Socialinė politika

Vytautas Radžvilas. Kokia solidarumo samprata remsimės pandemijos akivaizdoje?

Tiesos.lt redakcija   2020 m. kovo 31 d. 20:33

39     

    

Vytautas Radžvilas. Kokia solidarumo samprata remsimės pandemijos akivaizdoje?

Visi praktiniai klausimai savo giliausia esme yra filosofiniai ir teologiniai klausimai. Ši krizė tik dar kartą patvirtina, kad praktinių klausimų sprendimai visiškai priklauso nuo iš pažiūros su kasdieniais žmonių reikalais niekaip nesusijusių teorinių sampratų. Lietuvos verslo elitas (jokiu būdu ne visi verslininkai, nes daugelis šio sluoksnio atstovų yra artimo meilės, žmogiškumo ir dosnumo pavyzdžiai) savo oficialių atstovų žodžiais aiškiai ir atvirai sako: ant krizės altoriaus turi būti aukojami silpniausi. Tik šitaip galima suprasti ir vertinti jų siūlomas Darbo kodekso pataisas.

Šių siūlymų pagrindas – filosofinis. Jie atspindi jų teikėjų požiūrį į žmogų, visuomenę ir visiškai atitinka jų vaizdinius apie solidarumą ir atsakomybę savo tautai ir valstybei. Krikščioniška šių dalykų samprata jiems visiškai svetima.

Krikščioniškoji bendruomenės kaip politinio kūno teorija, kurią jau XIII a. visapusiškai išplėtojo šv. Tomas Akvinietis, teigė, kad teisinga valstybė privalo laiduoti savo piliečiams tris pamatines gėrybes – vidaus ir išorės taiką bei jos laiduojamą saugumą, gerą, tai yra dorą, gyvenimą, kurį reikia ginti ir skleisti tarp piliečių jų dorybingumą skatinančiais įstatymais, ir galiausiai užtikrinti kiekvienam asmeniui būtiną išgyventi medžiaginių gėrybių kiekį.

Ši teorija grindžiama Dievo ir artimo meilės vizija, įkvėpusia bendruomenės kaip politinio kūno sampratą – be šios vizijos ji paprasčiausiai būtų neatsiradusi. Mąstyti ir suvokti bendruomenę kaip politinį kūną, reiškia pirmiausia vadovautis nuostata, kad kiekvienas, net mažiausias, jos narys yra gerbtinas ir saugotinas kaip asmuo, kurio negalima palikti likimo valiai.

Įtvirtinusi klasių kovos principą komunistinė ideologija paneigė artimo meilės ir žmonijos vienybės idėją paskelbdama, kad egzistuoja pažangiausia klasė – siekiantis išsilaisvinti iš priespaudos ir išnaudojimo tarptautinis proletariatas. Jo išsivaduojamosios kovos tikslas esąs komunizmas – visuotinės laisvės, lygybės ir brolybės karalystė. Maža to, šiai pažangiausios klasės kovai turįs vadovauti kažkoks ypatingai sąmoningas ir pažangus avangardas – komunistų partija. Vis dėlto būtent ši lygybės vėliavneše pasivadinusi partija nutarė, kad kova už lygybę vyks sėkmingiau, jeigu, dar net nesukūrus komunizmo ir neįgyvendinus pažadėtos visuotinės žmonijos lygybės, tuojau pat atsiras tos būsimosios lygybės provaizdis ir įkūnijimas – lygesnių už lygius kasta. Ši filosofija sukūrė sovietmečio specprivilegijų sistemą su jos specparduotuvėmis, specbufetais, specligoninėmis ir visu kitu, ką dar prisimena šios lygybės laikais gyvenę žmonės.

Lietuvos verslo organizacijų raginimai ir reikalavimai valdžiai skubiai keisti Darbo kodeksą rodo, kad ši lygesnių už lygius filosofija niekur nedingo. Ji tik mutavo išversdama kailį. Nesvarbu, kad ją skelbia komunizmu besibjaurinčio ir jį koneveikiančio sluoksnio atstovai. Reikalo esmė ta, kad išliko kertinė – ypatingą misiją vykdančios klasės ar visuomenės grupės idėja. Išganomasis proletariato vaidmuo dabar priskirtas verslui, jo oficialieji atstovai faktiškai veikia kaip buvusios kompartijos bosai, pasijutę visuomenės gelbėtojais, vedliais, mokytojais ir pranašais. Ir niekada kaip tiesiog vienodas teises ir pareigas su kitais turintys valstybės piliečiai.

Joks sveiko proto žmogus nesuabejos, kad ūkis ir verslas yra labai svarbios žmogaus ir visuomenės gyvenimo bei veiklos sritys. Lygiai taip pat akivaizdu, kad verslas pernelyg svarbus, kad būtų galima jam leisti skęsti šiuo sunkmečiu ir neištiesti valstybės (beje, geresniais laikais entuziastingai karikatūrinamos ir menkinamos) pagalbos rankos. Tačiau galbūt įmanoma gelbėtis neskandinant kitų, būtent ekonomiškai silpniausios visuomenės dalies? Klausimas retorinis.

