Demokratija ir valdymas, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Vytautas Sinica. Kiek tęsis profesoriaus Ado Jakubausko persekiojimas?

Tiesos.lt redakcija   2021 m. kovo 15 d. 11:35

17     

    

Vytautas Sinica. Kiek tęsis profesoriaus Ado Jakubausko persekiojimas?

Šiuo metu vienas labiausiai Lietuvoje politiškai persekiojamų, spaudimą ir patyčias patiriančių žmonių yra LGGRTC direktorius prof. Adas Jakubauskas.

Jo atžvilgiu jau ilgiau nei mėnuo vyksta unikalūs ir protu gan sunkiai suvokiami dalykai. Kitų, niekaip juridiškai nesusijusių, institucijų atstovai rašinėja jam viešus laiškus, atsiribojimus ir tiesmukus raginimus atsistatydinti, Seimo valdantieji suformavo specialią komisiją esą dėl Genocido centro situacijos, bet faktiškai ir realiai – spręsti A. Jakubausko ateitį centre. Įtakingiausi žurnalistai ir laido riteriai rašo jo pasmerkimus ir pajuokimus – nuo Marakaitytės ir Miliūtės iki Tapino ir Valatkos.

Pastarasis nuėjo toliausiai ir išvadino prof. Jakubauską gauleiteriu. Beveik niekas nežino, kas tai yra, tad proga Valatkai pasipuikuoti žiniomis, galimai įgytomis kadaise varant sovietinę propagandą prieš fašizmo grėsmę. Gauleiteris yra aukščiausio rango nacių partijos funkcionierius, vadovaujantis partijos teritoriniam padaliniui ir turintis ten iš esmės neribotą valdžią. Būtent nacių, ne jokios kitos. Valatka bando pritempti, kad Jakubauskas esąs „valstiečių gauleiteris“ (aliuzija, kad ir šie naciai?), bet tai mažai ką keičia.

Pastaruoju metu daug kalbama apie žeminimą ir tyčiojimąsi. Laisvės partija, dalyvaujanti ir Jakubausko ėdimo kampanijoje, registruoja pataisas radikaliai plečiančias teisinę atsakomybę už žeminančius pasisakymus apie įvairias mažumas. Ironiška, Adas Jakubauskas yra tikros Lietuvos tautinės mažumos – Lietuvos totorių (tikros, nes ši tauta neturi valstybės) – atstovas. Tai, žinoma, nėra jokia indulgencija, bet kad jau formuojasi iškreiptos tikrovės režimas, kur priklausymas vienai ar kitai mažumai dėl nesuprantamų priežasčių kažką reiškia, gal turėtų reikšti ir LGGRTC direktoriaus atžvilgiu?

Naujausia Jakubausko vertimo iš posto banga prasidėjo po to, kai LGGRTC atleido centrą viešai ir sistemingai juodinusią darbuotoją istorikę dr. Mingailę Jurkutę. Be jokio tyrimo, be jokių faktinių aplinkybių išmanymo, be pačios vadovybės komentaro ar bent atsižvelgimo į jį, minėti teisieji paskelbė, jog tai esąs politinis susidorojimas su direktoriaus kritike, kad tai skandalas, kad skandalas ir tai, kad valdžia dar nereaguoja. Kaip ji turėtų reaguoti? Na, žinoma, kaip šie teisėjai seniai svajoja – direktoriaus atleidimu.

Nieko nežinau apie Mingailės Jurkutės profesines kompetencijas, tad neturiu ir jokio pagrindo jomis abejoti. Tačiau ji atleista ne už nekompetenciją ir blogą darbą, o už pakartotinį klaidinančios informacijos apie centrą skleidimą ir po to, kai pralaimėjo Darbo ginčų komisijoje – nešališkoje išorinėje institucijoje, kurios kompetencija taip pat neturiu pagrindo abejoti. Vadinasi, jos pažeidimai buvo neišgalvoti ir pašalinimas jiems proporcingas.

