Kultūros, kalbos, istorijos politika, Žiniasklaida

Vytautas Sinica. Kelią šmeižtui #1

Tiesos.lt redakcija   2021 m. lapkričio 4 d. 9:46

6     

    

Vytautas Sinica. Kelią šmeižtui #1

Negalima lyginti, bet palyginkime. Lietuvos juodintoja pasaulyje #1 – Jono Noreikos anūkė Silvia Foti – JAV išleido savo už Lietuvos nepriklausomybę kankinio mirtį pasirinkusį senelį naciu vadinančią knygą, o kitąmet ji bus išleista ir Lietuvoje. Leidybą apsiėmė skandalų vaikymąsi pasirinkusios „Kitos knygos“. Pati autorė stebisi. Visgi amerikietei, nors ir malonu, sunku buvo tikėtis tokio elgesio.

Bet norisi atkreipti dėmesį į kitką. Kokios platformos ir medijų dėmesio sulaukia tik po metų pasirodysiančios Lietuvą šmeižiančios knygos reklaminė kampanija (kiekvienas PR specialistas jums bent privačiai patvirtins, kad čia būtent tai ir yra – knygos reklamos kampanija). Didžioji medija, konkrečiai LRT, likus metams iki knygos pasirodymo skelbia interviu su autore, klausinėja „kaip ji jautėsi“ atradusi, „kaip ji jautėsi“ rašydama. Atradusi šmeižtą, rašydama melą. TS-LKD parlamentaras Emanuelis Zingeris moderuoja ir reklamuoja Silvijos Foti pasisakymo renginį, praėjus savaitei, rodos, galima jau tvirtai teigti, kad niekas, absoliučiai niekas šioje neva labiausiai patriotiškoje frakcijoje tokios veiklos nepasmerkia.

Silvia Foti nėra istorikė, žurnalistė. Man tai nėra svarbu, bet Noreikos juodintojams Lietuvoje visada buvo be galo svarbu, kad apie jį ir apie Birželio sukilimą apskritai rašytų tik profesionalūs istorikai. Palyginimui Dalius Stancikas yra žurnalistas, daugelį metų dirbęs įvairiose redakcijose, užsidirbęs solidžią reputaciją, Lietuvos nepriklausomybės medalį. Prieš du metus jo išleista priešingą požiūrį atstovaujanti – Joną Noreiką ginanti – knyga „Kūju per Lietuvos istoriją“ buvo per maždaug metus beveik iššluota pirkėjų, tačiau bet kokioje mainstreaminėje žiniasklaidoje apie ją - absoliuti tyla.

Nors nusišauk, kaip save gerbianti medija gali PATI pristatyti visuomenei (o ne leisti parašyti „nuomonę“) knygą ir, žiūrint plačiau, požiūrį, ginantį laisvės kovotojų atminimą. Kaip ji gali imtis nušviesti partizano Jono Kadžionio atsiminimų „Per skausmo pelkes“ išleidimą (kurio pristatyme kalba prof. Landsbergis, o didžiulėje salėje per pandemiją netelpa žmonės)? Kaip ji gali parašyti straipsnius apie fundamentalią JAV Pietų Karolinos ir VDU universitetų profesoriaus Igno Kęstučio Skrupskelio studiją Birželio sukilimo tema?

Negali. Nes yra „teisingos“ ir „neteisingos“ knygos, leidyklos ir požiūriai. Lietuvos žiniasklaidoje „neteisingas“ yra požiūris, akcentuojantis kovų už laisvę aukas, jų nuopelnus Lietuvai, jų gyvenimo faktus ir kontekstą, kurie padėtų suprasti ir poelgius, kurie iš šiandienos perspektyvos šventeiviškai atrodo „didvyriams nederami“. Gi „teisingas“ yra požiūris ir knygos, kuriomis siekiama rezistencijos dalyvius „nuvainikuoti“, „deheroizuoti“ ir kitaip protingais žodžiais rinktis šlovę jų garbės sąskaita.

Pridėtose LRT ir DELFI nuotraukose Silvia Foti ir Rūta Vanagaitė. Kažkuo panašios. Bijau sumeluoti, bet esu beveik tikras, kad LRT portalo redaktorius Mindaugas Jackevičius buvo pirmasis Lietuvoje po Ramanausko-Vanago apšmeižimo skandalo suskubęs reabilituoti Vanagaitę, kviestis ją į laidas ir publikuoti interviu, juose taip pat klausinėti „kaip ji jautėsi“, kaip vargšelė „ištvėrė tautiečių panieką“. Lygiai taip pat dabar pirmasis LRT portalas suskumba reklamuoti ir Foti. Už mūsų visų sunešto biudžeto pinigus.

Važiuokit, pakalbinkit Joną Kadžionį, kol dar gyvas. Bet ne, geriau skėstelsite rankomis, kai nebebus.

