Demokratija ir valdymas, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Tiesos.lt redakcija   2022 m. gegužės 15 d. 13:51

20     

    

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Autorius yra politikos filosofas, profesorius, vienas Sąjūdžio kūrėjų, Nacionalinio susivienijimo pirmininkas

1920 m. gegužės 15 dieną Lietuvos Steigiamasis seimas priėmė rezoliuciją – tikriausio ir giliausio Lietuvos ir lietuvių tautos ĮSIVALSTYBINIMO aktą. Jo paskelbta Lietuvos valstybė nebuvo ir negalėjo būti tobula. Tačiau nuo pat pradžių – nuo XIX a. tautinio Atgimimo sąjūdžio – čia viskas buvo tikra.

O to tikrumo mastą ir didybę galima suprasti tik palyginus ir suvokus kontrastą tarp dviejų – nuosekliai ir tvirtai stojusios į vis plačiau išsiskleidžiančio įsivalstybinimo kelią Lietuvos ir dvejojančios bei pradėjusios bijoti ir gėdintis savęs pačios, galiausiai pasukusios IŠSIVALSTYBINIMO kryptimi mūsų dienų Lietuvos. Žvelgiant iš laiko nuotolio, tų dviejų Lietuvų skirtumai atrodo tokie dideli, kad virsta neperžengiama praraja.

Tais tolimais 1920 metais susirinkęs ir aną Valstybę paskelbęs parlamentas buvo tikras Steigiamasis seimas, o ne juo atgaline data pervadinta LSSR Aukščiausioji taryba.

Jo paskelbta ana Valstybė buvo tikra ir tapo brangi daugumai jos piliečių, nes buvo iškovota sunkių mūšių laukuose ir atpirkta karių ir savanorių krauju, o ne atgauta saujelės didvyrių gyvybės kaina, bet iš esmės – susigrąžinta be rimtos kovos, mosuojant vėliavėlėmis ir dainuojant taikiuose, net šventiškuose mitinguose.

Ana Valstybė pradėjo galvodama apie bendrąjį Tautos gėrį ir pirmiausia apie tuos, kuriems joje buvo sunkiausia, tad davė valstiečiams žemės – ji elgėsi visai kitaip negu ši, kuri prasidėjo masiniu visų piliečių kurto turto išgrobstymu mažos apsukriųjų saujelės naudai.

Anos Valstybės ateities vizijos ašis buvo visuotinis įsitikinimas, kad laisva Tauta turės susikurti savo gerovę ir klestėjimą sunkiu ir kantriu darbu, o ne mokydamasi „išmušinėti fondus” svetimų valdžių koridoriuose ir ugdydamasi apsukrumą „įsisavinti” ne savo triūsu ir pastangomis uždirbtus pinigus.

Ana Valstybė valingai teigė, kad tik ji yra saugus visų lietuvių prieglobstis ir gynėja bei kvietė būti juos ištikimus prie Baltijos krantų esančiai vienintelei ir tikrajai Tėvynei, o ne pamokslavo, kad lietuvio tėvynė yra visas pasaulis ar kad „Lietuva yra ten, kur gyvena nors vienas lietuvis”.

Ana Valstybė skatino ir rėmė lietuvių studijas užsieniuose primindama, kad tikisi ir laukia juos sugrįžtant statyti Lietuvos, o ne viešai mokė „išminties”, jog studijų užsienyje didžiausia vertė ir prasmė glūdi galimybėje ten pasilikti visam laikui ir susikurti asmeninę gerovę, o jeigu itin pasiseks – pasitaikius progai kažkokiu mįslingu būdu net ,,pagarsinti Lietuvą” ar retkarčiais sugrįžus į ją kaip svečiui, „pasidalinti gerąja patirtimi”.

Ana Valstybė susikūrė neturėdama nei vienos lietuviškos vidurinės mokyklos, bet spėjo išplėtoti visą lietuviško vidurinio ir aukštojo mokslo tinklą, kurio švyturiu tapo VDU, o ne jį išlietuvino taip, kad svarbiausiame dabartinės išsivalstybinančios Lietuvos universitete neliko net lituanistikos katedrų pavadinimų, o kitam universitetui LDK Gedimino vardas tapo tik senamadišku ir nereikalingu pavadinimo priedėliu.

Ana Valstybė ugdė patriotizmą mokydama lietuvį didžiuotis savo kalba ir kultūra, ragino jas mylėti, gerbti ir puoselėti visose gyvenimo srityse, o ne diegė lietuviams tautinio ir valstybinio nevisavertiškumo jausmą ir neskatino kuo greičiau išsižadėti „pasenusios XIX a. lietuvybės” bei tapti „tikrais europiečiais”.

