Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas

Vytautas Rubavičius. Ar NSGK išvados išvaduos „užvaldytą valstybę“?

Tiesos.lt redakcija   2018 m. gegužės 25 d. 18:58

15     

    

Vytautas Rubavičius. Ar NSGK išvados išvaduos „užvaldytą valstybę“?

Mūsų valstybėje jau senokai įprasta skandalingų burbulų pūtimo politika. Esama įvairių skandalų lygių, visų jų paprasta akimi neįžiūrėsi, tačiau aukščiausiu lygiu vykstančiuose dalyvauja visi pagrindiniai mūsų valstybės vadovų ir institucijų „kabinetai“. Skandalų skandalėlių būta daugybės, tačiau vienos pamokos mūsų politikai taip ir neišmoko – aukštojo lygmens skandalai įtraukia labai daug įtakingų žmonių bei institucijų ir įgauna savo logiką, kurios neįmanoma numanyti. Kitaip tariant, neįmanoma apskaičiuoti visų vieno ar kito institucijos veiksmo pasekmių. Paskelbtas politinės korupcijos byloje figūruojančio buvusio liberalų lyderio Eligijaus Masiulio susirašinėjimas su Prezidente Dalia Grybauskaite. Kai kas už tokį akibrokštą panūdo gerokai pamokyti buvusį lyderį ir jo „bendrininkus“ – nutekino žiniasklaidai Valstybės saugumo departamento surinktus duomenis apie korporacijos „MG Baltic“ ir jos vadovų šešėlinę veiklą. Iš tų duomenų ėmė ryškėti baisūs dalykai – žiniasklaidoje skelbiama išvada, kad gerą dešimtmetį Lietuva buvusi užvaldyta ar beveik užvaldyta vienos verslo grupės. Įdomu tai, kad net trys premjerai nė nemirktelėję viešai aiškina, esą nieko apie tokį užvaldymą negirdėję ir jokių duomenų apie tuos tamsiuosius veikėjus nebuvo matę.

Į skandalą įjungtas ir Vytauto Bako vadovaujamas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, kuriam pavesta ištirti „valstybės užvaldymo bylą“ ir pateikti išvadas. Publika, sulaikiusi kvapą, laukia ‚informacinės bombos“. Ką visiems tiems užgniaužusiems kvapą galvoti apie Lietuvos valstybę? Gyveno sau žmonės, gyveno, rinko politikus ir valstybės vadovus nežinodami, kad esama kitų valdytojų. Pasirodo, nei jie, nei politikai nė nenutuokė, kad gyvena užvaldytoje valstybėje. Tačiau paklaustas apie tai, kodėl tiek daug metų pro pirštus buvo žvelgiama į užvaldymą, VSD vadovas sugeba tik pašmaikštauti, o mūsų seimūnams tokio atsakymo ir pakanka. Kokioje dar šalyje politikams taip nerūpėtų jų pačių garbė – juk politikais save laikė dirbdami visai nežinomiems „užvaldytojams“? Yra dar kelios medalio pusės. Paprastas klausimas – kodėl viską žinojusios tarnybos nesiėmė jokių „valstybės gelbėjimo“ veiksmų? Galima nujausti, kad į jį taip ir nebus atsakyta. Skandalą stebinčią publiką, paprastus piliečius „iš gatvės“ neramina mintis: o kaipgi vaduosime savo valstybę iš piktavalių gniaužtų? Kol kas jokių realių veiksmų nei matyti, nei girdėti. Nepasigirdo jokių pavojaus bei parengties komandų mūsų kariškiams. Koncerno vadovai kol kas plėtoja savo verslus ir svaidosi šypsenomis.

Didžiausiu šio skandalo figūrantu, atrodo, tampa žurnalistas Tomas Dapkus. Taip pasisuko skandalo logika. Galima numanyti, kad kaip tik juo jau bandoma skandalą gesinti. Tik ar pavyks, nes lenda į viešumą vis daugiau įtakingų figūrų. Nesiimu gvildenti žurnalisto veiklos ypatumų, juolab kad publika turi galimybę susipažinti su jo pokalbių išklotinėmis, tačiau jose kriminalinių dalykų aptikti nepavyko. O juk apklausiamas aukščiausiu lygiu – NSGK posėdžiuose. Tačiau tikrieji ar numanomi Lietuvos „užvaldytojai“ į tuos posėdžius kol kas nebuvo kviesti. Nejau Dapkus ir laikomas didžiuoju piktadariu? Žiniasklaidos žmones su Dapkumi susijusioje istorijoje neramina vienas visus liečiantis aspektas. Iš „nutekintų“ išklotinių aiškėja, kad žurnalistas buvo sekamas bene dešimtmetį, tačiau kol kas nepasakyta, ar jo stebėjimas buvo sankcionuotas, o jei taip, tai kokiu pagrindu? Juk jei buvo sekamas Dapkus, tai ne tik buvo, bet yra sekami ir kiti.

