Dienos aktualija, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas

Vytautas Sinica. Nepaprastosios padėties grėsmė

Tiesos.lt siūlo   2021 m. sausio 11 d. 15:29

9     

    

Vytautas Sinica. Nepaprastosios padėties grėsmė

Pro Patria

Tekstas rašytas dar 2020-ųjų gruodį. Nuo tada COVID-19 sergamumo statistika Lietuvoje rodo mažėjimo tendenciją.

Lietuvoje pavėluotai kovojant su antrąja COVID-19 ligos banga, nepaisant suvaržymų nemažėja sergančiųjų ir mirštančiųjų nuo koronaviruso skaičiai. Prisidengdama tuo faktu naujoji valdžia vis dažniau viešai (vadinasi, ir privačiai) pasvarsto mintį Lietuvoje įvesti nepaprastąją padėtį. Sveikatos apsaugos ministras žadėjo prie šio klausimo grįžti po Trijų Karalių šventės. Viešai tokius planus įvardijo ir valdančiųjų lyderis G. Landsbergis, premjerė I. Šimonytė ir kiti politikai. Tuo tarpu žiniasklaidoje pasirodė tekstai, akivaizdžiai skirti paruošti visuomenę ramiai priimti tokį sprendimą.

Nepaprastosios padėties įvedimas dabar valdančiuosius, o tada dar opozicinius konservatorius viliojo dar pavasarį, kai naujasis virusas buvo visiškai nepažįstamas. TS-LKD tada jautėsi nustumti nuo sprendimų priėmimo ir siūlė nepaprastąją padėtį, kurią įvesti ir dėl kurios diskutuoti turėtų Seimas. Bet valdantieji pavasarį į tokias kalbas nesileido ir su viruso sklaida susitvarkė pavyzdingai – susirgimų ir mirčių turėjome vieni mažiausiai Europoje. Dabar pagal susirgimus pirmaujame, o valdantieji vėl kalba apie nepaprastosios padėties įvedimą.

Nors susirgimų skaičius nemažėja, per trumpą laiką, praėjusį nuo griežtų ribojimų įvedimo, jis ir negalėjo sumažėti. Bet kuris specialistas paaiškins, kad apčiuopiamam sergamumo mažėjimui reikia bent mėnesio. Todėl ir toks ilgas įvestų ribojimų laikas. Tačiau norint greitų rezultatų, o ir pajutus pirmąkart turimą valdžią, gundomasi visuomenės gyvenimą suvaržyti dar labiau. Šįkart – peržengiant visas ribas.

Visuomenė jokiu būdu neturėtų sutikti su nepaprastosios padėties įvedimu, o Seimas – tam pritarti. Kiek netikėtai, pati Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska viešai ir sąžiningai įvardijo, kokio masto tai būtų suvaržymas. „[…] Įvedus tokią padėtį, gali būti ribojami susirašinėjimai, privataus gyvenimo slaptumas, būsto neliečiamumas“, – DELFI sakė ji, pridurdama, kad to daryti nėra poreikio. Bet kiti valdantieji politikai vis grįžta prie tokios galimybės.

Iš tiesų nepaprastoji padėtis yra absoliučiai kraštutinė priemonė, kuriai pandemija nėra tinkamas pagrindas. Ją įvedus, visoje Lietuvos teritorijoje nustos veikti įprastas šalies valdymas: jį kontroliuos institucija, atsakinga už ekstremalios situacijos ar krizės valdymą, viešosios tvarkos apsaugos komendantūros ir savivaldybių administracijų direktoriai. Prireikus bus galima pasitelkti kariuomenės mobilizacinį rezervą (Įstatymo 7 ir 12 str.).

Tarnybos įgytų teisę bet kuriuo paros laiku įeiti į asmens būstą be teismo sprendimo ir be asmens sutikimo (20 str.). Būtų tikrinamos transporto priemonės, asmenys ir jų bagažas. Esant nepaprastajai padėčiai nustatomas ypatingas maisto produktų bei kitų būtiniausių prekių paskirstymas (tiekimas). Nekontroliuojamai vykdoma asmens pašto siuntų ir jų dokumentų apžiūra ir paėmimas. Esant nepaprastajai padėčiai nebus paisoma susirašinėjimo ir kitokio susižinojimo slaptumo (28 str.), taip pat bus suvaržytos kitos konstitucinės teisės ir laisvės.

Iš Nepaprastosios padėties įstatymo turinio aišku, kad naujoji valdžia jos įvedimu siektų kitokių nei pandemijos suvaldymas tikslų, kurie iš esmės reiškia vienintelį siekį su pandemijos priedanga įtvirtinti politinės valdančiosios daugumos diktatūrą, uždraudus bet kokį pilietinį pasipriešinimą (pagal nepaprastosios padėties įstatymą, būtų draudžiama piliečių pažiūrų reiškimo, žodžio, susirinkimų ir kitos laisvės).

