Demokratija ir valdymas, Kultūros, kalbos, istorijos politika, Prezidentas ir jo komanda

Vytautas Radžvilas. Pagaliau aiškumas

Tiesos.lt redakcija   2022 m. sausio 26 d. 11:11

24     

    

Vytautas Radžvilas. Pagaliau aiškumas

Net ramiais laikais politikoje neįmanoma veikti vien darant kompromisus ir iki begalybės laviruojant tarp skirtingų piliečių grupių. Mat joje yra ne tik praktiniai, bet ir principiniai klausimai, kuriuos sprendžiant neįmanoma įtikti ir patikti visiems. Anksčiau ar vėliau reikia apsispręsti. Juo labiau tai tampa neišvengiama didžiulių įtampų ir politinių lūžių momentais.

Prezidentas vis dėlto pasirašė lietuvių kalbos valstybinį statusą panaikinantį įstatymą. Argumentai, kodėl šito nevertėjo daryti, išdėstyti šiame daugelio organizacijų parengtame kreipimesi. Tačiau reikalo esmė glūdi net ne argumentuose. Šis įstatymas yra kai kas daugiau, o ne tik asmenvardžių rašybą reguliuojantis teisės aktas. Jis atskleidžia ne tik Prezidento, bet ir kiekvieno Lietuvos piliečio tikrąjį požiūrį į tautą ir jos kalbą, valstybę ir jos istorija. Branginti visa tai ir ginti ar išsižadėti – štai koks yra pamatinis klausimas. Todėl šis įstatymas turi milžinišką politinę ir simbolinę reikšmę.

Jo priėmimas ir pasirašymas yra kapituliavimas prieš atkurtą Lietuvos valstybę siekusius sugriauti Pietryčių Lietuvos autonomininkus. Ši diena yra jų pergalės ir triumfo prieš pralaimėjusią ir pažemintą Lietuvą diena. Kartu tai yra lietuvių kalbos lėto mirimo ir merdėjimo pradžios diena. Nėra jokių abejonių, kad kitas reikalavimas bus teisė rašyti asmenvardžius su kitų kalbų diakritiniais ženklais.

Griaunant lietuvių kalbą taikoma ta pati „individualizavimo“ strategija, kuri naudojama ir naikinant kolektyvinę tautos istorinę atmintį. Jos esmė – kiekvienas privalo susikurti „nuosavą“ istorinį pasakojimą. Tuo siekiama, kad galiausiai iš principo būtų tiek Lietuvos „istorijų“, kiek yra gebančių jas „laisvai“ savo vaizduotėje susikurti lietuvių. Šiuo įstatymu įteisintas ir pradedamas valstybinės lietuvių kalbos „privatinimas“ ir „individualizavimas“ turi baigtis tuo pačiu: privalo būti sukurta ir atsirasti tiek „lietuvių kalbų“, kiek bus įstengiančių parašyti raides lietuvių. Be jokių „laisvą rašybą“ varžančių gramatikos taisyklių ir bendrų rašybos normų. Toks yra tikrasis kalbos griovėjų tikslas.

Modernioji lietuvių tautinė valstybė savo prigimtimi yra „kalbinė“, nes ji buvo atkurta remiantis beveik iš kapo duobės prikelta sparčiai nykusia kalba. Ši paskutinę akimirką nuo nebūties išgelbėta kalba tapo tos valstybės piliečius vienijančiu pagrindu. Kitokio pagrindo tiesiog nebuvo. Todėl sunaikinus bendrą kalbą savaime subyra pats valstybės pamatas. Tokia valstybė pasmerkta.

Tad šios dienos Prezidento apsisprendimas buvo principinis pasirinkimas, su kuo ir prieš ką. Gerai, kad jo pasirinkimas aiškus. Piliečiams labai naudinga ir svarbu žinoti tikrąsias politikų pažiūras ir praktines nuostatas esminiais klausimais. Tada jie bent jau žino, ko galima tikėtis toliau.

O šis Prezidento pasirinkimas iš tiesų gali būti lemtingas. Jis toks principinis ir svarbus, kad nežinia, ar dar bus progų jį pakeisti.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Objektyvus klausimas "Rinkėjai iš Kauno"       2022-01-27 19:01

O kodėl tamstą vimdo tik NS “tušti pamokslavimai”, bet nevimdo Tautinių partijų konferencijos “tušti pamokslavimai”?

