Kultūros, kalbos, istorijos politika, Socialinės inžinerijos eksperimentai

Vytautas Sinica. Nevaržomas genocido aukų juodinimas Lietuvoje

Tiesos.lt redakcija   2022 m. birželio 3 d. 19:05

15     

    

Vytautas Sinica. Nevaržomas genocido aukų juodinimas Lietuvoje

Autorius yra politologas, VU doktorantas, Nacionalinio susivienijimo vicepirmininkas

Ne vienas žmogus atkreipė dėmesį, kad LRT paskelbė Lietuvą ir rezistentus šmeižiantį interviu su čia besilankančiu ir aiškiai į Lietuvos specifiką neįsigilinusiu istoriku Benu Tsiyonu Klibanskiu.

Paskelbtas ir lietuvių, ir anglų kalbomis, taigi subalansuota valstybės juodinimui ir užsienyje. Interviu teigiama, kad Vilniuje yra paminklas Noreikai ir kad tai gėdinga, nes Noreika atsakingas už žydų suvarymą į getus nužudymui. Ne visiškai tiesiogiai apie jie, bet pasakoma, kad „naujieji herojai [Lietuvoje] yra žmogžudžiai“. Kontekstas – klausimas apie Noreiką, taigi Noreika žmogžudžio pavyzdys.

Neįmanoma dalykiškai reaguoti į šmeižikiškus teiginius, kai nesivarginama jų pagrįsti. Tai tiesiog juodinantys lozungai. Tarkime, kad Noreika buvo atsakingas už žydų perkėlimą į Žagarės getą, nes perdavė „žemyn“ vokiečių okupacinės administracijos įsakymą. Tai didelis „tarkime“. Bet net jeigu taip, ponas Klibanskis padaro tris dalykus:

1) Pasako, kad žydai suvaryti į getus nužudymui („to kill them“ – specialiai remiuosi anglišku tekstu, jis pristato Lietuvą pasauliui), nors tuo metu, kai Noreika perdavė šį okupantų įsakymą, getai žydams buvo saugesnė vieta nei laisvė, nacių okupuotų kraštų valdininkai ir net patys naciai dar nežinojo „galutinio sprendimo“. Laisvėje žydai buvo masiškai žudomi, o didmiesčių getuose visgi gyveno. Teigti, kad Noreika pasirašė jų perkėlimą nužudymui yra labai esminis ir labai melagingas ar bent neįrodytas teiginys.

2) Nutyli (arba nežino), kad Noreika organizavo ir globojo žydų gelbėjimo tinklą Šiaulių apskrityje, verbavo į jį žmones, ką liudija ne kokie naciai, o patys pripažinti žydų gelbėtojai, pasaulio teisuoliai. Pasakyti, kad žmogus iš esmės dalyvavo žydų žudynėse, bet nutylėti, kad tuo pačiu metu dalyvavo ir jų gelbėjime, yra ne istoriko kalba, o ideologinė propaganda. Dar svarbiau – toks makabriškas disonansas, kaip žmogus gali vienu metu ir sąmoningai dalyvauti žudyme, ir dalyvauti gelbėjime, turėtų padėti skaitytojui suabejoti ir sąmoningu dalyvavimu žudyme. Bet kai nutylima, abejonių nekyla.

3) Apibendrina, nors ne visiškai eksplicitiškai, kad Noreika yra žmogžudys. Reikia suprasti, kad dėl to, jog perdavė įsakymą perkelti žydus į Žagarės getą „žudymui“, nors įsakymo metu laisvėje žydai jau buvo žudomi, o didmiesčių getuose – gyvendavo. Noreika nenužudė nė vieno žydo kaip žydo, nebent kaip okupacinio režimo kolaborantą nežiūrint tautybės. Bet „žmogžudys“ („murderer“).

