Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Demokratija ir valdymas, Intelektualų vaidmuo

Vytautas Radžvilas. Abejojantiems dėl Vytauto Rubavičiaus persekiojimo

Tiesos.lt redakcija   2017 m. gruodžio 28 d. 17:08

11     

    

Vytautas Radžvilas. Abejojantiems dėl Vytauto Rubavičiaus persekiojimo

Veidaknygė

Lietuvoje netrūksta skeptikų, abejojančių ar netikinčių V. Rubavičiaus persekiojimo istorija. Kokie dar gali būti persekiojimai demokratinėje ir laisvoje šalyje? – retoriškai klausia ir viešai pasišaipo ne vienas iš jų. Tokiems atsakau: tai jau matyta ir žinoma. Daugelis sovietmečiu gyvenusių žmonių ir šiandien tik numoja ranka į prisiminimus apie tada vykusius persekiojimus ir represijas. Jų argumentas – esą jie patys tada gyveno ir puikiai prisimena anuos laikus. Jokių persekiojimų asmeniškai nepatyrė ir nejautė. Kaip ir šiandien nepatikliai ir ironiškai besišypsantieji dėl V. Rubavičiaus pasakojimo.

Taip ir turi būti. Jokia, net represyviausia, valdžia dažniausiai nepersekioja ištikimų, nuolankių ir klusnių valdinių ir tarnų. Todėl šie jaučiasi esą laisvi. Kad jaustumeis laisvas sovietmečiu, visiškai pakako pašlovinti santvarką ir moksliškai tyrinėti brandaus socializmo statybos problemas. Tiesiame ir pergalingame kelyje į šviesų komunizmo rytojų galėjo būti tik laikinų sunkumų ir trūkumų. Apie juos buvo galima kalbėti laisvai. Tačiau mačiusieji ir išdrįsdavusieji prabilti apie sistemines ir neįveikiamas santvarkos ydas akimirksniu pajusdavo tos „laisvės“ ribas. Jas patirdavo savo kailiu – kai būdavo ujami, žeminami ir persekiojami.

Tas pats vyksta ir dabar. Norint suprasti, kodėl persekiojamas V. Rubavičius, pakanka perskaityti vien šį jo straipsnį. Autorius klausia, ar pavyks pakeisti visą valstybės „mechanizmą“ – ne kokią nors smulkią detalytę. Jis vienintelis yra iškėlęs nuostabiai taiklų klausimą: jeigu nepriklausomos Lietuvos valstybė prasidėjo masiniu sovietmečiu sukurto visuomeninio turto išvogimu, kaip tokioje valstybėje galėjo rastis demokratija? Ir pasako, kad šitokio stebuklo pasaulyje dar nebūta ir neregėta.

Štai tokio ar panašaus klausimo kažkodėl niekada nėra iškėlę politologai, vis tyrinėjantys nepaaiškinamai ilgai gyvuojančius laikinus lietuviškosios demokratijos „konsolidacijos“ sunkumus ir tokius pat laikinus „daugiapartinės sistemos“ trūkumus. Todėl jie jaučiasi esą laisvi ir niekieno nevaržomi mokslininkai ir tyrinėtojai. O štai šį ir panašius klausimus keliantis V. Rubavičius kažkodėl nesijaučia esąs laisvas. Jis mano esąs persekiojimas. Taip mano ir jį puikiai supranta tie, kurie sovietmečiu ir dabar yra patyrę, ką reiškia peržengti ribą. Šito nepatyrusiems nelaisvė ir persekiojimai yra tik karščiuojančioje vaizduotėje susikurtos iliuzijos ir haliucinacijos. Kaip tada, taip ir dabar.

Niekas nesikeičia.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al. Emai       2017-12-31 0:13

,,Turiu nuojautą, jeigu būtų gyvi mūsų tautos drąsuoliai Ramanauskas Vanagas ar V. Žemaitis,” jie apsinuodytų kiaušiniene, iškristų per langą arba užspringtų nendrės lapu.

Al. <Užtektų Rusijai        2017-12-31 0:08

,,Užtektų Rusijai tapti demokratinei,kaip JAV,ir ES subyrėtų.”
Arba, užtektų ES tapti demokratinei ir Rusija toliau byrėtų.

