Dienos aktualija, Demokratija ir valdymas, Geopolitika

Vytautas Rubavičius. Vakarietiškoji demokratija ir geopolitika po Karūnuotojo antpuolio

Tiesos.lt redakcija   2020 m. balandžio 2 d. 22:03

18     

    

Vytautas Rubavičius. Vakarietiškoji demokratija ir geopolitika po Karūnuotojo antpuolio

Įvairiuose žiniasklaidos kanaluose bei ekranuose daugėja pamąstymų apie Karūnuotojo paskatintus globalius pasaulio pokyčius. Jau beveik sutariama, kad teks peržiūrėti įsigalėjusią neoliberalistinę globalizacijos ideologiją, o su ja ir keisti požiūrį į nacionalinių valstybių reikšmę ir vietą pasaulio sąrangoje – ne vadinamoji „laisvoji rinka“, o nacionalinės valstybės tapo pagrindinėmis kovos su pandemija jėgomis. Šioje kovoje vėlei iškilo taip įvairiausios pakraipos neoliberalų ir ypač neoliberalios mąstysenos užkrėsto jaunimo nemėgstamų „sienų“ bei „atsiribojimo nuo Kito“ reikšmė. Vėlei aiškėja, kad Kitas gali būti ir grėsmingas, o svetingumui būtinas apdairumas ir sveikas protas. Koks pirmasis būtinas kovos su karūnuotuoju veiksmas? Karantinas. Valstybinis išorinis ir vidinis, kai uždaromi tam tikri rajonai. Kas veiksmingai gali tokią padėtį įvesti ir ją palaikyti? Valstybė. Valstybės rankose yra ir sveikatos apsaugos sistema. Ji veikia tuo geriau, kuo mažiau pažeista neoliberalistinio viruso. Ir, suprantama, kuo geriau finansuojama ir valdoma.

Pandemijos krizės akivaizdoje ryškėja ir jau senokai aptariamos vakrietiškosios demokratijos ydos. Viena pagrindinių – iškėlus individualizmą ir nuvertinus bei marginalizavus bendruomeniškumą, problemiškas tapo individualistiškai suvokiamų besąlygiškų teisių ir pareigų santykis. Esu laisvas, darau ką noriu, o ypač darau „babkes“. Man terūpi mano laisvės ir mano interesai, o mano laisvė – tai „laisvė rinktis“. Šalin visokius suvaržymus, visokius tautiškumus ir bendruomeniškumus, visokias „sienas“, visokius lyčių „normalumus“. Kitas svarbus dalykas tas, kad daugelis demokratinių valstybių piliečių jaučia pačią demokratiją tapus procedūrine ir vis labiau netenkančia gyvybingo turinio, kurį teikia vietinis bendruomenių gyvenimas. Iškilus įvairiems valstybiniams junginiams demokratija ėmė priklausyti nuo niekieno nerinkto ir niekam neatsakingo tarptautinio kosmopolitinio elito valios ir jo pasaulio reikalų supratimo. Tas elitas krizės sąlygomis pasirodė esantis nelabai veiksmingas ir ganėtinai nepaslankus bei siaurakaktiškas. Tad pagrindinius kovos su pandemija uždavinius tenka spręsti pačioms valstybėms. Suprantama, pasitelkiant tarptautinius ryšius ir valstybių sąjungų paramą. Kaip jau minėjome, pirmasis rimtas atsako į pandemiją veiksmas – karantinas. Jam reikalinga valdžios koncentracija. Tik suėmus vykdomąją valdžią į „vienas rankas“ galimi veiksmingi sprendimai. Tam įvedamos įvairių pavidalų nepaprastosios padėtys. Tad apribojamos demokratijos teisės. O kas jei pandemijos ims kartotis? Kaip plėtoti demokratiją karantinų sąlygomis?

