Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas

Vytautas Sinica. Lukiškių Vytis tampa demokratijos egzaminu

Tiesos.lt siūlo   2017 m. spalio 5 d. 5:30

25     

    

Vytautas Sinica. Lukiškių Vytis tampa demokratijos egzaminu

Pro Patria

Vyčio paminklo Lukiškių aikštėje tema karšta buvo ir išlieka ne pirmus metus. Šiomis dienomis Vyčio projekto likimas vėl pakibo ant plauko, o atsakingi politikai tylomis stebi savivaliaujančios ministrės spektaklį. Kultūros ministerijos ir konkrečiai L. Ruokytės-Jonsson, galima sakyti,  tyčiojimasis iš Seimo, visuomenės, laisvės kovotojų ir pačios istorinės atminties tęsiasi ir įgauna pagreitį. Ministrės veiksmų dėka Lukiškių Vyčio paminklas tampa ne tik istorinės atminties įamžinimo iššūkiu, bet ir demokratijos veikimo egzaminu.

Valia aiški

Pavasarį monumentalaus Vyčio paminklo statymas Lukiškių buvo nuspręstas Seime ir atsakymas buvo aiškus. Seimas vienbalsiai pritarė visuomeninės iniciatyvos („Vyčio paramos fondo“) pasiūlytam projektui. Priimtoje rezoliucijoje Seimas prašo Vyriausybę skirti reikiamas lėšas, pritarti Vyčio paramos fondo iniciatyvai ir kartu su savivaldybe operatyviai spręsti visus organizacinius klausimus. Rezoliucijai pritarė 91 Seimo narys, susilaikė vienintelis Simonas Gentvilas.

Tačiau Kultūros ministrei ir postmodernistinei šiuolaikinio meno bendruomenei toks sprendimas prilygsta košmarui. Taigi pasielgta visiškai priešingai Seimo nutarimui. Kultūros ministerija surengė dar vienas, perteklines kūrybines dirbtuves – iš tiesų dar vieną, „ntąjį“ konkursą, kurio jau nebedrįso ir konkursu pavadinti. Į vertinimo komisiją prisikviesta modernistų, monumentalios skulptūros žanrą laikančių XIX a. atgyvena. Rezultatas buvo aiškus iš anksto – tarp atrinktų penkių finalistų neliko nė vienos monumentalios Vyčio skulptūros. Būtent nė vienos, nes vienintelis Vyčio motyvą išsaugojęs projektas jokia prasme negali vadintis monumentu, o yra viso labo mažas dekoratyvinis elementas mišrioje kompozicijoje, praradęs būtiną centrinę poziciją.

Ministerija savo „kūrybinėmis dirbtuvėmis“ pamynė ne tik Seimo, bet ir tautos valią. Šių metų kovo mėnesį „Vilmorus“ atliko reprezentatyvią gyventojų apklausą. Piliečių klausta: „Ar sutinkate, kad 2018 metų vasario 16 dienai, minint valstybės atkūrimo 100-metį, Lukiškių aikštėje Vilniuje būtų pastatytas paminklas kovotojams už Lietuvos laisvę įamžinti – Tautos simbolis Vytis?“ Vyčio paminklui pritarė 76 proc. respondentų. Priešingai populiariems mitams, palaikymas Vyčiui buvo dar didesnis tarp jaunimo (atitinkamai 82 ir 85 proc. amžiaus grupėse iki 29 ir iki 39 metų), mažiausias – tarp pensininkų („tik“ 69 proc. palaikymas tarp vyresnių nei 70 metų). Kitas populiarus mitas, kad tai tamsios liaudies užgaida. Turintys aukštąjį išsilavinimą (82 proc.) taip pat rodė išskirtinį palaikymą. Galbūt kaimai nori Vyčio, o Vilnius ne? Irgi ne – Vyčio projektą palaikė 75 proc. vilniečių. Nors gyvenantiems liberaliame socialinių tinklų burbule gali atrodyti kitaip, ir Seimo, ir Tautos nuomonė Vyčio monumento klausimu yra aiški.

Pagaliau aiški yra ir išskirtinės grupės – laisvės kovotojų – nuomonė. Dar 1999 metais nuspręsta, kad Lukiškių aikštėje turi stovėti paminklas žuvusiems už Lietuvos laisvę. Tikriausiai galima sutikti, kad laisvės kovotojų organizacijoms tai suteikia nors ir ne lemiamą, tačiau atskirą balsą sprendžiant aikštės likimą. Deja, jie iki šiol negirdimi. Dar 2015 metais dešimtys nevyriausybinių organizacijų kreipėsi į Premjerą ir Kultūros ministrą prašydamos konkurso sąlygose nurodyti Vyčio motyvą ir paminklą statyti ant centrinės Aukų gatvės ašies, kas yra būtina monumentinės skulptūros sąlyga.