Reikalo esmė – visuomenės savivoka ir to sluoksnio atstovų savimonė. Verslas yra gamybos ir paskirstymo organizavimas – šitaip galima itin glaustai, bet pakankamai tiksliai apibūdinti jo paskirtį. Tai sunki, atsakinga, rizikinga, bet, išskyrus atvejus, kai verslus įsteigia novatoriški mokslininkai ir išradėjai arba, iliustruojant pavyzdžiais, S. Jobso ar B. Gateso lygio genijai, antžmogiškų intelektualinių gebėjimų ir fenomenalaus kūrybiškumo nereikalaujanti veikla.

Būtų kur kas geriau, jeigu Lietuvos verslo elitas pamėgintų atsikratyti iš komunizmo epochos paveldėtos išrinktosios klasės savimonės ir laisvalaikiu pagalvotų, ar nebūtų geriau priminti ir apmąstyti bendruomenės kaip politinio kūno idėją. Jeigu šitaip įvyktų, gal anksčiau ar vėliau būtų suprasta, kad neverta toliau kliautis ir puikautis savimeilę džiuginančiu, bet iliuziniu ir pavojingu visuomenės geradarių, maitintojų ir mokytoju įvaizdžiu. Tiesiog užtektų suprasti, kad jeigu nebūtų tų praktinės naudos neduodančių ir todėl jau tris dešimtmečius be paliovos „optimizuojamų“ vadinamųjų dykaduonių – darželių auklėtojų, mokytojų, dėstytojų, mokslininkų, gydytojų, rašytojų ir kitų menininkų – verslas nepražūtų. Jis tikrai gyvuotų ir išliktų – akmeninių kirvukų ir titnaginių antgalių ir adatų gamybos apimtis sėkmingai augtų, o globali prekyba jais neabejotinai klestėtų.

Juo greičiau „maitintojų ir išlaikytinių“ filosofiją ir jos kuriamą priešpriešą pakeis lygiaverčių ir solidarių šalies piliečių filosofija, juo lengviau bus grumiamasi su šia krize ir sėkmingiau įveikiami jos padariniai. Perfrazuojant ir apverčiant seniai žinomą posakį, galima būtų tarti: filosofiją, kad „kas gerai verslui, yra gerai Lietuvai“ verta pakeisti filosofija „kas gerai Lietuvai, yra gerai verslui“.

Kad ir kokia sunki ir slegianti ši krizė, ji sukūrė unikalią progą iš pagrindų pakeisti požiūrį į daugelį savaime akivaizdžiomis laikytų tiesų. Įvykdžius tokį mąstysenos perversmą, Lietuvoje daug kas stotų į savo vietas. Laimėtų visi, o ypač daug – verslas. O svarbiausia – prasikaltų tikri žmogiškos ir solidarios Lietuvos daigai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

BASTA, INTERNETO AMZIUS       2020-04-4 17:29

O pats tuo metu captelesi istorini pastata, kaip anksciau ? neisdegs niekse !
pamirsai, kad gyvenam XXI a. INTERNETO amziuj, socialiniu tinklu amziuje.

ah1     2020-03-31 22:35

tai va, mokant nuotoliniu būdu pundai mokytojų bus nereikalingi, sąsiuvinius tikrins komp.programos, tai gi,  bus galima atleist nereikalingus ir bus iš ko algas pakelt likusiems pagal programą.

    1  
     
      7

LAUKIA TEISMAS       2020-04-4 13:04

Pažeidžiamas Vyriausybės nutarimas Vyriausybei paskelbus karantiną, nustatyta, kad darbuotojams prastova gali būti skelbiama tik išnaudojus visas įmanomas darbo organizavimo formas ir būdus, jeigu darbdavys negali duoti darbuotojui darbo sutartyje sulygto darbo ir nėra galimybės dirbti nuotoliniu būdu arba darbuotojas nesutinka dirbti kito pasiūlyto darbo. Dėl to priverstinis siūlymas sutrumpinti darbo laiką darbuotojams, skatinimas juos rinktis atostogas ar prastovas, jeigu jie ir jų institucijos yra pasirengę dirbti nuotoliniu būdu, pažeidžia Vyriausybės nutarimą. Tokios nuostatos laikosi tiek Prezidentūra, tiek Vyriausybė, kultūros bei socialinės apsaugos ir darbo ministrai.

