Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Geopolitika, Europa

Romos susitikimui artėjant. Vytautas Rubavičius. Donaldas Tuskas – kaip ES nuosmukio ženklas?

Tiesos.lt redakcija   2017 m. kovo 26 d. 22:31

21     

    

Romos susitikimui artėjant. Vytautas Rubavičius. Donaldas Tuskas – kaip ES nuosmukio ženklas?

Nenumaldomai artėjant Romos sutarties minėjimo 60-mečiui, Europos Sąjungos Prezidentu neseniai išrinktas lenkas Donaldas Tuskas laišku (ČIA) kreipėsi į ES šalių politinius lyderius, akindamas juos apmąstyti dabartinę bendrijos būseną ir įsipareigoti jos tolesnės integracijos ir vienybės politikai.

Dabartinės būsenos bei ateities politinės vizijos apmąstymai Europai būtini kaip oras, tad iš Prezidento tikiesi svarių minčių, kurios rodytų gerą su ES plėtra bei integracija iškilusių ir nepaliaujamai kylančių problemų išmanymą. Netenka abejoti politine Tusko patirtimi, kurią jis sukaupė Lenkijoje ir ES, nei jo besąlygišku įsipareigojimu europiniam politiniam elitui – juk tapo savaip simboline to elito figūra. Kilęs ne iš didžiųjų politinių centrų, tad savaip pridengia didžiųjų valstybių lyderių politinę galią ir negalias.

Savo laiške Tuskas paryškina tris ES kylančių grėsmių blokus, tačiau nė viename jų taip ir neužčiuopia esminių probleminių „mazgų“. Nėra sunku pasamprotauti apie vadinamąsias „išorines“ grėsmes – apie jas kasdien rašo įvairiausio lygio žurnalistai. Tiesa, svarbu bent jau tai, kad santykiai su didžiaisiais geopolitiniais žaidėjais jau įvardijami grėsmių požiūriu – dar visai neseniai toks įvardijimas europinio politinio elito požiūriu buvo visiškai politiškai nekorektiškas, nes kirtosi su esminiu įsitikinimu, esą visi partneriai siekia sau ekonominės naudos, tad visas politines problemas galima išspręsti prie derybų stalo. Tačiau jau vidinės ES problemos, pirmiausia susijusios su vidiniu islamiškuoju terorizmu bei imigracija, privertė tą elitą atsimerkti – pasirodo, pasaulis jau nebežaidžia pagal europiečių įsivaizduojamas politinio korektiškumo taisykles, o įsivėlė į kruvinus civilizacinės geopolitikos mūšius.

Tusko laiške apie geopolitikos kraują neužsimenama. Tačiau pats laiške glūdintis grėsmių įvardijimas jau savaime kelia grėsmę ES, jei to įvardijimo nurodomas politinis mentalitetas vyraus ir būsimame valstybių vadovų susitikime. Tuskas išorine grėsme laiko ne tik Rusijos, Kinijos bei Turkijos galias, bet ir pokyčius Vašingtone, nes „naujoji administracija nori kvestionuoti pastarųjų 70 metų Amerikos užsienio politiką“. Rimtas įspėjimas europiečiams, tačiau aukščiausio europinio rango politikui nederėtų svaidytis tokiais apibendrinimais, nes niekaip neįmanoma „kvestionuoti“ praeities, o tik atsižvelgiant į naujas aplinkybes ir iškeliant tam tikrus prioritetus vienaip ar kitaip keisti užsienio politiką. Kitas dalykas – kaip mes tuos pokyčius suvokiame ir kaip į juos reaguojame. Tačiau turime neužmiršti, kad kaip tik Jungtinės Valstijos buvo ir lieka ES saugumo garantas.

