Demokratija ir valdymas

Vytautas Radžvilas. Diena, kai nutarėme ne tik gyventi, bet ir būti

Tiesos.lt redakcija   2021 m. vasario 17 d. 13:27

9     

    

Vytautas Radžvilas. Diena, kai nutarėme ne tik gyventi, bet ir būti

Sveikinu Jus su Vasario 16-ja! Diena, kai mes, lietuviai, valingai atsakėme į savo amžinąjį klausimą. Beveik neiškylantį didesnėms ir mažiau nuo istorijos audrų ir negandų nukentėjusioms tautoms.

Tas klausimas labai paprastas: norime būti ar ne? Ir kartu labai sunkus, ir šiandien skaldantis tautą į dvi dalis. Į norinčius išlikti ir būti, ir į skubančius išnykti ir nebebūti.

XIX a. viduryje lietuviai gyveno. Bet gyveno nebūdami. Statė namus, arė žemę, augino vaikus ir troško bei stengėsi, kad tiek ,,išeitų į žmones“ – baigtų mokslus ir gautų gerus ir padoriai atlyginamus darbus. Ypač panaikinus baudžiavą.

Tačiau tarp jų, tų troškusių ,,normaliai gyventi“, buvo tokių, kurie jautė: kažko trūksta. Tokių kaip Petras Vileišis – žmogus, gyvenęs pagal aukščiausius ,, normalaus gyvenimo“ standartus, priklausęs Vilniaus aukštuomenei ir net pavergėjų pagarbiai vadintas ,,lietuvių kunigaikščiu“. Bet įsitraukęs į tautinį atgimimą ir net tapęs jo ,,pinigine“ – ta prasme, kad be jo dosnios, o iš tikrųjų pasiaukojamos, paramos, judėjimas ir jo darbininkai tiesiog nebūtų išgyvenę. Jis suprato, ko jam trūksta – LIETUVOS.

Be abejo, žinojo, kad gyvena Šiaurės vakarų krašto gubernijoje, kuri kadaise buvo kažkokios Lietuvos dalis. Tas kraštas ir tada dar buvo pavadinamas Lietuva. Bet tai nebuvo JO Lietuva. Pats užimdamas aukštą padėtį jis suprato, kad vis dėlto nuo gimimo priklauso savita kalba šnekančių žmonių bendrijai, vadinamai lietuviais. Bet kuriems toji Lietuva buvo svetima ir beveik nieko nereiškė. Nes toji Lietuva tiems lietuviams nepriklausė. Jie joje neturėjo jokio balso ir teisių, o teises galėjo įgyti tik atsižadėdami savasties. Sutikdami nebebūti lietuviais.

Galėdamas palikti tuos vargšus, jis jų neišsižadėjo. Pasirinko dalintis jų likimu. Ne tik iš atjautos ir gailesčio. Turbūt labiau todėl, kad suprato, kodėl jam reikia SAVOS Lietuvos. Todėl, kad tik tokia Lietuva galėjo įprasminti tą ,,normalų gyvenimą“ ir padėti jam ištrūkti iš biologinio gyvenimo ciklo— gimti—dirbti – užauginti vaikus – mirti – beprasmybės, o galiausiai – neleisti to gyvenimo paversti trąša, auginančia kitų tautų galybę ir šlovę. Tuo metu lietuviai rinkosi. Daugybė pasirinko nebūti. Tokie kaip jis – tikrąjį gyvenimą, apvainikuotą Vasario 16-osios stebuklu.

Lygiai taip pat teko rinktis sovietmečiu: būti lietuviais ar tapti tarybiniais žmonėmis? Šiandien stovime to paties rinkimosi akivaizdoje. Ir vėl esame pasidalinę. Yra lakmuso popierėlis, leidžiantis lengvai atpažinti vienus ir kitus ir nubrėžti aiškią takoskyros liniją. Tas lakmuso popierėlis – vienas žodis. Nacionalizmas.

Bijantis to žodžio ir susigūžiantis vos jį išgirdęs dar lietuviškai šnekantis žmogus iš karto pasako, kas jis ir kuriai Lietuvai priklauso. Jis yra dvasiškai mirusios ir dar nespėjusios suirti fiziškai Lietuvos žmogus. Lietuvio šešėlis. Drąsiai tariantis tą žodį, o tardamas oriai pakeliantis galvą lietuviakalbis žmogus duoda aiškų ir atvirą ženklą, kad priklauso Gyvajai Lietuvai, kad jis trokšta ir valingai kovos už tai, kad liktų savimi. Gyvuoju lietuviu.

Todėl šią dieną prisiminkime ir tyliai širdyse pasakykime sau: mes esame ir iki galo būsime Gyvoji Lietuva ir gyvi lietuviai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

štaziui       2021-02-20 0:57

štazele, ir vėl čia savo analinę angą įkišai? Pirst iš čia! Raketiniu greičiu, pas rogoziną ir kitus peskovus. Dėl paskutinės pavardės ypač neįsiaudrink, pažįstame tave, orkų patelę. Vietoj “e” iš karto išgirsti “i” ir leki vaginą atstačiusi. Va ten ir bėk. Iki kremliaus.