Lengviau kalbėti apie etinę pusę: istorikė kelis mėnesius kaip kažką skandalingo kartojo ir piktinosi, kad centras nori, jog centro darbą komentuotų viešųjų ryšių skyrius. Visose valstybės institucijose įprasta, kad darbuotojai gali kalbėti savo profesinėje srityje (tarkime, apie savo vykdomus tyrimus), tačiau apie instituciją ar jos poziciją kalba tik vadovai arba jų įgalioti atstovai. Taip yra visose ministerijose, joms pavaldžiose įstaigose, tiesą sakant, ir mokslo įstaigose. Nemačiau Istorijos instituto darbuotojų komentuojant šio instituto poziciją ar vadovybės darbo niuansus, nors privačiai tų komentarų būna pačių įvairiausių. Nes visuotinai suprantama, kad tai nedaroma. Tik ne LGGRTC, tik ne M. Jurkutei ar V. Klumbiui, kurie nusprendė, kad jų darbovietės problemos yra viešas visos Lietuvos reikalas, o universaliai taikomas reikalavimas už instituciją kalbėti vadovybei ar atstovui spaudai esąs cenzūra.

M. Jurkutės vaidmuo žiniasklaidoje pasirodant šiaip jau tyrimo eigoje neviešintam V. Valiušaičio Laisvės kovų dalyvio statuso svarstymo klausimui būtų vertas atskiro aptarimo. Tačiau pletkų nešiojimą palikime tiems centro darbuotojams, kurių mentalitetas kaip pačios M. Jurkutės.

Adas Jakubauskas yra ir neabejotinai ir toliau bus politinių atakų taikinys. Jo darbas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centre yra ideologiškai nepriimtinas leftistinei valdančiajai koalicijai, nepaisant dalies ten esančių sąžiningai ir valstybiškai istorijos klausimus vertinančių žmonių. Jo ujimui iš užimamų pareigų pasitelkti kitų istorijos mokslo institucijų darbuotojai – nuo vadovų iki doktorantų. Donosus prieš jį organizuoja, galima numatyti, Nerijus Šepetys ir kiti rezistentų juodinimu pagarsėję istorikai. Šioje situacijoje apginti A. Jakubauską ir jo teisę po teisėto paskyrimo vadovauti Genocido tyrimų centrui yra kiekvieno sąžiningo piliečio ir ypač Seimo nario pareiga. Pakankamai žmonių mato tai, kas vyksta, ir prireikus reaguos visomis teisėtomis demokratinėmis priemonėmis.

Tuo pačiu Genocido centre egzistuojančios problemos – paveldėtos ir įsisenėjusios, o kitos ir sukeltos naujojo vadovo veiksmų – turi būti sprendžiamos. Centro istorikai turi būti girdimi, įtraukiami į sprendimus, laisvi rašydami ir komentuodami savo tyrimus, dialogas su jais turi būti stiprinimas, jeigu tik to dialogo siekiama. Tačiau visa tai negali ir neturi virsti viešu susidorojimu su ideologiškai neįtikusiu asmeniu, atėjusiu į pareigas su pernelyg aiškiai išreikštu pasiryžimu apginti nuo informacinių atakų Lietuvos laisvės kovų istoriją. Jakubausko atleidimas ar atsistatydinimas negali būti centro problemų sprendimo sąlyga. Priešingai, šis reikalavimas yra lakmuso popierėlis, leidžiantis atskirti norinčius centro problemų sprendimo ir siekiančius paversti centrą „šepetiško“ atgailavimo už Birželio sukilimą ir visas laisvės kovas kontora.

Trumpai apie autorių: Vytautas Sinica yra politologas, VU doktorantas, Nacionalinio susivienijimo vicepirmininkas.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

> straipsnis       2021-03-18 16:04

kad ji rods net ne istorike…

Ir dar iš Ėlėrtė :       2021-03-16 15:44

LGGRTC direktoriui iš darbo atleidus savo kritikę, istorikai kreipėsi į Seimą: negalime daugiau taikstytis su darbuotojų persekiojimu

Paulius       2021-03-15 21:34

koks retorinis klausimas į kurį visi žino atsakymą - persekiojimas tęsis tol, kol vaikino nervai neišlaikys ir jis atsistatydins.