Į visas pasaulio šalis keliauja valstybėms su pandemija padedančios kovoti Kinijos pagalbos siuntos. Kinija tapo geriausiai su užkratu susitvarkančios didžiosios pasaulio galybės pavyzdžiu. Nemanykime, kad kova su pandemija kaip nors atidėjo didžiąją geopolitiką ir civilizacijų varžytuves. Didžiosios galios visada iš pasaulinių krizių stengėsi ir stengiasi išspausti sau politinės naudos, kitaip tariant, padidinti savo galią. Šiuo atžvilgiu svarbu suvokti, kad poltinė galia visada yra santykiška, visada yra valstybių santykių rezultatas. Ji kinta ir dėl vidinių, ir dėl išorinių dalykų. Niekada nėra pastovi. Visų didžiųjų pasaulio galių tikslas yra stiprinti savo galią. Vieni tai daro plėsdami pasaulyje demokratijas ir žmogaus teise, o kiti – stiprindami ekonomiką ir didindami kitų šalių ekonominę ir politinę priklausomybę. Į visas krizes dera žvelgti ir cinišku geopolitiniu požiūriu. Kadangi politinė galia yra santykiška, tai svarbu yra ne pati krizė, o jos eigoje ir po jos susiklostantys nauji santykiai. Kadangi krizė paliečia visus, tai svarbiausia, kas mažiausiai nukentės arba nukentės taip, kad naujomis sąlygomis jo galia vis dėlto padidės kitų atžvilgiu. Teikdama pagalbą Kinija, ačiū jai už tai, niekaip neužmirš savo geopolitinių tikslų ir galios stiprinimo uždavinių. Kaip ir Jungtinės Amerikos Valstybės. Pastarosios buvo sukaupusios didelę kovų su pandemijomis patirtį, tačiau dabartiniam iššūkiui pasirodė esančios nepasiruošusios, nors tam turėjo laiko ir Kinijos pavyzdį. Pasaulis stebi, ir kaip su naujais iššūkiais tvarkosi amerikietiškoji sveikatos apsaugos sistema, kurioje ilgą laiką tvirtinami prekiniai santykiai.

Išryškėjusiose Kinijos ir Jungtinių Valstijų kovos peripetijose (prisiminkime taip ir nesibaigusius prekybos karus, paveikusius viso pasaulio ekonomiką) labai svarbus yra pasaulinės galios įvaizdis. Jis kuriamas kovos su pandemija eiga ir pagalbos kitoms šalims būdais. Pasaulis stebi, kaip tvarkomasi su užkratu ir kas imasi pasaulinio kovos su juo lyderio vaidmens. Šiuo atžvilgiu Kinija kaupia didelį simbolinį įvaizdžio kapitalą. Ypač atsižvelgiant į Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo pareiškimus apie Amerikai teksiančius išgyventi sunkumus ir šimtatūkstantines mirtis. Tad pasaulis, niekam nesitikint, regi, kaip kovos su pandemija lyderystę be kovos perėmė Kinija. Vargu ar čia ką gali pakeisti amerikiečių noras tarptautinių santykių plotmėje įteisinti „kiniško viruso“ pavadinimą. Daugeliui šalių svarbu gauti pagalbos siuntinius, o ne įžeisti kinus, juolab žinant, kad jie tokių dalykų niekada negirdom nenuleidžia. Vokietija paragino pasaulio šalis kurti bendrą kovos su pandemija frontą. Gražus pasiūlymas, tačiau ar nuoširdus ir įgyvendinamas. Juk jau yra Pasaulinė svaikatos organizacija. Gal čia tiesiog rodoma demokratinio pasaulio iniciatyva? Juk aukščiausio rango politikai puikiai žino, kad pirmiausia būtina išspręsti klausimą – kas tokiam frontui vadovaus? Svarbiausias klausimas, nes bendrame katile neįmanoma kurti savo pasaulinės galios įvaizdžio. Vargu ar Kinija leistųsi kieno nors vadovaujama, tad kam jai įsijungti į naują politinį darinį. Juolab kad ji jau imasi ryžtingų ekonomikos gaivinimo veiksmų, kurie gali dar labiau su ja „susieti“ daugelį pasaulio šalių. Lygiai kaip ir Jungtinės Valstijos nesileistų jokioje organizacijoje ar fronte tapti priklausomomis nuo Kinijos ar kokio tarptautinio „komiteto“.