Tarp šių organizacijų buvo Lietuvos laisvės kovotojų sąjūdis, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, Lietuvos tėvų forumas, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės klubas, Studentų ateitininkų sąjunga, Lietuvos Nepriklausomybės gynimo Sausio 13-osios brolija, studentų korporacija Neo-Lithuania, Vakarų Lietuvos tėvų forumas, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrija, vilniečių ainių klubas, Vilniaus seniūnaičių asociacija ir kitos. Tuo metu dar nebuvo susikūręs visuomeninis „Vyčio paramos fondas“. Jį įkūrus Laisvės kovotojų sąjungos garbės pirmininkas Jonas Burokas aktyviai įsitraukė į fondo veiklą.

Ministrė uber alles

Nors Vyčio paminklo klausimas dėl išvardytų faktų yra daugiau nei aiškus, o tautos valia žinoma, Kultūros ministrės nenoras statyti „Vyčio paramos fondo“ pasiūlytą Vyčio projektą užtemdo akis ir verčia ignoruoti kertinius demokratijos principus. Slepiantis po ekspertinės komisijos išvadomis „stumiama“ modernistinė šiuolaikinio „prasmėms talpaus“ meno koncepcija. Siūlomų projektų kokybe ir pakraipa iš esmės grįžtama į gūdžius laikus, kai Lukiškių aikštei grėsė taip pat „talpi prasmėms“ Tautos dvasia – jokio išskirtinio ryšio su Lietuvos laisvės kovotojais neturintis paukštis. Tai nekeista, nes naujasis konkurso organizavimas patikėtas Šiuolaikinio meno centrui. Tai reikšminga aplinkybė – viešojoje erdvėje, pagrindinėje valstybės aikštėje, statomas paminklas yra atrenkamas pagal eskpertų meninį supratimą, o ne visuomenės nuomonę. Tarsi kalbėtume apie parodoms skirtą meno kūrinį, o ne nuolatinei valstybės reprezentacijai projektuojamą monumentą, kuris gali ir turi būti suprantamas, priimtinas ir savas absoliučiai gyventojų daugumai.

Kol kas ministrė toliau bėga nuo akivaizdžių rezultatų. Vietoje esamos reprezentatyvios apklausos bandoma iš naujo išradinėti dviratį, žadant balsavimą per e-piliečio sistemą renkantis iš jos komisijos palaimintų projektų. Kam reikalingas lengvai manipuliuojamas ir „geriau pasiorganizavus“ nusveriamas elektroninis balsavimas, kai padaryta visuomenės apklausa, lieka neaišku. Į vertinimą žadama įtraukti ir užsienio ekspertus. Verta įsiklausyti: užsienio specialistai paaiškins, koks paminklas geriausiai įamžina už lietuvių tautos laisvę žuvusių didvyrių atminimą.

Neaiškus ir pats ministrės pastangų tikslas. Jos pačios žodžiais, „svarbiausia, kad įamžinimas jaudintų žmones, kad sukeltų emocijas ir jie norėtų ateiti į tą aikštę, kad norėtų prisiminti tuos, kurie žuvo už mūsų laisvę“. Galima neabejoti, kad visuomenei nesuprantama „talpi prasmėms“ išmonė visuomenę tikrai sujaudins. Panašu, kad ministrė eina būtent šiuo keliu.

Klausimas tad lieka šis: ar Seimas pasyviai stebės, kaip yra trypiama jo vienbalsiai išreikšta valia ir demokratijos principai? Valstybingumo šimtmetį pasitinkame būdami rimtoje nacionalinės savigarbos krizėje.

propatria.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

pasvarstymai       2017-10-6 17:09

Kam ta Vyčio skulptūra kuriama? Tik grupelei menininkų ar masėms ir tuo pačiu grupelei menininkų? Jeigu tik grupelei menininkų, tai jis Tautos (mano nuomone, tuo pačiu ir valstybės) mastu - praktiškai bereikšmis, nes Tautą labiausiai sudaro masės. Kas niekina mases, tas tuo pačiu niekina ir Tautą; kas niekina Tautą, tas niekad nebus tikru patriotu.
Pabaigai. Kas Sausio tryliktąją plikomis rankomis gynė TV bokštą ir kitus valstybei svarbius objektus? Ar ne masės? Aišku, kad masės, be kurių ir tuometinis elitas politinės suirutės sąlygomis praktiškai būtų buvęs tik nulis.

