Vytautas Rubavičius. Rusijai priešinamės kaulydami išmokų ir statydami AE

Tiesos.lt redakcija   2014 m. rugpjūčio 15 d. 0:14

9     

    

Vytautas Rubavičius. Rusijai priešinamės kaulydami išmokų ir statydami AE

Pastaruoju metu daug kalbama apie Rusijos sankcijas Europos Sąjungai, kurios supurtė ir mūsų ekonomiką. Valstybės vyrai ir moterys, taip pat įvairiausių orientacijų bankiniai ekspertai ir analitikai nepaliauja kalbėti apie galimus sankcijų poveikio skaičiukus – vieną ar kelis procentus, tų procentų dalis. Atrodytų, kad Lietuvos žmonės nieko daugiau ir neturėtų veikti, o vien analizuoti jų pasisakymus, lyginti tuos skaičius ir džiaugtis piešiama šviesia ateitimi. Tačiau sykiu girdime ir nesiliaujančius dalies politikų, verslo didžiūnų virkavimus dėl galimų nuostolių ir būtinų kompensacijų. Ministrai jau ramina tą įsiaudrinusią publiką, kad kreipimaisi į ES dėl papildomų išmokų ruošiami ar paruošti, belieka tikėtis greitos europinių biurokratų reakcijos. Dėl galimų nuostolių susirūpinusios ir kai kurios didžiosios ES šalys. Svariausiai skamba Prancūzijos rypavimai. Tad galima numanyti, kad Lietuva turi gerą vienminčių komandą. Kitas klausimas – kaip tokia komanda gali veiksmingai priešintis agresyviai Rusijos politikai, jei jau tos menkutės ekonominės sankcijos verčia kaulyti išmokų. O juk mūsų verslininkai nei su valstybe, nei su visuomene nesidalijo tais Rusijoje nugriebtais viršpelniais.

Visiems aišku, kad keičiasi ekonominės aplinkybės. Gal ir gerai, kad baigiasi ekonomikos sudievinimo metas ir vėlei pasirodo rūstus tikrovės pirštas – pirminė yra ne ekonomika, o politika ir ypač – geopolitika. Didžiojo ekonomika visada buvo geopolitikos įrankis. Tuo įrankiu ypač įgudo naudotis Rusija, pakabinusi daugelį ES šalių ant savo energetinių išteklių kabliuko. Lietuva kelerius metus taip džiaugsmingai rijo tą kabliuką, kad dabar mūsų energetika nuo Rusijos išteklių priklauso visus 90 procentų. Ką jau kalbėti apie Rusijai dirbančius europinius politinio, taip pat ekonominio bei finansinio elito sluoksnius. Tik įdėmiau pasiskaitinėkime Prancūzijos, Italijos, kai kurių kitų šalių spaudą, jų politikų bei intelektualų pasisakymus – mobilizuotos didžiulės Rusijos, jos prezidento Vladimiro Putino draugų ir gerbėjų pajėgos. Jose vienijasi kairuoliškos, socdeminės ir net nacionalistinės pajėgos, tačiau netrūksta ir kairuoliškų gėjų aktyvistų.

Rypavimais dėl prarastų rinkų ir viršpelnių jokios rimtos kovos nelaimėsime. Nedera gąsdinti visuomenės laukiančiais sunkumais, tačiau visuomenės niekaip nesustiprinsime prašydami atlyginti nuostolius, kompensuoti „praradimus“, šitaip valstybės politiką visiškai pajungdami verslo interesams. Išmokų klausimus būtina derinti su ES, tačiau nebūtina apie tai nepaliaujamai giedoti pačiu aukščiausiu lygiu. Visuomenę mobilizuoja ne išmaldos prašymas, o aiškios politinės ideologinės nuostatos. Šiuo metu būtina aiškinti apie tai, kaip Rusijai perėjus į aiškios konfrontacijos su Vakarų pasauliu, taip pat ir su NATO poziciją, turi keistis ir keičiasi ES politinė veiksena, visos jos ekonominės raidos aplinkybės. Rusija suardė visą pokariu kurtą europinio saugumo architektūrą, tad ji niekaip nebegali būti patikimas politinis partneris. Pagrindinis klausimas – ar Rusija eis tuo daugeliui neįtikėtinu, tačiau visiškai realiu konfrontacijos didinimo keliu, kuriame už horizonto ryškėja didelio regioninio karinio konflikto, panaudojant net branduolinę ginkluotę, kontūrai. Jokie mūsų virkavimai, taip pat ir politinės mantros, esą Rusija „nedrįs“, nepadės mums atspėti, kiek ir kaip gali Rusija drįsti, kiek tikra yra jos taikoma šantažo politika. Ukraina tą tikrovę jau išgyvena.