Pritariu       2022-01-27 15:51

Pritariu rinkėjai iš Kauno - nuosmukis labai ryškus. Žodžiu, tas pats per tą patį. Ir -  ne apie esmines problemas bei pavojus.

Rinkėja iš Kauno       2022-01-27 14:07

o kodėl NS nedalyvauja Tautinių partijų konferencijoje “Apginti Europą”, netrukus prasidedančioje Madride? Pinigų p.Radžvilas bilietui neturi? Tai reikėjo kreiptis į tautiečius , būtume suaukoję. Jau vimdo tie tušti pamokslavimai iš kabineto ir pareiškimų rašinėjimas. Imkitės pagaliau bent kokių veiksmų, užuot lyderio karūną prieš veidrodį matavęsi.
Dabar Madride dalyvaus Tomaševskis, tam tikra prasme atstovaus ir Lietuvai. Ar ne gėda NS galvoms. kad nieko konkretaus nedaro? Pažiūrėkit į kokį nykų sienlaikraštį pavirto portalas. Komentarų po rašiniais vienas kitas ir tie patys trolių arba pilnaties klientų. Įdomių autorių neliko, jų tekstai ir Laikmetyje, Pozicijoje, internetinėje televizijoje.

čia jau nebe prezidentas       2022-01-27 11:35

mums jis - tik sėdmaišyje pozuojantis prezikas nowseda

Svarbus klausimas       2022-01-27 11:03

“Reikalavimas Vilniaus rajono švietimo įstaigų vadovams mokėti tautinių mažumų kalbą neprieštarauja įstatymui, konstatavo Vilniaus apygardos administracinis teismas.”
Jeigu Vilniaus apygardos teismas nepripažįsta, kad Lietuvoje veikia valstybinės kalbos įstatymas, kyla klausimas, kodėl teisėjai, priėmę antikonstitucinį sprendimą, iki šiol dar nėra nubausti, lyg jų priimtas sprendimas būtų nepažeidžiantis Lietuvos Konstitucijos ir teisingas?

apie istoriją       2022-01-27 8:48

Tikriausiai pamename vieno iš buvusių Lenkijos vadovų posakį„»Litewska koza« nie przyjdzie do żadnego woza”. Dabar,matyt,jau atėjo…

Michailas Velleris       2022-01-27 1:00

ВЕЛИКАЯ, МОГУЧАЯ: НЕЖЕЛАТЕЛЬНЫЕ ЛИЦА И ИНОСТРАННЫЕ АГЕНТЫ - #Веллер 18 01 2022
https://www.youtube.com/watch?v=9eOxLJlkr4k&ab;_channel=МихаилВеллер

apie istoriją       2022-01-26 20:40

Manau, prezidentė Grybauskaitė nebūtų pasirašiusi tokio įstatymo.
“...Lietuvos Prezidentė savo veikloje, susitikimuose su visuomene, kaimo bendruomenėmis ir moksleiviais visada savo kalbose akcentuoja pamatines tautos vertybes – LIETUVIŲ KALBĄ, LIETUVOS ISTORIJĄ. „Valstybės laisvei reikalingi laisvai ir drąsiai mąstantys žmonės, girdintys vieni kitus, gerbiantys savo istoriją ir mylintys savo kalbą… Kiekvieno lietuvio pareiga – kurti ir turtinti savo kalbą… tai – didelė atsakomybė ir pareiga“, – nuolat savo kalbose akcentuoja Prezidentė...”

https://komentaras.lt/tautines-vertybes-lietuvos-prezidentes-veikloje/

Yra didesnių pavojų       2022-01-26 19:56

O kodėl visiškas štilis, kai gimtoji kalba iš įvairiausių pusių apkramtoma “moderniųjų” žurnalistų, diktorių, laidų vedėjų bei verslininkų? Ar tik ne todėl, kad toks nešiuolaikiškas arkliukas ne tik į seimą, bet ir į paprastesnius politinius palocius neįtemps?

