Demokratija ir valdymas

Vytautas Radžvilas. Diena, kai nutarėme ne tik gyventi, bet ir būti

Tiesos.lt redakcija   2021 m. vasario 17 d. 13:27

9     

    

Vytautas Radžvilas. Diena, kai nutarėme ne tik gyventi, bet ir būti

Sveikinu Jus su Vasario 16-ja! Diena, kai mes, lietuviai, valingai atsakėme į savo amžinąjį klausimą. Beveik neiškylantį didesnėms ir mažiau nuo istorijos audrų ir negandų nukentėjusioms tautoms.

Tas klausimas labai paprastas: norime būti ar ne? Ir kartu labai sunkus, ir šiandien skaldantis tautą į dvi dalis. Į norinčius išlikti ir būti, ir į skubančius išnykti ir nebebūti.

XIX a. viduryje lietuviai gyveno. Bet gyveno nebūdami. Statė namus, arė žemę, augino vaikus ir troško bei stengėsi, kad tiek ,,išeitų į žmones“ – baigtų mokslus ir gautų gerus ir padoriai atlyginamus darbus. Ypač panaikinus baudžiavą.

Tačiau tarp jų, tų troškusių ,,normaliai gyventi“, buvo tokių, kurie jautė: kažko trūksta. Tokių kaip Petras Vileišis – žmogus, gyvenęs pagal aukščiausius ,, normalaus gyvenimo“ standartus, priklausęs Vilniaus aukštuomenei ir net pavergėjų pagarbiai vadintas ,,lietuvių kunigaikščiu“. Bet įsitraukęs į tautinį atgimimą ir net tapęs jo ,,pinigine“ – ta prasme, kad be jo dosnios, o iš tikrųjų pasiaukojamos, paramos, judėjimas ir jo darbininkai tiesiog nebūtų išgyvenę. Jis suprato, ko jam trūksta – LIETUVOS.

Be abejo, žinojo, kad gyvena Šiaurės vakarų krašto gubernijoje, kuri kadaise buvo kažkokios Lietuvos dalis. Tas kraštas ir tada dar buvo pavadinamas Lietuva. Bet tai nebuvo JO Lietuva. Pats užimdamas aukštą padėtį jis suprato, kad vis dėlto nuo gimimo priklauso savita kalba šnekančių žmonių bendrijai, vadinamai lietuviais. Bet kuriems toji Lietuva buvo svetima ir beveik nieko nereiškė. Nes toji Lietuva tiems lietuviams nepriklausė. Jie joje neturėjo jokio balso ir teisių, o teises galėjo įgyti tik atsižadėdami savasties. Sutikdami nebebūti lietuviais.

Galėdamas palikti tuos vargšus, jis jų neišsižadėjo. Pasirinko dalintis jų likimu. Ne tik iš atjautos ir gailesčio. Turbūt labiau todėl, kad suprato, kodėl jam reikia SAVOS Lietuvos. Todėl, kad tik tokia Lietuva galėjo įprasminti tą ,,normalų gyvenimą“ ir padėti jam ištrūkti iš biologinio gyvenimo ciklo— gimti—dirbti – užauginti vaikus – mirti – beprasmybės, o galiausiai – neleisti to gyvenimo paversti trąša, auginančia kitų tautų galybę ir šlovę. Tuo metu lietuviai rinkosi. Daugybė pasirinko nebūti. Tokie kaip jis – tikrąjį gyvenimą, apvainikuotą Vasario 16-osios stebuklu.

Lygiai taip pat teko rinktis sovietmečiu: būti lietuviais ar tapti tarybiniais žmonėmis? Šiandien stovime to paties rinkimosi akivaizdoje. Ir vėl esame pasidalinę. Yra lakmuso popierėlis, leidžiantis lengvai atpažinti vienus ir kitus ir nubrėžti aiškią takoskyros liniją. Tas lakmuso popierėlis – vienas žodis. Nacionalizmas.

Bijantis to žodžio ir susigūžiantis vos jį išgirdęs dar lietuviškai šnekantis žmogus iš karto pasako, kas jis ir kuriai Lietuvai priklauso. Jis yra dvasiškai mirusios ir dar nespėjusios suirti fiziškai Lietuvos žmogus. Lietuvio šešėlis. Drąsiai tariantis tą žodį, o tardamas oriai pakeliantis galvą lietuviakalbis žmogus duoda aiškų ir atvirą ženklą, kad priklauso Gyvajai Lietuvai, kad jis trokšta ir valingai kovos už tai, kad liktų savimi. Gyvuoju lietuviu.

