Socialinė politika, Ekonominė politika, Socialinės inžinerijos eksperimentai

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Tiesos.lt redakcija   2022 m. rugpjūčio 10 d. 20:38

15     

    

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Ministras Kreivys nesutinka, kad elektros rinkos liberalizavimas (nepriklausomų tiekėjų fikcijos kūrimas) nėra sėkmingas. Vadinasi sėkmingas. Visa eilė vienas už kitą garsesnių komentatorių aiškina, kaip negerai, kad Perlas taip pasišiukšlino, apgaudamas klientus, nes galimai tai diskredituos pačią elektros rinkos liberalizaciją, kuri esą labai gera.

Išmanau politiką, bet galbūt neišmanau energetikos, tad norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo šis liberalizavimas? Gal jis:

- sumažino elektros kainas ar bent pristabdė jų kilimą?
- užtikrino didesnį stabilumą elektros tiekime ir kainose?
- padarė elektros tiekimo grandines paprastesnes, o atsakomybę už kainas ir pačią sistemą aiškesnę, suprantamesnę vartotojams?
- padidino pasitikėjimą elektros tiekimu?
- užtikrino, kad vartotojus pasieks elektros tiekimas geriausiomis sąlygomis (yra tikinčių, kad kai leidi viską rinktis vartotojui, net jeigu jis neturi pilnos informacijos apie prekę/paslaugą, tai išeis tik į gerą)?

Kitaip sakant, kuo matuojamas tas sėkmingumas? Kodėl reikėjo liberalizavimo? Teko matyti teiginius, kad privalėjome įsivesti liberalizuotos rinkos fikciją, nes to reikalauja ES. Dažnas būdas Lietuvoje taip apsimesti, kad ES reikalauja to, kas nepopuliaru, bet ne, ne reikalauja, norint apeinama. Kaip ir eurą įsivesti Lietuvos buvo reikalaujama, bet kas nenori, tų nereikalaujama. Kaip ir motinystės išmokų mamoms mažinimas, taip pat dangstomas ES reikalavimais, nors juose buvo pasakyta jokiu būdu nebloginti vaikų susilaukusiųjų padėties. Viskas privalomai pasirenkama, kaip ir daug kitų dalykų. Neapsimeskime, kad atsakomybė ir sprendimai ne Lietuvos vyriausybės. Beje, ne vien šios - liberalizavimą paleido jau Skvernelio vyriausybė.

Tad kokia jos nauda, be tos, kad visą atsakomybę už elektros kainas visiškai nepagrįstai perkelia nuo valstybės (kuri turi planuoti kaip užtikrinti gamybos pajėgumus) ir tiekėjo (kuris turi efektyviausiai užtikrinti mažiausią kainą) ant vartotojų, kurie - būkim atviri - nieko nežino ir neturi žinoti šioje srityje? Man neaišku.

Elektros rinkos liberalizavimą reikia ne atidėdinėti (atidėjo antrą, dabar atidės trečią...). Tai tik atideda problemą. Jo išvis nereikėjo pradėti ir niekada ne vėlu atšaukti. Ir nereikia gąsdintis, kad tada valstybė nustatys nerealią per mažą kainą ir tada už ją niekas nebetieks elektros. Lietuvoje kaip ir visame pasaulyje valstybės įmonės sėkmingai užtikrindavo elektros tiekimą be jokių fiktyvių rinkos imitacijų ir tai geriau ar blogiau veikė ir veikia toliau. Tikrai ne blogiau, nei liberalizavimas.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

yellow Z.O.V.marine        2022-08-16 23:41

įdomi litchūaniško veršizmo ir snobizmo apraiška : nė vienas straipsnio autorius šitam netiesos.lt šikpopiery niekad nesiteikia papolemizuoti su komentatoriais smile)))) - ne ta “kasta“, matyt smile)) - vienintelės išimtys, kurias teko stebėti ir “vartoti“, tai buvo Z.Vaišvila ir A. Martinkus espertuose, kuriems negaliu nepadėkoti už manęs maniakišką blokavimą smile)) - ir tai tikrai stiprai iškilios asmenybės smile - tuo tarpu, visiška eilė čia rašinėjančių žiurkėnų, pradedant radžvilais, braziuliais, čiuldėm, vaharom, sinicom, ir baigiant visokiais snukiaknyginiais naviais, nė iš tolo nesiteikia nusileisti iki komentatoriškų žemumų smile)) - tai labai daug ką pasako apie litchūaniškos žurnalistikos ir bendravimo/diskusijų “kultūrą“ ...

yellow Z.O.V.marine        2022-08-16 23:23

o prieš gerus metus, kai prasidėjo šitas “smegenų žagininimas“ elektros vartotojams, nacistėlis siničkinas nenorėjo sužinoti “kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas“ ? smile))))) - tas radžvilinis narcizas net nesugebėjo parašyti “liberalizavimas“ kabutėse!, - nes su liberalizavimu visas tas cirkas ir farsas susijęs lygiai tiek, kiek konservatos su sveiku protu, arba kiek nuokruša su morale ...

