Vytautas Rubavičius. Kodėl Prezidentė nesublizgėjo?

Tiesos.lt redakcija   2014 m. balandžio 18 d. 16:47

18     

    

Vytautas Rubavičius. Kodėl Prezidentė nesublizgėjo?

Didžiumą prisiekusių žiūrovų ir klausytojų, stebinčių prezidentinių rinkimų debatus, labiausiai domina prezidentės Dalios Grybauskaitės pasirodymai. Juk niekam neteko girdėti išplėstinių valstybės vadovės pasisakymų ar samprotavimų apie mūsų valstybei kylančius iššūkius, tragiškas valstybės ir visuomenės raidos tendencijas, niekas nieko nežino ir apie jos susikurtą šiuolaikinės ekonomikos, jos socialinio ir kultūrinio poveikio įsivaizdavimą. Dažniausiai girdime D. Grybauskaitės trumpus pareiškimus, labiau panašius į įsakymus ar nuosprendžius, kuriuos jau galima svarstyti savuose, tolimuose nuo valdžios aukštybių „rateliuose“.

Ketvirtadieninė Edmundo Jakilaičio laida suteikė progą pamatyti Prezidentę kitokioje aplinkoje – būrelyje su kitais kandidatais ji, kaip ir kiti pretendentai, privalėjo atsakinėti į klausimus. Bendras įspūdis – nors Prezidentė ir neužsikirto, tačiau niekuo – nei ekonominiu akiračiu, nei dabartinės valstybės būklės, jai kylančių grėsmių išmanymu – nesublizgėjo. Akivaizdžiai stokota debatams reikalingos energijos – atrodė, kad valstybės vadovė vidujai niekaip negali peržengti neįprasto dalyko, kad ji apskritai turi atsakinėti, turi taikytis prie aplinkos. O sklandūs atsakymai į ekonominius klausimus rodė, kad ir ekonomika, ir mokesčių politika suvokiama labai jau vadovėliškai ir, kas svarbiausiai, nuosekliai ginant pačių turtingiausiųjų interesus.

Nuosekliausiai apie būtinumą keisti politinę sistemą, įtvirtinant savivaldoje tiesioginio atstovavimo vakarietiškąją demokratiją, kalbėjo Naglis Puteikis. Jokie ekonomikos projektai, jokie energetinio saugumo „užtikrinimai“ niekaip nepakeis Lietuvos visapusiško menkėjimo tendencijos. Pokyčiai įmanomi tik keičiant politinę sistemą taip, kad visuomenė taptų politiškai įgali savarankiškai tvarkyti kasdienio gyvenimo reikalus. Dalis pretendentų vis iškeldavo savivaldos stiprinimo mintį, tačiau Prezidentė apie tai neužsiminė. Jau pats kalbėjimo būdas, jog „reikia savivaldai suteikti daugiau teisių“ rodo siekį išlaikyti esamą valdžios sistemą – juk mūsų valdžia savivaldai teikė tas teises taip, kad jų visai nebeliktų. Politinės korupcinės sistemos tokiu būdu tikrai nepakeisi. Prezidentės tylėjimas visiškai suprantamas – juk tai ji pati prieš penkerius metus energingai skelbė, kad pagrindiniai jos darbai bus įteisinti tiesioginius merų rinkimus, kitaip tariant, plėtoti savivaldą, suteikti visuomenei teisę dalyvauti vykdant teisingumą per savo atstovus teismuose – tarėjus, negailestingai kovoti su oligarchais ir korupcija. Joks teisingumas neįmanomas teisminėje valstybėje. Tik teisingumą kartu su teismais vykdanti visuomenė įtvirtina ir puoselėja bendrą teisingumo, taip pat ir socialinio nuovoką ir neleidžia vienokiems ar kitokiems nomenklatūrinio elito sluoksniams uzurpuoti valstybės valdymo. Tokia visuomenė yra atsvara ir politinei korupcijai.

