Socialinė politika, Ekonominė politika

Vytautas Sinica. Elektros krizė: vartotojai paskutinėje vietoje

Tiesos.lt redakcija   2022 m. rugsėjo 13 d. 20:19

26     

    

Vytautas Sinica. Elektros krizė: vartotojai paskutinėje vietoje

Autorius yra politologas, VU doktorantas, Nacionalinio susivienijimo vicepirmininkas

Jau maždaug mėnesį Lietuvoje tęsiasi rekordinių elektros kainų krizė, sukelta ne karo Ukrainoje, o beprotiškų elektros biržos taisyklių. ESO pranešė, kad garantinis tiekimas „nepriklausomo tiekėjo“ nepasirinkusiems vartotojams rugsėjį kainuos 82 centus už kilovatvalandę. Sąskaitos laukia milžiniškos. Politikai ir, pavyzdžiui, „Ignitis“ vadovas ragina ir moko žmones taupyti elektrą, nors turėtume kalbėti apie jos kainos mažinimą.

Rinkos iliuzija

Kaip aptarta anksčiau, egzistuoja dvi elektros rinkos – mažmeninė, kurioje esame priversti rinktis „nepriklausomus tiekėjus“, ir didmeninė, kurioje gamintojai aukciono principu parduoda rytojaus elektrą pagal didžiausią kainą, už kurią kas nors sutinka įsigyti elektros. Pirmoji mažmeninė rinka nėra tiesiogiai kalta dėl augančių kainų, bet sukuria visas sąlygas nusikratyti atsakomybę dėl kainų valstybei ir kaltinti pačius vartotojus. Tą ir darė premjerė Šimonytė, kai nutraukė veiklą „Perlas energija“. Kad nenormalu apskritai versti visus gyventojus išmanyti elektros rinkos vingrybes ir prognozuoti būsimų metų elektros kainas (ko nesugebėjo nei valdžia, nei tiekėjai), rinkos imitaciją kūrusiems ir ginantiems politikams tarsi nešauna į galvą.

Antroji didmeninė rinka yra tiesiogiai kalta dėl augančių kainų. Joje – visa eilė problemų, bet didžiausia ta, kad jos veiklą reguliuojančios ES taisyklės įpareigoja pirkti ne rinkos kaina, o už tą kainą, už kurią brangiausiai kas nors dar sutinka pirkti elektrą.

Skamba keistai? Įsivaizduokite turgų, kuriame yra dešimt tos pačios mėsos pardavėjų. Devyni iš jų parduoda mėsą po 5 eurus už kilogramą, bet pas juos mėsos pritrūksta. Tada dešimtasis parduoda tą pačią mėsą po 50 eurų už kilogramą. Jums mirtinai reikia mėsos (juk iš tiesų kalbame apie elektrą), tad sutinkate pirkti kilogramą už 50 eurų. Tą pačią akimirką visų kitų prekeivių kaina tampa 50 eurų. Net ne jie patys ją pakelia – taip tiesiog įpareigoja šio turgaus taisyklės. Tačiau tie devyni prekeiviai žino, kad šiame turguje tokios taisyklės. Ir mielai veža mėsą į šį turgų, vietoje to, kad pagal ilgalaikes fiksuotas sutartis parduotų namie. Dovanotam arkliui į dantis nežiūrima. Taip beprotiškai veikia tarptautinė elektros birža, kurioje privalome pirkti elektrą, nes nepasigaminame viso reikiamo kiekio patys. Taip atsiranda kosminės 4 eurų už kilovatvalandę kainos.

Tikrieji laimėtojai

Žmonės stebisi, kodėl sukurta tokia tvarka, kas jos tikrieji laimėtojai? Akivaizdu, didžiausi pralaimėtojai yra vartotojai, jie sugeria šias beprotiškas kainas ir dar yra apkaltinami, kad patys jas pasirinko, „niekas nevertė“ (nors vertė). Nėra laimėtojai ir brangiausi elektros gamintojai, dažniausiai deginantys dujas ar kitą dabar pabrangusį iškastinį kurą. Jų elektros savikaina iš tiesų labai didelė ir jie uždirba ne stebuklus. Didžiausi laimėtojai yra itin pigios atsinaujinančių šaltinių elektros gamintojai – vėjo ir saulės jėgainių savininkai – kurie gamindami elektrą po, tarkime, 5 centus, gali dėka minėtos ES taisyklės pardavinėti ją kad ir po 50 centų, o kartais ir po 4 eurus. Nėra didesnių laimėtojų.

