Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Pasaulis, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas

Vytautas Rubavičius. Civilizacinis Karūnuotojo veidrodis

Tiesos.lt redakcija   2020 m. kovo 21 d. 17:36

11     

    

Vytautas Rubavičius. Civilizacinis Karūnuotojo veidrodis

Karūnuotasis vis labiau įsisiaučia Europoje, tarsi primygtinai stengdamasis mūsų dėmesį atkreipti į vakarietiškąsias silpnybes bei blogybes. Kad susikauptume, atsitokėtume nuo siaurakaktiško ekonomizmo ir su juo susijusio besaikio pinigų spausdinimo, kuris atbukino pasaulio turtingųjų ir su jais susijusių politikų nuovoką. Pinigų srautų valdymo narkotikai nuslopino tikrovės pojūtį – pasaulis tarsi neteko jokių tikrų, realių matų – vien piniginiai. Palūkanų normos svertai. Tačiau Karūnuotojo veidrodis primena tikrovę ir jos matus, kurie savaip grindžiami žmonių civilizacinėmis ir dorovinėmis vertybėmis. Tikrovė pasibeldžia į savimonę ir sąžinę.

Veidrodis rodo daugybę dalykų, tačiau ir juos įžiūrėti reikalingas tam tikras apsivalymas. Nuo begalinio skaitmeninio turtėjimo užkrato, pirmiausia naikinančio socialinę materiją – meilę, atjautą ir žmogiškąjį orumą, kuris yra pats tikriausias realaus socialumo, socialinės sanglaudos matas. Nesama jokio individualistinio, neoliberalistinio žmogiškojo orumo, o vien bendruomeniškas, socialus. Individualistinis, pinigų matu ir jo poveikiu grindžiamas – naikina socialinę materiją ir negailestingai išskaido visuomenę į „turinčius galią būti oriais“ ir pagal visokius Darbo kodeksus tos galios neturinčius. Pirmiausia akivaizdžiai matyti, kaip sparčiai apsivalo gamta – palydovinėse nuotraukose ne tik Kinijos miestai ir visa Kinija įgavo sveiko melsvumo, bet ir kai kurie kiti planetos regionai. Daugeliui nuotaiką praskaidrina iliustruota žinia, kad Venecijos kanaluosna po daugybės metų vėl pasirodė iš priverstinės emigracijos sugrįžę delfinai ir gulbės. Net Venecija ryškiai apsivalė. Lietuva taip pat neatsilieka – tokios taršalų atsikračiusios aplinkos jau senokai prietaisai neregistravo. O juk tai tik pradžia.

Pasaulinis apsivalymas primygtinai teigia vieną dalyką – globalizuota žmonijos veikla tapo didžiausia žmonijos bėda. Tos bėdos būtina kuo greičiau imtis, nes nebėra laiko. Visos technologijos turi ir savo antrąjį gala, kaip ir vaistai. Svarbiausias dalykas – dozė, vadinasi, saikas. Saiko jausmo žmonija neteko. Tiksliau, ne žmonija, o neoliberaliojo kapitalizmo lokomotyvą valdantieji. Tie keli šimtai pasaulio finansinius burbulus, kitaip tariant, rinkas valdantieji, o su jais ir milijonai aptarnaujančiųjų bei pagal juos gyvenančiųjų. Ekonomikos nepaliaujamo augimo modelis pasirodo esantis vidujai ydingas, nes jame nesama jokių vertybinių ar kitokių “stabdžių” bei gairių. Niekas niekada negali pasakyti, kad jau pakaks vartoti arba didinti BVP. Karinės varžytuvės yra esminis tokios ekonomikos ir ją grindžiančios ideologijos elementas. Juk karinė galia turi didėti, o kaip ji gali didėti atsisiejus nuo mistinio BVP „mato“? Šiuolaikinis ekonomikos mokslas yra perdėm ideologiškas – mokslo yra tiek, kiek jo galima užtraukti ant vieno neoliberaliojo augimo modelio „kurpaliaus“. O Karūnuotasis primygtinai rodo, kad joks verslas, jokios vadinamosios „laisvosios rinkos“ niekaip negali ne tik kad tvarkytis su pasauliniais iššūkiais, bet ir deramai jų suvokti. Suvokimui reikalinga nusiimti ideologinius akinius, o nusiėmus prarandama laiko „generuoti pridedamąją vertę“. Tad sukamės uždarame rate, kuris ir yra tiesus bėdos kelias.

