Demokratija ir valdymas, Intelektualų vaidmuo

Vytautas Radžvilas. Vienintelis klausimas – kas bus su tauta?

Tiesos.lt siūlo   2018 m. balandžio 4 d. 0:21

21     

    

Vytautas Radžvilas. Vienintelis klausimas – kas bus su tauta?

Pasisakymas Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute kovo 14 dieną vykusioje Bernardinai.lt portalo vyriausiojo redaktoriaus Donato Puslio ir filosofo dr. Laisvūno Šopausko diskusijoje „Ar viešieji intelektualai turi ką pasakyti Lietuvai?“

Carlas Schmittas buvo visiškai teisus. Klausimai būna dviejų rūšių: klausimai, dėl kurių galimi kompromisai, ir klausimai, kurie turi būti atsakyti vienareikšmiškai, nes yra egzistenciniai.

Tai, kas šiandien vyksta Europoje, yra egzistencinis klausimas. Diskusijos vertas klausimas taip pat vienas: „Kas bus su tauta?“ Apie tai kalbant, reikia visa tai skubiai versti į tikslią politinės filosofijos ir praktikos kalbą.

Pirmas dalykas, kurį mums reikia reabilituoti, yra principas „Lietuva – lietuviams“. Jis šokiruoja, bet šokiruoja todėl, kad esame politiškai neraštingoje visuomenėje, be to, jis yra „apaugintas“ milžiniškomis ideologinėmis falsifikacijomis. Pavyzdžiui, siejimas su nacizmu. Kiek mūsų visuomenės narių žino, kad, pavyzdžiui, fiureris, kurio aš nuoširdžiai nemėgstu, nebuvo nacionalistas? Jis buvo ne nacionalistinio, bet rasinio mąstymo šalininkas. SS divizijos buvo internacionalinė kariuomenė. Užmirštama, kad taikiausias laikas Europoje buvo kaip tik nacionalistinio Tautų pavasario laikotarpis: nuo Vienos kongreso iki Pirmojo pasaulinio karo buvo tik pora didesnių „pasistumdymų“.

Kai gąsdinama, koks nacionalizmas baisus, užmirštama, kuri šių laikų valstybė yra daugiausiai kariavusi. Tai Jungtinės Amerikos Valstijos, kurių niekaip neapkaltinsi nacionalizmu. Kokia buvo kita agresyviausia XX a. valstybė? Sovietų Sąjunga – internacionalinė darbo žmonių tėvynė. Taigi, net jeigu tautinis faktorius kažkiek prisideda prie karų, jis tikrai nėra šiuo požiūriu kažkuo ypatingas.

Ką reiškia terminas „Lietuva – lietuviams“? Jis reiškia, kad moderni valstybė yra tam tikra žmonių organizacijos forma. XIX ar XX a. kiekvienoje teritorijoje – ir Lietuvoje – egzistavo įvairių tautų žmonės. Pagrindinė problema buvo, kaip iš jų padaryti politinę bendriją. Kitaip sakant, kilo tuos žmones cementuojančių „klijų“ klausimas. Šių „klijų“ pagrindas arba „ingredientai“ yra tai, kas vadinama kultūrinėmis charakteristikomis. Lietuvos valstybė atsirado tada, kai atsirado žmonės, kurie pasakė, kad tos kultūrinės charakteristikos, kurias, štai, naivuoliai apibendrintai vadina tauta, ir bus cementuojantys klijai. Kodėl tai buvo esminga?

Šiandien minint atkurtos Lietuvos šimtmečio jubiliejų oficiali valstybinė šimtmečio minėjimo komisija sako, kad Lietuvą kūrė įvairių tautų žmonės. Teisingai pastebėjo. Bet kalbant apie valstybės steigimą, 1918 m. dabartinėje Lietuvos teritorijoje nebuvo nei vienos tautinės bendrijos, kuri būtų kaip tokia palaikiusi Lietuvos valstybės idėją. Šalia šios idėjos buvo tik du variantai: Juzefo Pilsudskio arba Vinco Mickevičiaus-Kapsuko.  Jokio kito.