Todėl šią dieną prisiminkime ir tyliai širdyse pasakykime sau: mes esame ir iki galo būsime Gyvoji Lietuva ir gyvi lietuviai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

štaziui       2021-02-20 0:57

štazele, ir vėl čia savo analinę angą įkišai? Pirst iš čia! Raketiniu greičiu, pas rogoziną ir kitus peskovus. Dėl paskutinės pavardės ypač neįsiaudrink, pažįstame tave, orkų patelę. Vietoj “e” iš karto išgirsti “i” ir leki vaginą atstačiusi. Va ten ir bėk. Iki kremliaus.

Laumėjantis       2021-02-19 15:09

V. Radžvilas kalba kaip tikras tautininkas. Bet nagi pabandyk jį pakviesti bendram darbui su Tautininkų sąjungos nariais…

Kis       2021-02-18 16:52

per kitus rinkimus zmonems reiketu balsuoti uz NSkaip uz ju sklaidziama ideologija,o del salies valdymo tik valstieciai su lenkais,kiti tik patikimi bus priimami i partijas,Dziugeliai ,mateliai ir sirijai nereikalingi,o loviniai(DP) butu neblogai pasodinti ten kur ju vieta,nes vadukas jau perejo i vandeni,tai tokia propoganda negi nera draudziama,tai siziku partija?Juk sveiki,net neturi gedos save vadinti sios partijos nariais.Vienykites po viena,kelias veliavas,uztenka tu vaduku partiju?

Rasa       2021-02-18 8:20

Teisinga ir gražu, kad šios Šventės proga buvo prisimintas Petras Vileišis - Žmogus iš didžiosios raidės. Be jokios abejonės jis 1917 m. būtų išrinktas į Lietuvos Tarybą (tuomet lietuviai dar žinojo jo įndėlį tautinio atgimimo judėjime) ir tapęs vienu iš Vasario 16 signatarų. Tačiau prieš IPK karą jis išvyko į Rusiją vėl užsidirbti pinigų, nes didžiulis kapitalas jau buvo paaukotas lietuvybės gaivinimui. O karui prasidėjus sugrįžti pasidarė neįmanoma. Tikrai būtumėm turėję signatarą - Petrą Vileišį!

stasys       2021-02-18 7:16

Na nebukime tokie kietakakciai ir besirdziai paplokime ir pagirkime V.Radzvila .Taip, jis toks kaip ir mes visi , mėgsta iššokti iš krūmų su savo siurprizų . O kam nepažįstamas tas jausmas kai nori daug ir visko pasakyti ir še tau gimsta procese kokia ‘slydi’ neapgalvota mintis-ideja pav. paglostyti kailį visų kriaudziamam ir atstumtam Garliavos ‘bevardziui’ ?. kai matai ji inkscianti prie koju ir tas petras ‘kazanova’ tampa ne toks baisus uzuojautai matant kaip žiauriai su juo elgiasi tas 700 menininku ir kultūrininkų ‘bataljonas’. Jei tik gražiai nuprausus ir susukavus žmogu tas galetu tapti reikalingų Semo kultūros komitetui ,pav. stalą kavai paserviruoti ,puodelius po to išplauti .Tokiais sunkiais laikais negalima atstumti jokios pagalbos .. ar vizginancios uodegos . V.Radzvilas ši karta neklysta ir rašo tai ką gerai apgalvojo ir zino aš tuo net neabejoju , bet spyga kišenėje suraites laikau , o jei vėl reikės ka uzjausti ? minint istorija labai lengva persistengti ..

Pranešimas ● ● ●       2021-02-18 2:06

Žiūrėkite „365 000 parašų T.V.Raskevičiaus nušalinimui iš Seimo ŽTK komiteto pirmininko pareigų“ svetainėje „YouTube“
.
https://youtu.be/7T7w-MF0HLY
.
Šaunuoliai !!!
TIK NEATLEISKIT.
PIRMIN IKI PERGALĖS !!!
.
Platinkite šią žinią visiems !!!

Kuo panašūs       2021-02-17 22:13

Radžvilas ir Šimašius? Ir vienas, ir kitas vieno šūkio politikai. Kas nesidžiaugia pliažu Lukiškių aikštėje, tas yra talibas, - šaukė Šimašius. Kas ne nacionalistas, tas netikras lietuvis, - šaukia Radžvilas. Abu panašūs ir savo bailumu. Šaukia, bet bijo pasakyti iki galo, o ką daryti su “talibais” ir su
“nenacionalistais”? Sodinti, tremti, sterilizuoti, perauklėti darbo stovyklose, šaudyti?

