Socialinė politika, Ekonominė politika

Vytautas Radžvilas. Sąskaita už abejingumą

Tiesos.lt redakcija   2022 m. birželio 17 d. 19:19

21     

    

Vytautas Radžvilas. Sąskaita už abejingumą

Autorius yra filosofas, VU profesorius, Nacionalinio susivienijimo pirmininkas

Nacionalinio susivienijimo bendražygis Almantas Stankūnas atkreipia dėmesį į tai, ką dažniausiai užgožia grėsmingai augančios elektros kainos. Kainų augimas blogai. Bet ne viskas gali būti vertinama tik pinigais. Iš tikrųjų įvyko dar blogiau: vadinamasis elektros tiekimo rinkos liberalizavimas virto ne tik ekonominiu, bet taip pat moraliniu, politiniu ir psichologiniu visuomenės išprievartavimu tiesiogine šio žodžio prasme.

Dar nepradėjus mokėti už elektrą naujomis kainomis jau skinami šios „reformos“ vaisiai sudarinėjant sutartis su „nepriklausomais“ tiekėjais. Naujosios žaidimo taisyklės aiškios: net nepradėję pardavinėti elektros, neturintys ir negalintys turėti nei menkiausios nuovokos, kokios bus kainų svyravimo tendencijos biržose, būsimieji pardavėjai jau dabar tas kainas nustatinėja iš akies ir be jokios sąžinės graužaties tenkina savo apetitus.

Šiuo „liberalizavimu“ sukurto siaubo bedugnė visiškai prasivers, kai po pusmečio elektros kainos nebebus kompensuojamos. Vyks panašiai, tik kur kas nuožmiau, negu su degalų kainomis. Juk seniai pastebėta ir puikiai žinoma, kad dėl kartelinių susitarimų jos akimirksniu išauga vos pasklidus gandams apie gresiančius pavojus naftos rinkų stabilumui ir neskuba kristi sumažėjus naftos kainoms, nes esą reikia išparduoti anksčiau brangiai pirktą benziną ar dyzeliną.

Į neįstengsiančių apmokėti sąskaitų už elektrą vartotojų nevilties šauksmus politikai – nuo šiam „liberalizavimui“ atvėrusio kelią S. Skvernelio iki žmones į „tiekėjų“ vergovę suvariusios I. Šimonytės, – o ir patys tiekėjai atsakys sarkastiškomis šypsenėlėmis: ko norite iš mūsų, kainas nustato rinka. Atsakingų nebus, kalti liks patys dėl savo nevykėliškumo neišgalintys susimokėti už elektrą žmonės.

Ir vis dėlto kaltinti tik valdžią nejauku. Juk neįmanoma nesuprasti, kad tai, kas jau vyksta, didele dalimi yra pagaliau atėjusi sąskaita pačiai visuomenei. Už dešimtmečių abejingumą viskam – ne tik valstybei, bet ir savo pačios gyvenimui ar net likimui. Metu metais tvyro spengianti abejingumo ir pasyvumo tyla beveik visais klausimais:

– Aukštojo mokslo „reformos“, pirmiausiai skirtos ne studentams, bet išsidalinti ir išgrobstyti brangiose vietose esančiai universitetų žemei ir nekilnojamam turtui – visuomenė tyli.

– Miškininkystės sektoriaus „reforma“, skirta medienos pardavėjams masiškai iškirsti ir be gailesčio nusiaubti vertingiausius Lietuvos miškus – visuomenė tyli.

– Barbariškai pagal mažaraščių vertelgų poreikius naikinamas ir žalojamas Vilniaus ir kitų miestų architektūrinis ir kultūrinis paveldas, užgrobiami ir sudarkomi arba padaromi nebeprieinamais žmonėms gražiausi gamtos kampeliai – visuomenė tyli.

– Griaunama prigimtinė šeimos samprata – visuomenė tyli.

– Darkoma lietuvių kalbos abėcėlė ir pati kalba – visuomenė tyli.

