Dienos aktualija, Propagandos ir ideologijos analizė, Liustracija ir desovietizacija

Vytautas Sinica. Ironiška – nemirtinga neteisingai mąstančiųjų persekiojimo dvasia atgimsta sovietmetį tyrinėjančių galvose

Tiesos.lt redakcija   2020 m. gegužės 15 d. 15:23

13     

    

Vytautas Sinica. Ironiška – nemirtinga neteisingai mąstančiųjų persekiojimo dvasia atgimsta sovietmetį tyrinėjančių galvose

Vakar pamačiau, kad kai kurias istorikes papiktino mano paskelbtame Daliaus Stanciko knygos pristatyme įrašytas sakinys, kad autorius yra Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro specialistas (kas jis iš tiesų ir yra). Esą toks sakinys skaitytojams sukuria klaidingą įspūdį, kad ši knyga yra LGGRTC leidinys, tarytum ir Centro oficiali pozicija. Idėja, kad konkretaus asmens autorinė knyga apskritai gali reikšti kažkokios institucijos poziciją ir kalbėti jos vardu, apskritai atrodo giliai subiurokratėjusio mąstymo apraiška. Absurdo viršūnė teigti, kad paminėjus autoriaus darbovietę, knyga tampa tos įstaigos oficialia pozicija. Neseniai teko girdėti, kad panaši tvarka galioja Baltarusijos istorikams.

Tačiau stebėdamas vakar kilusias diskusijas (žr. ČIA), galvoju, kad problema daug gilesnė.

Net neskaičius knygos, iš esmės mačius tik jos viršelį, imtasi skelbti karštus atsiribojimus, mėginant dirbtinai atsieti Dalių Stanciką nuo jo darbovietės. Ironiška, jog būtent LGGRTC darbuotojams, tyrinėjantiems sovietmetį, net jei jame negyvenusiems, čia turėtų būti lengvai atpažįstama sovietmečiu naudota susidorojimo su „neteisingai mąstančiais” schema. Bandant atriboti autorių nuo jo darbovietės, bandoma ir delegitimuoti tekstą, kartojama, kad jis neturi kompetencijos rašyti knygos aptariama tema, dar daugiau – primetami tariamai politiniai ir net partiniai (nors autorius niekaip nesusijęs su jokia partija) motyvai. Dalius Stancikas yra Centro kolegės diskvalifikuojamas ir stumiamas anapus mokslo ribų teigiant, kad jo darbai neatitinka „objektyvaus mokslinio tyrimo“ kriterijų. Šitaip aprioriškai pasakoma, kad jis nėra tikras mokslininkas, o tik juo apsimetantis šarlatanas ar… kaip pavadinsi – nepagadinsi.

Knyga pasmerkiama iš anksto ir už akių, jos neskaičius. Skambės absurdiškai, bet dėl to ne mažiau tiesa, kad sovietmečiu Tolimųjų Rytų medkirčiai, Donbaso šachtininkai, Kazachstano stepių aviaganiai, Uzbekijos medvilnės rinkėjai smerkė B. Pasternako, A. Solženycino, J. Brodskio kūrybą. Kaip neseniai atkreipė dėmesį rezistentas Robertas Grigas, identiškai akyse nematytą A. Damušio knygą kadaise JAV lietuviams įvertino poetas ir šiltnamio disidentas Tomas Venclova. Sovietmečiu tokie atskalūnai autoriai buvo laikomi juoda dėme šviesiame komunizmą statančių darbo kolektyvų paveiksle, ši dėmė turėjo būti nuplauta – geriausiai ne cenzūra iš viršaus, o reikalaujant patiems susipratusiems kolektyvams. Tas ir vyksta.

Viešas atsiribojimas nuo atskalūnų būdavo pirmas žingsnis apsivalymo link – po parengiamosios ujimo kampanijos pastarieji būdavo išmetami iš darbo dėl neatitikimo mokslinio komunizmo kanonams. Anksti sakyti, kad taip bus ir Daliui Stancikui, nes LGGRTC yra visiškai sveikos ir adekvačios vadovybės institucija. Tačiau Stanciko ateities Centre klausimą jau teks viena akimi stebėti.

