Kultūros, kalbos, istorijos politika

Vytautas Radžvilas. Stribo Šmėkla

Tiesos.lt siūlo   2018 m. gruodžio 10 d. 20:38

10     

    

Vytautas Radžvilas. Stribo Šmėkla

„Šmėkla klaidžioja po Lietuvą. Stribo šmėkla.“ Šitaip perfrazuojant liūdnai pagarsėjusius vieno manifesto žodžius apie klaidžiojančią po Europą komunizmo šmėklą norisi apibūdinti vaizdinį, kurį sukėlė žinia apie M. Ivaškevičiui skirtą Nacionalinę premiją. Ji skirta už „ilgametį ir pasiaukojamą darbą“, kaip buvo sakoma anais laikais, naujojo eurolietuvio ugdymo baruose.

Teko girdėti smagų „Madagaskaro“ žiūrovų kikenimą ir netramdomą juoką. Net nepagalvojusių ir neįtariančių, jog kvatojasi iš vienos didžiausių ir tragiškiausių tarpukario Lietuvos asmenybių. Genialaus ir neapsakomai įžvalgaus žmogaus, kuriam buvo skirtas Trojos Kasandros likimas. Raginusio Lietuvą atsigręžti į jūrą, nes supratusio, kad viena didžiausių klaidų, pasmerkusių kadaise galingą valstybę nuosmukiui, buvo aklas veržimasis į Rytų stepių tyrlaukius užuot mėginus tapti jūrine valstybe, kokia lūžiniais XVI-XVII a. skubėjo ir sugebėjo tapti jūrose ir vandenynuose savo galybę kūrusios Europos šalys. Tyčiojamasi iš asmens, kuris aiškiai matė Lietuvos link artėjančios naujos okupacijos debesis ir siūlė be galo išmintingą išeitį – valstybei pamėginti protingai reguliuoti ir nukreipti tada vykusią gausią ir chaotišką lietuvių emigraciją taip, kad rastųsi sutelkta ir gerai sutvarkyta kolonija, galėsianti sunkią valandą atlikti „atsarginės Lietuvos“ vaidmenį. Buki ir savimi patenkinti netrukus žūsiančios valstybės politikieriai ir biurokratėliai grūdo tariamai „beprotiškus“ šio keistuolio siūlymus kuo giliau į stalčius. Jie taip pat silpnaprotiškai linksmai kikeno laikydami gilias toliaregio vizionieriaus įžvalgas ir pranašystes kone pamišėlio svaičiojimais. Tik kažkodėl išsipildžiusiais greičiau, nei jie sugebėjo įsivaizduoti ar susivokti.

Skaityti Ivaškevičiaus romaną „Žali“ be intelektualinio kartėlio ir moralinio pasibjaurėjimo gali tik visiškas mankurtas. Išsaugojusiam nors kruopelę istorinės atminties ir turinčiam bent krislelį sąžinės ir tautinės bei valstybinės savigarbos žmogui šį knyga yra spjūvis į veidą. Pakanka permesti akimis keletą jos fragmentų, kad savaime iškiltų senose nuotraukose matyti enkavedistų ir stribų miestelių aikštėse numesti išniekintų partizanų kūnai. Iš karto persmelkia mintis: enkavedistinė ir stribiška dvasia tebėra gyva. Ji niekur nedingo. Knygos puslapiuose kartojamas tas pats išniekinimo ritualas. Tik dabar jis tęsiamas mentalinėje erdvėje. Jis perkeliamas į šių dienų skaitytojų galvas ir jų vaizduotes. Smelkiasi su jo nešama akla okupantų ir jų vietos parankinių neapykanta Lietuvai ir ją gynusiems „liaudies priešams“ į skaitytojų mintis ir jausmus tam, kad jų atmintyje įstrigtų visam laikui ir stribo šmėkla toliau netrukdomai klaidžiotų po Lietuvą – ne tik neatpažįstama, bet sava ir net miela.

Užteks meluoti, kad toji knyga nėra apie pokarį, kad ji yra tik „netyčia“ su juo susišaukiantis postmodernistinis romanas. Net ir įsikūnijusi į „postmodernų“ pavidalą, stribo šmėkla tebėra ta pati ir gyva šmėkla. Nėra abejonių, kad tai supranta ir išprusę bei Lietuvos istoriją gerai išmanantys Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisijos nariai. Jie puikiai suvokia, kad skirdami šią premiją pirmiausia siunčia aiškią politinę žinią ir karštą padrąsinimą visiems kūrėjams: nekęskite Lietuvos ir naikinkite ją, tyčiokitės iš tautos ir trempkite jos orumą, menkinkite valstybę ir jos gynėjus, darkykite šalies istoriją ir karikatūrinkite jos didvyrius. Tik nuoširdžiai pasistenkite, ir jūsų pastangos bus pastebėtos bei įvertintos. Jūsų lauks žalias Nacionalinės premijos laurų vainikas.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Nepasirašysiu        2018-12-16 11:26

Na ką gi. Užtruko Radzvilui 7 metus su manim sutikti. Tik kodel 7 metus tupeta po šluota? “Madagaskaras” knygos būdu išleistas jau tada, ir viskas jau tada buvo matyti.

