Vytautas Rubavičius. Putinas pradeda ir kol kas laimi

Tiesos.lt redakcija   2014 m. balandžio 21 d. 22:57

14     

    

Vytautas Rubavičius. Putinas pradeda ir kol kas laimi

Rusija sėkmingai tęsia Ukrainos plėšymo operaciją. Krymo okupacijai pridengti buvo būtinas ir kitas žingsnis – neramumai, mitingai ir valstybinių institucijų užgrobinėjimai rusakalbiuose Ukrainos regionuose. Prisijungimo „referendumų“ scenarijus pasiteisino, tad jis sėkmingai plėtojamas.

Ženevos derybose ir Vakarų šalių lyderių kalbose jau nebegirdėti Krymo klausimo – aiškinamasi dėl Rusijos veiksmų pietryčių Ukrainoje. Kaip ir buvo galima nujausti, Rusijos keliamos naujos grėsmės privertė visus „pamiršti“ Krymo okupaciją ir prijungimą. Rusija aiškiai pamatė, kad Vakarai kol kas nėra pajėgūs susitarti dėl vieningo ir stipraus atsako – jau net nejuokinga klausytis apie sankcijas Rusijos pareigūnams, tų pareigūnų sąrašų plėtimą ir kitokius niekus. Rusija gerai suvokė iš sėkmingai įgyvendintos Gruzijos suplėšymo operacijos kylančias galimybes elgtis savo nuožiūra, o Vakarai niekaip iš anos operacijos nepasimokė. Vakarai geidžia ramybės ir „laisvo kapitalo judėjimo“, o Rusija kapitalo judėjimą pasitelkia savo naujai imperinei „žemių susigrąžinimo“ politikai įgyvendinti.

Visokios Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkių suburiamos derybos dėl Ukrainos tik suteikia Rusijai laiko geriau paruošti kitus okupacinius žingsnius. Tarptautiniai susitarimai dėl Ukrainos regionizacijos ne stiprina, o silpnina Ukrainos derybines pozicijas, kadangi pati Ukraina jau nebeturės jokio poveikio tiems regionizacijos vyksmams – juos prižiūrės Kremliaus žmonės, kurie aiškiai žino, kokią strategiją vykdys. Centrinė valdžia jau nebeturės net ir tų dabartinių galios svertų. Nedaug ką lems ir vietinių nuomonė – kelių tūkstančių šėlstančios minios ir nedidelio būrelio juos prižiūrinčių „žaliųjų žmogeliukų“ pakaks pateisinti reikalavimams „prisijungti“ ar surengti „naują referendumą“. Kai viskas taip puikiai dėliojasi, kodėl Rusija turėtų imti ir nusisukti nuo rusakalbės Ukrainos. Juolab kad nei Rusijos politinis elitas, nei visuomenės dauguma nelaiko Ukrainos visateise valstybe ir šaiposi iš jos valstybingumo. Rusijai ši valstybė yra tik prarastos, tad susigrąžintinos teritorijos, iskonno russkije zemli, kurių netekta gėdingais Sovietų Sąjungos byrėjimo metais dėl didžiųjų Vakarų valstybių apgavystės. Baltijos šalių žmonėms taip pat reikėtų įsisąmoninti, kad Rusijos politinio ir kultūrinio elito mentalitete, kuriame vis labiau aktyvinama kultūrinė carinės imperijos atmintis, vyrauja severo zapadnyj kraj supratimu grindžiamas geopolitinis akiratis. Ir jokiais savo veiksmais mes to mentaliteto nepakeisime.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas prieš kurį laiką tiesioginiame eteryje bene keturias valandas atsakinėjo į žmonių klausimus. Galima būtų daug kalbėti apie tuos klausimus ir atsakymus – žinome, kaip kruopščiai režisuojami tokie politiniai spektakliai, tačiau dera pastebėti vieną svarbų dalyką: Rusijos prezidentas sėkmingai prisimatavo valstybės gelbėtojo ir visą Vakarų pasaulį priverčiančios su savimi skaitytis imperinės galybės atkūrėjo vaidmenį. Pasirodė stiprus, apsisprendęs, laisvas ir ironiškas, gebantis „nuleisti“ ir JAV Prezidentą Baracką Obamą, ir NATO generalinį sekretorių Andersą Foghą Rasmunsseną. V. Putinas ironizuodamas aiškino, kad pastarasis, dar būdamas Danijos ministru pirmininku, slapta įrašinėjęs jųdviejų susitikimą, o vėliau įrašą paskelbęs spaudoje, tad kaip galima pasitikėti tokiais „veikėjais“. Tas epizodas skirtas ir kaimyninių šalių politikams – žiūrėkite, kokie žmonės aiškina jus ginsią.