Drįsčiau daryti kelias labai paprastas išvadas. Pirmiausia – buvo persistengta su išklotinių viešinimu. Menkesnį skandalą stengtasi užgožti didesniu, negalvojant apie pasekmes, o tik rodant savo didelę valdžią. Tačiau didesniame skandale glūdi daugiau nenumanomų pasekmių. Viena jų – „valstybės užvaldymo“ istorija. Visiems aišku, kad mūsų politika ir verslas glaudžiai susiję. Anokia čia paslaptis, kad sustiprėjusios verslo grupės, konkuruodamos viena su kita („Dujotekaną“ pakeitė „MG Baltic“), stengiasi perimti ir įtakingiausius politikus. Tačiau imant eskaluoti „valstybės užvaldymo“ istoriją, kuri virsta tuščia politine isterija, negalvojama, o kaip mes su ta istorija atrodome NATO ir ES partnerių akyse. Juk užsienio šalių ambasados renka duomenis apie visus skandalingus mūsų vidinės politikos aspektus ir savaip reitinguoja pokomunistines valstybes kaip tik „patikimumo“ požiūriu. Negalvojama ir apie tai, kokias ilgalaikes nuosėdas ši istorija paliks visuomenės sąmonėje, kaip ji paveiks visuomenės požiūrį į savo valstybę.

Pagrindiniam tyrėjui Bakui teko nelengva užduotis – tyrimas liečia daugybę įtakingų politinių ir kitokių figūrų, taip pat svarbiausias valstybės institucijas. Visu suinteresuotus asmenis tenkinančių išvadų parašyti nepavyks. Galima numanyti, kad bus viešoji ir slaptoji dalys, tačiau ne tai svarbiausia. Valstybei, jos prestižui labiausiai pakenkė VSD surinktų duomenų nutekinimas, kuris sukėlė daug didesnį nei politinės korupcijos atvejo skandalą. Tad derėtų kuo greičiau išsiaiškinti, kas vis dėlto nutekino tą informaciją? Tiesiai apie tai vienoje televizijos laidoje paklaustas Bakas, išgyręs mūsų žvalgybininkų veiklą ir išsakęs apgailestavimą dėl informacijos nutekėjimo, netikėtai ėmė aiškinti, kad jie nesiaiškinsią nei kas nutekino, nei kaip, nes tai nėra dabartinio tyrimo tikslas. O juk Seimui ar tyrimo vadovui tereikėtų tik aiškiai paklausti VSD vadovo – kas? Nejau neįdomu? Neįsivaizduoju valstybės, kurios spectarnybos vadovas negalėtų atsakyti į tokį paprastą, tačiau visuomenę neraminantį klausimą. Juk VSD duomenis perdavė tik aukščiausiems valstybės vadovams. Patys nutekinimo operacijos nebūtų ėmęsi, nes juk esama ir pasekmes nujaučiančių žvalgybininkų. Tad – kas nutekino arba kas įsakė nutekinti? Nors į šį paprastą klausimą nebus viešai atsakyta, tačiau išvadų tekstas neišvengiamai teiks peno ir naujiems klausimams bei skandaliukams. Deja, nuo aukščiausio lygio skandalų Lietuvai taip ir nepavyksta apsivalyti.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Erlickas Liudvikui       2018-05-27 22:19

Liudvikai konstituciją keičia Lietuvos tauta.Šiuo meti į ES taip ir esame neįstoję: už balsavo tik 57%, ES teisės aktai reikalauja 75%,LT yra stručio pozicijoje, juk savaime suprantama skaičiai 75 ir 57 skirtingi?

Julius       2018-05-27 22:16

Aš vis galvoju o kokiai gaujai priklausė Ūsas? Įtariu kad jis priklausė mockiniu gaujai.