Nepaprastosios padėties įvedimo šalininkai jau aiškina, kad nebijotume, nes esą ją įvedus nebūtina priimti visų nepaprastosios padėties sąlygomis numatytų apribojimų. Suvaržant judėjimo laisvę, galima nesuvaržyti susirašinėjimų ar nuosavybės neliečiamumo. Tačiau kartą įvedus nepaprastąją padėtį, tikslius suvaržymus ir sąlygas jos metu Lietuvoje nustatytų jau nebe Seimas, o faktinę valdžią perimanti, už ekstremalios situaciją valdymą atsakinga ir specialiai tam suformuojama institucija. Įstatymas numato galimybę prireikus Seimui sudaryti specialią kontrolės komisiją – Seimo stebėtojus. Tačiau tas „prireikus“ yra labai abstraktus ir turėtų sulaukti Seimo daugumos pritarimo, kad būtų realizuotas. Realybėje Seimas nei praktiškai, nei teoriškai negali atsakyti už būsimus nepaprastosios padėties valdytojų sprendimus.

Visa tai jokia prasme nėra reikalinga pandemijos suvaldymui. To gali reikėti nebent liguistoms valdžios ambicijoms. Gal net patiems nesuprantant, tai būtų žingsnis nuo demokratijos link diktatūros. Tyrimai rodo, kad pati demokratija tikrai nėra svarbiausia vertybė Lietuvos visuomenei. Tačiau kasdienės teisės ir laisvės, privatumas ir nuosavybės neliečiamumas tikrai yra. Kai žiniose išgirsite svarstant nepaprastąją padėtį, prisiminkite, ką ji reiškia iš tikrųjų. Ir būkime pasiruošę tam prieštarauti. Kol dar galima.

propatria.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ekspertas       2021-01-12 11:19

Supraskite pagaliau kad taip vadinama valdžia, nėra valdžia tik teritoriją administruojanti šutvė, intelektualiai ir moraliai žemesnio lygio nei vidutinis eilinis pilietis. Jie vykdys užsienio kuratorių reikalavimus nuo pradžių iki pabaigos. Rimtu veidu kalbėti apie susirgimų mažėjimą ar didejimą reiškia būti valdomu bepročiu, nei daugiau nei mažiau. Pradėkime nuo to kad skelbiant “susirgimus” niekas nereikalauja juos rūšiuoti į besimtomius, lengvus simptomus, ir tuos kurie turi temperatūros t.y. galima priskirti prie sergančių. Einant toliau, mes susiduriama su faktu kad PGR testai negali nustatyti covid viruso ir tai jau yra moksliškai įrodyta. Čia labai švelniai liečiu tik testavimą, kaip gaminamos mirtys, net neužsimenu. Mąstydami ir imdami domėn informaciją kuria vadovaujantis ir realizuojama koronaisterija, jūs toli neisit ir nieko nesuprasit.
Technologiškai fašizmą galima pastatyti netik ant kokių politinių postulatų, bet ir medicininių...

stasys       2021-01-12 8:16

Kiekada neišsižadėk ubago lazdos,terbos ir tiurmos Vytautai .Na tamsta tikrai nesi tas kuris galys teigti jog situacijai suvaldyti neprisireiks tu kraštutiniu priemoniu .Valdžia daro klaidas ir jas taiso , pavasarį niekam į galva net negalėjo šauti jog pandemija mus taip priveiks ., o yra taip kaip yra.

Žodžio laisvė...       2021-01-12 3:41

Ar suvaržius susirašinėjimo slaptumą,būsto neliečiamumą,sumažėtų viruso plėtimas?
Tegul neieško kvailių tie,kuriems norisi pasirodyti savo kvailas galias.Mat,įvedus
nepaprastąją padėtį,virusas pabijos pulti piliečius ir atsitrauks į apkasus.“Proto
bokštai” nesumąsto ką kvailiau sugalvoti.Kvailiai tie,kurie renka kvailius,nesu-
brendėlius ir visokius kanapių ištroškusius.Kyla klausimas,ar dar yra Lietuvoje ge-
bančių blaiviai mąstyti ir valdyti Tėvynę?

Al.       2021-01-12 0:17

,, Gal net patiems nesuprantant, tai būtų žingsnis nuo demokratijos link diktatūros.” Iš kur toks nepasitikėjimas seimūnų proto galiomis ?

Nusiraminkite       2021-01-11 23:42

Visos nepaprastosios padėtys Lietuvoje seniai įvestos. Visos reikiamos priemonės nepatikimiems žmonėms pritaikytos.