Ana Valstybė nepadarė vieno – nors, kaip rašė poetas, „vienas kraujo lašas būt tave apgynęs”, – lemtingą akimirką ji pasidavė neiššovusi nei vieno šūvio. Tačiau ji vis dėlto įrodė, kad buvo spėjusi įsivalstybinti ir įsišaknyti lietuvių protuose ir širdyse. Įrodė neįsivaizduojamai didele kaina. Valdžios bailumo ir neryžtingumo nulemtą tragišką klaidą daugelį metų nelygioje kovoje pokariu mėgino ištaisyti ir savo krauju atpirkinėjo tos Valstybės išauginta ir subrandinta Tauta. Partizanai turbūt netarė šių žodžių, bet neabejotinai prisiminė žūtbūtinei kovai juos įkvėpusius karius ir savanorius, kurie apgynė tą iš tiesų visiems laikams įsivalstybinusią 1920 m. gegužės 15-osios Lietuvą.

Lietuvą, už kurią, nepaisant visų jos netobulumų ir trūkumų, buvo verta kovoti ir mirti su paskutiniais žodžiais lūpose, kurie tikrai galėjo būti šie: „Šlovė Lietuvai! – Didvyriams šlovė!”

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

To „tuminui“        2022-05-17 9:23

Ar tu gali įdėti konkrečią nuorodą ar tik tesugebi abstrakcijas rašyti. Negi nesugebi net pilno YouTube pavadinimo parašyti nekalbant apie www…
Pagal “Розыгрыш Римантаса Туминаса” – man išmeta tokią gausybę kad tik durnius gali viską žiūrėti. Dedasi politikais, o net aiškių nuorodų nesugeba pateikti.

Ne į temą, bet       2022-05-16 23:08

Apsišiko ir apsitapšnojo “garsusis” režisierius R.Tuminas prieš visą Lietuvą, prieš visus gerus draugus, prieš visus jį pažinojusius. Pažiūrėkite, kaip lengvai jį išdūrė prankeriai Vovanas ir Leksusas. Kaip visišką durnelį. Kaip savo laiku, kad jie išdūrė ir konservatorių partijos plėvėsą Žygimantą Pavilionį. Išsivertėlis Tuminas pasirodė kas esąs. Kas daugiau moka, tam ir šoka. O Tėvynė tokiems menkystoms yra paskutinėje vietoje… Būtinai susiraskite Youtubeje video – “Розыгрыш Римантаса Туминаса” – žiūrėti nuo 4:00 minutės iki 44:00 minutės, bet būtinai pažiūrėkite jį visą. Pamatysite, koks išvetstaskūris yra “garsusis” režisierius Rimantas Tuminas!… Kokia keismažodžių lavina pilasi iš to aukšto kultūros veikėjo lūpų!…Tiesiog negaliu patikėti. Aišku, nenoriu teisti, bet… Na, kaip žmogus, tai sakyčiau, – tiesiog menkysta. Tiesiog be komentarų. Atsiprašau, jei ką įžeidžiau. Ir dar. Pabaigai. Rezultatas šiandien toks, koks ir turėjo būti: Rusijos premjeras M.Mišustinas ką tik atšaukė potvarkį dėl valstybinės premijos skyrimo buvusiam Vachtangovo teatro vyr.režisieriui Rimantui Tuminui kultūros srityje už 2021 m. darbo rezultatus.

idiotui salui Ukrainos       2022-05-16 18:56

retorika ir tortas tau tas pats..Eitum tu jau namolio,matuskon rasiejon,ant pagaliuko pasikabines manatkes.Basas,plikas ir visas issisudines.Tikras rasiejaninas.

nu jo       2022-05-16 16:57

Leninas paleido Lietuvą tai ir įsivalstybino.

Kada išjungs       2022-05-16 14:47

rusišką „gavarilką“?

tam komentatoriui Salui Ukrainos       2022-05-16 14:27

Nabagėli su sumyžta ožio berete…pats ėdi kasdien tvartelio mėšlą ir dar giriesi, jog tau už tortą saldžiau…pauostyk, juk dvoki jau…

tam >> teks priprasti        2022-05-16 14:15

Neguosk savęs veltui ir nebeskaityk tvartelio pasakų vakarais, nes ožiuku pavirsi…

>> teks priprasti       2022-05-16 13:32

nebijok, vaikuti, neverk…

17 ziuronu is kosmoso nukreipta i putino atominiu bombu angarus…
vos tik jos is ten kas istrauks, bus susprogdintos ne nepakilusios.

Teks priprasti       2022-05-16 10:50

Sprendžiant iš Lietuvių Tautos išdavikės GRYBĖS kalbų, tai niekam batų nebučiuosite, nes LT teritorija bus valoma nuo aborigenų branduoliniu ginklu.