Povilas       2018-05-27 7:32

Visai nesijaučiu nustebintas dabartinio šaršalo.
Tik išlindo nuogi faktai, patvirtinantys tai, ką protaujantys žmonės nutuokė esant jau eilę metų.
Anksčiau ar vėliau tai turėjo įvykti.
Ir dar: esu tikras, jog pamatėme tik ledkalnio viršūnėlę.
Gal net ne visą.
Kalbama TIK apie kai kuriuos lietuviškus oligarchus veikiančius šiandien.
O kaip užsienio bankai, Lietuvos biudžetą papildantys menkais grašiais?
O telekomunikacijų monstrai?
O Wiljams, Jukos ir PKN Orlen buldozeriai, pervažiavę Mažeikių Naftą ir pakeliui stipriai užkliudę ir pakoregavę lietuviškus įstatymus?
O “Independence” siurblys, siurbiantis iš mūsų pinigus kasdien?
Ir taip toliau ir taip toliau…
Bet pakilkime vienu aukštu aukštyn.
Yra dar ambasados ir kitokios užsienio šalių atstovybės, kurios gina savo tikrai nemenkus interesus šitame žemės gabalėlyje tarp Rytų ir Vakarų.
Ir turi kartais beveik neribotas finansines, politines, technines galimybes savo tikslų siekimui.
Oi, oi, oi…
Net pagailo mūsiškių bestuburių politikų.
Pagal kiek daug svetimų dūdelių jie priversti šokti…
O gal galėtų nešokti?
O gal yra koks vienas-kitas kuris nešoka?
Prisipažinsiu - nežinau.

Manau jau laikas       2018-05-27 6:56

pereiti prie kito vardinimo tiesiai, ne MG Baltik plačiaja prasme, o aferistas Mockus, Mockus ir tik Mockus. Be Mockaus niekas ir piršto pajudinti negali. Aš neginu Kurliandskio, jis tos aferos dalyvis, bet jis yra padarytas atpirkimo ožiu, o Mockus šventasis, kaip vykdė aferas taip ir vykdo. O Dpkus? O ką Dapkus, sutinku su autoriumi, kad kaip tik juo jau bandoma skandalą gesinti, nes Mockus dar reikalingas “prezidentei”.

Tulpė adminui       2018-05-26 18:18

Perduok linkėjimus kontorai ir pasakyk, kad patrauktų ciucių Julių.

Julius I Tarabilda        2018-05-26 15:58

Taigi Rubavičius silpnas nes per mažai varė ant tų kūrė paviešino mockiniu gaujos veikla.

Vytautas |Kažukauskas        2018-05-26 14:53

Kodėl rašot, kad MES(eiliniai, paprasti, ...) nežinome, kad valdžios nesavarankiškos, priklausomos. Ir ne tik saviems ‘‘oligarchėliams’‘, o dar ir užusienio ‘‘ideologams’‘. Kada organizuojami, protu nesuvokiami, ‘‘lyčių’’ konfliktai, kada tyčiojamasi iš prigimtinio ir pamatinio tautiškumo, kada į paviršių keliami Istorijos sapožnikai, derinantys Istoriją prie reikalingos ideologijos ir t.t. ir t.t.t.t.t.t.
Būtų smagu, jei dar rastųsi jėgų VĖL SUSIVIENYTI. Birželio 3 dieną gal pavyks įskelti dar kibirkštį? BET ar sugebės dar užsilikę intelektualai susitarti lyderystėje? Kuo toliau tuo sunkiau. Labai DAUG BLOGIO padaryta mūsų valstybingumui. Valstybė praktiškai jau sugriauta, dabar eilė TAUTIŠKUMUI. TAUTA be VALSTYBĖS? Ar išsilaikysime?

Jėzusas       2018-05-26 13:30

Demokratija kapitalizmo sąlygomis visur yra tokia pati. Piliečiai - avių banda visada balsuoja už kandidatus, kurie teikia gerą nuotaiką. Gerą nuotaiką pagamina žiniasklaida, kuri yra privati, vienaip ar kitaip priklausanti kapitalui. Taigi kapitalas perka politika , kuri atidirbinėja jiems. Pridedam privačią teisėsaugą kur prabangus advokatai gamina teisingumą tiems kas turi pinigų. Pridedame spec.tarnybas, kurios pavaldżios ir užsieniui ir globaliam kapitalui ir mes gauname sistemą, kuri tokia buvo visada. Galite tirti bet kokias aferas aptiksite tą pačią sistemą. Jokie tyrimai jos nepakeis, nes niekas neleis steigti žiniasklaidą vien tik bendruomeniniais pagrindais, nes neva ji turi būti laisva. Nieko laisvo pasaulyje nebūna, tas idiotiškas terminas primtinas tik avims. Reiškia laisva žiniasklaida ir laisva teisėtvarka yra perkama.