Vidinėmis grėsmėmis Tuskui rodosi nacionalistinių ir ksenofobinių nuotaikų didėjimas, taip pat nacionalinio egoizmo plitimas. Pasitenkinama jau gerokai įkyrėjusiais žunalistiniais liberalkairuoliškais štampais. Galima būtų svarstyti, ar dera grėsmėmis vadinti ES susikaupusias ir naujai iškylančias problemas, su kuriomis Tusko atstovaujamas europinis politinis elitas, kaip pastaruoju metu įsitikina vis daugiau europiečių, nepajėgus tvarkytis. Galima numanyti, kad tie visi „baubai“ yra grėsmės tam politinio elito susikurtam ES federalistinės raidos ir „europinės liaudies“ kūrimo vaizdiniui, kurio jokiais būdais nenorima net apmąstyti.

Juk esminis dalykas, kurį reikia svarstyti ir dėl kurio tartis, – kokiu ideologiniu ir vertybiniu pagrindu įmanoma tolesnė ES raida ir/ar integracija? Tam būtina bent jau aiškiai suvokti, ar pasiteisino beatodairiško išvalstybinimo ir išnacionalinimo politika, kuri ypač pragaištingai veikia mažąsias valstybes nares, ir kokiu būdu įmanoma kurti gerovę visiems europiečiams atsisakius gerovės valstybės modelio ir ekonomizavus politiką, kultūrą ir švietimą neoliberalios ekonomikos principais. Tokios politikos pasekmes jaučiamos visame pasaulyje – sparčiai didėjanti socialinė atskirtis. Lietuvos politinis elitas šiuo atžvilgiu gali pasigirti „sėkmės istorija“ – sparčiausiai ES dėl didėjančios socialinės atskirties nykstanti tauta ir visuomenė.

Kitas svarbus dalykas yra vidinė ES krizė dėl demokratijos stokos, kurią įmanoma apeiti tik vienu būdu: visiškai nebekreipiant dėmesio į visuomenių nuomones dar nuožmiau vykdyti sumanytą socialinės inžinerijos projektą – kurti betautę, bešaknę, anglišku esperanto komunikuojančią „europinę liaudį“, pasitenkinančią nesiliaujančiomis kalbomis apie „būtinumą kelti gerovę“ ir priešintis visokio kailio „populistams“. Tačiau kaip su tokios „liaudies“ jausminiu įsipareigojimu ES, pasiryžimu ginti ją ir aukoti už ją gyvybę? Juk šiuo metu plika, bet ne Tusko akimi matome, kad ES išorinėmis grėsmėmis įvardijamos šalys kaip tik ir stiprina savo tautų nacionalistines ir valstybingumo jausenas, pasitelkdamos imperinio „atgimimo“ idėjas ir kultūrinius „mechanizmus“. Geopolitiniai Rusijos, Kinijos ir Turkijos siekiai bei žaidimai grindžiami savaip įsivaizduojamomis ir perteikiamomis civilizacinėmis istorijomis bei vertybėmis.

Kaip į tuos vyksmus ruošiasi atsakyti vis labiau nukrikščioninama ES? Metas susimąstyti, ar tik tokia europinė nukrikščioninimo politika ir nėra vienas iš vakarietiškos civilizacijos savinaikos veiksnių? Vienas iš pretendentų į Prancūzijos prezidentus (Jeanas-Lucas Melenchonas) visai neseniai pareiškė, kad Europai reikalingas naujas aljansas, kuriame Prancūzija vaidintų ne vakarietiškos, o universalios nacijos vaidmenį ir jau niekaip nebeįsitrauktų į Šiaurės Amerikos vykdomus karus. Manau, tokios universalios nacijos likimas jau aprašytas kai kuriuose pačių prancūzų romanuose. Deja, tokios mintys susilaukia valdančiojo prancūzų politinio elito dalies pritarimo, ypač jei dar pagardinamos pasvarstymais apie būtinumą bendradarbiauti ir tartis su Rusija.