Prezidentas pasirodė kol kas sėkmingai žaidžiantis sudėtingą pasaulinės „valdžios“ perskirstymo partiją. Puikiai išmanantis Vakarų pasaulio stiprybes ir silpnybes, kurios susijusios su politinių ir kitokių elitų trumparegišku, tačiau bekraščiu goduliu. Žinantis, kad didžiumos posovietinių šalių elitai yra visiškai korumpuoti, įnikę ne į geopolitines strategijas, o į valstybinių finansų vertimo „babkėmis“ schemas. Juolab kad visus tuos elitus sieja bendri kilmės ir išsimokslinimo dokumentai, kurių originalai saugomi Kremliaus archyvuose.

Doneckas, Charkovas, Luganskas… Šitie regionai vis tvirčiau imami į rusakalbių referendumininkų rankas. Jokių susitarimų nebus laikomasi, juolab kad Rusijos specialiosios tarnybos įgudusios rengti kruvinas provokacijas, o žiniasklaida jau užprogramuota dėl visko kaltinti ukrainiečių „fašistus“ ir „nacionalistus“. Beje, tie iš piršto laužti propagandiniai kaltinimai susilaukia dalies Vakarų šalių intelektualų, taip pat Europos Sąjungos politinio elito pritarimo.

Kalbant apie elitą, Europos Parlamento rinkimai Rusijai gali būti labai palankūs. Apklauso rodo, kad į EP pateks nemažai didžiosiose ES valstybėse stiprėjančių dešiniųjų partijų atstovų, o daugelis tų partijų atvirai reiškia simpatiją Rusijos lyderiui. Tad prie kairuoliškosios EP dalies, kurioje svarbus ir buvusių sovietinių valstybių komunistinis nomenklatūrinis būrelis, gali prisidėti ir prorusiška euroskeptiškoji komanda. Tada jau sunku būtų kalbėti apie kokią nors vieningą ES poziciją Rusijos agresijos plėtimo atveju.

Pietų ir rytų Ukrainos regionai Rusijai svarbūs dėl daugelio priežasčių, tačiau beveik visai nekalbama apie tuose miestuose veikiančias karines gamyklas, kurios tiekia Rusijai labai svarbius karinius gaminius. Visos tos gamyklos veikia kaip Rusijos karinio pramoninio komplekso dalis, kuria atgimstanti imperija jau neberizikuos. Tad žengus dar vieną agresijos žingsnį, priglobus tuos regionus ir ėmus grasinti pačiam Kijevui, pasaulis įsiveltų į ilgalaikes derybas dėl Ukrainos, kaip valstybės, išlikimo, jau nebeprisimindamas nei Krymo, nei Donecko su visa jo respublika. Beje, V. Putinas prieš kurį laiką labai jausmingai kalbėjo apie Kijevą, kuris esąs Rusijos lopšys. Tad kaip galėtų galinga imperija gyvuoti be savo kilmės lopšio? Neatmestina ir tokia strateginė logika.

Kremlius kviečia ES ir JAV pažaisti ant didelio karinio konflikto skardžio krašto. Prie to skardžio jau prieita, tad belieka pažiūrėti žemyn. Visi kuo puikiausiai suvokia, kad tai didžiulis šantažas, tačiau kol kas nesugebama deramai į jį atsakyti – baugina nenumatomos pasekmės. Yra ir kita šantažo pusė – ekonominė finansinė krizė. Toks būtų Rusijos atsakas į jai skausmingas ekonomines sankcijas. Klausimas, kokios visuomenės atsparesnės įvairioms krizėms – vargingosios ar turtingosios? Manau, atsakymas aiškus. Atgimstančios imperijos propaganda Rusijos visuomenei daug ilgiau bus tinkamas, jos patriotiškumą palaikantis ir stiprinantis maistas. Šiuo metu pasaulio lyderiai įnirtingai skaičiuoja, kas laimėtų tokiai krizei įsisiūbavus. Galimi įvairūs scenarijai, tačiau aiškus yra vienas dalykas – visi scenarijai palankūs tarsi niekuo su Ukrainos įvykiais nesusijusiai Kinijai, kuriai nereikėtų įsipainioti ir į karinį konfliktą. O juk pasaulis pastarąjį dešimtmetį įsisuko į didžiausią branduolinio ir kitokio ginklavimosi ir persiginklavimo spiralę.