Skaityti daugiau: https://kauno.diena.lt

durneliai       2020-04-4 12:40

pamirso, kad dabar XXI a. INTERNETO amzius ir ju baninimas nepades, skaitykit Kaunodiena.Lt. Ciao, tarakonai

shame       2020-04-3 15:18

toks jo unikalus visoje Lietuvoje milijonieriaus solidarumas su skurdžiais mokytojais

  o va    

Kauno meras matjosaitis toks biednas, kad 50 proc sumazina mokytojams atlyginimus, pavyzdys visai Lietuvai kaip reikia elgtis korona krizes akivaizdoj

Rūta       2020-04-2 9:01

Daug vilčių teikia gimstantis NS. Tai realus pilitinis elitas. Jei ši politinė jėga sėkmingai augins raumrnis, rudenį turėsime už ką balsuoti, baigsis tas nuolatinis ‘mažesnio blogio’ pasirinkimas. Šiandien visos valdžios partijos išsigimė, neatstovauja tautos siekių. Matau naują Sąjūdį, šviesą tunelio gale. Iki šiol V. Radžvilas yra ignoruojamas visų valdžių, nematome jo eteryje. Juk tai tikras nusikaltimas - neįsiklausyti į jo gilias įžvalgas. Kviečiu visus palaikyti naująją partiją. Nuo to priklausys mūsų vaikų ir anūkų ateitis.

juodaskverniai ir kedofilai nepraeis       2020-04-1 15:38

vieningom GP, VRM, TM ir VSD jėgomis apginsime draugo Putino vertybes !
VOT !!!

Tam<<<paskaityk žiniasklaidoj       2020-04-1 13:39

Rusija nori valdyt Europos sąjungą, žodžiu nieko naujo. Skaldyk ir valdyk

SKALDYK IR VALDYK       2020-04-1 13:37

Ką paskaityti, kad Rusijos tikslas suskaldyti Europą? SKALDYK IR VALDYK

Pagaliau yra už ką balsuot       2020-04-1 13:32

Tik už Nacionalinį Susivienijimą, manau, kad per rinkimus žmonės balsuos teisingai!!!!!!!

paskaitykite žiniasklaidoje       2020-04-1 13:29

matome koks solidarumas transliuojamas pandemijos siautėjimo pasaulyje akivaizdoje politinio elito žiniasklaidoje . Vos tik Rusija nusiuntė pagalboa JAV lėktuvu krovinį, pakilo visi trolių ir elfų fabrikai niekinti , su fekalijomis maišyti ir menkinti rusų žestą.; šūds ne krovinys ir t.t.  Tai kokiame neapykantos ir nesantarvės pragare mes modeliuojame gyventi ? Čia jau su protu nebegerai pas tuos ,kurie turėtų transliuoti pozityvumą, susitelkimą , pagarbą ir kitus žmogiškus jausmus ,krikščionišką atjautą net savo priešui, kaip mokė Kristus . Neapykanta tokia , kad neliko proto. Dievas ,kai nori nubausti -atima protą.

Ir vėl intrigos       2020-04-1 13:25

Susidaro įspūdis, kad konservai darys viską, kad kelti žmonių nepasitenkinimą, kad kiltų protestų banga, o paskui badytų pirštais į valstiečių partiją ir trintų rankom prieš rinkimus??? Ir vėl intrigos, kai reikia susitelkimo ir solidarumo?

tiek>???????? 2020-04-1 12:50       2020-04-1 13:16

Visi Lietuvoje tvirtai žino ,kad valdžia yra verslinykų kišenėje ,tiksliau - viso labo - tos kišenės sudėtinė dalis gan primityvios ,akiplėšiškos apgavystės per visas “nepriklausomas”...  įkomponuota a-la gražaus demokratijos spektaklio ,vadinamo Seimo rinkimais pagalba. Todėl…

Prašalietis       2020-04-1 13:13

>Prašalietis   2020-04-1 11:43 Bičiuli, malonu išgirsti taip retai šiais laikais pasitaikančią adekvačią mintį, kad ” pašaliečiai iš dangaus nekreta”... Na o iš to kaip “gerai” aš apie šiandieninį lansberginį durnių laivą esu “informuotas” galėtum suprasti, kad toks"informuotumas”, kaip ir nuotaikingas komentavimas, gali būti tik pas žmogelį, kuris 50 ir daugiau metų, nuolatos ar su pertraukomis gyveno šiame krašte ir matė pats savo akimis, skaitė spaudoje, matė per TV kaip kas vyko, kaip kas gyveno,kas ką kalbėjo, ką dideli kalbėtojai darė, kas iš šių kalbų ir darymų gavosi ir gaunasi… Na o po A.Juozaičio “Lietuva yra čia”, “Lietuvoje medis auga” ir tik po augančiais medžiais įsitaisę gali “daug ką matyti ir girdėti"kas vyko ir vyksta Lietuvoje koks “Tautos gelbėtojas, supervalstybinio” Lietuvos-Latvijos darinio sumanytojas A.Juozaitis su savo bendraminčiais ir pasekėjais.

????????        2020-04-1 12:50

Kol valdžia neatstovaus savo piliečių interesų, tol Lietuva eis į pražūtį. Tai ką daryt, kad pagaliau pradėtų dirbti savo darbą?

