Vytautas Rubavičius. Ar „baili“ Rusija išdrįs?

Tiesos.lt redakcija   2014 m. lapkričio 27 d. 22:40

19     

    

Vytautas Rubavičius. Ar „baili“ Rusija išdrįs?

Ką reiškia prezidentės Dalios Grybauskaitės pastarųjų dienų karingoji retorika, jos pasisakymai, kad Rusija yra „teroristinė“ ar „baili“ valstybė? Ko tokiais pareiškimais siekiama? Valstybės vadovės pareiškimus Tiesos.lt portalas paprašė pakomentuoti dr. Vytautą Rubavičių. 

Sunku vienareikšmiškai vertinti šalies vadovės Dalios Grybauskaitės pastarųjų dienų kovinguosius pasisakymus. Viena vertus, šiais vis labiau kaistančiais laikais dalis visuomenės laukia aiškių vertinimų, kurie panėšėtų į labai pasiilgtą tiesos sakymą, o kitiems toks tiesmukas galingos agresyvios Rusijos ir jos vadovo apibūdinimas atrodo ne tiek teisingas, kiek provokuojantis, aštrinantis situaciją, galintis sukelti nenumatytų padarinių.

Vienas jų jau dabar aiškus – mūsų valstybei reikės dar daugiau skolintis. Valstybės vadovų pasisakymai vertintini ne tiek tiesos, kiek tos tiesos raiškos, kitaip tariant, pasisakymo retorikos, taip pat vietos ir laiko požiūriu. Juk tiesą galima išsakyti įvairiai, o ypač politikoje. Kas dera eiliniams politikams, politikos apžvalgininkams, politologams bei įvairaus plauko patarėjams ir ekspertams, tas nelabai tinka, o dažniausiai ir visai netinka valstybių vadovams ir aukščiausio rango politikams, kurių padėtis atsakomybė reikalauja kalbėti taip, kad visada liktų erdvės „manevro laisvei“, kad savo pasisakymais nepanaikintų galimybių tartis, derėtis, kalbėtis. Juk ir pats Rusijos prezidentas neleidžia sau drabstyti purvais Vakarų valstybių – šitą darbą atlieka propagandinė žiniasklaida ir žemesnio rango politikai. Tačiau pastaruoju metu ir propagandinė Rusijos žiniasklaida pereina prie naujos retorikos: ji, kaip ir prezidentas, vis labiau ima „rūpintis“ pačios Europos Sąjungos ir pačių europiečių gerove bei ateitimi, nes ta gerovė priklausanti nuo santykių su Rusija, o gerus ir naudingus europiečiams santykius plėtoti trukdančios suktų Jungtinių Valstijų primestos sankcijos.

Mūsų prezidentė aiškiai pareiškė, kad Rusija Ukrainoje naudojanti teroristinius metodus, nes siunčianti į suverenią valstybę karius be atpažinimo ženklų ir nepaliaujamai meluojanti, tad esanti dar ir baili. Akivaizdu, kad Rusija veikia Ukrainoje kaip agresorė, tačiau šiandienos pasaulyje gausu įvairiausio valstybinio terorizmo atmainų, tad tokiu pasakymu publikos nenustebinsi. Interneto platybėse tuoj kilo komentarų banga apie Vakarų valstybių veiksmus Libijoje, arabų šalyse, Sirijoje, Irake… Suprantama, dalis tos bangos – tai specialiai tam paruoštų profesionalų darbas, tačiau ne tiek jau mažai yra žmonių, kurie tarptautiniuose santykiuose regi plintantį cinizmą, goduliu grindžiamą pragmatizmą, vakarietiškos demokratijos eroziją. Niekam nėra paslaptis, kad Rusijos politika grindžiama valstybiniu melu, tačiau apsidairykime aplinkui – juk Lietuvoje taip pat gausu valstybinio melo. Net tokioje menkoje, tačiau vis labiau garsėjančioje prezidentės buvusios patarėjos byloje iki šiol visuomenei nepavyksta išgirsti nors vieno vienintelio paprastutės tiesos sakinio. O Garliavos istorijoje? O Vytauto Pociūno nužudymo byloje? O „Snoro“ banko išvogimo jį uždarius operacijoje? Tokių klausimų galėtume kelti daugybę, tačiau jokio aiškesnio atsakymo taip ir nesulauktume. Šiuo atžvilgiu esame tokie pat melagiai, tad ir bailiai. Tik nereikėtų Rusijos pravardžiuoti baile karinės konfrontacijos akivaizdoje – tarsi sąmoningai mygiant ją parodyti mums savo drąsą.