Tiesa, laimi ir tarpininkai, vadinamieji „nepriklausomi tiekėjai“. Tokie tiekėjai kaip Elektrum arba Enefit turi savo elektros gamybos pajėgumus. Jų kaina išlieka mažesnė už biržos kainą ne todėl, kad jie kaip samariečiai pardavinėja elektrą nuostolingai. Jų kaina mažesnė, nes jie gamina elektrą pigiai ir neperka jos biržoje už kosmines kainas. Bet jie naudojasi šiomis kainomis, iš paskos keldami ir savo kainas, nors tam nėra jokio pagrindo jų pačių kaštuose. Jeigu garantinis tiekimas tampa 82 centai, nėra jokių priežasčių šių tiekėjų sutartims nepabrangti iki 50-60 centų. Žodžiu laimi visi, kas turi pigiausių elektros gamybos pajėgumų.

Kyla natūralus klausimas: kodėl? Kodėl reikėjo įvesti tokią kvailą taisyklę. Kuriant elektros rinką tai buvo dar viena atsinaujinančios energetikos skatinimo priemonė. Statykite vėjo ar saulės jėgainių parkus, jums labai apsimokės. Tačiau dabar jokių skatinimo priemonių nebereikia: Europai laisvinantis nuo Rusijos ir brangstant ar net nutrūkus dujų tiekimui, perėjimas prie saulės ir vėjų jėgainių ir taip masinis be papildomų paraginimų. Tad tokia biržos kainų reguliavimo taisyklė yra ydinga, iškreipianti ir taip daug kuo ydingą rinką ir privalo būti panaikinta.

Kompensacijos

Lietuvoje gi renkamasis kitas kelias – kompensacijos. Atsakingi politikai, kaip kad energetikos ministras, kartoja, kad dėl ES elektros rinkos taisyklių nieko padaryti negalima ir nieko daroma nebus. Net visai Europai prabylant apie būtiną sprendimą atsieti elektros ir dujų kainas (iš esmės tai reiškia naikinti aptartą taisyklę), vienintelis Dainius Kreivys sako, kad tai sugriautų prekybos elektra sistemą, taigi, rodos, pasisako prieš. Jo teigimu, būtini kompleksiniai sprendimai. Kokie, nepasako. Tuo tarpu Lietuvoje elektros kainos sprendžiamos kompensacijomis: 9 centų visiems, kieno elektra brangesnė nei 24 centai, labai didelėmis kompensacijomis tiems, ką ant ledo paliko „Perlas energija“. Jeigu elektra toliau brangs, ką ji ir žada daryti artimiausiais mėnesiais, galima tikėtis milžiniškų kompensacijos mažiausių pajamų žmonėms, ypač pensininkams. Gaunantiems kompensacijas tai, žinoma, patinkantis sprendimas. Tačiau jis iš tiesų reiškia, kad mes visi – mokesčių mokėtojai – iš biudžeto susimokame už nepagrįstai dideles elektros kainas. Tai yra, mes visi mokame pigios elektros gamintojams brangią kainą ir krauname kosminius pelnus. Kompensacijos nei tvarus, nei teisingas sprendimas. Jis gali būti tik laikinas (ir ypač būtinas verslui), kol randamas sprendimas kainoms sumažinti.

Mažinti kainą įmanoma

Kol Lietuvoje keisti biržos taisykles ar apskritai ją naikinti siūlė faktiškai tik Nacionalinis susivienijimas ir Raimondas Kuodis, Europoje kainų šuolį patyrus gyventojams ir verslams, to skubiai pareikalavo Austrijos, Vokietijos ir Belgijos politikai. Ypač taikliai situaciją apibūdino Belgijos energetikos ministrė: „elektra gaminama taip pat pigiai, kaip ir anksčiau, bet parduodama rekordinėmis kainomis“. Tai tiesa ir tai esmė, kurią neigia visi, kartojantys, jog neva pabrango pati elektra ir nieko negalima padaryti. Elektra yra pigi. Dėl ydingų taisyklių ir rinkos žaidimų ji mus brangiai pasiekia. Europos Komisijos vadovė pasakė, kad mažinti kainą būtina ir įmanoma, tai bus daroma keičiant Europos elektros biržos taisykles. Kaip tiksliai, pasakyta nebuvo, tad ir kokios bus naujosios taisyklės, nėra aišku. Daug spėliojimų ir spekuliacijų. Tačiau jau įvardyta, kad šių sprendimų greičiausiai reikės laukti dar keletą mėnesių, tad šiais metais situacijos pasikeitimo tikėtis tikrai neverta.

