A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined property: Channel_images_model::$LOCS

Filename: models/channel_images_model.php

Line Number: 446

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tiesosor/public_html/system/codeigniter/system/core/Exceptions.php:170)

Filename: libraries/Functions.php

Line Number: 806

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tiesosor/public_html/system/codeigniter/system/core/Exceptions.php:170)

Filename: core/Common.php

Line Number: 409

Vytautas Rubavičius: Tragedija, kai valstybė siekia paimti vaiką iš šeimos | Tiesos.lt

🌄🎬Vytautas Rubavičius: Tragedija, kai valstybė siekia paimti vaiką iš šeimos

Tiesos.lt siūlo   2014 m. birželio 6 d. 22:40

13     

    

Vytautas Rubavičius: Tragedija, kai valstybė siekia paimti vaiką iš šeimos

Ieva Urbonaitė-Vainienė | DELFI.lt

Lietuvė Daiva Vinje nepraranda vilties susigrąžinti Norvegijos vaikų teisių tarnybos paimto sūnaus Viliaus, kuris gyvena paskirtų globėjų šeimoje ir jau nebesupranta lietuviškai.

Penktadienį Vilniuje prie Norvegijos ambasados šeimos rinkosi į protesto akciją, siekdamos atkreipti dėmesį į vis labiau augančią Norvegijos socialinių tarnybų savivalę be pagrindo atiminėjant vaikus iš šioje Skandinavijos šalyje gyvenančių lietuvių šeimų.

Vaiko neatgaunantys tėvai – 32 metų Daiva ir jos vyras Bjørnas Edmundas Vinje – pasakojo, kokius kryžiaus kelius eina bandydami susigrąžinti vos 10 mėnesių amžiaus atimtą berniuką.

„Tikiuosi, kad Lietuva mums padės. Suprantu, kad gyvendami Norvegijoje turime laikytis jos įstatymų, tačiau Vilius vis dėlto turi lietuvišką gimimo liudijimą, be to, kaip parodė mūsų patirtis, Norvegijoje vaikai iš tikrųjų tėvų atimami ir todėl, kad tai – didžiuliai pinigai, globėjams už vaiką valstybė labai daug moka“, – sakė moteris.

Už norvego ištekėjusi lietuvė prie Norvegijos ambasados Vilniuje atvyko su tuščiu vaikišku vežimėliu, kuriame vietoje sūnelio Viliaus buvo tik jo nuotrauka.

Norvegijos vaikų, lygybės ir socialinės integracijos ministerijos teigimu, vaiko globos perdavimas kitai šeimai yra kraštutinė priemonė, kuri taikoma tik tais atvejais, kai mažametis yra neprižiūrimas arba kai vaikas patiria išpuolius bei piktnaudžiavimą.

„Vaiko paėmimas iš šeimos yra ypatingai rimtas žingsnis tiek vaikui, tiek tėvams. Tokia priemonė gali būti naudojama, kai dokumentuose yra aiškiai fiksuota rimta nepriežiūra ir kai visos kitos priemonės pagerinti vaiko būvį iš esmės žlugo“, – DELFI yra sakiusi ministerijos vyresnioji patarėja komunikacijos klausimais Anne Nordskog.

Pasak pareigūnės, vaikų auginimas, pirmiausia, tėvų atsakomybė. Tačiau kartais reikalinga pagalba, nes jie patys susiduria su sunkumais – pavyzdžiui, psichologiniais, fiziniais ar finansiniais. „Tokiais atvejais vaiko teisių apsaugos institucijos įsikiša į vaikų auginimą, siekiant užtikrinti normalias vaiko gyvenimo sąlygas“, – teigė ministerijos atstovė A. Nordskog.

Jos teigimu, 2011 metais Norvegijoje įvairios paslaugos buvo suteiktos 52 000 vaikų. 84 proc. šių paslaugų buvo savanorių pagalba šeimoms namuose: pagalba apima patarimus, konsultacijas, mokymus, ekonominę paramą ar neapmokamą vaikų priežiūrą dieną.