Kas paskatino tokią drąsią prezidentės retoriką? Manyčiau, Vokietijos prezidentės Angelos Merkel pasisakymas Sidnėjuje, kur ji po trijų valandų bendravimo su Rusijos prezidentu akis į akį neįprasta sau maniera pareiškė apie Rusijos keliamą pasauliui grėsmę ir išsakė įsitikinimą, kad Rusija nelaimėsianti Ukrainoje. Iš Vokietijos kanclerės tokio tiesmuko atvirumo niekas nesitikėjo. Labiausiai – Rusijos politinis elitas, kuris iki šiol negali to pasisakymo „suvirškinti“. Apsilankius naujam NATO vadovui Lietuva stengiasi rodytis esanti pirmoje konfrontacijos linijoje, šitaip bandydama „išpešti“ sau daugiau aljanso paramos. Tokiu būdu Lietuva ir Rusijai rodo, jog yra nuosekliausia Jungtinių Valstijų partnerė, sykiu kviesdama Valstijas pripažinti tokį mūsų statusą. Vidaus politikoje konfrontacinė retorika dar labiau stiprins „valdžios vertikalę“, prezidentinę vienvaldystę. Dabar jau didžioji valdančiuosius aptarnaujanti žiniasklaida Kremliaus agentais skelbs ne kažkokius neaiškius referendūūūūmininkus, o tuos, kurie bent kiek abejoja prezidentės sprendimais. Kas beišdrįs „kišti nagus“ prie Prezidentūros įvykdytų „operacijų“.

Prezidentė savo išsakytais Rusijos apibūdinimais, kurie neabejotinai bus suvokti kaip Rusijos ir jos vadovo įžeidimas, nebepaliko jokių galimybių tolimesniems aukščiausio lygio santykiams. Tiesa, mūsų šalies vadovė jau anksčiau buvo pareiškusi, kad su Maskva ji nebendraus, tačiau dabar jau vargu ar apkritai kas begalės bendrauti. Net bendruose valstybių vadovų sambūriuose su Rusijos vadovais jau nebebus kaip pasikalbėti.

Manyčiau, aukščiausio lygio politikams derėtų rodyti daugiau retorinio lankstumo. Daug daugiau „tiesos sakymo“ darbo turėtų nuveikti politinis sluoksnis ir su juo susijusi žiniasklaida. Tame bare kol kas gerai darbavosi užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Kam su juo „lenktyniauti“? Galima nujausti, kad dabar visai Užsienio reikalų ministerijai Rusijos kryptis užsiveria. Prezidentei derėjo atsižvelgti ir į visuomenėje siaučiančias nuomonių audras. Juk šiuo metu dalis mūsų visuomenės tampa sąmoningais V. Putino gerbėjais vien dėl nusivylimo savąja valdžia – tarsi laukiama, kad rusai tai valdžiai kaip nors „užvožtų“... Nesame Izraelis ir kol kas neturime tokios besąlygiškos JAV paramos garantijų. Tikėkimės, jos bus, nes išlėkusio žodžio jau nepagausi. Tačiau pirmiausia patys turėtume pasirūpinti savo valstybės ekonominiu, socialiniu ir demografiniu saugumu, o tai įmanoma tik keičiant „smegenų vingius“ – liaujantis išvoginėti ir praskolinėti (tai juk toks pats apvogimas) valstybę, visuomenę ir jos ateitį.