Straipsnis Ėlėrtė portale:        2021-03-15 21:06

Po istorikės atleidimo – abejonės LGGRTC vadovu: „Jis prarado moralinę teisę vadovauti centrui“

Virginija Milker >.Dangei        2021-03-15 18:12

Jus visiskai teisi. Prancuzija, Ispanija, Sveicarija uzdraude toiems kenkejams kaip A.Duginas ivaziuot ii sali, po geltonuju liemeniu siautejimu, o pas mus tik parodomieji draudimai Pugaciovos buvusiam sutuoktiniui Kirkorovui…

Virginija Milker >.???       2021-03-15 18:06

Beje, mes turim ir a la istorika, aktyviai ginanti nkvd teises nuo PRAHOS DEKLARACIJOS, kuria pasirase ne tik V.Landsbergis, bet ir E.Zingeris. . Galit uzeit i Dovyd Katz “Defendinghistory com. Tai zmogus, kuris globojo ir antifa su A.Paleckiu, ir anarchistus, su Evaldu Balciunu, Peterburge sakiusiu kalba apie zemaitijos teise i nepriklausoomybe nyuo Lietuvos per anarchistu suvaziavima… Norejo sukelt kazka i Katalonijos ar Krymo ?“nepriklausomybes”?.. O kai “ubagu karalius” su Sputnik liaupsinamu teroristu gyneju Stanislovu Tomu dauze paminkline lenta, ar ne D.Katz stovejo uznugaryje?.. ar ne jis i susitikima parke nese Rutai Vanagaitei “istorine medziaga?.. ar ne jis “liaupsino” Lietuva NyTimes, pakeles cia nuzudytu skaiciu iki 250 000. Argi ne idomu, kai atsiskyrem nuo Rusijos ir tapom “fasistais”, pradzioj buvom kaltinami 160 000 (nors tarpukario gyventoju surasymo duomenims Tautu sajungai Lietuvoj gyveno 153 000, be lenku okupuoto Vilniaus krasto)< veliau buvo rasoma - 180 000, Dar veliau zydu kongresas suapvalino iki 200 000, Donskis “perskaiciaves” Bernardinuose pridejo 220000… O kai bus patvarkytas Genocido centras tai gal laikui begant… Nors vien Izraelyje lietuviakilmiu dabar per 200 000… o kur JAV,  kitos salys?.. Jei klystu, pataisykit.

Dangė       2021-03-15 17:47

Kremlinė šutvė Lietuvos žiniasklaidos šiukšlyne negali palikti ramybėje Krymo totorių palikuonio A.Jokubausko, kuris yra viešas savo persekiojamų tautiečių Kryme gynėjas. Putino šalininkai Lietuvoje niekada to neleis!!!  Kyla klausimas: ar yra Lietuvoje valstybinė saugumo tarnyba, kuri domėtųsi penktąja (kremliaus) kolona mūsų valstybėje.

Virginija Milker >.???       2021-03-15 17:42

Gal galetumet konkreciau, aiskiau?.. kas ka nori paslepti?..

Virginija Milker       2021-03-15 17:27

Tai dar vienas irodymas, kad visi sorosofilai dirba Kremliaus industrijai, kartais ne patys to nezinodami. Uz ka tokius a la intelektualus (nepainiot su inteligentais, kurie savo galva galvoja) KGB buves propagados ekspertas Yuri Bezmenov (zr.youtube) isvadino patogiais idiotais.

Sunku patiket, kad visi is ALF su Laimonu Tapinu ikurto ZURNALISTIKOS CENTRO neskirtu nacionalizmo/tautines valstybes nuo nacizmo = Hitlerio totaitarinio SOCIAIZMO, kuris draugavo bendradarbiavo su staliniskuoju ir net kartu pasidalino Europa slaptuoju paktu. O vel tiesiant naujus “rybentropo-olotovo” vamzdzius, prireike atsakomybe uz nusikaltims zmonijai uzmest ant tada okupuou tautu peciu?..

