Emigracija, imigracija, demografija

Vytautas Sinica. „Atvirų durų psichozė atveria europiečiams akis“

Tiesos.lt siūlo   2016 m. sausio 31 d. 19:09

7     

    

Vytautas Sinica. „Atvirų durų psichozė atveria europiečiams akis“

propatria.lt

Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“ Aurimas Perednis kalbino politologą Vytautą Sinicą apie pabėgėlių integracijos perspektyvas. Laidos pristatymas ir garso įrašas prieinamas ČIA.

Štai klausytoja teigia, kad turime gelbėti vaikus, moteris, neįgaliuosius ir tikrus karo pabėgėlius bei atskirti juos nuo jaunų vyrų, kurių tarp migrantų yra absoliuti dauguma. Pastariesiems siūloma parodyti duris. Ką galvojate apie tokią nuomonę?

Joje yra tiesos grūdas nebent ta prasme, kad pagrįstai keliami klausimai, kaip galėjo atsitikti, kad tūkstančiai ar net šimtai tūkstančių sveikų karinės tarnybos amžiaus vyrų paliko savo šalis ir šeimas ir pabėgo ieškoti geresnio gyvenimo Europoje. Egzistuoja moralinis klausimas, ką jie čia daro ir ar neturėtų ginti savo šeimų ir tėvynės, jei yra tikri pabėgėliai iš karo draskomų šalių. Šiaip, žinoma, negalima išvaryti vyrų ir palikti moteris ir vaikus. ES šalių pareigūnai, sienų apsaugos darbotojai turėtų stengtis atpažinti tikruosius pabėgėlius iš pavojaus zonomis tapusių šalių ir atskirti juos nuo pabėgėliais apsimetančių ekonominių migrantų.

Bet ką turėjo daryti tie vyrai iš Sirijos? Stoti į kieno pusę? Asado, ISIS, al-Nusros, Laisvosios opozicinės armijos? Kaip jiems ten kariauti?

Be abejo, pasirinkimas priklauso nuo kiekvieno žmogaus situacijos. Kurdai turi savo politines ištikimybes, dalis Sirijos gyventojų yra ištikimi Asadui, nepaisant to, kad prieš kelis metus pati visuomenė pradėjo revoliuciją. Faktas, kad niekas iš bėgančiųjų nestoja į ISIS stovyklą, nebent infiltruojasi tarp bėgančiųjų, kad patektų į Europą. Net kai nėra prie ko jungtis, galima formuoti pasipriešinimo judėjimą, kas buvo daroma pokario Lietuvoje. Klausimas labai sudėtingas, nes atsakymas visada priklauso nuo individualių aplinkybių.

Žmonės sako, kad reikia naujo Hitlerio, kad Europa nebūtų sunaikinta musulmonų. Kyla karštos reakcijos ir sunku suprasti, ką daryti šioje situacijoje. Viena vertus, reikia gelbėti žmones, vadovautis Europos humanizmo ir krikščioniškos demokratijos principais, kita vertus, matome, kas darosi ir kaip sunku suvaldyti situaciją.

Motyvas apie Hitlerį, neretai ir apie Breiviką, kurių esą prireiks Europai išgelbėti, darosi gana dažnas, bet aš į situaciją žvelgiu daug pozityviau. Jau vien tai, kas Europoje įvyko per pastarąjį pusmetį po to, kai Angela Merkel pakvietė visus norinčius atvykti į Europą ir kai šie nebetilpo Vokietijoje, pradėjo dalintis migrantais su kitomis šalimis, atskleidė labai daug naudingų dalykų Europos gyventojams. Pirmiausia, atskleidė nedemokratišką Europos Sąjungos sprendimų priėmimo pobūdį. Kvotų mechanizmas, ypač Vidurio Europos šalims, labai daug pasakė apie tai, kaip vis dėlto veikia Europos Sąjunga, ir matome tarp ES regionų kylančias įtampas, kurios natūralios ir neišvengiamos, nes šalys pamatė, kad nebegali pačios lemti savo sienų apsaugos ir kitų esminių valstybingumui dalykų. Taip pat pamatėme, kad žiniasklaida pati save cenzūruoja, ypač Vakarų ir Šiaurės Europos šalyse, kur yra dėsningai slepiami migrantų nusikaltimai, tai darant vien tam, kad būtų išvengta skandalų, priešiškumo ir etninių įtampų. Galiausiai pamatėme, kad šią krizę sukėlę politikai nelabai žino, kaip galima iš jos išeiti.

Visa tai, mano supratimu, veda prie to, jog paprasčiausiai prasidės savotiškas atsitraukimas atgal į nacionalines valstybes ir tolyn nuo atvirų durų politikos, ką ES šalys jau ir daro. Kadangi ES išorinės sienos nėra saugios, paradoksaliai jas saugo tik antieuropietiška vadinta Vengrija, pačios Šengeno zonos viduje ne viena šalis pradėjo kalbėti apie laikiną sienų uždarymą, deportacijas, apie terminus, kiek ilgiausiai jose gali pasilikti migrantai, prieš išsiunčiami namo. Baigiasi ta pradinė psichozė, skelbusi, kad visi gali atvažiuoti į Europą ir europiečiai visus išlaikys. Iš to sapno pabundama ir Europa su tuo susitvarkys be jokių hitlerių ir valstybės sankcionuoto smurto protrūkių – kaip žinome, nesankcionuoto smurto protrūkiai jau daug kur vyksta. Ilgojoje perspektyvoje Šengenas nesubyrės, o mes atsikandę multikultūralizmo visu jo grožiu, gyvensime laisvesnėje ir demokratiškesnėje Europoje, nei gyvenome pastaraisiais metais.