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ergo       2014-12-1 11:30

Dabar į darbą paleista ištisa “balintojų” komanda, teigianti, kad Rusija ir taip Lietuvą, be tų žodžių, būtų blokavusi, ir ne kartą taip darė. O man susidaro įspūdis, kad tai visiška kompetencijos valdyti valstybę stoka, jos žmonių problemų, tokių, kaip socialinė atskirtis, skurdas, korupcija, nematymas, o gal ir nenorėjimas matyti. Žinodamas, kad gyveni su neprognozuojamu kaimynu, juk nepradėsi garsiai rėkti, kad jis neprognozuojamas. Atrodė, kad tas kaimynas, išgirdęs, jog jis “teroristas” tik apsidžiaugė nuo tokių žodžių...

deja       2014-11-26 12:20

Keista nuojauta neapleidžia skaitant straipsnį. Antipatija personalijai motyvuojama bet kuo, ir politinio lankstumo stoka ir net meile Putinui. Keista tai skaityti iš tokių moralinių grandų kaip Rubavičius ar Kuolys.
Nejaugi “real politic” neišvengiama perspektyva ir pažangiajai Lietuvai.

Al.       2014-11-26 1:34

Per ketvirtį amžiaus Lietuvos valdžia neprisiruošė pakeisti rusiškų bėgių į europietiškus, bet vaizduoja aršius komunofašizmo priešus. Kokia prasmė su šita rezervistų gauja diskutuoti?

Bolševikinio meistriškumo       2014-11-25 13:36

lygio aptakiomis frazėmis įvertinama Popiežiaus kalba per LRT.Tai antausis Lietuvos valdžiai.Kiekvienas išmintingas politikas Europoje ir Lietuvoje dabar būtinai pasirems Popiežiaus kalba ilgus metus.O mūsiškiai sumišę.Tai buvo kalba kubiliams.

balvonas       2014-11-25 10:54

toks jausmas, kad čia rašinėjantys pernai Kalėdoms dovanų yra gavę grinevičiūtės “knygą” apie grybauskaitę . Tikrai nusipelnėte ir šiemet po eglute rasti skaitalą apie V.L.

nežinau kas tas retorinis lankstumas       2014-11-24 23:50

jeigu tai bijojimas pasakyti tiesą - tai vidinis (vidaus politikoje) retorinis lankstumas jau yra. Ir kam tada rašyti aikštėje “Tie-Sos”? O tarptautinis “lankstumas” nereikalauja “Tie-Sos”?

Letas Palmaitis darkart dėl komsomolo       2014-11-24 20:32

Angela nėra šiaip Vokietijos kanclerė. Ši Honneckerio valkirija yra Bilderbergo grupės narė. Būtent todėl jos žodis “viršūnėse” ir sudėliojo visus taškus, o tos pačios politinės praeities profesionali karjeros darytoja visai teisingai apskaičiavo, kaip galima pakelti savo tarptautinį reitingą, nes tik dabar jau yra tas neįkainojamas vienintelis nepasikartosiantis momentas, kada teroristinės valstybės apibrėžimas gali įeiti į apyvartą “laisvajame” pasaulyje. Nenustebčiau, jei prieš tai buvo atliktas ir “atsarginis bandymas” su valkirija bei gautas netiesioginis pritarimas. Laiptais užkopia tik patyrusieji! O kokios ten bus pasekmės kitiems - švilpt ir dzin.

Deja :-(((       2014-11-24 19:32

jau matosi ir tokio kalbėjimo pasekmės:

2014-11-24
„Šiandien nuo ryto nepriimami dokumentai krovinių forminimui pagal du požymius: arba tai Lietuvoje registruota transporto priemonė, arba šalis siuntėja yra Lietuva“, – nurodo Algimantas Kondrusevičius, Lietuvos vežėjų asociacijos „Linava“ prezidentas.
Jis patikslina, kad tai galioja ne tik Kaliningrado krypčiai, bet ir visai Rusijos teritorijai.