Trečias grėsmių blokas, pasak Tusko, susijęs su proeuropietiškojo elito proto būsena, nes mažėja to elito tikėjimas politinės integracijos tikslingumu, nuolaidžiaujama populistiniams argumentams, imama abejoti pagrindinėmis liberalios demokratijos vertybėmis. Įdomu, kokiomis liberaliomis vertybėmis grindžiamas europinio politinio sluoksnio ir biurokratijos valdymas demokratijos stokos, niekam už nieką neatsiskaitymo, politinės atsakomybės stokos ir sau susikurtos visapusiškos gerovės ir privilegijų sąlygomis? Tuskui juk šie dalykai kuo puikiausiai žinomi. Kaip ir korupcinis lobizmas. Gal tos vertybės yra susijusios su nuožmiu antikrikščioniškumu, kovinguoju ateizmu, gyvybės suprekinimu, šeimos institucijos naikinimu, teisės mažamečiams vaikams pasirinkti lytį diegimu… Su tokiomis vertybėmis šiuolaikiniame kruvinos geopolitikos pasaulyje nedaug ką nuveiksi, juolab jokių naujų sąjungininkų nesurasi. Tad klausimas, kokiu pagrindu gali būti vykdomas Tusko siūlymas Romoje atnaujinti tikėjimo integracijos tikslingumu deklaraciją, šitaip siunčiant pasauliui aiškų signalą.

Kita vertus, koks būtų to signalo realus „svoris“ tęsiant išnacionalinimo ir nukrikščioninimo politiką? Nejau tikimasi, kad, pavyzdžiui, gerokai iš to pelnydamasi Turkija ims ir nebešantažuos ES pabėgėliais ir migrantais? Kas jau kas, o Turkijos lyderiai jau senokai yra perkandę ES politinio sluoksnio „demokratinį“ dviveidiškumą – juk ir dabar ES niekaip nepasisakė dėl turkų vykdomų žiaurumų kurdų gyvenamuose miestuose. O Turkija vykdo negailestingą, tačiau demokratinio pasaulio taip ir „nepastebėtą“ kurdų malšinimo operaciją, turinčią atgrasyti juos nuo savojo valstybingumo siekių.

Tuskas siūlo Europos politikams prisipildyti orumo, nes nesą jokios priežasties, kodėl Europa ir jos lyderiai turėtų pataikauti išorinėms galybėms ir jų vadovams. Apie kokias išorines galybes kalbama? Paminimos Rusija, Kinija, JAV ir Turkija. Vargu ar JAV aukštieji politikai apsidžiaugs pamatę save įrašytus į tokią bendriją, nepaisant Tusko raginimų puoselėti transatlantinius santykius. Neapsidžiaugs ir Lenkija, kuri savo užsienio politiką grindžia strategine partneryste su amerikiečiais. Nemanau, kad ir lietuviams malonu matyti Jungtines Valstijas vienoje gretoje su Rusija.

Savo laišką Tuskas užbaigia deklaratyviu raginimu suteikti Europos piliečiams saugumo jausmą, socialinę gerovę, o sykiu pakelti Europos integraciją į kitą lygmenį. Kitaip tariant, daugiau vienybės, daugiau integracijos ir kuo mažiau klausimų apie problemas, jų priežastis ir vertybinius integracijos pamatus. Toks, deja, ir jau senokai geopolitinę nuovoką ir nacionalinių valstybingumo interesų supratimą praradusio Lietuvos aukščiausiojo elito požiūris. 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

kafke       2017-03-28 18:12

Uz nacionaliniu suvereniu valstybiu bendradarbiavima! Tautos turi suarteti per bendradarbiavima, o ne forsuojama migracija ir multikulti.

Poteriai       2017-03-28 9:23

turėtų būti katalikiški ir lotyniški. Taip gražiau. Būtų puiku matyti vaikus kalant lotyniškus poterius. Berniukai taptų klierikais, vaikščiotų su sutanomis. Nereikėtų nė mergaičių. Užtektų celibato.

