Dienos aktualija, Propagandos ir ideologijos analizė, Liustracija ir desovietizacija

Vytautas Sinica. Ironiška – nemirtinga neteisingai mąstančiųjų persekiojimo dvasia atgimsta sovietmetį tyrinėjančių galvose

Tiesos.lt redakcija   2020 m. gegužės 15 d. 15:23

13     

    

Vytautas Sinica. Ironiška – nemirtinga neteisingai mąstančiųjų persekiojimo dvasia atgimsta sovietmetį tyrinėjančių galvose

Vakar pamačiau, kad kai kurias istorikes papiktino mano paskelbtame Daliaus Stanciko knygos pristatyme įrašytas sakinys, kad autorius yra Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro specialistas (kas jis iš tiesų ir yra). Esą toks sakinys skaitytojams sukuria klaidingą įspūdį, kad ši knyga yra LGGRTC leidinys, tarytum ir Centro oficiali pozicija. Idėja, kad konkretaus asmens autorinė knyga apskritai gali reikšti kažkokios institucijos poziciją ir kalbėti jos vardu, apskritai atrodo giliai subiurokratėjusio mąstymo apraiška. Absurdo viršūnė teigti, kad paminėjus autoriaus darbovietę, knyga tampa tos įstaigos oficialia pozicija. Neseniai teko girdėti, kad panaši tvarka galioja Baltarusijos istorikams.

Tačiau stebėdamas vakar kilusias diskusijas (žr. ČIA), galvoju, kad problema daug gilesnė.

Net neskaičius knygos, iš esmės mačius tik jos viršelį, imtasi skelbti karštus atsiribojimus, mėginant dirbtinai atsieti Dalių Stanciką nuo jo darbovietės. Ironiška, jog būtent LGGRTC darbuotojams, tyrinėjantiems sovietmetį, net jei jame negyvenusiems, čia turėtų būti lengvai atpažįstama sovietmečiu naudota susidorojimo su „neteisingai mąstančiais” schema. Bandant atriboti autorių nuo jo darbovietės, bandoma ir delegitimuoti tekstą, kartojama, kad jis neturi kompetencijos rašyti knygos aptariama tema, dar daugiau – primetami tariamai politiniai ir net partiniai (nors autorius niekaip nesusijęs su jokia partija) motyvai. Dalius Stancikas yra Centro kolegės diskvalifikuojamas ir stumiamas anapus mokslo ribų teigiant, kad jo darbai neatitinka „objektyvaus mokslinio tyrimo“ kriterijų. Šitaip aprioriškai pasakoma, kad jis nėra tikras mokslininkas, o tik juo apsimetantis šarlatanas ar… kaip pavadinsi – nepagadinsi.

Knyga pasmerkiama iš anksto ir už akių, jos neskaičius. Skambės absurdiškai, bet dėl to ne mažiau tiesa, kad sovietmečiu Tolimųjų Rytų medkirčiai, Donbaso šachtininkai, Kazachstano stepių aviaganiai, Uzbekijos medvilnės rinkėjai smerkė B. Pasternako, A. Solženycino, J. Brodskio kūrybą. Kaip neseniai atkreipė dėmesį rezistentas Robertas Grigas, identiškai akyse nematytą A. Damušio knygą kadaise JAV lietuviams įvertino poetas ir šiltnamio disidentas Tomas Venclova. Sovietmečiu tokie atskalūnai autoriai buvo laikomi juoda dėme šviesiame komunizmą statančių darbo kolektyvų paveiksle, ši dėmė turėjo būti nuplauta – geriausiai ne cenzūra iš viršaus, o reikalaujant patiems susipratusiems kolektyvams. Tas ir vyksta.

Viešas atsiribojimas nuo atskalūnų būdavo pirmas žingsnis apsivalymo link – po parengiamosios ujimo kampanijos pastarieji būdavo išmetami iš darbo dėl neatitikimo mokslinio komunizmo kanonams. Anksti sakyti, kad taip bus ir Daliui Stancikui, nes LGGRTC yra visiškai sveikos ir adekvačios vadovybės institucija. Tačiau Stanciko ateities Centre klausimą jau teks viena akimi stebėti.