Kiekvienas sovietmečio susidorojimo praktikas prisimenantis žmogus nesuabejos, kad D. Stanciko kolegės apie jo knygą paskelbtas įrašas (žr. ČIA) pulsuoja nemirtinga sovietinio neteisingai mąstančiųjų persekiojimo dvasia, kuri, kaip žinia, per Kolumbijos universitetą senokai atėjo į JAV universitetus ir ten gerai jaučiasi (geriausiai iliustruoja J. Petersono, J. Finnis atvejai).

Na, o kad ta dvasia iš tikrųjų prisikėlė ir pas mus, nors niekur nebuvo dingusi, geriausiai iliustruoja po įrašu esantis išdidžiai komjaunuolišką ženklelį seniai išsisegusio Pauliaus Subačiaus klasinį-ideologinį budrumą liudijantis įrašas, neva į LGGRTC Daliaus Stanciko (?) asmenyje bus įsimetęs KGB virusas. Daliaus Stanciko kolegė, trynusi kitus komentarus, šio ne tik netrynė, bet ir pritariamai pakomentavo nematydama tame jokios etinės dilemos. O juk Dzeržinskio studentų būriams gėdos nedarantis komentaras skamba kaip neslepiama užuomina, kad būtų gerai to viruso atsikratyti. Pagal geriausias sovietinio skundimo praktikas dar numetant užuominą ir apie niekuo dėtą asmeninį puolamo asmens gyvenimą (žr. nuotrauką komentare).

P. Subačius kas kartą pranoksta pats save. Blogiau, kad jaunoji mokslininkų karta atrado sektiną pavyzdį. O kad knyga kelia tokią neadekvačią reakciją, manau, geras ženklas.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

manyčiau       2020-05-18 13:29

subačius su savo virusu turi būti karantinuotas?

T0mas J.       2020-05-17 18:02

1.  Kartais ir stasys būna teisus.
Pvz. šį kartą.

2. Knygos neretai išgyvena šimtmečius. To ir linkiu Daliui Stancikui.
Pavyduolių komentarai ... kiek išgyveno Sinicos paminėtos pavyduolės komntaras..?! smile

3. Būtinai paskaitysiu Stanciko knygą, - priežastys net dvi a) iš pagarbos autoriui ir b) pavydi kolegė teigia, kad knyga nemokslinė - puiku, nemėgstu mokslinių knygų.. lai mokslininkai skaito mokslines.

štampuotojui       2020-05-17 13:54

chunveibine, bėgiok ratais aplink rusijos ambasadą ir bliauk “Tri tankista, tri vesiolych druga…” Visų mokslų virtuozo stalino portreto nepamiršk. Lakstyk ratu aplink maskovitų ambasadą aukštai jį iškėlęs. Ir kuo garsiau dainuok. O čia tavo kliedesiai niekam neįdomūs.

Dar apie Lietuvos istoriją:       2020-05-16 20:50

Alvydas Nikžentaitis. Antrasis pasaulinis karas ir lietuvių istorinės atminties paradoksai

oho!       2020-05-16 18:04

Kokie aftarytietai! Netgi Subačius. smile

Netsidaro komentaras       2020-05-16 10:54

Neatsidaro tekste nurodytas p. Stanciko kolegės fb komentaras, kurio nuoroda pateikta tekste. Paspaudus nuorodą, iššoka pranešimas, kad adresaa nepasiekamas arba paskyra panaikinta. Tad skaitytojui lieka neaiškus ne tik to pasisakymo turinys, bet ir tos bolševikinio mąstymo kolegės pavardė, tik jos palaikytojas komjaunuolis Subačius lieka įvardintas.

Vargšui "Štampuotojui"       2020-05-16 9:46

Štampuok, štampuok - tik nepersidirbk! O Lietuvėlė su kiekviena diena sparčiai tampa Lietuva. Reikia skaityti ir Daliaus Stanciko, ir Kazio Škirpos, ir Adolfo Damušio, o ir kitų, tikrų (neapsimetėlių) patriotų jau išleistas knygas. Ačiū Dievui, jos dar neuždraustos. Bet ką gali žinoti?.. Taigi, skubėkime šviestis ir šviesti jaunimą. Dar turime tokią galimybę.

