Įžvalgos

Vytautas Rubavičius. Mokytojui – „skaičiuoklę“ į dantis

Tiesos.lt redakcija   2018 m. spalio 9 d. 23:35

2     

    

Vytautas Rubavičius. Mokytojui – „skaičiuoklę“ į dantis

Spalio 6-a diena anksčiau ar vėliau taps istorine – perlaidojome didžio Lietuvos žmogaus, Mokytojo ir Kario Adolfo Ramanausko-Vanago palaikus. Daugeliui Lietuvos žmonių jo išlydėjimas buvo tarsi veidrodis, kuriame galėjome, jei drįsome, pamatyti ir savojo dabartinio būdo būvio bruožus. Tas veidrodis ne tik baudėsi prasitarti – „apgailėtini“, bet ir skatino – „atsipeikėkite“. Drįstu manyti, kad nemažai žmonių dar pajėgūs atsipeikėti – suvokti savo valstybės svarbą ir reikšmę, būtinumą puoselėti valstybingumo jauseną, tvirtinti dvasinius lietuvių tautos ir Lietuvos visuomenės saitus, ugdyti meilę gimtajam kraštui ir gimtajai kalbai. O šitai yra pirmiausia ir pamatinė Mokyklos ir Mokytojo užduotis. Tačiau labai abejoju, ar per Lietuvą su laidotuvėmis nuplevenusi pakylėjimo ir sutelktumo dvasia, kurią skleidžia ir vis įsakmiau skleis Adolfas Ramanauskas-Vanagas, nors kiek paveiks europines ir biudžetines lėšas išmaniai administruoti įgudusią mūsų valdžią. Abejoju regėdamas, kaip valdžia elgiasi su nepaliaujamų reformų vergais paverstais mokytojais, kuriems sukrepšelintoje mokykloje pirmiausia jau rūpi ne valstybės ir tautos likimas, ne vaikų dvasinis ir dorovinis ugdymas, ne lietuvybės ir lietuvių kultūros tvirtinimas, o – kaip išgyventi. Taip ir įgyvendinamas didysis valdžios tikslas – kuo labiau pažeminamas ir nužeminamas mokytojas, tuo lengviau valdyti tokio mokytojo auklėtinius, tuo labiau Lietuva „europėja“.

Naujoji valdžia prioritetu paskelbė švietimo sistemos pertvarką ir mokytojų atlygio didinimą. Mokytojų atlyginimai jau seniai yra vieni mažiausių Europos Sąjungoje ir nenusimato, kad jie kada galėtų pakilti kad ir iki vidutinių. Tačiau ką po ilgų valdžios derybų su mokytojų profsąjungomis, po įvairiausių mokytojų atstovų pareiškimų ir valdžios atstovų, ypač naujosios švietimo ir mokslo ministrės gražbylingų patikinimų gavo mūsų kolektyvinis Mokytojas? Ogi neįtikėtiną ministerijos ir jos suburtų „ekspertų“ išradimą – naują etatinio darbo apmokėjimo „skaičiuoklę“, kuriai „įsisavinti“ reikėjo ir dar reikės ypatingų mokymų ir visos mokytojų bendruomenės švietimo programų. Norėjote didesnio atlygio, tai šekite, kramtykite nesukramtomą „skaičiuoklę“ ir džiaukitės, jei iš jos išspausite kokį vieno kito euro „padidėjimą“. Niekaip kitaip, kaip tik sąmoningu pasityčiojimu iš sveiko proto viso to vyksmo negali pavadinti. Šitai galų gale suvokė ir patys mokytojai. Matyt, didžiojo Mokytojo-kario dvasios įkvėpti jie ryžosi neįtikėtinos drąsos išpuoliui – ėmė ir nušvilpė Mokytojo dienos proga iš reformatoriškųjų valdžios aukštumų su jais susitikti nusileidusią ministrę. Valdžios didžiūnai tokį mokytojų elgesį netruko pasmerkti – „apgailėtina“, tačiau kaip kitaip žmonės gali atsakyti į su jais niekaip nesiskaitančių ir į akis meluojančių valdininkų veiksmus?.. Juk tie valdininkai ir jų ekspertai jau paruošė nepatenkintiems „reforma“ mokytojams neapskundžiamą atsakymą – „jei jūsų atlygis nepadidėjote, vadinasi, blogai skaičiavote“. Tad kramtykite „skaičiuoklę“. Nepavyko ką iškramtyti. Dar kramtykite. Iki kito reformos etapo.

