Intelektualų vaidmuo

Vytautas Radžvilas. Lietuvos likimas priklausys, ar prabus inteligentai

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gegužės 10 d. 9:23

32     

    

Vytautas Radžvilas. Lietuvos likimas priklausys, ar prabus inteligentai

Šį tekstą siunčiu prašydamas jį skaityti ir skleisti.
http://www.propatria.lt/2019/04/vytautas-radzvilas-europos-sajunga-ir.html

Galutinai apsisprendžiau tai padaryti sužinojęs Ispanijos rinkimų rezultatus. Nėra net menkiausių abejonių – po gegužės 26 d. ES neatpažįstamai pasikeis. Aišku, galima apsimesti, kad nieko nevyksta ir/arba toliau kartoti ideologinę mantrą apie tarsi iš niekur išdygusią autoritarinių ir populistinių nacionalizmų bangą. Ir tikėti, kad be rimtų priežasčių atsiradusi, ji savaime nuslūgs, ir viskas sugrįš į senas vėžes. Nieko naujo: 1989 m. net po Baltijos kelio gal net didesnei Lietuvos visuomenės daliai buvo pernelyg sunku įsivaizduoti ir patikėti, kad tai pabaiga. Imperijos žlugimas atrodė visiškai neįtikėtinas. Prabilęs apie tai galėjai būti įtartas kliedįs.

Juo labiau tuo sunku patikėti dabar. Bet vis dėlto patikėti būtų išmintingiau. Prieš trisdešimt metų estai mus pralenkė, pirmieji sukurdamį savo judėjimą. Tai kartojasi: jų vyriausybėje „nacionalistai“ gavo penkis portfelius. Ir neįvyko jokio žemės drebėjimo:https://www.vz.lt/verslo-aplinka/2019/04/24/estijos-prezidente-patvirtinokoalicine-vyriausybe Ši vyriausybė ramiai dirba. Žvelgiant politologiškai, tai natūralu ir neišvengiama: tautinių ir valstybinių sąjūdžių pakilimas Europoje yra ne koks nors proto aptemimo rezultatas. Tai viso labo atsakas į ES, paverstos globalaus ekonominio valdymo sistema ir įrankiu, neadekvatumą ir neveiksnumą. Nacionalinė valstybė yra politinės organizacijos forma, kuri, nepaisant trūkumų, buvo gana veiksminga. Bet svarbiausia – iki šiol nėra atrasta ir pasiūlyta jokios nors kiek realios jos alternatyvos. Gilėjančios ES krizės sąlygomis vien šito užteko, kad atgimtų jos idėja. Visoje Europoje vykstantis tautinių politinių jėgų grįžimas į valdžią reiškia tik tai: šios šalys iš anksto ruošiasi galimai ES, kaip moraliai ir politiškai bankrutavusios valdymo sistemos, griūčiai ir artėjančiai geopolitinei sumaiščiai.

Tik ne Lietuva – mūsų visuomenės tautinė ir valstybinė savivoka snaudžia ir bendrame VRE fone, švelnai tariant, atrodo varganai. Tarsi būtų sugrįžta į būklę iki XIX a. Atgimimo. Vėl smarkiai vėluojama. Nuo šviesuomenės smarkiai priklauso, ar spėsime pabusti. Alternatyva aiški: domėtis tik kultūra ir atsainiai žvelgti į politiką kaip niekingą užsiėmimą, arba kultūrinę veiklą derinti su aiškiomis valstybinėmis nuostatomis. Būtų geriau derinti. Priešingu atveju tik aplinkybių ir laiko klausimas, kada dabar vykdomą misiją užsiimti europinių vertybių sklaida teks pakeisti kilniu „russkij mir“ idėjos aukštinimo ir propagavimo darbu.

Būčiau laimingas, jeigu nereikėtų siuntinėti tokių laiškų. Bet prisiverčiu tai daryti pagalvojęs, kad gal dar ne vėlu ir prasminga kelti klausimą: tai norime išlikti kaip valstybė ar ne? Politinė padėtis Europoje šį klausimą jau iškėlė. Nuo jo niekur nepasislėpsime. Todėl geriau aiškiai jį suformuluoti patiems sau ir mėginti atsakyti nei laukti, kol jis užklups netikėtai ir nepasiruošusius . Kiekvienas atsakys asmeniškai.