Taigi kodėl principas „Lietuva – lietuviams“ toks aktualus ir kodėl ES nutiko tai, kas nutiko? ES byra todėl, kad griaunamas šis politinės organizacijos principas. Užuot ėjusi ES tėvo Roberto Schumano keliu, ES iš esmės pamėgino vėl „prasukti“ sovietinį modelį: tautų klausimą išspręsti per federaciją ir tai, kas sovietiniais laikais vadinta tautine niveliacija. Išėjo Europos Sąjunga. „Lietuva – lietuviams“ klausimas yra lemtingai svarbus, nes vis klausiama, argi mums nepriklauso Lietuva. Šiuo metu – ne. Iliuzija, kad Lietuva mums priklauso, yra tokia pati kaip iki 1918 metų. Sutinku, kad šiandien lietuviai fiziškai sudaro daugumą, bet kraštas priklauso tam ir tada, kas ir kai politiškai sprendžia jo likimą.

Nors ne visais aspektais jais žaviuosi, lenkai ir vengrai šiandien puolami todėl, kad prisiminė esantys tauta ir apmokestino užsienio korporacijas ir bankus. Kiek Lietuvoje veikiantys bankai sumoka į Lietuvos valstybės biudžetą? Sąlyginai nieko, nors vien „Swedbankas“ surenka 150 mln. eurų.

Taigi už karšto nacionalizmo smerkimo slypi labai pragmatiškas interesas. Niekas nesmerkiama ir nepuolama be priežasties. Tie, kurie tai daro, nori, kad ir toliau liktume nesusiorganizavę, nes neoliberaliajam modeliui reikalinga, kad šioje teritorijoje gyventų politiškai neorganizuota padrikų individų minia.

Solidarumas yra svarbi moralinė kategorija, bet įgyja realią galią tik tada, kai yra transformuojamas į politinės organizacijos principą. Kitaip tariant, kai Lietuvoje bus valdžia, kuri pasakys „Čia yra tauta ir nesielgsite su jais kaip su kokiais aborigenais – malonėkite mokėti mokesčius“, tada bus tikras solidarumo gynimas. Ne individualus, bet politinis. 

Principas „Lietuva – lietuviams“ yra labai svarbus. Šie žmonės yra atskaitos taškas, kuris fiksuoja politinį įsipareigojimą. Pasakymas, kad jie yra steigianti tauta ir ją turime išsaugoti, užkerta kelią pagrindiniam ėjimui, kuris dabar buvo mėginamas įvykdyti Europoje. Pasakius, kad Lietuva – ne lietuviams, o „Lietuva – visiems“, grįžtama į sovietinį modelį. Tą akimirką vietoje tautos, kuri ateina iš istorijos gelmių ir siekia išlikti, atsiranda faktiškai atsitiktinai besirandantys gyventojai – darbo jėga, kurią neproblemiška pakeisti pigesne. Kai kas Lietuvoje to labai norėtų. Kitaip tariant, šio principo atsisakymas reiškia, kad mes paverčiami klajojančiais darbiniais gyvuliais. Rinkos požiūriu tai yra fantastiškas laimėjimas.

Bet ar mums verta tai daryti? Ne. Nors aš manau, kad principui „Lietuva – lietuviams“ galima rasti subtilesnę formuluotę, jeigu sutiksime, kad jis yra absoliutus blogis, išsižadėsime valstybę įsteigusio principo. Tada ryšys tarp teritorijos, tautos ir valstybės lieka atsaistytas. O jeigu tie dalyki atsaistomi, tada Lietuvos valstybės teritorija tampa migruojančios darbo jėgos tranzitiniu punktu. Lietuvos gyventojai tada tampa per šį tranzitinį puntą keliaujančiais bet kuo. O tai, kas vadinama Lietuvos valdžia, yra šito darbo jėgos paskirstymo punkto administratoriai. Tada pačią Lietuvą galima pavadinti globalia, o tai reiškia vartotojišką požiūrį. Gali sau sakyti „Ispanija – fainas kraštas, daug saulės, man irgi patiktų“. Dingsta įsipareigojimas ir keliauji, kur tau patinka.