Žvelgiant pro geopolitikos ir galios stiprinimo prizmę, svarbu nuvokti mūsų kaimynės Rusijos elgesį. Kaip jau minėjau, galia yra santykiška. Pavyzdžiui, pasaulio galių santykiuose vienos valstybės galia gali sumenkti, tačiau ji gali padidėti jos kaimynės ar kaimynių atžvilgiu. Kitaip tariant, kitame galių santykių lygmenyje. Neturint galimybių gilintis į pasaulinio lygmens santykius, artimesnėje aplinkoje pandemija gali padėti Rusijai stiprinti poveikį Ukrainai ir kai kurioms kitoms Europos Sąjungos šalims. Juk didėja dvišalių valstybinių santykių reikšmė. ES bus užsiėmusi pandemijos padariniais, pavyzdžiui, Italijos ir Ispanijos „gelbėjimu“, taip pat ir visos Sąjungos stygavimu, tad agresyviai Rusijos politikai randasi naujų galmybių, o sykiu ir poveikio galios. Ukraina buvo ir bus pagrindinis taikinys. Pandemija Ukrainos tikrai nesustiprins, ir Rusijos atžvilgiu jos santykinė galia tikrai nepadidės. Tad šiam regionui Europos Sąjungai derėtų skirti dar daugiau geopolitinio dėmesio.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Katė       2020-04-9 11:44

labai geras, pamastyti verčiantis straipsnis. Ačiū Autoriui.

Katė       2020-04-9 11:42

Straipsnis - labai geras, verčiantis pamąstyti

D.T.       2020-04-5 18:39

Tikrai po sios krizes bus didelis sprogimas.Ar tik neprasides kapitalizmos pabaigos pradzia.JUk visos visuomenines formacijos kaip prasidedavo taip ir baigdavos.Aisku tai ne bus per metus bet pradzia jau yra-bus ir pabaiga.

abc.       2020-04-3 22:23

kieti tuteišai -kaip nemiršta nuo koronos, liat nors šaudyk.tenka mirusiem seneliam pripaišyt koroną. neaplenksim italijos, bet vis šis tas…

Trabantas       2020-04-3 21:18

Viskas gana logiška ir panašu į tiesą, išskyrus paskutinių pastraipų teiginius apie sustiprėsiančią Rusijos galią. Virusas kirs ir per ją dar stipriau, nei galime įsivaizduoti.  O motušė Rusija, nežiūrint visos jos propagandos, kybarojasi ant bedugnės krašto dėl smukusių naftos kainų ir katastrofos su rublio kursu. Rusijoje visiškos beviltiškės, ir jokių tokių politinių dividendų iš koronės ji tikrai nepasidarys.

???       2020-04-3 20:19

Kas ten tokia kliedi viršuje Vaido stiliumi? Čia dabar taip visi trolins?

Gydytojai       2020-04-3 14:22

irgi šoke.Gyvenimas juos pastatė prieš pačią jų profesijos esmę:“gydyti ,padėti”.Ir nebus jokių pakišų ir galima net pačiam susirgti ir dar blogiau.Bet priesaika duota.Štai čia ir atsiskleidžia jų specialybės grožis,jų išskirtinumas,jų dieviškumas,kurį neoliberalizmo įtakoje jie buvo pražiūrėję.Na,o “kas turi,tam pridėta.”

Iš tiesų,tarybinę       2020-04-3 13:44

mediciną reikėjo tik modernizuoti ir jokiu būdu negriauti tik dėl to,kad tai tarybinė.Trumpui geros rusiškos medicinos prekės,o mes ubagai mokam užsienio firmoms kosmines kainas už  vaistus.Ir dėl šio koronoviruso eina yojutube ištisai rusų ,ukrainiečių daktarų mokymai,kaip elgtis pačiomis pigiausiomis priemonėmis.Pas mus eina tik panikos kėlimas.

tiek>habilitās 2020-04-3 9:58       2020-04-3 12:16

„Valstybės rankose yra ir sveikatos apsaugos sistema. Ji veikia tuo geriau, kuo mažiau pažeista neoliberalistinio viruso.“ -  Tarybinė medicina veikė žymiai geriau ir efektyviau . Ypač masinės ligų prevencijos srityje - net lygint nėra ko . Nes nėra su kuo lygint aplamai (pvz. tuberkuliozės ankstyvoji masinė prevencija ). O kas link kyšinikavimo - tai čia turėtų būti sisteminis požiūris : kurioj sistemoj godulys labiau subujojęs,net skatinamas ir giriamas ? Manau atsakymas tikrai pačiam nepatiks ,nors yra neabejontinai aiškus .

