Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Vytautas Radžvilas. Vasario 16-osios jaunimo eitynės – visų mūsų reikalas

Tiesos.lt redakcija   2019 m. vasario 15 d. 0:23

30     

    

Vytautas Radžvilas. Vasario 16-osios jaunimo eitynės – visų mūsų reikalas

Pro Patria

Patriotinio jaunimo eitynės neabejotinai taps gražiu šventinių renginių baigiamuoju akcentu. Tačiau jos gali tapti ir ypač svarbiu šalies politinio gyvenimo įvykiu. Jomis ne tik bus primintas ir pagerbtas šlovingas šalies istorijos įvykis – 1949 m. vasario 16-osios Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio deklaracija. Šios eitynės taip pat yra proga, nors kiek vėluojant, padaryti tai, kas nebuvo tinkamai atlikta prieš metus – prasmingai paminėti Valstybės atkūrimo šimtmetį. Ne tik 101-ąsias metines.

Argi šimtmečio šventė nebuvo graži? Su jos fejerverkais, spalvingais balionėliais, šimtametrinėmis vėliavomis ir vėliavėlėmis, šventiniais laužais? Tokį nuoširdaus nustebimo įkvėptą klausimą teko ne kartą išgirsti kritiškai atsiliepus apie anos šventės atmosferą ir renginiuose vyravusią dvasią. Dabar kaip tik proga aiškiau ir plačiau išskleisti tada išsakytą mintį.

Prieš metus vykęs minėjimas iš tiesų buvo Šventės simuliakras. Okupacijos laikais skiriamosios linijos buvo daug aiškesnės. Tyli dvasios šventė patriotų sielose bei širdyse, kai viskas buvo suprantama be žodžių. Ir prie aukštesnių medžių ar pastatų slampinėjantys milicininkai, draugovininkai bei „organų“ darbuotojai, nervingai besistengiantys nepražiopsoti akimirkos, kai netikėtai kur nors suplevesuos Trispalvė. Slogi ir niūri, bet akivaizdi tikrovė.

Dabar sunkiau. Vasario 16-oji ne tik nėra draudžiama, bet iškilmingai minima aukščiausiu politiniu lygmeniu ir didžiausiu įmanomu užmoju. Bet toji šventė – simuliakrinė. Nes jos paskirtis – galutinai ištrinti iš piliečių sąmonės ir atminties tai, kas švenčiama. Pačią Lietuvos valstybę. Norint tuo įsitikinti pakanka paskaityti šventės koncepciją.

Joje rašoma: „Vasario 16-oji – pati reikšmingiausia Lietuvos istorijos data. 1918 metais įkurta nepriklausoma moderni piliečių valstybė, kurią turėjo valdyti demokratiškai išrinkta valdžia, ir kartu simboliškai atgaivinta senojoje Lietuvoje (1253–1795 metai) puoselėta Lietuvos valstybingumo tradicija.“ Klastotė bado akis: nutylima, kad toji „moderni piliečių valstybė“ pirmiausia buvo moderni tautinė lietuvių valstybė. Prieš šimtą metų lietuviai tapo valstybine tauta – tokia privalėjo būti pirmoji ir svarbiausia koncepcijos perduodama žinia.  Ši žinia ne tik neperduodama – ją išplauti ir ištrinti iš lietuvių atminties kaip tik ir buvo pagrindinis politiškai „nukenksminto“ šimtmečio minėjimo tikslas. Panašiai 1979 m. siekta paminėti tuometinėje TSRS seniausio Vilniaus universiteto jubiliejų – lyg ir leista pusbalsiu užsiminti, bet kartu reikalauta „neišduoti“, kad tai seniausias universitetas. Kad neįsižeistų „broliški“ Maskvos ir tuometinio Leningrado universitetai.

