Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas

Vytautas Radžvilas. Ne, – krepšinis vis dėlto nevienija

Tiesos.lt redakcija   2022 m. sausio 19 d. 11:15

13     

    

Vytautas Radžvilas. Ne, – krepšinis vis dėlto nevienija

Šiltai prisimenu mano paskaitas lankiusį Marijoną Mikutavičių – kaip protingą politikos mokslų studentą, norintį sužinoti ir suprasti, koks yra pasaulis ir Lietuva. Ir vis dėlto neįmanoma susilaikyti neparašius poros pastabų dėl jo interviu išsakytų minčių.

Atrodo, jis nuoširdžiai tiki, kad kadaise krepšinis vienijo Lietuvą. Ne – tai yra vis dar neišsisklaidžiusi iliuzija.

Tiesiog vertėtų turėti omenyje, kad vienybės lygmenys ir formos būna įvairūs. Būna paviršutiniška jausminė vienybė, kuri iš tiesų ypač dažnai ir stipriai išgyvenama didelių sportinių pergalių akimirkomis. Ir atrodo labai tikra.

Bet norint suprasti, kiek ji tikra ir ko iš tiesų verta, pakanka prisiminti, kad Kauno ,,Žalgirio” pergales prieš Maskvos CASK vienodai šventė tiek su okupaciniu režimu kovoję disidentai, tiek tam režimui uoliai tarnavę LKP CK atsakingi draugai ir net disidentus tardę ir grūdę į kalėjimus KGB darbuotojai. Tad kokia prasme Lietuva buvo vieninga ir ko ta vienybė buvo verta?

Taigi vertėtų susimąstyti, kad nieko nekainuojanti vienybė džiaugsme ir reikalaujanti dalintis su kitais ir juo labiau aukotis dėl Tėvynės vienybė varge, nėra tas pat.

Gerokai nustebau, kad šiek tiek nepelnyto dėmesio sulaukė ir mano kuklus asmuo. Apsidžiaugiau, kad interviu autorius kai kada net sutinka su kai kuriomis mano įžvalgomis apie Lietuvos padėtį. Tačiau sužinojau ir tai, kad nesuprantu, kas yra valstybė, ir, stokodamas optimizmo, Lietuvą pavadinau neįvykusia valstybe.

Šiuos žodžius skaičiau šypsodamasis, nes visai neseniai tą įžvalgą patvirtino, netiesiogiai ir turbūt aiškiai šito nesuprasdamas, pats Marijonas Mikutavičius, viešai pasibaisėjęs žvėriškomis energijos kainomis.

Be abejo, šiuo metu visame pasaulyje stojo energijos išteklių brangymetis. Tačiau tik juo aiškinti elektros ir šildymo kainų pasiutpolkę nebūtų teisinga. Studijavus politikos mokslus turėtų savaime kilti klausimas, kodėl Lietuvos valdžia, remdamasi kažkokiomis ES direktyvomis, lyg tyčia neišvengiamo kainų šuolio išvakarėse „liberalizavo“ elektros tiekimo rinką. Kam iš to nauda, išskyrus saujelę apsukrių „tiekėjų“, kurie, nebūdami niekaip susiję su elektros gamyba ir naudodamiesi tais pačiais laidais, paprasčiausiai žersis pinigėlius už niekam nereikalingas „tarpininkavimo” paslaugas? Ir, būdami faktiškai nekontroliuojami, džiaugsis viršpelniais, o valdžia pasakys, kad ji „ne prie ko“, kainų reguliuoti negali, nes jas nustato laisva rinka. Šitaip naujai iškeptiems elektros pardavėjams bus pasiųsta aiški žinia: plėškite tuos nelaimėlius, kiek tik galite, kol yra tokia puiki proga.

O štai mūsų žiniasklaidoje juodinamos ir šmeižiamos Lenkija ir Vengrija elgiasi visai kitaip. Šiuo sunkmečiu visais būdais stengiasi padėti savo piliečiams. Kodėl?

