Vytautas Rubavičius: Tokia VRK demokratijai ne padeda, o tik trukdo

Tiesos.lt siūlo   2014 m. spalio 17 d. 20:51

8     

    

Vytautas Rubavičius: Tokia VRK demokratijai ne padeda, o tik trukdo

Danas Nagelė | „Respublika“

Seimas pritarė dviejų Vyriausiosios rinkimų komisijos narių atsistatydinimui. Tačiau VRK ir toliau dirbs kaip dirbusi, žlugdys referendumus, priiminės visuomenę piktinančius sprendimus. Nors yra manančiųjų, kad tokios komisijos, kokia egzistuoja šiuo metu, iš viso Lietuvai nereikia.

Seimas iš pareigų jų pačių prašymu atleido 2 VRK narius – konservatorių Valdą Benkunską ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovę Danutę Markeliūnienę. Pastarąją pakeis jos partijos kolega Donatas Laurinavičius, o V.Benkunsko vieta kol kas liks tuščia. Tačiau, kaip „Vakaro žinioms“ paaiškino VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas, taip yra tik todėl, kad konservatoriai kol kas iš savo gretų neišrinko tinkamo kandidato, tačiau vis tiek komisijoje turi dirbti po vieną visų parlamentinių partijų deleguotą žmogų.

Kam iš viso reikalinga VRK, kurios išlaikymas per metus kainuoja daugiau nei 30 mln. litų? Juk referendumai iš esmės uždrausti, finansavimą partijoms galėtų skirstyti Finansų ministerija, apylinkių rinkimų komisijas skirti savivaldybės, rinkimų pažeidimus nagrinėti teisėsaugos organai ir t.t.? To paklaustas Z.Vaigauskas pyktelėjo.

„Ką reiškia – VRK nereikalinga? O kompiuterinės programos, vienodas įstatymų taikymas, apylinkių komisijų parinkimas ir t.t.? Aišku, kai kur šias funkcijas atlieka ne rinkimų komisijos: statistikos departamentai vykdo rinkimus, o politinių partijų atstovų teisėjų komisijos prižiūri. Švedijoje tai darė Mokesčių inspekcija, tačiau nusprendė sudaryti rinkimų komisiją. Komisija buvo ir tarpukario Lietuvoje, kartais ji būdavo sudaroma tik rinkimų laikotarpiui“, – dėstė Z.Vaigauskas.

Filosofas Vytautas Rubavičius įsitikinęs, kad tokia VRK, kokia yra dabar, demokratijai ne padeda, o tik trukdo.

„VRK yra partinio nomenklatūrinio elito įrankis. Kaip susitarė partijos, taip veikia jų atstovai komisijoje. Kitaip būtų, jei VRK būtų formuojama iš visuomenės atstovų. Aišku, į ją įtraukiama ir teisininkų, bet mes žinome, kad ir dalis jų nėra linkę laikytis Konstitucijos ir tėra valdžios įrankis. Tai parodė ir svarstymai, leisti rengti referendumus ar ne.

Be to, komisijai priskirtos tokios galios, kurios visiškai nesusijusios su Konstitucija ir kurių neturi net Seimas. VRK jau sprendžia, ar galima rengti referendumus, pradeda aiškinti Konstituciją. Normalioje demokratinėje valstybėje tai būtų neįmanoma. O pas mus teisė tėra įrankis valdžiai išlaikyti, jai perdalinti tarp savęs, o VRK valdžiai tik padeda, priima iš anksto tarp politikų aptartus sprendimus“, – įsitikinęs V.Rubavičius.

Filosofo teigimu, VRK kaip institucija yra reikalinga tik aiškiai apibrėžtoms funkcijoms atlikti: rinkimų pažeidimams fiksuoti, balsams skaičiuoti ir t.t. Bet tik ne tokia, kokia yra dabar.

„Kažkoks organas rinkimus turi prižiūrėti, tačiau nueita kitu keliu, kai buvo išsigąsta referendumo ir komisijai leista veikti kaip pirminiam viso šito dalyko stabdžiui. Todėl reikia bent jau keisti VRK funkcijas ir jos formavimo principus, kad ji demokratijai ne kliudytų, o padėtų“, – tvirtino V.Rubavičius.

respublika.lt

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kritikas Pikčiurna       2014-10-22 3:08