štampuojam       2020-05-16 7:48

Stančikas… dar vienas apdovanoto docentelio štampuotas doktorantėlis… vargšė Lietuvėlė.

Kis       2020-05-15 23:24

jauciu kazkokias “razborkes"nors atvirai apie nieko nesupratau?

stasys        2020-05-15 20:07

kada pagaliau išmoksite daryti screenshot .?

o kur?       2020-05-15 17:01

o kur galiam ta knyga isigyti?

besarmatis        2020-05-15 16:03

Čia tas pats Subačius, kuris buvo pričiuptas “laikinantis” nepadorius kažkieno komentarus apie vieną studentą? Ajajai, kaip jam ne sarmata!

Nuorodos       2020-05-15 15:55

jau nebegalioja. Kodėl?


Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas mitinge prie Seimo: Apginkime Lietuvą!

Stasys Jakeliūnas. Neįtikėtini (anti)demokratijos standartai

Viltinga? Andrius Bačiulis. ~40 proc. amerikiečių vis dar vadovaujasi sveiku protu

Rasa Čepaitienė. Gėdintojai

Papunkčiui. Vytautas Sinica: dėl ko kaltas Landsbergis ir kodėl jis turėtų atsistatydinti?

Tomas Baranauskas. Hibridinio karo naujienos

Martynas Katelynas. Padėkokim Raskevičiui, Šedbarui ir kitiems konservatoriams!

Vytauto Sinicos kalba mitinge „Apginkime Lietuvą“ prie Seimo: reikalaujame sustabdyti nelegalių migrantų priėmimą

Seimas priėmė rezoliuciją dėl hibridinės agresijos atrėmimo

Santykiai su Baltarusija: „Neredaguota“ pokalbis su VU TSPMI dėstytoju dr. Laurynu Jonavičiumi

Rašytojo Liudviko Jakimavičiaus pareiškimas: „Tokia skandalinga LRT veikla nebeturėtų tęstis“

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“ – apie nuplėštą vėliavą ir nešvankybes, skirtas Gitanui Nausėdai

Margarita Starkevičiūtė. Ir vėl turime valdžią, neatliekančią savo pareigų

Dominykas Vanhara. Apie atbėgėlių krizę ir dvi išeitis –  abi jos nekokios

Nida Vasiliauskaitė. Apie „bendrąjį gėrį“

Liepos 13-ąją, antradienį, 9.30 val. Nacionalinis susivienijimas kviečia į mitingą prie Lietuvos Respublikos Seimo: „Apginkime Lietuvą“

Redakcija kviečia į talką: Kaip tą nesąmoningą, bet sąmojingą (pa)sąmonės nesąmonių srautą būtų galima pavadinti? „Nuo bačkos. Andrius Kubilius: ...“

Linas Šalna. Kažkaip nutilo progresyvioji šviesuomenė – laukia instrukcijų ir injekcijų?

LR Seimas per pirmąjį pusmetį: „Neredaguota“ pokalbis su teisininku ir politikos stebėtoju Dominyku Vanhara

Klasikos variacijos. „Patikės, kai gaus vaistų. Va, kodėl jūs vis dar sveiki, sakysime“ – Nidos Vasiliauskaitės siūlomas Sokrato ir Glaukono dialogas

Vengriją palaikanti peticija perduota Vengrijos parlamentui

Zigmas Tamakauskas. Dievo Apvaizdos siųstas žmogus…

Draudimas Lietuvos Šeimų Sąjūdžiui rengti protesto akcijas teismo pripažintas neteisėtu ir panaikintas

Geroji Naujiena: esame tapę Dievo nuosavybe

Tomas Baranauskas. Apie neįveikiamą Bilotaitės sieną eilėmis

Nida Vasiliauskaitė ir jos „Lapių medžioklė“: Čia jūs valotės rūdį į vėliavą, arba Kaip „šviesuomenė“ tyčiojasi iš „tamsuomenės“

Audrius Bačiulis. Lukašenkos agentūra apsišviečia

Algis Avižienis „Iš savo varpinės“: Liberalioji demokratija nebeužtikrina laisvių

Rasa Čepaitienė. Ką leido pamatyti ši hibridinė ataka?

Andrius Švarplys kviečia patiems įsitikinti, ar jis teisus

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.