Šypsenėlė tokia - patenkintumo -       2020-04-3 12:13

ne vietoje.

Pas rusus pigūs        2020-04-3 10:00

geri senoviški vaistai.Briuselis neleidžia pirkti?

habilitās       2020-04-3 9:58

Citata:
„Valstybės rankose yra ir sveikatos apsaugos sistema. Ji veikia tuo geriau, kuo mažiau pažeista neoliberalistinio viruso.“
Lietuvos sveikatos apsaugos sistema dar nėra išsigydžiusi nuo komunistinio viruso – kyšių ėmimo. Pabandyk nueiti pas kardiologę ar urologą. Tuščiomis…
Kai A. Veryga pareiškė, jog gydytojų didelis sergamumas virusu, susijęs su jų pomėgiu keliauti, kilo nepasitenkinimo šaršalas. Atseit, gydytojai užsikrečia ligoninėse. O iš gastrolių sugrįžę gydytojai, kur eina? Į kaimo sodybą šieno ravėti?! Kiek gydytojų atostogavo sausio, vasario ir kovo mėnesį ir ką jie veikė? Antarktidoje pingvinus lesino?! Tie pirmieji, kurie mirė nuo viruso, nuo ko jie užsikrėtė?!
O juk gydytojai išsilavinę žmonės, sąmoningumo lygis turėtų būti aukštesnis už kitų, tokioje situacijoje. Perspėjimai apie pandemijos grėsmę pasirodė jau gruodžio mėnesį, bet… 

ah1       2020-04-3 9:57

kam naudingas COVID19? :https://youtu.be/7SbhMdtNcPE

>rusas ir virusas       2020-04-3 9:54

Paskaičius tokį LIETUVIO (?) rašytą komentarą, pasidaro gėda savo lietuviškos tautybės.

ah1       2020-04-3 9:42

kol zombiauja karūnuotas X,  versija https://youtu.be/KgcmDEpv8_s
Cover ID. Priedanga identifikacijos. Operacija cover ID,  priedanga identifikacijos?

Madonna Corona 2020       2020-04-3 6:04

If this is true, it means that Trump has re-taken control of Federal Reserve. Ir jo neištiks Kenedžio likimas. Ko mūsų LRT dezistės apie tai nieko nesako iliuzijų ištroškusiems, paikiems ir naiviems tautiečiams?

Ateina       2020-04-3 5:58

nauja Despotija - Blogio imperijos sąjungininkų diktatūra, bet jaunimui dzin. Jam tai patinka - rinks vėl Šimašių ir Co.

manau       2020-04-2 22:45

eu jau greitai tikrai nebebus, tiesiog ji isnyks

Rekomenduojame

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Įvadinis pastabos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Politinis spektaklis „Radikalus kompromisas“

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt ketvirtoji (gegužės 18) diena

Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!

Kalifornijos švietimo apygarda tiria moksleivius klausdama, kaip dažnai jie leidžia laiką su skirtingos lytinės tapatybės žmonėmis

Marius Markuckas. Buitinės politologijos prabanga karo fone

Vytautas Rubavičius. Šlovė šventiems kariams – Mariupolio gynėjams

Dovilas Petkus. Apie savą ir svetimą istoriją ir kovą „su kaulais“

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt pirmoji (gegužės 15-oji) diena

Nuo Romo Kalantos aukos praėjo 50 metų

Indijos chirurgas planuoja persodinti gimdą į translytės „moters“ kūną ir sudaryti jam galimybę pastoti dėka pirmos tokios operacijos pasaulyje

Nepriklausomos valstybės ir imperijos. Vytautas Radžvilas

Vytautas Rubavičius. Partnerystės įstatymas – moterystės ir motinystės pažeminimas

Edvardas Čiuldė. Atviras laiškutis Emmanueliui Macronui

Kandidato į AT teisėjus E.Šileikio drąsi kalba išgąsdino Seimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.