Kita klastotė: „Moderni Lietuvos valstybė 1918 metais buvo kuriama remiantis visų piliečių lygybės, laisvės ir gerovės principais, tad pirmą kartą Lietuvos istorijoje visi šalies gyventojai, apsisprendę būti laisvi, tapo savo valstybės kūrėjais, o okupacijos metais – jos tradicijos saugotojais.“ Deja, ši valstybė nebuvo visų Lietuvoje gyvenusių tautinių bendrijų kūrinys, kaip norima įteigti šių dienų Respublikos piliečiams. Priešingai, tokios valstybės idėjos kitos tautinės bendrijos tada neparėmė ir priėmė ją tik vėliau, o tiksliau – susitaikė su jos egzistavimu.

Dar keistesnė koncepcijoje peršama ryšio su praeitimi samprata: „Šimtmetis atskleidė, kad mokame iš istorijos gelmės pasiimti tai, ko reikia dabarčiai; jeigu būtina, imamės atsakingo, neretai sunkaus visuomenės ir valstybės tobulinimo darbo; giname laisvę, kai šiai pamatinei vertybei iškyla pavojus; turime drąsos kurti ne tik savo, bet ir Europos bei pasaulio istoriją. Šie dalykai teikia pagrindą didžiuotis atkurtos Lietuvos laimėjimais, įkvepia kurti dabartį ir leidžia viltingai žvelgti į ateitį.“ Kaip matyti, kalbama apie abstrakčią „istorijos gelmę“, bet nematoma reikalo priminti, kad moderniosios Lietuvos Respublikos pradžia ir pagrindinis stiprybę dovanojančios praeities šaltinis gali būti tik XIX a. tautinio atgimimo tėvų iškelta ir paskleista kultūriškai visavertės ir politiškai savarankiškos lietuvių tautos vizija. Apie ją koncepcijoje – nei žodžio. Nepaminėti net J. Basanavičiaus ir V. Kudirkos vardai. Todėl raginama „viltingai žvelgti į ateitį“, bet – nesisemiant jėgų iš šios tariamai „atgyvenusios“ vizijos ir nesidairant į „jau neaktualius“ jos kūrėjus ir skleidėjus.

Šitaip nutiko todėl, kad Lietuvos Respublikos šimtmetį reikėjo paminėti vadovaujantis ideologine Centro direktyva – tautos ir nacionalinės valstybė yra tik turinčios kuo greičiau išnykti atgyvenos. Jokių nacionalistinių perlenkimų! Minėkite tą savo šimtmetį, bet – tik kaip ES administracinis vienetas!

Simuliakrinės šventės grožybės ir buvo skirtos paslėpti šiai politinei tikrovei. Blizgučiai turėjo kompensuoti nesamą prasmę. Blizgantis paviršius klaidino puikiai. Atsimenantys ir branginantys Lietuvos Respubliką piliečiai buvo skatinami manyti, kad šalies valdžiai tikrai rūpi valstybė. Apžavėtam šventinių renginių ir reginių gausos jų dalyviui neturėjo kilti jokių „nereikalingų“ klausimų. Pavyzdžiui, kaip iš tiesų valstybės šimtmetį minėjusi šalis taip ir neįstengė bent jau tokia didinga proga sukurti sostinėje valstybės reprezentacinę aikštę ir pastatyti paminklą ilgiausiai valdžiusiam 1918 m. Respublikos Prezidentui? Tokių klausimų daug: ar Laisvės gynėjų dieną brukamų neužmirštuolių tikroji paskirtis nėra padėti šią dieną minintiems piliečiams kuo greičiau pamiršti, kad žuvusieji prie TV bokšto krito ne dėl abstrakčios „laisvės“, bet mokėjo gyvybės kainą už tai, kad būtų atkurta toji Respublika?

