Demokratija ir valdymas, Geopolitika

Vytautas Rubavičius. JAV prezidento „operacija“ Europoje ir jos atgarsiai

Tiesos.lt redakcija   2017 m. liepos 13 d. 19:49

13     

    

Vytautas Rubavičius. JAV prezidento „operacija“ Europoje ir jos atgarsiai

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas apsilankė Europoje. Džiaugsmingai buvo sutiktas Lenkijoje, pabuvojo Vokietijoje surengtame didžiųjų valstybių dvidešimtuko vadovų susitikime.

Tos jo kelionės nekantriai laukta. Jau prieš vizitą netrūko įvairiausių komentarų bei spėlionių, nes politinę europinio elito vaizduotę ypač jaudrino keletas tos kelionės „taškų“ – apsilankymas Lenkijoje ir susitikimas akis į akį su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Prezidento Trumpo kelionė pranoko daugumos lūkesčius, tačiau komentaruose ryškėja keli dalykai, svarbūs pačiai europietiška save vadinančiai politinei savimonei ir dabartinei Europos Sąjungos būsenai nuvokti. Atkreiptinas dėmesys ir į mūsų vietinės žiniasklaidos komentatorinę tendenciją, kuri jau aiškiai pagrįsta tam tikromis ideologinėmis nuostatomis.

Apsilankymas Lenkijoje buvo svarbus dėl kelių geopolitinių priežasčių. Laukta, kad Jungtinių Valstijų prezidentas aiškiai išsakys savo poziciją dėl Rusijos keliamos grėsmės NATO šalims ir patvirtins įsipareigojimą ginti jas agresijos atveju. Šitai ir buvo padaryta. Tačiau Trumpo kalba gerokai pranoko vienų lūkesčius, o kitų – europinio politinio elito ir jį aptarnaujančios žiniasklaidos bei vadinamųjų ekspertų – nuogąstavimus. Savaime suprantama, kad kalbą rašė ne pats prezidentas, o jo komandos nariai, tačiau ji nustebino, sakytume, konceptualine branda. Joje Lenkijos žmonių pavyzdinio patriotiško pasipriešinimo pagrindu paryškinti esminiai patriotiškumo sandai – Dievas, tėvynė, šeima, suverenitetas, tikėjimas, tradicijos. Kokių ES didžiūnų kalbose kas girdėjo tokius žodžius, kurie jau senokai tapo nepriimtino politinio elgesio ženklais, visomis „politinio korektiškumo“ priemonėmis trintinais iš viešosios žiniasklaidinės erdvės ir viešojo gyvenimo. Kaip drįstama kalbėti apie Dievą, suverenitetą ir tautą, kai ES politinis elitas intensyviai kuria naująjį ES raidos scenarijų, pagal kurį turi būti įgyvendinta galutinė ES federalizacija ir valstybių narių išvalstybinimas bei ištautinimas išstumiant Dievą, tautą ir suverenitetą į nesusipratėlių marginalų mintijimo sritį. Juk suverenitetas ir tauta – tai pats baisiausias nacionalizmas. Kalboje tiems dalykams teikiama ir civilizacinė reikšmė – jie kaip tik laikomi reikalingomis europinės raidos gairėmis.

JAV prezidento pasisakymams būdinga stipri energetinė įtampa, net iškrova, kuri labai veikia visus klausytojus – tiek jį palaikančius, tiek koneveikiančius. Tad emocingas jo pasisakymas Lenkijoje, parodęs puikų šios šalies nesenos istorijos, jos kančių ir šlovės išmanymą sužavėjo įvairiausių orientacijų lenkus. Tačiau, suprantama, liberaliajam kairuoliškam europiniam politiniam elitui tai buvo tarsi raudona skraistė buliui, tačiau… Reikalai klostėsi taip, kad prieš nepaprastai svarbų dvidešimtuko vadovų susitikimą „deramą atsaką“ Trumpui teko patikėti žiniasklaidoje veikiančiam aptarnaujančiam ekspertų pulkui, kurio pasisakymus gerokai supaprastinę pertransliavo ir Lietuvos komentatoriai. Tie ekspertai ėmė svarstyti, kaip Trumpo kalba skaldanti Vakarų vienybę, nes teigiant visai kitas nei europines vertybes, o pastarosios esančios – pliuralizmas, žmogaus teisės, tolerancija… Galima tik įsivaizduoti, kaip lenkams būtų patikusi kalba, raginanti priešintis galimai agresijai dėl neva tokių svarbiausių gintinų vertybių.