Ir taip be galo. Tyli, nes „manęs asmeniškai tai neliečia“. Ir štai pagaliau palietė. Šį kartą – beveik visus. Mat ateisiančios sąskaitos neatrodys smulkūs kišenpinigiai net gana pasiturintiems viduriniojo sluoksnio žmonėms, kurie mokesčių už dujas ir elektrą naštos beveik nejautė. O dabar liks be apsaugos, kurią sunkiais laikais savo piliečiams paprastai suteikia tik valstybė. Bet kad galėtų tai suteikti, pirmiausia reikia patiems pasirūpinti, kad ji būtų ne fasadas, bet tikra ir stipri valstybė.

Ar užteks artėjančių sąskaitų, ar prireiks dar skaudesnių išmėginimų, kad pagaliau būtų susimąstyta ir suprasta:

– Tauta yra šis tas platesnio ir tvaresnio, negu šeima, artimieji ir giminės, kaimynų bendrija;

– Tėvynė yra šis tas platesnio ir kilnesnio, negu gimtinė ir širdžiai mielos tėviškės vietos;

– Valstybė yra šis tas galingesnio ir patikimesnio, negu vien savanoriškumu ir asmeniniais ryšiais bei pasitikėjimu grindžiama savitarpio pagalba ir parama.

Galiausiai belieka tikėtis, kad bus suprasta, ir kodėl Lietuvos valstybė yra tokia kaip šiandien ir kodėl ji tokia šalta ir žiauri pamotė savo piliečiams.

Juk valstybė yra tokia, kokia yra ja besivadinanti žmonių bendruomenė. Ji yra tų žmonių sielos atspindys ir veidrodis. O kokia ji dar gali būti ir kiek gali rūpintis savo piliečiais, jeigu daugiau kaip pusei jų ji pati nerūpi?

Tai pusei, kuri prieš kiekvienus rinkimus iš anksto žino, kad „visi jie vienodi“ ir „niekas nepasikeis“. Kaip galima pakeisti pasaulį nenorint pasikeisti patiems ir net nemėginant jį keisti?

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

yel“l“ow submarine       2022-07-1 13:24

kai kas, skirtingai nei klounas radžvilas, jau trečią dešimtmetį visais būdais “rėkia“, kad visuomenė tyli smile)) - tik jie, skirtingai nei klounas radžvilas, ne tik konstatuoja fatališką veršių intelektinę ir pilietinę degradaciją, bet dar ir aiškinasi, kodėl šizolitchūanijoje viskas vyksta būtent taip - t.y. “per subinę“ - ir viena svarbiausių to priežasčių , yra šizolitchūanijos gyvenimas pindosistinėmis sąlygomis, t.y. milijardai neuždirbtų pinigų, ateinančių iš eurokolūkio, iš visokių pindostano ar jto fondų ir t.t. - o tie pinigai yra visokiausios korupcijos, visokiausių plovyklų katalizatorius/provokatorius - pirmoj eilėj valdančio, lansberginio,  elito degradinimo faktorius !——tuo tarpu šizoidas radžvilas yra vienas komiškiausių,  ir vienas aršiausių bei kenksmingiausių eurokolchozinio ir atlantopindosinio šlizolitchūanijos vektoriaus apologetas smile

yel“l“ow submarine       2022-07-1 0:25

atsibudo klounas smile)) - bet, sprendžiant iš kliedesių, latentinis letargas tęsiasi smile))))

Birutė Rutkauskaitė iš Šiaulių       2022-06-19 16:23

atsakau STIKLO VALYTUVUI—-ar galite argumentuotai pateikti info—KURIOS VAKARŲ VALSTYBĖS piliečiai-gyventojai MYLI KITUS—ne gimines, ne draugus, o šiaip kitus net ir kaimynus?? Aš tikių stebuklų nesu girdėjusi, skaičiusi…ir TĖVYNĘ dauguma tapatina su gimtine…o valstybė - daugumai tai valdžia…VIENINGI daugumoje ATVEJU VISI BŪNA TIK PER PRIEVARTĄ...COVIDAI…KARAI…UGNIIKALNIAI…KLIMAATO KAITA - BĖGANT NUO ŠIOS PROBLEMOS SPRENDIMO Į ŠALTESNES ŽEMĖS VIETAS…IR T.T.

