Demokratija ir valdymas, Žiniasklaida, Geopolitika

Vytautas Radžvilas: „Atėjus momentui x apolitiški žmonės bus sutelkti kovai“

Tiesos.lt siūlo   2017 m. gegužės 7 d. 16:29

18     

    

Vytautas Radžvilas: „Atėjus momentui x apolitiški žmonės bus sutelkti kovai“

respublika.lt

Iš ES vadovų retorikos „Brexit“ atveju galima manyti, kad pasirinkus dviejų greičių Europos kelią, antrojo greičio šalims veikiausiai būtų sudarytos kuo nepatogesnės sąlygos. Kita vertus, dauguma valstybių narių nepritaria federacijos steigimui. Ar nėra tikroji Baltosios knygos (Europos Komisijos prezidento Žano Klodo Junkerio (Jean-Claude Juncer) pristatytų prekių scenarijų dėl Europos ateities) intencija išlaikyti status quo, kurį valstybės neva pačios išsirinktų?

Vėl turiu sugrįžti prie sovietinių laikų. Tai yra pažįstamas šantažas, kurį M.Gorbačiovas taikė atsiskyrusiai Lietuvai. Kai tik prasidėjo respublikų atsiskyrimas, buvo žaibiškai priimtas Išstojimo iš Sovietų Sąjungos įstatymas, kuris pagrįstai buvo vadintas Neišstojimo įstatymu. Jo esmė buvo ta, kad teoriškai išstoti buvo įmanoma, bet išstojimas buvo apipintas tokiomis sudėtingomis sąlygomis, kad praktiškai jis nebuvo įmanomas. Tai, kad ES politinis elitas griebiasi tokios pačios spaudimo ir net šantažo taktikos, yra vienas grėsmingiausių, desperaciją liudijančių ženklų. Rezultatas būtų tik vienas – paspartėtų Europos Sąjungos byrėjimas.

Apskritai šis kelias yra išsisėmęs, nes tai yra logiška minėtos taktikos pabaiga. Atkreipkime dėmesį, kad kiekvieną kartą, kai Europos tautos demokratiškai atmesdavo kokias nors integracijos iniciatyvas, pavyzdžiui, Konstituciją Europai, kiekvieną kartą buvo griebiamasi užkulisinių manevrų, tų pačių projektų stūmimo kitomis formomis, net – pakartotiniais referendumais. Tokiais veiksmais saujelė žmonių mėgina lemti Europos šalių likimą be jų tautų valios. Jeigu bus mėginama eiti šiuo keliu, tas valstybių narių sukilimas įsižiebs tik dar greičiau.

Kita vertus, Europai užtenka kalbėti apie tariamas autoritarinio ir nacionalistinio sukilimo bangas. Sukilimas vyksta ne prieš Europos Sąjungą, bet prieš nedemokratišką jos santvarką ir struktūrą. Europos tautos per šimtmečius gynė savo laisvę ir yra įpratusios gyventi laisvai. Neįvertinama, kad Europa vis dėlto yra ne Azija, ir čia įdiegti niekieno nerenkamo ir nekontroliuojamo politinio biuro modelį yra iš esmės neįmanoma.

Beje, daugiau nei paviršutiniška manyti, jog didžiausia grėsmė Europos šalims yra terorizmas. Tikroji grėsmė yra politinis islamas, o terorizmas – tik viena jo išraiškų. Matome tai, kas ne kartą įvyko ne vienoje Europos šalyje: viskas prasideda nuo smurtinės teroristinės veiklos, bet tokio tipo organizacijose anksčiau ar vėliau susiformuoja politinis sparnas, kuris savo tikslų pradeda siekti išoriškai taikiomis teisinėmis ir demokratinėmis priemonėmis. Teroristai yra tik ledkalnio viršūnė. Jie bus naudojami ir turės reikšmę tik ypatingais momentais, kai reikės destabilizuoti padėtį siekiant išgauti daugiau politinių nuolaidų imigrantų bendruomenėms. Išaugti iki to supratimo yra nelengva, nes reikia turėti iš tiesų politinį mąstymą; kultūrinis mąstymas tam nėra tinkamas.

Ne taip seniai skaičiau vienos lietuvių rašytojos, gyvenančios Londone, mintis. Savo straipsnyje ji nuoširdžiai aiškina, kokie jai gražūs Londone esantys įvairių tautų kvartalai. Grynai žmogišku pavidalu galėčiau pasakyti, kad man jie irgi gražūs. Bet, mąstant ne buitinėmis, o politinėmis kategorijomis, reikia pasakyti, kad negalima žaisti sveiko proto korta ir nuolat kartoti „ne visi musulmonai – teroristai“. Aišku, kad jie visi nėra ir negali būti teroristai.

