Dienos aktualija, Prezidento rinkimai 2019, Europarlamento rinkimai 2019

Vytautas Rubavičius. Virš Lietuvos pakibo „tuščio lapo“ politika

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gegužės 30 d. 11:41

25     

    

Vytautas Rubavičius. Virš Lietuvos pakibo „tuščio lapo“ politika

Pasibaigus rinkimų batalijų maratonams, partijų lyderiai ir jų aplinkos žmonės sutartinai ėmė kalbėti apie būtinumą persitvarkyti, atsižvelgiant į rinkimų rezultatus ir pasikeitusias politines nuotaikas. Tose kalbose bene labiausiai išplito visiems tarsi savaime aiški „tuščio lapo“ metafora. Valdantieji kviečia politinius partnerius stiprinti ir plėsti koaliciją, siūlydami pradėti nuo „tuščio lapo“. Partneriai, o ir kitos suinteresuotos politinės grupės rodo, kad tas „lapas“ priimtinas. Juolab kad ir išrinktajam prezidentui Gitanui Nausėdai ši metafora labai tinka – ji kuo puikiausiai įsirašo į jo esminę prezidentinės kompanijos nuostatą sodinti politines jėgas prie derybų stalo ir skatinti jas susikalbėti. Tad vertėtų kiek pasiaiškinti, koks tas galimas „tuščio lapo“ politikos turinys, nes nei partijų lyderiai, nei įtakingos politikų grupuotės, nei pats išrinktasis prezidentas jokiu būdu nevaikšto su tuščiais sąmonės „lapais“ – visi galimų politinių derybų dalyviai turi savo politinius ir asmeninius tikslus bei lūkesčius, visi jie savaip įsivaizduoja Lietuvos artimiausią ateitį, visi jie nelabai suvokia, kaip keisis Europos Sąjungos raidos scenarijus išsirinkus naujus aukščiausius ES vadovus.

„Tuščio lapo“ metafora pirmiausia akivaizdžiai rodo, kad valdantieji žalieji valstiečiai politiškai susilpnėjo, tad jiems būtina vienaip ar kitaip sutelkti jėgas, kitaip tariant, atsijauninti. Ramūno Karbauskio partiją susilpnino ne tiek įvairių rinkimų rezultatai, kiek paties lyderio, sakytume, vaikiškai neatsakingi aiškinimai apie laukiamus neįtikėtinus laimėjimus, o jau vėliau – aikštingavimas apie norus nusimesti valstybės valdymo „naštą“ ir perleisti tarsi apkartusį valdžios pyragą opozicijai. O juk Karbauskiui, kaip patyrusiam politikui, labai gerai žinoma pagrindinė politikos taisyklė – dėk visas jėgas pergalei, tačiau niekaip viešai nekalbėk apie laukiamą laimėjimo „vaisiaus“ dydį. Antraip net laimėjęs „ne taip“ gali visuomenės akyse būt pavaizduotas pralaimėjusiu. Ir ne tik priešininkų ar negerbėjų, bet ir dalies savųjų. Tačiau nereikėjo nė priešininkų vaizdavimo – to darbo ėmėsi pats partijos lyderis. Jam pritarinėti puolė ir premjeras Saulius Skvernelis – nutarė kuo greičiau po pralaimėtų prezidento rinkimų pasitikrinti partiečių pasitikėjimą.  O jau vėliau ėmė viešai miglotai svarstyti apie savo politinę ateitį, leisdamas kai kam suprasti, kad ji gali būti ir nesiejama su Karbauskio partija.