P.S.
Beje, iki dabar galioja ne tik romėnų teisė, bet iš esmės ir luominiai santykiai, tik kiek pakito būdai, kaip tampama tų luomų nariais.
Yra aristokratai - politikos ir verslo megnatai, yra patricijai - valdininkija ir vidutinis verslas, yra laisvi piliečiai - smulkieji ūkininkai ir smulkieji verslininkai, laisvų profesijų atstovai yra ir vergai - samdoma “darbo jėga” - darbdariai, prie jų priskirti tenka ir bedarbius, klipatas, pensininkus ir šeimose neprižiūrimus vaikus. Skirtumas tik tas, kad vergais Romėnai turėjo pasirūpinti patys, kaip šio “inventoriaus” savininkai, dabar ta našta yra užkrauta valstybei ir jos iždui - taip “darbdaviams” lieka daugiau pelno ir mažiau atsakomybės, juk jiems nereikės suburti legionų - jie karo atveju paprasčiausiai išsibėgios po egzotiškas šalis…
O kas dėl Senojo Testamento - visiškai sutinku. Apie SĄŽINĘ ten nieko nėra, nes raštas atspindi tai kaip mąstoma, o mąstoma, kaip gyvenama, pagal savo sugedimo laipsnį.
Prekijai bei palūkininkai neturi sąžinės, nes jei turėtų - nebebūtų prekijais ir palūkininkais. Kaip jie galėtų pralobti, jai mainai būtų ekvivalentiniai - pagal sąžinę?
Ar turintis sąžinę galėtų iš vargo prispausto ar alkano atimti paskutinį skatiką ar kąsnį, nusavinti jo būstą ir išvaryti į gatvę arba pasinaudoti savo kliento naivumu, nežinojimu ar kitu silpnumu? Tada jie patys tokiais silpnais ir neturtingais taptų...
“Imk tiek kiek klientas ar pilietis gali ir yra pasiruošęs sumokėti!” - toks net šių dienų Algirdo Butkevičiaus vadovaujamų socialdemokratų šūkis. Tai ko belaukti iš konservatorių ar liberalų - juk pastariesiems nebėra jokių ribų!
Ar dabar nesupratot, kokios valstybės principus mus suviliojo pasirinkti? O po to skundžiamės, kad mus skriaudžia… Durnių ir šventoj bažnyčioj skriaudžia.
Tokioj valstybėje negalima be kuokos ir aštrių dantų, todėl žolėdžiai ir bėga ten, kur žolės daugiau ir plėšrūnai sotesni, o ir vietiniai žolėdžiai ten jau užsiaugino profesinių sąjungų ragus, taip paprastai jų nesuėsi…
O jūs, broleliai, apie savivaldą, apie sąžinę, ten kur jau seniai valdo tik SAVI…

Kritikas Pikčiurna ->2014-10-19 14:35       2014-10-21 20:29

Romos teisė galiojo ne vergams - kalbantiems gyvuliams bei ūkio padargams. Romos teisė galiojo aristokratams, patricijams ir laisviems piliečiams, tai buvo civilinės (pilietinės) teisės užuomazgos ir jos iš esmės tebegalioja iki šiol.

Pikčiurnai       2014-10-19 13:35

Parašėt: “šios teisės normos buvo tobulinamos dar nuo Romos imperijos laikų”. O dabar pagalvokit, ką parašėt. Romos Imperija buvo vergovinė. Romėnų teisė - vergovinė, įteisinanti vergiją. Ši “teisė” atkeliavo iš Romos kartu su Romos katalikų Bažnyčia. Įsidėmėkite, kad šioji vadovaujasi ne tiek Biblija, kiek Tradicija - vergovinės Romos tradicija. Žydas Mozė užrašė: “negeisk svetimo moters nei VERGO, nei jaučio”. Smulkmena - Senajame (žydų) Testamente nėra sąvokos SĄŽINĖ. (Nėra nieko svarbesnio už smulkmenas. Šerlokas Holmsas)

stebejau, kaip dirba VRK,       2014-10-18 21:03

tai man sukele pasibjaurejima- kazkoks nupiepes teisininkas Stabingis tikras stabdys buvo referendumo reikaluose, pasijaute jo neobjektyvumas. Dar kazkokia pikto veido moteriska.Visi jie ten pikti, neteisingi ir nesaziningi. Jie pakeite savo funkcijas. NEREIKALINGI!!!