Tu tarpu vaiko paėmimas iš šeimos, anot ministerijos, yra taikomas tik tais atvejais, kai fiksuojama rimta vaiko nepriežiūra ir kai visos priemonės padėti šeimai yra išsemiamos.

„Tokiais atvejais sprendimą priimta teismas. Sąlygas, kuriomis paimamas iš šeimos, apibrėžiamos Norvegijos vaiko gerovės akte. Tipiški atvejai būna, kai vaiku visiškai nesirūpinama arba kai vaikas patiria užgauliojimus ar išpuolius“, – teigia A. Nordskog.

Medikus atlydėjo policija

Kaip pasakojo Daiva, po gimdymo jai buvo nelengva, nes Vilius – pirmagimis. Tačiau, jos žodžiais, tai nieko stebėtino, panašiai jaučiasi daugelis jaunų mamų. Pogimdyvinė depresija normaliu atveju nelaikoma kliūtimi auginti kūdikį.

Lietuvė įtaria, kad tarnybos ja susidomėjo jau tada, kai prieš laukdamasi ėjo pas psichologą – išgyveno dėl artimo bičiulio mirties.

Po gimdymo jos šeimai buvo siūlyta apsigyventi valstybiniuose namuose. Rimčiau su organizacija „Barnevernet“ teko susidurti, kai Daivos vyras buvo užpultas chuliganų ir netoli namų sumuštas.

Atvyko greitosios pagalbos medikai ir policijos pareigūnai. Daivos pasakojimu, pamatę, kaip atrodo jos sutuoktinis ir sužinoję, kad namuose yra kūdikis, iškvietė vaiko teisių priežiūros specialistus, kurie paėmė mažylį iš šeimos, kol bus ištirta byla.

Lietuvė su vyru buvo apklausti. Sutapus parodymams, byla nutraukta. Tačiau sūnaus jie neatgavo. Kūdikis buvo apgyvendintas pas pakaitinę motiną.

Leido lankyti 4 kartus per metus

„Paskui mes buvome paduoti į teismą dėl globos atėmimo“, – prie Norvegijos ambasados pasakojo moteris.

Gavusi laišką iš tarnybų, Daiva sužinojo, kad jos sūnus buvo tiriamas: „Į lietuvių kalbą išverstoje tyrimo medžiagoje rašoma, kad Vilius sveikas, tik kiek sunkiau geria iš buteliuko – matyti, kad buvo maitintas krūtimi“.

2013 metų sausio 28 dieną paimtą sūnų Daiva su vyru galėjo matyti du kartus per savaitę, tačiau tik iki gegužės. Paskui tikrieji tėvai buvo informuoti, kad iš jų atimama globa. „Tada mums pasakė, kad vaiką galėsime matyti 4 kartus per metus, po valandą. Po šio nuosprendžio mes jį tematėme du kartus – kovo 12 dieną vieną valandą ir gegužės 28 dieną“, – verkė mama.

Moters teigimu, jos sūnui dabar skirti vadinamieji profesionalieji globėjai, Norvegai, turintys savo 12–13 metų dukrą.

„Mūsų sūnus pas juos gyvena nuo praėjusios liepos. Iš pradžių buvo paskirtas laikinuoju globotiniu, o dabar jie – jau tikrieji globėjai, nors mes tėvų teises dar turim. Tai mane labai džiugina. Kol kas iš mūsų tik pati globa atimta“, – vilties atgauti sūnų nepraranda Viliaus mama.

Filmuoja pasimatymus

Šeimos pasimatymai su sūnumi fiksuojami ir stebimi specialistų. „Bet vis viena jais labai džiaugiuosi. Sūnelis mane bučiuoja, velia tėčiui plaukus. Tačiau Norvegijos vaiko teisių apsaugos paskirtas psichologas savo raporte teigia, kad remiantis testais, Vilius yra 16 dienų lygio, negali nei nulaikyti galvytės, nei sėdėti, nei judėti taip, kaip turėtų, nei susikoncentruoti. Tai – melas“, – sakė Daiva.

Moters teigimu, Norvegijoje ji ne vienintelė nukentėjusioji. „Į mane pradėjo kreiptis kitos mamytės lietuvės. Atimtų vaikų skaičius auga ir gana sparčiai“, – sakė Norvegijoje gyvenanti D. Vinje, nenuleidžianti rankų ir nesusitaikanti su mintimi, kad neteko sūnaus.