Beje, R.Valatka turetu prisimint, uz ka buvo pasalintas is LRyto. Po to, kai wikiLeaks atskleide “nutekejima” is JAV ambasados, po Mersedes skundo kaip musu zurnalistai reketuoja verslininkus ir politikus. A.Sysas tada Delfiui atskleide ir taksa - 20 000 lt susimoki uz tai, kad apie tave itakingas zurnaistas nerasytu blogai. Kas pasiule istatyma, kad laikrasciu eektroniniai archyvai butu nuolat pravalomi?..

???       2021-03-15 16:52

dr cinica ciulba… apsimeta aklu. juk prof. tikslas paslepti tai, ka Birute nespejo… neveltui dabar ten sukinejasi “ismanantys” instaliatoriai, kalbininkai…
Grynas mokslininkas iskart butu palikes tokia istaiga, net nepriartejes.

Iš Lenkijos       2021-03-15 15:07

Prof.Adas Jakubauskas yra vienas iš tinkiamiausių ir patikimiausių LGGRTC vadovų,nes pasižymi moksliniu sąžiningumu,politiniu nešališkumu bei turi organizacinius sugebėjimus.Apgailėtina tai ,kad šio profesoriaus atžvilgiu vyksta nešvarus politinis susidorojimas, o tai daro liberalmarksistiniai žurnalistai, dalis valdančiosios daugumos politikų ir žemos kompetencijos istorikų.

StasySG       2021-03-15 14:42

cit. “Tuo pačiu Genocido centre egzistuojančios problemos – paveldėtos ir įsisenėjusios,”
————————————-
Nei paveldytos, nei įsisenėjusios. Panaikinus Centą, dings ir
visos problemos.  Kodęl tyli yie, kas tą Centrą įkūrė????

Al.       2021-03-15 13:50

Tai, kad rūpi perimti Lietuvos pasipriešinimo bolševizmui istoriją, tik patvirtina, kad visas šitas tamsybių sukilimas yra būtent bolševikinis, o ne abstrakčiai satanistinis, kaip mano Palmaitis. Ir jie puls įstaigą po įstaigos - tol, kol pasieks savo. Organizuotą blogį galima sustabdyti tik organizuota jėga. Kai valstybė ir bažnyčia žymiu laipsniu yra užvaldytos svetimų joms jėgų, tauta turi surasti būdų sukurti ir sustiprinti visuomeninę veiklą. Pirmiausia, manau, reikia rūpintis spauda - žinių rinkimu ir skelbimu, viešiems debatams. Paskui - rinkimų sąžiningumu. Jei dar ilgiau save įtikinėsim, kad tai neįmanoma ar kad gerai ir taip, tai tuoj rūpintis nebereiks niekuo - mumis rūpinsis mūsų šeimininkai.

čia tai bent       2021-03-15 13:14

Gerbiau Vytautą Sinicą, kai jis pasirodė viešoje erdvėje. O dabar išsigandau tos jo prielaidos “galima numanyti”. Kas toliau, net jei jis šimtąkart teisus? Galvojau, kad jaunieji yra laisvi nuo vyresniems įpastų įtarinėjimų, kad jie dės faktus abt stalo, o ne užuominas.
Žinoma, sudominot, dabar pasidairysiu, ką sako kiti Istorinė atmintis-  tikrai rimtas reikalas, atraminė siema, jei nedelikačiai stumtelsi iš vienos pusės, lauk bėdos.

Dabar       2021-03-15 12:59

vyksta nuožmi kova tarp gėrio ir blogio. Kaukės jau daugeliui nukrito ir krenta. Žinome, kas už to stovi - Kuklianckienė, Laisvės partija, kgb, jų paklikai valatkos miliūtės, tapinai ir etctr Todėl reikia labai aiškiai numatyti į priekį visus teisėtus demokratiškus metodus gintis ir kovoti su šita gauja

neilgai - iki liustracijos pradžios       2021-03-15 12:46

už 20 metų žada paskelbti karantino pabaigą ir liustracijos pradžią.
VOT !!!

Atrodo,kad       2021-03-15 11:51

istorinė atmintis yra Lietuvos ir netgi NS silpna vieta.Vieni neįvertina,kiti pervertina.Reikia viešų diskusijų.

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.