Estijos pavyzdys

Kai kurios šalys nelaukdamos ES lygmens sprendimų imasi pačios spręsti problemą. Jau metų pradžioje išimtis išsikovojo Ispanija ir Portugalija, kur kainos krito per pusę. Dabar Estija paskelbė svarstanti tiesiog išstoti iš „Nord Pool“ elektros biržos. Estija geriau apsirūpinusi elektra, pati išgauna skalūnų dujas ir gali sau tai leisti. Be to, cituojant „Verslo žinias“, Estijos parlamentas jau balsavo už „Elektros rinkos įstatymo projektą, pagal kurį planuojama, jog elektrą tiektų valstybinė įmonė už fiksuotą kainą, kuri būtų nustatoma po konsultacijų su šalies konkurencijos prievaizdu. Įstatymo pakeitimai įsigaliotų po trijų svarstymų ir pritarimų parlamente. Tuomet valstybinė įmonė „Eesti Energia“ būtų įpareigota nuo 2022 m. spalio iki 2026 m. balandžio 30 d. tiekti elektros energiją kaip universalią paslaugą gyventojams ir visiems elektros tiekėjams, [...]. Universaliosios paslaugos kainą nustatytų šalies Konkurencijos tarnyba, atsižvelgdama į sąnaudas žaliavoms, aplinkosaugos mokesčius ir pagrįstą pelną iš gamybos. Preliminariais duomenimis, paslaugos kaina paaiškės rugsėjį.“ Kiekviena šalis, saugodama savo piliečius ir savo vartotojus, turi teisę ir pareigą pati ieškoti kelių, kaip sumažinti elektros kainas. Tą privalome daryti ir mes, o sprendimų tam yra viešai pasiūlęs ne vienas specialistas.

Skardžiaus melas

Siaubingą situaciją elektros sektoriuje politikai skuba išnaudoti savo tikslams. Nuosekliai puolęs visus Lietuvos energetinės nepriklausomybės projektus Artūras Skardžius sugebėjo gana įtaigia demagogija iškreipti ir elektros kainos priežastis. Jis dėl elektros kainų kaltina valstybės įmonę „Litgrid“, kad ši dėl valstybių elektros kainų skirtumų gauna vadinamąsias „perkrovos pajamas“ ir šiemet šios pajamos išaugusios, nes, suprantama, priklauso nuo elektros kainų. Skardžius nemeluoja, kad „Litgrid“ gauna šias pajamas. Tačiau jo melas kyla iš esminių detalių nutylėjimo. Pirma, „perkrovos pajamas“ išsigalvojo ne „Litgrid“, o ir vėl ES biurokratų nustatytos ES prekybos elektra taisyklės. „Litgrid“ negali jų atsisakyti, įvesti ar atšaukti. Antra, tos pačios ES taisyklės labai konkrečiai numato prasmingą šių lėšų panaudojimą – elektros tinklų sinchronizacijai, t.y. perėjimui nuo rusiškojo pasaulio elektros tinklo BRELL prie europinio. Trečia, šios pajamos sudaro tik apie 200 milijonų eurų, kas skamba įspūdingai, tačiau bendrose Lietuvos elektros išlaidose sudaro mažą dalį ir jų atšaukimas niekaip neišspręstų elektros kainų problemos. „Litgrid“ net priėmė sprendimą dalį šių pajamų panaudoti vartotojų kompensacijoms (jei leis Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba), tačiau tai tik simbolinis veiksmas dėl jau įvardytos priežasties – kai ta suma bus padalinta vartotojams, šie kainų skirtumo net nepajaus. Demagogai kaip Skardžius nukreipia pagrįstą žmonių pyktį dėl elektros kainų visiškai beprasme kryptimi, kiti demagogai tai pasigauna ir skleidžia. Būkime atsargūs ir nepasiduokime pigiam politikavimui ir sąskaitų suvedinėjimui.

