Kultūros, kalbos, istorijos politika

Vytautas Sinica. Galbūt paskutinis žodis apie valstybinę kalbą pasuose

Tiesos.lt redakcija   2022 m. sausio 18 d. 10:50

29     

    

Vytautas Sinica. Galbūt paskutinis žodis apie valstybinę kalbą pasuose

Sausio 18 dieną, rytoj, Seimas balsuos dėl asmenvardžių rašymo pasuose nevalstybine kalba projekto ir beveik neabejotinai jį priims. Atšaukti galės ir turės Konstitucinis Teismas, bent kelis kartus labai aiškiai pasakęs, kad tai prieštarauja Konstitucijai, bet kaip visi žinome, galintis bet kada persigalvoti dėl politinių priežasčių.

Ne visiems suprantama, tačiau man pačiam šis įstatymas dėl savo motyvų ir simbolinės vertės yra vienas svarbiausių. Sunku išvardyti viską, ką jis pažeidžia, o sudėjus viską į visumą nepamatyti, kad tai makabriško Lietuvos išprievartavimo įstatymas. Prievartavimas truko bene 10 metų, pasikeisdami tą daryti stojo tomaševskininkai, socdemai su Kubilium, Skvernelis, o galiausiai viską užbaigs konservatoriai. Jų prispausta valstybinė kalba ir Konstitucija bent tam kartui nuleidžia rankas.

Kodėl tai taip baisu? Kalbos pasuose klausimas unikaliai suvienija ypatingą Lietuvos politikų servilizmą, norą pataikauti išoriniam spaudimui, ir progresyvumą, norą kurti multikultūrinę visuomenę visur, kur tik įmanoma „išspausti“ teisinę įvairovę ir mažumų privilegijas vietoje visų piliečių lygybės prieš įstatymą. Kuriuo kampu bežiūrėsi, tokio sprendimo priėmimas būtų Lietuvos pažeminimas – ne kokio pikto kaimyno, o savo pačių rankomis.

Kodėl visgi neteisinga ir nereikia jo priimti?

1) įstatymas sukurs diskriminaciją pasuose - atsiras bent keturios skirtingos kalbinės-tautinės grupės, turinčios skirtingas teises savo kaip Lietuvos piliečių pasuose. Šiandien visi piliečiai šiuo požiūriu yra visiškai lygūs prieš įstatymą - rašomi valstybine kalba;

2) Įstatymas prieštarauja Konstitucijai, ką Konstitucinis teismas išaiškino bent kelis kartus, tada 2014 metais perdavė Valstybinei lietuvių kalbos komisijai teisę numatyti išimtis, kurias Seimas galėtų priimti įstatymu. VLKK dar 2021 m. pabaigoje vėl pakartojo, kad visuotinio leidimo rašyti nevalstybine kalba neleidžia. Valdantieji su gausiu opozicijos palaikymu tai ignoruoja ir daro savaip.

3) Įstatymas netarnauja jokiam bendrojo gėrio tikslui, o yra skirtas vergiškam pataikavimui - išpildyti tikrą ar tariamą Lenkijos norą. Dabartiniai valdantieji vaidina, kad jis reikalingas už užsieniečių ištekėjusioms moterims, tačiau TIK JOMS ir jų šeimos Konstitucija tą leistų. Valdantieji sąmoningai to nesiūlo, siūlo leisti visiems kitataučiams. Tikrasis tikslas yra įtikti Varšuvai, ne vienas politikas prisipažįsta tą be jokių įgaliojimų vergiškai žadėjęs Lenkijos politikams. Lenkijos valdantieji to net nebeprašo, nes supranta, kad geri santykiai svarbiau. Bet mes vis tiek pataikaujam.

4) Dabartinis reguliavimas neprieštarauja Vakarų šalių praktikai (visur brandžiose Vakarų demokratijose rašoma tik valstybine kalba su labai retomis ir siauromis išimtimis), norimas įvesti reguliavimas būdingas tik kelioms posovietinėms šalims.

5) Dabartinis reguliavimas neprieštarauja tarptautinei teisei, priešingai, tiek Lietuva, tiek dar griežčiau reguliuojanti asmenvardžius pasuose Latvija yra laimėjusi ne vieną byla Europos žmogaus teisių teisme. Šis patvirtino, kad asmenvardžiai turi būti rašomi daugumos piliečių patogumui, o ne traktuojami kaip nuosavybė.