Laumėjantis       2020-04-1 12:49

Cituoju: ,,Krikščioniškoji bendruomenės kaip politinio kūno teorija, kurią jau XIII a. visapusiškai išplėtojo šv. Tomas Akvinietis, teigė, kad teisinga valstybė privalo laiduoti savo piliečiams tris pamatines gėrybes – vidaus ir išorės taiką bei jos laiduojamą saugumą, gerą, tai yra dorą, gyvenimą, kurį reikia ginti ir skleisti tarp piliečių jų dorybingumą skatinančiais įstatymais, ir galiausiai užtikrinti kiekvienam asmeniui būtiną išgyventi medžiaginių gėrybių kiekį.”
Bet visą tą gali užtikrinti ir svetima valstybė. Taip kad T. Akvinietis čia ne autoritetas

Už Nacionalinį Susivienijimą!!!!!!!!!!!!!!!        2020-04-1 12:45

Labai tiksliai parašyta. Ačiū prof. V. Radžvilui. Visi lietuviai yra broliai ir seserys, visus mus vienija mūsų istorija. Tautos skaldymas ir socialinė atskirtis veda į susinaikinimą. Todėl prof. žodžiai yra labai prasmingi. Bet kodėl tą supranta piliečiai, o nesupranta valdžia? Jeigu jiems rūpėtų žmonės, jie juos girdėtų, o dabar visiškas abejingumas.

Jeigu....       2020-04-1 12:25

Jeigu mes,ne žodžiais demonstruotume solidarumą,tai logiška,kad nedirbantys galėtų tenkintis MMA,dirbatieji galėtų laikinai nemokėti PSD ir GPM,tada užtektų medikams,bet… kas verkia labiausiai?Vardint ne verta,visi girdim ir matom.Kieno ligoninės prastai pasiruošusios? Savivaldybių.Kaimo pardavėjom rūpinasi savininkas,o savivaldybės tesugeba tik “įsisavinti pinigus,o ne tinkamai panaudoti.

Taip, Vaidukai,       2020-04-1 12:20

tau jau seniai būtų šakės, užtat mes būtume patikimai apsaugoti nuo tavo šėtoniško ,,dvasingumo”. Bet ką darysi - dabar ne Viduramžiai, ir mums tenka pakęsti visokį brudą. Gerai, kad tik laikinai.

>>> Negalinčiam patikėti       2020-04-1 12:09

Ir aš negaliu patikėti, kad inteligentą Juozaitį lygini su veidmainiu ir savanaudžiu piktDagiu, kuris ir taip jau smarkiai per ilgai seimūno duoną ėda. Kaip tau liežuvis apsiverčia? Ne čia loji. Eik prie Gabriuko durų - gal numes kokį kauliuką.

>Prašalietis       2020-04-1 11:43

Įdomu iš kokio laivo pats būsi?, ar stovi kaip pašalietis po medžiu ir neramiai komentuoji, ar būsi tas kas gerai išmano apie durnių laivus, nes paprastai pašaliečiai iš dangaus nekreta.

Prašalietis       2020-04-1 10:57

šiandienio lansberginio durnių laivo realijas “gerai ir teisingai išmokęs” , kaip visada Stasys šiuolaikiškai ir “intelektualiai sugeba įžvelgti ir apžvelgti” ko kiti nemato. Kalba eina apie ideologines teorijas, o Stasiulis įjungęs lansberginio durnių laivo “patriotinę išmintį kompetetingai samprotauja” kur galėjo ar negalėjo gyventi Lietuva. Pasijuokimas iš didelių savo fizinių ir moralinių pastangų kaina “persikvalifikavusių”, persivertusių ir parsidavusių kitam šeimininkui “šiuolaikinių kapitalizmo statytojų”, buvusių neeilinių profesionalių komunizmo statytojų kaip V.Lansbergis ar ant komunistinės Burokevičiaus platformos iki paskutinės minutės plūduriavusios Grybauskaitė ir kt. Stasiulio yra “patriotiškai pavadimas pykimu”, yra ne mažiau juokinga negu Radžvilo “politinio kūno solidarumo samprata”. Linksmiau nei savo laiku skaityti Šluotą, “laisvoje ir nepriklausomoje” Lietuvoje yra skaityti ir stebėti “persikvalifikavusių intelektualų patriotinius, provakarietiškus, prokapitalistinius, v.ž. progresyvius samprotavimus” apie gerovės valstybės kūrimo, Tautos politinio kūno solidarumo sampratų ir t.t..galimybes atskirai paimtame išsivakčiojusiame lansberginiame durnių laive. Kas liečia neišsivaikščiojusių keleivių“svajones”, tai, po 30 metų jau išgyventų svajų, svajoti gali tik nieko apie objektyvią istoriją nežinantys, lansberginio durnių laivo dvasia išauklėti, realaus pasaulio nesuvokiantys, gyvenimo civilizuotuose kraštuose nematę  beviltiški ir nepagydomi beretiniai ar kitokio plauko idiotai ar nuo skurdo sukvailioję ar prasigėrę “patriotiniai” variotai.