Apibendrinimas

Lietuva išgyvena kol kas tik gilėjančią energetikos sektoriaus krizę. Valstybė vyriausybės asmenyje yra nusišalinusi nuo vartotojų interesų gynimo. „Nepriklausomų tiekėjų“ priverstinis įvedimas leido suversti visą kaltę dėl elektros kainų patiems vartotojams, o ES taisyklės tarptautinėje elektros biržoje lemia beprotiškai pakilusias kainas. Tačiau visa tai spręsti yra valstybių problema. Vakarų Europoje tai greitai suprasta, o Lietuvoje bandoma pralaukti tylomis. Neleiskime, kad niekas neliktų atsakingas, o vyriausybė nusiplautų tiesiog amžinai dalindama kompensacijas iš mūsų visų mokesčių. Kompensacijos gali būti tik laikinas kelias iki kainas mažinančio sprendimo.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

realistas       2022-09-15 16:52

Rūpūs miltai, Sinica. Visos simpatijos jums ir NS vėl sudūžta. Jūsų straipsnyje nėra esminio atsakymo: ką daryti. Politikas neturi tik apžvelgti situaciją, neturi tik žiūrėti kaip daro kaimynai, bet privalo ir pasiūlyti ir sprendimą. Pas jus sprendimo nėra. Nėra jokio nurodymo ką darysite jūs paėmę valdžią. Tai kaip galiu balsuoti už jūsų judėjimą? Dėl Skardžiaus nesutinku, per pusę metų 128 mln., tai daug. Antra rusų nebijau, ne Lietuva yra priklausoma nuo BRELL žiedo, bet ir Rusija, Kaliningrado sritis yra lygiai taip pat priklausoma. Va todėl Rusija niekada ir nebuvo nutraukusi elektros tiekimo. Lietuvai išstoti iš BRELL yra nenaudinga, taip tai drąsus teiginys, bet tai realybė.

habilitâs       2022-09-15 14:52
habilitâs       2022-09-15 14:05

„šios pajamos sudaro tik apie 200 milijonų eurų“

Taip, tik € 183 mln per pirmą šių metų pusmetį, per sekantį pusmetį bus dar, mažų mažiausiai, 200 mln eurų, kuriuos „labdaringoji“ Motinos Terezos organizacija „Litgrid“ įsidės sau į kišienę. Dar tiek pat pasisavins Švedijos operatorius, t. y. bendrą suma, kurią paaukos Lietuvos elektros energijos vartotojai šiemet sieks apie 800 mln eurų.

Tai kas čia demagogas, o kas sėdi „Litgrido“ kišenėje?!

Nieko sau       2022-09-15 7:55

Nieko sau “tik 200 milijonų  eurų” Litgridui, tai maždaug apie 100eu nuo kiekvienos šeimos Roko Masiulio Litgrido firmai. V.Sinica,  ar ne gėda dergti Skardžių, kuris pasakė tiesą.

Turėjom       2022-09-15 6:49

Kai turėjom Ignalinos atominę elektrinę visoj Lietuvoj buvo elektros tinklai ir net pardavimui elektros jie buvo, tai kur jie pasidėjo, kad vėl reikia Litgridui lėšų elektros tinklams ir jie jas pasidaro pakeldami dešimteriopai kainą Lietuvos žmonėms.

pasiilgusiems bent kiek teisybės       2022-09-14 20:14

tiesos lašas totalinio valdžiagyvių melo jūroje:

laisvaslaikrastis.lt

kaput       2022-09-14 20:14

slavai,kaput….......

slava       2022-09-14 20:03

kapitalizmui

O tai ka       2022-09-14 19:01

..tai kapsuke papa ir yra tas mistinis julius milaitis,iseitu..,nes jis da pasivadina jules..As tai cia niekaip nieko nesuprantu,nes nieks zmoniskai nepaaiskina.Buk tai tas milaitis koks tai saugumietis,tik neaisku,kieno.Cia kazkas paslaptinga…

nu va, juliau Milaiti, tave jau kočioja        2022-09-14 18:55

ulia, ulia

Nu zinai,papa kapsuke       2022-09-14 17:07

...nu tikrai baisu,atidarai marazilke,kur vodke guli,o ten paaapa ir sako ...mur mur mur..,oi oi,kas darosi ant sio svieto..

Nu zinai,papa kapsuke       2022-09-14 17:03

einu nuo tu kvailysciu i trecia puslapi ir,negaliu patiket nuosavom akim,vel tu cia…Jau bijau eit saldytuvo atidaryt,rasciau tave tupinti susirietusi ir skaitanti zodyna…Buk geras,maldauju,neik kitur,a….