Buratine 19:10       2017-10-5 22:08

kreipkis į čigonus ir turėsi kuilį: buratinas ant kuilio tikrai patiks perfomansų profesionaliai organizatorei Ruokytei ir jos bohemai.

princas XII-sis       2017-10-5 22:02

Pakrausim to-o-okį memoryalą, kad nebus gėda karaliams pesčiom nueiti.
Iš arkliašūdžio nulipdysim! ReaLystyškai!

Dočys       2017-10-5 21:28

Ale tikrai, ir kaip gi čia dabar išdygo naujas patriotas “Karalius”, kuris net į buržuazinių ekstremistų mitingą rugpjūčio 23 nūnai atėjo. Nieko čia keisto. KGB juk visą laiką kovojo už Lietuvą. Tos kovos gal daug kas nematė, nes KGB buvo slapta organizacija ir už Lietuvą kovojo slaptai.

Toks       2017-10-5 21:24

antikvarinių medalių specas

Koks "Karalius"?       2017-10-5 21:22

Tas Petro “sabutilnikas”, agentukas ir CK sekretorių draugas, kuris jam “gavarilką” iš paskos nešioja? Prašom patikslinti.

agentas "Karalius" Julesui       2017-10-5 20:26

Svoločiau- tu paviešinai mūsų Planą!

Jules       2017-10-5 19:52

Dieve, Dieve, Sakalausko Vytis niekam tikęs. Gal tyčia jį mums eksiukai pakišo, kad susipjautume ir liktume be nieko.

buratinas       2017-10-5 19:10

Noriu!
Nooriu, noriu, noriu , noriunoriunoriuuuuuū!
Kad ir klišo rachitiko, kad ir ant darbinio plūgą traukiančio šyvio, bet labaj noriu vyčio! Tegul tas vytis nors ir ant išako joja, nor ir ant kuilio raitas- bet kad būtū!
Nes mias, brangūslietuvosžmonės labaj norim kad būtū pagal mūsų skonį.
Mianas turi būti suprantamas durnems!
Nes durniū yra daugeu!

Alui Každailis atsakė       2017-10-5 18:17
Arvydas       2017-10-5 17:03

Pikčiausia, kai A.Sakalausko pasiūlytą Vyčio skulptūrą kai kurie meno “ekspertai” laiko tik nevykusiu kiču, tačiau iki šiol taip nieko konkretaus ir nepasako, kas toje skulptūroje yra baisiai nemeniško.

Al.       2017-10-5 17:01

Aš, vietoj Seimo, pratęsčiau terminą ir įpareigočiau skelbti dar vieną konkursą Vyčiui.O komisijai skirčiau skulptorius, architektus ir pasipriešinimo kovų dalyvius. Bet kaip to pasiekti ? Nebent visuotine demonstracija, visuotiniu streiku ar blokada. Bet žmonės ir taip paskendę rūpesčiuos, o be to nebetiki, kad jie su savo norais valdžiai rūpi.Kita vertus, ar iš tikro yra nors vienas skulptorius, kuris pajėgtų padaryti Vytį, geresnį už Zikaro? Kašuba atrodė pajėgus, bet jo Gediminas labai šiaip sau. Turbūt vistik sėdėčiau prie upės ir laukčiau kol praplauks priešų lavonai. Manau, jau gana prisikompromisinom.

Pasikartosiu       2017-10-5 15:56

Kas iš to, jei vietoje skoningo Vyčio, turėsime balvoną. Bet kokio Vyčio bet kokia kaina tikrai nesinori. Kad nesigautų, kaip Brazausko biustas kapinėse. Taip pat nesinori modernių autobusų stotelių. Toks jausmas, kad ne tik normalių politikų, bet ir normalių menininkų nebeliko. Kas iš to 100-mečio šventimo, jei neturime valstybės, kurią švenčiame. Todėl pas nieką ir įkvėpimas neateina. Daroma, kaip pagal Daukanto užsakymą.

Vytis, bet koks? Betkoks?       2017-10-5 14:14

Zyliukas pilietiškas ir jaunas. Skuba. Kartais nepataiko. Suprantama.
Liudvikas parašė viską, ką šiandieną galime pasakyti (Liudvikas Jakimavičius     2017-10-5 9:50).
Dar truputėlį pamąstykime, kad nereikėtų patiems graužtis ir kitų graužti.