Dabar yra lemiamas politinis momentas. Apie 1988 m. rugsėjį vis kalbu, nes tai yra visos Europos tendencija. Ji yra nesustabdoma. Kaip iki 1988 m. kai kas darbavosi anam modeliui, dabar darbuojasi šitam. Aišku, ne visai smagu, kai šie modeliai žlunga. Bet manau, kad geriau tai pasakyti. Vienas iš didžiųjų Sąjūdžio laimėjimų buvo tas, kad nors buvo kolaborantai ir patriotai, laiku įvardinti dalykai sudarė galimybę susitarti ir susišnekėti žmoniškai. Sakyčiau, gal per švelniai. Nes kai kas tęsia ankstesnį darbą.

Pasiekėme šį tašką, todėl ši diskusija turėtų būti paskata pradėti rimčiau kalbėtis, prisimenant, kad lietuviai esame per maži ir per daug pyktis neverta. Pirmas žingsnis teisinga linkme būtų nutraukti šį komunistinius laikus primenantį tvaiką, skelbiantį, kad nacionalizmas yra neapykanta kitoms tautoms. Reikia aiškiai priimti, kad nacionalizmas yra politinės organizacijos principas, kuriam kol kas nėra pakaitalo. ES yra globalaus ekonominio valdymo sistema, todėl ji nepajėgia įsteigti politinės formos. Ji neturi „klijų“, kuriuos turi tautos. Todėl vyksta desperatiškos pastangos (kaip sovietmečiu) kažkaip tautas permalti tikintis, kad sumaišius tie „klijai“ atsiras. Bet sovietų eksperimentas parodė, kad kai mus mėgina permalti, randasi „bereikalingų ekscesų“. Mūsų atžvilgiu kartojamos tos pačios klaidos.

propatria.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2018-04-6 19:33

Profesoriui:
Na kodel galva neatauga? Atauga, tik tai oligofreno galva teturinti griebk dantimis kas prie burnos, gal valgoma, refleksa. O kai nieko nera palinksta salin, uzvercia akis ir seiles pro lupu krasta leidzia pilvu kartodama “Lietuva, Lietuva…”.
Gal kas susimils nuvalyti tysancias seiles, bus proga pabandyt nukast pirsta staiga griebus.
Neraginu tos galvos nuspirt kaip kopusto.Pakaks jei patys tokiais stengsites nebut.

profesorius        2018-04-6 10:55

negali visko sakyti. Tauta dar neturi mąstančio sluoksnio, galvos. Prieš 700 metų Dievo tauta ją nukirto kalaviju kitų rankomis, žinoma. Taip lietuviai tapo gojais, vergais, zombiais. Kad “galva neataugtų” mokesčiais likviduota visa žiniasklaida, žlugdomas švietimas, šalinama istorinė ir finansinė nuovoka. 
     

Radžvilo šalininkai veiks ar pliurps toliau?       2018-04-5 12:06

Jo ir VF paskaitos nieko neduoda, nes niekas be stiprios oganizacijos neįvyksta..Rašykim visi komentaruose ir el. laiškuose, kad jis ir VF profesūra imtų steigti LF grupes ir pateiktų reformų paketą...Užteks, gerb.Radžvilai, tonų teisingų tekstų ir memorandumų, laikas mesti paranojas ir steigti judėjimą,sąžiningai deklaruosiantį siekį panaikinti oligarchinę santvarką...

