Kultūros, kalbos, istorijos politika

Vytautas Radžvilas. Nepakeliamas Vyčio klausimo svoris

Tiesos.lt siūlo   2017 m. gruodžio 18 d. 14:09

9     

    

Vytautas Radžvilas. Nepakeliamas Vyčio klausimo svoris

propatria.lt

Laukiant Seimo sprendimo dėl Lukiškių aikštės verta prisiminti ir apmąstyti neseniai įvykusią išmintingą diskusiją šiuo klausimu. Pagaliau prabilta iš esmės ir be užuolankų: apie visiškai tikrą valstybės išdavimą. Bunkerio stūmimas yra didelis ir pavojingas išpuolis prieš valstybę. Kartu su kitais Lietuvos ištautinimo ir išvalstybinimo žingsniais (lituanistikos vardo išnykimu VU Filologijos fakultete, planais valstybinę lietuvių kalbą vėl padaryti tik „gimtąja

* * *

Mėgindami nuraminti patriotinę sąmonę išsaugojusią ir valstybės reprezentacinės aikštės idėją ginančią visuomenės dalį, aikštės išvalstybinimo architektai ir propagandininkai įrodinėja, kad ginčijamasi tik dėl meninio Laisvės įprasminimo. Esą visų mūsų vertybės tos pačios, nes visi vienodai mylime Lietuvą ir guldytume dėl jos galvas. Tai yra begėdiškas melas. Kartojamas sovietinių kolaborantų teiginys, kad okupacijos metais visi dirbome Lietuvai.

Iš tikrųjų tada buvo, o ir dabar yra kitaip. Sugriauti politinę tautos sąmonę ištrinant jos valstybingumo atmintį – šitoks politinis ir ideologinis užsakymas buvo uoliai vykdomas okupacijos metais. Jis vykdomas ir mūsų dienomis.

Visa Lietuvos istorija – Mindaugo valstybė, karai su Ordinu, Žalgirio pergalė, didvyriški sukilimai – buvo tik šimtmečių kelionė į galutinį lietuvių tautos tikslą – tapti didžiosios TSRS „broliškų tautų šeimos” nare ir ateityje ištirpti betautėje komunistinėje žmonijoje. Toks buvo sovietinių okupantų ir jų parankinių skelbtas Lietuvos istorijos aiškinimas. Ne – šios ilgaamžės kelionės tikslas ir apvainikavimas buvo siekis sugrįžti į brolišką ES tautų šeimą ir išnykti globalioje kosmopolitinėje ir multikultūrinėje pasaulio pilietijoje. Tokia yra pagrindinė mums dabar peršama istorinė tiesa.

Abiem atvejais galutinis ir aukščiausias kovos už Laisvę tikslas – ne laisva tauta ir nepriklausoma valstybė. Pasirodo, amžiais siektas didysis istorinis Lietuvos tikslas – tiesiog išnykti. Tuo stengiamasi mus įtikinti. Todėl trinama viskas, kas primena, kad amžiais buvo kovojama už tautos ir valstybės laisvę. Todėl neatsitiktinai Sausio 13-ąją vietoje Sąjūdžio metais segėtų Vyčio ženklelių brukama nežinia ką – kokią kovą – draudžianti pamiršti neužmirštuolė. Bunkeris vietoje Vyčio įsakmiai nurodo, kur tikroji Lietuvos valstybės vieta – istorinės atminties ir politinės sąmonės pogrindyje. Ir vėl – kaip sovietmečiu. Ištrinta jos idėja ir vizija turi teisę tyliai glaustis saujelės retrogradiškų piliečių giliausiuose atminties užkaboriuose ar net pasąmonės gelmėse. Padėti lietuviams kuo greičiau „pažangėti” ir net nebesuprasti, už kokią laisvę kovota, pamiršti, kad apskritai būta kažkokios Lietuvos valstybės – tokia yra tikroji bunkerio paskirtis.