Utopija       2020-04-1 10:28

Visada visur gimsta idėjos, tik jų įgyvendinimas beveik visada stringa, paprasta idėja paprasta ir įgyvendinti, pavyzdžių  daug, sudėtingą įgyvendinti sunkiau, o tokios, kaip laisvė, lygybė, brolybė neįmanoma tai neįgyvendinama, apie tai sako istorija, labai seniai duotas dekalogas, kaip ir nedaug tik Dešimt Dievo įsakymų, ir davė pats Dievas, tik neklauso tie padarai, tai ko jie gali klausyti?

stasys        2020-04-1 9:58

Dėdė Prašalietis visiems kultūringai priminė kas kaltas jog šiandiena Lietuva priversta kęsti ta nepakeliama socialini skausmą  ir kaip gera visiems buvo anais, tais, laikais kai visi mes buvome lygesni vieni už kitus ir galiojo didžiosios svajonės tikslas priekyje . A tep dabar ne madoje apie tai rašyti ir tuo labiau prisiminti jog teoriškai jau užpraeitais metais Lietuva galėjo gyventi brandžiojo komunizmo sąlygomis, o pasaulis butu galiausiai nusilenkęs vienai vienintelei partijai kuri suprato ir žino ko reikia darbo liaudžiai . Tikrai suprantu ir priežastį kodėl yra pykstama ant D. Grybauskaitės ir V. Landsbergio . ..kartais lūkesčiai su svajonėmis per toli nuklysta nuo mūs realybės . Taip šiandiena jaučiasi ir V.Radžvilas kuriam labai norisi ir jam labai reikia tokios visuomenės o realybėje visi griebia po savo šaukštą ir dėl jo linkę paaukoti brandųjį tikslą .

stasys        2020-04-1 9:41

Gal reikėtu V.Radžvilui vystyk priminti jog iki krizės tokiais pat žodžiais kas antra žiniasklaidos davatka jautė neabejotina savo pareiga tam verslui viešai priminti jog reikia didinti atlyginimus darbuotojams , jog reikia kelti žmonių savijauta lūkesčiais jei ne sieksniais tai bent sprindžiais , o derybose trišalėje komisijoje profsąjungos tiesiai šviesiai matavo lašinukų verslo storį ir rankas grąžė sopulindami verslininkus gražiais žodžiais apie tai kokia tvari būtu ta visuomenė jei tik anie rastu jėgos savyje dar paploninti ana ta riebalinį sluoksnį per juosmenį . Na va žiema atėjo ir laikas būtu jau visiems patogiai jaustis , o užpakalis šąlą .. Socialiniai išlaidautojai vėl prašo būkite žmonės – žmonėms nusivilkti paskutinius marškinius ir dar karta parodyti nuoga pilvą ar ten po grobais neliko kokio riebalinio sluoksnio .. pasidalinimui . Tai kas gera Lietuvai turėtu patikti ir Tamstu pilvui .. tik ar tikrai taip V.Radžvilai .? Kiek dar galvojate verslas gali investuoti į ta žmogiškumą kol Jis pavirs be spenio nesugebančiu išgyventi socialiniu pasitenkinimu .? o gal padarykime teisingus mainus ?..kai vieni kitiems naudingi būna ir ta abipuse saviverte ugdo bendru darbu Lietuvai ? Beje partijos su Krikščioniška potekste tame visada būna priekyje ..tu idėjų . Tai vystyk kas turėtu pirmas nusivilkti marškinius ir parodyti savo pilvą ?

Prašalietis       2020-04-1 9:35

Šiandieninis “profesorius"Rdžvilas, labai primityviai ir nemokšiškai savo straipsnelyje pabandė iškraipyti marksistinę-komunistinę klasių teoriją. Studijavęs marksizmą-leninizmą, kitokios filosofijos tarybiniais laikais nebuvo, šiandieninis “profesorius"galėjo ne taip primityviai tai daryti. Tarybiniais laikais studijavę aukštuosius techninius mokslus, per visą studijų laiką studentai privalėjo mokytis, išlaikyti įskaitas ir egzaminus iš komunistų partijos istorijos, marksistinės-lenininės filosofijos, politinės ekonomijos ir mokslinio komunizmo. Tad ką ten rašė, vyresnės kartos žmonės, kurie visiškai nepragėrė proto ar, kaip V.Lansbergis, Grybauskaitė ir daug daug kitų buvusių profesionalių draugų, neapsimeta šiandiena “proamerikiniais, provakarietiškais, prokapitalistiniais, tautiniais, patriotiniais” ir t.t. persivertusiais puskvailiais, žino kas ten buvo rašoma apie Prancūzijos revoliucijos pagimdytą “laisvę, lygybę, brolybę”, žmonių išnaudojimo panaikinimą, apie Paryžiaus Komunos reikšmę. Nenuginčijamas faktas yra šios teorijos dalinis įgyvendinimas carinėje Rusijoje po Lenino komunistų(bolševikų) vadovaujamos proletariato įvykdytos 1917 metų revoliucijos. Visas pasaulis"girdėjo” apie pasekoje atsiradusią tarybinę socialistinę imperiją valdžiusią pasidalintą pasaulį su JAV, jos antrą pagal dydį ekonomiką pasaulyje ir vienose srityse antrą, kitose srityse pirmą kariną galybę pasaulyje ir t.t.. Eiliniai žmonės žinojo kiek galėjo skirtis gaunamas darbininko atlyginimas nuo didžiausios gamyklos direktoriaus, aukšto partinio ar tarybinio funkcionieriaus atlyginimų ir t.t. Kas liečia visokias buvusias tarybines spec. privilegijas, skirtas aukščiausiems respublikų ir TSRS vadovams, palyginus šiandieninių “tautinio ir visokio kitokio elito ne spec. ir ne privilegijomis” gautųsi tas pat, kas palyginti šiandieninio 10 proc. “tautinio elitinio visuomeninio sluoksnio” pajamas ir gyvenimą su “visuomeniniu tautiečių sluoksniu užsiimančiu Lietuvoje “šiukšlių konteinerių patikrinimo, ar kas ko tinkamo neišmetė, bizniu” pajamomis ir gyvenimu… Taip kad po 1990 metų “solidarumo sampratų meiliai, tautiškai ir patriotiškai pasisolidarizuoti vieni su kitais atsirado daugiau nei reikia”. Belieka tik nusistebėti, kad iki per 30 metų, turint tiek “tautinio solidarumo sampratų” visi “nesusisolidarizavo į vientisą tautinės, patriotinės ir visokios kitokios meilės, darnos, harmonijos ir t.t. politinio kūno sampratą”. Radžvilo “solidarizuotis labai skatinanti tautinio politinio kūno samprata” lengvai perspjauna Nausėdos"gerovės valstybę”, dėdės Lenino komunizmo teoriją su visa jos išsvajota komunizme gyvenančia visuomene, kurioje komunizmo moraline dvasia išauklėtas žmogus gyvena harmoningoje, beklasinėje, pinigų neturinčioje, laimingoje ir t.t. visuomenėje pagal principą - iš kiekvieno pagal sugebėjimus, kiekvienam pagal poreikius….