Kiekvienas sovietmečio susidorojimo praktikas prisimenantis žmogus nesuabejos, kad D. Stanciko kolegės apie jo knygą paskelbtas įrašas (žr. ČIA) pulsuoja nemirtinga sovietinio neteisingai mąstančiųjų persekiojimo dvasia, kuri, kaip žinia, per Kolumbijos universitetą senokai atėjo į JAV universitetus ir ten gerai jaučiasi (geriausiai iliustruoja J. Petersono, J. Finnis atvejai).

Na, o kad ta dvasia iš tikrųjų prisikėlė ir pas mus, nors niekur nebuvo dingusi, geriausiai iliustruoja po įrašu esantis išdidžiai komjaunuolišką ženklelį seniai išsisegusio Pauliaus Subačiaus klasinį-ideologinį budrumą liudijantis įrašas, neva į LGGRTC Daliaus Stanciko (?) asmenyje bus įsimetęs KGB virusas. Daliaus Stanciko kolegė, trynusi kitus komentarus, šio ne tik netrynė, bet ir pritariamai pakomentavo nematydama tame jokios etinės dilemos. O juk Dzeržinskio studentų būriams gėdos nedarantis komentaras skamba kaip neslepiama užuomina, kad būtų gerai to viruso atsikratyti. Pagal geriausias sovietinio skundimo praktikas dar numetant užuominą ir apie niekuo dėtą asmeninį puolamo asmens gyvenimą (žr. nuotrauką komentare).

P. Subačius kas kartą pranoksta pats save. Blogiau, kad jaunoji mokslininkų karta atrado sektiną pavyzdį. O kad knyga kelia tokią neadekvačią reakciją, manau, geras ženklas.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

manyčiau       2020-05-18 13:29

subačius su savo virusu turi būti karantinuotas?

T0mas J.       2020-05-17 18:02

1.  Kartais ir stasys būna teisus.
Pvz. šį kartą.

2. Knygos neretai išgyvena šimtmečius. To ir linkiu Daliui Stancikui.
Pavyduolių komentarai ... kiek išgyveno Sinicos paminėtos pavyduolės komntaras..?! smile

3. Būtinai paskaitysiu Stanciko knygą, - priežastys net dvi a) iš pagarbos autoriui ir b) pavydi kolegė teigia, kad knyga nemokslinė - puiku, nemėgstu mokslinių knygų.. lai mokslininkai skaito mokslines.

štampuotojui       2020-05-17 13:54

chunveibine, bėgiok ratais aplink rusijos ambasadą ir bliauk “Tri tankista, tri vesiolych druga…” Visų mokslų virtuozo stalino portreto nepamiršk. Lakstyk ratu aplink maskovitų ambasadą aukštai jį iškėlęs. Ir kuo garsiau dainuok. O čia tavo kliedesiai niekam neįdomūs.

Dar apie Lietuvos istoriją:       2020-05-16 20:50

Alvydas Nikžentaitis. Antrasis pasaulinis karas ir lietuvių istorinės atminties paradoksai

oho!       2020-05-16 18:04

Kokie aftarytietai! Netgi Subačius. smile

Netsidaro komentaras       2020-05-16 10:54

Neatsidaro tekste nurodytas p. Stanciko kolegės fb komentaras, kurio nuoroda pateikta tekste. Paspaudus nuorodą, iššoka pranešimas, kad adresaa nepasiekamas arba paskyra panaikinta. Tad skaitytojui lieka neaiškus ne tik to pasisakymo turinys, bet ir tos bolševikinio mąstymo kolegės pavardė, tik jos palaikytojas komjaunuolis Subačius lieka įvardintas.