Štai šitaip – apsikarstę išorinio ir tariamo europietiškumo ir modernumo povo plunksnomis – ruošiamės pasitikti ne tokią jau neįtikimą Putino sakalų viešnagę. Juk ginant laisvę kovojama ir mirštamą už savo tautą ir valstybę. Kad kada nors būtų grumtasi ir žūta už „žmogaus teisę“ laisvalaikiu gulinėti pievelėse, vedžioti šunis ar rūkyti „žolytę“ – kažkas neregėta ir negirdėta. Kovos už tokią „laisvę“ pavyzdžių istorijoje nesama. Būtina aiškiai ir nedviprasmiškai pasakyti: tikėtis, kad vėl ištikus bėdai kovotojai už tokią „laisvę“ gins Lietuvą – tiesiog naivu. Tokia „laisvė“ yra iš principo nesuderinama su sąmoninga ir valinga auka dėl Tėvynės laisvės idealo – kitaip manyti būtų gryniausia saviapgaulė. Taigi ir šį kartą sprendžiamas ne paminklo, jo meninės formos, bet Lietuvos ateities – jos Laisvės ir Nepriklausomybės klausimas.

propatria.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2017-12-20 2:45

Citata: “Iš tikrųjų tada buvo, o ir dabar yra kitaip. Sugriauti politinę tautos sąmonę ištrinant jos valstybingumo atmintį – šitoks politinis ir ideologinis užsakymas buvo uoliai vykdomas okupacijos metais. Jis vykdomas ir mūsų dienomis.”

Tai ponas V.Radžvilas PRIVALĖTŲ tą mintį išreikšti iki galo, kad ir dabar Lietuva yra OKUPUOTA.

Apie tai skaitykite 2017-03-11 straipsnį “Okupuota nepriklausomybė”

http://www.ekspertai.eu/okupuota-nepriklausomybe91670

Tiesa sakant man nesuprantama tos pateiktos citatos pirmas sakinys: “Iš tikrųjų tada buvo, o ir dabar yra kitaip.” jeigu teigiama, kad vydomas tas pats okupantų darbas. DABAR nėra kitaip, valdo tie patys, kurie ir valdė 50 metų okupacijos metu. Visi kagbistai patys save užsislaptono dar 75 metams. Kam tokia mintis gali šauti į galvą?

Juozapas       2017-12-19 12:51

Akivaizdu, bet neįtikėtina - papų portalas patalpino intelektualiai ir išmintingai parašytą straipsnį. Labai, netgi labai geras:
https://www.delfi.lt/news/ringas/lit/liudvika-pociuniene-paminklai-neturetu-meluoti.d?id=76622551

dėl BRAVO       2017-12-19 12:09

Labai gerai būtų, jei kas nors šį ar panašų straipsnį išverstų į kalnelio kalbą. Tie, kurie kartoja “aŠ vytį širdyje nešiojuosi”, taip   n e s u p r a n t a.

Bravo!       2017-12-19 0:00

Puikus staipsnis, jei Valatka su Skverneliu perskaitytų, tikrai manau daug ką suprastų, bet iš visko sprendžiant tikriausiai neskaito…

Mes dėl Vyčio       2017-12-18 16:38

Nenurimsim.

lietuvis - nevertingas       2017-12-18 16:34

o vat rusas, žydas ar bet kuris svetimtautis - tai pirmarūšiai žmonės.
——
Tokios politikos laikėsi visi: komunistai, konservatoriai, liberalai nekalbant apie “grynus” kolaborantus: darbiečius bei paksistus.

Rūta       2017-12-18 16:22

Deja, teletabiai tokių straipsnių neskaito. Prof. V. Radžvilas visada savo straipsniuose akcentuoja esmę. Ačiū jam už gilias įžvalgas.
Man asmeniškai labai skaudu, kad nesugebam įprasminti kovų už laisvę. Lyg ir stengtasi, kuriant televizijos serialą Savanoriai (partizanai), tačiau, manau, nepavyko. Paviršium kažkaip, meniškai neįtaigiai. Neužčiuopta ta dvasia, su kuris partizavai žuvo už Tėvynę.
Dėl paminklo. R.Miliūtės laidoje kalbėjo kultūros ministrė. Kažkodėl teigė, kad “bunkerį” išrinko visuomenė. Mano turima informacija sprendimą lėmė ta įslaptinta ‘ekspertų’ komisija. Anaiptol, visuomenė palaikė Vytį. Ekspertai parinkti šališkai, žinant jų nuomonę monumentų klausimu.

Kiek nužudyta patriotų       2017-12-18 14:47

“nepriklausomos ” Lietuvos metais?
Ar vedate kas nors statistiką?
Gal jau visas batalionas susidarytų?
Šių žmonių Sielos neramios dėl patirtos neteisybės.
Gal koks mediumas galėtų jas pakelti į kovą dėl bendro tikslo?

elena       2017-12-18 14:24

Šventa tiesa.


Rekomenduojame

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.