>post scriptum       2020-04-1 9:24

pirmasis išjungti šviesą į eilę užsirašė dėdulė vytulis.

Rimantas       2020-04-1 8:37

Yra suprantamas ir teisingas V. Radžvilo susirūpinimas Lietuva ir paprastais darbuotojais. Tik šioje situacijoje yra mėginamas išrasti dviratį. Akivaizdu, kad darbdaviai esant sunkiai situacijai, pasiūlys darbuotojams patiems išeit iš darbo savo noru ar abipusiu susitarimu ir, jeigu jie išeis, sunkumams pasibaigus, juos atgal priims. O pasiūlymas labai paprastas. Norvegijoje yra darbinių santykių sustabdymo galimybė esant problemai. Pvz., dėl Covid 19 grėsmės iš karto galima stabdyti darbinius santykius. Tereikia pranešti darbuotojui, kad po dviejų dienų stabdomi (ne nutraukiami) darbiniai santykiai ir, kad bus išmokamas atlyginimas už dvi darbo dienas. Ir viskas… Toliau darbuotojas jau registruojasi jų sodroje kaip ieškančiu darbo bei atitinkamai nusiunčia prašymą dėl išmokų. Ir nereikia keisti jokių darbo kodeksų. Pas mus kaip visada, nesirūpinama, nei darbdaviais, nei darbuotojais…

Jei žmogui       2020-04-1 7:37

galioja Dešimt Dievo įsakymų,-tai turėtų galioti ir ekonominei rinkai.

siame portale       2020-04-1 2:04

vyksta tik tarakonu kova stiklainyje su tarybine cenzura, apgailetini nieksai esat

Negali patikėti       2020-04-1 0:55

Nejaugi gerb. Profesorius Vytautas Radžvilas solidarizuosis su tokiais niekšais kaip Juozaitis ir Dagys?

post scriptum       2020-04-1 0:35

-Ei, kas būsit paskutinis- išjunkit šviesą!

nei vienas meras Lietuvoj       2020-04-1 0:30

neseka kauno mero milijonieriaus pavyzdziu, nemoka taupyti

Trabantas       2020-04-1 0:02

Vituso ekrane išsišviečia labai daug glušių. Pvz. nematau dabar Lietuvos padangėje didesnių niekšų ir idiotų už konservatorius ir jų neva krikdeminį sparną, unisonu suokiantį su partijos leftistais. Tokio bankroto prieš mėnesį net nebuvo įmanoma susapnuoti. Ir apskritai, visų politinių partijų. Man dabar atrodo, kad partijos tapo būsimos istorijus rudimentu. Ateityje valstybes valdys veiksnios struktūros, o ne pliurpalų agoros. Atvirai pasakius, nuplerusi demokratija, kokia buvo diegiama ES rabinų, gavo tokį smūgį į paširdžius, kad nesimato šansų, kaip galėtų atsigauti. Metafizika išsišokėlius visados sutvarkė ir veikia.

lietuviškobsolidarumo variantai:       2020-03-31 22:55

Kiekvienas už save!
Kas mano tai mano.
Ne mano kiaulės ne mano ir pupos.
Nu, man kol kas gerai, o dėl kitų tai px.
Jeigu pac kitū neapipisi, tai kiti tave apipis.
Bliat, duokt man be eilės bo man priklauso!
Jei yra proga nežiopsok ir nupyzdink.
Po manęs nors ir tvanas.
Eikit visi nx!

o va       2020-03-31 22:43

Kauno meras matjosaitis toks biednas, kad 50 proc sumazina mokytojams atlyginimus, pavyzdys visai Lietuvai kaip reikia elgtis korona krizes akivaizdoj

ah1       2020-03-31 22:35

tai va, mokant nuotoliniu būdu pundai mokytojų bus nereikalingi, sąsiuvinius tikrins komp.programos, tai gi,  bus galima atleist nereikalingus ir bus iš ko algas pakelt likusiems pagal programą.