Svarstymai apie būtinas išmokas dėl patiriamų nuostolių niekaip nesiderina su ambicingais mūsų prezidentės planais statyti AE. Dera sakyti aiškiai – bandymas reanimuoti šį visais atžvilgiais pražūtingą Lietuvai projektą yra prezidentės sumanymas. Prisiminkime, kaip paniekinamai ji pasisakė apie žmonių nuomonę po referendumo, kuriame buvo pareikštas nepritarimas naujos AE statybai. Tad projekte glūdi aiškus jos interesas. Klausimas – koks ir kodėl. Juk visos ekonominės ir geopolitinės aplinkybės rodo, kad bet koks ilgalaikis labai brangus statybinis projektas Lietuvai, kaip ir kitoms mažoms šalims, būtų nepakeliamas. Toks projektas surytų didžią dalį politinių ir ekonominių „išteklių“, kurie reikalingi greitai ir veiksmingai reaguoti į vis naujas kylančias grėsmes. Juk dar ir savos armijos nepradėjome deramai ginkluoti. Kam prezidentė įsipareigojo su AE projektu? Palieku šį klausimą svarstyti žinovams. Tačiau ir paprastiems žmonėms aišku, kad tokia statyba būtų pats geriausias Rusijos branduolinio šantažo objektas. Galima numanyti, kad tame projekte svarbiausia yra pinigų skolinimosi fazė, o jau toliau – kaip Dievas duos… Juk Lietuva dar gali skolintis. Tad palinkėkime prezidentei ir ją dėl šio sumanymo palaikantiems politikams atsipeikėti. Lietuva tikrai pasijustų saugesnė.

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

VaidasVDS       2014-08-15 13:18

Materialistas nesako - “o jau toliau – kaip Dievas duos”.
Materialistas sako - “o po manęs - nors ir tvanas”.

Ūla       2014-08-15 11:59

kaip ir visada, malonu skaityti visas Vytauto Rubavičiaus įžvalgas, nes pataikoma tiesiai į dešimtuką. Dėkoju

Jėzusas       2014-08-15 11:18

Norėčiau, kad Rubavičius atsakytų sau į sekančius klausimus: kas yra nepriklausomybė, ar Lietuva nepriklausoma ir kas tada tokia yra prezidentė ir taip vadinami „valdantieji“? Po to galės kelti klausimus ar Prancūzija ir Vokietija yra nepriklausomos o jei biški priklausomos tai nuo ko ir t.t. Galų gale nuo ko priklausoma Rusija ir JAV ir kodėl joms reikia taip elgtis. Kai atsakysite į tuos klausimus galėsite vartoti terminą GEOPOLITIKA. O dabar kalbi kaip kiaulė apie debesis.
O kalbant apie tokias smulkmenas kaip atominė elektrinė pasidomėkite kiek jų pastatyta per pastaruosius 20 metų ir kodėl. Gal jus suprasite primityvią tiesą, kodėl niekuomet Lt teritorijoje nebus AE ir kodėl reikėjo uždaryti seną.

loly       2014-08-15 11:06

Dauguma Tautos piliečių Eurui ir pasakė - NE, tai ar jos kas klauso? Va, kai bus visi negerovių Lietuvai stumėjų bus susodfinti ant iešmų, tad ir į Lietuvą ateis tvarka, nes ir kiti atsidurti jų vietoje nenorės.