Šventiniai laužai sostinės prospekte – šaunus sumanymas. Jie gali būti. Tačiau pabūti prie laužų galima ir kaimo gegužinėse. Reikia šio to daugiau – šventės turinį atitinkančių minėjimo formų. Viena iš jų, politiškai telkianti forma – piliečių eitynės. Kitaip negu pastovėjimas ar pasisėdėjimas prie laužo, kuriančios artumo, sutelktumo ir bendro tikslo jausmą. Būtent tas tikslo jausmas tik ir gali vėl paversti Vasario 16-ąją mininčius lietuvius dvasiškai laisva, oria ir išdidžia – iš tiesų savo valstybę švenčiančia tauta.

propatria.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

stasys        2019-02-17 18:46

Praėjo tos šventės galima pasakyti ir keletą žodžiu apie tai kas buvo tikra o kas ne .Tas pastovus zizimas apie ne tikra išlupta iš konteksto šventine nuotaika ..nepuošia ir pačio Radžvilo. Jei nesi tos šventės vinis buk geras pasitrauk ir netrukdyk , pakalbėsi kaip sopa širdis kai viskas nurims ir atlėgs . Kam dėstyti savo tiesa kai kitiems linksta o tau ne , eini pasėdi išsitrauki pypke .. apmastai kodėl tiek daug rietenų kai reikia paminėti svarbia data Lietuvai . Jei pačio sieloje sumaištis kaip gi tu gali įkvėpti kitus savo mintimis ?? , taip ir žiūriu į Radžvilo išsakyta kritika ..Vat ir vakarykštė eisena su deglais , jei ne tas išmintingas organizatorių pareiškimas atsiribojus nuo bet kokiu politiniu vėliavų .. ji butu daug kuklesnė ir joje veidai nešviestu ramuma ir pasitikėjimu . Pamiršta autorius kad gąsdinti Lietuvoje nėra ko, niekas čia nieko nebijo , bet galima skaldyti visuomene ir po stebėtis kodėl tokios negausios gretos kai reikia stiebtis ..

to Senam durniui       2019-02-17 18:20

Todėl kol baigia univerkes bekaldami deziuką, hipnozę, ir tampa zombiais su moksliniais laipsniais, su kuriais neįmanoma susikalbėti. Nežino bachūrėlis, kad tuose docentų vadovėliuose labai mažai tiesos, o daugiau hipnozės.

Dergšyro kiaulinui       2019-02-17 16:08

O tu nuorodą įmesk, kodėl neįmeti vis? smile

tam Na ir?       2019-02-17 16:06

O pats ką padarei? Tikriausiai net šeimyninių pareigų lovoje atlikti negali, o čia visus kritikuoji.

Na ir?       2019-02-17 0:21

Pažygiuota, pamojuota vėliavytėmis, pašvaistyta fakelais. Na ir?
Kas pakito? Kiek rytoj, vadario 17-ją Lietuva bus pakitusi į gera?
Ar po eisenos režimas bent kiek susvyravo? Ne.
Ar antirežimo pajėgos tapo gausesnėmis? Ne.
Ar Lietuva žino ko sieks rytoj, poryt? Ne.
Ar yra koks nors planas? Ne.
Ar Lietuva suvokė kas mūsų laukia? Ne.
Anksčiau irgi buvo tokių eisenų, netgi gerokai gausesnių.
Kas nuo to pasikeitė?
Du dalykai galiausiai pražudys šį kraštą- naivusis romantizmas ir balsavimai cirke.

per tv       2019-02-17 0:18

rode 91-92 m Lenkijos premjero Jano Olsevskio laidotuves, pasakojo ir parode dokum. kadrus kaip Valensa ir Co surenge Olsevskio pasalinima del ruosiamos LENKIJOS DEKOMUNIZACIJOS. Smulkiai viska pasakojo ir rode DOKUMRNTIKA. BURATINAI tuo nesidomi….

Jei       2019-02-16 20:24

į kvietimą vienybei buvo atsakytą neigiamai ir dar su atsiribojimais, tai liūdina ir matomai jau neteks balsuoti į EP už tą už ką buvom nusprendę balsuoti.Gal tada atsiras galimybė dar pamąstyti,kaip susiskaldžius nevyksta niekas ir kaip pavieniui sunku ką pasiekti,didybę lydi vienuma.

Senam durniui       2019-02-16 20:16

Vytautas Vyšniauskas
Sausio 26 d., 18:49 ·

Tiesiog nuostabus Marius Ivaskevicius straipsnis. Gaila, supras tik tie, kas jau suprato.