"Nu pravilno"       2022-09-14 16:55

Tas Diedas, kaip ir ta Laima-Maria-Lucia di Lammermoor, buvę kolchozų plėtros specialistai kartu su garsiąja Šatrija in corpore Kapsukėje. Visi aukščiausios mokslinės prabos - turbo specialistai ir specialistės. Kartu žada skrist į Marsą ir ten naujai bandyt atkurt kolchozus.

Hadrono kolaideris       2022-09-14 15:45

kazko man sinxronizuojasi su vakaryksciu drondalietu.Gal cia gliukai,sakau…

elektroniko nuotykiai       2022-09-14 15:39

tai kiek dar milijonų straipsnyje minimai mistinei sinchronizacijai reikės nuo mūsų nuplėšti tam Litbelui, oi atsiprašau Litgridui, čia gi ne antras Manheteno projektas ar hadronų kolaiderio statyba, taigi ponas Sinica nelaikykit mūsų durnais ir nebalinkit žulikų.

Nu nesikarsciuok taip       2022-09-14 12:18

Diedok.Ziu,oras pastaise,eik laukan,nebuk prie kompo.Pagenek obelis,agrastus,serbentus.Surink krituolius,zmanela nuves isspaust sulciu.A jau bulbiotes a nusikasei..Matai,kiek veiklos lauke,o tu,elektra elektra..,bus da tos ilektraaas,ma ja velniai,nesgadink tu sveikatas…

Diedas protinguoliam       2022-09-14 12:04

Jūs, propagandos nulipdyti “išminčiai” prisiminkit kaip balsavot Visagino- Astravo referendume.
Kryželį dėjot už tai, kad apsisaugot nuo atominės elektrinės, o ką gavot?
Neaiškios kokybės, ištisai gendantį ir dabar neveikiantį laužą dar arčiau, visai pašonėj pašonėj.
Jus apgavo kaip bukus nuo dekalono degradavusius kalchuoznykus.
Apgavo su skalūnais ir gruntiniais vandenym.
Kas ketveri metai apgauna politikai, o jūs vis tiek balsuojat.
Neįsivaizduoju kokio tūpumo reikia būt, kad gavus grėbliakočiu į snapą, vėl ir vėl lipt ant to pačio grėblio.
Kiekvienas tikintis propaganda ir politikais tai girtas durnas skruvintu snukiu bet tuo laimingas degradas.
Dar gal tikit šituo Sinica, kuris dedasi žino kaip sumažint elektros kainas Lietuvoje, Europoje ir Pasaulyje.

 

Oi tu diedai diedai       2022-09-14 11:16

...nebezinia,ka tau ir pasakyt.Geriau jau tu apie elektra nebekalbek.Varinek kokius nors pasakojimus apie senus laikus,reminiscencijas apie kolxozus ar da ka.Nekalbek apie tai,ko nesupranti.

DIEDAI,VISAI NUBLUDAI       2022-09-14 11:08

..tai jau ir be vandens mus visus nori palikt..,pamirsk tuos skalunus.Ant visai.

Diedas       2022-09-14 9:44

Pastaruoju metu paskaičius “protingus” komentarus jama žvengas.
Rūblinis vatnykas pasivadinęs “Ekspertas” siūlo energetinius reiklus spręst su rusais.
Vania, taigi Lietuva energetiškai priklausoma nuo Rusijos?
Ką turim?
Energetinį karą.
Ačiū gana jūsų malonės.
Vienintelis teisingas kelias turėt viską sava.
Atominei elektrinei Visagine nuliniai darbai padaryti, galima statyt.
Skalūnų dujų yra sau ir eksportui.
Ivan domoi!!!

Tata       2022-09-14 8:16

Sinica sąmoningai apeina visų tų algoritmų konstruotojų interesus. Tai „privatūs investuotojai“ į ESO Litgrin ir Ignitis, kurių siekis yra PELNAS, nesuderinamas su valstybės interesais - turėti kuo pigesnę energiją. Kas gauna didžiausią naudą iš SDG? Kas tie visi VAGYS? Pasirodo brangi dujų bačkia nieko negali išgelbėti - užsidarė tiek Achema, tiek Lifosa.