6) Dabartinis reguliavimas neprieštarauja 1994 metų Lietuvos-Lenkijos sutarčiai, kur sutarta pasuose rašyti originalią pavardę pagal piliečio šalies valstybinės kalbos rašybą. Lietuva tą ir daro, pavardžių nelietuvina (populiarus mitas teigia priešingai).

7) Teisė rašyti pasuose nevalstybine kalba labai palaikoma ir laukiama Rusijos, kaip pretekstas dėl tos pačios teisės suteikimo spausti kitas Baltijos šalis. Latvijos parlamentarai ir mokslininkai yra viešai kreipęsi dėl šios grėsmės į Lietuvos Seimą.

8) Asmenvardžių nevalstybine kalba rašymas nepriklausomos Lietuvos piliečių pasuose, grindžiant tai ankstesnių (okupacinių) dokumentų šaltiniais, Lietuvoje faktiškai įteisintų okupacijų padarinius. Didžiulė dalis Lietuvos lenkakalbių, nors tai nemalonus faktas, turi pilsudskinės ar sovietinės okupacijos laikotarpiu sulenkintas pavardes. Apie tai ypač plačiai rašė net kelių šalių akademikas Zigmas Zinkevičius knygoje „Vilnijos lenkakalbių pavardės“, tą liudijo tarpukario vilniečiai, kiti kalbininkai yra surankioję pavyzdžių ir liudijimų, kaip lietuviai ant kapo paminklų įgaudavo lenkiškas pavardes, nes nesutikę nebuvo laidojami.

9) pats tariamas Lietuvos lenkakalbių poreikis yra itin išpūstas prieš dešimtmetį LLRA kuriant dirbtinį politinį konfliktą šiuo pagrindu. 2014 metų tyrimai rodė, kad vos 15 procentų Lietuvos lenkakalbių (tikėtina, daugiausiai intelingentija) laiko paso įrašus ar gatvių lenteles tarp svarbiausių klausimų Lietuvos lenkams. Švietimą lenkų kalba, priešingai, laikė ypač svarbiu.

10) Kol buvusi Lenkijos valdžia reikalavo šio pasų liberalizavimo, ji tą darė išimtinai tik Lietuvos adresu. Tiek Baltarusijai, tiek Latvijai, tiek kitoms šalims su lenkų diaspora, Lenkija neturėjo jokių priekaištų, nors kalbinės teisės ten tokios pat kaip ir Lietuvoje. Tai fenomenas, kurio čia nesiimsiu aiškinti, tačiau kuris negali nekelti klausimų. Lenkija, kaip ir Vengrija ar Rusija, oficialiai turi savo „kresų“ politiką, kurios tikslas stiprinti kaimyninėse šalyse gyvenančių lenkakalbių lenkiškąją tapatybę ir ryšį su Lenkija. Neįtikėtina, kad būtent šiai politikai norėjome įtikti dovanomis.

Neaišku, ko tikimės tuo pasiekti? Visa politikos istorija moko, kad nuolaidžiavimo politika niekada nelaimi, nuolaidžiavimo niekada negana. LLRA atstovai Seime jau spėjo užregistruoti pataisas, kuriomis reikalauja diakritinių ženklų įteisinimo. Jų rinkimų programoje buvo gana aiškiai įrašytas tautinės autonomijos (iki šiol kartais juokingai vadinamos „išsigalvotu baubu“) reikalavimas. Jeigu Lietuvą valdytų kas kitas, sakyčiau, kad neįtikėtina, jog eitume tokiu kvailu ir neperspektyviu keliu. Dabar nesakau nieko.