Tarabilda       2017-03-26 19:26

Diskusija niekur neistrigo, stasiuk, NorKunas labai tiksliai psake, o as dar pridursiu,kad ta dvasios ubagu chebra, Vygintas Romoje, yra Europos metafizikos naikintojai. Is tikro kiekviens krikscionis ir siaip padorus zmogus turetu eiti i aikstes ir ginti Europa nuo ES eksperimentatoriu su melynais drabuziais.

stasys        2017-03-25 7:19

.. ‘svarbi’ diskusija įstrigo nereikėjo nei purams ..nei ale stasiams ir nosies kišti .Dvi kairios kojos ne fik koks derinys žygiuoti .

NorKūnas       2017-03-25 0:11

Nuodėmės blogis - šių dviejų žodžių pakanka, kad įvardytume tikrąją sunkaus Europos pasiligojimo priežastį ir drauge nurodytume tai, su kuo nesigrumiant iki kraujo, bet kokios socialinės ir ekonominės reformos - visiškai bergždžias jėgų eikvojimas.
Vis dėlto vien tikėjimo irgi per maža - būtinas viešas veikimas, motyvuojamas tikėjimo. Tai aiškiai suprato ir deklaravo katalikiškieji Europos, turinčios tapti vieninga iš transcendencijos kylančioje dvasioje, tėvai.
Dabar vėl reikalingas absoliutus aiškumas - ES griaunama forsuojant ne bet kokį,
bet antikristinį Europos pertvarkymo projektą. Jo vykdymas privalo būti sustabdytas pirmiausiai ir būtinai grįžtama prie krikščioniškųjų Europos šaknų: medis be šaknų tinka tik lentoms ar malkoms - ant jo nedera ir negalės derėti gyvybę pamaitinantys vaisiai.

visiems mokslininkams reikia išmokti       2017-03-24 19:22

reikšti mintis trumpai ir aiškiai. Bet jie to daryti negali, nes neužskaitys teksto kaip mokslinio straipsnio. Apgailėtina jų padėtis. Užuojauta

Nepasirašysiu       2017-03-24 16:08

p. Rubavičius skamba kiek naiviai:
“Juk esminis dalykas, kurį reikia svarstyti ir dėl kurio tartis, – kokiu ideologiniu ir vertybiniu pagrindu įmanoma tolesnė ES raida ir/ar integracija?”
Ideologinis pagrindas toks, koks ir iki dabar - kaip kuo daugiau išspausti iš (spalvingos ar ne - nesvarbu) vartotojų masės, kitaip sakant - Mamona. Nereikia apgaudinėti, kad tam tikros religinės priklausomybės Spinelli, vienas ES įkūrėjų, stengėsi dėl ko nors kito, nei tautiečių kišenė.

Marginalas       2017-03-24 2:12

Pone Rubavičiau,
dėl “demokratijos” jau išsiaiškinau, kad visi ją linksniuoja pamiršę žodį “teisingumas” ir vaizduodami, neva “demokratija” - tas pats kaip “LYGYBĖ”. Mat sakyti “LYGYBĖ” po komunistinės lygybės nebemadinga, tad griebiasi “demokratijos”, bet galvoje turi vis tą pačią lygybę, tapatinamą su teisingumu. Šitaip gali būti tik vištos galvoje.
Ale baikit pagaliau linksniuoti spectarnybų pakištą “islamišką terorizmą”! Reikia prisiminti ir drauge nesieti silpnesniųjų kovos SAVO teritorijoje panaudojant save, kaip ginklą (plg. dar ir japonus), bei spectarnybų provokacijas nuo Riazanės cukraus čečėnams naikinti iki 911 visam islamui pasmaugti. Ilgiau atkiškime ausis kabinamiems telemakaronams!
Kas dedasi Sirijoje, tai Vakarų ir ruskijos su ambicingu Iranu terorizmo pasekmė, o ISIS apskritai nežinia kurių spectarnybų įkurta. Jei pas mus dar niekas nesprogsta, kaip Paryžiuje ar Berlyne, už tai padėkokim “nacionaliniam saugumui”, įklimpusiam į balą po pirmojo bandymo su Gatajevais ir Kusaite, kai sumanė atidirbti pinigėlius, tikrų teroristų skirtus “kovai su terorizmu”.
Kita vertus, JAV yra klusnus laivas bankinio kapitalo rankose, bet jame bręsta rimtas nepasitenkinimas valstybiniu terorizmu, o jei sprogs, gal greičiau iš ten ir ateitų išlaisvinimas, ne iš seniai sumaterialėjusios Vakarų Europos.