Jungtinių Valstijų prezidento kalboje paryškintas svarbus Lenkijos vaidmuo NATO sąjungoje dėl jos geopolitinės padėties ir dėl sukauptos patirties ginant laisvę ir Tėvynę. Tačiau toks Lenkijos, o sykiu ir dabartinės jos valdžios iškėlimas vargu ar malonus eurobiurokratiniam elitui, kuris nesiliauja kaltinęs Lenkijos valdžios elitą, neva tas negerbiąs minėtų europinių vertybių. Nei Briuseliui, nei Vokietijos ir Prancūzijos duetui nėra prie širdies stiprėjantis Lenkijoje nacionalinių interesų suvokimas, taip pat ir glaudūs sąjunginiai ryšiai su Jungtinėmis Valstijomis. Stiprėjanti Lenkija stiprina ir Rytų bei Centrinės Europos šalių nacionalinių interesų raišką, o šitai kertasi su naujaisiais ES raidos scenarijais. Tad politikos komentatoriams yra apie ką pamąstyti, tačiau galima drąsiai teigti, kad Lenkijoje pasakytos Trumpo kalbos mūsų visuomenė nei išgirdo, nei suvokė, kas joje sakoma Europai ir pasauliui, nes mūsų politiniam elitui, taip pat ir prezidentei Daliai Grybauskaitei pakanka vienos frazės – „mus gins“.

Didžiausio komentarų srauto susilaukė Trumpo ir Putino pokalbis, užtrukęs gerokai ilgiau, nei planuota. Svarstyta apie įvairiausias smulkmenas, giliamintiškai aiškinta, kiek laiko turėjęs Trumpas skirti Putinui, kad tas nebūtų pasijautęs laimėtoju. Nutarta, kad pusvalandžio būtų pakakę išsakyti Kremliaus šeimininkui aiškią Vakarų poziciją svarbiausiais klausimais ir iškilmingai pasišalinti. Deja, pokalbis užtruko. Tas detales įvairiai perpasakojinėjo ir mūsų komentatoriai. Tokių komentarų skleidėjams pravartu būtų bent pabandyti įsivaizduoti, kaip jaučiasi pasaulio reikalų tvarkytojai ir koks pasaulinių reikalų svoris gula ant jų pečių. Leiskime didiesiems pasaulio lyderiams kalbėtis tiek, kiek jie mano esant reikalinga, ir tikėkime, kad aptarinėti svarbias problemas yra geriau, nei nesikalbant dauginti konfliktinių regionų. Tokiuose pokalbiuose ne tik artimiau susipažįstama, pagaunama partnerių mąstymo ir kalbėjimo ritmika, bet ir dedami pagrindai būsimiems sutarimams ar konfliktams. Juk Sirijoje reikalai šiek tiek pajudėjo. Kalbėdami akis į akį prezidentai atstovauja ne tik savo šalims, bet ir esamiems ar potencialiems sąjungininkams, tad tenka atsižvelgti į gausybę publikai nenuvokiamų geopolitinių niuansų. Galima nujausti, kad Trumpo ir Putino pokalbyje vienaip ar kitaip dalyvavo ir abiejų šalių didysis „partneris“ – Kinija. Ypač kai kalbėta apie Šiaurės Korėjos problemą ar šiuolaikinės globalizuotos pasaulio ekonomikos reikalus. O juk Kinija tampa ne tik didžiausia ekonomine ES partnere, bet ir konkurente, sėkmingai perimančia svarbius daugelio Europos šalių ekonomikos sektorius. Vėlgi yra apie ką galvoti bandant įsivaizduoti tuos pasaulio raidos scenarijus, kuriuos stengiasi įgyvendinti didžiųjų šalių lyderiai. Ypač regint vis ilgiau trunkančius Vokietijos kanclerės Angelos Merkel ir Prancūzijos prezidento Emanuelio Macrono apsikabinimus.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Lietuvi lengva       2017-07-18 18:10