Sunku suvokti, kas vertė du aukščiausio rango Lietuvos politikus daryti tokias vaikiškas viešųjų ryšių požiūriu klaidas – ambicijos, vidinė kova dėl partijos išlaikymo ar jos didžiosios dalies užvaldymo, menkoki aptarnaujančių „specialistų“ gebėjimai?.. Tiesa, kartais ir „aptarnaujantieji“ gali pasirodyti žaidžią protingą, tačiau jau kitiems politiniams užsakovams reikalingą žaidimą. Pridėkime dar ir nesiliaujantį žiniasklaidos spaudimą Karbauskiui ir kai kurių Karbauskio nemėgstančios žiniasklaidos didžiūnų atvirai rodytą simpatiją Skverneliui. Pasitikrinus Skverneliui, tikrintis verčiamas ir partijos lyderis. Tačiau juk ir jam pasitikrinus vidinės įtampos neišnyks, nes premjeras iki įgaliojimų grąžinimo prezidentui gali apie save suburti nemenką jį palaikančių seimūnų grupę. Juolab kad toks branduolys jau bręsta.   

Žaliųjų valstiečių koalicijos partneriams tos įtampos kuo puikiausiai žinomos. „Tuščias lapas“ jiems yra naujos galimybės gauti didesnę politinės valdžios pyrago dalį, tad prie „tuščio lapo“ sėdama tikrai ne su tuščiais norais, o su aiškiais ministrų kėdžių skaičiais. Žiūrėk, iš ryto kuris nors partijos lyderis kalba apie darbą Lietuvai ir programinių dalykų įgyvendinimą, šiukštu nesiejant tų dalykų su jokiais postais, o jau vakare įtakingas bendražygis ar bendražygė jau drąsiai praneša apie geidžiamus – tris. Tačiau tose dalybose, neabejotina, jau aktyviai dalyvaus ir išrinktasis prezidentas, kuriam veriasi galimybė labai aiškiai įtvirtinti savo iškeltos „gerovės valstybės“ siekių nuostatas. Drįstu manyti, kad užbėgdamas už akių išrinktojo prezidento norams premjeras jau prakalbo apie visai naujos vyriausybės viziją. O ji ir šiaip jau neišvengiama. Tik klausimas – kas numatytas premjeru? Pokalbiuose su išrinktuoju prezidentu svarbus bus Seimo vykdomo bankų veiklos krizės metais tyrimo likimas. Drįstu manyti, kad Stasys Jakeliūnas jau suprato trukdysiąs „tuščio lapo“ politikai, tad apsisprendė vyksiąs į saldžią Europos Parlamento tremtį, nes išrinktasis prezidentas jau spėjo pareikšti savo nuomonę apie to tyrimo ydingumą. Tačiau ir Nausėdai tas tyrimas, nepaisant nemalonių asociacijų, galėtų būti naudingas – padėtų apsivalyti nuo ištikimųjų išliekančių prezidentės Dalios Grybauskaitės kadrų, taip pat ir nuo mūsų didžiojo bankininko, ofšorinių sąskaitų specialisto.

Žaliųjų valstiečių skilimas buvo užkoduotas jau Karbauskio ir Skvernelio jungtyje, nes Skverneliui partija buvo reikalinga strateginiam tikslui įgyvendinti – tapti Lietuvos prezidentu. Nepavyko, nors kovota smagiai ir išmoningai. Vargu ar jau tokia galimybė bepasikartos. Tad jam Karbauskio partija reikalinga tik premjero postui išsaugoti ar iš „tuščio lapo“ kitą svarią instituciją ištraukti. Jis kuo puikiausiai žino, kad niekaip negalės užvaldyti viso Karbauskio elektorato, o ankstesnių partijų skaldytojų politiniai likimai – kaip ant delno. Drįstu manyti, kad kebliausia šiuo metu yra prie „tuščio lapo“ sėsinčio Karbauskio padėtis – jam tenka politinės lygtys su daugiausia nežinomųjų. Būtina stiprinti ir partiją, ir koaliciją. Tačiau svarbiausia – savo politinį institucinį svorį. Kaip tik tas svoris bus svarbus ir pokalbiuose su išrinktuoju prezidentu. „Tuščias lapas“ teikia galimybę perkratyti Seimo vadovybę ir imti Seimo pirmininko kėdę. Juolab kad dabartinis Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis vis labiau ima reikšti savo ypatingą nuomonę. Tačiau klausimas – ar leis Karbauskiui sustiprėti savieji pasitikrinusieji ir bandantys įgyvendinti savus tikslus? Daug yra nežinomųjų ir šypseningo dantų griežimo, virstančio spalvingais žiniasklaidos dauginamais burbulais, tačiau jau tokia ta Lietuvą užgriuvusios „tuščio lapo“ politikos tikrovė. 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Šukuosena "Atsigręžk, praeivi"       2019-06-2 18:40