Vargšui "Štampuotojui"       2020-05-16 9:46

Štampuok, štampuok - tik nepersidirbk! O Lietuvėlė su kiekviena diena sparčiai tampa Lietuva. Reikia skaityti ir Daliaus Stanciko, ir Kazio Škirpos, ir Adolfo Damušio, o ir kitų, tikrų (neapsimetėlių) patriotų jau išleistas knygas. Ačiū Dievui, jos dar neuždraustos. Bet ką gali žinoti?.. Taigi, skubėkime šviestis ir šviesti jaunimą. Dar turime tokią galimybę.

štampuojam       2020-05-16 7:48

Stančikas… dar vienas apdovanoto docentelio štampuotas doktorantėlis… vargšė Lietuvėlė.

Kis       2020-05-15 23:24

jauciu kazkokias “razborkes"nors atvirai apie nieko nesupratau?

stasys        2020-05-15 20:07

kada pagaliau išmoksite daryti screenshot .?

o kur?       2020-05-15 17:01

o kur galiam ta knyga isigyti?

besarmatis        2020-05-15 16:03

Čia tas pats Subačius, kuris buvo pričiuptas “laikinantis” nepadorius kažkieno komentarus apie vieną studentą? Ajajai, kaip jam ne sarmata!

Nuorodos       2020-05-15 15:55

jau nebegalioja. Kodėl?


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Ar vienaragis priklauso gėjams?

Arvydas Anušauskas. Demonstratyvus Kremliaus noras susitapatinti su okupantais

Geroji Naujiena: „Meilė – įstatymo pilnatvė“

Neringa Venckienė. Deimantės negalima apklausti teisme, nes ji ... nebekalba lietuviškai?

Vytautas Sinica. Tylėti būtų gėda patiems prieš save

Povilas Gylys. Po rinkimų nors ir tvanas?

Andrius Švarplys. Čia ir dedam tašką kalboms apie VDU bendruomenę?

„Nacionalinis susivienijimas“ pateikė skundą Vyriausiajai rinkimų komisijai

Algimantas Rusteika. Prasideda sisteminis Nacionalinio susivienijimo puolimas

Sukurta LGGRT centro konsultacinė ekspertų komisija

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Skųsime viską ir visus? Nuo kaukių iki šeimos ir vaiko teisių

Buvusios Suomijos ministrės žodžio laisvės byla: „Bauginimais neprivers manęs slėpti tikėjimo“

Algimantas Rusteika. Naujienos iš „demokratijos“ frontų

Andrius Švarplys. Uždaviau tris klausimus kandidatei į VDU rektoriaus postą prof. Mildai Ališauskienei

Apšmeižtą LGGRTC patarėją ginti stojo patriotinės organizacijos

Algimantas Rusteika. Sunki lyderystės našta (drama)

Agnė Širinskienė: „Nesinorėtų įtarti, kad mūsų specialiosios tarnybos užsiima ne ikiteisminiu tyrimu, o politikavimu“

Stambulo Konvencija: Trojos arklys?

Geroji Naujiena: Jis atlygins kiekvienam pagal jo darbus

Išskirtinis Neringos Venckienės interviu Vytautui Matulevičiui (OpTV)

Gal jau bundame? Darius Trečiakauskas (Nacionalinis susivienijimas): Rinkimai gali tapti nauja galimybe esminiams pokyčiams valstybėje

Algimantas Rusteika. Lenkiu pliką ir kvailą galvą prieš tuos, kurie tą supranta ir pabando

Jonas Kadžionis. Partizanų jėga buvo ne ginkluose, o tikėjime

Vidas Rachlevičius.· Kaip britų visuomenė pamokė visuomeninį transliuotoją

Nuo bačkos. Andrius Navickas: raginu pasitikėti intuicija ir reitinguoti mane. Nepažadu būti geriausias, bet pažadu būti nepatogus ir tikras

Neringa Venckienė. Kas darė spaudimą Laurai Matjošaitytei?

Algimantas Rusteika. Sielos tėviškė yra vaikystė.

Prezidentas Valdas Adamkus apie grėsmę, kylančią iš politinės ir vertybinės regiono atskirties

Andrius Švarplys. Artėjant rugsėjo 1-ajai

Vytautas Landsbergis. Pseudoeuropa krūmuose

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.