Stiklo valytuvas       2022-06-19 11:16

Patvirtinimas:
Kiek čia daug Vasiliauskaitės (NK-95) ir maršistų (žydkomuninės kovo 8-osios) mylėtojų.

Stiklo valytuvas       2022-06-18 13:16

Manau kad, Radžvilas geba kur kas geriau parašyti nei čia parašė.
Manau kad, Radžvilas taip rašė taikydamasis prie apybukių skaitytojų.
Manau kad, Radžvilas DAR PER GERAI vertina skaitytojus.
Manau kad, skaitytojai yra žymiai beviltiškesni. (Skaudus mano liūdesys).
.
> Tata 2022-06-18 8:46
„... kad neturime intelektualinių resursų suprasti kas vyksta ir kažką keisti.“
Pats didžiausias lietuvių tautos resursas yra intelektas!!!
Intelekto lietuvių tarpe yra, bet jis OFICIALIAI ir NEĮVARDINTAI yra naikinamas! O juk kažkam tai naudinga!
Kitas dalykas, pavienios protingos ir doros dušelės yra tik balsai tyruose, kol nėra apsijungusios. Sinerginis efektas, plius vizualinis tautos branduolys…
.
Tragedija.
Kiek čia daug Vasiliauskaitės (NK-95) ir maršistų (žydkomuninės kovo 8-osios) mylėtojų.
Užtat tiesos mylėtojų gal tik vos-vos…
.
Už vieną muštą (lietuvį) duoda dešimt nemuštų (pseudomigrantų).
Tai yra, už vieną prasimerkusį ir emigravusį lietuvį tuoj* bus suteikta Lietuvos pilietybė dešimčiai negrų ir arabų (juk seniai žavimės švedišku modeliu).
.
Rusiškas posakis, „вот понимаешь, пошло такой народ”.
Gili filosofinė prasmė, ‘tokie žmonės’, ‘tokia judėjimo kryptis’... o minia proto neturi!
Anglų kalboje ‘minia’ turi neigiamą atspalvį...
Kas kaltas kad lietuviai, ir ne tik lietuviai, nuo 1991 m. liko be vertybinių orentyrų?!
O gal čia gudrus (gerai apgalvotas) planas..?!
.
Kam tai naudinga?
.
Radžvilai ir visa NS gauja, arba klokite tiesiai ir aiškiai, arba užsiraukite, nes toks dalinis kalbėjimas apie tiesą tik dar labiau painioja ir taip beviltiškai pasimetusius…

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2022-06-18 10:20

- Nepasirinkusiems el tarpininko, budelių grąsinimas padidinti (ignitis) el kainą ketvirtadaliu (25%) yra teroristinis.
- Tautos budelių primetamas priverstinis grąsinantis būdas elektros tarpininko pasirinkimui - banditiškas nusikalstamas antikonstitucinis mafijozinis.
- Tautos budeliams dera padi didžiausia bausmė - tremtis iš Lietuvos.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2022-06-18 10:20

(Citata iš laiško, kurį gavo Tautos tarnai)
***
“Apie katastrofą

Lietuva - sparčiausiai tuštėjanti valstybė pasaulyje taikos metu. Bemaž, pusė darbininkų išvyko svetur gyventi bei dirbti ir bijo sugrįžti todėl, kad Lietuvoje yra naudojamos mokesčių taisyklės – plėšikiškos. Tai yra akivaizdžiai matoma, paskaičiavus surinkto biudžeto dalį, tenkančią vienam gyventojui (neskaitant ES biudžeto pinigų). Lyginant su Jungtine Karalyste (JK), plėšikiškai surinktas biudžetas Lietuvoje yra perteklinis, bemaž, dviem milijardais eurų. Todėl, Lietuvoje yra galimybė bei gyvybiškai svarbi būtinybė:
1) panaikinti privalomąjį sveikatos draudimą (PSD);
2) panaikinti pridėtinės vertės mokestį (PVM) būtiniausioms maisto prekėms, vaikiškiems drabužiams bei avalynei;
3) panaikinti “sodros įmokų grindis”, taikomas nuo 2018 sausio 1;
4) atsisakyti visokiausių naujų mokesčių prisigalvojimo.

