Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė

Vytautas Sinica. Miliūtės „Teisės žinoti“ apžvalga

Tiesos.lt redakcija   2019 m. rugpjūčio 14 d. 21:51

12     

    

Vytautas Sinica. Miliūtės „Teisės žinoti“ apžvalga

Pro Patria

Kai pernai rudenį protestavome dėl LRT laidų šališkumo parašiau Jakilaičio laidos analizę, bet žadėjau ir nespėjau parašyti Ritos Miliūtės. Atgailauti niekada nevėlu.

Lietuviškoje propagandos scenoje neprilygstama Rita Miliūtė savo geriausiu eterio laiku rodomoje laidoje „Teisė žinoti“ 2017–2018 metais (toliau nežiūrėjau, tik iki minėto protesto) 6 kartus aptarinėjo temas, kurios pagal šalies politologų sudarytą skirstymą (manobalsas.lt) priskirtinos „visuomenės ir kultūros“ klausimams, t.y. vadinamuosius vertybinius klausimus apie šeimą, kalbą, gyvybės apsaugą, žmogaus teises, valstybės sienų apsaugą ir migraciją, tautiškumą ir istorinę atmintį, suverenumą apskritai. Dalykus, dėl kurių visame pasaulyje vyksta vadinamieji „kultūriniai karai“.

Pažvelgiau į visų 6 laidų pašnekovų atranką – šališka ir vienpusiška ji ar vis dėlto ne. Taip pat į laidų vedimą – vienpusiški klausimai ar vis dėlto ne. Pasitvirtino mitinge keltas kaltinimas, jog tai šališkos propagandos rengėja, o ne sąžininga profesionali žurnalistė.

Gerai, kad jos vesta laida „Teisė žinoti“ nebebus rodoma. Blogai, kad vertinant visumą LRT objektyvumo ir sąžiningumo požiūriu nė kiek nepasikeitė, dar daugiau – puikiai ir sąžiningai lrt.lt redagavusį V. Laučių ir jo pavaduotoją V. Radžiūną pakeitus nauja vadovybe, vienintelė objektyvios žurnalistikos oazė LRT sistemoje (lrt.lt portalas) taip pat tapo vienpusiškos vienos nuomonės transliavimo platforma. Žiniasklaidos savicenzūros klausimas Lietuvoje nė iš tolo nepradėtas spręsti.

Taigi:

1) 2018 gegužės 19 diena. Tema – Stambulo konvencijos ratifikavimas: svečiai – Sabatauskas ir Šakalienė (abu – Stambulo konvencijos šalininkai): ČIA.

2) 2017 gruodžio 16 diena. Tema – Monumentas Lukiškių aikštėje: svečiai – Ruokytė-Jonsson ir Rimvydas Laužikas (abu – Vyčio Lukiškių aikštėje priešininkai): ČIA.

3) 2017 rugsėjo 23 diena. Tema – žmogaus teisė atsisakyti gaivinimo: svečiai – Mindaugas Šerpytis ir Aurimas Pečkauskas (abu – teisės atsisakyti gaivinimo šalininkai): ČIA.

4) 2017 rugsėjo 9 diena. Tema – Valstybinės lietuvių kalbos komisija ir kalbos norminimas: svečiai – Loreta Vaicekauskienė ir Elžbieta Banytė (abi – kalbos norminimo ir VLKK priešininkės): ČIA.

5) 2017 birželio 4 diena. Tema – Lietuvos psichinės sveikatos apsaugos sistema: svečiai – Dainius Pūras (vienintelis pašnekovas, radikalių reformų šalininkas, jokio oponento): ČIA.

6) 2017 balandžio 30 diena. Tema – tikybos pamokos ir homoseksualumas: svečiai – Viktorija Čmilytė-Nielsen, Gražvydas Kazakevičius, Raimonda Kuklienė (Čmilytė kritikavo homofobiją, Kazakevičius ir Kuklienė teisinosi, Miliūtė puola mokytoją ir programas): ČIA.