Man skaudu matyti, kaip save katalikais vadinantys žmonės tiesiog nesigėdydami meluoja, iškraipo, apgaudinėja, prisidengdami kilniais partizanų gynimo tikslais, cituoja būdais, už kuriuos kai kurie profesoriai mano fakultete iš karto parašytų kuolą......

iš FACEBOOKO.

O kas sugalvojo       2019-02-16 15:01

šviesų eiseną saulei šviečiant???
18 h?

Al.       2019-02-16 12:34

Pritariu.Prasmę duotų eitynės ne su deglais,o su reikalavimais valdžiai. Jei 70 000 internetinių šeimos rėmėjų pareikalautų patraukti kanopas nuo šeimos, miškų ir dorovinio įstatymo.

101       2019-02-16 12:13

Lietuviai sentimentalūs ir linkę fokusuotis į išoriškus dalykus. Negebėjimas atskirti esminių dalykų nuo paviršinių, žemas politinės sąmonės intelektas lietuvių gentį atvedė į egzistencinį akligatvį.
Vargu ar vaikštynės su deglais ir vėliavytėmis kažkaip perkeis bendrąjį  mentalitetą, vargu ar ta proginė eisena turės kažkokią įtaką visuomenės ir valdančio režimo santynkiams. Tai tik būrelio vienminčių tarpusavio palaikymo akcija. Nusiraminimo “jog veikiam”  formalus moralinis pliusiuko užsidėjimas.
Ką nors darant vidada verta savęs klausti- “o kas bus iš to?”.
Realiai, ta eisena neduos jokio rezultato. Ir niekas negali įrodyti jog duos.
Tikrą rezonansinį politinį veiksmą duotų viešas režimo viršūnėlių pažeminimas.
Tačiau propatrijos politinių demaršų daryti nei nori nei gali. Neįgaliukai.
Taigi, visa akcija išcesmės yra politinis glamūras. Politinės pseudo “opozicijos” savotiškas potiomkino kaimelis. Veiklos imitavimo eilinis burbuliukas. Trispalvis muilo operos burbulas kuriam sprogus niekas nepasikeis. Negaražus vertinimas? Gal. Bet užtat blaivus.

pušis       2019-02-16 12:06

Kam įdomu įmetu nuorodą į propatria rašinį, http://www.propatria.lt/2019/02/vasario-16-osios-minejimo.html , po rašiniu yra vienas komentaras “nufyrinau iš Vižinio paskyros”, keistų minčių sukelia. O gal viskas tik nesusipratimas? Beje, troliai, elfai ten jau siaučia.

Šūvis sau į koją       2019-02-16 0:34

Keistas rašinys. Toks jausmas, kad autoriuje tebesėdi homo sovietikas. Dėl požiūrio į Lietuvą. Į mūsų istoriją. Net stebina toks primityvus ir nykus problemos suvokimas? Pradėta nuo teisingo teiginio bet tolimesni protavimai ir makarono vyniojimai atrodo dirbtinai. Jei norėta pasirodyti protingu ir ryžtingu, tai bent galėjo pabandyti mėgdžioti Rusteiką. Sakau mėgdžioti, nes vargu ar autorius pajėgus suprasti, iš kur ano stilius plaukia.
Turėjau abejonių: ar nepridėti savo rankelės pabalsuojant jį į EP. Po šito rašinėlio tikrai nepridėsiu.
Autorius bręsta besiblaškydamas. Belaukdamas brandos ir šv. Petras gali neiškentėti. Ką jau mums mirtingiesiems.
Gražios Šventės mums visiems!

Tik už prasmingą vienybę!       2019-02-15 20:27

Vasario 16-oji yra Lietuvos politinės Nepriklausomybės šventė. Todėl per Vasario 16-osios šventę lietuvių tauta turi išreikšti vienybę ir susitelkimą, tačiau atsiribojant nuo tų, kurie pritaria Lietuvos suverenumo silpninimui ar netgi praradimui.