Mados klyksmas ar apsileidimas? Kartais reiktų ir į save pažiūrėti veidrodyje.

Netuščias lapas       2019-06-1 7:59

Nejaugi kada nors buvo kitaip? Moralinių vertybių atžvilgiu Seimo politikų galvose visuomet buvo tik „tuščias lapas“.

Teisingai        2019-05-31 15:28

būtų jei premjeru taptų geriausias ministras vyriausybėj pons Veryga .

Teisingai pavaizduota valdančiųjų situacija       2019-05-31 10:43

Tai ne delfinių pletkologų tauškalai, su kuo daugiau įžeidimų ir pasikoliojimų

Simbolika       2019-05-30 22:36

Tuščias lapas, tai kaip tuščia smegeminė, jiems nieko nėr brangesnio už valdžios troškimą, ir prigalvos visko tiek, kad ten ilgiau užsibūtų.

Tvankstas       2019-05-30 22:29

dr. Jonas Ramanauskas .(JavaScript must be enabled to view this email address)———žmogeli, koks šarikovas esi nepraustasnukis.
Noriu priminti, kad pačiam kreipiantis į mane ‘žioplį’, reikia rašyti ‘žioply’, nes lietuviai kreipiasi šauksmininko linksniu.

meda       2019-05-30 20:54

kas tas skvernelis per asaba, pedofilu gynejas, kazkoks mentas varles akimis,  zmones jo nekencia vin uz Sadunaites yzeidinejima…
  maut jy lauk lai toliau vadovauja savo 240 ambalam…

ne-a       2019-05-30 20:08

kodėl “be pabaigos”?
kaip tik- Pabaiga jau labai arti.

O gal?       2019-05-30 20:04

O gal pas tamstas vietoje smegenų ir yra tas rulonas? Kaip papūgos pasigriebė žodį ir kudakuoja be pabaigos.

nusvilusi namų šeimininkė       2019-05-30 19:57

O gal tuščios politikos lapais išsitapetuoti sienas?

rulon       2019-05-30 19:54

Tuščias tualetinio popieriaus lapas yra tinkamas panaudoti.

$+$       2019-05-30 19:50

Tštybės mugėje – „tuščio lapo” politika, tiesig, stulbinanti ir neįkainojama naujovė #brangiemslietuvosžmonėms.

lapas       2019-05-30 19:04

“politika” lietuviams lyg vantos lapas prilipęs prie subinės.
kodėl prie subinės?
todėl, kad tautiečiai “galvoja” subine.

////durn. Jonas Ramanauskas       2019-05-30 15:55

Nieks nekaltas pats save taip įvardini

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2019-05-30 15:43

Matau, kad antikonstitucininkai nori būti mano pagirti už savo veiklą prieš Valstybę. Tikri DURNIAI. Negaliu atsistebėti smile smile smile Vargšeliai.