>21:27       2020-03-31 22:04

Juozaitis, nors ir pritarė 5%, geras.
Radžvilas, nepalaikęs 5%, blogas.
Guogos Centro partija - gera.

Algirdai, ką rūkai?

Ar reikia demokratų solidarumo spalį?       2020-03-31 21:27

 
Nėra jokio reikalo pateikinėti,aptarinėti ONS stiprinančių tradicinių ( t. y. ..lovio’’ partijų ) ar administracinių- politinių institucijų nomenklatūros elito šunybių ir pašvinkimo kasdieninio srauto. Net esama liberastinė, perkama- parduodama žiniasklaida nuolatat (to samoningai nesiekdama) kasdien parodo įvairius šios santvarkos perpuvimo fragmentus.
Puikus publicistas, adekvatus organizatorius bei principinių polit. reformų strateguotojas ir palaikytojas A.Rusteika patarė man dažniau pagirti profesorių V. Radžvilą. Tą viešai darau- vėl eilinį kartą  ploju jo analitiškumui ir verybiškumui šio teksto pavyzdžiu.in
Bet vis vien užduodu antraštės klausimą partijos, skelbiančios visuotinio atsinaujinimo (pertvarkos) šalyje būtinumą, lyderiui?
Visada ploju profesoriui už geras jo kalbas ir tekstus, bet visada stebiuosi, kad realybėje puikus analitikas elgiasi kitaip ir rodo keistą pavyzdį Sinicai, kitiems jauniesiems visuomenininkams ir Ko..
Kokią  šiuose polit. elgsenos pavyzdžiuose pamatysite   NS veikėjų, ir paties V. R.,  solidarumo sampratą?
1. Seime kaunamasi, pirmiausia CP aktyvo iniciatyva, už 3 proc . kartelę PRIEŠ ONS REŽIMO SARGUS
  NS kūrėjai buvo bent per nago juodymą solidarūs SU ONS oponentams ,GYVYBIŠKAI reikalingo jiems patiems- MAŽIUKAMS ,įstatymo demokratiškais gynėjais?
2. CP bandė Seime nuvainikuoti ONS šulės, burokevičininkės Gryb. kultą,atskleidžiant sąsajas su KGB. Čia ir Landsbergių ir liberalų klanui ir ONS pamatams būtų buvę kraupu.
NS šulai buvo bent kiek solidarūs su kitais šiuo PRINCIPINIU klausimu? Bent Deklaracija?
3. Vyksta NS steigimo susirinkimas…
  NS šulai pasikvietė ,ieškodami solidarumo ir galimų sąjungininkų, bent kokio nors polit, darinio atstovą ,,naujagimio’’ geranoriškam pasveikinimui?
4 Vyksta Kovo 11 patriotų (tautininkų ir t.,t) eitynės..Net CP ,,frakcija’’ žygiuoja…
O mano gerbiamo profesoriaus ir Ko ,kuriems talkinau (parašais)  ir balsavau EP rinkimuose, ten nė kvapo? Sinicos proptaria.lt net ,,solidariai’’ skelbimą ,,pamiršo’’ įdėti…Pagarba NS veikėjui L. Šop.,nes tas bent tą pačią dieną patalpino INFO tiesos.lt
Kokia čia solidarumo samprata vadovavosi NS kūrėjai?
5. ONS oponentai- KS ir CP derasi dėl bendradarbiavimo rinkimuose ir bendrų reforminių idėjų. O NS šulai ieško kaip kur nors ideologinių priešų rasti. Rado : energiją lieja ne ONS oponentų telkimui, bet Dagio nuvainikavimo kampanijai…Anksčiau liejo prakaitą šešėlių paieškai A. Juozaičio kelyje… Dagys ,be abejo , blogiukas neeilinis, bet kur NS solidarumas (ir lyderystė) su kitais, neblogiukais, rinkimų tema?
ONS oponentų  vienybės klausimu rinkimuose .matomai, pamatysime NS viršūnės ir jos pirmininko solidarumo sampratą visiškai…
Kaip paprasta yra kurti tekstus apie solidarumą ir kaip nemalonu, kai kiti turi priminti autoriui, kad jo apdainuojamų principų bei vertybių  reikia laikytis kasdienybėje patiems..Esu NS idėjų šalininkas, bet nelinkiu niekam, dėl minties nuolankumo ir nekritiško lojalumo asmenybėms, o ne vertybėms, susikurti naujoje partijoje TS tradicijas ir asmenybių ,bet ne principų kultą....
Kartoju,  klausimas apie gyvybiškai būtinas bendras ONS oponentų pastangas, bendrą stovyklą  rinkimuose parodys tikrąją NS šulų solidarumo sampratą...Kiti ONS oponentai ,be abejo ,nuodėmingi, bet ką sako Viešpats apie nuodėmingumą bei atlaidumą bei meilę artimui? Pradžiai suraskime artimus, pagal oponavimą vėžiniam ONS režimui, ir su jais solidarizuokimės ne tekstuose, bet tikrovėje.
Algirdas