Viena yra neabejotina: šviesuomenės atsakomybės ir įsipareigojimo Lietuvai klausimo išvengti ir nutylėti jau neįmanoma. Mūsų visuomenė tapo viena labiausiai išautinintų ir išvalstybintų visuomenių Europoje. Latvijoje ir ypač Estijoje padėtis geresnė – valstybės lygiu skelbiamų „globalios Latvijos“ ar „globalios Estijos“ vizijų ten nėra. Todėl šios šalys geriau pasiruošusios atremti laukiančius iššūkius. Prieš trisdešimt metų Lietuva buvo atsidūrusi sunkioje ir pavojingoje padėtyje. Tada šalį „ištraukė“ tautiniam atgimimui ir nacionaliniam išsivadavimui stoję vadovauti inteligentai. Dabar Lietuvos likimas priklausys nuo to, ar jie prabus ir įstengs tai pakartoti vėl. Neturiu iliuzijų: tada prabudo ne visi. Veikiau mažuma. Bet jų pastangų užteko. Viliuosi, kad tokių rais ir šį kartą. Todėl drįstu trukdyti.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

pabudo       2019-05-7 21:45

Pabudo rytą Kukutis
Ir žiūri:
A joooopšikmat-
Aš gi ilnteligentas!

asd       2019-05-7 16:40

Sunku prabusti taip pat ir inteligentams, nes juos dvasiškai užmigdo atkaklus mokslo ir karjeros siekimas. Juk karjera – tai pinigai, įdomus darbas ir jokios tautinės idėjos. Todėl manau, kad tautinė idėja dažniausiai gali patraukti tik tuos inteligentus, kurie bodisi savo profesija, siekia dvasiškai kažkuo kitu įprasminti savo gyvenimą ir menkai myli materialinę prabangą.

Žr. 8:22       2019-05-7 14:26

Oho, kaip Milaitis pats save deda į šunies dienas! Nauja taktika smile . Maždaug: ,,esmi labai kaltas” smile .

to Marius       2019-05-7 12:36

Tamstelė supainiojote europarlamentą su eurokomisija.

stasys        2019-05-7 8:52

Žmonės nėra tikri kalbomis , o va V.Radžvilas vėl kelia klausimą kada ir kaip prabus inteligentija .Jei to neįvyksta , prabudimo,  gal bėda ne žmonėse o idėjose kurios netampa žinomos ir patrauklios visuomenei ? Spėlioju. Neatsižvelgti į ta faktą kad iki šiu rinkimu Lietuvoje Briuselis (parlementas) buvo matomas ir vertinamas labiau kaip pareiga komandiruoti ten kokį politika ...kuris čia Lietuvoje kaip ir nelabai reikalingas ..ar naudingas . ..aš labai nesistebėčiau tokiu šaltuku iš piliečiu . Vargiai tai reiškia kad reikia nuleisti rankas ir imtis medituoti su visais kitais . Tai to proceso „valdžia visuomenės atspindys“ pokyčiu dalis .. kai visuomenė išstumia lyderius į priekį o ne lyderiai užlipa ant bačkos ir pasiskelbia Lietuva gelbėtojais .. Vytautai atsikvėpkite ..procesas judą ..gal lėtai ir ne taip greitai kaip norisi ..bet būkite tikras kam jame neliks jokiu abejonių ko Lietuvos visuomenė siekia . Subrandinta mintis reikalauja laiko ..

to minkštakiaušių neįgalumas       2019-05-7 8:22

Eik į pozicijos, valdančiosios klasės ir Tarybų Lietuvos kūrėjų svetaines, ko čia dribsai ant sofkutės ir runkeliokus balamutiji, varai dezi propagandą, ką? Tarybų Lietuvos kūrėjai juk labai fainai pagyveno per šį trisdešimtmetį, kaip inkstai taukuose, tiesa? Tai ne kokie ten bukagalviai tamsuoliai, boduliai, populistai, fašistai, ekstremistai ir antiideologistai, kaip Jules, o tikri vyrai iš OBCHSS ir KGB rezervo, kurių vadas, drg.Andropovas, dar 1979 metais savo kabinete buvo nusprendęs pasukti Sovietiją į Perestroikę ir pasiūlyti Baltijos šalims finliandizaciją. Tarp kviestinių svečių nuo LTSR kas tokie buvo, gal yra žinančių, a? Labai jau sunerimo KGB rezervistų žentai ir marčios bei meilužės, kodėl?