Nė vienoje laidoje vertybiniais klausimais neteko matyti nešališko moderavimo. Reikėtų rasti, bet archyvuose taip ir nepriėjau iki laidos, kai svarstant Vaiko teisių apsaugos reformą R. Miliūtė, laidos metu telefonu susisiekusi su jai nepatinkančios pozicijos atstovu Rimantu Dagiu, jam kalbant ekrane žiūrovams rodė sumuštų kūdikių vaizdus. Niekingesnio asociacijų kūrimo ir neigiamo požiūrio į asmenį bei jo poziciją formavimo LRT gal ir nėra tekę matyti.

O skeptikai, žinoma, kaip visada galite atsidaryti nuorodas ir įsitikinti patys.

propatria.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

G.P.       2019-08-16 22:26

Ats. ponui Stasiui.

Ponia Miliūtė nėra žurnalistė. Dėl to, kad pasivadinusi žurnaliste, dar nereiškia, kad ja ji automatiškai yra. Ties ta vieta ir verta baigti.

stasys        2019-08-16 10:26

Miliutė kaip žurnalistė neprivalo nei patikti nei įtikti tiems kurie nežiūri jos laidu . Demokratija, laisvas žodis leidžia turėti nuomone savo .. aš irgi gana dažnai per dantį traukiu čia publikuojančius savo str. ir gana dažnai lankau nykštukus ju išvietėse, kaip užmokestis . beje papildant savo komentarą nykštukuose ..visos ar beveik visos audituojamos laidos užpraeitu metu .. Nejau nėra nauju autoriui pasireikšti ? pagal mane situacija smarkiai pasikeitusi gal sunku ta pripažinti .?

Ar pamenate, kad       2019-08-15 23:43

senasis Tapinas dar studijų laikais pranašavo, kad ji niekada netaps tikra žurnaliste? Vis dėlto įžvalgus buvo! O poniutė ne kartą dėl to liejo nuoskaudą. Atsieit, štai kuo tapau smile . Vargo bitė...

O tai       2019-08-15 22:19

kokioj pasaulio šalies medijoj yra tas nuomonių pliuralizmas ? Gal CNN, gal BBC, o gal TV3 ?

Ehrmantraut       2019-08-15 19:57

pasižiūrau Baltijos kelio jubiliejaus anonsus per LRT ir žinot, visai nesinori kartu su šita kontora ir jai moderuojant minėti šio jaudinančio įvykio.

grumstas       2019-08-15 18:44

Dar įspūdingesnė ir iškalbingesnė  būtų  šitokia statistika; kiek eterinio laiko duota kiekvienai iš diskutuojančių  pusių....

Stasys       2019-08-15 17:51

V a r n a ! ....

Birutė Rutkauskaitė       2019-08-15 12:09

BRAVO SINICAI ! Nors ir trumpai, bet dalykiškai surašė-parodė, kokia visiškai šališka ir N E A N A L I T I Š K A yra ponia Miliūtė savo vedamose laidose LRT. Puiku, kad jos ten nebeliko.  Deja , LRT VISOSE SAVO APŽVALGINĖSE, ŽINIŲ AR POKALBIŲ LAIDOSE TAIP IR LIKO NEOBJEKTYVI, TENDENCINGA, NEPADORIAI VIENPUSIŠKA IR NEĮDOMI…

stasys        2019-08-15 10:49
Komentaras nusiųstas pas nykštukus.
Tiesos.lt pasilieka teisę siųsti pas nykštukus su straipsnio tema nesusijusius, užgaulius, necenzūrinius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.
demagogijos sunkiasvorė       2019-08-14 22:42

Juodoji VSD našlė Muiliūtė - tai sunkūs narkotikai įvairaus plauko pspjaudoėntėlėktualams ir šiaudadūšiams ėntėlėgėntams. smile Išvis jos migracija verčia manyti, kad nėra jokių visuomeninių ir komercinių TV - jos visos minta iš to pačio kažkokio nematomo fondo. Reklamos pirkėjams seniai laikas susimąstyti. Antai “Norfos” Dundulis jau padarė teisingas išvadas apie TV reklamą ir jos visiškai atsisakė.