Šiuo atveju esminė yra pasaulėžiūra, kurioje glūdi ir politinė dimensija. Londone ar kur kitur kebabus pardavinėjantis išeivis iš bet kurios šalies gali visiškai nesidomėti politika. Bet kažkur mečetėje darbuojasi žmonės, kalbantys apie šventą džihado reikalą ir musulmono pareigas. Ir atėjus momentui x pas tą tik savo versliuku besidomintį asmenį ateis toks žmogus ir primins jam jo, kaip musulmono, pareigą dalyvauti šventajame kare. Galbūt pirmiausia paragins skirti dalį savo pajamų šiam reikalui, galbūt augant tokių išeivių kritinei masei ateis metas, kai reikės ir tikrų kareivių. Todėl atėjus momentui x apolitiški, savo privačiais užsiėmimais ir šeimos reikalais besidomintys žmonės bus sutelkti kovai. Visa tai yra ne teoriniai svarstymai.

Neturintys politinės nuovokos humanistai tiesiog neišmano politinės istorijos. Jie neprisimena, kad, pavyzdžiui, carinėje Rusijoje vadinamoji bolševikų partija iš pradžių buvo palyginti negausi grupelė žmonių. Bet būtent ji parodė, kad gerai organizuota ir savo siekį žinanti mažuma gali nuversti kalnus. Ta grupelė užgrobė milžinišką valstybę ir dešimtmečiams įvedė vieną žiauriausių totalitarinių režimų pasaulio istorijoje.

Galų gale aš turiu teisę kalbėti ir iš asmeninės patirties. Sąjūdžio laikais teko lankytis Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose, taip pat kitakalbių dominuojamose Vilniaus gamyklose. Pokalbiai kartais būdavo šiek tiek įtempti, bet visai draugiški. Kiekvienu atveju jie buvo taikūs ir nepranašavo jokios grėsmės. Tuose susitikimuose dalyvavę žmonės buvo lygiai tokie patys kaip šiandien Londone ar kur kitur gyvenantys musulmonai. Jie buvo toli nuo politikos, jiems nelabai rūpėjo Sąjūdis, bet vis dėlto reikėjo jiems paaiškinti mūsų tikslus. O kas nutiko, kai Lietuva paskelbė nepriklausomybę? Tie puikūs žmonės sausio 5 dieną atsidūrė prie Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos ir ją šturmavo. Tie puikūs žmonės rengė tūkstantinius protesto mitingus prieš Lietuvos nepriklausomybę Vilniaus širdyje, prie Sporto rūmų.

Politinis diletantizmas pirmiausia ir yra nesugebėjimas suprasti, kas yra politinė mobilizacija ir kaip iš visiškai taikaus žmogaus galima padaryti pavojingą priešą. Tai, kad net aukščiausio rango Europos politikai nesugeba to suprasti, yra neįtikėtino intelektualinio nuosmukio apraiška. Manau, kad viena svarbiausių šio nuosmukio priežasčių yra ne tiek išsilavinimo ar žinių stoka, kiek ideologinis aklumas. Ideologinio mąstymo skiriamasis bruožas yra aklumas akivaizdžiausiems tikrovės faktams.

Taigi, turėdami tokią patirtį ir mąstydami, lietuviai privalėtų ta patirtimi dalytis su ES partneriais ir, bendradarbiaudami su Vidurio Europos šalimis, padaryti viską, kad būtų sugrįžta prie sveiko proto ir atgimtų bent savisaugos instinktas. Problema ta, kad tam nėra pasirengta nei moraliai, nei intelektualiai.

Apskritai kalbant apie Lietuvos vaizdą, man jis stulbinamai primena tai, kas vyko prasidėjus Michailo Gorbačiovo perestroikai iki Sąjūdžio. Tuo metu, kai centrinėje sovietų spaudoje virė karštos diskusijos dėl perestroikos prasmės ir tikslų, buvo kalbama apie aštriausias šalies problemas, Lietuvos žiniasklaida ir socialiniai mokslininkai toliau mechaniškai kartojo sovietinės ideologijos frazes. Ir šiandien nors didžioji Vakarų žiniasklaidos dalis sovietiniu stiliumi švaistosi nacionalizmo, populizmo ir panašiomis ideologinėmis etiketėmis, tikrai galima rasti straipsnių, kurie objektyviai ir pakankamai giliai nušviečia dabartinės krizės priežastis. O Lietuvoje nėra bent kiek gausesnių tokių straipsnių vertimų. Mūsų žiniasklaidoje netgi galima įžvelgti tendenciją slėpti gyvybiškai svarbią informaciją – elementariausius faktus apie tai, kas vyksta Europos šalyse. Skaitydamas apie Donaldą Trampą (Donald Trump), M. Le Pen, G.Vildersą, kitus tautiškai nusiteikusius politinius lyderius, pasijauti sugrįžęs į sovietmetį – net žodynas beveik nesiskiria. Jį papildė tik vienas kitas žodis, kaip ksenofobija, o visa kita – ekstremistai, radikalai, nacionalizmas – jau girdėta. Sąjūdis irgi buvo ekstremistai, radikalai, nacionalistai, šovinistai, netgi – fašistai.