Kas turi proto ir sąžinės, kviečiu balsuoti prieš šią Konstitucijos, kalbos ir nacionalinės savigarbos išdavystę. Padarę priešingai niekada nekalbėkite apie jokias tautines vertybes.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al. Dzeikui       2022-01-22 18:15

,,jus neatsakete imano pagrindini argumenta -koks toks ‘lietuviskas alfabetas’?”
Atsakau - lietuviška abėcėlė, lotyniškų raidžių pagrindu. Lietuviai ir Konstitucijos neišrado, bet tą, kurią turi yra lietuviška ir būtent jos turim klausyti. Nepriklausomai kokių konstitucijų pavyzdžiu ji sukurta. Ir jei kas nors užsimanys į ją įterpti ištraukas iš kitų konstititucijų, tai bus neteisėta. Nors, tarkim, kai kurios šalys įterpia. Ar, kaip JK, išvis apsieina be tokio daikto. Žinoma, net Konstituciją galima keisti, bet tam yra teisinė procedūra - referendumas. Kodėl tau nepareikalavus, kad anglakalbės šalys į savo ,,alfabetą” įsivestų Ą ?

Dzeikas       2022-01-21 22:52

Al’ui:
jus neatsakete imano pagrindini argumenta -koks toks ‘lietuviskas alfabetas’?
Tokio - nera. Yra lotynisku raidziu rinkinys kuris naudojamas Lietuvoje.
Jeigu lenkas Lietuvoje nori buti lenku - drozti is jo lietuvi labai pavojingas ir kenksmingas uzsiemimas drozejui.
Paskui grausite vamzdi verkdami kad Eisiskes ir Nemencine tautiskus policajus isvijo ir savo valdzia pastate*
Ir vel kaltas bus visas pasaulis tik ne lietuviu bukumas.
————————————————————————————-
* Neatmetu su Rusijos pagalba, taciau Rusija neturedama i ka atsiremt nieko ten negaletu padaryt. Taciau jai patriotai idiotai padeda.

Tai be priekaistu       2022-01-21 11:39

Reiketu pirma visu ir tautiniu mazumu varda pavarde parasyti Lietuviskais rasmenimis, o jei paso gavejas pageidauja skliausteliuose parasyti EU rasyba ir visi bus patenkinti.

Al. Dzeikui       2022-01-20 1:34

O nuo kada W raidė lotyniška ?

Dzeikas       2022-01-19 21:01

Al.ui: O kuri valstybe neraso LOTYNISKOMIS raidemis lietuvisku vardu?
Lietuviai kol kas JOKIU raidziu neisrado.Sakes meslui miezti kazinkaip paprasciau.
Nors ir sakiu neisrado.
Va, slieku ieskojima isangeje isradome.
Ir kitus bandom mokinti.
Likusiems: pries kontrargumentuodami suvokite ka oponentas pasake. Atskirai valstietisko proto subjektams padidintu sriftu nerasinesiu.

Al.        2022-01-19 10:56

Dzeikas: ,,visos ‘save gerbiancios’ valstybes kuriu rasmenys sukurtos lotynu kalbos abeceles pagrindu, pripazysta VISAS lotynu kalbos raides.Nors savo zodynuose ju nenaudoja… Bet esant reikalui istraukia is po spintos”
Kuri valstybė lietuviškas pavardes įrašo lietuviškom raidėm į savo pasus ?
W nėra lotynų kalbos raidė.

>>dar       2022-01-19 10:44

Peršasi išvada,kad liko tik keturi tikri konservatoriai…Bet gal galite pateikti e-nuorodą su kaip balsavo kiekvienas Seimo narys,pavyzdžiui, Žamaitaitis ?

>dar       2022-01-19 10:35

Lietuvai už lenkų apdovanojimą subinę atkišo Skwernelis ir dalis kitų “Vardan Lietuvos”, dalis socdemų, darbiečių, tomaševskininkai ir trys liberastinės partijos. Principingi liko visi LVŽS, 4 konservatoriai, keturios vertybinės, išėjusios iš valstiečių...

StasySG       2022-01-19 10:04

Teisingai Sinica rašo: “Įstatymas ... yra skirtas vergiškam pataikavimui - išpildyti tikrą ar tariamą Lenkijos norą”. Baisi gėda dabartiniam Lietuvos politiniam jaunimui.

dar       2022-01-19 9:28

Įdomu,kaip balsavo kiekvienas Seimo narys ,priimant šį teisės aktą?

> Dzeikui       2022-01-19 9:26

Matyt,nemokate nei vokiečių,nei prancūzų kalbų. Quelle vokiškai šaltinis,Quarz-mineralas kvarcas, Qualm-kvapas.Prancūzų kalboje taip pat vartojama W- le wagon- vagonas,le wallon-valonas ( tautybė).