1 Kor 2, 14 skirta ne jusliniam žmogui:       2017-03-24 0:31

“Deja, juslinis žmogus nepriima to, kas ateina iš Dievo Dvasios. Jis tai laiko kvailyste ir nepajėgia suprasti, kad tuos dalykus reikia vertinti dvasia.
Dvasinis žmogus gali spręsti apie viską, bet niekas negali spręsti apie jį.”

Jei ES       2017-03-23 22:17

neatsivers Švento rašto,neprisimins krikščionybės,tai ji anksčiau ar vėliau pasmerkta.O gal jos vadai geriau viską žino?

Tarabildai       2017-03-23 21:21

Taikliai pastebėta, jei šie padugnės sukrunta ir pradeda leisti savo bezdalus, vadinasi straipsnis tiksliai į dešimtuką.

Tarabilda       2017-03-23 21:06

Siūlyčiau nekreipti dėmesio į staskos ar Puro pasidraskymus. Vienok lakmusas, kad straipsnis į tašką.

Stalker >       2017-03-23 20:26

Jeig neturi ka pasakit i tema. Geriau nieko nesakik. Nerodik savo durnumo.

Tai       2017-03-23 20:05

ką vapa Tuskas jau šimtus kartų girdėta brandaus socializmo laikais. Kažkoks marazmas.

Tavo beraštis komentaras, "Stalker",        2017-03-23 20:00

yra puiki “išnacionalinimo ir nukrikščioninimo politikos” padarinių iliustracija.
Jei susidurtum su loginiu argumentu, ar žinotum, ką su juo veikti?
Pabaigai: suprask, jei nustatomi patikimi faktai, jie nereikalingi argumentacijos.

Stalker        2017-03-23 19:52

” Tačiau pats laiške glūdintis grėsmių įvardijimas jau savaime kelia grėsmę ES, jei to įvardijimo nurodomas politinis mentalitetas vyraus ir būsimame valstybių vadovų susitikime.”
Gresmiu ivardijimas kelia gresme!!! Genialu!!! kazkokia mentaline masturbacja.

Liepa       2017-03-23 19:44

Kažkodėl prasidėjus Sąjūdžiui buvo viešai džiaugiamasi, kad Lietuvėlė nesusiintegravo su “motinėle"Rusija ir kitom “broliškai draugiškom” respublikom.// Tai kas atsitiko dabar, kad reikia išnykti lietuviams vokiečiuose, prancūzuose ir netgi musulmonuose? Vardan ko? // Lenkijos oficiali valdžia atsiribojo nuo nublūdusio Tusko. Tai Lietuvos biurokratams- eurobolševikams itin nepatinka. Tad visokie auštrevičiai su balčyčiais, blinkevičiūtėm bei andrikienėm vaidenasi nieko nevaržomi.//Su tokiais “proto bokštais” greit atsidursim visiškoj pekloj.//

Stalker        2017-03-23 19:39

“Kita vertus, koks būtų to signalo realus „svoris“ tęsiant išnacionalinimo ir nukrikščioninimo politiką”
Kazkodel, nieko neradau Tusko laiske apie “išnacionalinimo ir nukrikščioninimo politiką”. Ir aplamai, kaip pasireikskia ta “išnacionalinimo ir nukrikščioninimo politiką”?
——————————————————————————————————————————-
Pas ponaiti, idomus informacijos pateikimo budas. Savo iskraipusios fantazijos paduoda kaip, visiems gerai zinoma fakta.
Bet nepateikiama nei vieno argumento, tam faktui pateisint.