Dabartiniai debatai yra pats laikas klausti, ar numatyti darbai vykdomi ir kaip vykdomi? Atsakymas, deja, akivaizdus – nei pradėti, nei vykdomi. Tad nėra ką ir kalbėti. Tačiau tų darbų jau nebegalima traukti ir į naujos kadencijos darbotvarkę – labai jau apgailėtinai viešųjų ryšių požiūriu atrodytų. Todėl gražiausiai skambėjo samprotavimai apie neįtikėtinas sėkmės istorijas energetinio saugumo užtikrinimo srityje, kurio vaisius turėtume pajusti vėliau, gerokai vėliau. Laidos vedėjas, kaip ir kiti pretendentai, buvo galantiškas – nespaudė Prezidentės priminimais. Kėlė juoką rimti svarstymai apie valstybės konkurencingumo didinimą. Kas jau kas, o aukščiausi valstybės pareigūnai turėtų suvokti, kad nėra tokio apčiuopiamo dalyko, kaip valstybės konkurencingumas, kurį mes vienu ypu galėtume pajudinti. Juk aiškindami, kad, pavyzdžiui, nutarėme gerinti savo kiemo aplinką, neieškome, kur čia tas „gerumas“, kurį pagražinsime ar pagerinsime. Imamės daugybės darbų, kurie ir duos tam tikrą rezultatą. Kaip valstybė gali pagerinti konkurencingumą, jei šitaip greitai mažėja jos gyventojų, didėja socialinė atskirtis ir skurdžiai gyvenančių sluoksnis. Kaip tik Prezidentės kadencija pažymėta didžiuliu socialinės atskirties šuoliu, gyventojų mažėjimu ir senėjimu, maisto banko klientų gausėjimu. Pastarųjų šiuo metu jau daugiau kaip 400 tūkstančių. Tokia tad „konkurencingųjų“ kariauna. Tai juk taipogi įspūdingi kadencijos rezultatai.

Manau, nemenką publikos dalį linksmino kalbos apie šešėlinę ekonomiką. Kaip galėtų tokia didelė ekonomikos dalis būti „šešėlyje“? Niekaip negalėtų, jei nebūtų valstybinė šešėline ekonomika. Reikia tik pripažinti akivaizdų dalyką – kalbos apie „šešėlį“ yra tik valstybinio ekonominio mechanizmo priedanga. Tas mechanizmas kuo puikiausiai „įsirašo“ į mūsų politinę korupcinę sistemą, yra jos kūrinys ir gerovės šaltinis. Pastaruoju metu išryškėjęs prezidentinės „valdžios vertikalės“ stiprinimas, o sykiu visuomenės politinio neįgalumo puoselėjimas kaip tik ir padeda „šešėliui“ plėstis. Daugėja ir „šešėlio“ atspalvių – juk su juo vis labiau susisieja aukštoji teisėsauga ir teisėtvarka, įtakingos juridinės firmos, vietinio ir europinio ryškumo politikai, kapitalo srautų prižiūrėtojai. Nebuvo prisiminti ir su įvairiais „šešėliais“ susiję oligarchai – prieš penkerius metus skelbtuose mūšiuose nė vienas jų nebuvo „pakabintas ant šakos“. Tačiau ne vienas dar labiau pralobo ir sustiprėjo. Padedant Prezidentės karštai laidoje gintai dabartinei mokesčių sistemai, kuri kaip tik ir palankiausia tiems taip ir neįvardytiems oligarchams.

* * *

Primename, ką vakarykščiuose debatuose sakė D. Grybauskaitė.

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

zenis       2014-04-22 21:30

nebeknisk proto vokietijoje maistas isivedus eura pabrango dvigubai

JAU ĮGRISO       2014-04-21 13:42

jos tuščios, nesibaigiančios fotosesijos….kaip kokios Pikul.

Suzombėjusi ponia       2014-04-20 17:39

gali patikti tik suzombėjusiems žiūrovams, tačiau rimtas kandidatas rimtiems rinkėjaams jau yra - Puteikis. Jis remiasi esminėmis vertybėmis. Gaila tik, kad nepriminė “poničkai” jos 2009 rinkiminių pažadų visiško nevykdymo.

didziausia       2014-04-20 16:56

ispudi padare Jakilaitis, su kaire ranka kasidamas is kesianes savo pomidorus

Dil' gėlė       2014-04-19 16:25

turbūt,jos “juodasis diržas”, darbas kailių fabrike, Džoržtaune,,jos “mažieji karai"ją įpareigoja kalbėti paprastiems žmonėms sunkiai suprantama kalba, todėl ir nesublizgėjo.Ji kalbėjo ne tautai ir ne su tauta.Kalbėjo, šypsojosi , bet žmonių širdies ji nepasiekė.Nes ir dirbo ne jiems.

    Pasiklausykit PUTEIKIO konferencijos vaizdo įrašo - jūs išgirsit aiškų žodį, malonų balsą ir žmogų, kuriuo galima pasitikėti.Sėkmės jam ir visiems gerų, šiltų šv.Velykų.......