lolys       2014-08-15 10:51

Nemanome , kad prezidente yra nematanti ir negirdinti, juk atidirbo sitiek metu ES. Manome turejo matyti ir vejo jegaines ir fotovoltaikus . Pastatykime penkis simtus vejo jegainiu , juk vietos turime per akis ir stai jums atomines elektrines pajegumai. Prezidente turi iskelti klausima del zaliosios energijos palengvinimo tiek valstybiniame tiek privaciame gyvenime idiegimo. Kad imonems ir zmoniu sodyboms , bei daugiauksciams butu lengvai apsirupinti saules ir vejo galingumais. Apie AE uzmirskite tai sena praeitis, ir prezidente manome ta zino. Ir nieko cia nebus nes tauta pasake atominei ne , kas kaip ka bekomentuotu

Visiškai teisingai       2014-08-15 7:56

Apkaltą Grybauskaitei.

algis       2014-08-15 7:01

Labai teisingi žodžiai. Plika akimi matosi, kad naujos VA projektas naudingiausias Rusijai. Kažkaip keistai atrodo žodžiais Lietuvos valdantieji siekia stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, bet darbai rodo visai ką kitą. Ar tai kopetencijos nebuvimas? Nemanau…

žydelkutės dukra polikarpovna...       2014-08-15 6:59

daug durnių Lietuvoje, kurie mano, kad žydelkutės dukrai, tikrai bolševikei polikarpovnai Lietuva ir lietuviai rūpi…

Milda       2014-08-15 3:54

puikus, stuburą tiesinantis V.Rubavičiaus tekstas - pagarba autoriui.


Rekomenduojame

Dalius Stancikas. Melo muziejus (ištrauka iš knygos „Kūju per Lietuvos istoriją“)

Andrius Švarplys. Daugumos argumentas ir jo panaudojimo kontekstai

Rasa Čepaitienė. Iš Murmūnų į Abejoniškes

Vidas Rachlevičius. Nacionalinė tragikomedija „Kaip lietuviai JAV prezidentą rinko“

Algimantas Rusteika. Pagalba Lietuvai. Trojos arklio mechanizmas

Pranašautas skyrybų padidėjimas per COVID neįvyko

Linas V. Medelis. Skaudės, bet privalome eiti

Robertas Grigas. Kas yra tikrasis „seksizmas“ politikoje

„Nu… nu… tai prieš šimtą metų gal net tokių klausimų nebūtų uždavę“

Ramūnas Karbauskis. Neleisime, kad su mumis būtų elgiamasi kaip su „šunauja“

Karolis Venckus. Apie cenzūrą LRT

Andrius Švarplys. Visuomeninis transliuotojas neatstovauja nei Lietuvos konstitucinėms vertybėms, nei piliečiams

Vidas Rachlevičius. Visiškai nesvarbu, kas bus kultūros ministras, nes tai NIEKO nekeičia ir nekeis

Zigmas Tamakauskas. Žmogus, Lietuvai atidavęs savo sielą ir širdį...

Audriaus Bačiulio pastebėjimas: konservatoriai nutarė pradėti atvirą karą su Prezidentūra

Joana Noreikaitė ir Vincas Kubilius. Šimtoji „Tie-SOS!“ akcija

Jei dar negirdėjote. Vytautas Bakas klausė. „Gabrieliau, Ingrida: kas Jums yra aukšta politinės kultūros ir etikos kartelė?“

Andrius Švarplys. Facebookas ir Twitteris bendradarbiauja su Vietnamo, Turkijos, Rusijos ir Kinijos režimais

Andrius Švarplys. Čia tas pats, kas mokinių parlamentui suteikti tikrojo parlamento statusą

Algimantas Rusteika. Jie niekada nesikauna iki paskutinio šovinio

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujosios koalicijos susitarimas: ko tikėtis?

Nacionalinis susivienijimas: pareiškimas dėl solidarumo su Lenkijos valdžia

Robertas Grigas. Atmintinė lenkų „abortų teisių“ gynėjoms

Vytautas Radžvilas. Konvergencijos svajonė ir tikrovė

Audrius Bačiulis. Tikriausiai vienas labiausiai viešumoje nematomų Lietuvos ministrų

Algimantas Rusteika. Tegyvuoja Didžiosios Tolerancijos Revoliucijos metinės!

Andrius Švarplys. Žinios iš paralelinės visatos

Ramūnas Trimakas. Totalitarizmas grąžinamas septinmyliais žingsniais

Algimantas Rusteika. Apie bukumą ir lavonus

Raimondas Navickas. Nusprendžiau pats pasižiūrėti, ko tie respublikonai nerimsta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.