Taip, taip.       2019-05-30 15:19

Nešvarios sąžinės savininkai geriau te pasėdi užpečkyje, nes būsite paviešinti, jei ne šiandien, tai greitu laiku arba patys, kaip anie, sušoksite “ožio” šokį.

stasys        2019-05-30 14:39

V.Rubavičius .. smagiai skaitosi smile svarbiausia kad viskas kaip ant delno išdėstyta . Ar tik besikeičianti situacija valstiečiams neatneš daugiau nusivylimo .?  G.Nausėda nors ir naujokas bet gali ir pakoreguoti ta “balto lapo “daugumos planus .Pas mus ‘vsd ruselyje’ visa dar sakoma ‘nešok aukščiau bambos jei kelnės be diržo’ .. gali nusileisti nuogu pimpa..u

cha, atsibudo iš pagyrių       2019-05-30 14:29

durn. Jonas Ramanauskas .(JavaScript must be enabled to view this email address)

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2019-05-30 14:23

Citata: “Sunku suvokti, kas vertė du aukščiausio rango Lietuvos politikus daryti tokias vaikiškas viešųjų ryšių požiūriu klaidas – ambicijos, vidinė kova dėl partijos išlaikymo ar jos didžiosios dalies užvaldymo, menkoki aptarnaujančių „specialistų“ gebėjimai?”
*
Kas kas??? Ar filosofe Vytautai Rubavičiau esi DURNAS? Aukščiausio rango ir dar Lietuvos politikai?
JIE VISI YRA ANTIKONSTITUCININKAI, asmenys be moralės, be garbės, be sąžinės ir be teisingumo.

Tamsta RUBAVIČIAU pats būdamas ANTIKONSTITUCININKAS remi ANTIKONSTITUCINIKUS, remi savo “CHEBRĄ”. O ar nežinai, kad kuriant teisinę valstybę reikia laikytis Konstitucijos? Ne, nežinai ir NEVYKDAI, esi ne filosofas, o PROPAGANDISTAS, antikonstitucinis propagandistas, kaip ir S.Gorodeckis, Ž. Pavilionis, E,Jakilaitis ir kita publika Seime ...... Tpfu….

mutabor        2019-05-30 14:18

jei karvauskis giriasi laimėjęs tris rinkimus ,tai kam tada iš naujo buriama koalicija? ir kas nuo to pasikeis? 30 tūkstančių emigrantų,1000 nusižudžiusių ,dar keliasdešimt uždarytų mokyklų.

Yra dar toks anekdotas       2019-05-30 13:26

apie lietuvišką būdą, kai pragare atsidūrę žmogeliai verda smalos kubile. Vienas kubilas pilnas žydų, o kitas lietuvių. Tad vienam židukui pavyko išlysti iš jo, jis su savimi išsitempė ir visus kitus. Su lietuvaičiais buvo kitaip. Kai vienam taip pat susidarė analogiška galimybė, tai kiti įsikibo į jį ir įtraukė atgalios. Manau, kad dabar yra tokia politinė situacija, kai kovojant dėl valdžios, vienas kitą įdavinės tol, kol visi bus matomi su savo blogais darbeliais. Apsivalys Lietuva su savuoju, unikaliu ir nepakartojamu charakteriu.

Žodžio laisvė...       2019-05-30 13:24

Seimo Pirmininke galėtų būti R.Baškienė,O jei nesutiktų Premjeru būti S.Skvernelis,tai labai tiktų juo būti jaunas Ūkio ministras V.Sinkevičius.

Pildosi Evangelijos žodžiai       2019-05-30 13:19

“Tada Jėzus pradėjo kalbėti pirmiausia į savo mokinius: „Saugokitės fariziejų raugo, tai yra veidmainystės. Nėra nieko uždengto, kas nebus atidengta, ir nieko paslėpto, kas nepasidarys žinoma. Ką kalbėjote patamsyje, skambės šviesoje, ir ką šnibždėjote į ausį kambariuose, bus garsiai skelbiama nuo stogų!”

Gal sakau,       2019-05-30 13:02

matykime ženklus. Pirmame ture laimėjo jauni, bet jų sąžinė ėmė ir pasirodė nuogut nuogutėlė šokyje su ragučiais. Tad ir jiems linkiu pirmiausia apsivalyti savo sąžinę ir dirbti “Vardan to Lietuvos”, kad liktų jūsų vardai istorijoje ne, kaip stalino, kuris įveikė hitlerį ir virtusiu tikru šėtonu, o kukliu Mohand Karamčand Gandžiu arba savos istorijos vertu lyderiu.