Įspėjimas valstybinių įstaigų tarnautojams

Mokesčių pertvarkymui, finansų ministerija pakvietė susiburti į darbo grupę iš prezidento kanceliarijos, vyriausybės kanceliarijos bei ministerijų ir kitokių įstaigų. Jei ši darbo grupė nepaisys aukščiau išvardintų visų keturių patarimų, prezidente Gitanai Nausėda, premjere Ingrida Šimonyte, finansų ministre Gintare Skaiste, valdančiųjų partijų vadovai ir kiti bendradarbiavusieji būsite apkaltinti įžūliu bei nusikalstamu plėšikavimu ir gyventojų (iš)varymu iš Lietuvos.

Priedai, kad suvokti plėšikišką biudžeto surinkimą Lietuvoje

Numeris 1. Jungtinėje Karalystėje darbininkui:
– tenka į rankas 1432.97€ (iš mažiausios algos dydžio);
– reikia sumokėti 182.45€ mokesčių (nuo mažiausios algos dydžio).
Plėšikų užvaldytoje Lietuvoje, darbininkui:
– tenka į rankas 447.23€ iš MMA dydžio;
– tenka sumokėti 159.77€ mokesčių nuo MMA dydžio.
Jei kitaip, Lietuvoje surenkami karališko dydžio mokesčiai nuo mažiausios algos daugiau nei tris kartus mažesnės už mažiausią algą karališkoje valstybėje. Pridedama vaizdinė medžiaga apie tai.
(2020 kovo skaičiai)
Numeris 2. Jungtinėje Karalystėje:
– PVM yra 20%;
– PVM = 0 būtiniausioms maisto prekėms (nedarant biznio iš maisto prekybos);
– PVM = 0 vaikiškiems drabužiams, avalynei (nedarant biznio iš tėvų, auginančių vaikus).
Numeris 3 (apibendrinimas). Tai ko nėra JK, Lietuvoje nežmogišku būdu surenkami tokie pertekliniai mokesčiai bei įmokos:
1)  2018 metais, buvo plėšikiškai surinktas PSD iš dirbančių ir net iš nedirbančiųjų – 1264013917€  (duomenų šaltinis – lietuvosfinansai.lt);
2) plėšikiškai surenkamas PVM kai gyventojai perka maistą, kai perka vaikams drabužius bei avalynę;
3) nuo 2018 sausio 1, iš mažesnio nei MMA dydžio plėšikiškai surenkamos padidintos įmokos - taip vadinamosios „sodros įmokų grindys” (lukašenkiškas dykaduonių mokestis), kai reikia mokėti įmokas nuo MMA dydžio net ir tada kai alga mažesnė nei MMA.
Kodėl daromi palyginimai su JK? Todėl, kad daugiausia Lietuvos skurstančiųjų gyventojų pasirinko išgyvenimą toje buvusioje ES karalystėje, palygindami bei svarstydami gyvenimo ir veiklos sąlygas. JK ir pas mus, maisto bei daiktų kainos panašios.


2021 vasaris”

Prašalietis       2022-06-18 8:55

Belieka dideliam “kovotojui” nuo šaunių gorbačiovinių laikų Radžvilui priminti universalų gamtos dėsnį pavadinimu “priežastis-pasekmė”, pagal kurį eilinį kartą net ir tokiuose pseudo valstybiniuose dariniuose kaip lansberginis durnių laivas gyvenantys bemoksliai, puskvailiai, naivuoliai, liumpenai… gali pamtyti ar “pajusti per pilvą”, kad už ką yra “kovota” šauniaisiais 1990- aisiais, buvo be pertraukos “kovojama” po 1990-ųjų, “tebekovojama” šiandien, tą ir turime…. Turime “neįkainuojamą” - “kto neskačet tot maskal”... būseną...