Tiesiai, šviesiai       2018-05-26 11:21

Mano akimis žvelgiant, tarp pastarųjų „skandalų“ nematau kažkokių netikėtų naujienų, nes kitaip ir būti negali. Keista, kad tiek daug nesuprantančių, jog tikrais, tiksliau nesavanaudiškais, politikais - naudingais tautai ir valstybei - gali būti tik tautiniai patriotai. Visi kiti - tik „politikai“, kuriems politika yra tik jų materialinio praturtėjimo šaltinis.

Darius       2018-05-26 5:42

Sutinku su visais anksciau komentavusiais. Rubavicius kaip visada “savo usa aplink pirsta paviniojo, kazka pastenejo, bet taip nieko konkretaus ir nepasake, ka ir taip dauguma mastanciu zino. O kas liecia tas Bako isvadas, tai bus kaip visada - pamals ka nors, numes liaudziai koki “kaula”, papasakos kiek daug VSD dirba ta linkme ir t.t. O realiai tai niekas nesikeis ir tie valdzios vagys, kaip grobe is valstybes taip ir grobs toliau…

akli kačiukai       2018-05-26 5:20

kad Klaipėdą, energetiką, teisėsaugą ir dar daug daug sričių valdo kgbukai - niekas nemato negirdi - nes jei pamatysi būsi sudorotas.

Zombis       2018-05-26 5:19

Is V.Rubavičiaus straipsnio, bent man, susidaro ispudis, kad jis gali buti ne persekiojimo auka, o persekiojimo dalyvis, gal net provokatorius. Bet cia tik mano nuomone, o ne faktas

J---Tarabildai       2018-05-25 22:26

“...koks klanas valstybę buvo užvaldęs”
BUVO?
O dabar nebe?
Na jau…
smile
Bet iš esmės pritariu - p. Vytauto rašinėlis skystokas, bloznas.
Vieno dalyko neįstengiu suvokti:
Režimas profesorių Rubavičių persekioja, terorizuoja jį ir jo šeimą, o profesorius rašinėja drungnus vandenėlius.
Gal Rubavičiaus protėviai irgi kumečiai buvo?
Nes kažkaip minkštakiaušiškai lemena.
Jį dulkina per visas siūles, o jis stena ir alpuoja lyg senmergė po pirmo gyvenime orgazmo.
Korektiškumas…
Bet koks chuliganas mandagumą suvokua kaip silpnumą, t.y. signalą pulti.
O mes turime reikalus ne su chuliganais.
Lietuvą užvaldė ir valdo natūralūs banditai su mėlynu sarafanu priešakyje.

Tarabilda       2018-05-25 21:48

Na jau. Toks galvotas vyras ir nesupranta, koks klanas valstybę buvo užvaldęs. Ne toj skylėj obuolių ieškai, Vytautai. Nejau neaišku, kas nutekino. Daukantynė nutekino, kaip ir aną Ulbinaitės kartą, kad MG B. ir Dapkų padarytų atpirkimo ožiais. Kas labiausiai buvo suinteresuotas iš Dapkaus padaryti net ne skaliką, o tikrą buldogą? Apmaudu, kad toks protingas vyras taip nusipigino.
Labai neprotingas klausimas, kodėl VSD neužkardė valstybės užvaldymo. Nejau nesuvokia vyras, kad VSD tarnauja būtet tam klanui ir vykdo jo nurodymus, kuris ir kėsinosi valstybę užvaldyti - Elitiniam šimtukui, kuris turi realią galią. Delfis juos visus mums išsišiepusius rodė.
O jei konkrečiau - Konstituciją trypianti Prezidentė, Landsbergynas ir nurodymus uoliai vykdanti žiniasklaida su visai šiaudiniais politologais ir nuomonių tyrinėtojais Gaidžiais, Slušniais ir kitom dvaro padugnėm.