„Jei reiks, kreipsiuosi ir į Strasbūrą“, – sakė moteris, kurios protestą prie Norvegijos ambasados palaikė ir kitos šeimos.

Kultūrologas: situacija – tragiška

Kultūrologo Vytauto Rubavičiaus nuomone, Daivos situacija tragiška: „Nežinau visų aplinkybių, bet kai valstybė stengiasi ne vaiką įtvirtinti šeimoje, o iš jos išplėšti, didelė tragedija tėvams ir pačiam vaikui“.

Kritikuodamas politiką, kurią įgyvendina Norvegijos ir kai kurių kitų šalių institucijos, V. Rubavičius pastebi, kad valstybės prisiima teisę spręsti, kas yra šeima ir kokia ji turi būti, vis labiau traukdamos vaikus iš šeimų, kad jie patektų į valstybės auklėjimo sritį ir būtų auklėjami kitokiais ir kitokių šeimų žmonėmis: „Kitaip tariant, jiems diegiamos visai kitokios ideologinės, kultūrinės nuostatos, kitokie požiūriai.“

„Šalys, kurios jaučiasi pažangios, stengiasi tokią politiką kuo greičiau įtvirtinti, o institucijoms tai tampa geru išsilaikymo pagrindu. Kai susikuria vaikų priežiūros institucija, ji kuriasi sau ir darbą. Kuo daugiau vaikų paimi, tuo daugiau valstybės lėšų skiriama institucijai funkcionuoti ir paskui šito institucinio principo nebegali taip paprastai panaikinti, tam instituciniam interesui pradeda tarnauti ir teismai, kurie priima nuosprendžius tokius, kokių reikia, juolab, kad tos bylos yra ganėtinai paprastos, ir teismai, kaip institucijos, gauna papildomą valstybės finansavimą“, – mano V. Rubavičius.

Lietuvos poziciją dėl šeimų, kurios Norvegijoje neteko vaikų, DELFI pašnekovas vadino abejingumu ir neveiklumu: „Tai vis dėlto Lietuvos žmonės. Tačiau iš institucijų pusės žiūrint, kam veikti, jeigu gali neveikti. Tokia vyraujanti nuostata. Kitas dalykas, kad čia reikalinga aiški valstybės politika. Tačiau valstybė neturi politikos tokių veiksmų atžvilgiu. Mes matome pastangas panašią tvarką įdiegti ir Lietuvoje – plėtoti tokius pat įstatymus, kad vaikus būtų galima lygiai taip pat traukti iš šeimų“.

Lietuvos institucijos, V. Rubavičius žodžiais, yra pakankamai silpno kultūrinio ir profesionalaus akiračio: „Jos žino, kad teks susidurti su Norvegijos teisėsauga. O kam lįsti, jei be kita ko jautiesi ir profesionaliai silpnesnis?“

Delfi.lt

* * *

Siūlome ir Aušros Gabalytės (Aikštės TV) reportažą.

 

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Piketas prie Norvegijos ambasados 2014-06-06

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Larry Smith       2014-07-23 2:07

Ar jums reikia asmeninio ar verslo paskolas įvairiems tikslams? Jei taip, susisiekti per šį laišką ... .(JavaScript must be enabled to view this email address)
vardas:
Reikalinga suma:
trukmė:
šalis:

SOS Kedziu seimos tragedijai !       2014-06-8 9:40

Bet baisiausias nusikaltimas ivykdytas Lietuvoje,kai valstybe isplese Deimante is gimtu namu tam,kad SUNAIKINTI !!! Nes visi kiti atvejai nuzudymais nesibaige,o Deimante -puse metu kankinta atminties trynimu iki visisko suparalyziavimo,kol galutinai vaikelio kunelis suniokotas.

Būtų laikas suprasti        2014-06-8 7:06

Būtų laikas suprasti apie “laisvą kapitalo, prekių ir darbo jėgos judėjimą”, kuris reiškia sąmoningą kultūrų ir tautų maišymą, dvasinių ir žmogiškų vertybių naikinimą.