Veidrodyje matyti ir pavienės šalys, ir jų junginiai. Matyti Europa ir Europos Sąjunga. Vėlgi – svarbiausia įsižiūrėti patiems tautiečiams ir valstybių vadovams. Nebijant tiesos ir nelabai gražaus vaizdelio. Pasiruošus kuo greičiau nusirauti įvairias sąmonėn įaugusias ideologines „linzes“. Ne tik ideologines, bet ir greitai į besikeičiančias aplinkybes trukdančias deramai atsakyti „instrukcines“ bei „direktyvines“, kurių prigaminta – vandenynai. Lietuva kovoja. Negali pasakyti, kur ir kas klysta, nes viskas nauja, o patyrimas įgaunamas veikiant. Kritikuoti žvelgiant pro langą nėra sunku, tačiu labai sunku medikams ir visiems vadovams, kuriuos spaudžia ne tik atsakomybė, o jos jau buvo išmokta kratytis ir nusikratyti, bet ir įvairiausios instrukcijos bei aprašai, daugeliui tapę svarbesni už sveiką protą.

Vis daugiau užsikrėtusių medikų, tad išvada aiški – jų saugumu nebuvo deramai pasirūpinta. Kažkas pražiūrėjo, nors juk buvo aišku, kad jie yra pagrindinis visuomenės ir valstybės su visais BVP rodiklais apsaugos ir gelbėjimo „frontas“.  Tad jų apsauga – pirmiausia. Kad visa Sistema galėtų sklandžiai veikti. Girdėjome daug kalbų, kad medikams visko užtenka, tačiau išlindo ir tikrovės grimasos – medikams trūksta apsaugos priemonių. Kaip tai galėjo nutikti, kad tik dabar laukiame įvairių labdaringų siuntų, Kinijos pagalbos. Neieškokime kaltų vyraujančio primityvaus ekonomizmo sąlygomis. Nereikia užsakinėt iš anksto net reagentų, nes jie kainuoja. Kam leisti pinigus, jei pasirodys, kad pernelyg išlaidavome? Suspėsime. Tad kol kas šiame bare einame ne užbėgdami Karūnuotajam už akių, bet gesindami pasekmes. Tačiau išlaidos gerokai viršys „taupumo“ apskaičiavimus.

Medikai jau seniai mušė pavojaus varpais – nesijautė saugūs. Įvairiais kanalais aiškino, kad būtina didinti tyrimų apimtį, sutvarkyti karantinavimo infrastruktūrą. Išryškėjo didžiulė biurokratinė bėda – aprašai. Jie buvo kurti nusižiūrint į išskaitytus simptomus. Patvirtinti tapo juridiniu dokumentu, kuris nepripažįsta nei pačių medikų patirties, nei sveiko proto. Suprantama, aprašai būtini, tačiau esminė juose glūdinti nuostata turėtų būti – pasitikėjimas pačių medikų nuovoka ir galimybė priimti savarankiškus sprendimus. Aprašai pernelyg supaprastina tikrovę ir trukdo vietiniams vadovams bei ligoninėmss reaguoti į kylančius iššūkius. Visiems žinoma, kad joks ligos eigos ar simptomų aprašas negali nusakyti visų ligos simptomų, juolab kad žinoma ir besimptomė eiga. Tad vienintelis sprendimas – tikrinti visus įtartinus ar įtartinais pasijutusius. Ypač medikams šitai turėjo būti laiduota. Tačiau pasirodo, kad Karūnuotąjį įtaręs gydytojas neturėjo galimybės atlikti net testo – instrukcijos ir aprašas neleido. O sykiu ir kolegų „įsiinstruktinimas“: pažeisi – tai atsakysi. Didžiuliai nuostoliai. Ne tik finansiniai, bet – ypač – moraliniai. Daugeliui medikui teks dirbti saviizoliacijos sąlygomis nuotoliniu būdu. Didelė bėda. Pasirodo, stokojame reagentų. Delsėme užsakyti, nors visais komunikacijų kanalais buvo tikinama, kad pinigų viskam užtenka.