yellow Z.O.V.marine to Dainius Kreivys 08-11 10:42       2022-08-16 23:10

pritariu realistui smile)) : tikrai puikus sarkazmas, tačiau pernelyg silpnas, kad atliepti to konservatinio pridurko kreivio debilumą ir vaikišką gudrašiknystę visa apimtimi smile))) - šian, fragmentiškai klausydamas to tvartelinio bobausio kliedesius per visokias lrt-delfides ir pornožinių  radijas, eilinį kartą įsitikinau, kad tai frajeris, kuriam negalima patikėti absoliučiai nieko, pradedant dešimčia eurų smile))) - nerealiai patiko to beretobenderio kliedesiai, kokią pigią turėtume elektrą, jei būtume pastatę visagino toshibinę AE smile)) - na, ačiū - pigų benzą ir saliarą iš “mažeikių naftos“ jau turime smile))))) - būtų pernelyg gerai smile - nereikia išpindėti smile))))))))))

realistas "Dainiui Kreiviui"       2022-08-12 15:56

Na apsimetinėti kitu asmeniu visgi yra nekorektiška. Tačiau tikrai, taip, kuo daugiau tarpininkų, tuo elektra bus pigesnė! Man patiko jūsų sarkazmas.

realistas       2022-08-12 15:50

Elektronai iš Enefit, Elektrum ar Perlas yra geresni! Brangesnio tarifo elektra aplenkia laiduose pigesnio tarifo elektrą! Va štai ką davė elektros tiekimo liberalizavimas!
P.S. Sarkazmas, jei nesupratote.

Ko siekė       2022-08-12 6:46

Nežinau,ko siekė liberalizavimu jo ideologai, o praktiškai tai tapo vyriausybės prevartiniu elektros perdavimu perpardavinėtojams (spekuliantams) su 25% bauda, jei
nepritari tam.

Kreiviui       2022-08-11 20:14

pats ir esi didžiausias vatnykas ir demagogas kartu su visais įslaptintais niekšais. visiem jau aišku ,kad jokios laisvės šitas “libiralizavimas” neatnešė.Kodėl neatsakei nei į vieną Sinicos klausimą? GĖDA.

Balabuškos.       2022-08-11 15:36

    Liberalizavimas pagimdė naują elektros perpardavinėtojų  “šaiką”, kuri minta vartotojų sąskaita, t. y , vartotojams elektra parduodama brangiau. Jie nėra jokie nepriklausomi elektros tiekėjai. Jei nori būti nepriklausomu tiekėju ir pagrįstai gauti mokestį iš vartotojo - būk toks geras ir nutiesk vartotojui tiesioginę nepriklausomą elektros tiekimo liniją. Tada ir būtų rimta kalba, o ne balabuškos. Juokas ima - elektros tiekėjai nepriklausomi - o tiekimo linijos bendros visiems vartotojams. Kuriozas, ar ne? Kaip sakoma - viskas šakėmis ant vandens…

ah.ą       2022-08-11 12:28

durnizmų durnizmas

Dainius Kreivys       2022-08-11 10:42

Noriu paaiškinti visiems nesusiprateliams turintiems politinį vištakumą. Rinkos liberalizavimas yra gerai kadangi vartotojui leidžia rinktis, jis yra laisvas. Juk niekas nenori būti nelaisvų kaip sovietiniais laikais ir mokėti monopolininkui kad ir mažą kainą. Tas nelaisvės jausmas tiesiog dusina. Juk niekas neperka iš Astravo pigios elektros po kokius 5 ct. nes tai bloga energija. Visi nori būti laisvi, o juk laisvė kainuoja šiek tiek daugiau. Rinka reguliuoja kainas ir nereikia tokias sunkiais darbais užsiminėti biurokratams. Biurokratai lai biurokratauja, o kainas tegul nustatinėja laisva rinka. Visi mes ilgainiui laimėsime. Reikia kad būtų kuo daugiau tarpininkų. Vyriausybė dabar tarpininkams prideda po 9 ct. už kW prie jų pelno, przidento patarėjas patarė pridėti dar daugiau. Laisva rinka mus išlaisvins iš nelaisvės. Remkime Ukrainą, musuokime visur mėlyną-geltoną, gaudykime vatnikus vanagus ir droboizkus ir bus viskas gerai.