O koks čia Lietuvos reikalas?       2014-06-8 0:05

Keista, kad net gana išmintingas kultūrologas kišasi į svetimos šalies ir svetimtaučių reikalus? Tiesa, mama - buvusi lietuvė, bet tokių dabar visose pasvietėse daugybė. Gal neturime problemų namuose?

Jums reikia       2014-06-7 22:31

labai daug melstis.Ir perskaityti P.Kummer knygas.Viena iš jų “Nieko nėra neįmanoma”.

Tai siaubinga.       2014-06-7 22:30

Neapsakomai gaila vaiko.Tai neįtikėtina,tai konclagerių žiaurumas su sočiu valdžios veidu.

Būtų sunku patikėti,jei       2014-06-7 22:28

nebūtų akivaizdu.Tokia žiaurumo forma.Nacizmas.

nuomone       2014-06-7 22:07

as galvoju kad Breivikas neatsirado tuscioje vietoje.OLietuvos tarnybos jums tai nepades,bukite ramus.JIe cyptelt bijo pries kita valstybe,tai patlaizunai.Pagoglinkit ‘‘Kaip gyvenama vakaruose’‘'Suzinosite daug idomiu dalyku ir apie Suomija

Apuokiukas       2014-06-7 17:38

Kažkada girdėjau, kad čigonai vagia vaikus. Dar girdėjau, kad Afrikoje grobiamos mergaitės ir parduodamos į vergiją. Pasirodo, Norvegija nusirito iki čigonų bei Afrikos lygio. Taip kad mes gyvendami Lietuvoje, gyvename iš tikrųjų tai rojaus kampelyje ir nėra reikalo lėkti uždarbiauti kažkur bei tekėti už užsieniečių... O Breivikas,- matyt kad bus šaunuolis…

Rita       2014-06-7 7:25

Nieko jums Lietuva nepades ir nesitikekite ,nes pas mus tas pats ,taip pat grobiami vaikai . Ir grobiami ne siaip sau bet kad panaikinti ikalcius elitiniu pedofilu . Taip buvo pagrobta ,pedofilu tvirkinta su mamos pagalba Garliavos mergaite . Pagrobta ir sugrazinta i9 suteneres rankas ,o dabar taip paslepta kad niekas nezino ar ji gyva . Jums dar leidzia matyti kelis kartus per metus o Garliavos mergaitres du metai nemate seneliai kurie ja uzaugino . Taip kad nieko nesitikekite is Lietuvos nes cia aukstus postus uzima nusikalteliai ,kurie jums tikrai nepades.

Ale       2014-06-7 6:38

tai nomenklatūrinės hidros, maitinančios pačios save. jei tai tiesa apie šeimą, tai pareigūnų veiksmai absurdiški ir nusikalstami. Lietuva (negali) neturėtų palikti savo vaikų be rūpesčio.

Įsigilinus        2014-06-7 5:40

į tokias istorijas, galima pradėti suprasti kraštutinio Breiviko išpuolio motyvus, ir kodėl Europoje vėl įsigali nacizmas, tik su “politkorektišku” veidu.
Iškrypėliška politika kėsinasi net į motinystę bei vaikystę. Net inkvizitoriai sau to neleisdavo.

Al.       2014-06-7 0:47

Vis tik stebina, kad net mūsų šviesuoliai šitą bolševikų siautėjimą suvokia, kaip tiesiog piktnaudžiavimą. Žmonės, tai pasaulinis komunistų karas prieš žmoniją: ,,tai jau yr paskutinė, lemiamoji kova…” Jei civilizacija nepasipriešins tiek, kiek ji pasipriešino naciams, ji bus nugalėta. Žmonės bus išprievartauti ir paversti vergais.

Rekomenduojame

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

COVID-19 metu pertrauką turėję virusai sugrįžo – ir elgiasi netikėtai

„KyivPride“ pareikalavo atleisti Arestovičių dėl pareiškimų apie LGBT asmenis, o jis atsakė

Kazimieras Garšva. Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose diskriminuojami lietuviškų gimnazijų mokiniai

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.