapšnojo “garsusis” režisierius R.Tuminas prieš visą Lietuvą, prieš visus gerus draugus, prieš visus jį pažinojusius. Pažiūrėkite, kaip lengvai jį išdūrė prankeriai Vovanas ir Leksusas. Kaip visišką durnelį. Kaip savo laiku, kad jie išdūrė ir plėvėsą Žygimantą Pavilionį. Išsivertėlis Tuminas pasirodė kas esąs. Kas daugiau moka, tam ir šoka. O Tėvynė tokiems menkystoms yra paskutinėje vietoje…
Būtinai susiraskite Youtubeje video – “Розыгрыш Римантаса Туминаса” – žiūrėti nuo 4:00 minutės iki 44:00 minutės, bet būtinai pažiūrėkite jį visą. Pamatysite, koks išvetstaskūris yra “garsusis” režisierius Rimantas Tuminas!… Kokia keismažodžių lavina pilasi iš to aukšto kultūros veikėjo lūpų!…Tiesiog negaliu patikėti. Aišku, nenoriu teisti, bet… Na, kaip žmogus, tai sakyčiau, – tiesiog menkysta. Tiesiog be komentarų. Atsiprašau, jei ką įžeidžiau.
https://www.youtube.com/watch?v=eG07mYAox0c

Diedas       2022-05-19 12:40

Rinka egzistuoja ir tie kurie moka papirkinėt kraunasi milijonus. Lukašenka planavo kas metai iš Lietuvos už elektrą gaut po MILIJARDĄ!!! €. Tik bėda, kad jo elektrinė ištisai genda. Per pirmus metus buvo stabdyta 9 kartus ir nedirbo 172 dienas. Kai Gazpromas turėjo dujų monopolį, jo klerkai koja atidarinėjo premjerų duris (tikras faktas apie Butkevičių) Dabar bulbafiureris skirsto kas pas mus bus “nepriklausomas” jo elektros tiekėjas. Jeigu Visagino - Astravo referendume rusų propagandos paveiktos kaliausės nebūtų nubalsavę už Astravą, šiandien padėtis Lietuvoje būtų kitokia (bent jau nebūtume daugiausiai elektros importuojanti šalis Pasaulyje) Maskoliai mūsų troboje sugriovė krosnį, ir nėra gaspadoriaus kuris ją atstatytų. Net horizonte tokio nematyt.

+Kis       2022-05-19 11:21

kiek beateis ,siai bambuku valdziai jokio efekto nesukels,tai viskas vyksta pagal us anksto Landzbergio paskutinio plana.Putinas siaucia Ukrainoje sis issigimelis Lietuvoje

painiava       2022-05-19 11:11

Rašo, skambina įvairūs “tiekėjai” (???), kainos truputį skiriasi, bet visumoje dvigubos, nei dabar. Vyriausybė svarsto, skiria šimtus milijonų kompensuoti elektros energijos pabrangimą, bet paprastam žmogui nėra aiškumo. Niekas aiškiai nepasako kiek teks mokėti po liepos pirmos.

nEITIKETINAM       2022-05-19 9:59

..tai stebukla paaiskinai,nebutumem zinoje…,tai eisi ar neisi i ta mitinga…,aisku,neisi ir toliau sapaliosi suprantamus dalykus..

Neįtikėtinas, bet akivaizdus apsukrumas.       2022-05-19 9:40

    Tai virtuali rinka. Taip pat, kaip ir sapnai -  “sapnų rinka”. Tačiau, apsukrūs sukčiai tokią rinką pritaiko realiame gyvenime ir tikisi susikrauti didžiulius turtus, apiplėšdami vartotojus, o patys nieko neveikdami. Tai dar išmaniau, negu kriptovaliutos. Nes elektra yra tik fizikinis reiškinys. Elektronų negali seikėti nei saujomis, nei maišais, nei litrais ar kubiniais metrais, nei vagonais ar laivų triumais. Taip pat, kaip ir sapnų...Tad apie kokį nepriklausomą elektros tiekimą gali būti kalbama? Egzistuoja vienkartiniai kapitaliniai įdėjimai elektros gamybai ir jos perdavimui bei eksploatacinės išlaidos. Už tai ir turėtų mokėti vartotojai, proporcingai sunaudotos elektros kiekiui.

Pagarba       2022-05-19 7:24

Tai vienintelis protingas pamąstymas pandemijos ir karo propogandų fone.

Absoliuciai sutinku       2022-05-19 7:09

Tik,sprendziu pagal save,tikrai eiciau,nes cia kosmaras,BET….turiu daug kitu reikalu,o svarbiausia,zinau,kad ateis gal simtas..OT,paradoksas,NS zodziais visada teisus,o fiziskai jis kazkodel neigalus.Da ir santykis su lss blogas.Ot,turi kazka atstumiancio,pats nesuprantu ko.O marsistai traukia.Keista paciam,sakau be jokiu sposu.

o kaipgi        2022-05-18 23:38

taip ir yra . Ateikime ,neleiskime atviro tyčiojimosi iš mokesčių mokėtojų.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Karikatūristo žvilgsniu. Vakarų parama Ukrainai

Britų tyrimas: 99 proc. susirgusių beždžionių raupais buvo homoseksualai

Karas Ukrainoje. Šimtas septynioliktoji (birželio 20 diena)

Niujorko teisėja nusprendė, kad žydų universitetas nėra religinis, privalo pripažinti LGBT studentų klubą

Įstatymus kuria nebe Seimas, o teismai. Įteisinsime ir raidę „Ł“

Kastytis Braziulis. Britai siekia kurti trijų jūrų sąjungą, o Senoji Europa nepatenkinta nauju konkurentu

Karas Ukrainoje. Šimtas šešioliktoji (birželio 19 diena)

Lyčių ideologijos diegimas yra prievarta prieš vaikus – D. Trumpas

Kard. S. Tamkevičius SJ. Dievo meilės slėpinys – Devintinės

Beždžionių raupai pernelyg susieti su Afrika – perkrikštijami

PAGERBKIME BIRŽELIO SUKILIMO DIDVYRIUS IR AUKAS!

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( I )

E. Bičkauskas apie Z. Šličytės bylą: proto reikia turėti

Signatarai kreipiasi į Lietuvos valdžią – nepalaikykite Civilinės sąjungos įstatymo

Karas Ukrainoje. Šimtas penkioliktoji (birželio 18 diena)

Karas Ukrainoje. Šimtas keturioliktoji (birželio 17 diena)

Europos migracijos problemos blogės, nes apklausa rodo, jog daugiau nei pusę jaunų afrikiečių planuoja emigruoti

Vytautas Radžvilas. Sąskaita už abejingumą

Lietuvos vyskupų konferencija. Negalime pritarti Civilinės sąjungos projektui

Rumunija sieks uždrausti homoseksualumą ir lyties keitimą skatinančios informacijos platinimą mokyklose

2022 metų Gudija – nesibaigiančių represijų šalis

Humoristo žvilgsniu. Trys karžygiai keliauja į Ukrainą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (III)

Kalifornija stumia įstatymo projektą, norėdama tapti „translyčių“ „prieglobsčiu“ ir leisti teismams apriboti tėvų galimybes apsaugoti vaikus

Doc. dr. Darius Alekna. Apie šeimą, civilines sąjungas ir Seimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.