„Tai ne tik vežėjų problema, tai visos valstybės problema. Niekas nenorės siųsti krovinių per Lietuvos terminalus. Praktiškai apribojamos Lietuvos tranzito galimybės“, – sako p. Kondrusevičius.
„Linavos“ vadovas pastebi, kad susidarius tokiai situacijai laimės kaimynai, pavyzdžiui latviai.
„Jau kalbėjau (su latviais – VŽ), sako, kad jų vežėjai gauna daug užsakymų, nes atsisakinėjama Lietuvos vežėjų“, – sako p. Kondrusevičius.

Rusija blokuoja ir vežėjus, ir iš Lietuvos siunčiamas prekes
http://vz.lt/article/2014/11/24/rusija-blokuoja-ir-vezejus-ir-is-lietuvos-siunciamas-prekes#ixzz3K0Z9M0k2

suomis       2014-11-24 19:27

Sutinku su tuo, kad prezidentė, tokiais pareiškimai, bando suteikti sau daugiau galių ir tapti Valstybės motina, besirūpinančia savo vaikais. Jos retorika atitinka Sun Tzu suformuluotus kanonus. Dabar idomu, kiek ji pati yra drąsi ir įžvalgi. Jiai visą laiką sekėsi, idomu ar seksis toliau. Mums dabar geriau, kad jai sektusi, todėl teks perlipti per savo ambicijas.

Taigi       2014-11-24 18:42

Landsbergis žinojo ką pastatyti į Lietuvos prezidentus. Pačiam nepavyko sunaikinti Lietuvos, tai padarys savo statytinės rankomis.

Hmm       2014-11-24 16:07

Būt gerai, kad tiesesnis kalbos stilius gimtų Lietuvoje. Rubavičius kalba teisingai.

Gal taip pasaulio       2014-11-24 15:12

politikoje gimsta tiesesnis kalbos stilius ir teisingesnis?

Reiktų pasakyti ir       2014-11-24 15:11

gerąją naujieną,kuri vyksta Lietuvoje ,niekam nežinant.Gal atrodys smulkmena,bet maža istorija.Vienai šauniai aukštaitei senučiukei ,susitrenkus galvą įvyko insultas.Ir nors jai jau 87,ją atvežė į Vilniaus klinikas,ten padarė dvi galvos operacijas,laiko reanimacijoje ,laikys,kiek reikės ir ,svarbiausia,neima kyšių.Artimieji netgi sutrikę.Va čia tai požiūris į žmogų,nesvarbu amžius.Vilnius yra Vilnius?Ar Kaunas tai žino?

Kad to tiesaus "Tiesos sakymo"       2014-11-24 15:07

tiek daug būtų Lietuvoje,ypač dėl Garliavos bylų,kurios lems konservatorių likimą.Kol jos bus neištirtos,konservatoriai valdžios nematys.Ta “saujelė”,kuri nusisuko nuo jų , ir bus tas lemiamas procentas,kuris jiems valdžios neduos.

Prezidentė       2014-11-24 15:05

atsiduso,-jos biografija saugi?

Arvydas       2014-11-24 13:57

“Juk šiuo metu dalis mūsų visuomenės tampa sąmoningais V. Putino gerbėjais vien dėl nusivylimo savąja valdžia…” - baisu, bet taip yra.

ruta       2014-11-24 12:26

Geros ir protingos mintis , aciu .Kaip protingus patarejus integruoti i valdzia?

Beta       2014-11-24 12:11

Toks tokį pažino ir melagiu pavadino, skant, ške. wink

jonas       2014-11-24 12:03

Aciu , autoriui


Rekomenduojame

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.