Dzeikas       2020-03-31 20:56

“Kad ir kokia sunki ir slegianti ši krizė, ji sukūrė unikalią progą iš pagrindų pakeisti požiūrį į daugelį savaime akivaizdžiomis laikytų tiesų.”
————————————————————————————————
Ak, kokie grazus ir optimistiniai Radzvilo palinkejimai.Kokie norai, koks patosas.
Tik leisiu sau uzduoti NKVD zargonu “slykscius klausimukus”.
Kur pilosopas iziuri ta proga ar galimybe? paims Pleves kamarile ir trepteleje kojyte tars verslinykams-komunistams “sa! Sunku visiems.Pirma algas ismokesite , jums kas liks”. Jie(prezidentine ir Svirnelio)kamarile ta darys kai mauzerio vamzdis kakton bus iremtas, tada: “nieko asmenisko.Arba tu arba as.Imperatyvus nurodymas atsiskaityti su d.u. saskaitomis, visa kita - po to”.
ES smurto nenaudojo, bet finansine vytele kazkiek nurodinedavo, kaip ozkas darzan inykusias lietuviskas valdzios kiaules pavaikydavo. Dabar ES tampa begalo toli ir aukstai ir greitu laiku apie Lietuva pamirs.
Kodel Pleve ir jo kamarile turetu uzsistoti silpnesniuosius? Radzvilai, paaiskink:
Kur tu radai durniu Lietuvoje kuris sautu sau i koja?
Parodyk,pasijuoksime kartu.


Rekomenduojame

Geroji Naujiena: Jis yra čia ir dabar, Jis yra su mumis per visas dienas iki pasaulio pabaigos

Vitalijaus Balkaus replika „Iš savo varpinės“: Maistininkai grasina supūdyti produkciją, arba Kodėl „nematoma rinkos ranka“ taip ir lieka nematoma?

Justas Stankevičius. Ar Sorošas šeimininkauja Lietuvoje?

Neringa Venckienė: „Jie mano, kad mane žemina. Bet manęs jie nepažemins…“

Iš Tiesos.lt pašto: Edmundas Paškauskas. Pandemijos ir rizika vyresnio amžiaus žmonėms, arba Kada bus išrasti skiepai nuo nužmogėjimo? (II)

Verta paminėti. Julijonas Būtėnas: žurnalistas ir laisvės kovotojas

Algimantas Rusteika. Kai suprasit, kad turim ką turim, turėsit gerą laiką

Atmintinos datos: operacija „pavasaris“ – 1948 m. gegužės 22–24 d. iš Lietuvos ištremta apie 40 tūkst. žmonių

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti vyresnio amžiaus asmenų diskriminaciją

Dovilas Petkus. Įtakingi veikėjai susirūpino savo tamsia praeitimi

Robertas Grigas. Šv. Jono Pauliaus II šimtmečiui

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato: knyga „Lietuvos partizanų valstybė“

Andrius Švarplys. Legenda

Vytautas Radžvilas. Apie lietuviškąjį čiukčio sindromą

Skiepų karai. Ramūnas Aušrotas: Klausimas tik toks: ar bus taikoma „grubi prievarta“, ar…

8-tosios Garliavos antpuolio metinės: neabejingi piliečiai ir vėl klausė: „Ar dar gyva Deimantė?“ Papildyta Neringos Venckienės komentaru

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kaip atkurti pašlijusią ES reputaciją?

Per 500 žmonių pasirašė laišką Lietuvos vyskupams dėl Komunijos dalijimo būdo

Liudvikas Jakimavičius. Gyvenimo redaktorius Covidas

Kerouaco vertėja Irena Balčiūnienė – apie Mykolaitį-Putiną ir kiekviena proga jį menkinantį Tomą Venclovą

Neringa Venckienė. Valstybė laikosi ant melo pamatų

Algimantas Rusteika. Gyvename linksmiau ir laisviau

Liudvikas Jakimavičius. Prisiklausėme

Jonas Švagžlys. Apie opozicijos atstovų sekamas sėkmės istorijas

Rasa Čepaitienė. Mažumų valstybė

Vytautas Sinica. Būtina naikinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą

Rasa Čepaitienė. Čiukčiai prie Baltijos

Geroji Naujiena: Tiesos Dvasia – mūsų Globėjas

Algimantas Rusteika. Įtampą žūtbūt reikia išlaikyti

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.