amerikonui       2019-05-7 8:06

Pasiek bent 5% tokio informacinio pajėgumo kiek turėjo Trumpas, Lietuvoje iš liberastų liktų tik šlapia vieta

>5:37       2019-05-7 7:12

Amerikonai išsirinko Trumpą, nors informacinėje erdvėje besąlygiškai dominavo leftistai, nors jų universitetuose valdo neomarksistai.

minkštakiaušių neįgalumas       2019-05-7 5:37

Lietuvos likimas priklaisys ne nuo ilnteliūgentų ar buratinų sapnų.
Viskas priklauso ir priklausys nuo to kas dominuos informacinėje erdvėje.
Koks informacinis laukas tokia ir Lietuva.
Ar inteliūgentai gali dominuoti informaciniame lauke?
“-Tam rejke pinigūūū!!!!”
Kažkiek.
Bet labiau reikia idėjų.
Ir principingumo, valios.
Kol inteliūgentams “diamokratija iūber ales”, kol trolių štazių ir žiulesų teisės opoziciniuose portalėliuose yra redakcijų rūpestis Nr 1, tol šūdas ir bus.

Jules       2019-05-6 23:24

Lietuvos inteligentams Lietuvių kalba tapo rakštimi - nori kuo greičiau jos atsikratyti.

Tvankstas       2019-05-6 22:57

Peržvelgus Open Society sąrašus, ypač krinta į akis Birštono šabašo dalyviai, į kuriuos veržiasi save gerbiantys inteligentai, akli eurofederastai, pasiruošę išsižadėti lietuvių kalbos, lietuvių tautos ir Lietuvos - jiems visa tai smirda ir nori kuo greičiau išsižadėti, tapti europiečiais pagal politkorektiškas indoktrinacijas.

to kita Rinkėja       2019-05-6 21:58

Neniekink eilinių žmonių ir vidutinybių, be kurių nėra nieko - nėra valstybės kaip kariuomenės be eilinių karių. Kai kurie eiliniai vertesni ir intelektualesni už generolus ir tuos pseudo mokslų daktarus. Zubrylos ir kalikai bele ko yra logiškai nemąstančios būtybės, baigusios univerkes su pagyrimu, bet nieko taip ir nesugebančios - tik niekus pliurpti arba čirkšti kaip magnetofonas “Daina”. Moksliukai ir tie vadinamieji genijai pirmiausia yra linkę kolaboruoti su Blogio imperija ir jos sąjungininkėmis, ir iš jų Tiesos neišpeši apart deziuko.

Jules       2019-05-6 21:48

Eina ne euroskeptikai, o europiečiai. Federalistai tėra apsišaukėliai pseudo europiečiai ir Banko “Trockis” samdiniai - mūsų “babuškų” dezuotojai(klaidintojai, runkelių mulkintojai). Mes esame Europa ir esame už Europą, bet kaip už jos Tėvynių(Nacijų) Sąjungą, o ne už Federaciją. Mes esame už tautas, o ne prieš tautas, kaip tie apsišaukėliai uzurpatoriai, dezinfosklaidos magnatų pagalba. Mes esame Europa, bet jos be tautų nėr, o jei tokia taps - tai bus tik kolonija. Bus tik teritorija kaip Lietuva, iš jos planingai, organizuotai išstūmus lietuvius.

Marius       2019-05-6 21:33

Aš nesuprantu ko euroskeptikai eina į tą blogą europarlamentą? Aš nuoširdžiai nekenčiu ES, na bet jei nekenčiu tai kaip galima eiti į tą blogio irštą ir gauti iš ten atlyginimą reguliuojant elektros lempučių ir dulkių siurblių galingumą?