Paskaitylite „žmogaus teisės“ tampa nauja religija       2019-08-14 22:15

geras naujas Jurgos Lago pamąstymas   patalpintas portale pozicija.org “Kaip visi, taip ir aš galvoju kartais, kas bus po 20 kokių metų. Mums čia daug, o pvz. miestui – nulis. Mūsų vaikai bus suaugę, brandūs ir daug kas kitaip atrodys.

Ar išlaikys šitos ateinančios kartos savo ir mūsų namus? Ar sena, krikščionybės ugnim sulydyta Europa klūpos po globalizmo dangumi: kinai, arabai, indai, etc. – visos tos didelės, galingos ir dar išsaugojusios savo pirmapradį sveiką agresyvumą tautos – jos bus pasėtos po pasaulį?

Mūsų „naujos statybos“ namai bus pasenę. Naujos virtuvės bus senos. Nauji televizoriai – žiauriai seni, pasibaigusiomis garantijomis, kaip mes patys.

Iš mano pažįstamų ispanų šeimų 80% neturi vaikų. Toks pasirinkimas. Nesakau gerai tai, ar blogai, tik prisimenu garsųjį J. Calhouno eksperimentą apie pelių rojų, kuris buvo sukurtas 1960 ir žlugo, nes turėdamos užtektinai erdvės, maisto ir etc. pelės nustojo daugintis, rūpinosi savo kailiu ir išvaizda (taip!), o galiausiai pjovėsi tarpusavyje, naikino jauniklius, išsigimė ir taip apie 1980-uosius mirė paskutinis Paradise projekto gyventojas. Prisegu nuorodą prie komentarų.

Kaiminystėje įsikūrė reta ispanų šeima – jie turi vaikų, bet skundžiasi, kad darželyje 4 metų sūnui ištisai kalbama apie lytį, įvairoves ir seksą. Vaikas dar batų nemoka užsirišti. Jų manymu, per greit užauga ten, kur nereikia ir lieka infantilus ten, kur reikėtų suaugti! 13-metei dukrai seksas ir kalbėjimas apie antrą galą tampa elementaria nesibaigiančia info-lavina: dėmesys į uodegą ir visokius praktinius jos reikalus – jokios aukštesnės prasmės, rimtos literatūros, būties ir egzistencijos klausimų. Vengti skausmo, nepatogių temų, susigūžti net prieš aštresnį žodį – uždraustos kai kurios senos pasakos.

Laikas bėga greitai ir Dievas mirė jau užvakar, žinokit. Vakar mirė pats Nyčė, o šiandien jau dvesia ne tik Servantesas bibliotekos kamputyje, bet ir rimčiau rašantys žurnalistai…

Europa mokosi gyventi be tikėjimo: „žmogaus teisės“ tampa nauja religija ir gyvybė tik praktiška jų išraiška – ji netenka prasmės ir abortams vis garsiau antrina bundanti eutanazijos pramonė.

Užaugę tarsi pasakoje su vienaragiais, jaunuoliai renkasi “gyventi sau”. Bet… ar tikrai sau?
Ar neateis, kaip pasakose, “viena diena”, kai gyvenimas išrašys sąskaitą? Su procentais ir palūkanomis bei nusidėvėjimu? Ir mūsų jauki svajonių Europa taps neatpažįstama?

Atsigręš kitu veidu – iš uždraustų baisiųjų pasakų?

Ir tuomet, kaip mes kaltinam savo senelius ir tėvus “smurtavus”, ar nekaltins taip mūsų vaikai – buvus ištižusiais ir neatsakingais tėvais, kurie neišmokė… užrakinti namų durų ir užsirišti batų? „Kvailiausia planetos karta”, – sakys jie, “rūros žmonės” – sakytų mano a.a. babytė.

Ne spaudai, ne portalams. Rašau sau ir jums.

Manau       2019-08-14 22:13

Putino tema neatskleista pakankamai .