Grįžtant į Europos kontekstą, po konflikto Nyderlanduose Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas (Recep Tayyip Erdogan) Nyderlandams apibūdinti pavartojo žodyną, vartojamą Europos kairiųjų jėgų. Tad galima kalbėti apie agresyviojo islamo, turinčio aiškių politinių tikslų Vakarų pasaulyje, ir šį pasaulį siekiančių sugriauti marksistinių jėgų pačioje Europoje sąjungą.

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ specialų leidinį „Redakcinės kolegijos tribūna“

Šaltinis: respublika.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

jogaila       2017-05-12 21:14

Vilniuje ir Vilnijoje atėjus reikiaamam momentui pirmiausia bus sutelkti x “apolitiški” žmonės,  turintys “lenkišką kortą”. O JŲ ŠTABAS ĮSIKURS SKVERNELIO PADOANOTUOSE LENKŲ MAŽIESIEMS BROLIUKAMS RŪMUOSE.

Letas Vaidui       2017-05-12 13:25

Ne J-zus paneigė “Mozės fantazijas” (gal Urantijoje? pacituok iš Evangelijos!), bet 325 m. Romos imperija sukūrė antižydišką krikščionybę su atitinkamai perredaguotomis evangelijomis, nes Judėja buvo išdrįsusi sukilti, o todėl tikrais žydais (išrinktąja tauta) tapo romėnai -
plg. “Bus Lietuva, bet be lietuvių” (Suslovas). Siūlau Paties dėmesiui:
http://messianic.lhosting.info/sundayL.htm

VaidasVDS       2017-05-11 20:53

Letai,
kaip dainuoja Ševčiukas: “neieško paukščiai sparnuos prasmės”.
Bet tikrai ne visada logiką galima rasti vizijose, fantazijose, mituose, regėjimuose ar haliucinacijose.
Štai atėjo Jėzus ir paneigė Mozės vizijas ir fantazijas.
O kas gali paneigti vizijas ir fantazijas (tame tarpe ir suklastotas), kilusias po Jėzaus?...

Letas darkart Clerkenwellui       2017-05-11 13:40
LetasVaidui       2017-05-11 13:38

Esi teisus, bet ne į temą, t.y. neturi loginio mąstymo. Taip, išeitis duota visur, bet ne tiems, kurie jos nenori, o tokių 99%.

VaidasVDS       2017-05-10 22:16

Letai,
nesupratai. Tikriausiai jau tau nelemta suprasti. O, gaila, toks intelektas ir taip pasiklydęs…
Iš visur yra išeitis, iš visur. Nes su Dievu viskas įmanoma. Reikia tik teisingai rinktis. Gyventi baimėje iš tiesų sunku, ji veda iš proto…

Letas Clerkenwellui       2017-05-10 15:57

Ką pats žinai apie “džihadistus” išskyrus TV trydas, kurias čia platini? Džihadas verčiamas “pastanga vardan D-vo”, ji visiškai nebūtinai karinė, o galvų pjaustymą pasilik sau. Aš nesu joks musulmonas, bet turiu viltį, kad esu džihadistas.

Letas Vaidui       2017-05-10 15:54

Tik pažiūrėk, Brolau, ką Tau padarė su galva urantijos. Juk net replikos be logikos. Nagi esi teisus: “valdžia galės kontroliuoti tik materialius žmonių santykius. Dvasiniai santykiai visada liks D-vo kontrolėje”.
Tačiau visi bed-viai yra D-vo kontrolėje, o čia svarstomas laisvės klausimas. Kam žmonės patys lenda į konclagerį, iš kurio nėra išeities? Be abejo, ir Aušvice dvasiniai santykiai buvo D-vo kontrolėje, bet čia kuriamas pasaulinis Aušvicas, kurio radžvilai nenori pastebėti.

VaidasVDS       2017-05-9 22:06

Letai,
reikia pirmiausiai tikėti Dievu, o po to pasikliaunant Jo dvasiniu poveikiu ieškoti tikros tiesos religiniuose šaltiniuose.
Dvasinės Apreiškimo tiesos sako:
“Jūs negalite dvasinės tiesos suvokti tol, kol jos nepatiriate jausminiu požiūriu, o didelė dalis tiesų, išskyrus nelaimės atvejus, tikrai nėra patiriama jausminiu požiūriu.”
“Besivystanti siela nepaverčiama dieviška tuo, ką ji daro, bet tuo, ką ji stengiasi daryti.”
Patikrink jas savuoju gyvenimu ir sužinosi, ar tai yra tiesa…

Marginalas Vaidui       2017-05-9 17:41

Aš tikiu ne Urantijomis, bet Apr 13:17.