Atsakymas paprastas. Todėl, kad tai yra tikros, arba iš tiesų įvykusios, valstybės. Tikra valstybė ir išorinėmis valstybingumo dekoracijomis savo fasadą apkaišiusi administracinė teritorija nėra tas pat, kaip nėra tas pat tikra ir fasadinė tautos vienybė.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Petras       2022-01-20 17:20

Radžvilui žinias apie “Žalgirį” ir jo pergales prieš CASK derėtų pagilinti. Komunistai turėjo kadrines nomenklatūras įvairiose srityse, tarp jų ir krepšinyje. Nomenklatūrine komanda krepšinyje buvo “Žalgiris”. Kaip iš tokio iš jo žaidėjai į kariuomenę galėjo būti neimami. Tačiau jo vadovai žinojo, kad prieš CASK išlošti jam yra nevalia. Prasidėjus perestroikai tas nustatymas neteko galios. “Žalgiris prieš CASK pasiekė būtent jau perestroikos metu. Todėl jomis Lietuvoje “džiaugtasi vienodai” visų. Čia reikia pažymėti, kad disidentais krepšinio srityje buvo Vilniaus “Rytas”, tada vadinęsis “Statyba”. Taigi būtent “Statyba” dar iki perestroikos CASL yra nugalėjusi bene 2 kartus, vieną kartą žaidžiant pačioje Maskvoje. Dabar šį “Statybos” disidentavimą krepšinyje ir dar gūdžiu sovietmečiu pasiektas pergales prieš jį nutylima.
Taigi Mikutavičius teisus, kad krepšinis suvienijo Lietuvą, bet tai įvyko jau dėl įsigalėjusios perestroikos pasikeitimų.

Tas       2022-01-20 10:04

Krepsinio triuksmelis tai kvaileliu “uzsiemimas” uz mokesciu moketoju pinigus ir puiki priemone nukreipti demesi nuo rimtu dalyku. O sitas “artistas” paprasciausias proceso irankis.

ah.ą       2022-01-20 2:46

vienija dalyvavimas antikonstituciniame medicininiame eksperimente ir vienija nedalyvavimas antikonstituciniame medicininiame eksperimente.
Vienu žodžiu yra dvi susivienijusios Lietuvos.

Gal       2022-01-19 20:27

Mikutavičius dar neatsidžiaugia Dalytės ordinu, matyt tas ordinas paliko jam neišdildomą įspūdį. Tik juoką sukelia Mikutavičius “politologas”, “filosofas”.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2022-01-19 18:41

- Vienija.
- Nevienija.
- Durnos peštynės.
***
- Kaip nukenksminti kenkėjus ir tiesiog budelius - neišjungtus komunistus (kgb’istus, stribvaikius, ...)?
- Kaip sustabdyti Tautos varymą iš Lietuvos?
Tokius ir panašius klausimus reik kelti ir atsakymų ieškoti, politikieriai.
________________________________________________________________
Užvaldytoji Lietuva, 30 metų komunistus dangstančiųjų, komunistinį konclagerinį režimą sukūrusiųjų bei palaikančiųjų nelegitimaus seimo landsberginių, brazauskinių, burokevičininkų grybauskinių, karbauskinių, skvernelinių, visokių liberalkomunistų bei panašių banditų, dabar jau pasipuošusiųjų narkomaniška bei daugialytine paleistuvyste.
2022 sausio 19

Žodžio laisvė...       2022-01-19 18:21

Tai čia tas pats dainorėlis piktinasi.Kalafiorais piktinosi,dabar dėl elektros vėl piktinasi.Reikia ne tik piktintis,o eiti ir švilpti prie Seimo.Jaučiasi šis bernelis kažkuo įpatingesnis už kitus.Medaliu iš burokevičiūtės pamalonintas.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2022-01-19 17:48