Jules to StasysG       2018-04-5 10:15

Negi manai, kad lietuvaičiai įveikė carinės Rusijos imperijos kariuomenę, jei iki vokiečių mūsų etninės teritorijos kontrolės buvo Rusijos imperijos pusėje po įvairiomis priesaikomis, o inteligentai dar ir po savarankiškomis priesaikomis. Tik rekrūtai neturėjo pasirinkimo, valstiečių vaikai, bet inteligentai galėjo rinktis - tarnauti Batiuškai ir Pravoslavijai ar ne. Valstiečių vaikus dvarponiai lenkų kilmės jėga kaimuose surinkdavo ir priduodavo carinės Rusijos imperijos kariuomenei, negi nežinai? Jums kas tokie valstybės atsikūrimo galimybę išpešė Brest-Litovsko taikoje, kai anglai ir prancūzai sutartimis prisiekinėjo, kad neleis jokių Rusijos imperijos teritorinių pokyčių po karo - šito net Mažylis bijo paskelbti, dreba kinkos, blauzdos dar per plonos tokių sutarčių atskleidimui, tiesa?

to AL       2018-04-5 10:06

Nedezuok, nebent stipriojo alaus per klaidą įkalei?

Tautai ir valstybei galas...       2018-04-5 8:27

Oligarchinė- nomenklatūrinė santvarka šalį  varo į kapus,o Radžvilo inteligentai bijo kurti visuotinį antisisteminį judėjimą..Kaput jau neužilgo, nes apie 10 nuošimčių pilietiškų žmonių neturi juos buriančio drąsių inteligentų būrelio.VF bijo veikti, tik platina teisingus tekstus…:) smile

Al. Dzeikui       2018-04-4 22:25

Net didelės ir stiprios tautos ar įmonės save gina - mokesčiais, muitais, taisyklėmis. Kodėl turėtume savigynos teisę atimti iš silpnųjų ? Ar silpnieji yra nevykėliai ? Ne tik krikščionys, daugelis kultūrų silpnųjų ne niekino, o atjautė. Tik tokios kultūros, kaip nacionalsocialistai, laikė, kad silpnieji turi būti sunaikinti - laisvose varžybose ar tiesiog pateikus nuosprendį. Juk draudimas gintis kaip tik ir pažeidžia atvirąją konkurenciją. Tai lyg reikalavimas iš vartų pašalinti vartininką.

Iš šūkio Lietuva lietuviams, iš tikro, manau, gali susidaryti įspūdis, kad Lietuvoje nelietuviams nenorima palikti vietos. Bet titulinė tauta, kaip įmonės steigėja, manau, turi teisę į ,,kontrolinį akcijų paketą”. Kokiu pavidalu ? Kokių nors saugiklių, manau. Gal tam tiktų šūkis Už Lietuvą?
Visa demokratinių šalių teisinė sistema ir sudaryta iš daugybės normų, o anaiptol nėra atvira konkurencija. Kur, iš tikro, ta atvira konkurencija buvo ? Laukiniuose vakaruose ? Kur buvo galima sudaryti suktas sutartis su vietiniais, o po to tiesog jų nesilaikyti ar, pakvietus į derybas, kitos pusės atstovus tiesiog iššaudyti ?

Šiaip ar taip, jei svetimtautis titulinę tautą laiko nevykėle, ką tai reiškia? Kodėl jis bendrai dėl jos nerimauja ? Juk nesergam už nevykėlių komandą ? Ar tai reiškia, kad tauta nevykėlė turi būti pakeista sėkmingesnėmis tautomis ?

Pikc       2018-04-4 21:48

Beje, pernai su tokiu šūkiu šokinėjo toks markas haroldas, žinomas kaip Asilo Beretė, tad tas idiotizmas - daugiametis. wink

Pikc       2018-04-4 21:47

Kalbant apie visiškus idiotus - kai šiukšlės pagaunamos atvirai meluojant:
Nabagas jokūbėlis: “Kad sis apsisnargliaves “lietuvybes sauklys” neteisus nurodo jo melas apie oponentu poziuri: “Lietuva visiems” niekas tokio sukio nekele.Radzvilo nuodingos seiles.”
“elertė” kadras iš eitynių: http://www.lrt.lt/userfiles/modules/News/2018-03-11/cache_892x1600_5aa556d5dfb75_patriotines-eitynes-vilniuje-uz-vyti-ir-kalba-5aa545e4429c6.jpg
Kaip anglizmus mėgstantys “progresyvai” pasakytų - “nuff said”. wink
Taigi, “Mums” dėl visiškų idiotų visiškai teisus - QED. smile

