Demokratija ir valdymas

Vytautas Radžvilas. Žodis Laisvės gynėjų dieną

Tiesos.lt redakcija   2022 m. sausio 15 d. 20:39

10     

    

Vytautas Radžvilas. Žodis Laisvės gynėjų dieną

Kalbos įrašas

Stoviu čia — ir prieš akis iškyla ta pati aikštė. Būtent čia tą darganotą sausio vakarą siautė „Jedinstvos“ smogikų gaujos, kurios ketino pulti Lietuvos vyriausybės pastatą, kuris yra prieš mūsų akis. Tada jis buvo ten.

Šiandien žmonės dega laužus, dalijasi prisiminimais. Tai yra labai prasminga — ir vis dėlto būtų gerai, kad tomis valandėlėmis bent mintimis pamėgintume pakelti vidinį žvilgsnį į dangų ir pamatyti tuos, kurie galbūt iš ten žvelgia į mus.

Visus juos teko matyti gulinčius karstuose Sporto rūmuose; tai vaizdas, kuris niekada neišdils iš atminties. Ir vis dėlto jie nėra ir negyvena tik atmintyje. Mėginu įsivaizduoti pokalbį — ką jie mums pasakytų ir ko paklaustų.

Turbūt jie pasakytų: „Šalyje, už kurią mes kovojome, yra daug blogybių, skurdo, vargo. Bet apskritai, žvelgiant į šitą miestą, matome, kad jūs tvarkotės. Tas miestas sutvarkytas; jūsų žmonės gražiai apsirengę, važinėja prabangios mašinos. Mes ten žinome, kad jūs keliaujate po pasaulį, džiaugiatės tuo, kas vadinama gyvenimo džiaugsmais.

Taip, jūs visa tai turite ir vadinate tai laisve. Ir vis dėlto pasakykite: Ar jūs esate? Klausiame jūsų todėl, kad nesuprantame ir norime sužinoti, ką jūs manote: Ar iš tiesų žmonės, kurie neturi savo kalbos, neturi savo istorijos, iš tikrųjų net nebeturi savo atminties, nesugeba net šitoje aikštėje pastatyti Vyčio — ar jūs iš tiesų esat? Juk žmogus gimsta, auga, mokosi, dirba, augina vaikus, džiaugiasi įvairiais gyvenimo malonumais, galų gale eina į kapą. Bet ar šito pakanka, kad jis galėtų pasakyti, kad iš tiesų yra?“

Turbūt jie pasiūlytų pagalvoti ir su šypsena tartų: „Ne, nepakanka. Todėl, kad žmogus yra tas, kuris iš tiesų gali būti tik nuolatos save matuodamas. Norėdamas sužinoti, ar jis iš tiesų yra, jis privalo stovėti kažkieno akivaizdoje. Ir jis gali save matuoti ir vertinti pačiais įvairiausiais matais. Jis gali stovėti Dievo akivaizdoje, bet esama ir kitų didelių dalykų, kurių akistatoje galima atsistoti.“

Manau, kad jie tokiame pokalbyje tiesiog priverstų prisiminti, kad jie galbūt yra tas matas, su kuriuo galime lygintis ir save vertinti. Juk iš tikrųjų šitie žmonės visam laikui nustatė, kuo mes privalome stengtis būti. Kas gali būti svarbiau, kol esame šitoje žemėje, negu lygiuotis į pačius didžiausius. Nors kiek stengtis prilygti jų šlovei. Ir turbūt jie pasakytų: „Mes tą lemtingą vakarą galvotrūkčiais lėkėme prie Seimo, lėkėme prie Televizijos bokšto ir atlikome savo pareigą. O ką darote jūs? Jūs iš tikrųjų randate laiko daugybei dalykų. Bet vis dėlto ar jums yra brangūs ir svarbūs dalykai, meilę kuriems prisiekinėjote? Jūs sakote, kad jūs gerbiate ir mylite savo kalbą. Vertinate ir prisimenate savo istoriją, didžiuojatės savo tėvyne ir esate pasiruošę ginti valstybę. Bet juk ką padarėte, kad tie dalykai, kurie mums stebint nyksta, vis dėlto išliktų? Ar iš tiesų galima sakyti, kad žmonėms yra svarbu tai, ko jie negina? Argi patys svarbiausi gyvenimo dalykai nėra tie, už kuriuos esame pasiruošę sumokėti pačią didžiausią kainą? Tokią kainą, kokią mokėjo jie? Manau, kad, kalbantis su jais, liktų vienintelis klausimas: ar mes sugebame padaryti tai, ką padarė jie?