Dzeikas       2022-01-19 0:00

Pono Sinicos gudravimas yra siame:
raso jog visos ‘save gerbiancios’ valst,bes raso vardus valstybine kalba.
Tas tiesa.
O kame gudravimas?
Tame, kad visos ‘save gerbiancios’ valstybes kuriu rasmenys sukurtos lotynu kalbos abeceles pagrindu, pripazysta VISAS lotynu kalbos raides.Nors savo zodynuose ju nenaudoja.Vokieciai Q raide, o sakykime pran uzai - W raide. Bet esant reikalui istraukia is po spintos ir ideda i srifta. Dangus niekam del to negriuva.
Tik lietuviai bando drozt lenkus, kad anys i lietuvius atvirstu.
O voetoj to turi nekenciancius Lietuvos valstybes ‘tuteishus’.Tegul jis ir rasomas Vitoldu vietoj Witoldo, bet atejus valandai X jam tai nesutrukdys kur Eisiskese tautoniams policajams kaukuoles lauzyti.

Stiklo valytuvas       2022-01-18 20:55

>> 20:10
„kodėl tokia žema jūsų tautinė savivertė?“
O prie ko čia tas suknistas tautiškumas, kai statomas pasaulinis komunizmas su nacistiniu prieskoniu…
.
>> 19:59
„organizuokite ką nors.“
Jūs organizuokite, o aš paskui į ‘šiltą’ vietą įsitaisysiu… Tipiškas kaunietis…
.
Apie Rasą Čepaitienę nesu geros nuomonės, už susiplakimą su penkta kolona(?!!!), bet jos autorinės laidos pašnekovai verti pasiklausyti. Be to profesorė, vis siekia prastumti Smetonos autoritariškumą... O Kasparavičius pasakė daug gerų dalykų, ir taip pat netiesiogiai išteisino prezidentą A. Smetoną, nors ryšmiai perdėtos meilės žydams irgi neslepia… Bijau, kad Raselė dėl Smetonos, daugiau Kasparavičiaus gali nekviesti…
Na, o Rubavičiui betrūko tik įvardinti ES ‘tėvelių’ išskirtinį tautiškumą...
Ir tikrai, kodėl neįvardijamas TAUTIŠKUMAS, ir kodėl JIE o ne europarlamentarai vairuoja ES?!!
Kodėl neįvardijami kas kokias direktyvas stumia?! Niekšai bijo viešumo, ar kaip?
Kodėl jų tapatybės visada nutylimos?!!
Gal visokie rašeivos tai nutylintys yra dar didesni niekšai?!!!
.
.
https://m.youtube.com/watch?v=CFMZ091vW_s
Lietuvos politinės kultūros ištakos - ar galėjome/galime gyventi demokratiškai?
.
https://m.youtube.com/watch?v=M9wSDpv_u3Y
Atviros visuomenės idėja ir jos priešai

apie istoriją       2022-01-18 20:10

Gal reikėtų paklausti Lietuvos Seimo narių,lietuvių,balsavusių už asmenvardžių rašymą Lietuvos piliečių pasuose nevalstybine kalba - kodėl tokia žema jūsų tautinė savivertė?

Kaunas       2022-01-18 19:59

visi čia daug kalbate, kol kas dar lietuviškai, bet mažai dirbate. Sakykite,ką piliečiai gali padaryti, kaip išgelbėti kalbą nuo parsidavėlių ? organizuokite ką nors.

Veikite       2022-01-18 19:55

Paradoksalu, bet tik vienintelis Prezidentas dar gali išgelbėti Lietuvą. Ar kreipėtės? Už tai Lietuva liktų dėkinga visada.

deo john       2022-01-18 18:47

In this digital world, everyone is shifting their work online. Employers or business entrepreneurs want fast work on call. Microsoft teams calling become one of the most advanced tools for calling that is used by billion of users. Try it now.
https://helloteams.com.au/

lietus       2022-01-18 16:40

  Niekada, niekada, niekada ne balsuosiu už tuos, kurie priims šį įstatymą

ah1       2022-01-18 15:17

vienu žodžiu “aukcionas”,kas norite pirkite, parsiduodame

Kulverstuko kalba       2022-01-18 14:49

Stūmėme stūmėme ir pagaliau prastūmėme.