isvesti is venkemio,bet venkemi is lietuvio ne istrauksi (cia tam ekspertui) Trumpas padainavo lenkams ta daina kuri jems labiausiai patinka (rusai puola),bet uz tai lenkai sumokejo 30mlrd zl.(pirko pasenuses reaketas patriot).O po to 2val 15 min.praleido su Putinu! Putinas preskonferencijoje pareiske kad Trumpas medijinis ne toks kaip privatus(jai kas ne pastebejo)! Isverciu dabar kaimeciams-atvazioja dede,jus jam skundziates-mus kaimynas puola! Dede, na tai va jums kalavijas,tik jus man uz ji sumokekit brangiai! Dede isvaziavo pas kaimyna baliavoja su kaiminu… Jus istraukiat kalavija,ziurit… tai kad jis is medzio isdroztas!!! PS.  http://www.veteranstoday.com/2017/07/17/mh17-was-really-mh370/

Pikc       2017-07-13 20:24

->”Įdomu” - na, ne taip jau daug jis ten apie tai ir kalbėjo:
“President Duda and I have just come from an incredibly successful meeting with the leaders participating in the Three Seas Initiative.  To the citizens of this great region, America is eager to expand our partnership with you.  We welcome stronger ties of trade and commerce as you grow your economies. And we are committed to securing your access to alternate sources of energy, so Poland and its neighbors are never again held hostage to a single supplier of energy.  (Applause.) 
Mr. President, I congratulate you, along with the President of Croatia, on your leadership of this historic Three Seas Initiative.  Thank you.”
O štai momentai, dėl kurių Trampo taip nekenčia liberastai:
“We must work together to confront forces, whether they come from inside or out, from the South or the East, that threaten over time to undermine these values and to erase the bonds of culture, faith and tradition that make us who we are.  (Applause.)  If left unchecked, these forces will undermine our courage, sap our spirit, and weaken our will to defend ourselves and our societies.”
Ir pabaiga:
“So, together, let us all fight like the Poles—for family, for freedom, for country, and for God.”
Taigi čia liberastams kaip velniui kryžius. smile
Visa kalba: https://www.whitehouse.gov/the-press-office/2017/07/06/remarks-president-trump-people-poland-july-6-2017

Al. Marginalui       2017-07-13 20:15

Trumpo nieks ir nelaiko šventuoju, bet jis remia pasipriešinimą šėtonui. Jei jis tai darytų tik dėl formos, kaip mūsų valstiečiai, tai greit pamatytume. Kol kas nematom. Jei jis tai daro siekdamas kokių nors kitų savanaudiškų tikslų, tai dėl Dievo meilės - tegul. Kad tik bent kiek pristabdytų šėtono puolimą.
Apie Smolensko avariją gana bešališkai viską tyrė ir įvertino Illarionovo blogo ir Smolensko forumo komentatoriai.

Įdomu       2017-07-13 15:30

Kodėl niekas nemini to, ką D.Trumpas kalbėjo apie trijų jūrų Baltijos, Juodosios ir Adrijos valstybių sąjungą , akcentuodamas Lenkiją ir Rumuniją, oi kaip reikėjo įsiklausyt ,ką jis šnekėjo Lenkijoj…

Trumpo kalba nustebino konceptualine branda       2017-07-13 15:19

  Joje Lenkijos žmonių pavyzdinio patriotiško pasipriešinimo pagrindu paryškinti esminiai patriotiškumo sandai – Dievas, tėvynė, šeima, suverenitetas, tikėjimas, tradicijos.
  Kokių “ES didžiūnų” kalbose kas girdėjo tokius žodžius, kurie jau senokai tapo nepriimtino politinio elgesio ženklais. 
  Kaip drįstama kalbėti apie Dievą, suverenitetą ir tautą, kai ES politinis elitas intensyviai kuria naująjį ES raidos scenarijų, pagal kurį turi būti įgyvendinta galutinė ES federalizacija ir valstybių narių išvalstybinimas bei ištautinimas išstumiant Dievą, tautą ir suverenitetą į nesusipratėlių marginalų mintijimo sritį. Juk suverenitetas ir tauta – tai pats baisiausias nacionalizmas. Kalboje tiems dalykams teikiama ir civilizacinė reikšmė – jie kaip tik laikomi reikalingomis europinės raidos gairėmis.