Dergšyro kiaulinų šėlsmas       2019-02-15 19:12

Tai įmeskite nuorodas ir pastatytikite į vietą seną durnių. smile

štai       2019-02-15 18:37

ir atsiminė numirėlis persti

>jo, elfai siaučia       2019-02-15 18:20

Šis komentaras tikriausiai pagyvenusio žmogaus, kuriam sunku naudotis naršykle ir surasti tai, ką jis neigia. Nieko piktai nenorėjau pasakyti, tiesiog pasitikrinkite šaltinius ir nustebsite, kaip delfio antraštės:)

Panašu, kad taip.       2019-02-15 17:31

Juozaitis Skvernelio įžaidėjas per rinkimus.

> Puikus       2019-02-15 12:52

Matematinis Juozaičio kandidatavimo tikslas yra atitraukti balsus nuo Skverno, užtikrinant Šimonytės dalyvavimą 2 ture.

Kreivų veidrodžių karalystė....       2019-02-15 12:47

Ar ne keista matyti Lietuvos tautinės valstybės valstybingumo sukaktį – Vasario 16 – „švenčiančius“eurofederalistus-genderistus?

Istorija       2019-02-15 10:19

Gali kartotis, vėl bus tokių kurie bandys patriotizmą nukanalizuoti, per Sąjūdį taip pat buvo, bet banga buvo labai didelė, todėl šalutinis poveikis jai buvo nykstamas, o kai banga nuslūgo, šalutinis poveikis išaugo, ir kaip ne keista, į tą poveikį įsijungė AMBalovo gerbėjai.

jo, elfai siaučia       2019-02-15 10:19

Iš pradžių šmeižtas Vyšniausko atžvilgiu, dabar išsigalvojimai apie ProPatria publikacijas. Ir vis nesugebama nuorodų pateikti. Čia jau visai kaip Prigožino žvėrinčiaus braižas. Tiesiog Olgino LT - Dergšyro kiaulės! smile

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS        2019-02-15 9:54

Vasario 16-tąją, panašu, kad įvyks (partizanų vadus apvėmusio ir)
apsivėmusio lieratūrinio vandalo Mariaus Ivaškevičiaus,  apdovanojimas
Nes
http://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/atsisakyta_pradeti_ikiteismini_tyrima_del_mivaskeviciaus_romano_zali/
*
http://www.respublika.lt/lt/naujienos/nuomones_ir_komentarai/bus_isklausyta/apie_premija_partizanu_niekintojui/
__________________________________________________________
Vasario 16-ąją, visos trispalvės su gedulo juosta.
___________________________________________________________
Užvaldytoji Lietuva (komunistus dangstančiųjų gaujų)
2019 vasario 15

Kas žinote?       2019-02-15 9:51

Kas tie ,,gyvenimas yra brangesnis” (ar kaip ten)? Čia tie patys ,,elfai” ar dar kiti? Labai jau karinga tų ,,brangintojų” retorika… Manau, jie gali surengti visokių provokacijų, kad tik diskredituotų eitynes.

Jules       2019-02-15 9:24

Kaip tai šis ambalistas nepageidaujamas, kai girdėjome, kad būtent jis ten žadėjo būti pačiu pačiausiu? Prašom patikslinti, - ačiū!

>puikus       2019-02-15 9:08

Gerb. Juozaitis eitynėse nepageidaujamas, nes Jis į rinkimus eina su tautininkų partija - o tai, pasirodo, yra labai blogai. Pasiskaitykite Pro Patrijoje vakarykštį jaunimo straipsnį, kur išdėstyta kodėl nereikia žygiuoti kartu su A. Juozaičiu. Nors garsiai trimituojama, kad Lietuvoje verkiant reikia vienybės, bet veikiama atskirai - kiekviena asmenybė daro politiką atskirai, todėl ir politika yra tokia - kokia yra.

turime visi keistis       2019-02-15 8:58

Jeigu mes norime auginti, stiprinti patriotinę Lietuvą, brandinti politinę Tautą, pirmiausia turime pradėti nuo savęs: atsisakyti visų asmeniškumų, gerbti šalia savęs esančius, kuriems taip pat Tėvynė yra brangi, neskaidyti ir taip išsisluoksniavusią visuomenę, o ją burti. Kol to nebus - visos kalbos apie atbundančią Tautą, vienybę bus tik tušti žodžiai. Pakol kas vyrauja įtarumas, žmonių skirstymas į savus ir nepageidaujamus. Ir šios eitynės, pasirodo, yra ne visų reikalas - tik išrinktųjų, turinčių teisę į išskirtinumą. Tik kur yra toks matas, kuris nustato kurie Tėvynę myli karščiau, tikriau ir stipriau.