Ema       2017-12-30 17:23

Turiu nuojautą, jeigu būtų gyvi mūsų tautos drąsuoliai Ramanauskas Vanagas ar V. Žemaitis, ir jie tokioje Lietuvoje, kokia ji yra dabar, būtų persekiojami, kokie eurokomjaunuoliai sakytų “per daug nacionalistas, per daug kategoriškas, per daug vyriškas” ar pan., žodžiu, didelė tikimybė, kad ir jie čia nepritaptų... :(((

Clerkenwell       2017-12-29 13:43

Daug pasako tas faktas, kad zmones kurie buvo persekiojami sovietu ir dabar yra persekiojami KGB koloborantu valdzioje ir ES homsomolcu. Kadrai tie patys, sistema taip pat. Netoli nuejome.

komentaras į komentarą       2017-12-29 9:26

Man šypseną sukelia Jono Ramanausko komentarai: kodėl Profesorius V. Radžvilas nereaguoja į jo straipsnius? O kodėl Jis turėtų reaguoti? Ir kad būtų stipriau komentaro pabaigoje uždeda akcentą - homosovietikus. Juokinga ir graudu. Ar tai tik noras atkreipti į save dėmesį?

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2017-12-29 2:26

Citata: “Jis vienintelis yra iškėlęs nuostabiai taiklų klausimą: jeigu nepriklausomos Lietuvos valstybė prasidėjo masiniu sovietmečiu sukurto visuomeninio turto išvogimu, kaip tokioje valstybėje galėjo rastis demokratija?” Jokia demokratija Lietuvoje ir neatsirado.
Gal ponas V.Radžvilas neskaitė ar nenorėjo skaityti 2017-03-11 straipsnio “Okupuota nepriklasomybė”.

Beje apie poną V.Radžvilą esu parašęs straipsnį, kažkodėl irgi nereagavo. Tai ko tada nori iš okupacinės valdžios pats būdamas homosovietiku.

$+$       2017-12-29 0:21

Ne visai taip. Sovietmečiu Sistema buvo šventas dalykas, nes buvo išskirtinė, vienintelė, kuri vedė į šviesą ateitį. Už horizonto. Kritikuoti buvo galima horizontą, kuris vis pasislinkdavo, kai kas nors priartėdavo prie jo.

Dabar Sistema standartinė, nė kuo neišsiskirianti, gali kritikuoti, niekam tai neįdomu. Bet jei paliesi kokia nors grupę, kuri gyvena iš tos Sistemos, nenubaustas neliksi. V. Rūbavičius straipsniu “Skvernelis ir Popiežius” užmynė ant nuospaudos pedofilams, kurie save laiko elitu. Tikruoju elitu. Tai teisėsaugai priklausantys degeneratai, kurių dispozicijoje yra ir kriminalinė žvalgyba, leidžianti rinkti kompromatą prieš visus, įskaitant ir valstybės veikėjus, bei laikyti juos už pautų.

Kadrų politika šioje valstybėje vykdoma ir kompromato pagrindu, ne tik nepotizmo ir “pažangesnės” orentacijos. Todėl daug kas “abejoja” arba tyli.

Pikc       2017-12-28 22:38

Labai taikliai parašyta.

NorKūnas       2017-12-28 22:01

Taip, Lietuvoje yra tikrų tikriausia “demo+kratija”:
tik ne “liaudis valdo” prasme, bet pačios liaudies valdymo prasme.
Vis dėlto tik kvailiai tyčiojasi iš savo tautos, kaip ir iš Dievo.
Todėl ir kvailiai. Atpildo valanda jiems nenumaldomai artėja.

Užtektų Rusijai       2017-12-28 21:53

tapti demokratinei,kaip JAV,ir ES subyrėtų.

Taigi       2017-12-28 21:04

juk dar tebesaugo KGBistai savo paslaptis valstybės vardu.Liko tik 73 metukai pasaugot,o po to jau žiūrėsime kas bus likę iš Lietuvos.


Rekomenduojame

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Rasa Čepaitienė. Rentininkų partija

Ramūnas Aušrotas. JK valdžia po truputį pradeda „veržti kranelius“ gender ideologijos sklaidai tarp jaunimo

Mirštanti Europa (ir tai nėra vien tiktai senėjimas) kviečiasi „šviežio kraujo“...

Algimantas Rusteika. Apie teisingumą

Andrius Švarplys. Emanuelio Macrono žinia Rytų Europai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.