Marginalas       2017-07-12 16:40

Vis labiau įsitikinu dviem dalykais:
1) Daugelis yra linkę pulti į nekritinius vertinimus pagal norą, bet ne protą. Net p. Rubavičius nebando giliai analizuoti, bet pataikauja stichiškai iškylančių opozicinių stereotipų srovei. Juk ir jam svarbu dabartinės tvarkos kritikų nuomonė apie jį (be geros nuomonės populiariu netapsi).
2) Jau daug metų Kavkazcentras padaro pasitvirtinančias prognozes (pvz., tai vos ne pirmasis resursas, paskelbęs kad Smolensko “katastrofa” (apie kurią ir dabar sutartinai tebetylima) - kremlių darbas (tiesa, ne tik, nes kremlius tik vykdytojas, o užsakovas Vakaruose, todėl ir tebetylima - Kavkazcentras iš pradžių ir apie tai rašė).
Taigi kam reikia tiesos apie trumpus, tegu geriau skaito Kavkazcentrą.

Lietuva nors per       2017-07-12 11:17

neoficialus kanalus turėtų stengtis palaikyti kuo glaudesnius ryšius su Amerika.O Amerikai ar nelengviau būtų palaikyti saugumą pasaulyje ne tik NATO rėmuose,o sukuriant visai naujus ryšius su to norinčiomis šalimis.Pavyzdžiui to norinčios šalys galėtų tapti laikinomis Amerikos valstijomis.Kaip Taivanis kažkada laikinai priklausė Anglijai?

A.Merkel       2017-07-12 11:13

akys suktėja,-per ilgai užsibuvo valdžioje.O Beatos Šidlo akis slegia krikščioniška atsakomybė.

G.P.       2017-07-12 11:13

Kaip visada V.Rubavičius užčiuopia esmę. Skirtingai nuo viso Lietuvos “politologų-giedorių” choro…

Kad ir Trumpas vykdys        2017-07-12 11:10

liberalų troškimus ir tenkins visus jų nebrandžius įgeidžius,jie vis tiek jo nepriims.Niekada.Nes jie neteko valdžios,o šiems instinktyviems individmas -tai viena iš aistros,galios formų.Kitaip jie savęs realizuoti nesugeba.Jie labai pavydūs ir baisūs melagiai.O Trumpas sviedžia į akis ,ką galvoja.Jis gal nesuprasdamas krikščionybės,yra arčiau jos ir bus išganytas nesąmoningai.Jei nesuges.

Šaunu,kad       2017-07-12 11:08

apmąstomi svarbiausi įvykiai ir pasidalinama įžvalgomis.

Tarabilda       2017-07-12 10:10

Už Varšuvos akibrokštą Trumpui keršijama su kaupu ir neregėtu įniršiu.

kiek nedaug       2017-07-12 9:54

yra Lietuvoj protingų ir niekam nesilankstančių žmonių, ant vienos rankos pirštų galima suskaičiuoti.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Česlovas Iškauskas. 1939 – ųjų rugsėjis: ko mus moko istorija?

Karas Ukrainoje. Du šimtai penktoji (rugsėjo 16 diena)

Briuselis nori 70% sumažinti ES vykdomą Vengrijos finansavimą

Ramūnas Aušrotas. Vienos lyties asmenų sąjungos kaip būdas paneigti šeimos instituto prigimtinį pobūdį

Vengrų politikai: Europos Parlamentas atvirai šantažuoja mūsų šalį

Elektros krizė arba kaip sutaupyti 3 milijardus eurų. Šarūnas Andriukaitis-Sutkus

Karas Ukrainoje. Du šimtai ketvirtoji (rugsėjo 15 diena)

Andrius Gudaitis. Vartotojų interesų gynimo imitavimas

Lenkija planuoja statyti šešis branduolinius reaktorius

Vygantas Malinauskas. Ar vienalytės santuokos yra žmogaus teisė?

Vidmantas Janulevičius. Verslas stoja dėl elektros kainų

Karas Ukrainoje. Du šimtai trečioji (rugsėjo 14 diena)

Švedijos vidurio dešinysis sparnas pirmauja įtemptuose ir intriguojančiuose rinkimuose

Vytautas Sinica. Elektros krizė: vartotojai paskutinėje vietoje

„Už balos“. Karalienė-Trumpas-JAV ekonomika

Edvardas Čiuldė. Nutylėjimo subkultūros Lietuvoje ypatumai

Energetinės krizės akivaizdoje estai atnaujina naftingojo skalūno gavybą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.