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2021-02-17 18:56

Kad Tauta išgyventų išliktų, reikalingas išmintingas maištas, bet su esamais NS valdybos (klastingojo bei Lietuvai pavoingojo Vytauto Landsbergio padlaižūnu Gaudentu Aukštikalniu, Vytautu Daujočiu, ...) bei tarybos veikėjais nėra tokios galimybės. Todėl, esamą NS valdybą bei tarybą reik visiškai atnaujinti.
_______________________________________________________________
Užvaldytoji Lietuva, 30 metų komunistus dangstančiųjų, komunistinį konclagerinį režimą sukūrusiųjų bei palaikančiųjų neteisėto (antikonstitucinio) seimo landsberginių, brazauskinių, burokevičininkų grybauskinių, karbauskinių, visokių liberalkomunistų bei panašių banditų, dabar jau pasipuošusiųjų narkomaniška bei iškrypėliška paleistuvyste.
2021 vasario 17

taip       2021-02-17 17:31

geras tekstas ir geri sveikinimai


Rekomenduojame

Dainius Rudzevičius. Stambulo konvencija ir jos ryšys su socialinės lyties ideologija

Ligita Sinušienė. Ar Stambulo konvencijai bebus ką pražudyti Kretingos pranciškonų gimnazijoje?

Rasa Čepaitienė. Kaukių kritimo metas

Brolis Paulius Vaineikis OFM. Šaukiu aš tautą nuodėmės užguitą

Lietuvos gyventojų nuomonių apklausa

Dovydas Norkūnas. Kaip iš tikrųjų atrodo LYTINIS ŠVIETIMAS? Kam iš tiesų reikia Stambulo konvencijos?

Brolis išsižadėjo brolio ar direktorius – pavaldinio?

Alvydas Jokubaitis. Ar Europos Sąjungai reikia šeimos? – Taip ir ne

Algimantas Rusteika. Iliuzijų pabaigos metai

Andrius Švarplys. „Influenceriai-garsenybės“ gali viešai kalbėti apie politiką, o Bažnyčia nebe?

Nuo bačkos. Andrius Kubilius: Tomai, neišsigąsk šios atakos! Tomas Raskevičius: Dėkoju TS-LKD už palaikymą. Pažadu nepasiduoti!

Konstantinas Bogomolovas. Europos pagrobimas 2.0. Režisieriaus manifestas

Pozicija, kurios nenori girdėti LGBT lyderiai. Dovilo Petkaus pokalbis su Eimantu Gudu

Kam tas „šešėlis“? Darius Kuolys: Smurtas – valdžios silpnumo ir baimės išraiška. Kad ir kokia „kieta“ toji valdžia dėtųsi

Nida Vasiliauskaitė apie Stambulo konvenciją:  dabar – trumpai, kone prieš trejus metus – išsamiai

Kun. Robertas Grigas. Kuo blogi „specialioms grupėms“ kuriami įstatymai

Algimantas Matulevičius. Negi valstybės piliečių nuomonė lygi nuliui?

Andrius Švarplys. JAV vyskupų pozicija dėl seksualinės orientacijos ir ‘gender identity’ sąvokų įtraukimas į įstatymus yra blogis

Audris Narbutas. Per Stambulo konvenciją – į melo visuomenę

Kun. Andrius Narbekovas. Stambulo konvencija – Trojos arklys

Elagu Eesti! Tegyvuoja Estija! Vidmantas Valiušaitis: Pagarbos žodis broliams estams

Rasa Čepaitienė. Kvalifikacija

Vytautas Sinica. Kaip iš Toliato pavyzdį darė

Andrius Švarplys. Priešingai – tai jūs puolate Lietuvos Konstituciją, o visuomenė reaguoja ir, beje, labai demokratiniu bei civilizuotu būdu

Lietuvos valstybės atkūrimo minėjimas – Vasario 16-osios važiuotynės

T. Elijas Leyds. Virusas, hidra ir Bažnyčia

Raimondas Navickas. „Neapykantos kalbos“ kriminalizavimo per ANK afera yra antikonstitucinė ir antidemokratinė

Audrius Bačiulis apie „Coca Cola“ kursus, kaip „tapti mažiau baltaisiais žmonėmis“

Vidas Rachlevičius. Kaukės nusimestos: kada skersime šventąją karvę?

Algimantas Rusteika. Stukačių epocha sugrįžta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.