(nuoroda į apklausą)
apklausa lt   > Ko mums reikia, kad taptumėme laimingiausia Tauta savo svajonių namuose - Lietuvoje?
____________________________
Tik 11 klausimų su pasirinktinais atsakymais.
Net 5 vietos nuomonei išreikšti savaip.
Dalinkimės nuoroda, skleiskime žinią bei dalyvaukime šioje apklausoje visi visi visi, nes tik žinant tai ko mes norime, galime (pa)daryti sekančius veiksmus bei darbus mūsų naudai, Lietuvos naudai.
***
1. Komentarai yra beverčiai ir net pavojingi dabar bei tuomet, kai valdžia provokuoja kovą (karą tarp savų).
2. Nuomonė apklausoje yra valstybę kuriančios bendruomenės išmintis - Tautos išliekamoji vertybė.
3. Jau yra labai vertingų atsakymų, šioje apklausoje. Padėka už tai._

ah1       2022-01-19 17:21

Nesąmonė. Turime. Turime kalbą. Turime seniausią gyvą kalbą

nacionalinis nesusivienijimas       2022-01-19 14:40

Esame maža šalis. Mus turi vienyti bendra įdėja- dirbti Lietuvai .Vardan to reikėtų nebesirausti praeityje,nesisvaidyti prakeiksmais kitaip galvojantiems, atmesti asmenines ambicijas, nestatyti savęs aukščiau kitų,o ieškoti aplink save protingų žmonių,kurių atrastumėt, reikia norėti siekti vienybės iš tikrųjų, bet ne kalbėti apie ją . Bet ,tiesa yra ta,kad tektų pakilti aukščiau,žvelgti į viską iš aukščiau,suvokti visumą , ir kartais pamatyti savo klaidas. Tai įmanoma išmintingiesiems.

Pritariu       2022-01-19 14:05

Sutinku - krepšinis dabar labiau nervina nei vienija. Ir ne tik dėl namordnikų.  Geriausiai, manau, tai atlieka NS, Prezidentas ir kai kurie iš jo komandos. Beje, ir Grinevičiaus su Zakarausku nemažai padaryta. Jei karo nebus, už metų kitų tikriausiai jau būsim natūraliai susivieniję. T. y., žymiai kokybiškiau nei tais laikais, kai “Žalgiris” iš paskutinių spėkų grumdavosi su CSAK.

Tai,        2022-01-19 13:49

kad M. Mikutavičių rodo per visus kanalus, dar nereiškia, jog jis turi ką pasakyti.

tiesą sakant,       2022-01-19 13:29

vykęs tekstas. Ir gerai, kad p. Radžvilas pagaliau sugebėjo palyginti glaustai išdėstyti esmę, be jam būdingų ilgėliausių teorinių “paklodžių”.

Jules       2022-01-19 12:39

Vienija begalinė meilė dezinformacijai - dezi propagandai, kurios dėka valdomos masės, ypač zubrylos ir mokslo pirmūnai.

Rekomenduojame

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt pirmoji (gegužės 15-oji) diena

Nuo Romo Kalantos aukos praėjo 50 metų

Indijos chirurgas planuoja persodinti gimdą į translytės „moters“ kūną ir sudaryti jam galimybę pastoti dėka pirmos tokios operacijos pasaulyje

Nepriklausomos valstybės ir imperijos. Vytautas Radžvilas

Vytautas Rubavičius. Partnerystės įstatymas – moterystės ir motinystės pažeminimas

Edvardas Čiuldė. Atviras laiškutis Emmanueliui Macronui

Kandidato į AT teisėjus E.Šileikio drąsi kalba išgąsdino Seimą

ES ciniškai naudojasi pavojaus situacija Europoje, kad išplėstų savo galias

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt devintoji (gegužės 13) diena

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Įveiksime ligas ar žmogiškumą?

Ramūnas Aušrotas. Vaiko teisių apsaugos klystkeliai

Vatikano sinodo svetainė švenčia homoseksualumą ir įvaikinimą homoseksualų porose

Mokslinė konferencija Romo Kalantos metams paminėti

Vytautas Sinica. Apie Gabrieliaus Landsbergio interviu

Vytautas Radžvilas. Ir vis tik tai PAKTAS

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt aštuntoji (gegužės 12-oji) diena

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.