StasysG       2018-04-4 20:18

Pirmą kartą skaitau, ką čia parašė V Radžvilas:  “Šiandien minint atkurtos Lietuvos šimtmečio jubiliejų oficiali valstybinė šimtmečio minėjimo komisija sako, kad Lietuvą kūrė įvairių tautų žmonės. Teisingai pastebėjo. Bet kalbant apie valstybės steigimą, 1918 m. dabartinėje Lietuvos teritorijoje nebuvo nei v i e n o s   tautinės bendrijos, kuri būtų kaip tokia palaikiusi Lietuvos valstybės idėją. Šalia šios idėjos buvo tik du variantai: Juzefo Pilsudskio arba Vinco Mickevičiaus-Kapsuko.  Jokio kito”

Mums,       2018-04-4 19:35

išmėginusiems visus tarybinio internacionalizmo “privalumus”, autoriaus mintys artimos ir suprantamos. Tiems, kurie nepraėjo šios mokyklos, ES suteikia progą ją praeiti. Tik visiški idiotai, kaip Dzeikas ar CDW,  nesimokina iš kitų klaidų ir istorijos.

Dzeikas       2018-04-4 19:07

Kad sis apsisnargliaves “lietuvybes sauklys” neteisus nurodo jo melas apie oponentu poziuri: “Lietuva visiems” niekas tokio sukio nekele.Radzvilo nuodingos seiles.
Nacionalizmas GI, tautiskumo kelimas auksciau kitu vertybiu- tautu nevykeliu reakcija I atviraja konkurencija.

Pikc       2018-04-4 11:19

“CDW” atstovauja liguistas neobolševikų fantazijas, kurios nė velnio ne “naujos” ir ne “progresyvios” - gi “internacionalą” jau bandyta kurti (žr. kad ir 1848 m. komunistų manifestą ar 1941 m. Ventotenės manifestą). Juokingiausia, kad ta fauna savo bolševikinius revoliucinius kliedesius pristato kaip… evoliuciją. :D

to CDW       2018-04-4 10:47

Sakai, pirmoji atsisakys Krikščionybės ir įsives Islamą, ir gyventojus pakeis kitais? O, kaip faina bus Mūs Europoje, tiesa?

CDW       2018-04-4 10:38

autorius, deja, labai trumparegiškai žiūri ir vertina, o esmė juk viso šito diskurso gana paprasta: Europa pirmoji šiuolaikiškai suprantamą modernią tautą išrado (Prancūzų Didžiosios revoliucijos metais 1789–1792), Europa pirmoji tautų (ipso facto tautinių valstybių) ir atsisakys. Ir jai visai nesvarbu, ką apie tai galvoja koks nors paskutinių Europos pagonių filosofijos adeptas…

Rekia labai aiškiai suvokti,       2018-04-4 10:12

kad Sąjūdžio idealai ir tikslai buvo išduoti, jų atsisakyta. LIETUVA BE SUVERENITETO - LIETUVA BE ATEITIES! Turime pirmiausia patys sau tai labai sąžiningai pripažinti ir prie jų vėl kuo greičiau sugrįžti. Kito kelio nėra, be suvereniteto tautos laukia tik mirtis.

Renginio nuotrauka       2018-04-4 10:05
Ar ne nuo to        2018-04-4 9:51

prasideda atgimimas,kai žmonės prisimena draugus,vaikystės draugus,tėvus,brolius,kaimynus.Kai jiems nejaukia smegenų kryptinga TV propaganda,o jie pradeda bendrauti tikrai,žiūrėdami vieni kitiems į akis.Tada jau nesukontroliuosi.