Gal sakau,       2019-05-30 12:55

reiktų keisti “tuščio lapo” politiką į ŠVARAUS LAPO politiką, nesidangstant po jokia ale gražia kauke, kuri privalo būti visiems ale maloni. Manau, kad įmanoma politika, kai aš darau vardan Lietuvos su švaria sąžine, t.y. neturiu jokių egoistinių tikslų. Todėl ir manau, kad čia labiausiai tinka tik jaunas lyderis, nesugadintas jokios partinės ideologijos.

Rekomenduojame

Jurga Lago. Toji Yoko Ono instaliacija banke su 141 grabeliu man atrodo iliustruojanti…

Tomas Čyvas. Aptvarienos naujienos

Atono kalno vienuoliams prokurorai iškėlė bylą dėl raginimo nesiskiepyti

Česlovas Iškauskas. Savaitės pjūvis. „Trys raidės“ – atverta Pandoros skrynia

Australai iš tiesų turėjo pykti ne ant Novako Djokovičiaus

Romaldas Abugelis. Apie laimę ir gerovę

JAV valstybės sekretorius Anthony Blinken: Rusijos agresijos žmogiškoji kaina bus daug kartų didesnė, nei matėme iki šiol

Prof. Jonas Jasaitis. Atsiliepiant į A. Blinkeno kalbą Berlyne, skirtą pasaulio tautoms

Garsus medicinos žurnalas skelbia, kad Facebook‘o neobjektyviame „faktų tikrinime“ nėra atskaitomybės

Už balos. Ko diktatoriai išmoko apie Bideną 2021-aisiais?

Chaotiška Baideno spaudos konferencija: perkrovimas virto perdozavimu

Eurokomisarė migrantų atstūmimo klausimu išlieka griežta: tai neturi vietos ES

Ignas Vėgėlė. Kai aliejaus žinios tampa niekam neįdomios, tenka atidirbti propagandai

Tikrieji neapykantos kurstytojai – LRT nori atverti pragarą?

Moterimi persirenginėjęs Airijos kunigas nutraukė savo tarnystę: nesulaukė palaikymo iš vyskupo

Europos Komisija atsisako skelbti Ursulos von der Leyen ir Pfizer korporacijos vadovo susirašinėjimo žinutes

Edvardas Čiuldė. Dar kartą apie Vilniaus universitetą: universiteto dvasios atstatyti jau nepavyks niekados niekam

Vytautas Sinica. Valdžia su visuomenės dauguma ir toliau renkasi gyventi karo sąlygomis

Dominykas Vanhara. Ar Šimonytės vyriausybė vis dar turi pasitikėjimą Seime?

Leonas Milčius. Išduoti Sąjūdžio pažadai ir vertybės, pažeminta lietuvių valstybinė kalba

Daiva Tamošaitytė. Dvi Lietuvos: kas daugiau?

Bažnyčios krizės grimasos: Čikagos kardinolas vadovavo pagoniškai ceremonijai

Anglija panaikina visus COVID pasus, reikalavimus dėvėti kaukes, darbo apribojimus

Vytautas Radžvilas. Žvelgiant į seną nuotrauką

Albertas Žostautas. Jie sulaužė Lietuvos Konstituciją ir išdavė

Vytautas Radžvilas. Prisikėlė jedinstvo ir LKP, pasidalijusi į skirtingų pasivadinimų atskiras partijas

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Klausimai ir atsakymai

Nacionalinis susivienijimas dėl galimos korupcijos Vilniaus savivaldybėje kreipėsi į STT

Lenkija: kritikuoti Kiniją vien tam, kad įtiktume Amerikai nėra mūsų interesas

Vytautas Sinica. „Valdantieji meluoja, kad dėl asmenvardžių nepažeidžia Konstitucijos“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.