>>>> 2022-01-26 17:24       2022-01-26 19:43

Patikėk, ir pasitrauk! Žmogui čia tikrai nėra ką veikti!
(habilitās)

stasys        2022-01-26 18:52

Profesorius visada buvo mėgėjas hiperbolizuoti Prezidentūros problemas . Gal čia kokia sena žaizda ‘kraujuoja’ o gal jam vis dar atrodo jog Jis gyvena 90 -jų laikotarpiu , balai žino į ta klausima gali atsakyti tik ‘orakulas medelinskas’ . Jau daug metu Lietuvos gyvenime viešai vartojamos tos svetimos raidės , man jau sunku suskaičiuoti kiek Lietuvos verslo registruoto čia savo pavadinimuose vartoja ne į lietuviu kalba versta pavadinimą . Tokiu pavyzdžiu dar rastume manau aibes , kai visuomenė iš principo prisitaiko prie tu sąlygų kurios būtinos jos viešame gyvenime , o dabar imkime ir paklauskime ar tai politinę potekste turintis sprendimas ar vystyk gyvenimišką ?  Na taip keletas Seimo nariu to nutarė paklausti KT ir tik jam nuspręsti kiek tas įstatymas prieštarauja Lietuvos Konstitucijai . Jei į viską Lietuvoje žiūrėti pro susiraukšlėjusius akademinius akinius balai žino ką dar galima rasti be to kuo čia profesorius apkaltino Prezidentūrą . Aš vystyk maniau V.Radžvilas kiek plačiau mato pasaulį nei kitas profesorius mėgstantis ant nepatenkintos visuomenės griežti dantį , o pasirodo klydau . Kaip tik Lietuvos profesorius taip privalu jam iš musės daryti dramblį .

Valstybinės kalbos prasmė       2022-01-26 18:36

Jeigu kokiame nors rajone įvedama oficiali dvikalbystė, valstybinė kalba tame rajone praranda prasmę, tiksliau, reiškia valstybinės kalbos panaikinimą.

Negaliu patikėti,        2022-01-26 17:24

kad KGB provokatorius (11.23) julius Milaitis, čia surinks ketvirtį šimto nicku į viršų?!

prezidentas        2022-01-26 16:25

pasirinko lenkų rinkėjus, kažin ar užteks?

Pagaliau        2022-01-26 15:23

aiškumas, kad konciervai remia Jedinstwo.