Klausimas Tarabildukui       2017-03-23 18:36

Kodėl tavęs, tokio protingo ir viską suprantančio, nerenka Europos Sąjungos prezidentu?

Tarabilda       2017-03-23 16:42

Liux analizė. Tusko drapana išnarstyta po siūlelį. Ir įdomumas tas, kad Europoj to nesupranta, atrodytų, protingi žmonės. Pvz. šiandien einu Madride ir matau, ant kažkokio vyriausybės pastato didžiausias plakatas “Refuges Welcome”, o prie visų svarbių objektų ir aikštėse sustiprinti policijos ir kariuomenės konvojai. Aišku prieš ką? Prieš “welcomus”.

Europos       2017-03-23 15:07

kėvišai?


Rekomenduojame

Verta prisiminti. Kazys Škirpa: mintys apie valstybę

Kroatijos teismas pripažino tos pačios lyties šeimoms teisę tapti vaiko globėjais

Algimantas Rusteika. O ką daryti, jei šeimos neturi, bet susirgai?

Neringa Venckienė. Apie teismų ir jų sprendimų nešališkumą

Kardinolas V. Sladkevičius siunčiamas į užmarštį?

Andrius Švarplys. Kaip artes liberales galėtų būti salele?

Ramūnas Aušrotas. Statistika kalba už save

SAS antiskandinaviška reklama sulaukė atoveiksmio: ar perlenkta lazda gali virsti bumerangu?

Kun. Robertas Skrinskas. Kremliaus troliai šeimininkauja ir lietuviškoje Vikipedijoje

Nida Vasiliauskaitė. Valstybė, kurios tarakonai nekokybiškai pakasyti – valstybė be ateities

Rasa Čepaitienė. Pakelk galvą, lietuvi!

Kun. Roberto Grigo replika: O, kad taip būtų!

Algimantas Rusteika. Nespirgėkit, čia ne apie visas

Rusų kalbos pamoka 30-taisiais atkurtos Nepriklausomybės metais: liaupsės sovietmečiui ir jį reanimuojančiam Putinui

Vytautas Rubavičius. Su kaimu prarandame gimtinės nuovoką

Rūta Janutienė „Iš savo varpinės“: Ar Dalia Grybauskaitė galėjo būti šantažuojama?

Liudvikas Jakimavičius. Šėpos jubiliejų pasitinkant

Geroji Naujiena: Kaip nenustoti sūrumo

Andrius Švarplys. Šveicarai uždraudė diskriminuoti gėjus kalboje ir viešumoje. Ką tai reiškia?

LR žvalgyba informuoja: kaip viešai vertintinos Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui kylančios grėsmės ir pastebėti rizikos veiksniai

Nijolė Aleinikova. Apie dvasingumą – nusibodusi, bet taip ir nesuprasta tema

Apie meilę, kuri niekada nesibaigia – minint kun. Juozo Zdebskio 34-ąsias žūties metines

Algimantas Rusteika. Šeimininko belaukiant

Vytautas Radžvilas. Klausimas „Lietuvos Sąrašo“ partijai

Audrius Bačiulis. Sunkus tas LRT leftistinių propagandistų gyvenimas

Laimonas Kairiūkštis. Kiekybė ar kokybė, arba Kiek iš jūsų perskaitote 600 romanų per metus?

„Northwest Herald“: „Gyvenimas po ekstradicijos“ – Karolio Venckaus apžvalga

Romualdas Žekas. Sveikatos reforma – kodėl nesusikalbame?

Robert P. George. Drąsa, meilė ir pasiaukojimas kovoje už santuoką

Mark Regnerus. Silpni duomenys, maža imtis ir politizuotos išvados dėl LGBT asmenų diskriminacijos

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.