Rusija priminė, kad geopolitiniams uždaviniams spręsti reikalinga ne tiek didžioji branduolinė ginkluotė – ji šantažui ir sulaikymui, kiek išmanios propagandos ir diplomatinio apsukrumo palaikomos „žaliųjų žmogeliukų“ pajėgos. Jungtinėms Valstijoms tektų naujas galvos skausmas – dar sparčiau stiprėjanti ir savo globalines pretenzijas reiškianti imperinės Kinijos galia, kuri sėkmingai įtvirtinama įvairiuose pasaulio regionuose. Kinija toliaregiškai supirkinėja skurdžiąsias Afrikos valstybes, savo sukauptus „popierius“ iškeisdama į žemę. Kinija, kitaip nei ES, žino, kad greitu laiku maisto gamyba taps strateginiu sektoriumi. Superkamos ir buvusių sovietinių respublikų žemės. Pavyzdys – Latvija. Kryme taip pat ryškėjo Kinijos pėdsakas – ji buvo numačiusi į šį autonominį regioną investuoti ar tik ne 14 mlrd. dolerių. Tad po kelerių metų „atgauti“ Krymą būtų neįmanoma jau vien dėl sumažėjusio rusakalbių gyventojų procento. Kinai supirko ir Ukrainos žemių. Mes, lietuviai, galėtume ir jų tik pasimokyti, tačiau, kaip „babkių“ dūūūūūmo apkvaišinti politikos ir geopolitikos beraščiai, siekiame tik vieno dalyko – kuo greičiau išparduoti savo valstybę. 

Ateitis apsiniaukė, netikrumo ir rizikos daugėja. Ukrainos laukia sunkūs laikai – plėšrūnas nepaliks savo grobio, juolab kad nujaučiamas dar didesnis. Įspėjamos ir kitos valstybės – kalba nuo šiol geopolitikos įrankis. Rusija kurstys aistras visuose buvusios carinės ir sovietinės imperijos kraštuose. Nesaldu šiuo metu Kazachijai ir mūsų kaimynei Baltarusijai. Viena – toli nuo mūsų, tik jau Kinijos įtakos lauke, o kita – pašonėje, kurianti dviejų valstybių sąjungą. Galimas dalykas, kad Aleksandrui Lukašenkai jau nebebus leista taip išmoningai žaisti savarankišką prezidentą. Juolab kad baltarusių tautos raida kelia Rusijai nemenkų keblumų – juk vis daugiau baltarusių politinio ir kultūrinio elito ima suvokti LDK istorijoje glūdinčias savąsias šaknis ir tapatinasi su etniniu baltiškuoju substratu, šitaip atmesdami imperinį „vienos rusų tautos“ supratimą. Tai galima suvokti kaip nedovanotiną rusakalbių teisių menkinimą su visomis iš to plaukiančiomis „dviejų broliškų valstybių sąjungos stiprinimo“ pasekmėmis.

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Apuokiukas       2014-04-23 13:47

Iš kur čia ,,Tiesos” portale prsiveisė tiek kolorado vabalų?

Mes palaikome separatistus ir agresorius?       2014-04-23 6:21

Kas pradėjo neramumus UKrainoje?Kodėl vis braunamasi prie RUsijos sienų?Kokia saujelė separatistų,visokeriopai palaikoma išorės patarimais,pritarimais,pinigais ir snaiperiais,Įvykdė perversmą?Kur tautos apsisprendimas?Gerai daro Putinas,kad neprisileidžia agresorių prie savo sienų.Jeigu mes palaikome tuos,kurie devynis metus bombardavo,nuodijo,degino napalmu Vietnamą,kurie vykdo agresiją Afganistane,Irake,Kosove Libijoje Sirijoje ir t.t.-kas tada mes esame?Matosi ,kad kai kam alergija Rusijai trukdo blaiviai mąstyti.