Prašalietis       2022-01-26 15:05

Mistikuojančiam “propiesoriui” Radžvilui belieka pasakyti kaip iš tiesų yra ne “taitinėse dausose”, bet mūsų žemėje. Radžvilas rašo:“Modernioji lietuvių tautinė valstybė savo prigimtimi yra „kalbinė“, nes ji buvo atkurta remiantis beveik iš kapo duobės prikelta sparčiai nykusia kalba. Ši paskutinę akimirką nuo nebūties išgelbėta kalba tapo tos valstybės piliečius vienijančiu pagrindu. Kitokio pagrindo tiesiog nebuvo. Todėl sunaikinus bendrą kalbą savaime subyra pats valstybės pamatas. Tokia valstybė pasmerkta.”... Prisimenant kaip tarybiniais laikais “smarkiai nykstant” kalbai, “mirštant"liaudies tautiniams šokiams ir dainoms… dar komunistų buvo prigalvota kalbos ir kitokių lietuviškų tautinių dalykų “naikinimui” stayti kiekviename kolūkyje, gamykloje kultūros namus, kuriuose turėjo eiti žmonės šokti tautinius šokius ir dainuoti lietuvių liaudies dainas. Geriaqusieji turėjo kiekvienais metais tautinius dalykus demonstruoti respublikinėje liaudies dainų šventėje Vilniuje. Vidurinių mokyklų užbaigimo pirmas egzaminas buvo lietuvių kalba žodžiu, o po to tema raštu. Žinoti lietuvių rašytojų kūrinius, kaip ir rašyti lietuviškai be klaidų šiandieniniams moksleiviams tikrai yra toli…palyginus su “kapuose buvusios” tarybiniais laikais lietuvių kalbos ir literatūros žinojimu. “Tik iš nebūties išgelbėta kalba” gali vienyti stacionaruose patalpintus vietinius beviltiškus lunatikus, idiotus ir puskvailius. Pasaulyje matom, kad arabai turėdami vieną kalbą prisikūrė ne vieną valstybę ir pjauna vieni kitus šaukdami"Alach agbar” jau ne vienas šimtmetis, rusai Petrov, Ivanov ir t.t. pasivadina rusais, ukrainiečiais, baltarusiais ir periodiškai, kas už rytus kas už vakarus, tarpusavyje snukiuojasi nuo Kijevo Rusios didžiojo kunigaikščio Vladimiro mirties… Kas dėl buvusio “šauniaisiais” devyniasdešimtaisiais visus tarybinius liumpenus ir naivuolius “vienijančio pagrindo”, tai “pagrindas” tikrai buvo ne lietuvių kalba, o visų noras kuo greičiau užgyventi kaip vakarų europoje. Ką transliavo ir garantavo realus šiandieninio “valstybingumo” pagrindas, tai Gorbačiovinių laikų “tautinių” profesionalių komunistų vadovaujamų Brazausko ir vakarietiškai besidažančių bei vakarams siūlančių savo paslaugas “tautinių” KGB-istų sambrūzdis pasivadinęs “persitvarkymo sąjūdžiu Gorbačiovui ir perestroijkai remti” neafišuojama SĄJUNGA. Šiandieninio “valstybingumo” pagrindo viena dalis po “tautinio” komunistinio ąžuolo Brazausko mirties suskilo ir pakriko, bet kita “valstybingumo” pagrindo dalis Lansberginė sustiprėjo, pasidarė lansberginiu valstybinių klanu, kurį daug “sėkmingiau ir demokratiškiau” nei senasis V.lansbergis vairuoja V.Lansbegio anūkas. Taip kad šiandieninės “nepriklausomos ir laisvos valstybės” taikliai savo laiku pavadintas “Durnių laivu” likimas priklauso tikrai ne nuo lietuvių kalboje priimtų kelių lotyniškų raidžių..., ne nuo dzūkų, žemaičių, suvalkiečių, aukštaičių tarmių nykimu, ne nuo šiandieninių “tautinių intelektualų” lietuvių kalbai prigalvojamų “šiuolaikinių lietuviškų žodžių“kaip Vilniaus Universiteto dėstytojo Nerijus Maliukevičius sugalvotas, LRT 2020 metais išrinktas “metų žodžiu”, propagandinis niekinys, nieko su taisyklinga lietuvių kalba neturintis žodis “melagiena”, atseit “lietuviškai” tai yra „fake news“. Durnių laivas ir Afrikoje yra durnių laivas…

T0mas J.       2022-01-26 14:01

Prezidentas vistik pasirodė šūdžius besąs.

nuomonė       2022-01-26 13:47

Deja,susidaro įspūdis,kad kai kurių valdžios atstovų tautinė savivertė yra gana menka…

b.p.        2022-01-26 13:44

Gražusis švabinis moliuskas jau mušta korta .. tikrai gerai, jog pagaliau paaiškėjo kas yra kas ...

Išvada       2022-01-26 13:26

Jeigu copy/paste komentare yra rašoma tiesa, gaunasi, kad Vilniaus rajone lietuvių kalbos, kaip valstybinės kalbos, statusas jau yra panaikintas.

copy/paste       2022-01-26 13:00

Procesas vyksta:
“Reikalavimas Vilniaus rajono švietimo įstaigų vadovams mokėti tautinių mažumų kalbą neprieštarauja įstatymui, konstatavo Vilniaus apygardos administracinis teismas.
Teismas atmetė Vyriausybės atstovo Vilniaus ir Alytaus apskrityse skundą dėl atitinkamo Vilniaus rajono mero sprendimo.
Anot teismo, Vilniaus rajono švietimo įstaigų vadovai turi bendrauti ir bendradarbiauti su vietos bendruomene, tėvais, todėl reikalavimas labai gerai mokėti tautinių mažumų mokomąją (lenkų, rusų) kalbą yra neabejotinai susijęs su jų darbo specifika.“
Vadinasi „vietos bendruomenė“ įsivaizduojama ir projektuojama tokia, kuri nemoka ir nemokės bendrauti valstybine kalba. Jei taip, tai tada reikalavimai mokėti lenkų kalba galės būti keliami ne tik mokyklos vadovams, bet labai daugeliui darbo vietų, pvz., visiems mokytojams, poliklinikos ar ligoninės vadovams, parduotuvės kasininkei, paštininkui ir visiems, kas dėl darbo specifikos gali susitikti ką nors iš „vietos bendruomenės“…
Tomaševskis žinojo, ką kalba, kai sakė, kad ne lenkai turi integruotis į Lietuvą, o lietuviai turės integruotis į vilenščizną.