Tos ministerijos valdininkai meluoja į akis ne tik mokytojams. Meluoja ir humanitarinių sričių mokslininkams, kuriems taip pat žadamas vis geresnis gyvenimas. Tik tereikia tai moksliniams institutams susijungti, tai prisijungti, tai optimizuotis susimažinant, o pastaruoju metu – persikelti. Įvykdžius universitetų jungimosi reformą, Edukologijos universitete liko „laisvo ploto“. Mat universiteto valgykla buvo perstatyta į biblioteką. Sukišta nemažai lėšų, o dabar nebereikalinga. Sukėlus institutus būtų galima pasiteisinti, kad lėšos ne šiaip iššvaistytos. Nesvarbu, kad tos patalpos nepritaikytos mokslininkams ir reikėtų daug lėšų jas sutvarkyti, svarbu „optimizuoti“ mokslininkus humanitarus, kurie juk, kaip mėgsta papostringauti vienas aukštas ministerijos žymūnas, „nekuria jokios pridedamosios vertės“.  Sukišus trijų institutų mokslininkus į tas erdves, jie turėtų uždusti nuo nepakeliamų išlaikymo kaštų ir galvoti ne apie naujus tyrinėjimus, o tik – kaip išgyventi. Tą planą stengiamasi įgyvendinti viešai aiškinant, esą siekiama pagerinti nepaprastai blogas institutų mokslininkų darbo sąlygas. Nors patys mokslininkai dėl sąlygų nesiskundžia, aiškina, kad ministerijos atstovų teiginiai niekuo nepagrįsti arba grindžiami tikrovės neatitinkančiais „faktais“, tas melas skleidžiamas žiniasklaidoje, brukamas ir jiems į akis, laukiant, kurie čia pirmieji nulenks galvą ir patys sutiks „gerinti sąlygas“.

Tad vieniems – kramtykite „skaičiuoklę“, o kitiems – vis naujus pasiūlymus „optimizuotis“, kad nė kvapo neliktų laisvos mokytojų ir kultūrininkų dvasios.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Cirkas, tik nejuokinga       2018-10-9 23:07

Kai jau manai, kad viską matei, išrinktieji vis sugeba nustebinti. Kaip ir paskutinis sprendimas dėl dvisavaitinio balsavimo referendūme. Geresnę pastarojo diskreditaciją sunkiai ir sugalvosi. Belieka laukti įstatymo, kad dvigūbos pilietybės referendūme visiems balsavusiems skalbimo milteliai, šikpopierius, alus ir mergos už 1 centą. Bet kam tas sudarytas vaizdas, kad ojojoj koks svarbus referendūmas, jei viską darai, kad jis visiems atrodytų ne tai, kad nešvarus, bet šlykštus? Nesuprantu, ar idiotai, gal mazochistai kokie?

Uždaryta       2018-10-9 15:54

tūkstančiai mokyklų,o algos nepakilo.Kur tie pinigai?


Rekomenduojame

Grėsmės vaikams pagal Vaikų teisių apsaugos pagrindų įstatymą

Stasys Jakeliūnas. Dar kartą apie Švedijos ekonomiką ir jos bankus

Valdas Vasiliauskas. Vyriausieji etikos juokdariai

Degėsys Liutauras. Du biznio planai: vienas – mokytojams, o kitas – premjer-ministrui…

Andrius Švarplys. Jei tai nėra žiniasklaidos paskelbtas karas demokratijai ir piliečių atstovavimui, tai kas tuomet tai yra?

Algimantas Rusteika. Lapinas, kuriam visada reikia taip, kaip reikia

Vytautas Daujotis. Aukštasis mokslas – viltys ir realijos

Kauno Forumas: Raginame visuomenę ir mokytojus kritiškai vertinti politinio elito statytinių bandymus „tarpininkauti“ dialogui su valdžia

A. Juozaičio pareiškimas dėl Seimo priimtos rezoliucijos „Dėl Jungtinių Tautų Visuotinio susitarimo dėl saugios, tvarkingos ir reguliarios migracijos“

Saulius Dambrauskas. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas neatitinka Konstitucijos

Letas Palmaitis. Smūgis neigiantiems Kristų: moderni skaičiuoklė patvirtina Jį gimus tada, kaip ir spėta, ir tai nė kiek nesikerta su Evangelija

Policijos pareigūnas apie Garliavos pamokas ir streikuojančius mokytojus: Kuo jie skiriasi nuo teroristų?...Neišeis gražiuoju, bus „išvesdinti“

Dvi Seimo rezoliucijos dėl JT migracijos sutarties: už  ir prieš (papildyta)

„Lietuvos ryto“ televizija: už „Matuko reformos“ – norvegų verslas

Vytautas Sinica. Eurofederalizmas ardo Europos Sąjungą

Raimondas Kuodis. „Santa-barbara“ prasideda: užuot aukojęs bokštą, Karalius šį rytą paaukojo tris pėstininkus

Konferencijos „ES ateitis: suverenių valstybių Europa“ vaizdo įrašas

Mindaugas Puidokas iš Andriaus Tapino suręstų „Barikadų“

Andrius Švarplys. JTO Migracijos sutartį paskaičius

Arvydas Juozaitis. Migracija ir globalizmas

Algimantas Rusteika. Žaidimėlis: įkąsk varžovui prie lovio. Bet taip, kad ir sistemą apgintum

Bronislovas Burgis. Kad vergai neugdytų vergvaldžių. 12 tezių mokyklai

Valdas Vasiliauskas. Dalinkite kortas iš naujo

Vytautas Rubavičius. Vaikų „ėmimo“ ideologija ir ekonomika

Arvydas Juozaitis. VDU Politikos ir diplomatijos fakulteto vadovybė išsigando diskusijų

Ingrida Šimonytė apie mokytojus, bibliotekininkus ir medikus

Algirdas Endriukaitis. Fantominis pasipriešinimas?

„Devyni paukščiai“ – moksleivių sukurtas meninio vaizdo pasakojimas apie Lietuvos pokarį

Ryšard Maceikianec. Laikas advokatauti Lietuvai

Vytautas Radžvilas. Lauktas vaikgrobių kontrpuolimas prasideda

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.