Clerkenwell       2017-05-9 13:26

Kuo skiriasi nuosaikus musulmonas nuo dzihadisto? Nuosaikus musulmonas tave laikys kol dzihadistas tau pjaus galva.

VaidasVDS       2017-05-9 11:26

Letai,
autorius labai teisingai pastebėjo esminį momentą.
O štai tavo didžioji gyvenimo baimė iš tiesų nėra tokia baisi. Iš tiesų gali taip atsitikti (ir net greičiausiai atsitiks), kad ateityje grynieji pinigai išnyks ir bet kokiai valdžiai bus daug lengviau kontroliuoti žmones. Bet valdžia galės kontroliuoti tik materialius žmonių santykius. Dvasiniai santykiai visada liks Dievo kontrolėje. Tikrovėje “žvėries žymės” joks žmogus negali atsikratyti šiame pasaulyje. Jei taip ir įvyktų, jis, kaip Enochas, nepatirtų mirties, bet būtų paimtas į Dangų tiesiogiai… Mes visi jau turime tą “žvėries žymę” (nepriklausomai nuo jokių čipų ar čipavimų), bet jei žmogus (net ir beveik šventas) ką nors neteisingai suvokia, tai tuomet ta nepagrįsta baimė ir neteisingas suvokimas gana lengvai persiduoda kitiems žmonėms. Kuo daugiau tu bijosi ir sėsi savąją baimę kitiems, tuo nelabajam bus geriau. Suklaidinti žmones ir yra pats tikriausias nelabojo tikslas. Netarnauk jam tokiu būdu, bijodamas pats ir gąsdindamas kitus…

Marginalas       2017-05-8 17:12

Kaip reikia įsivaizduoti Autorių: ar jis jau sutelktas kovai? Kaip jis reagavo į siūlymą bent iškelti totalinės piliečių kontrolės problemą? O gal nepanorėjo rizikuoti savo “pozicija”? Jei tokia tyla asmens (vadinas, ir tautos) laisvės svarbiausiu klausimu, kažin kas tada skelbs tą “momentą x”?
O “momentas x” ateis nepastebimai: vieną rytą pasibaigs atsiskaitymas grynaisiais ir bankinė kortelė su čipu pavirs “pasu”. Spėju, kad ir pats Autorius to “nepastebės” (kam jam pastebėti, kad “momentas x” jau čia, jei tai “nieko neduoda”? - ogi iš tikrųjų, tada jau niekas nieko čia nebepakeis).

apo       2017-05-8 17:11

apolitiškas musulmonas kepantis kebabus bus neabejotinai mobilizuotas valandą X. O apolitiškas vokietis, čekas ar lietuvis? Kažkaip tarp eilučių išsiskaito, kad ne, nebus jie mobilizuoti. Kodėl? Ideologiškai akla valdžia ? O tai musulmonų valdžia toleregė? Gal reiktų pasimokyt tada ko nors iš musulmonų, perimt vertybes ar ką?

albina       2017-05-8 14:58

Gal klystu,bet vadinami didieji informacijos teikėjai pavirtę visišku bulvaru,jau nekalbant apie internetinių laikraščių sandarą:šalia straipsnis apie politiką ir apie kažkokius ypatingus sekso potyrius,iki absurdo idiotiškos antraštės,žurnalistai reikalaujantys tiesos ir patys pilantys melą.Straipsnio apie kaimynių šalių mokesčių reformas ar socialinių problemų sprendimą nerasi.Kas yra? Jie tokie negabūs susirasti medžiagos?Jiems per mažai moka?Ar jie yra tik vergai savo darbdavių šeimininkams?Ir,kas baisiausia,melo epidemija apėmusi ir ES,ir demokratines užjūrio valstijas.Puikus straipsnis!Ačiū TIESOS ir Autoriui,ačiū,kad ESATE!

nieko naujo       2017-05-7 22:29

dar Aristotelis savo veikale rašė kad arba atėjūnai sunaikina vietinius arba vitiniai atėjūnus - kito kelio nėra. Pirmiausia JIE ateina…

Gal       2017-05-7 21:51

galėtumėte pateikti nuorodą tokių straipsnių anglų kalba? (“galima rasti straipsnių, kurie objektyviai ir pakankamai giliai nušviečia dabartinės krizės priežastis”)

Antraštė skamba viltingai -        2017-05-7 18:29

Kol nepradedi slaityt…
Kaip suprantu, padaryta sąmoningai, kad susimąstytume, o ką turime padaryti mes, patys, ne kito liepti, kad ir mūsiškiai apolitiški suvoktų savo tikslus

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.