Šventasis Augustinas yra pasakęs: „Žmogus yra toks, kokia yra jo meilė“. Šitoje žemėje, ko gero, jie turėtų teisę pasakyti: „Žmogus yra toks, ką jis gina“. Todėl pagalvokime ir apsispręskime, ką vis dėlto mes esame pasiruošę ginti. Ir aiškus ir tvirtas atsakymas turbūt būtų tai, ko, būdami aukštai, jie laukia iš mūsų. Daugiau jiems turbūt nieko nereikia. Tuo tarpu mums reikia arba bent privalėtų reikėti būti tokiems kaip jie.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Povilas       2022-01-21 11:16

Ponas Vytautas teisus. Mane labiausiai stebina, kad tą įstatymą “stumia” konservatoriai. Manau jie stipriai kirs per savo reitingus.

Rašau:       2022-01-17 11:40

Radžvila su Sinica jau nusibodote.

Nazarbajevas       2022-01-17 10:41

Perskaitei įkvepiančią kalbą, kuri,deja ,per daug suaktyvino tavo smegeninę  ir paleido vidurius. Tu dedi į pampersus ne iš baimės ,bet iš malonumo kažką paviauksėti, jei daugiau nieko negali. O gal tu esi apsėstas blogų minčių, nepasitenkinimo gyvenimu ir nerandi to priežąsties .Ir štai atrandi tą priežąstį  -ogi Landsbergis.Kaip malonu dar kartelį ...apsitriesti.

Ateis laikas ir mūsų Ožiui        2022-01-16 21:15

Prieš gera savaite,, matant, kaip Kazachstane nuo postamento virsta Nazarbajevo paminklas, o protestuotojai jo adresu šaukė: „Seni, išeik!“, mūsų senasis Landsbergis, įtariu, iš baimes “pridėjo” į pampersus ir pareikalavo dar vieno apsauginio?…

Poliak       2022-01-16 14:24

O tu žinai savo kilmę? Litovcas? Tu gi visą istoriją duhintas,tai lenkų ,tai rusų,Bobas jūsų barskinom na ir gavosi gamtos klaida skirta mums tik vargauti)))

Prašalietis       2022-01-16 13:09

V.Radžvilas savo pamoksle “Žodis Laisvės gynėjų dieną” pasakoja apie jo “matomus iš dangaus žvelgiančius…, kaip “darganotą sausio vakarą siautė „Jedinstvos“ smogikų gaujos, kurios ketino pulti Lietuvos vyriausybės pastatą,”...
  Ką iš tiesų eiliniai žmonės matė savo akimis, ar vėliau filmuotuose reportažuose…
“Jedinsvininkai siautėjo” prieš beprecedentiškai palkeltas maisto kainas, jų “siutėjimo” metu nebuvo nei užmuštų, nei sužeistų, nei smarkiai apkumščiuotų žmonių. Neužilgo buvo atstatydinta Prunskienės vyriausybė ir buvo atšauktas maisto kainų pakėlimas, kurioms esant eiliniai žmonės būtų buvę nepajėgūs įpirkti maisto produktų.
Sausio 13 atvykęs iš Leningrado Rusijos žurnalistas Nevzorovas ėmė interviu ir filmavo. Buvo Nevzorovo ir filmuotų siužetų ir iš ligoninės, kurioje buvo atvežta keletas žuvusių prie televizijos bokšto. Interviu klausinėjo medicinos darbuotojų apie mirties priežastis. Šiandiena neįtikėtinai “įdomius” dalykus konstatavo medicinos darbuotojai, ką matė žmonės tuo metu gyvenę namuose arti televizijos bokšto… Kad ir labai “prasmingi” būna sekami nieko bendra su religija neturintys pamokslai, bet pamokslai ir lieka pamokslais… Net ir atsilikėlis mokinys žino, kad tikrovė ir pamokslai, kokie jie “patriotiniai” bebūtų, nieko bendra neturi…