Tata       2022-06-18 8:46

Galime reziumuoti - Lietuva yra neįvykusi valstybė, kaip Ukraina. Iki šiol viskas laikėsi ant sovietinio paveldo, didelės emigracijos (nes likę žmonės būtų smukdę pragyvenimą), prekyba su buvusia TSRS ir ES paramos. Esame trečios eilės kolonija ir čia nėra jokių kitų variantų. Lėkštos kalbos tiek pozicijos, tiek opozicijos, tiek nesistemininkų liudija kad neturime intelektualinių resursų suprasti kas vyksta ir kažką keisti. Kolonija eis iš rankų į rankas, maksimum ką galime padaryti - tai imituoti, kad mes čia ‘iškovojome’ ir to ‘siekėme’.  Kolonizatoriai mums smegenuosna įrašys kur eiti į vakarus ar rytus, su kuo ir prieš ką kariauti ir kokias laisvas rinkas ar demokratijas išpažinti

shivani       2022-06-18 7:09
gedas       2022-06-18 5:26

Niekaip nesuprantu pono Radzvilo kalba ir raso labai nemazai ir teisingai.Bet kaip reikia kazka daryti bent pasisakyti per mitingus kurie buvo tai nesugebeta ir pagal valdzios dudele isvadinti vatnikais.Galvoju,kad kazka daro seimu sajudis gerai blogai bet daro, o ns tik juos kritikuoja ir nieko daugiau.Visas Lietuvos elitas tas kuris masto buvo susirinkes praeitu metu geguze ir jei tau Vytautai dar tai nedaejo tai labai gaila.Nes jiems tikrai rupi Lietuvos ateitis ir delto musu valdzia ju nekencia,o ns kad nieko nedaro tik raso ir kitus kritikuja gauna pasisakyti per lrt.Esu kazkodel isitikines kad jei valdzia pagasdytu ns tas tuoj pat nustuotu rasyt.

apie viską pagalvota ,drg. Radžvilai       2022-06-18 0:40

Na nelogiška tikėtis ,kad tokioj situacijoj žmonės plikom rankom puls policijos durtuvais, teismais apsistačiusią eilinę Lietuvos nelaimę ir patį į sostą pasodins?:)))

habilitâs       2022-06-17 22:53

Įtikinkite tuos 47% rinkėjų, kurie netiki, kad kas nors pasikeis, kai NS taps valdančiąją daugumą, ir sąskaitas už už elektrą išrašinėsite jūs, o ne Šimonytė ar Skvernelis. Nereikės piktintis ir ieškoti kaltų.
„Juk valstybė yra tokia, kokia yra ja besivadinanti žmonių bendruomenė”. Tikrai taip, bet ar ta, 53-jų procentų balsavimo teisę turinčių žmonių bendruomenė, ateinanti rinkimų dieną prie balsadėžių, tikrai rūpinasi valstybe?!
Žiūrint iš tų, 47% pozicijos, likusi didesnioji pusė rūpinasi balaganu ir kreivų ministrų aferomis, o ne valstybe, nes kaip būtų galima rūpintis tuo, ko nėra. Čia kaip su tuo cukrumi, kad ir kiek kartų bekartotum – burnoje saldu nepasidarys. Asmeninė patirtis ir kasdienybė niekaip neleidžia patikėti, kad gyvenu valstybėje, o ne teritorijoje, kurios pavadinimas transformavosi iš LTSR, į LR.

išdulkinta tauta       2022-06-17 22:10

komunistiškai
step by step - pagal vagies AMB mokslą

bjž       2022-06-17 22:01

Lietuvos lakmuso popierėlis yra Garliavos įvykiai. Tik jiems išaiškėjus ir nustačius nusikaltėlius Lietuva pradės eiti į priekį. O šiuo metu Tėvynėje pelkės ir liūno būsena.