Visuose komunikacijos ekranuose matome sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą. Jis šiuo metu vadovauja gynybai nuo Karūnuotojo. Tačiau klausimas: o ką veikia gynybos štabui atstovaujantis Giedrius Surplys. Pastovi šalia ir linksėdamas pritaria ministrui? Net nėra ką lyginti su buvusiu premjero atstovu „žiniasklaidos reikalams“ Skirmantu Malinausku. Gynybos štabo vadovui perėmus visus komunikacinius ryšius bendravimas su visuomene nukentės. Ypač kai vis labiau teks kalbėti apie trūkumus ir didės mirčių statistika. Viešųjų ryšių požiūriu tokia dviguba pozicija ydinga – visuomenė nesąmoningai kabina „kaltes“ ant daugiausia teleekranuose besireiškiančio atsakingo vadovo. Niekam nelinkime tapti „atpirkimo ožiu“, kurį visada linkę kurti ir politiniai oponentai. Tam ir reikalingas išmanus komunikacijos atstovas – visuomenės akyse jis ne vadovas, todėl tiesioginės „kaltės“ niekaip negali prisiimti. Tas pats Malinauskas jau gerokai anksčiau skambino varpais dėl atsargų kaupimo – buvo atstatydintas. Nes pernelyg teisus. Komunikacijoje labai svarbu informacijos surinkimas, bendrinimas ir sklastymas. Aukščiausiems vadovams jau turi kuo greičiau patekti tik jų lygiui reikalinga ir jų lygio sprendimus komentuojanti. Joks vadovas negali aprėpti visų iš tikrovės kylančių žinių – socialiniai tinklai ir tiesioginės transliacijos aplenks visokius ribojimus, tad teks viešai gūžčioti pečiais. O tai didina nepasitikėjimą. Tikėkimės, kad šitos bėdos – laikinos.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ona       2020-03-22 14:06

Melaginga naujiena – gulbės su delfinais Venecijos vandenyse – jai prisipažino platintojai. Bet kas pikčiausia, tai kad medikai patys, sąžinės neturėdami ir nesilaikydami karantino ir higienos, kiek užkrėtė kolegų ir žmonių

>vadovaus Grybė!       2020-03-22 12:46

sprendžiant iš to kaip tulpė niekaip nenulipa nuo rampos, tai visai galimas Putino-Medvedevo rokiruotės lietuviškas variantas.

Statistika       2020-03-22 8:19

1.Mažiau baugintų skaičiai,jei:šalia užsikrėtusių skaičiaus būtų parašyta gyventojų toje valstybėje skaičius ir skaičius 2019 metais mirusių tos valstybės gyventojų.
2.Labai įspūdingas būtų vaizdelis apie turistų ir slidininkų profesijas.Kas gyvena taip gerai,kad gali pramogauti vasarą ir žiemą ir kas nuolat gąsdina streikais ir verkia dėl mažų algų.Tiems ir bilietai per brangūs,ir SPA centrai turi dirbti.Kas pirmi prišoko prie paramos fondo? Žiniasklaida!Fake naujienoms pinigų per mažai,apie kokį supratimą ir solidarumą šneka?Iš sergančių vaikų paramos akcijos pasipelno ir giedoriai,ir žyniasklaida.

Iš kaimo       2020-03-22 7:06

Deja, kai kurie susikraus didelius pinigus iš tos Karūnuotojo krizės ir vargiai pabus iš globalaus sapno. “Šortinimas”- yra akcijų skolinimas tikintis uždirbti iš jų kainos sumažėjimo. Krizės metu, tokie asmenys, kurie šortina, tampa itin sėkmingi. Per vieną televiziją mačiau kaip Bill Ackman, milijardierius iš JAV, vos ne ašaras rideno ir prašė D. Trump’o uždaryti JAV miestus ir ekonomiką, kad tik vaikučiai nenumirtų. Manote, kad jam rūpi tie vaikučiai? Gi visai sustabdžius verslus, visai sugriūtų akcijų birža ir panašūs milijardieriai galėtų tapti multi milijardieriais, o vėliau supirkti stipriai griuvusias akcijas ir jau išlošti iš jų kilimo…

vadovaus Grybė!       2020-03-22 5:53

Sveito pabaiga - nustekenusi Lietuvą iki nulio, dabart ji gelbės? Pinigų atsiplaus iš ES? Bet toje Fondo taryboje ir naujasis Pasaulio lietuvių bendruomenės pirminykas Baltaduonis, beveik niekam nežinomas JAV gėjukas, išlindęs,kaip Pilypas iš kanapių, padaręs svaiginančią  karjerą su antikonstituciniu siūlymu dėl dvigubos pilietybės ir dėl to pelnęs net Nausėdos malonę  apdovanojimą. Suprantama, kad į Pasaulio LB skverbiasi vis daugiau ir daugiau LGTB atstovų  juk reikia bet kuria kaina parklupdyti krikščionišką Lietuvą ir išsireikalauti įtesintų vedybų gėjams, teisių vaikų įsivaikinimui. Prezidentas minkštakiaušis, kaip sakė Valinskas, tai nieko nebesugeba, tik atiduoda vadžias Grybei, o pats ramiai pozuoja. Ar kas galėjo pagalvoti, kad balsuodama už tokį preidentą, Lietuva pasirinko kelią susinaikinimui. Būtų Tikras Lietuvos Vadovas, tai į Tokią Lietuvos gynymo Tarybą susikviestų senus Sąjūdžio vilkus AUdrių Butkevičių,Zigmą Vaišvilą, sugrąžintų Gediminą Griną vietoje D.Jauniškio, buv. Landsbergio kūno apsaugininko, V.Ušacką į URM ir kitus dar nenukvakusius, pilnus ryžto vyrus ginti Lietuvą. O dabar Grybė... Juokinga, jei nesinorėtų verkti.