Vilnietis       2018-12-12 17:16

Kokią Magnolija tokia ir komisija.
Skiria premijas Burokevičius.

Ponui Radžvilui,        2018-12-11 17:08

Tamsta jau daug kartų susimovėte raštdamas apie istoriją ar ją komentuodamas, bet šįkart – itin ryškiai kvailai. Kai VU profesorius ošmanėlio poza kalba apie neva „tada vykusią gausią ir chaotišką lietuvių emigraciją” išsilavinusiam žmogui beleika tik atsainiai šyptelėti. Esme ta, kad maždaug per 21 metus tuomet iš Lietuvos iš viso emigravo apie 103 000 LT piliečių. Iš šio skaičias žydai sudarė apie 70 procentų emigrantų. Didelė dalis jų traukė į amerikas, Europą ar Palestiną kurti savo tautinės valstybės. Todėl jų emigracija buvo ne tiek ekonominio pobūdžio. Tuo tarpu lietuvių ir visų kitų emigravo apie 30 000 per daygiau nei dvidešimt metų ir Radžvilas populistiškai tai vadina masine ir chaotiška emigracija. Sakyčiau, visiškas nusišnekėjimas.  Iįeinat iš to fakto, eiline kvailyste tampa ir K. Pakšto ekstavagantiškos idėjos su kuriomis jis tuomet lakyė po Lietuvą.....  . Apie kokią „atsarginę” LT Madagaskare buvo galima svajoti, jei emigrantų per daugiau nei dvidešimtmetį buvo vos 30 000??? Eilinės kvailystės buvo ir kitos Pakšto „idėjos”. Itin 1935 m. jo siūlymas atskiesti Lietuvą lenkais, lenkų kalbą greata lietuvių ir vokiečių padaryti valstybine ir net sudaryti su Lenija uniją. idėja buvo tuomet tiek kvaila, kad visuomenė tik atlaidžiai šyptelėjo. Talendingasis Marius Ivaškevičius visas tas Pakšto?Pokšto klejones puikiai meniškai ir perteikė savo piesėje. Puikiai atskleidė kartu ir tarpukario Lietuvos lietuvišką mentalitetą. Bet kad tą suprasti, reikia bent kiek pastudijuoti XXa. pirmos pusės Lietuvos ir Europos istorij1, Ivaškevičius panašu pastudijavo, o va Radžvilas tik skeryčiojasi tribūnose

Dzeikas       2018-12-11 12:32

Tegaliu patarti patrijotams(jeigu jie patriotai, o ne pidrijotai) laikytis krikscion isku doroves normu.Tada joks smeiztas nelips, o smeiziantysis apdergs pats save. Beje, ispruse smeizikai taip ir elgiasi. Sakote nepatriotiska saipytis is lietuviskumo ir jo atributu?
Nezmoniska saipytis is didvyriu. Nes jie todel ir didvyriai, kad net zuties akivaizdoje saugojo savo siela,pasmerkdami kuna zuciai, o daznai kancioms. Ramanauskas-Vanagas akivaizdus, etaloninis pavyzdys, kas atsitinka smeiziantiems nekalta - nurase Vanagaite net jos globejai vyzentalscikai. Sedi arcyvu dulkes ryja, viesieji asmenys bijo su ja patekt i fotografija.
Taciau, kai Lietuvos kariuomenes karininkai atvyke i misija Irake atiduoda Bagdado aerouosto policijai ginklus, tie paskui saipydamiesi ginklu neatiduoda ir tik atvyke amerikieciai atima is policaju ginklus ir grazina Lietuvos “kariams” (faktas aprasytas LRyto 2006m) - tai saipykites drasiai. Nera tokia pasaipa nuopelnas, taciau tiesai nenusizengiame - cholopu, saves negerbianciu uzsimaukslinusiu kepures su kumeles zenklu samburys. Tipo gins Lietuva )))) Matot , Judo zenklo svetimu krauju nenusiplausi. Pokario partizanas - tai asmeninis sprendimas. O Kariuomene tai institucija, tai valstybe ir priesaika.
Noreciau, kad Radzvilo straipsnis nebutu indulgencija slepti priterstus apatinius. Rodyti aisku nereikia. Reikia padaryt taip, kad jie nebutu tersiami.

Ir vėl        2018-12-11 9:25

Raudonosios oligarchijos spec.tarnybos įkišo Jungtines pajėgas. Dirba KGB rezervistai, oi, dirba, stabdydami Putiną šioje svetainėje. Anksčiau mus vadino sovietukai liaudies priešais, o dabar tie patys arba jų dar plėšresni anūkai mus vadina oligarchinės demokratijos priešais, populistais, ekstremistais, radikalais arba “niemcais”, beieškančiais alternatyvos ir Tiesos Europai, europos tautoms, kaip Sovietų Armijoje. Bandymas nustatyti uždrausto komentaro autorių atmestas, ane, rezervistai?