Šiaip       2022-05-16 10:44

1920 m. to, kas vadinama “Carte Blanche” (šanso pradėti valstybę iš pradžių), būta daugiau nei 1990 m. Pastarasis Lietuvos stebuklas buvo panašesnis į  restituciją po 50 metų. Tai ir metodas negalėjo būti toks pat.
Bet žiūrint ne vien tik kritiškai, pastebėtina: Lietuva savo valstybingumo stebuklus kuria kaskart, kai tik jai atsiranda nors mažas, bet vadinamasis “Galimybių langas”! Dažnai - sėkmingai… smile

O taip       2022-05-16 10:16

Šlovė anūkams! Pišdulkiams šlovė!

įsivalstybinimas: per Kristų ar per...       2022-05-16 9:23

1920m. valstybę kūrė iš esmės kunigai, remdamiesi krikščioniška morale
1990m. kūrė “teisininkai” - ne tai labai “progresyvu”.
———
(VISI teisininkai buvo KGB parinkti ir mokytiniai)

Ahajui       2022-05-16 6:26

tokiu kvailysciu paklausinek tualetu valytojo arba jiecio.Jie tau labai nuodugniai atsakys i visus tokius klausimus.

ah.ą       2022-05-15 21:48

ačiū Leninui, jei ne Leninas nebūtų laisvos Lietuvos, Leninas davė laisvę ir aukso kad nepriklausomi būtume.
Ale ko toks dosnus buvo tasai žydas Blankas Leninas? Kas žinot?

erasmus       2022-05-15 18:07

daug dalykų soros pasako visai atvirai.
tik kodel nenori to isgirst nei totalitarinį režimą patyrus Rytų Europa, nei Vakarai?..
štai 60 min interviu youtube jis aiškiai sako, kad tėra tik “ekonominis žaidėjas, neatsakingas už socialines pasekmes, kad valstybės pačios turėtų iįmokt nuo tokių apsisaugoti…
o kas yra socialiai kenkiantis “ekonominis žaidėjas”?.. argi jų nevadnam sukčiais?..

kgb šiandien valdo ne tik sukčius, bet ir tarptautinę mafiją.
žirinovskio parija dumoj, tai organizuoto nusikalstamumo stogas dumoje.. 
apie tai, kaip tarptautinei mafijai vadovauja putinas kalba nuotekos iš wikileaks: https://www.theguardian.com/world/2010/dec/01/wikileaks-cable-spain-russian-mafia

erasmus       2022-05-15 17:51

EK programa ERASMUS puiki studentų mainų programa, suteikianti galimybes studijuot praktiškas specialybes geriausiuose Europos universitetuose..

bet štai atėjo Soros ir tarė - ERAZMUS + - tai galimybė ne tik Europos, bet ir Eurazijos studentams… ir ne tik studentams, bet ir gabiems moksleiviams būt išsiurbtiems iš nacionalinių valstybių ir būt integruotiems į multi-kulti bendruomenes su naujaja klimato kaitos religija ir kitais “filantropo” tikslais.. kuriant mišrias šeimas ir t.t.

investavus puse milijardo į migracijos krize ir sįkmingai sukėlus brexit, valiutų sukčiui pavyko prastumt, kad erasmus plius ir erasmus mundis finansuotų pati Europos komisija.
argi ne taip buvo padaryta ir su “open society foundation” nvo Lietuvoj ir kitur?
argi ne taip pat padaryta ir su soros su sunum aleksandru ikurtu 2007 privaciu think-tank, gudriu pavadinimu - “european council on foreign relation”? kurio taryboj randam salia sikorskio ir usacka, lina linkeviciu bei rasa jukneviciene?.. tik kodel tas tankas taip siekia nutraukt tarpatlantine sutarti, apie ka ten taip daznai raso toks shapiro?.. putinui patiktu, jei taip atsitiktu.
nezinia dar kaip su privačiu “centriniu europos universitetu”,orbano prastumtu arciau briuselio,  kuri baige ir raskevicius, šimasius, morgana, šakalene.. didzioji dalis “laisves” partijos?.. ar ir ji europieciai savo lesom finansuoja jau?..

filantropija, draugai,  - ypač pelningas verslas… netikit?
prirankioji per savo nvo gabiausių moksleivių ir studentų, kad ir iš biednų šeimų, nacionaliniais pinigais paremi jų mokslus ten, kur gerai indoktrinuoji sava ideologija, po to parūpini jiems gerus postus visuose valstybės aparato postuose, kad kovotų prieš tč pačią nacionainę valstybę. ir nebereikia “denacifikacijai jokios “hard power”, kaip kad putinas naudoja prieš Ukrainą.
. Ir kam?.. juk “savi prieš savus”, per “soft power” geriausiai veikia..