Balsavau UŽ       2022-01-26 12:59

G.Nausėdą, o jis mus, atidavusius už jį savo balsus, išdūrė, pardavė lenkams. NE II kadencijai. Skystakiaušiai negali valdyti Lietuvos. Skvernelis, besitikintis tapti prezidentu , jau seniai balsavo už tas tris nelemtas raides.

habilitās       2022-01-26 11:38

Stipriai, bet tiksliai, tik nesutinku su vienu:
„Todėl šis įstatymas turi milžinišką politinę ir simbolinę reikšmę”.
Ne „politinę ir simbolinę”, o politinę-istorinę, nes valstybingumo principus, kuriais remiantis kuriama valstybė, varo į paraštes, jie praranda ne tik įtaką, bet savo reikšmę ir prasmę.

Papa Borgia       2022-01-26 11:23

Plikbajoriai padarė savo - išdavė Lietuvių kalbą ir pasirinko Žečpospolitą. Iš kur tokia valdžios neapykanta lietuviams ir jų kalbai?

Rekomenduojame

Vladimiras Laučius. Rusijos despotijos šaknys

Lenkija turės galingiausias sausumos pajėgas Europoje, karinėms išlaidoms – net 5 proc. nuo BVP

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt devintoji (rugpjūčio 1 diena)

DeSantis įveda naujas taisykles, nukreiptas prieš socialinių kreditų standartus „nubudusiųjų“ korporacijose

Vytautas Radžvilas. „Rusija vis dar buvo suvokiama kaip gerovės šaltinis“ (II)

Eimantas Grakauskas. Tiesos ir moralės amnezija (apie Z. Šličytės puolimą). III dalis

Vytautas Sinica. Vilnius be šeimininko

Vytautas Rubavičius. Ukraina: Didysis Tėvynės karas

Kastytis Braziulis. Visi šie išdavikai yra teisiami

Vytautas Sinica. Rusijos elgesys nuo skerdynių Bučoje nė kiek nepasikeitė, o Vakarai ir mes gerokai atbukome

Priešinkimės vaikų eutanazijai Nyderlanduose, prašo „CitizenGO“

Kastytis Braziulis. Vokietijos „parama“

Vytautas Sinica. Nacionalinis susivienijimas iškėlė programinį tikslą panaikinti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt aštuntoji (liepos 31 diena)

Europos Komisija padavė Vengriją į teismą

Ramūnas Aušrotas. Demografinis žmonijos kolapsas

Vytautas Sinica. Valstybės kontrolė apie miškų reikalus

STT kirčiai Vilniaus savivaldybei

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt šeštoji (liepos 29 diena)

Pasaulio ekonomikos forumas kviečia panaikinti privačią transporto priemonių nuosavybę

Vytautas Sinica. Tėvai auklėjami, kaip dorotis su vaiko transseksualumu

Kastytis Braziulis. Senajai Europai, o ir mums reikia atgailauti, patiems pasitraukti arba išsivalyti nuo kolaborantų taip, kaip daro Ukraina

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt penktoji (liepos 28 diena)

Federalinis teismas Floridoje gina nepageidaujamo potraukio tai pačiai lyčiai gydymą remdamasis pirmąją konstitucijos pataisa

Vytautas Radžvilas. „Iliuzijoms pasidavė ne tik Putinas“ (I dalis)

O kas šiandien išdrįs sistemai pasakyti „Ne“?

Lietuva turi naują „žvaigždę“

Edvardas Čiuldė. Tas pats Marksas, tik kitoje saujoje

Mark Regnerus. Ar pasinaudojant karo ūku Ukrainoje bus prastumtos vienalytės santuokos?

Kastytis Braziulis. Karas vyksta įvairiuose frontuose

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.