P.S. Pačiame Foti knygos pavadinime akivaizdžiausias melas – kad ir kaip traktuotume Noreikos veiksmus, jis niekada ir jokia įprasta žodžio prasme – asmeninėmis pažiūromis, subjektyviu prisiskyrimu ar formaliai naryste – NEBUVO nacis. Pačioje LRT interviu su Foti pradžioje taip pat akivaizdžiausias ir seniai paneigtas melas – Noreika nedalyvavo jokiose Plungės žudynėse, o šaltinis, kurį Foti pati įvardija kaip tai, kuo rėmėsi (A. Pakalniškio atsiminimai), seniai patikrintas kaip klaidingas, paneigtas profesionalių istorikų. Tokie šaltiniai, tokia ir knyga.

https://www.lrt.lt/.../nacio-anuke-generolo-vetros…

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

amam       2021-11-5 8:55

Darau logine prielaida,kad ta slykstyne visai ne anuke.Mamele dejo levaka su kokiu nors velnio ispera ir pasigamino Foti.Otoliau..turim ka turim.Gerai,kad Vetra nemato.

Vakcinos: ko jose randama       2021-11-5 3:40
šitos anūkės       2021-11-4 22:54

bepročio roboto morda

Apgailėtina boba        2021-11-4 18:24

Senelis Didvyris, o anūkė kolaborantė. Šlykščios apsimelavę bobos iki ausų, šmeižikės už kiek sidabrinių parsidavė. Matosi kam dirba, kiekvienam kaime savas durnius. O Lrt senai ne nacionalinė.

Žodžio laisvė...       2021-11-4 13:43

Gerai,kad Generolas Vėtra niekada nesužinos kokia jo anūkė išgama.O gal ji visai
ne anūkė,o apsišaukėlė?Bet kad ji yra užverbuota KGB tai jau gali būti tikras faktas???

NuNu       2021-11-4 11:09

Siekiant aprašyti įvykius 1940-1950 metais, reikia mokėti lietuviškai, vokiškai, rusiškai. Iš Foti rašytoja istorikė tokia pati, kaip Vanagaitė, kuri teigė, kad žydai buvo išžudyti iki naciams okupuojant Lietuvą. Nepaminėjo, kad Lietuva okupuota per 7 dienas, getai įsteigti 1941 rudenį. Gerai apmokamų Lietuvos priešų kliedesiai, svarbu didingą mordą sukomponuoti.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Karikatūristo žvilgsniu. Vakarų parama Ukrainai

Britų tyrimas: 99 proc. susirgusių beždžionių raupais buvo homoseksualai

Karas Ukrainoje. Šimtas septynioliktoji (birželio 20 diena)

Niujorko teisėja nusprendė, kad žydų universitetas nėra religinis, privalo pripažinti LGBT studentų klubą

Įstatymus kuria nebe Seimas, o teismai. Įteisinsime ir raidę „Ł“

Kastytis Braziulis. Britai siekia kurti trijų jūrų sąjungą, o Senoji Europa nepatenkinta nauju konkurentu

Karas Ukrainoje. Šimtas šešioliktoji (birželio 19 diena)

Lyčių ideologijos diegimas yra prievarta prieš vaikus – D. Trumpas

Kard. S. Tamkevičius SJ. Dievo meilės slėpinys – Devintinės

Beždžionių raupai pernelyg susieti su Afrika – perkrikštijami

PAGERBKIME BIRŽELIO SUKILIMO DIDVYRIUS IR AUKAS!

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( I )

E. Bičkauskas apie Z. Šličytės bylą: proto reikia turėti

Signatarai kreipiasi į Lietuvos valdžią – nepalaikykite Civilinės sąjungos įstatymo

Karas Ukrainoje. Šimtas penkioliktoji (birželio 18 diena)

Karas Ukrainoje. Šimtas keturioliktoji (birželio 17 diena)

Europos migracijos problemos blogės, nes apklausa rodo, jog daugiau nei pusę jaunų afrikiečių planuoja emigruoti

Vytautas Radžvilas. Sąskaita už abejingumą

Lietuvos vyskupų konferencija. Negalime pritarti Civilinės sąjungos projektui

Rumunija sieks uždrausti homoseksualumą ir lyties keitimą skatinančios informacijos platinimą mokyklose

2022 metų Gudija – nesibaigiančių represijų šalis

Humoristo žvilgsniu. Trys karžygiai keliauja į Ukrainą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (III)

Kalifornija stumia įstatymo projektą, norėdama tapti „translyčių“ „prieglobsčiu“ ir leisti teismams apriboti tėvų galimybes apsaugoti vaikus

Doc. dr. Darius Alekna. Apie šeimą, civilines sąjungas ir Seimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.