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2022-01-16 12:24

LIETUVOS LAISVĖS KOVOS SĄJŪDŽIO TARYBOS
DEKLARACIJA

4. Suvereninė Lietuvos v_a_l_d_ž_i_a priklauso t_a_u_t_a_i.

15. Atstatytoji Lietuvos valstybė garantuoja lygias teises visiems
Lietuvos piliečiams, n_e_p_r_a_s_i_k_a_l_t_u_s_i_e_m_s lietuvių tautos interesams.
16. Komunistų partija, kaip diktatūrinė ir iš esmės priešinga pagrin­
diniam lietuvių tautos siekimui ir kertiniam Konstitucijos nuostatui -
Lietuvos nepriklausomumui, - nelaikoma teisine partija.
17. Asmenys, bolševikinės arba vokiškosios okupacijos metu išdavę
Tėvynę bendradarbiavimu su priešu, savo veiksmais ar įtaka pakenkę
tautos išsilaisvinimo kovai, susitepę išdavystėmis ar krauju, yra a_t_s_a_k_i_n_g_i prieš Lietuvos Teismą.

Okupuotoji Lietuva
1949.II. 16.
LLKS Tarybos
Prezidiumo Pirmininkas
Vytautas
LLKS Tarybos nariai:
Faustas
Kardas
Merainis
Naktis
Užpalis
Vanagas
Žadgaila
__________________________________________________________
Reikia įgyvendinti šių Lietuvos vadų nuostatas.

Vytautui       2022-01-16 10:29

Kiekvienas bebrotis gali bėgioti nuo Seimo iki bokšto ir atvirkščiai. Bet įgyti kompetencijų rinkinį, kad vystyti suverenią valstybę - retas ir labai retas. Kiekvienas gavęs dozę nuodų yra neįgalus nei suvokti kas vyksta pasaulyje, nei kurti valstybę, nei apginti save ir savo šeimą.

 

Dar vienas       2022-01-16 1:54

bekiausis straipsnelius “kepa”…

vilnietis       2022-01-15 21:35

Gana to š..... malimo ir žmonių mulkinimo, ką vykdo tavo konservai -tai labai gerai daro KGBIstaiTAI lansbergistai pasidavėliai.

Rekomenduojame

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt pirmoji (gegužės 15-oji) diena

Nuo Romo Kalantos aukos praėjo 50 metų

Indijos chirurgas planuoja persodinti gimdą į translytės „moters“ kūną ir sudaryti jam galimybę pastoti dėka pirmos tokios operacijos pasaulyje

Nepriklausomos valstybės ir imperijos. Vytautas Radžvilas

Vytautas Rubavičius. Partnerystės įstatymas – moterystės ir motinystės pažeminimas

Edvardas Čiuldė. Atviras laiškutis Emmanueliui Macronui

Kandidato į AT teisėjus E.Šileikio drąsi kalba išgąsdino Seimą

ES ciniškai naudojasi pavojaus situacija Europoje, kad išplėstų savo galias

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt devintoji (gegužės 13) diena

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Įveiksime ligas ar žmogiškumą?

Ramūnas Aušrotas. Vaiko teisių apsaugos klystkeliai

Vatikano sinodo svetainė švenčia homoseksualumą ir įvaikinimą homoseksualų porose

Mokslinė konferencija Romo Kalantos metams paminėti

Vytautas Sinica. Apie Gabrieliaus Landsbergio interviu

Vytautas Radžvilas. Ir vis tik tai PAKTAS

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt aštuntoji (gegužės 12-oji) diena

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.