Sinica       2021-01-11 19:15

prajuokino apie susirašinėjimo, kt. “slaptumą”. To jau seniai nebėra nuo “laikino” apribojimo “kovai su musulmonų terorizmu”  po suvaidintos 911 provokacijos. Seimas tada vieningai nubalsavo už “laikiną” laisvės apribojimą. Tas visiems nusibodęs ir jau masišką įtarumą ėmęs kelti “musulmonų terorizmas” (visus pasisamdytus teroristus tuoj pat nušaudavo be teismo, o jų pasai visada rasdavosi) visiems nusibodo, kažkaip pamažu išgaravo, o “laikinas apribojimas” lyg niekr nieko liko.
Dabar kitas “laikinas” susijęs su pandemija. Pandemija praeis, o “laikinas” ir vėl liks. Turbūt norima, kad Lietuva parodytų pasauliui pavyzdį pirmoji įvesdama nepaprastąją padėtį.
Baigta su laisve net JAV, ko norite čia? Trumpai žmonijos istorijoje trukusi nesąmonė su didžiąja prancūzų revoliucija baigiasi, grįžta įprasta tūkstantmečių vergovė, tik jau su nebeišardomais elektroninias vergų biorobotų pančiais.

ah1       2021-01-11 19:04

tai vėl “Troikos” šaudys vietoje?

Lietuvoje       2021-01-11 18:51

dar palauks,pažiūrės kokia galios pusiausvyra JAV.Ten kova tikrai dar nesibaigė,net jei mums parodys spektaklį.Amerikiečiai jo nepripažins,Pentagonas ir valstijos imsis savo veiksmų,mūsiškiai lauks komandų.

Abelis       2021-01-11 17:20

Pasverta, argumentuota ir atsakinga pozicija.
Pagarba šįkart autoriui.


Rekomenduojame

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Malda Sausio 13-ąją

Kastytis Braziulis. Bolševizmo mūsuose vis dar yra likę labai daug

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis. Dar kartą „vienų vieni“?

„Pagaminta Lietuvoje“: savaitės politinių įvykių apžvalga trumpai

Verta prisiminti. Naktis, sukrėtusi ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį: pirmieji žiniasklaidos balsai

Ramūnas Aušrotas. Ateina naujos ideologinės kolonizacijos laikas – apsiginsime?

Vygantas Malinauskas. Kodėl Bažnyčiai iš viso reikalingos Šv. Mišios

OpTV: išskirtinis „Kranto“ interviu su pirmuoju krašto apsaugos ministru Audriumi Butkevičiumi – apie Ameriką ir Trumpą, Sąjūdį ir Sausio 13-ąją

Aleksandras Nemunaitis. Kaip man nebuvo leista sudalyvauti viešame Vilniaus savivaldybės Ekonomikos komiteto posėdyje

Ramūnas Aušrotas. Įdomu, ką čia Žmogaus teisių komitetas sugalvojo?

Algimantas Rusteika. Mes laimėjom

Raimondas Navickas: Mes jų nepamiršome. Papasakokime apie juos savo vaikams ir anūkams

„Iš savo varpinės“: Ar vyksta socialinių tinklų revoliucija?

Vytautas Radžvilas: Laisvės kova niekada nebaigta

OpTV: Mantas Varaška meta iššūkį iš nelaimės parazituojančiai žiniasklaidai ir kolegoms: žmonių kantrybė senka!

Laima Malinauskaitė. Sausio 13-ąją prisimenant

Moderna padvigubino savo vakcinos nuo Covid-19 kainą

Vytautas Sinica. Interneto cenzūros režimas

Ramutė Ruškytė. Valstybės ir bažnyčios santykis karantino metu

Audrys Karalius. Sausio 13-osios randas

Vaidotas A. Vaičaitis. Kas apgins Konstituciją, arba Kaip paskirti Konstitucinio Teismo teisėjus?

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kviečia į virtualią parodą „1991 m. sausis Lietuvos nepriklausomybės gynėjų liudijimuose“

„Neredaguota“ pokalbis apie tautinę politiką su Liutauru Stoškumi ir Tomu Aleknavičiumi

Algimantas Rusteika: „Tai ne šiaip ženkliukas. Tai pozicija šiuolaikiniame kare už žmogiškumą“

Kunigas Robertas Grigas: Tada buvome barikadų broliai

Vytautas Radžvilas. Postdemokratija ir postAmerika

Mindaugas Sėjūnas. Mokslai 1991-ųjų sausį: egzaminai riedant tankams

Vytautas Sinica. Nepaprastosios padėties grėsmė

„Nacionalinio susivienijimo“ pareiškimas dėl Laisvės gynėjų dienos

Arūnas Dulkys raportuoja: vertinsime ir įvertinsime, sudarysime sąlygas nemokamai skambinti (skųsti?), reguliariai tikrinsime ir kontroliuosime…

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.