O jei paprasčiau       2022-05-15 17:20

Tai valstybė suskūrė ir nenuėjo paskui komunistus tik dėl to, kad savanoriams buvo pažadėta žemė atimant ją iš dvarų. Tai pagrindinė ir paprastai geniali priežastis. Na ir dar reikėjo keleto pasišventusių inteligentų. Dabar žemė nebėra svajonė, o inteligentų išvis nėra. Todėl mūsų likimas daugiau nei aiškus.
Palyginimui, Ukrainoje labai apdariai beveik nėra privatinės žemės nuosavybės, kas šią valstybėlę daro labai patrauklią visiems grobuonims, ypatingai iš vakarų ir pietų. Rytų veikėjai irgi ko gero už gerą karinę tarnybą yra pažadėję duoti niekieno žemės. O herojai galvas guldo už savo tatuiruotes.

hmm..        2022-05-15 17:06

hmm… hm,..
ka tai reiškia - įsivalstybinom?..

tarsi būtume buvę čigonai, niekada neturėję savo valstybės?..
net žydai atkūrė savo istorinę valstybę, prarastą daugiau nei prieš du tūkstančius metų..
ir jie atkūrė ne teokratiniu pavidalu…

Salui Ukrainos       2022-05-15 17:05

istrauk galva,leeetuvi…,pats zinai is kur…Nors aisku,tai tera retorinis sakinys…,jei apskritai supranti,apie ka cia.Nabageli be kepures..

Salo Ukraine. Herojam salo!       2022-05-15 14:32

Победа Украины на “Евровидении” дополняет “картину случившегося с этой страной”, написала в своем Telegram-канале представитель МИД Мария Захарова.
“Согласитесь, без победы Украины на “Евровидении” картина случившегося с этой страной была бы неполной. Национальные костюмы и музыкальные инструменты, две бабы яги на струнных, брейк-данс и кричалки про “Азовсталь”, — напомнила она.
По словам представителя ведомства, “Европа аплодирует стоя”.
Daugiau straipsnyje - “ Захарова прокомментировала победу Украины на Евровидении”.

Rekomenduojame

Almantas Stankūnas. I. Šimonytė arba apsimeta, arba nesupranta, kad Igničio veikla gali sukelti daug

Vytautas Sinica. Interviu Lenkijos televizijai (programa pasauliui anglų kalba) karo tematika

Edvardas Čiuldė. Ar iš tiesų mūsų tėvynainiai homoseksualai neturi Tėvynės?

Jonas Jasaitis. Žmonijos sunaikinimo scenarijai

Vidas Rachlevičius. Visas aktyvistes ir veikėjus reikėjo „pagrilinti”

Audrys Antanaitis: Valstybinės kalbos laukia sunkus metas

Borisas Johnsonas: Vokietija norėjo greito Ukrainos pralaimėjimo

Mirė Ukrainos disidentas Jurijus Šuchevičius

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt trečioji (Lapkričio 23 diena)

Almantas Stankūnas. Ar Generalinė Prokuratūra ir STT nesiims tirti klausimo dėl IGNITIS smulkiųjų akcininkų?

Dovilas Petkus. Kompensacijos žydams: susitaikymo aktas ar mokestis „Holokausto industrijai“?

Jonas Grigas. Mokslininkai ragina paskelbti 5G ryšių moratoriumą

Italijos valdžia skirs po 20 tūkst. eurų poroms, kurios tuoksis bažnyčiose

„Už balos“. Rinkimai-Lenkija-Iranas-Futbolas

J. Kaczynskis: Lenkija priešinsis neomarksistinei revoliucijai iš Vakarų

Danutė Šepetytė. Atsakymas lietuviui Audriui Antanaičiui

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt antroji (Lapkričio 22 diena)

Makronas: „Mums reikia vienos pasaulinės tvarkos“

Ar daugiakultūriškumas griauna Vakarų tautų tapatybes?

Vytautas Sinica. Ar mums dar reikalinga Lietuvos valstybė?

Vytautas Radžvilas. Paskutinis žodis – piliečių

Ramūnas Aušrotas. Klausimas Europos šalių kino forumas „Scanorama“ organizatoriams

Advokatė Zita Šličytė: Konstitucinis Teismas – ne vieta politikavimui

Edvardas Čiuldė. Kas jie tokie yra – tie naujieji europiečiai?

Paramą Ukrainai norėtų apriboti tik mažuma

Italijos vyriausybė tęs ginklų tiekimą Ukrainai ir 2023 metais

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt pirmoji (Lapkričio 21 diena)

Anglų universitetai raginami „dekolonizuoti“ kursus: „nubudusiųjų imperializmas pasiekė didžiulį, kvapą gniaužiantį mastą“

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimtoji (Lapkričio 20 diena)

XXIV sekmadienis po Sekminių: Kas ištvers iki galo, bus išgelbėtas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.