Tokiais išvedžiojimais nuolatos juodinami dažniausiai nuo sovietų, o kartais ir nuo nacių okupacinių struktūrų rankų mirę rezistentai. Noreika yra toks rezistentas. Sovietai jį nukankino ir nužudė 1947 metais. Kaip toks jis yra sovietų vykdyto lietuvių tautos genocido auka. Europos Žmogaus Teisių Teismas (kaip ir Lietuvos Aukščiausiasis Teismas) yra įsigaliojusiu sprendimu pripažinęs, kad sovietų okupantų vykdytas sistemingas Lietuvos partizanų naikinimas laikytinas lietuvių tautos genocidu, siekiant paveikti lietuvių tautos demografinę padėtį. Taigi žuvusių ginkluotos antisovietinės rezistencijos dalyvių juodinimas yra ne bet ko, o genocido aukų juodinimas.

Save gerbianti valstybė neturėtų to leisti ar juo labiau skatinti, pati iš biudžeto finansuodama tokio šmeižto skleidimą. Save gerbianti valstybė turėtų visomis teisėtomis priemonėmis ginti savo patirto genocido aukų atminimą. Tiesą sakant, valstybė, kurią tarptautiniai teismai pripažįsta patyrus genocidą paprastai apie tai šaukia visam pasauliui, kad tas faktas nusėstų žmonijos sąmonėje, kad visi žinotų buvus lietuvių genocidą, kaip kad žino žydų, armėnų ar tutsių genocidą. Lietuva nieko panašaus nedaro. Lietuvos LRT pats lietuvių ir anglų kalbomis skelbia straipsnius, kuriuose be jokių įrodymų žmogžudžiais vadinamos ir selektyviai neigiamai pristatomos sovietų vykdyto genocido aukos.

Tokiame kontekste Nacionalinis susivienijimas šią gegužę paskelbė viešą laišką dėl Lietuvoje vykdomos „minkštosios denacifikacijos“, t.y. bandymo išnaikinti lietuviškąjį nacionalizmą, tautinę istorinę atmintį, stabdymo. Ši denacifikacija, kitaip nei Ukrainoje, vykdoma tik propagandos ir socialinio spaudimo, šališko akademinio ir žiniasklaidos darbo priemonėmis. Beveik niekas išskyrus visokias tremtinių ir laisvės kovotojų organizacijas nedrįsta to deramai įvardyti. Bet šuns balsas į dangų neina.

Nacionalinio susivienijimo viešame laiške teigiama, kad viešos abejonės dėl tautos didvyrių įamžinimo privalo būti paremtos nacionalinių ar tarptautinių teismų sprendimais. Nepagrįsti išpuoliai prieš rezistencijos dalyvius laikytini išpuoliais lietuvių tautos genocido aukas. Tą darantieji kaip tokie turėtų būti metodiškai viešinami. Kas reiškia, kad nei Klibanskis, nei Venclova negali tiesiog išstoti viešai su sovietų vykdyto genocido aukas šmeižiančiais teiginiais ir be jokio teismo sprendimo reikalauti didvyrius paskelbti žmogžudžiais, o jų viešo įamžinimo ženklus pašalinti. Nori tą padaryti? Reikėtų teismo pripažintų įrodymų. Neturi? Susilaikyk nuo šmeižto. Kad žodžiai pagaliau pradėtų kažką reikšti, o žmonės už juos atsakyti.

Mano galva, labai geras pasiūlymas, Foti knygos ir kito tarptautinio Lietuvos juodinimo fone itin aktualus.

P.S. LRT pašnekovas Klibanskis net nežino, kad Vilniuje nėra jokio paminklo („monument“) Jonui Noreikai, nors viešai ragina jį pašalinti. Vilniuje yra tik atminimo lenta, o ir ta pakabinta merui besipriešinant. Tai detalė, bet rodanti visišką nesigaudymą temoje, kuria kalbama. Net propagandą galima kurti kokybiškiau.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

yel“l“ow submarine       2022-06-9 19:08

na, kad sinica yra itin perspektyvus prostitutas, tai sena naujiena smile - bet kad toks debilus prostitutas? ..., - su visa nepagarba , nesitikėjau : nacionalizmą tapatinti su nacizmą gali tik visiškas debilas, arba visiška fekalija ...