Puikus       2019-02-15 8:54

ir reikalingas renginys yra eitynes.Jeigu bus tinkamai pravestos.Yra pavojus, kad gali atsirasti provokatoriu su provokuoiais sukiais, kazkokiais chuliganiskais poelgiais.Reikia buti budriems.Dabar situacija ne maziau sudetinga, negu sovietiniais laikais.
Klausimas gerb.Radzvilui.Ar buvo bandyta ir ar pvyko atsiliepti i A.Juozaicio siulyma.Jeigu bus veikiama atskirai, rezultatas gal ir nebus nulinis, bet bus mazareiksmis.

Dzeikas       2019-02-15 7:18

Praveskite instruktaza aktyvistams, kad neleistu buteliu dauzyt toj gatvej kur bus eisena.

Elena        2019-02-15 1:21

Ačiū už konkrėčius pasiūlymus, kad kiek ir vėluojant, kaip iškilmingai ir oriai atšvęsti Lietuvos Valstybės šimtmetį.

Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (III)

Danijos sulaikytieji gali būti įkalinti užsienyje

Karolinska ligoninė „kastruoja“ ir mėgina pakeisti vaikų lytį bei nutyli sunkius pakenkimus

Linas Karpavičius. Referendumas Šveicarijoje

Durnių laivas ir 2,5 jo kapitonai: kuris tikras?

Arkivyskupo Carlo Marija Vigano pareiškimas

Aleksandras Nemunaitis. Neries krantinės reikalai

James Traub. Netgi Švedija nebenori daugiau migrantų

Edvardas Čiuldė. Kokiu mokslu reikėtų tikėti, a? (III)

Lenkijos valdžia: nenorim tokių protestų kaip kitur Europoje, todėl papildomų draudimų dėl pandemijos imtis neplanuojame

„Mes giname Europą“ – teigia Lenkijos Ministras Pirmininkas

Graikų ortodoksų hierarchas apie GP bažnyčiose: netoleruosime valdžios institucijų melo

The Lancet: stigmatizuoti nepasiskiepijusius – neteisinga

Daugėja neapykantos nusikaltimų prieš Europos krikščionis

Dominykas Vanhara. Naujausi reitingai

Kun. Gintaras Jurgis Sungaila. Apie klerikalizmą ir pašaukimų krizę

Garsiąją Kauno vilą Perkūno alėjoje gynusį architektą teismas pripažino kaltu – už rangovo pastūmimą ir kaukės nuplėšimą skirta bauda

Mirė partizanas Juozas Jakavonis-Tigras

Ketvirtadienį Vilniuje bus paminėtos kun. B. Laurinavičiaus žūties metinės

Manifestacijos Austrijoje prieš suvaržymus

Kęstutis Pranckevičius. Tamsią naktį žvaigždės ryškiau šviečia

Vytautas Sinica. Kada JAV kongresas atšauks Nepriklausomybės deklaraciją?

Aleksandras Nemunaitis. Vilniaus grybai

Leidžiama žaisti demokratiją

Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija reiškia susirūpinimą dėl narkotikų ir alkoholio prieinamumo didinimo

Vytautas Sinica. Solidarumo galia

Chris Waldburger. Valia siekti Kristaus?

Edvardas Čiuldė. Kokiu mokslu reikėtų tikėti, a? (II)

Almantas Stankūnas. Kiek dar ilgai žaisime neoliberalistinius rinkos žaidimus ten, kur negalima jų žaisti?!

Br. Paulius Vaineikis OFM: skelbiu nepaprastąją padėtį

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.