Teisingai pasakyta...       2014-04-22 22:27

“Rossija - rakovaya opuchol Zemli”

Kasjanovas Vatnikams        2014-04-22 21:38

Esminiai žodžiai: “kol kas”. Stebime imperijos kolapso pradžią: Коллапс обеспечен. Фактически Путин своими действиями ускоряет коллапс страны и собственного режима (Михаил Касьянов). Планы Евросоюза в будущем максимально сократить зависимость от российских энергоресурсов, по его словам, фактически уничтожат экономику страны. “Лидеры Европейского союза сформулировали и дали задание Европейской комиссии до мая этого года, то есть через месяц, фактически сделать план по существенному сокращению закупок нефти и газа у Российской Федерации. Если Европейский союз исполнит эти указания, и если этот план будет иметь не пятилетний срок, а двухлетний, то уже через год Российская Федерация и нынешний режим недополучат столько средств, сколько уже будет достаточно, чтобы спалить все свои резервы. Тогда коллапс обеспечен. Фактически Путин своими действиями ускоряет коллапс страны и собственного режима”, – говорит Михаил Касьянов.

draugiskas trolis       2014-04-22 21:12
yra kaip yra       2014-04-22 20:43

putinas laimi,nes yra kovotojas,o issigimusi europa turi kelias bobeles lyderes ir geju ,,korpusa,,

to Taigi       2014-04-22 19:54

Jukš iš TieSOS!

Nuomonė 2       2014-04-22 17:18

Ne Putinas pradėjo. Plika akimi matoma kas pradėjo. Neapgaudinėkim savęs. Jis laimi, taip ir bus. Gerai prieš tai išsireiškė komentatorius apie vakariečius: jie gyvena tik instinktų ir sugedimo nelaisvėje, o nori būti pasaulio valdovais. Rusija -visa Mendelejevo lentelė ir kai kam norisi “pasidalinti” tuo,  kuo Rusija turtinga. JAV prisispausdino beverčių “žalių popierėlių”. Pagalvokim kas būtų, jei Rusija, Kinija nuspręstų, kad nenori atsiskaityti “žaliais ” popieriukais ir eurais? Būtų visagalio dolerio mirtis. Kas žino, gal tai ir bus…

Ir laimės,bet ne dėl       2014-04-22 12:24

savo veiklos,bet dėl vakarų nuėjimo instinktų išlaisvinimo kulto kryptimi.T.y.vakarai jau yra nelaisvesni už engiamus rusus.Vakarai gyvena instinktų ir sugedimo nelaisvėje.Žmonės,gyvenantys tik kūniškais poreikiais labai greitai tampa ištežę.Ir tik sunkumai kai kuriuos atverčia.Tai Dievo planas,gelbėjant pusiausvyrą Visatoje.Ir Putinas ir vakarai yra išbandomi.Kas ką pasirinks?

draugiskas trolis       2014-04-22 7:03

Tikras lyderis,Ji net UK paprasti zmones gerbia.

nieko naujo       2014-04-22 6:57

dar Kristus velnią pavadino šios žemės kunigaikščiu.
Ateina vėl būtina tamsybių valanda - kad žmonės suprastų ir atsigręžtų į Dievą....

nuomonė       2014-04-22 6:31

Tiesa visada laimi. Tiesa- V.Putino pusėje, todėl jo palaikoma Eurazijos idėjos pergalė yra neišvengiama. Nuo Krymo prasidėjo Pax Americana-dolerio imperijos griūtis, pasaulis jau niekada nebabus vienapoliarinis.

Kritikas Pikčiurna       2014-04-22 3:36

Labai taikli analizė. Tereikia pridurti, kad Putino Rusija kartoja Hitlerio Vokietijos kursą. Vokietija po I Pasaulinio karo jautė nepelnytą pažeminimą, lygiai kaip sovietinės nomenklatūros ideologijos veikiama Rusijos liaudis po sovietų imperijos žlugimo. Ta liaudis, nemažiau kaip kitos okupuotos respublikos, patyrusi imperijos smurtą vis dar tiki, kad ta blogio imperija buvo Rusija. Vakarai kartoja tą patį scenarijų, kaip ir Miuncheno suokalbyje, nes, kaip teisingai pastebėjo V.Rubavičius, gelbsti savo kapitalą ir laisvą jo judėjimą. Tačiau Vakarai nesuvokia, kad Putino Rusija kuria kitokį kapitalą - grėsmingą kariuomenę su branduoliniais ir kitokiais šiuolaikiniais ginklais ir siekia įteisinti to “kapitalo” laisvą judėjimą “žalių žmogeliukų” pavidalu. Kaip ir visi užkariautojai, Putinas supranta, kad tikrasis kapitalas yra teritorija ir ten esantys turtai, kuriuos lengviau užgrobti nei sukurti, o tarptautiniai susitarimai bei teisė prieš tokį “kapitalą” teverti tik tiek, kiek popierius ant kurio jie surašyti.  Lygiai taip mąstė ir Hitleris, bet žinome jo istorijos pabaigą. Neabejotina, kad tokios pabaigos sulauks ir putiniška Rusija. Tik kyla klausimas kokią kainą sumokės Pasaulis ir pati Rusija ir ar dar yra būdas viso to išvengti. Teisė ir susitarimai laikosi ant šalių geros valios tų susitarimų laikytis.
Ar ne per trapi garantija?
Nemąstantančius piliečius nesunku tokią iliuzija įtikinti, pasiuntus 240 iki dantų ginkluotų policininkų, bet gerai ginkluotą bei skaitlingą armiją turinčios valstybės vadovams tai neatrodo pakankamai įtikinančiai.