Baltiems arkliams        2022-06-8 7:01

Atsiprašau, kaip galima lyginti namų šeimininkę ir narkomaną. Namų šeimininkė -  moteris motina, pasirinkusi šeimą ir savo vaikų auginimą, o ne karjerą. Tik tarybinio mentaliteto “ekspertas “ visas moteris įsivaizduoja įtrauktas į gamybos procesą, o jų vaikus augina ir auklėja tarybų valdžia. Deja, Cichanovskaja nustojo būti namų šeiminike,  įsitraukė į politiką ir padėjo Lukašenkai atsidurti Rusijos glėbyje.

Balti arkliai       2022-06-5 19:25

Vienas prezidentas Zelenskis - ligonis narkomanas, kita prezidentė Cichanouskaja - namų šeimininkė. Abu labu tokie. Pagoglinkit straipsnį “Vengrijos parlamento pirmininkas mano, kad Zelenskis turi psichikos sutrikimų”.

LRT       2022-06-5 14:58

yra eurosemitinis portalas lietuvai, skirtas skleisti jų ideologijai, platinti jų melagienas, aiškinti mums “mūsų” istoriją - t.y. moraliai naikinti Lietuvą

„eksplicitiškai“???       2022-06-5 14:22

Čia dar kas?

Joo       2022-06-5 9:32

Kaniūku žmogžudžiu palikuonys komentaruose pasirode? O tai ko ant savo mylimo Sindlerio purvo nepilate?

o tai?       2022-06-4 22:49

Gal sovietai lietuvius veze i Sibira,nes jiems ten buvo ,,saugiau,,?

realistas       2022-06-4 14:33

Zylė nusišneka ir yra žmogus be empatijos. Pakeiskime “žydus” į “lietuvius”. Taigi būtų taip: Noreika suvarė lietuvius į getus, nes getuose buvo saugiau… Ar patiktų, autoriau? Būtent kad nepatiktų.

Jeigu       2022-06-4 14:29

LRT Miliutes MEŠKA taip nusprende,taip ir bus.

bjž       2022-06-4 10:51

“Žydų žudikai,vykdę Holokaustą,tampa herojais,kadangi vėliau kovojo prieš sovietus"Daug tiesos,nes žydšaudžiai, bijodami keršto, pasitraukė į miškus ir prisijungė prie partizanų-patriotų.Problema ta ,kad partizanai nesugebėjo atsiriboti nuo žydšaudžių,o šie pasistengė tapti gerais patriotais žudydami sovietus ir jiems prijaučiančius.Dėl šios priežasties šiuo metu ir vyksta nesutarimai. Panašiai bus ir su užslaptintais kgbistais ateityje,nes jie iš pradžių tarnavo sovietams ,o po to kūrė laisvą Lietuvą.Ko gero TIESOS nebus.

o tai?       2022-06-4 10:35

Kas laisveje zydus zude??

Al.       2022-06-3 23:05

Ir greta to - ordinai bolševikų partizanams, civilių lietuvių žudikams.

nesutinku       2022-06-3 22:48

Atminimo lenta ar paminklas - koks skirtumas. Jei formaliai dėjo savo parašą dėl geto įsteigimo, jis nenusipelnė jokių atminimo lentų. Formaliai žiūrint, jis - nacių kolaborantas ir nereikia čia gražinti tikrovės.

Hmm       2022-06-3 21:03

Puikus straipsnis. Deja, bijau, kad į mainstream’us nepateks.

Kaunas       2022-06-3 20:39

Pastebėjome šią kiaulystę, bet nenustebome, juk ne pirmas kartas.

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.