Kritikas Pikčiurna.        2014-10-18 10:21

P.S.
Jei pagal tokią “rinkimų” sistemą sąvadautojai jums “padėtų” pasirinkti savo gyvenimo partnerius ir savo vaikų tėvus, ar būtų įmanoma sukurti net tvarią šeimą? O mes taip mes bandome kurti ir tvarkyti savo valstybę, daug didesnius amžiais trunkančius išbandymus turinčią atlaikyti visuomeninį darinį! Tokia sistema tarnauja valstybės ir šeimos griovimui iš vidaus. Šeimą jau baigiame sugriauti ir pakeitėme partneryste iki artimiausio kampo ar lovos, o po to išsibėgioti. Tai ko stebimės, kad ir valstybė nyksta bei išsibėgioja? Gal toks sumanymas?

Kritikas Pikčiurna.        2014-10-18 9:56

Gerbiamieji, civilinis kodeksas puikiai reglamentuoja įgaliojimų, bei atstovavimo teisės klausimus bei jų galiojimų ribas už kurių peržengimą yra taikomos teisminės sankcijos įstatymų numatyta tvarka. Šios teisės normos buvo tobulinamos dar nuo Romos imperijos laikų ir yra išbandytos praktikoje versle. Rinkimai yra alternatyvus būdas pasirinkti savo atstovus, deja, be įgaliojimų ribų ir be asmeninės atsakomybės už tokių įgaliojimų peržengimą bei pasinaudojimą asmeniniais tikslais. Tai yra dominuojančių partijų išmislas, kaip neužleisti valdžios, ja manipuliuoti, o dabar dar ir savo partijas finansuoti iš biudžeto, taip vengiant galimos konkurencijos iš naujai besikuriančių partijų pusės. Rinkimų sistema yra demokratijos imitacija, manipuliavimas visuomenės nuomone pasinaudojant pigia ir neatsakinga politine reklama.
Atstovų parinkimas turi prasidėti žemiausiame savivaldos lygmenyje, kai žmonės ne tik suteikia įgaliojimus juos atstovauti konkrečiais klausimais, bet ir atstovai automatiškai netenka savo galių, kai peržengia jiems suteiktas konkrečias ribas. O jau atstovai tų įgaliojimų ribose renkasi aukštesnio lygmens atstovus ir taip iki Prezidento ir Seimo lygmens. Taip išvengtume šešėlinių partinių susitarimų bei spaudimo ir kapitalo pusės. Taip būtų padėtas taškas oligarchijai bei lobizmui.
Ar jūs sutiktumėte parduoti ar tvarkyti savo turtą asmeniui be konkrečių apribojimų, bei įgaliojimų ribų? Tai kodėl patikime savo visą valstybę, savo likimą ir bendrą jungtinį turtą partiniams populistams už abstrakčius ir neatsakingus pažadus: “kelsime, didinsime, gerinsime”?
O sekančią po rinkimų dieną jie jau pareiškia: “Tai ko jūs norite, rinkimai baigėsi, o virš mūsų yra tik mėlynas dangus ir ... Briuselio (kaip anksčiau Maskvos) direktyvos”...
Tokia rinkimų sistema yra demokratijos imitacija, kai žmonės priversti reikšti savo lūkesčius nepasitarę tarpusavyje ir remdamiesi ne įsitikinimais, bet viltimis ir tikėjimu kažkieno iškeltais kandidatais iš pašalies. Visi gerai žinome, kieno motina yra viltis…
Žinoma, kad įgyvendintume tokią atstovavimo sistemą mums reikia pakeisti savo mąstymą ir pradėti ieškoti visiems bendrų tikslų bei susitelkti bent taip, kaip telkėmės Sąjūdžio laikais dėl Nepriklausomybės. Formalią Nepriklausomybę atgavome. Bet ar atgavome orumą ir pilietinį savarankiškumą esminius klausimus spręsti ir veikti kartu?

Taigi       2014-10-17 23:34

Kokia dar demokratija tautoje, kuri sudaryta iš savanaudžių, bailių, nuolankių baudžiauninkų.

sudėtingas tas diktatūros mechanizmas       2014-10-17 21:14

kiek daug sukurta šiltų vietų, kad komunistinis-diktatūrinis mechanizmas suktusi VSIO ZAKONNO - kad tik komunistai galėtų būti ponais, o visi kiti - baudžiauninkais


Rekomenduojame

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: bijau, kad Bažnyčia liks vienintele institucija, kuri gins demokratiją

Geroji Naujiena: Kristus tikrai prisikėlė! Sveikiname sulaukus Šventų Velykų

Ado Jakubausko spaudos konferencija: Buvau atleistas, nes atsisakiau pasiduoti politiniam spaudimui iš anksto pasmerkti Birželio sukilimo dalyvius

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.