Taigi       2014-04-21 23:48

Putinas laimi, nes jo pusėje yra tiesa ir teisingumas, ir paprasti žmonės. Tačiau megztaberetininkams to nesuprasti.


Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Kokių minčių kyla skaitant „visiškai nenormalų Aušros Maldeikienės komentarą apie tremties atmintį“

Nida Vasiliauskaitė. Apie „erelių“ menkystę

Geroji Naujiena: Atsiverskime ir tikėkime Evangelija!

Kviečiame pasirašyti peticiją „Prieš lyčiai neutralios partnerystės įteisinimą“

Dr. John Campbell: Cinkas prieš COVID-19

Liudvikas Jakimavičius. Sniego mandala

Andrius Švarplys. Facebookas atjungė Australiją

Algimantas Matulevičius. Šventės ir kasdienybė

Algimantas Rusteika. Tai tiesiog dar vienas šansas, kuris mums bus labai trumpam duotas

Nida Vasiliauskaitė: „Dievaž, ką jie rūko?“

Vidmantas Valiušaitis. K. Škirpos atsakymas į šmeižtus apie jį, paskleistus per Maskvos išlaikomą Amerikos lietuvių komunistų laikraštį

Tomas Viluckas. Apie Bažnyčios krizę ir bendrą atsakomybę

Dienos aktualija: tarptautinė konferencija – Europos ateitis, šeima ir prigimtinės žmogaus teisės (vaizdo įrašas)

Algimantas Rusteika. Ar šis pirmininkas būtų objektyvus?

Joana Noreikaitė: Prezidente, smerkiate Lukašenkos ir Putino režimus, o patys taikote tokius pačius taikių piliečių akcijų gniuždymo metodus

Be komentarų: vasario 17 d. policijos veiksmai per „Tie-SOS!“ akciją S. Daukanto aikštėje

Kaip milijardieriai LGBT padarė tokią galingą

Vytautas Radžvilas. Diena, kai nutarėme ne tik gyventi, bet ir būti

Papunkčiui su Vytautu Sinica:  Zingeris, nacionalizmas, fašizmas ir Vasario 16-oji

Rasa Čepaitienė. Lietuva vis dar yra mūsų pasaulio ir širdžių centras

Vasario 16-oji – ir virtualioje erdvėje

„Kovojom Ąžuolais, palūžom Ąžuolais, mirėm Ąžuolais ir šlamėsim Ąžuolais, tiems, kas Tėvynę myli“ –  Vasario 16-oji: kad būtume jų aukos verti!

Vidmantas Valiušaitis. Vasario 16-oji per paskutinį šimtmetį

Zigmas Tamakauskas. Vasario 16-oji – trykštanti mūsų stiprybės gyvybingoji dvasia

Nacionalinis susivienijimas ragina Vyriausybę grąžinti „Miško brolių“ draugijai jos būstinę

Maldos akcija už šeimą: Nelaisvė prasideda dvasine okupacija. Kaip įgyti imunitetą ideologijai? Kard. Sigitą Tamkevičių kalbina Audrius Globys

Verta prisiminti. Česlovas Iškauskas. Pokario kovos: Lietuvos katalikų laiškas Popiežiui

Rasti ir atpažinti 11-os partizanų ir jų rėmėjų palaikai

Kvietimas: Nacionalinis susivienijimas. Neleiskime ištrinti Vasario 16-osios iš Tautos atminties!

Raimondas Navickas. Kodėl jie to nedaro, kodėl laukia Stambulo konvencijos? arba Demagogijos anatomija

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.