Laumėjantis       2021-02-19 15:09

V. Radžvilas kalba kaip tikras tautininkas. Bet nagi pabandyk jį pakviesti bendram darbui su Tautininkų sąjungos nariais…

Kis       2021-02-18 16:52

per kitus rinkimus zmonems reiketu balsuoti uz NSkaip uz ju sklaidziama ideologija,o del salies valdymo tik valstieciai su lenkais,kiti tik patikimi bus priimami i partijas,Dziugeliai ,mateliai ir sirijai nereikalingi,o loviniai(DP) butu neblogai pasodinti ten kur ju vieta,nes vadukas jau perejo i vandeni,tai tokia propoganda negi nera draudziama,tai siziku partija?Juk sveiki,net neturi gedos save vadinti sios partijos nariais.Vienykites po viena,kelias veliavas,uztenka tu vaduku partiju?

Rasa       2021-02-18 8:20

Teisinga ir gražu, kad šios Šventės proga buvo prisimintas Petras Vileišis - Žmogus iš didžiosios raidės. Be jokios abejonės jis 1917 m. būtų išrinktas į Lietuvos Tarybą (tuomet lietuviai dar žinojo jo įndėlį tautinio atgimimo judėjime) ir tapęs vienu iš Vasario 16 signatarų. Tačiau prieš IPK karą jis išvyko į Rusiją vėl užsidirbti pinigų, nes didžiulis kapitalas jau buvo paaukotas lietuvybės gaivinimui. O karui prasidėjus sugrįžti pasidarė neįmanoma. Tikrai būtumėm turėję signatarą - Petrą Vileišį!

stasys       2021-02-18 7:16

Na nebukime tokie kietakakciai ir besirdziai paplokime ir pagirkime V.Radzvila .Taip, jis toks kaip ir mes visi , mėgsta iššokti iš krūmų su savo siurprizų . O kam nepažįstamas tas jausmas kai nori daug ir visko pasakyti ir še tau gimsta procese kokia ‘slydi’ neapgalvota mintis-ideja pav. paglostyti kailį visų kriaudziamam ir atstumtam Garliavos ‘bevardziui’ ?. kai matai ji inkscianti prie koju ir tas petras ‘kazanova’ tampa ne toks baisus uzuojautai matant kaip žiauriai su juo elgiasi tas 700 menininku ir kultūrininkų ‘bataljonas’. Jei tik gražiai nuprausus ir susukavus žmogu tas galetu tapti reikalingų Semo kultūros komitetui ,pav. stalą kavai paserviruoti ,puodelius po to išplauti .Tokiais sunkiais laikais negalima atstumti jokios pagalbos .. ar vizginancios uodegos . V.Radzvilas ši karta neklysta ir rašo tai ką gerai apgalvojo ir zino aš tuo net neabejoju , bet spyga kišenėje suraites laikau , o jei vėl reikės ka uzjausti ? minint istorija labai lengva persistengti ..

Pranešimas ● ● ●       2021-02-18 2:06

Žiūrėkite „365 000 parašų T.V.Raskevičiaus nušalinimui iš Seimo ŽTK komiteto pirmininko pareigų“ svetainėje „YouTube“
.
https://youtu.be/7T7w-MF0HLY
.
Šaunuoliai !!!
TIK NEATLEISKIT.
PIRMIN IKI PERGALĖS !!!
.
Platinkite šią žinią visiems !!!

Kuo panašūs       2021-02-17 22:13

Radžvilas ir Šimašius? Ir vienas, ir kitas vieno šūkio politikai. Kas nesidžiaugia pliažu Lukiškių aikštėje, tas yra talibas, - šaukė Šimašius. Kas ne nacionalistas, tas netikras lietuvis, - šaukia Radžvilas. Abu panašūs ir savo bailumu. Šaukia, bet bijo pasakyti iki galo, o ką daryti su “talibais” ir su
“nenacionalistais”? Sodinti, tremti, sterilizuoti, perauklėti darbo stovyklose, šaudyti?

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2021-02-17 18:56

Kad Tauta išgyventų išliktų, reikalingas išmintingas maištas, bet su esamais NS valdybos (klastingojo bei Lietuvai pavoingojo Vytauto Landsbergio padlaižūnu Gaudentu Aukštikalniu, Vytautu Daujočiu, ...) bei tarybos veikėjais nėra tokios galimybės. Todėl, esamą NS valdybą bei tarybą reik visiškai atnaujinti.
_______________________________________________________________
Užvaldytoji Lietuva, 30 metų komunistus dangstančiųjų, komunistinį konclagerinį režimą sukūrusiųjų bei palaikančiųjų neteisėto (antikonstitucinio) seimo landsberginių, brazauskinių, burokevičininkų grybauskinių, karbauskinių, visokių liberalkomunistų bei panašių banditų, dabar jau pasipuošusiųjų narkomaniška bei iškrypėliška paleistuvyste.
2021 vasario 17

taip       2021-02-17 17:31

geras tekstas ir geri sveikinimai

Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.