Marius       2022-06-17 21:07

Ne taip išsireiškiau, praleidau priešinimasis liberalizavimui atims pelnus iš tų tarpininkų. Viliuos supratote. O šiaip kuriamas dar viena ofisinių veltėdžių sluoksnis. https://m.youtube.com/watch?v=V6bQWp7D9BY

Marius       2022-06-17 21:00

Viskas taip, bet nieko čia nepakeisti, Radžvilai. Norint keisti reikia kad jus išrinktų, bet jūsų partija nėra žinoma, nes niekas jūsų į tv, pagrindinius interneto portalus nekviečia. Nekviečia, nes jūs kalbate tiesą. Nekvies ir toliau, nes elektros rinkos liberalizavimas atims pelnus iš tų visų enefitų, perlų. Pas ką pinigai - to ir valdžia! Gi kapitalizmas.

Tiekimui       2022-06-17 20:56

..gi apsisukes vel balsuosi ir uz koncervus,ir uz armonautus…Geriausiu atveju,uz svarkeli.Zinau tokius kaip tu…

AAA       2022-06-17 20:56

O tie, katrie netyli, siunčiami tikrintis į psichiatrines ligonines:( Blogis visados vienijasi greičiau ir geriau nei gėris:(

tEISINGI ZODZIAI       2022-06-17 20:53

taip mums ir reikia.Idiotu minia.Kaukit nors ir i saule.Gi idiotai..

ELEKTROS TIEKIMAS - KORUPCIJOS VIRŠŪNĖ       2022-06-17 20:22

VIENINTELIS ELEKTROS ENERGIJOS ŠALTINIS DALINAMAS PER 10 “NEPRIKLAUSOMŲ ELEKTROS TIEKĖJŲ“, KURIE UŽKELIA KAINAS IR NEŠA DIDŽIULIUS “OTKATUS“ KONSERVŲ GAUJAI.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Karikatūristo žvilgsniu. Vakarų parama Ukrainai

Britų tyrimas: 99 proc. susirgusių beždžionių raupais buvo homoseksualai

Karas Ukrainoje. Šimtas septynioliktoji (birželio 20 diena)

Niujorko teisėja nusprendė, kad žydų universitetas nėra religinis, privalo pripažinti LGBT studentų klubą

Įstatymus kuria nebe Seimas, o teismai. Įteisinsime ir raidę „Ł“

Kastytis Braziulis. Britai siekia kurti trijų jūrų sąjungą, o Senoji Europa nepatenkinta nauju konkurentu

Karas Ukrainoje. Šimtas šešioliktoji (birželio 19 diena)

Lyčių ideologijos diegimas yra prievarta prieš vaikus – D. Trumpas

Kard. S. Tamkevičius SJ. Dievo meilės slėpinys – Devintinės

Beždžionių raupai pernelyg susieti su Afrika – perkrikštijami

PAGERBKIME BIRŽELIO SUKILIMO DIDVYRIUS IR AUKAS!

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( I )

E. Bičkauskas apie Z. Šličytės bylą: proto reikia turėti

Signatarai kreipiasi į Lietuvos valdžią – nepalaikykite Civilinės sąjungos įstatymo

Karas Ukrainoje. Šimtas penkioliktoji (birželio 18 diena)

Karas Ukrainoje. Šimtas keturioliktoji (birželio 17 diena)

Europos migracijos problemos blogės, nes apklausa rodo, jog daugiau nei pusę jaunų afrikiečių planuoja emigruoti

Vytautas Radžvilas. Sąskaita už abejingumą

Lietuvos vyskupų konferencija. Negalime pritarti Civilinės sąjungos projektui

Rumunija sieks uždrausti homoseksualumą ir lyties keitimą skatinančios informacijos platinimą mokyklose

2022 metų Gudija – nesibaigiančių represijų šalis

Humoristo žvilgsniu. Trys karžygiai keliauja į Ukrainą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (III)

Kalifornija stumia įstatymo projektą, norėdama tapti „translyčių“ „prieglobsčiu“ ir leisti teismams apriboti tėvų galimybes apsaugoti vaikus

Doc. dr. Darius Alekna. Apie šeimą, civilines sąjungas ir Seimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.