tiek       2018-05-25 21:09

o kas būtų ,jei skandalingi duomenys nebūtų paviešinti visuomenei ,kaip ir ankstesnės 12 slaptų pažymų? Ar autorius nesupranta ar pradėjo veikti visiems suprantami spaudimo jam veiksmai ir jis “nebesupranta”.Dar pradės agituot už valdžios /verslo maklių slėpimą ? Bet tą jau veik trisdešimt metų turėjom .Ir ką ,nuo to Lietuvos prestižas ,ar nauda valstybei stipriai išaugo? O gal atvirkščiai- vietinė korupcionierių fauna iš vis “išmandrėjo” ? Išvada: vis tik tik laimėjus valstiečiams ir visuomenei buvo bent šiek tiek praskleista valstybės užvaldymo uždanga.O iki šiol,pasirodo , daugybė “verslinykų” darė įtakas vietiniams “politikams” ,o anie - jau senai iš vis iš seimerio pareigybės varė paprasčiausią juodą bizniuką .Patys rėkdami apie “šešėlį” , apie savo ypatingą skaidrumą .


Rekomenduojame

Geroji Naujiena: Padauginame tik dalydamiesi

Rasa Čepaitienė. Verygos paradoksas

Raimondas Navickas. Tai NE fontanas, tai kitaip vadinasi!

Liudvikas Jakimavičius. Covido simptomas: „Aplink nosį vaikšto šeškas – nieko neužuodžiu“

Vytautas Sinica. Siūlyčiau, priešingai, Lietuvai pagaliau viešai ir deramai pagerbti LAF’ą

Alvydas Jokubaitis. Noras panaikinti visus prietarus yra pats didžiausias prietaras

Arvydas Anušauskas Fainai Kukliansky: „Tai jau su J.Lukša-Daumantu viskas gerai?“

Audrius Bačiulis. Lukašenka žodžių tuščiai nešvaisto…

Skaitiniai. Vidmantas Valiušaitis rekomenduoja: „Svarbus aukščiausio JAV diplomato pareiškimas ir svari politinė parama Baltijos valstybėms“

Algimantas Rusteika. Pakelkim, pakelkime taurę kvailybės, kad Lietuvai būtų geriau!

Nuo bačkos. F. Kukliansky: kultūringas, inteligentiškas, nieko neįžeidžiantis, bendradarbiavimą skatinantis laiškas iššaukė minios protestą

Nikolajus Nielsenas. Rinkimai Baltarusijoje: Lukašenka prieš COVID-19

Audrius Bačiulis. Beprotybės kronikos: kas yra vyriausieji „Facebook“ cenzoriai?

Karolis Kaklys: Kaip Vijūnėlės dvaro statybos atskleidė visai Lietuvai opias problemas?

Kas mes? Vytautas Sinica apie Nacionalinį susivienijimą

Rasa Čepaitienė. Gyvename totalinio freimingo laikais

Skaitiniai. Andrius Švarplys rekomenduoja: Tiems, kam rūpi akademinė laisvė ir universiteto likimas ‘Black Lives Matter’ epochoje

Vytautas Radžvilas. Laisvė, arba Kodėl NACIONALINIS SUSIVIENIJIMAS dalyvauja rinkimuose?

Andrius Švarplys. Parklupdyti Vakarai nesugeba apginti net savęs, tai kaip mes galime iš jų tikėtis pagalbos?..

Ramūnas Aušrotas. Ar Prancūzijos parlamentas paseks Lietuvos pavyzdžiu ir pasmerks surogaciją kaip prieštaraujančią moterų ir vaikų orumui?

Trakų salos pilyje bus pristatyta Daliaus Stanciko knyga „Kūju per Lietuvos istoriją“

Raimondas Navickas. Nanto katedrą padegė keršydamas Prancūzijos valdžiai

Agnė Širinskienė. Apie neliečiamuosius

Audrius Bačiulis.Beprotybės kronikos: Leftistinių propagandistų miniai nepavyko parklupdyti didžiausio JAV verslo dienraščio „The Wall Street Journal“

Raimondas Navickas. Panašu, kad antisemitizmo ir etninės nesantaikos kurstytojai Lietuvoje išties kelia galvą

Andrius Švarplys. Vyksta didžiulė, giluminė, fundamentali demoralizacija

Geroji Naujiena: Kad ieškotume Jo Karalystės ir Jo teisumo

Vytautas Sinica. Kas yra leftizmas?

Vygandas Trainys. Partizanų ir kitų Lietuvai pasiaukojusių žmonių juodintojai nusipelno platesnio komentaro

Raimondas Navickas. Rinkimų naujienos iš ateities

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.