Ir be analizės aišku       2019-08-14 22:12

Jūs teisus.

Komentarai, nusiųsti pas nykštukus

stasys        2019-08-15 10:49

V.Sinica .. nepamenu tokiu pat objektyvių laidu turinio ir nesisteminės žiniasklaidos video internete . smile) Kokia išvada ?  Problemos aptarimas LRT tik nuomonės išviešinimas atkreipiant visuomenės dėmesį į ją  .smile Poziciju skirtumai diskusijoje dar nereiškia demokratiniu nuostatu ..juk ir tais pačiais vaiku apsaugos įstatimo klausimais tik metams praėjus tapo aišku kad tokia problema yra ir ji reali . Taip kad tos tamstos laidu analiziu spausdinimas gali būti ir klaidingas .


Rekomenduojame

Rasa Čepaitienė. Pasaka apie vieną mažą raidelę

Robertas Grigas: „Quo vadis, Lietuva?“

Simonas Jazavita. Apie Prezidentus ir Antano Smetonos paminklą Vilniuje

Darius Alekna. Tai kas ten sakė, kad ne vieta buvo pagrindinis LEU sunaikinimo motyvas?

Andrius Švarplys. Politinis sentimentalumas yra amoralus ir antidemokratinis – jis išreiškia ne užuojautą, o politinį interesą

Geroji Naujiena. Palaiminti, kurie Jam sugrįžtant budės

Popiežiaus interviu italų dienraščiui: Europa, migracija, ekologija

Povilas Urbšys. Tai – elementarus vaivorykštinis fašizmas

Vykintas Vaitkevičius. Iš miego pakilusi Gedimino pilies kalno kariuomenė

Vidmantas Valiušaitis. Nėra to blogo, kas neišeitų į gera

Į laisvę“ studijų savaitgalis „Quo vadis, Lietuva?“

Robertas Grigas. Ar esame gėlininkų tauta?

Dalius Stancikas. Kaip išnarplioti Šimašiaus mazgą

Reportažas iš 5-ųjų Monsinjoro Alfonso Svarinsko mirties metinių paminėjimo Partizanų parke

Tomas Baranauskas. Manote, kad bent A. Ramanauską-Vanagą jau paliko ramybėje? Manykite iš naujo…

Tiesos.lt žinia skaitytojams, kuriems šiuo metu esame nepasiekiami: mes veikiame, kliūtis žadame įveikti, lauksime Jūsų sugrįžtant

Algimantas Rusteika. Laisvės dykai niekas nedalina

Dar vienas reportažas iš mitingo „Apginkime Lietuvos Didvyrius!“ (Šarūno Valentinavičiaus vaizdo įrašas)

Prof. Alfonsas Vaišvila. Nuo „tautos suvereniteto“ praktikoje slaptai pereinama prie valdžios suvereniteto

Nuo bačkos. Aplinkos ministerija: „Nevykdant pagrindinių miškų kirtimų, miškai prarastų tvarumą“

Nuo bačkos. Nerijus Mačiulis: Naujausia skurdo statistika neleidžia abejoti – Lietuvoje jau sėkmingai kuriame gerovės valstybę

Lietuvos žydų bendruomenių viešas pareiškimas dėl LŽB pirmininkės Fainos Kukliansky veiksmų

Raimondas Navickas. Įspūdžiai iš mitingo

Mitingas „Apginkime Lietuvos Didvyrius!“ (Juozo Valiušaičio vaizdo įrašas)

Arūnas Gumuliauskas: „Istorinės atminties politikoje negalima įsivelti į „paminklų mainus“

Valdas Vasiliauskas. Žvelkite giliau ir plačiau

Protesto koncertas „In memoriam Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai“

Prof. Alfonsas Vaišvila. Visuomenės perkeitimas: daiktus vadinti netikrais vardais, dezorientuojant ir demoralizuojant ją

Andrejus Gaidamavičius. Punios šilas – padėkite gelbėti!

Gintautas Kniukšta. Ne, prezidente, jūs Lietuvos miškų neparduosite

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.