Jules       2018-04-4 8:58

“...nuo Vienos kongreso iki Pirmojo pasaulinio karo buvo tik pora didesnių „pasistumdymų” - taip, bet ten nebuvo Baltijos šalių, nebuvo Lietuvos, o Lietuva gavo galimybę tik po carinės Rusijos kariuomenės sutriuškinimo Antrajame Žalgiryje ir Brest-Litovsk’o taikos, o žydai neturėjo savo teritorijos tam Tautų pavasariui ir jiems prireikė jų “Perkėlimo pakto” į Palestiną - “The Transfer Agreement”(Haavara Agreement) ir dar kai ko prie to, ko negalima viešai pasakyti, nes BK straipsniai tai draudžia ir neleidžia, o “bojevykai” greit, jei ne šaudo tai sodina cypėn ir meta iš darbo be pragyvenimo šaltinio tiesiai į gatvę ir diskvalifikuoja.

apie viską pagalvota       2018-04-4 7:15

daug rusų ir žydų turi lietuviškas pavardes - jie mūsų “elitas” - baudžia tikrus lietuvius: priverčia pasikarti ar emigruoti.

Sovietmečiu        2018-04-4 7:09

atėjo riba,kai žmonės visai nežiūrėjo TV.O po to buvo Sąjūdis.Dabar irgi žmonės jau mažai žiūri televizijas ,nes nusibosta ta pati propaganda ir tuštuma.Užtat žmonės po truputį vėl atranda artimus žmones.

Rekomenduojame

Žymusis dr. J. Peterson: privalomas vakcinavimas nuo COVID-19 yra totalitarinių valstybių imitavimas

Suomija gali stabdyti ES vertimą skiepytis

Vytautas Sinica. Pakalbėkim apie iš esmės nusikalstamus iš esmės nusikaltėlių siūlymus

Ramūnas Aušrotas. Nestereotipiniai lyčių vaidmenys – už ką siekiama kovoti?

Bandoma juodinti laisvės kovotoją

Viljama Sudikienė. Europos nacionalistai buria naują aljansą Varšuvoje

Vaidotas A. Vaičaitis. Konstitucinis Teismas ir „galimybių pasas“

Ar turėčiau paskiepyti savo vaiką naujomis vakcinomis nuo COVID-19?

Iš interneto platybių. Iškrito pirmasis sniegas!

Ir vėl pinigai atiminėjami iš Lietuvos regionų…

Tomas Baranauskas. Gal žinot gerą lietuvišką atitikmenį?

Fox News: Viktoras Orbanas – vakarietiškas konservatorius ar totalitarinis banditas?

Vytautas Sinica. Psichologija remiasi nužmoginta žmogaus samprata

Indijos Aukščiausiajam teismui pateiktas pirmasis pasaulyje ieškinys dėl nužudymo vakcina Bilui Geitsui ir Adarui Pūnavalai

Asta Višinskaitė – Katutė. Jeigu kas nors ims plūsti mane ar prigimtinės šeimos palaikytojus, tai nepateks į neapykantos supratimą

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Parazitinių idėjų pandemija

Povilas Žumbakis. Mama bears revoliucija

Nepaisant išteisinimo, K. Rittenhouse istorija įrodo, kad JAV tebėra žiniasklaidos valdoma valstybė

Pandemijos valdymas ir STI siūlomi žingsniai (II): gydymo rekomendacijos sergantiems

Dauguma JAV katalikų ir protestantų teigia: nebūtina tikėti Dievą, norint pasiekti dangų

Éric Zemmour: „Mes neleisime mūsų pakeisti svetimais žmonėmis“

Kardinolas R. Sarah: Europa gali išvengti savidestrukcijos vystydama Afriką

Prof. Arūnas Gumuliauskas. Lapkričio įvykių apžvalga

Linas Karpavičius. Skiepo vaidmuo yra „botago“ vaidmuo skaitmenizuojant mūsų visų gyvenimą

Sės ar nesės? Galingos teisėsaugos pajėgos kasasi po Remigijumi Šimašiumi

Pasaulio Ekonomikos forumas atšaukia visus viešus renginius dėl grasinimų susidoroti

Asta Višinskaitė-Katutė. Šiandien pasaulinė AIDS diena: kol dar galime apie tai kalbėtis, netylėkime

Vytautas Sinica. Iš anksto aiškus pinigų išmetimas

Ursula von der Leyen. ES turi svarstyti apie privalomą vakcinaciją visoje Bendrijoje

Džiaugsmingų velniai žino, ko! Arba kuo pavojingi kvailiai su iniciatyva

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.