Pabaigoje – ar galima integruoti pabėgėlius?

Manau, kad šitos migrantų masės – daugiau nei milijono vien Vokietijoje – nėra įmanoma integruoti. Pavienius musulmonus yra įmanoma, ankstesnes migrantų bangas, nors ir nelabai sėkmingai, bet irgi bent iš dalies dar pavykdavo integruoti. Bet tai buvo žmonės, kurie suvokė, kad atvyksta į kitos kultūros šalis, kuriose turės prisitaikyti, dirbti arba važiuoti namo. Dabar migrantai atvyksta su kitais lūkesčiais, su nuostata „mus pakvietė ponia Merkel ir jūs turite mumis rūpintis“. Ši frazė, kurią jie greitai išmoko tarti vokiškai, yra reprezentatyvi – rodo paplitusį požiūrį. Žmones su tokiu požiūriu integruoti bus itin sunku ir, manau, apskritai neįmanoma.

propatria.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

ruta       2016-02-1 9:42

Tas nedomokratiskas Europos / Voketija - Prancuzija/ sprendimu pobudis , buvo aiskus nuo pat stojimo i ES , kai liepta uzdaryti / kam jiems valstybe , kuri stipri finansiskai ir neleis saves santazuoti ES ismokomis / veikiancia ir saugia Atomine .Europai reikejo pigios darbo jegos ir ji ja gavo ,su Lietuvos politiku pagalba , kurie labai greitai musu valstybe paverte greiciausiai nykstancia , trumpiausiai gyvenancia , nesirupinancia savo ateitimi / vaikais ,jaunimu/  , su didziulia socialine atskirtimi , korupcija , pirmaujancia savizudybiu skaiciumi ..

rupūs miltai       2016-02-1 7:27

Šita Lenkijoj įsikūrusi Mareko Malickio kontora, kurioje dirba 25 jo giminės nariai, turėtų susidomėt mūsų VSD. Ji dedasi tyrinėjanti Rytų Europs internetą, portalų reitingus, bet įtariu, kad jos tikroji paskirtis yra kita, nes užėjus į daugiau paveikslėliais ir reklamom primargintus portalus, kaip mat prilimpa Gemius failai, o po komentaro užtringa kompo darbas. Ji turi ir savo padalinį Lietuvoje greta Muzikos akademijos.

rupūs miltai       2016-02-1 7:14

po šio komentaro kažkodėl pradingo visi langai. Teko apsivalyt kompą nuo šnipinėjančių Mareko Malickio kontoros “Gemius” svetimkūnių failų.

rupūpūs miltai!       2016-02-1 6:57

Nesuprantu vieno - kas ir kodėl trukdo mūsų valdžiažmogims iš pabėgėlių rinktis ISIS persekiojamus kriksčionis?
Vienas iš tokių trukdytojų tai socdemų deguotas į EK, Eurazijos fanas,  Vytenis Andriukaitis, įsakęs “nediskriminuoti” pagal religiją. Gal jis žino apie kokį Putino planą Europą paversti Eurazijos provincija?

Prognozė       2016-01-31 22:05

Neabejoju, jog ES projektas yra užprogramuotas neišvengiamui žlugimui. Juk tai projektas, nukreiptas prieš prigimtines visuomenės vertybes: prieš Dievą, prieš tautines valstybes ir kultūras bei prieš dorovę. ES kuriamas žmogus - tai gyvūnžmogis, neturintis aiškios “seksualinės orentacijos”, be tautybės ir, aišku, bedievis. Tik darosi baisu, jog kol ES imperija žlugs, mes - lietuviai - galime suspėti prarasti savo valstybę.

> O tuos pasipriešinimo 2016-01-31 19:47        2016-01-31 21:12

Ar turite patvirtinimą savo parašytiems žodžiams ar šiaip rašinėjate laiko turėdamas dėl įvairovės ?
Paskaitykite yra straipsnis “Pogromas Stokholme: dešimtys ginkluotų vyrų medžiojo ir sumušė kitataučius”.

O tuos pasipriešinimo       2016-01-31 19:47

būrius bombarduos rusai.Neverta tokiems būriams būti savižudžiais,kai lošia galingos valstybės.Nejuokinkit.


Rekomenduojame

Liudvikas Jakimavičius. Papolitikuokim

Tikėjimo mokymo kongregacija: Tikintieji turi žinoti – ant kortos statoma moralinės tvarkos esmė, susijusi su visapusiška žmogaus gerove

Geroji Naujiena: būti Jo

Andrius Martinkus. 1/10, arba Mintys po rinkimų

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.