Kitai Rinkėjai       2019-05-6 20:54

Taip, intelektualais save laiko vidutinybės, o tikrieji intelektualai neretai slepiasi užkaboriuose, nes juos paniekina, neleidžia veikti universitetuose ir kitose įstaigose. Kaip sovietmečiu. Žinau tokių atvejų, konkrečiai savo aplinkoje.

ah1       2019-05-6 20:39

Lietuvos likimas priklausys nuo naujojo ES parlamento sudėties, na ir jei dauguma bus Le pen siūlymo, ES sąjungą pakeisti į europos nacionalines tautas, šalininkai tai taip ir bus, tuo labiau kad Le Pen siūlymas atitinka Trump dirigavimą pagal vindzorių “natas”, tik ne visi girdi tris paskutinias natas, bet tai jau tegirdinčių penkias natas problema. Esame pasrsidavę  už alų ir skalbimo miltelius ir inteligentija tai puikiai supranta.

kita Rinkėja       2019-05-6 20:38

mūsų nelaimė, kad inteligentais save laiko daugybė aktyvių vidutinybių. Parašo knygą - ir jau laiko save rašytoju. Net nesvarbu, kad niekam ji neįdomi, nereikalinga ir, kad ten tik briedas. ir taip beveik visur- profesūra ir t.t. O žurnalistikoje -  įsitvirtinusios aktyvios žemiau-vidutinybės. Prabudinti ir pažadinti reikia išmintingus ir atsakingus, ir kad garsiai pasakytų, kad nebendradarbiavo su KGB. Liustraciją tauta pati turi padaryti, nes daugiau jau nebėra kam.

tiek       2019-05-6 20:37

blogiausia,kad Lietuvoj lietuviško liberalizmo smarvės neliko,ponuli/inteligente:))) Suprantama,“rinkimai ” dar to negali parodyt - per daug jau viskas uždumblinta.

paprasta       2019-05-6 19:33

...tam ,kad būtų kažkokia bendra tautinė savivoka reikia artimų žmonių. Dabar gi Lietuvoje žmonės atšalę braido kas sau ir nesusigaudo ar čia “raudona” ar Mėlyna” ar “balta”. Net ir tas nedaugelis šviesesnių, kurie patys supranta ir kitus bando protinti - kalba skirtingus dalykus, ir apie tautą nepagarbiai leidžia sau kalbėti. Neva tauta “balsuos už bezdžionę” ar “nesusipratėliais’ vadina. paprasti žmoneliai, kuriems dar lieka entuziazmo idėjoms - supranta kad vyksta tai, kas jau matyta ir gerai atpažįstama- todėl lipimas ant grėblio dar kartą- nevilioja… o dar kai tiek daug vadeliotojų. Todėl Jums nedaugeliui intelektualų, kurie turite jėgų ir garbės kovoti už visą nustekentą mūsų Lietuvą linkiu stiprybės eiti į savo kovą... ir nesigręžioti ar tauta seka iš paskos…. darykite tai . taip kaip darė nugalėtojai visais laikais…. neplanuokite pergalės ir rezultatų jau šiandien… tiesiog darykite tai kas Jūsų nuomone teisinga ir garbinga… o Dievas tesprendžia kas turi gyventi . o kas išnykti.

Na va,       2019-05-6 18:48

Ladsberginiai į komentarus įsisuko, baimė gena.

prabudo snobeliai       2019-05-6 18:33

su skaromis ant galvų.
dvasingi labai.
ir stumia išdaviką juozaitį į prezidentus.

> Ponia Zita       2019-05-6 18:24

Tamsta, tik nesakyk, kad ir šis AMBalistas ruošia sau dirvą kandidatavimui į prezidento postą po 5 metų.

zita       2019-05-6 17:36

tsakant Saulius tapo Paulius.

Ponia Zita,       2019-05-6 17:17

tas drąsuolis sakė, kad patriotai idiotai, o CK Pirmasis sekretorius geriausias per dezi LRT. Tada, kai AMB laimėjo su pompa, o Gorbio perestroikininkai gavo absoliučią šliauką.

zita.       2019-05-6 16:43

Šliogeris jau kapituliavo.kas sekantis?

Rinkimai taip anksti       2019-05-6 16:35

prasidėjo,-ar bus pakankamai apsaugotos rinkiminės apylinkės ir naktimis?

Rinkėja       2019-05-6 16:11

Lietuvoje trūksta aktyvių intelektualų. Aktyviausias katalikas Paulius, kuris šoka tokiame teatre, kuris geriau moka.