Bananų šalis kurioje sninga        2022-08-11 9:49

Elektra iš nordpool, kur imamas ne kainos vidurkis, bet didžiausią siūloma kaina reikalingam elektros kiekiui. Kiekviena šalis nordpool moka skirtingai ir mūsų kaip nabagų šalis moka nesveikai daug. Tiesiog gražu žiūrėti kaip pabrangimas vartotojui nuo 0,17eur iki 0,37eur o vėliau manau iki 0,50 o gal ir iki 1 EUR už kW yra pateikiamas kaip žiauriai geras dalykas. Šlykštu žiūrėti į visą valdančiąją daugumą ir didijį energetikos generolą kreivąjį. Chebryte pagalvokite kuom varomos duonos kepyklos, pieno perdirbimo gamyklos ir mėsos perdirbimo įmonės, ir tada spekite kas mokės už jų išaugusius kaštus. O brolyti kas laukia mūsų visų žiemą kurie šildosi dujomis ar elektra. Galėsime palyginti kiek moka lenkai, vengrai, portugalai ir ispanai, o kiek mes. Sveiki atvykę į bananų šaly kurioje žiemą sninga.

DD plius DD       2022-08-11 6:32

Naudingas tuo tarpu niekaip, išskyrus sumanytojus. Užtat azartiškas. Visi šunys kariami ant “Perlo” loterininkų, delikačiai apeinant gerokai didesnius. Juk mūsų Vyriausybė, nors daug plepa apie rinką, liberalizacijos saldybę ir pan. blablabla, bet šiuo atveju surengė įspūdingą superloteriją- sukišo į maišą dešimt kačių, iš kurių viena gerai gaudo peles, o devynios tik sočiai murkia. O tu, mielas vartotojau, rinkis ranką į maišą įkišęs. O jei nepasiseks- bandyk dar kartą...

Patriots Base (Rumble)       2022-08-11 2:01

Kuo buvo naudingas prievartinis skiepijimas nuo kovido ?- Iš Hagos. Pirmoji tarptautinio teismo diena - Nusikaltimai pruieš Žmoniją /
From The Hague. International Trials Day One -Crimes Against Humanity

https://rumble.com/v1ecssx-from-the-hague.-international-trials-day-one-crimes-against-humanity.html

Brisiaus galas       2022-08-10 23:09

Lietuvoje infliacija pasiekė rekordines aukštumas ir sudaro 20,,8%. Ukrainoje infliacija irgi pasiekė rekordinius 22,2%, bet šioje šalyje jau pusė metų vyksta karas. Paskutinį kartą metinė infliacija Ukrainoje viršijo 22% tik 2016 m. vasario mėnesį. O Rusijoje tuo tarpu jau antrą mėnesį iš eilės fiksuojama defliacija, - kainos liepos mėnesį net sumažėjo 0,39%, lyginant su birželiu. Taigi, Rusijoje infliacija šiuo metu siekia tik 15.1%. Reikia atskirai pažymėti, jog Rusijos ekonomika šiuo metu yra sankcionuojama praktiškai didžiosios pasaulio dalies šalių, o kas yra su Lietuva, kad ji atsidūrė žemiau sankcionuojamos Rusijos lygio? Negi, PIŠ vyrisusybei jau visiškas PIŠas atėjo???

Norec suzinoti       2022-08-10 21:44

kaip tu pavogei si portala..

Rekomenduojame

Dominykas Vanhara. Kremliaus diplomatinės pergalės

Italijos rinkimai – žemės drebėjimas ES?

Karas Ukrainoje. Du šimtai vienuoliktoji (rugsėjo 22 diena)

Danija nutraukia asmenų, jaunesnių nei 50 metų, skiepijimą nuo kovido infekcijos

Marius Parčiauskas. Kaip išliksim, jeigu tėvystę siesim tik su skurdu ir depresija?

Linas Karpavičius. Kaip vyksta manipuliavimas žmonėmis?

Marius Parčiauskas. Rusijai atnaujinti puolimą nėra jokių šansų

Flandrijos vyskupai oficialiai parėmė ir pasiūlė tos pačios lyties porų laiminimo ceremoniją

Audrius Globys, dr. Darius Alekna. Ką valdžiai sako apklausos?

Karas Ukrainoje. Du šimtai dešimtoji (rugsėjo 21 diena)

„Demografija yra mūsų pusėje“ – švedų repo atlikėjas sako juodaodžiams ir rudaodžiams, kad jie laimės prieš dešiniuosius

Ramūnas Aušrotas. Vaiko institucinės globos pertvarka Lietuvoje patiria fiasko?

Ką Europai reiškia dešiniųjų pergalė Švedijoje?

Likimo valiai paliktos lietuviškos mokyklos Lenkijoje: vadovėliai lenkų kalba, finansavimo trūkumas ir kova dėl išlikimo

Tos pačios lyties asmenų civilinė sąjunga bus lygi šeimos teisiniams santykiams – teisininkai

Civilinė sąjunga ruošiama už akių

Vengrija rizikuoja netekti 7,5 milijardų eurų ES lėšų

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.