Liudvikas Jakimavičius to Menų ir idėjų "visažinia       2017-10-5 12:24

Žinot, savo nepakrutinamais “argumentais” įkalbėjote tolesnėse diskusijose nebedalyvauti.

to Menų ir idėjų "visažiniai ekspertai"       2017-10-5 12:23

keisčiausia, kad “jie” paisto apie tai,
apie ką Vytauto Sinicos tekste nėra kalbama
ir kaip mažvaikiai visaip ieško progos, nei iš šio, nei iš, to įkąsti.
Nėra skulptoriai, nors “ekspertauja”, tarsi būtų.
Vis dėlto, kaip “menininkai”, nors pakanka būti Lietuvos piliečiu,
gal turi ką pasakyti dalykiškai, konstruktyviai?
Emocijų fontanėliams tinkamiausia vieta yra uždari kiemeliai, - ne čia.

Menų ir idėjų "visažiniai ekspertai",       2017-10-5 11:53

Liudvikai ir Juozapai,
jūs ką, esate net ne Siamo dvyniai, o viengalvė būtybė visuomet pati sau “žodis žodin”, “Nuo A i ki Z. Totaliai.” pritarianti ir pati sau panegirikas rašanti?

a jo... menininkai...       2017-10-5 11:26

anksčiau buvo nekritikuotina kasta gydytojai.
dabar tapo nekritikuotina kasta teisininkai.
——-
reikia dar vienos kastos: raudonųjų menininkų, nes tik jų lūpomis komuniagos įteigs visiems, kad jie runkeliai ir negali kištis į PARTIJOS ir VYRIAUSYBĖS darbą.

Juozapas       2017-10-5 11:04

Vienareikšmiškai palaikau Liudviką ir žodis žodin pritariu jo komentarui.
Nuo A i ki Z. Totaliai.
Nes parašyta lakoniškai, aiškiai ir išmintingai.
Sinicos tekstas greta Liudviko komentaro atrodo prastai.
Nepagauna “zyliukas” esmės. Deja.

Liudvikas Jakimavičius       2017-10-5 9:50

Gerbiu Sinicą kaip politologą ir viešojo gyvenimo interpretatorių, bet šiuo atveju turiu pripažinti, kad jo argumentai, grindžiami demokratinėmis procedūromis (Seimas nubalsavo) vadinas taip ir turi būti, yra netinkami, kai kalbama apie labai specifinę sritį - meną. Jau esame iki nupušimo apšnekėję, kas Sakalausko Vytyje yra negerai ir koks Vytis galėtų būti, kad turėtų simbolinę prasmę. Deja, iš sinicos argumentacijos matau daug populizmo ir labai menkas kompetencijas meno klausimais.Politikai su savo argumentais šioje byloje turėtų stovėti nuošaliau. Jų pareiga pasirūpinti finansavimu, ir nesikišti. Dėl politinio šurmulio geriausieji Lietuvos skulptoriai ir atsisako šioje kūrybinėje erzelynėje dalyvauti.
Esu visom keturiom už vytį, bet ne už Sakalausko. Kaip ir Kundrotas, vadovaudamasis tais pačiais argumentais, Sinica mėgina indoktrinuoti mintį - arba Sakalauskas, arba pasaulio pabaiga.
Iš tikro Ministrės suorganizuotos meno dirbtuvės buvo nesusipratimas. Tų dirbtuvių sąlygos menininkams turėjo būti ne rašinėliai laisva Lukiškių aikštės sutvarkymo tema, bet Vyties monumento kūrimas(jei taip Seimo nuspręsta ir visuomenė Vyties nori). Visi penki menininkų kolektyvai ir turėjo kurti kiekvienas savaip įsivaizduojamą ir aikštėje įkomponuotą Vytį.

mama iš kaimo       2017-10-5 8:38

O ko gi galioma norėti iš renginių organizatorės (pagal išsilavinimą). Juk kokie renginiai šiuo metu organizuojami, kokie “performansai” siūlomi, visi žinome. Aikštė, deja, taps irgi vienu iš “performansų”, deja, baisu, kad ne laikinu
  “Profesionalų” vyriausybė visose srityse dirba “profesionaliai”

pedofilai prieš Vytį       2017-10-5 8:09

o kas valdo Lietuvą, tuo labiau Vilnių?
——
(teisininkai-kgbistai-pedofilai)

ruta       2017-10-5 8:01

Aciu Gerb Vytautui uz drasa/ o dabar tikrai tokie laikai , kai liberastai su savo klapciukais sues ir uz menkesni pasipriesinima ju ‘mianui’ , nuomonei , sprendimams .../, palaikome / visi musu pazystami tai tikrai /, jeigu reikia, atvaziuosime ir i Vilniu ..