Gyvenimas       2019-05-6 16:11

pažadins,jei gera valia neveikia,įvykiai įveikia piktuoju.

babute       2019-05-6 14:43

idomu ,kiek tu intiligentu blaiviai mastanciu belike? Daugelis iseje anapilin o kiti irgi jau su dievais kalbasi, o kurie dar masto tai ju nebedaug

O ne inteligentai,       2019-05-6 14:22

kas jau tokie? Ne žmonės, ane? Mokslinės Oligarchijos vergai, ar taip? Vergai, kurie leidžiasi Maldeikienės maustomi, ar taip, profesoriau?

Vėloka.       2019-05-6 13:46

Inteligentija per 30 metų išmirė, o kas liko, sklaidosi kaip žydo bitės į visas puses. Dabar karaliauja ,,žinomi žmonės” iš gliancinių žurnalų viršelių.

maironizmas       2019-05-6 13:35

Nepabus-kapuos miega didvyriai.

Rekomenduojame

Garsaus medicinos žurnalo redaktoriai: vakcinų ir vaistų tyrimų duomenys turi būti nedelsiant atverti visuomenei

Kanadoje mokytoja nušalinta nuo darbo dėl „transfobinės“ kalbos naudojimo

Reikalavimas dėl politinės prekybos Lietuvos suverenitetu ir lietuvių kalbos valstybinio statuso panaikinimo

Nacionalinis susivienijimas dėl klausimo apie „pragarą“ kreipėsi į LRT etikos kontrolierę

Anot politologo, Putinas nebūtų teikęs Vakarams praktiškai neįgyvendinamų reikalavimų, jei realiai nesvarstytų karinės atakos

Edvardas Čiuldė. O kur mūsų pasaulyje pasidės Dievas? (I)

Kun. Algirdas Toliatas. Kviečiu maldai už Suomijoje teisiamus vyskupą Juhana Pohjola ir buvusią vidaus reikalų ministrę Päivi Räsänen

Ispanų europarlamentaras: Briuselis turi padėti lenkams pakeisti vyriausybę

Lidija Veličkaitė. Mes mokėsim numirt, jei Tėvynė aukos reikalauja

Vengrijos URM P. Szijjarto: mūsų nekenčia, nes vykdome patriotinę, krikščionišką politiką

Almantas Stankūnas. Patys dalinsime narkotikus?

Dominykas Vanhara. Dėl karo grėsmės

Linas Karpavičius. Kanadoje oficialiai bus bandoma uždrausti LGBTQ+ konversijos terapiją

Vytautas Sinica. Valstybinės kalbos laidotuvės?

Airija panaikins daugumą COVID viruso apribojimų, įskaitant COVID pasą

Linas Karpavičius. Ukraina vs Rusija: savarankiška, nacionalinė Ukraina nėra niekam reikalinga

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: Lietuvos padėtis šiuo metu yra tragiška

Lina Dūdaitė-Kralikienė. Neišmoktos politikos pamokos: tikrovė – ne kompiuterinis žaidimas, suklydęs iš naujo neperžaisi

Valdžia rengia apynasrį socialiniams tinklams

Aleksandras Nemunaitis. Nesuprantu kodėl biudžetinės įmones masiškai verčiamos į VšĮ

Tarp Airijos studentų plačiai paplitęs narkotikų vartojimas – tyrimas

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Dievo Žodis ir laisvė – III eilinis sekmadienis

Visame pasaulyje vyko protestai prieš primygtinius reikalavimus skiepytis

Demonstracija Stokholme buvo didesnė nei praneša policija ir žiniasklaida

Linas Karpavičius. Netrukus Trumpas paleis naują socialinės žiniasklaidos platformą „TRUTH Social“

Linas Karpavičius. Arizonos rinkėjai vis dar laukia teisingumo

Jurga Lago. Toji Yoko Ono instaliacija banke su 141 grabeliu man atrodo iliustruojanti…

Tomas Čyvas. Aptvarienos naujienos

Atono kalno vienuoliams prokurorai iškėlė bylą dėl raginimo nesiskiepyti

Česlovas Iškauskas. Savaitės pjūvis. „Trys raidės“ – atverta Pandoros skrynia

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.