Ekspertas       2022-09-14 8:06

Išvados.
1. Konkurencinga energijos generacija užtikrina šalies ekonominį vystymąsi, nesant tokiai generacijai vystytis neįmanoma.
2. Saulė ir vėjas užims tik kelioliką procentų energijos balanse, dar įmanoma plėtoti biokurą, visi kiti ištekliai priklausomi nuo Rusijos, todėl Lietuvoje konkurencinga generacija įmanoma tik bendradarbiaujant su Rusija.
3. ES ir LT politikai yra neadekvatūs šizofrenikai, iliuzijų kliedėtojai nesuvokiantys energetikos svarbos, tvarumo ambicijos ir paradoksalūs algoritmai - tiesioginis įrodymas. Jie intelektualiai yra nepajėgūs išbristi iš krizės, kurią patys ir sukūrė.
4. Infliacija vis gilės, nes konpensavimai ir gamybos uždarymai reikalaus daugiau subsidijų, subsidijos reikalaus daugiau pinigų spausdinimo, o produkcijos mažėjimas vėl didins kainas. Stabilizuoti tai be Rusijos - nepavyks.
5. Ateina sunkūs laikai, kurie nušluos neadekvatų šaikas, iškils kiti lyderiai.

Diedas yra durnas       2022-09-14 7:36

1. Diedas yra durnas.
2. Jis to nesupranta.
Užuojauta.

Sinica ir vėl gina savo Masiulį       2022-09-14 7:29

Sinica nepraleido progos užsipulti Skardžių ir taip netiesiogiai “apginti” savo garbinamą “Independence” aferistą Roką Masiulį, nes Skardžius yra šį iždo vagį jau seniai demaskavęs. Dėl viso kito Sinica teisus, elektros kainos tikrai yra Europos komisijos proteguojama afera, tačiau būtų įdomu kada nors išgirsti autoriaus pasamprotavimus kaip ir kiek prie šios aferos prisideda jo globėjas Masiulis.

Nuo bet       2022-09-14 7:04

Bet dėl to litgrid Skardžius teisus, nes pelnas ten per šių metų pusmetį daug didesnis nei per pernai visus metus. Skaičiuojamas pelnas 1 mln per dieną. Susidaro vaizdas, kad pats suvedibejat kažkokias sąskaitas su Skardziumi.

Diedas       2022-09-14 6:29

Straipsnio apibendrinimas dviem žodžiais skirtas ypatingai bukiems:
KŪŪŪŪŪŪŪBYYYYYYYYLIUS KALTAS.
Oa
O šalia vykstantis karas, išardytos tiekimo linijos, sustabdytas elektros ir dujų eksportas iš Rusijos į Europą ir dėl to kilęs energijos deficitas, sugedusi Astravo elektrinė, Lietuvos energetinė priklausomybė nuo rusų malonės “ni pri čiom”
Šitas rašeiva demagogas ir mumi laiką durnais.
Jeigu elekros netrūktų o būtų perteklius, tai ji tose biržose kainuotų kelis centus.

 

Rekomenduojame

Dominykas Vanhara. Kremliaus diplomatinės pergalės

Italijos rinkimai – žemės drebėjimas ES?

Karas Ukrainoje. Du šimtai vienuoliktoji (rugsėjo 22 diena)

Danija nutraukia asmenų, jaunesnių nei 50 metų, skiepijimą nuo kovido infekcijos

Marius Parčiauskas. Kaip išliksim, jeigu tėvystę siesim tik su skurdu ir depresija?

Linas Karpavičius. Kaip vyksta manipuliavimas žmonėmis?

Marius Parčiauskas. Rusijai atnaujinti puolimą nėra jokių šansų

Flandrijos vyskupai oficialiai parėmė ir pasiūlė tos pačios lyties porų laiminimo ceremoniją

Audrius Globys, dr. Darius Alekna. Ką valdžiai sako apklausos?

Karas Ukrainoje. Du šimtai dešimtoji (rugsėjo 21 diena)

„Demografija yra mūsų pusėje“ – švedų repo atlikėjas sako juodaodžiams ir rudaodžiams, kad jie laimės prieš dešiniuosius

Ramūnas Aušrotas. Vaiko institucinės globos pertvarka Lietuvoje patiria fiasko?

Ką Europai reiškia dešiniųjų pergalė Švedijoje?

Likimo valiai paliktos lietuviškos mokyklos Lenkijoje: vadovėliai lenkų kalba, finansavimo trūkumas ir kova dėl išlikimo

Tos pačios lyties asmenų civilinė sąjunga bus lygi šeimos teisiniams santykiams – teisininkai

Civilinė sąjunga ruošiama už akių

Vengrija rizikuoja netekti 7,5 milijardų eurų ES lėšų

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.