Kinai gamina ir reagentus,       2020-03-21 19:18

ir pirštines,aprangas,kaukes,viską.Kodėl mes negalim pasigaminti?Kas su mumis atsitiko?

Nuo konservatorių laikų       2020-03-21 18:35

buvo suplanuota,kad liks dvi ,trys stambios klinikos ,į kurias žmones iš rajonų ganbens sraigstaparniai.Jie pradėjo uždarinėti ligonines,dar rajone rinko parašus,kad to nedarytų.Nuo jų prasidėjo nerimtas požiūris į mediciną.

Žmonės        2020-03-21 18:33

atpratinti dirbti.Jie nori tik keliauti,gyventi patogiai mieste ir neturėti jokių rūpesčių.Kai tuo tarpu darbščiosios bitelės kinai dirbo,gamino visam pasauliui pusvelčiui.Dabar jie aprūpina vos ne visą pasaulį kaukėmis ir kita apranga.

kvarcui       2020-03-21 18:19

Deja, deja. Įrodyta- corona visiškai nebijo ultravioletinės spinduliuotės.

ah1       2020-03-21 18:15

o gal tiesiog imti ir “pasišldyti”  tris minutes kvarco lempa?

Taip       2020-03-21 18:08

Dabartinės bėdos tikrai laikinos - jas pakeis nelaimės kurios pavirs vientisa katastrofa.


Rekomenduojame

Liutauras Stoškus. Keletas štrichų iš asmeninės rinkiminės patirties su pasiūlymais rinkimų sistemos tobulinimui

Vidas Rachlevičius. ES eksportuoja tai, ko britai visai nepageidauja

Gintaras Furmanavičius. Nemira Pumprickaitė įgarsino LRT svajones

Ramūnas Aušrotas. Visuomenė turi žinoti, kokia yra Lietuvos švietimo tarybos narių pozicija

Algimantas Rusteika. Iš duobagyvių gyvenimo

Liudvikas Jakimavičius. Revoliucija kaip žaidimas

Neringa Venckienė. L. Stankūnaitės advokatė Grubliauskienė jau aiškina, kad Deimantė kalba su akcentu

Ramūnas Aušrotas. Ar vienaragis priklauso gėjams?

Arvydas Anušauskas. Demonstratyvus Kremliaus noras susitapatinti su okupantais

Geroji Naujiena: „Meilė – įstatymo pilnatvė“

Neringa Venckienė. Deimantės negalima apklausti teisme, nes ji ... nebekalba lietuviškai?

Vytautas Sinica. Tylėti būtų gėda patiems prieš save

Povilas Gylys. Po rinkimų nors ir tvanas?

Andrius Švarplys. Čia ir dedam tašką kalboms apie VDU bendruomenę?

„Nacionalinis susivienijimas“ pateikė skundą Vyriausiajai rinkimų komisijai

Algimantas Rusteika. Prasideda sisteminis Nacionalinio susivienijimo puolimas

Sukurta LGGRT centro konsultacinė ekspertų komisija

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Skųsime viską ir visus? Nuo kaukių iki šeimos ir vaiko teisių

Buvusios Suomijos ministrės žodžio laisvės byla: „Bauginimais neprivers manęs slėpti tikėjimo“

Algimantas Rusteika. Naujienos iš „demokratijos“ frontų

Andrius Švarplys. Uždaviau tris klausimus kandidatei į VDU rektoriaus postą prof. Mildai Ališauskienei

Apšmeižtą LGGRTC patarėją ginti stojo patriotinės organizacijos

Algimantas Rusteika. Sunki lyderystės našta (drama)

Agnė Širinskienė: „Nesinorėtų įtarti, kad mūsų specialiosios tarnybos užsiima ne ikiteisminiu tyrimu, o politikavimu“

Stambulo Konvencija: Trojos arklys?

Geroji Naujiena: Jis atlygins kiekvienam pagal jo darbus

Išskirtinis Neringos Venckienės interviu Vytautui Matulevičiui (OpTV)

Gal jau bundame? Darius Trečiakauskas (Nacionalinis susivienijimas): Rinkimai gali tapti nauja galimybe esminiams pokyčiams valstybėje

Algimantas Rusteika. Lenkiu pliką ir kvailą galvą prieš tuos, kurie tą supranta ir pabando

Jonas Kadžionis. Partizanų jėga buvo ne ginkluose, o tikėjime

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.