Lietuvos Knesetas       2022-01-18 14:42

Žengia seimas linksmai, tvirtai mušdamas koja.
Su seimu džiausmingai feministės linguoja.

Žaltė       2022-01-18 14:20

Labai pikta: Seimo išverstaskūriai(KGB ir kiti ČMO) pasiuntė Lietuvą ant trijų raidžių.

habilitās       2022-01-18 14:07

„Neaišku, ko tikimės tuo pasiekti?“
✒✒✒
Man atrodo, kad viskas aišku, siekiama pralaužti ledus. Būtų pakakę ir vienos, vienintelės raidelės, kad būtų sukurtas precedentas, pats rašote, LLRA, tiksliau, Tamašiūnienė įregistravo naują įstatymo projektą. Traukinys pajudėjo.
Kai ateis laikas balsuoti už Stambulo konvencija, konstitucijoje esančios nuostatos apie valstybę ir valstybingumą bus tiek išplautos, kad tualetinis popierius turės daugiau esmės ir prasmės, nei tautos referendumu priimta konstitucija.
Ir nereikėtų painioti kalbos su raidynu, asmenvardžius mes jau senai rašome ir ne valstybine kalba, pav.: Leongin Grigorjev, o ne Leonginas Grigorjevas, tik lietuviškomis raidėmis, o ne gudiškomis. Kuo didesnė sumaištis, tuo lengviau prastumti įvairias nesąmones. Laisvės partija parėmė lietuviško raidyno kastravimą, LLRA parems partnerystės įstatymą, vienai dienai pamiršę, kad prie pavadinimo yra KŠS (Krikščioniškų šeimų sąjunga). Kaip sakoma: „Ranka ranką plauna“ (ypač kai ji purvina).

Česlova Zukulienė       2022-01-18 13:37

Vieną rytą atsikėlusi nenustebsiu kai išgirsiu, kad jau Lietuva yra Tarybų Lietuva.
Iki to liko vienas žingsnis.Bestuburiai lietuviai šitaip lengvai prarado Lietuvą
1940 metais.Nuo šiol žinosiu kad man už buto sienos gyvena nuolatiniai priešai turintys nuolatinių piktų siekių.Nuo šiol žinosiu kaip man su jais elgtis.

straipsnis       2022-01-18 12:38

Aleksandras Žarskus. Kada baigiasi kova už laisvę?/laikmetis.lt

Jau       2022-01-18 12:33

Jau raidelės patvirtintos. Dabar bestuburis turi pasirašyti.

Nesutinku       2022-01-18 11:41

Šis lenkų kresgginis idiotzmas vykdomas pilnai neveikiančios KONSTITUCIJOS,pasinaudojant neveikiančio REFERENDUMO laikmečiu!O Sinica to “nemato”!!!BET JUK TAI KITAP NEI ĮŹŪLIU MAIŠTU PRIEŠ LIETUVĄ IR NEPAVADINSI.

Liūdnoka       2022-01-18 11:40

Pasikeitus redakcijai, atrodė, jog homofobams ir antivakseriams - perspektyvos ne kažin kokios. Deja, ir vėl portalas, išskyrus gal tik N. Vasiliauskaitę ir dar vieną kitą anų laikų šios srities lyderį, tampa jų prieglauda.

Lietuvis        2022-01-18 11:07

Pritariu Vytautui Sinicai. Gaila, kad neorganizavote laiškų rašymo Seimo nariams. Pačiam per vėlai kilo ši mintis.
Liberalkonservai nuėjo per toli. Tauta viliuosi jiems tai dar primins.

Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Įvadinis pastabos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Politinis spektaklis „Radikalus kompromisas“

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt ketvirtoji (gegužės 18) diena

Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!

Kalifornijos švietimo apygarda tiria moksleivius klausdama, kaip dažnai jie leidžia laiką su skirtingos lytinės tapatybės žmonėmis

Marius Markuckas. Buitinės politologijos prabanga karo fone

Vytautas Rubavičius. Šlovė šventiems kariams – Mariupolio gynėjams

Dovilas Petkus. Apie savą ir svetimą istoriją ir kovą „su kaulais“

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.