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS        2018-12-10 23:25

Partizanų tikslas buvo išjungti komunistus. Dabar, mūsų tikslas yra toks pat, juk nepavyko mums to padaryti iki šiol.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2018-12-10 23:05

Stribo šmėkla Lietuvoje, nes komunistuojančios gaujos Seime (prezidentūroje, prokuratūroje, vyriauybėje, Lrt, ...).
***
Štai kaip antikonstitucinio seimo komunistuojančios partinės gaujos sugalvojo pasityčioti iš miško brolių (partizanų).
1. Gruodžio 4, vadovaujantis komunistės prezidentės palaimintomis taisyklėmis, seimas nutarė skirti Laisvės premiją septyniems partizanams. Tai yra, 5000 eurorublių dydžio premiją padalinti septyniems didžiavyriams po lygiai - po 714 eurorublių (!) kiekvienam. Tai yra, Jonui Čeponiui, Jonui Kadžioniui, Juozui Jakavoniui, Bronislavui Juospaičiui, Vytautui Balsiui, Jonui Abukauskui, Juozui Mociui.
2. Septynių partizanų sąraše nėra Algimanto Stankūno (ne tik partizano, bet ir kankinio).
Štai ką rašo Romas Kaunietis
“O kodėl neskiriama premija TIKRAM partizanui ALGIMANTUI STANKŪNUI šiuo metu ramiai sau gyvenančiam Kėdainiuose, kuris tiek atkentėjo tremtyje, pabėgęs iš tremties nuėjo į partizanų būrį, buvo sunkiai sužeistas, neteko kojos, atkentėo Sibiro kalėjimuose… Va tokie žmonės kažkodėl pamirštami, nors tie, kurie labai mėgsta save išsiaukštinti, daryti sau „piarą”, ne visada būna to verti kuo dedasi. Šiandien pažįstu tik penkis išlikusius gyvus TIKRUS partizanus: Juospaitį, Kadžionį, Mocių, Stankūną ir Abukauską. Garbė jiems kovojusiems ir kentėjusiems už mūsų visų LAISVĘ!”
Tikėtina, kad sąrašas turėtų būti dar didesnis.
***
Miško brolių kova su okupantais komunistais yra pavyzdys viso pasaulio tautoms ir todėl toks pasityčiojimas bus pasmerktas, vienareikšmiškai.

Tremtinių, nuo Laptevų, palikuonė       2018-12-10 22:29

Bjaurus visomis prasmėmis APDOVANOTASIS “Žalios” ir murzinos knygos autorius. Gerai prisimenu, kai mano brangią tetą mokytoją ir jos brolius kankino NKVedistai tuose prakeiktuose rūsiuose, kišdami pirštus tarp durų, ištraukinėdami liežuvius ir dar baisesnius kankinimus darydami. O tai buvo nemažas “nuopelnas” ir žydaičų, kurie lietuvius dabar vadina žydšaudžiais, o ką patys išdarinėjo pokario metais. Prakeikti komunistai. Žalioje knygoje kurstoma neapykanta, ar su smegenimis viskas tvarkoje, jeigu vėl kiršinami lietuviai, ar dar mažai miestelių aikštėse buvo žiauriai nužudyti ir suguldyti jaunučiai partizanų kūnai ant žemės, prieš motinų akis? Neverta Nacionalinės premijos.

realybė stribai, o ne šmėklos       2018-12-10 21:43

ministeriai, prokurorčikai, teisėjūkščiai, antstoliai, TM ir kitų teisingumo įstaigų klerkai bei načalnikai, biudžetinikai (ypač načalnikai) ir daug daug kitų - mus valdančių - tai REALŪS STRIBAI, o ne šmėklos.

pareigūnas Girgžpirdas       2018-12-10 20:55

Ne šmėkla, o Saulius! Sauliukas mano. Jo portretas kabo mano kabinete. Ten, kur anksčiau prezidentė kabojo. Dabar Dalios vieta - kitoje Sauliuko pusėje. Dėl visa ko, jei aukšti načalnikai užeitų.


Rekomenduojame

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Algimantas Rusteika. Įsiklausykim, ką mums sako

Ramūnas Aušrotas. Lytiniai santykiai ankstyvame amžiuje yra gerai? Svarbu tik tai, kad jie būtų saugūs?

Lietuvos Sąrašas kviečia į forumą: nuo ko mus saugos „Laisvės patruliai“?

Kastytis Braziulis. Kodėl konservatorių siūloma tvarka yra žalinga demokratijai

Andrius Švarplys. Kaip atrodo leftistinis „atvirumas“

Povilas Gylys. Highway to hell!

Algimantas Rusteika. Beprotybė ir laimė

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.