Algis       2014-04-19 16:03

Eilinis valdzios klano cirkas valdzios nukvailintiem ir sukirsintiem mokesciu moketojam. Lietuvos pilieciai, sveiki atvyke i putiniskaja/azijietiska “valdomaja demokratija”.
Polikarpovna, VSD, partiju atstovai gali pasitarnauti Lietuvai tik vienu budu, sededami kalejime.

Gustė       2014-04-19 15:01

  Lietuvėle,šalele, tiek daug kančių patyrusi,tiek kartų išduota,tiek daug klydusi, ir dabar dar vis klaidinama visokiausių vilmorininkų, NEBESUKLYSK. Tauta turi tik vieną teisingą pasirinkimą - prezidentu išrinkti N.PUTEIKĮ.Tepadeda mums DIEVAS sprendžiant TAUTOS ateitį. Su šventėmis.

Basakojė       2014-04-19 10:22

Labai atitrūkusi nuo tautos. Nieko neišmano apie visų žmonių lūkesčius. Visos kalbos tik apie stambujį verslą - tam ji ir atstovauja - Pirmajai Lietuvai.

Lina       2014-04-19 10:10

Kaip ji gali sublizgeti jeigu ka zadejo ,nieko neispilde . Dar labiau leido isvogti ,dar daugiau atsirado milijonieriu ,teisesauga ir vsd pasidare nebeveiksi korumpuota .Nieko gero ji nepadare ir neturedama sazines vel lenda i auksta posta . Priprato laikyti visus prisirisusi prie grandines ,negali paleisti .

nuomone       2014-04-19 7:35

na ar gali Grybauskaite sublizget?Ji kur mokesi?Ir ka ten moko?Kaip sake Lansbergis,gi ten ruose sovietinius virsininkus.Tokio lygio prezidentus gali rinkti tik komunistuojanti tauta,isplautom smegenim

To kažkaip       2014-04-19 7:31

Kažkaip ne į temą tamsta.Kas patį taip prigąsdino?

TAI NE DEBATAI,       2014-04-18 22:18

tai arogantiškojo Jakilaičio suorganizuotas vaidinimas,kuriame mokinukai atsakinėja į klausimus, tik vieni su “špargalkėmis”,kiti be…

Beje, pirmūnas - PUTEIKIS.

Hmm,       2014-04-18 20:21

JAV pati skalunu dujom pilnai neapsirupina,trukstama kieki perka is Kanados,taip ,kad vel laukiant Amerikos pagalbos,galim ir nesulaukti.O be to mums svarbu ju kaina,o ne is kur jos!Dujos bus rinkos kaina,kaip visur ir pigiau niekas nepardavines,ypac amerikonai…

Anikė       2014-04-18 20:08

Susigiedojęs duetas ir keli kandidatai į Prezidentus.Tik režisūra ne Oskaro
Koršunovo,o LRT paklusnių saviveiklininkų..Nekoks vaizdelis,lyg tyčiotųsi iš rinkėjų-spektaklis runkeliams.Natūraliai laikėsi N.Puteikis,B.Ropė...Šaunuoliai.

Jakilaiti, esi menkas       2014-04-18 19:13

ir negarbingas - juk JE klausimus zinojo is anksto ir atsake i juos, galima sakyti, mintinai iskalusi. Ne nemirkteledama. Juokingai graudu.

Kažkaip       2014-04-18 18:09

keistai ,nenatūraliai , tarsi propaganda atrodo šiandien per visas programas reklamuojami naujieji savanoriai.Atrodo,kad tai iš išskaičiavimo.Toks įspūdis.Kažkas čia ne taip.
  Jei atvirai,tai Lietuva turėtų prieš nesuskaičiuojamus rusų tankus siųsti ne jaunų žmonių gyvybes,nes tai yra neišmintinga ir paviršutiniška,o taikos metu subrandintą garbę,orumą,sąžiningumą,teisingumą,pagarbą,atvirumą,skaidrumą,ištikimybę savo tautai,susiklausymą,atsiklausimą,solidarumą,nesavanaudiškumą,kilnumą,bičiulystę,kuklumą,meilę artimui,-nuoširdų valstbės mikroklimatą,-laisvės gynimo jausmą....Į tokią šalį nedraugiška kaimynė  nė kojos nekeltų...Ar gali žeminami tarsi baudžiauninkai,kuriais nepasitikima, apginti tokią viduje nelaisvą šalį?

Sunku atsikratyti įspūdžio,kad        2014-04-18 17:50

D.Grybauskaitė iš anksto žinojo klausimus,o atsakymus buvo išmokusi ir bėrė kaip mokinukė net su ta pačia intonacija.

o kieno ji       2014-04-18 17:47

prezidente ?

Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.