Realijos       2017-10-5 7:45

Bravo Sinica, bravissimo Vytautai .... a.a. A. M. Brazausko padėjėjo Viliaus kavaliausko idėja, su kuria jis po Vilnių laksto jau metai gal penki, tiek ir taip užvaldė visų kalibrų spalvų ir atspalvių ,tautinių’ veikėjų protelius, kad jie jau nieko nebemato ir nebesupranta…. . Visai panašiai kaip ir 1940 m. birželį, kai važiavo ant Smetonos pasikinkę sovietų tankus. ...

Privalome pasakyti - „Gana!”       2017-10-5 7:29

Todėl ir būtinas Vytis, kad išvytų jau atgyvenusio postmodernizmo lėkštą, infantilų „meną” ir jį beždžioniaujančius narcizus, kuriuos vadinti „menininkais” nesiverčia liežuvis.
Kita vertus, kur, seimūnai, jūsų savigarba, kad bohemiškos ruokytės su tokiais pat patarėjais šluostytųsi į jus kojas?
Ir svarbiausia: tautiečių pasirinkimas jau žinomas - kada savimyloms kosmopolitams bus tvirtai pasakyta „Gana!”?


Rekomenduojame

Marijos Radijas: pokalbis apie Šiluvos deklaraciją

Joana Noreikaitė. Šimtas dvyliktoji TIE–SOS! akcija

Eimutis Bagdonas. Jei vakcinos tikrai saugios ir veiksmingos, kodėl taip vengiama skaidrumo? Mintys „Transparency International“ tyrimo paraštėse

Jonathon Van Maren. Kai ateistams reikia krikščionybės

Vygantas Malinauskas. Ką daryčiau aš

Rasa Čepaitienė. Kad smėlio dėžė netaptų dykuma

Saulius Dambrauskas. Apie teisę, Žmogaus Teises ir valią

Andrius Švarplys. Belieka tikėtis, kad tai taps visuomenės įpročiu

Andrius Švarplys. „Žirniukų revoliucija baigėsi tualete. Tiesiogine prasme“

Situacija sveikatos srityje: dr. Rimo Jankūno ir Andriaus Gudaičio pranešimai LVŽS šešėlinės Vyriausybės posėdyje

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: šįkart boikotas gali pavykti, mat valdantieji pataikė į savo tradicinius rėmėjus, o jų balsas dangų pasiekia

Andrius Martinkus. Tikroji vertybinė politika dabar yra ‘Realpolitik’

Ramūnas Aušrotas. Seimo narė Morgana Danielė platina teisiškai ydingą ir socialiai neatsakingą informaciją

Ignas Vėgėlė. Kodėl mes taip orientuojamės?

Vygantas Malinauskas. Apie nacionalinius kovos su pandemija ypatumus

Rasa Čepaitienė. Naujoji Helsinkio grupė

Nuo bačkos. Andrius Navickas: Šiluvos deklaracija labiau tinka Dorovės ministerijai negu Bažnyčiai

STI kviečia valdžios institucijas bendradarbiauti dėl COVID-19

Izraelio sveikatos ministras pripažino, kad „skiepų pasai“ – tai spaudimo priemonė

Vytautas Rubavičius. Paslaptingas okupacinių Vilniaus paminklų „trikampis“

Pasirašykime Šiluvos deklaraciją: laisvoje demokratinėje valstybėje būtina gerbti pamatinius asmens ir visuomenės gėrius

Nida Vasiliauskaitė. Šiandien matome, kad Kantas ir kompanija klydo

Algimantas Rusteika. Kaip bukalaurai taisys savo klaidą

Advokatas Andrius Krištapavičius: kodėl atsisakau pasiimti savo Galimybių pasą?

Kun. Robertas Grigas. Rugsėjo 13-oji: niūrus sugrįžimas į sovietmetį

Liudvikas Jakimavičius. Uždavinys PIŠei

STI tarptautinė mokslinė konferencija „Demokratija karantine. Susikalbėjimo galimybės“: pagrindiniai pranešimai

Lietuvos Šeimų Sąjūdžio pareiškimas dėl Šiluvos deklaracijos

Rasa Čepaitienė. Viskas taip tiesmuka ir primityvu…

Nida Vasiliauskaitė. Apie ovacijas „kliedesiams“, tapusiems tikrove, ir ramiai knarkiančią sąžinę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.